92/2007. (HK 16.) HM utasítás
92/2007. (HK 16.) HM utasítás
egyes nyomdai tevékenységek tervezésének, végzésének és felügyeletének rendjéről1
utasítást
Általános rendelkezések
1. § (1) Az utasítás hatálya a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a honvédelmi miniszter alárendeltségébe, közvetlen irányítása, illetve fenntartói irányítása továbbá közvetlen felügyelete alá tartozó szervezetekre, valamint a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonai szervezeteire terjed ki.
(2) Az utasítás tárgyi hatálya a HM és az MH működési körében felmerülő alábbi nyomdai tevékenységek tervezésének, végzésének és felügyeletének rendjére terjed ki:
a) nyomdai-sokszorosítási munkákra,
b) szolgálati könyvek és a főnökségi kiadványok nyomdai munkálataira,
c) rendszeresített nyomtatványok nyomdai munkálataira.
2. § Az utasítás alkalmazása során
a) nyomdai-sokszorosítási munka:
– dokumentumok, kiadványok sokszorosítása és kötészeti munkák, amelyek irodai eszközökkel nem oldhatók meg;
– egy vagy több színes alkalmi nyomtatványok, kiadványok (oklevelek, névjegyek stb.) előállítása.
b) szolgálati könyv és főnökségi kiadvány: a szolgálati könyvek és a főnökségi kiadványok kiadásának rendjéről szóló 93/2006. (HK 18.) HM utasítás 2. §-ának (1)1, illetve (2)2. bekezdése szerinti kiadvány,
c) rendszeresített nyomtatvány: a Magyar Honvédségben rendszeresített nyomtatványok jegyzékében szereplő kiadvány.
d) a nyomdai munkák igénybevételére jogosultak:
da) az utasítás hatálya alá tartozó valamennyi nyomdai munka igénybevételére jogosultak a Honvédelmi Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatának kiadásáról szóló 82/2006. (MK 94.) HM utasításban meghatározott fogalmak szerint a HM szervek és a miniszter alárendeltségébe tartozó szervezetek, az államtitkár által felügyelt szervezet;
db) szolgálati könyvek és főnökségi kiadványok nyomdai munkálataival kapcsolatos nyomdai munka igénybevételére jogosultak a honvédelmi miniszter közvetlen irányítása alá tartozó szervezetek, valamint az MH Összhaderőnemi Parancsnokság (a továbbiakban: MH ÖHP);
dc) rendszeresített nyomtatványok nyomdai munkálatainak igénybevételére jogosult a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség (a továbbiakban: HM FLÜ).
A nyomdai munkák tervezése
3. § (1) A nyomdai munkák igénybevételére jogosultak – a rendszeresített nyomtatványok kivételével – a Nyomási terv összeállításához az előzetes igényeket a tárgyévet megelőző évben május 15-ig, a végleges javaslatokat pedig a tárgyévet megelőző év október 15-ig megküldik az MH Geoinformációs Szolgálat (a továbbiakban: MH GEOSZ) részére.
(2) A szolgálati könyvek és főnökségi kiadványok esetén az MH GEOSZ a kiadási tervben jóváhagyott termékek nyomdai munkálataival kapcsolatos igényeket megjeleníti a Nyomási tervben.
(3) A rendszeresített nyomtatványokra vonatkozó igényeket az MH ÖHP gyűjti, és az (1) bekezdésben meghatározott határidő szerint, a HM FLÜ útján továbbítja az MH GEOSZ-nak.
(4) A nyomdai munkákat a szolgálati könyvek elsőbbségét és a munkák prioritását figyelembe véve éves Nyomási tervben kell meghatározni, 1+2 évre tervezve.
(5) A Nyomási tervek az adott naptári év január 1-jétől a december 31-ig terjedő időszakot ölelik fel.
(6) Az MH GEOSZ a javaslatok alapján – az 1. § (2) bekezdésében meghatározott feladatok szerinti bontásban – állítja össze a Nyomási terv javaslatot és a megvalósítására vonatkozó költségvetési javaslatot, mely a benyújtott igények fontosság szerinti rangsorát is tartalmazza, a HM Védelmi Tervezési Főosztály (a továbbiakban: HM VTF) által biztosított kiadási igény kereteken belül.
(7) Az igényjogosultak részére – az előre nem tervezhető igények (például: rendezvényekhez kapcsolódó kiadványok, névjegykártyák, oklevelek, gyorssokszorosítási feladatok stb.) kielégítése céljából – rendelkezésre állási keretet kell tervezni.
(8) A Nyomási terv javaslatot az MH GEOSZ október 31-ig a HM VTF-en keresztül, a szolgálati út betartásával felterjeszti jóváhagyásra a honvédelmi miniszter részére.
(9) A Nyomási terv a Tárca Védelmi Tervező Rendszere eljárásrendjének megfelelően kerül kidolgozásra.
(10) A Nyomási tervet a honvédelmi miniszter a tárgyévet megelőző év december 15-ig hagyja jóvá.
(11) A jóváhagyott rendelkezésre állási keretet és Nyomási tervet az MH GEOSZ szervezetenkénti bontásban megküldi az igényjogosultak részére.
(12) A Nyomási tervben szükségessé váló tervmódosítás – amennyiben többletköltséget igényel – a 96/2005. (HK 20.) HM utasításban meghatározott eljárásrendnek megfelelően a honvédelmi miniszter jóváhagyásával történhet. Ha nem jár többletráfordítással, a nyomdai munkák igénybevételére jogosultakkal történő egyeztetést követően, egy korábban jóváhagyott nyomdai feladat törlése mellett a Nyomási terv az MH geoinformációs szolgálatfőnök döntésével módosítható. A módosításról az érintett szervezeteket értesíteni kell.
A nyomdai munkák végrehajtása
4. § (1) A nyomdai munkákat (sokszorosítás és nyomdai kivitelezés) a HM Térképészeti Kht. végzi.
(2) A szolgálati könyvek és főnökségi kiadványok alakját, nagyságát, kötését, anyagát, valamint a kiadással és annak tervezésével kapcsolatos mintákat a HVK Hadműveleti Főcsoportfőnökség 1995-ben kiadott, 214/682 nyt. számú „Útmutató a szolgálati könyvek és a főnökségi kiadványok kidolgozói munkáihoz és kiadásához” című kiadványa tartalmazza.
(3) A rendszeresített nyomtatványok formai és kiviteli követelményeit az újonnan rendszeresített nyomtatványok esetében a rendszeresítéséről szóló HM Honvéd Vezérkar főnöki határozatok, a már rendszeresített nyomtatványok esetében az MH Logisztikai Ellátó Központ (a továbbiakban: MH LEK) által átadott mintaokmányok tartalmazzák.
A nyomdai munkák szervezése és szakmai felügyelete
5. § (1) A nyomdai munkák végzésének szakmai felügyeletét az MH GEOSZ látja el. Ennek keretében:
a) negyedévente ellenőrzi a Nyomási terv megvalósulásának időarányos állapotát,
b) ellenőrzi az elkészült szolgálati könyvek és főnökségi kiadványok minőségét.
(2) Az MH GEOSZ koordináló szerepet lát el a feladat végrehajtását kérő és a HM Térképészeti Kht. között.
(3) A jogosultak a rendelkezésre állási keretük terhére végrehajtandó feladatokat közvetlenül a HM Térképészeti Kht.-től kérik.
(4) Az MH GEOSZ negyedévente tájékoztatást kér a HM Térképészeti Kht.-től a rendelkezésre állási keret igénybevételére jogosult szervezetek keretfelhasználásának állásáról.
(5) Az MH GEOSZ jogosult a negyedévenként fel nem használt kereteket – az érintettek egyidejű tájékoztatásával – átcsoportosítani.
(6) Az MH GEOSZ és a HM Térképészeti Kht. a kapcsolattartás részletes szabályait jelen utasítás hatálybalépését követő hatvan napon belül együttműködési megállapodásban rögzítik. Az együttműködési megállapodásban ki kell térni a minősített adatok kezelésére, melyet a HM információvédelem szakirányítását ellátó szervével egyeztetni kell.
Átvétel és elosztás
6. § (1) Az elkészült termékek minőségi átvételét nyomtatványok esetében a HM FLÜ Technológiai Igazgatósága, szolgálati könyvek és főnökségi kiadványok esetén az MH GEOSZ, az egyéb nyomdai termékek esetében a feladat végrehajtását kérő végzi.
(2) Az elkészült termékek mennyiségi átvételét:
a) rendszeresített nyomtatványok esetén az MH LEK,
b) szolgálati könyvek és főnökségi kiadványok esetén az MH GEOSZ,
c) egyéb nyomdai munkák esetén a feladat végrehajtását kérő
végzi.
(3) A mennyiségi átvételt végző köteles gondoskodni az átvett termékek elosztásáról.
Záró rendelkezések
7. § (1) Ez az utasítás a közzététele napján lép hatályba, egyidejűleg a szolgálati könyvek és főnökségi kiadványok kiadásának rendjéről szóló 93/2006. (HK 18.) HM utasítás (a továbbiakban: Ut.) VI. Fejezetének címe és 11. §-a hatályát veszti.
(2) A HVK Hadműveleti Főcsoportfőnökség 1995-ben kiadott, 214/682 nyt. számú „Útmutató a szolgálati könyvek és a főnökségi kiadványok kidolgozói munkáihoz és kiadásához” című kiadványát az MH GEOSZ 2008. szeptember 30-ig átdolgozza.
8. § (1) Ezen utasítás hatálybalépésével egyidejűleg az Ut. 3. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
(2) Az Ut.
a) 4. § (2) bekezdésében az „MH Szabályzatkiadó Intézet és Központi Nyomda (a továbbiakban: Intézet)” szövegrész helyébe az „MH Geoinformációs Szolgálat (a továbbiakban: Szolgálat)”;
b) 4. § (3) bekezdésében, 5. § (2) bekezdése c) pontjának első és második mondatában, 6. § (2) és (3) bekezdéseiben, 10. § (4) bekezdésében, 12. § (1) és (5) bekezdéseiben, 13. §-ában , 17. § (1) bekezdésében „az Intézet” szövegrész helyébe „a Szolgálat”;
c) 5. § (2) bekezdésének a) pontjában, 7. § (1), (4), (8) bekezdéseiben, 8. § (1) bekezdéseiben, 11. § (2) bekezdésének második és harmadik mondatában, 12. § (2) bekezdésének a) pontjában és (3) bekezdésében, 17. § (5) bekezdésében az „Intézet parancsnoka” szövegrész helyébe az „MH geoinformációs szolgálatfőnök”;
d) 5. § (2) bekezdésében, 7. § (6) bekezdésének b) pontjában, 12. § (5) bekezdésében, 15. § (4) bekezdésében „az Intézethez” szövegrész helyébe „a Szolgálathoz”;
e) 6. § (2) bekezdésében „az Intézettel” szövegrész helyébe „a Szolgálattal”;
f) 9. § (3) bekezdésében, 14. § (2) bekezdésében, 15. § (1) bekezdésében „az Intézetnek” szövegrész helyébe „a Szolgálatnak”;
g) 9. § (4) bekezdésében „az Intézeten” szövegrész helyébe „a Szolgálaton”;
h) 12. § (6) bekezdésében az „Intézet parancsnokától” szövegrész helyébe az „MH geoinformációs szolgálatfőnöktől”
szövegrész lép.
(3) Az Ut. 5. § (2) bekezdése felvezető mondata és a) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:
(4) Az Ut. 8. § (3) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezés lép:
Dr. Szekeres Imre s. k.,
honvédelmi miniszter
Az utasítást az 56/2011. (V. 13.) HM utasítás 8. § (1) bekezdése hatályon kívül helyezte 2011. május 21. napjával. Alkalmazására lásd a hatályon kívül helyező utasítás 8. § (2) bekezdését.
(1) szolgálati könyv: a szabályzat és az alapdoktrína.
(2) főnökségi kiadvány: a doktrína, állandó működési eljárások, a szövetségi, illetve a NATO egységesítési dokumentumok (STANAG, AP stb.), a szakutasítás – ideértve a HM közigazgatási államtitkár, illetve helyettes államtitkárok által az ezen utasítás hatálybalépése előtt kiadott szakutasítást –, a műszaki leírás, a lőtáblázat, a kiképzési program, a tankönyv, a kézikönyv, a módszertani és tansegédlet (pl. programozott szakanyag, példatár, normatáblázat, kiképzés-szervezési szakanyag, oktatás-technikai leírás stb.), a jogszabályok vagy belső rendelkezések gyűjteménye, az ár- és cikkjegyzék, a hasonló rendeltetésű – 5. § (2) bekezdésének b) pontja szerinti – külföldi katonai és védelmi kiadványok fordítása, valamint a szolgálati könyvnek nem minősülő, de a szabályozott tevékenységet elősegítő – könyv, füzet, DVD, CD, videofilm vagy hangszalag formájában kiadásra kerülő – egyéb kiadvány.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás