12/2008. (III. 29.) OKM–PM együttes rendelet
12/2008. (III. 29.) OKM–PM együttes rendelet
a mozgóképszakmai hatóság szervezetének, működésének és eljárásának részletes szabályairól1
A mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény (a továbbiakban: Tv.) 37. § (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján – az oktatási és kulturális miniszter feladat- és hatásköréről szóló 167/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának d) pontjában, illetve a pénzügyminiszter feladat- és hatásköréről szóló 169/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. §-ának b) pontjában meghatározott feladatkörben – a következőket rendeljük el:
BESOROLÁSI ELJÁRÁSOK
Filmbesorolás a kiskorúak védelme érdekében
1. § (1) A filmterjesztő a terjesztés megkezdésének tervezett időpontját legalább 30 nappal megelőzően a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalnak mint mozgóképszakmai hatóságnak (a továbbiakban: hatóság) köteles bejelenteni az általa terjeszteni kívánt filmalkotás magyar és eredeti nyelvű címét, annak rövid tartalmát, előállítójának, producerének, rendezőjének, forgatókönyvírójának, zeneszerzőjének, operatőrének, főszereplőinek nevét és a filmalkotás besorolására vonatkozó javaslatát a Tv. 21. §-ában meghatározott kategóriák alapján.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott bejelentéssel egyidejűleg be kell nyújtani a filmalkotás egy megtekintésre alkalmas VHS vagy DVD példányát. Ha a moziforgalmazásra kerülő filmalkotás terjesztőjének nincs birtokában a filmalkotás VHS vagy DVD példánya, 35 mm-es technikával felszerelt vetítőhelyen is biztosíthatja a filmalkotás megtekintését. A filmterjesztő a bemutató időpontját követő 60 napon belül, de legkésőbb a filmalkotás DVD vagy VHS hordozón való megjelenésének időpontjáig ilyen esetben is köteles a filmalkotás egy VHS vagy DVD példányát a hatóságnak benyújtani.
(3) Idegen nyelven készült filmalkotás esetén, ha a filmalkotásból szinkronizált vagy feliratos változat nem áll rendelkezésre, be kell nyújtani a filmalkotás magyar, vagy ha a filmterjesztőnek ez sem áll rendelkezésre, angol nyelvű dialóg-listáját is.
(4) A hatóság a Korhatár Bizottság javaslata alapján a bejelentéstől számított 15 napon belül dönt a filmalkotás besorolási kategóriájáról. A Korhatár Bizottság a bejelentéstől számított 10 napon belül teszi meg javaslatát a hatóság számára.
2. § (1) Ha a filmterjesztő nem tud eleget tenni a 1. § (2) bekezdésében foglalt kötelezettségének, mert a moziforgalmazásra kerülő filmalkotás semmilyen példánya nincs az ott meghatározott határidőben a birtokában, erről a 1. § (1) bekezdése szerinti bejelentésben az ezt igazoló okiratokat mellékelve és a hiány okát megjelölve köteles tájékoztatni a hatóságot.
(2) A hatóság az (1) bekezdésben meghatározott esetben – kérelemre – a film megtekintésének biztosításától számított 5 napon belüli soron kívüli eljárásban dönthet a filmalkotás besorolási kategóriájáról.
3. § A filmterjesztő a besorolás előtt a filmalkotásra vonatkozó hirdetéseken és közleményekben a „BESOROLÁS ALATT” megjelölést köteles feltüntetni.
A filmalkotások besorolása
a Tv. 3. és 31. §-a alapján
4. § (1) A hatóság a Tv. 3. §-a és 31. §-ának (1) bekezdése alapján a filmalkotásokat – az (5) bekezdésben meghatározott kivétellel – a filmelőállító kérelmére sorolja be.
(2) Ha a filmalkotás költségvetése az 50 millió forintot nem haladja meg, a besorolási kérelmet legkésőbb a forgatás megkezdéséig kell benyújtani. A kérelemhez csatolni kell:
a) a filmalkotás elkészítésében részt vevő alkotók, művészeti és technikai munkatársak jegyzékét,
b) a filmalkotás költségvetését,
c) a filmalkotás elkészítésének ütemtervét,
d) a filmalkotás előállításának finanszírozási tervét.
(3) Ha a filmalkotás költségvetése az 50 millió forintot meghaladja, a besorolási kérelmet legkésőbb a filmalkotás forgatásának megkezdése előtt 45 nappal kell benyújtani. A kérelemhez csatolni kell:
a) a filmalkotás alapjául szolgáló mű szerzőinek a filmalkotás előállításához való hozzájárulását tartalmazó felhasználási szerződéseket vagy egyéb okiratokat,
b) a filmalkotás forgatókönyvét,
c) a filmalkotás elkészítésében részt vevő alkotókra, valamint művészeti és technikai munkatársakra, továbbá a gyártási munkák helyszínére vonatkozó jegyzéket a Tv. 3. §-a szerinti táblázat alapján, megjelölve az elkészítésben részt vevő külföldi országok technikai és művészi hozzájárulását,
d) a filmalkotás költségvetését és részletes pénzügyi tervét,
e) a filmalkotás elkészítésének ütemtervét,
f) koprodukciós filmalkotás esetén a filmelőállítók koprodukciós szerződését, ennek hiányában a felek megállapodását a hasznosításból származó bevételek felosztásáról és a terjesztés területi megosztásáról,
g) a filmalkotás előállításának finanszírozási tervét.
(4) Ha a (2)–(3) bekezdésben meghatározott adatokban a kérelem benyújtását követően változás következik be, a filmelőállító – csatolva az erről szóló okiratokat – a változástól számított 15 napon belül köteles azt bejelenteni a hatóságnak.
(5) A hatóság hivatalból indít eljárást, ha a (4) bekezdés szerinti adatváltozás miatt az eredeti besorolástól eltérően kellene a filmalkotást besorolni.
Kulturális követelményrendszer
4/A. §2 (1) A hatóság a Tv. 12/A. § (1) bekezdése alapján a filmelőállító kérelmére állapítja meg a filmgyártási célú állami támogatások igénybevehetőségére vonatkozó jogosultságot.
(2) A hatóság a Tv. 12/A. § (2) bekezdése alapján a filmterjesztő kérelmére állapítja meg a filmterjesztési célú állami támogatások igénybevehetőségére vonatkozó jogosultságot.
(3) Az (1)–(2) bekezdés szerinti kérelmek a 4. §-ban, illetve a 9–10. §-okban meghatározott kérelmekkel együtt is benyújthatóak. Ebben az esetben a hatóság a kérelmeket egy eljárás keretében bírálja el.
(4) A kérelemhez mellékelni kell
a) a filmalkotás teljes magyar nyelvű forgatókönyvét vagy
b) a filmalkotás egy megtekintésre alkalmas VHS vagy DVD példányát, és
a filmelőállító vagy filmterjesztő nyilatkozatát a Tv. 12/B. §-ában meghatározott kulturális követelmények teljesítéséről az ott foglalt táblázat alapján.
(5) A filmterjesztési célú állami támogatások igénybevehetőségére vonatkozó jogosultság megállapítására nem kell kérelmet előterjeszteni, és az eljárás mellőzendő, ha a filmalkotás korábban már teljesítette a filmgyártási célú állami támogatások igénybevehetőségére vonatkozó kulturális követelményeket.
(6) A Tv. 12/B. §-ában rögzített kulturális követelményrendszer m) és n) pontjai kapcsán
a) 1 pont adható, ha
aa) a magyarországi forgatás – napokban számolt mértéke – nem éri el a filmalkotás teljes forgatásának 25%-át;
ab) a filmgyártás-előkészítés vagy az utómunka költségei nem érik el a teljes filmgyártás-előkészítési vagy utómunkaköltségek 25%-át;
b) 2 pont adható, ha
ba) a magyarországi forgatás – napokban számolt mértéke – nem éri el a filmalkotás teljes forgatásának 50%-át;
bb) a filmgyártás-előkészítés vagy az utómunka költségei nem érik el a teljes filmgyártás-előkészítési vagy utómunkaköltségek 50%-át;
c) 3 pont adható, ha az a) és b) pontokban említett értékek elérik vagy meghaladják az 50%-os értékeket.
Filmbesorolás a filmterjesztés támogatása érdekében
5. § (1) A filmelőállító vagy filmterjesztő a terjesztés megkezdésének tervezett időpontja előtt legalább 45 nappal kérheti a hatóságtól a terjeszteni kívánt filmalkotás „art” filmalkotássá minősítését. A kérelem benyújtásával egyidejűleg a filmterjesztő közli a hatósággal a filmalkotás címét, előállítójának, producerének, rendezőjének, forgatókönyvírójának, zeneszerzőjének, operatőrének, főszereplőinek nevét.
(2) A filmterjesztő a kérelemmel együtt köteles benyújtani a filmalkotás magyar nyelvű szöveggel vagy magyar felirattal, szinkronnal, illetőleg magyar vagy angol nyelvű dialóg-listával ellátott VHS vagy DVD példányát.
(3) Ha a filmterjesztőnek vagy a filmelőállítónak az e bekezdésben meghatározott határidőben nincs birtokában a filmalkotás VHS vagy DVD példánya, a filmterjesztő a filmalkotás tervezett bemutatója előtt legalább 30 nappal 35 mm-es technikával felszerelt vetítőhelyen is biztosíthatja a filmalkotás megtekintését.
(4) A kérelem tartalmazza a filmalkotás ismertetését és a filmalkotás „art” minősítésére vonatkozó javaslatot. Azon filmalkotások esetében, amelyek nemzetközileg elismert filmfesztiválon díjat nyertek, a kérelmezőnek meg kell jelölnie a filmfesztivált és a kategóriát, amelyben a filmalkotás díjat nyert.
(5) A hatóság a Filmszakmai Bizottság javaslata alapján a kérelem benyújtásától, illetve a filmalkotás megtekintésétől számított 15 napon belül dönt az „art” minősítés feltételeiről.
NYILVÁNTARTÁSI ELJÁRÁSOK
Mozgóképszakmai szervezetek és természetes személyek nyilvántartása
6. § (1) A hatóság a Tv. 27. és 28. §-a alapján nyilvántartást vezet az állami támogatást igénylő mozgóképszakmai szervezetekről és természetes személyekről, valamint Tv. 2. § 23. pontja alapján a megrendelésre készülő filmalkotások gyártásában részt vevő magyar vállalkozásokról (a továbbiakban: filmgyártó vállalkozások).
(2) A nyilvántartásba vétel iránti kérelmet az állami támogatás igénylését megelőzően kell benyújtani. A nyilvántartott adatokban bekövetkezett változást a változástól számított 30 napon belül kell bejelenteni a hatóságnak.
(3) A Tv. 28. § (2) bekezdésében meghatározott adatokon kívül a nyilvántartásba vételét kérő szervezetnek közölnie kell, hogy nyilvántartásba vételét a filmelőállítóként, filmgyártó vállalkozásként, filmterjesztőként (ezen belül filmforgalmazóként, moziüzemeltetőként vagy egyéb minőségében), műhelyként vagy egyéb szervezetként kéri.
7. § (1) A hatóság a nyilvántartásba vétel iránti kérelem benyújtását követően a Tv. 28. § (7) bekezdésében meghatározott célból a megkeresi a Magyar Mozgókép Közalapítványt, a Nemzeti Kulturális Alapot és a minisztériumokat (a továbbiakban együtt: jelentős támogató szervezetek). A jelentős támogató szervezetek a megkereséstől számított 15 napon belül nyilatkoznak arról, hogy a nyilvántartásba vételét kérő szervezetnek vagy természetes személynek, illetve a szervezet tulajdonosa vagy alapítója által alapított vagy tulajdonolt más szervezetnek a támogatóval szemben van-e a Tv. hatálya alá tartozó lejárt, teljesítetlen fizetési vagy elszámolási kötelezettsége. Ilyen kötelezettség fennállása esetén a jelentős támogató szervezet nyilatkozik annak mértékéről, megjelölve a kérelmező által igénybe vett közvetlen állami támogatás összegét és a támogatott tevékenységet, illetve filmalkotást.
(2) A hatóság az (1) bekezdés szerinti eljárás mellőzésével veszi nyilvántartásba azt a jogelőd nélkül alapított új szervezetet, amelynek alapítói (tulajdonosai) és vezető tisztségviselői között kizárólag a nyilvántartásban már szereplő szervezet vagy természetes személy található. A hatóság a nyilvántartásba vételről az új szervezet megalapítását követően dönt.
(3) A jelentős támogató szervezeteket a hatóság negyedévente is megkeresi a Tv. 28. § (5) bekezdése szerinti adatszolgáltatás céljából.
(4) A Tv. hatálya alá eső állami támogatást nyújtó egyéb szervezetek az általuk nyújtott mozgóképszakmai támogatásokról, illetve az általuk támogatottak lejárt, teljesítetlen fizetési kötelezettségeiről a támogatás nyújtásakor, illetve a fizetési kötelezettség keletkezésekor tájékoztatják a hatóságot.
Filmalkotások nyilvántartása
8. § (1) A hatóság a 4. § szerinti besorolási eljárással egyidejűleg lefolytatja a Tv. 29. § (1) bekezdése szerinti nyilvántartásba vételi eljárást.
(2) A közvetett állami támogatást igénylő filmalkotásokat a hatóság a 10. § szerinti közvetett támogatás igénybevételére vonatkozó jogosultság igazolásával egyidejűleg veszi nyilvántartásba.
(3) A nyilvántartás a Tv. 29. § (2) bekezdésében meghatározott adatokon kívül tartalmazza a filmalkotás közvetlen filmgyártási költségeit és a Tv. 1. § (3) bekezdésében meghatározott forrásból származó támogatás összegét.
(4) Ha a (3) bekezdés szerinti adatok a filmalkotás nyilvántartásba vételekor nem ismertek vagy azokban változás következik be, a filmelőállító azok ismertté válásától (változásától) számított 15 napon, de legkésőbb a filmalkotás elkészültét követő 15 napon belül köteles ezeket a hatóságnak bejelenteni.
(5) A hatóság hivatalból indít eljárást, ha az adatváltozás miatt az eredeti nyilvántartástól eltérően kellene a filmalkotást nyilvántartásba venni.
Terjesztésre kerülő filmalkotások nyilvántartása
9. § (1) A hatóság az 1. § szerinti besorolási eljárással egyidejűleg lefolytatja a Tv. 29. § (3) bekezdése szerinti nyilvántartásba vételi eljárást.
(2) A nyilvántartás a Tv. 29. § (4) bekezdésében meghatározott adatokon kívül tartalmazza a filmalkotások
a) magyarországi mozikban való terjesztése útján elért nézőszámát, jegyárbevételét;
b) a filmalkotás kópiaszámát és vetítési számát moziüzemeltetők szerinti bontásban;
c) a különböző adathordozókon történő forgalmazás során értékesített műpéldányok számát és az értékesítéssel elért bevételt.
(3) A forgalmazó a (2) bekezdés a)–c) pontjaiban meghatározott adatokat eredeti és magyar cím szerinti bontásban szolgáltatja a hatóságnak.
(4) A moziüzemeltető a (2) bekezdés a)–b) pontjaiban meghatározott adatokat az általa üzemeltetett mozik szerinti bontásban szolgáltatja a hatóságnak.
(5) Az adatszolgáltatást minden hónap huszadik napjáig kell az előző hónapra vonatkozóan teljesíteni. Ha a hatóság megállapítja, hogy a filmterjesztők által adott nyilatkozatok valótlan adatokat tartalmaznak, erről értesíti a támogató szervezeteket.
KÖZVETETT TÁMOGATÁSI ELJÁRÁS
A támogatásra jogosultság igazolása
10. § (1) A hatóság a Tv. 19. § (1) bekezdésének e) pontja és 31. § (3) bekezdése alapján a filmelőállító, illetve a filmgyártó vállalkozás kérelmére igazolja a filmalkotások után járó közvetett támogatás igénybevételére vonatkozó jogosultságot (a továbbiakban: támogatásra jogosultság).
(2)3 A támogatásra jogosultság igazolásához a filmelőállítónak, illetve a filmgyártó vállalkozásnak be kell jelentenie a filmgyártás megkezdésének időpontját azt megelőzően legalább 8 nappal, és legkésőbb a forgatás megkezdésétől számított 60 napon belül – vagy ha a gyártási folyamatból csak az utómunkát végzik Magyarországon, az utómunka megkezdésének napjáig – a kérelem benyújtásával egyidejűleg be kell nyújtania
a) a filmalkotás végleges – az előkészítést, a forgatást és az utómunkálatokat is magában foglaló – gyártási tervét,
b)4 megrendelésre készülő filmalkotás esetében a gyártásban részt vevő magyar vállalkozás és a külföldi filmelőállító (megrendelő) közötti szerződést,
c)5 nem megrendelésre készülő filmalkotás esetében a közvetlen filmgyártási költségek fedezetét igazoló okiratokat és a filmalkotás teljes költségvetését,
d) a filmalkotás közvetlen filmgyártási költségeire vonatkozó költségvetését (valamennyi társelőállító, támogató által ellenjegyezve), pénzügyi tervét és finanszírozási tervét,
e) a filmelőállító, illetve a filmgyártó vállalkozás arra vonatkozó nyilatkozatát, hogy a 12. § szerint melyik ütemezésben kéri a támogatási igazolások kiadását.
(3) Ha a (2) bekezdésében felsorolt adatokban változás következik be, azt az ott meghatározottak szerint a filmelőállító, illetve a filmgyártó vállalkozás köteles a hatóságnak a változástól számított 15 napon belül bejelenteni.
(4) Ha a (3) bekezdés szerinti bejelentésben foglaltak alapján a támogatásra jogosultság feltételeiben változás következik be, a hatóság hivatalból megindítja a támogatásra jogosultság igazolásával, illetve a támogatási igazolással kapcsolatos eljárást.
(5) A határozatot a hatóság a filmelőállítón, illetve a filmgyártó vállalkozáson kívül megküldi a filmalkotás részére közvetlen állami támogatást nyújtó szervezeteknek – a (4) bekezdés esetén pedig az Adó- és Pénzügyi Ellenőrző Hatóságnak (a továbbiakban: állami adóhatóság) – is.
A támogatási igazolás
11. § (1) A hatóság a Tv. 19. § (1) bekezdésének e) pontja és 31. § (3) bekezdése, valamint a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tao. tv.) 4. §-ának 36. pontja alapján a filmelőállítónak, illetve a filmgyártó vállalkozásnak a kérelmére adja ki a közvetett állami támogatások igénybevételére jogosító támogatási igazolásokat.
(2) A kérelemhez csatolni kell:
a) az adott filmalkotás könyvelési tételeit tartalmazó főkönyvi kivonatot, főkönyvi kartonokat, valamint
b) a támogatásra jogosultság megállapítása során elfogadott költségvetés alapján és rovatkódjainak bontásában készített, a kérelemben feltüntetett és az azt megelőző időszak tényleges költségeit tartalmazó költségkimutatást.
(3) A kérelemben vagy legkésőbb a kérelem benyújtását követő 20 napon belül meg kell jelölni a támogató nevét, székhelyét, adószámát és csatolni kell az igazolás igénybevételének jogosultságát bizonyító szerződést.
(4) A támogatási igazolás – a Tao. tv. 4. § 36. pontjában meghatározottakon túl – tartalmazza filmalkotás címét és nyilvántartási számát, a kérelemben feltüntetett időszakot és a közvetlen filmgyártás költségeinek erre az időszakra eső összegét.
(5) A hatóság a kiadott támogatási igazolásokkal összefüggésben birtokába került okiratokat az igazolás kiadásának évét követő tíz évig köteles megőrizni.
12. § (1) A hatóság a támogatási igazolást – a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel – a filmalkotás gyártásának lezárását követően, a filmalkotás közvetlen filmgyártási költségeinek egészére vonatkozóan adja ki.
(2) A filmelőállító vagy filmgyártó vállalkozás jogosult a támogatási igazolás kiadására vonatkozó kérelmét naptári hónapok szerinti vagy naptári negyedévi ütemezésben kérni, ha a filmalkotás gyártása nem fejeződik be kilenc hónapon belül vagy a filmalkotás közvetlen filmgyártási költségei a 150 millió forintot meghaladják.
(3) A (2) bekezdésben foglaltak alkalmazása esetén az egy-egy igazolásban szereplő összeg – ugyanazon filmhez több támogató részére történő igazolás kiadása esetén az együttes összeg – legfeljebb az igazolás kiadásáig felmerült közvetlen filmgyártási költség 20 százalékáig terjedhet.
13. §6 (1) A közvetlen filmgyártási költségek között az a filmgyártási és filmgyártás-előkészítési költség ismerhető el, amely a 6. §-ban meghatározott nyilvántartásba vételi kérelem benyújtását követően – a magyarországi gyártással összefüggésben belföldön vagy külföldön – keletkezett, és megfelel a (2)–(9) bekezdésekben meghatározott további feltételeknek.
(2) A hatóság a gyártási ütemezés adott szakaszára eső összegként csak azon költségeket veszi figyelembe, amelyek a kérelemben feltüntetett időszak kezdő és zárónapja közötti teljesítéshez kapcsolódnak.
(3) Csak az a költség ismerhető el közvetlen filmgyártási költségként, amelynek teljesítését igazoló okirat a végleges gyártási tervnek megfelelő gyártási időszakban, illetve a gyártási tervben szereplő befejezési időpontot követő három hónapon belül keletkezik.
(4) Nem számolható el az a költség, amelynek tekintetében az adott jogviszony jogosultja és kötelezettje ugyanaz a szerv vagy személy.
(5) A közvetlen filmgyártási költségek között a filmalkotás alapjául szolgáló mű megfilmesítéshez kapcsolódó szerzői és szomszédos jogi jogdíj azon összege számolható el, amely nem haladja meg a filmalkotás közvetlen filmgyártási költségeinek 4%-át.
(6) A produceri díjak elszámolt összege nem haladhatja meg a közvetlen filmgyártási költségek 4%-át.
(7) A reklám- és propagandaköltségek közül kizárólag a gyártáshoz kapcsolódó azon reklámköltségek számolhatók el, amelyek nem haladhatják meg a közvetlen filmgyártási költségként elszámolt összeg 2%-át, de legfeljebb az 5 millió forintot. Nem tekintendő gyártáshoz kapcsolódó reklámköltségnek a film reklámozását szolgáló bármilyen reklámfelület-vásárlás, különösen az írott sajtóban, köztéri helyeken vagy járműveken elhelyezett, továbbá rádióban vagy televízióban megjelentetett hirdetés.
(8) A filmgyártáshoz kapcsolódó utazási költségek akkor számolhatók el közvetlen filmgyártási költségként, ha legalább az utazás kiinduló állomása vagy célállomása Magyarországon van.
(9) Valamely rendezvényről készített filmalkotás esetén csak a filmgyártáshoz közvetlenül kapcsolódó olyan költségek számolhatók el, amelyek nem a rendezvény létrehozásához kapcsolódnak. Ha a rendezvény létrehozásához és a filmgyártáshoz kapcsolódó költségek nem különíthetőek el egyértelműen, akkor azok nem számolhatók el közvetlen filmgyártási költségként.
13/A. §7 (1) A közvetlen magyar filmgyártási költségek között az a közvetlen filmgyártási költségnek minősülő filmgyártási és filmgyártás-előkészítési költség ismerhető el, amelyet a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: Számtv.) 160. § (3) bekezdés a)–b) pontjában megnevezett számlákon számolnak el, és amely
a) a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény, az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló 2002. évi XLIII. törvény, a Tao. tv. vagy az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló 2005. évi CXX. törvény szerinti adókötelezettség alá eső, illetve a költségvetési szervnél bevételt eredményező kötelezettség teljesítésével, valamint a filmgyártással kapcsolatban teljesített személyi jellegű kifizetések után fizetendő járulékkötelezettség teljesítésével összefüggésben keletkezett, és
b) megfelel a 13. § (2)–(9) bekezdésében foglalt feltételeknek.
(2) Tárgyi eszköz beszerzése esetén csak a filmgyártáshoz közvetlenül beszerzett eszköznek a Számtv. 52. §-a szerinti értékcsökkenése számolható el, legfeljebb a filmgyártás megkezdésétől a gyártás befejezéséig tartó időszakra. Ha az eszközt egyszerre több filmgyártáshoz is használják, úgy az elszámolható költségeket a gyártások között a filmgyártó vállalkozás számviteli politikájában rögzített megosztás szerint arányosan fel kell osztani.
(3) A Számtv. 3. § (4) bekezdés 1. pontjában meghatározott közvetített szolgáltatást tartalmazó költségekből a szállító által külföldről igénybe vett szolgáltatás értéke nem számolható el közvetlen magyar filmgyártási költségként. A külföldről igénybe vett közvetített szolgáltatás értékéről a filmgyártó vállalkozásnak nyilatkozni kell. A hatóság indokolt esetben az ellenőrzési jogát a közbenső szerződő felek, illetve alvállalkozók ellenőrzésével a szolgáltatás tényleges teljesítőjével szemben is érvényesítheti.
A HATÓSÁG EGYÉB FELADATAI
Helyszíni ellenőrzés
14. § A hatóság a film gyártásának megkezdésétől a film bemutatásának napjáig helyszíni ellenőrzést folytathat le.
Adatszolgáltatás
15. § (1) A hatóság által a Tv. 27–32. §-ai és az e rendelet alapján nyilvántartott adatoknak azt a körét, amelyet közzétesznek, valamint a közzététel módját e rendelet melléklete tartalmazza.
(2) A hatóság végzi az Európai Audiovizuális Obszervatórium (European Audiovisual Observatory) által a mozgóképszakmai területre vonatkozó adatok magyarországi gyűjtését és azokat az Obszervatórium számára továbbítja.
A HATÓSÁG ELJÁRÁSAIÉRT FIZETENDŐ IGAZGATÁSI SZOLGÁLTATÁSI DÍJAK
16. § (1) Az 1. § szerinti első fokú filmbesorolási eljárás díja filmalkotásonként 15 000 forint, a másodfokú eljárás díja 7500 forint.
(2) A 2. § szerinti soron kívüli első fokú filmbesorolási eljárás díja filmalkotásonként 100 000 forint, a másodfokú eljárás díja 50 000 forint.
(3) A 4. § szerinti filmbesorolási eljárásért fizetendő díj filmalkotásonként:
a) a 4. § (2) bekezdésének hatálya alá eső filmalkotások esetében az első fokú eljárás díja 5000 forint, a másodfokú eljárás díja 2500 forint,
b) minden egyéb filmalkotás esetében az első fokú eljárás díja 10 000 forint, a másodfokú eljárás díja 5000 forint.
(4) Az 5. § szerinti első fokú filmbesorolási eljárás díja filmalkotásonként 20 000 forint, a másodfokú eljárás díja 10 000 forint.
(5) A 6. § szerinti mozgóképszakmai szervezetek és természetes személyek nyilvántartásba vételi eljárásáért fizetendő díj:
a) természetes személyek esetében az első fokú eljárás díja 5000 forint, a másodfokú eljárás díja 2500 forint,
b) szervezetek esetében az első fokú eljárás díja 20 000 forint, a másodfokú eljárás díja 10 000 forint.
(6) A 10. § szerinti támogatásra jogosultság igazolásáért fizetendő díj:
a) a 12. § (1) bekezdésében meghatározott esetben
aa) az elsőfokú eljárás díja nem megrendelésre készülő filmalkotás esetén 50 000 Ft, megrendelésre készülő filmalkotás esetén 250 000 Ft,
ab) a másodfokú eljárás díja 25 000 Ft;
b) a 12. § (2) bekezdésében meghatározott havi ütemezés esetén
ba) az elsőfokú eljárás díja nem megrendelésre készülő filmalkotás esetén 500 000 Ft, megrendelésre készülő filmalkotás esetén 1 000 000 Ft,
bb) a másodfokú eljárás díja 25 000 Ft;
c) a 12. § (2) bekezdésében meghatározott negyedéves ütemezés esetén
ca) az elsőfokú eljárás díja nem megrendelésre készülő filmalkotás esetén 300 000 Ft, megrendelésre készülő filmalkotás esetén 750 000 Ft,
cb) a másodfokú eljárás díja 25 000 Ft;
d) ha a közvetlen filmgyártási költség nem haladja meg az 50 000 000 Ft-ot, az elsőfokú eljárás díja 25 000 Ft, a másodfokú eljárás díja 25 000 Ft.
17. § (1) A hatóság eljárásaiért a díjakat a hatóság Magyar Államkincstárnál vezetett 10032000-01461769-00000000 számú előirányzat-felhasználási keretszámlájára kell befizetni. Az eljárási díjak befizetése során a „Filmiroda” megjelölést, a 10. § szerinti támogatásra jogosultság iránti eljárás díjának befizetése során a filmalkotás azonosítási számát is fel kell tüntetni.
(2) A díjfizetési kötelezettség keletkezésére az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 3. §-ának (4) bekezdését, a díjfizetés tárgyára az Itv. 28. §-ának (2)–(3) bekezdését, a díjfizetés alapjára az Itv. 30. §-ának (2)–(3) bekezdését, a díjfizetésre kötelezettek körének megállapítására az Itv. 31–32. §-ait, a díjfizetés módjára az Itv. 73. §-ának (4)–(6) bekezdéseit és (12) bekezdését, illetve az Itv. 73/A. §-át, a díjfizetés törlésére és visszatérítésére az Itv. 79. §-ának (1)–(2) bekezdéseit és az Itv. 80. §-a (1) bekezdésének f), g) és j) pontjait, a díjfizetéssel kapcsolatos mulasztásra az Itv. 82. §-át, a díjfizetés elévülésére az Itv. 86. §-át, az Itv.-ben nem szabályozott eljárási kérdésekre – a behajtásra vonatkozó szabályok kivételével – az Itv. 88. §-ának (1) bekezdését megfelelően kell alkalmazni azzal, hogy illeték helyett díjat, állami adóhatóság helyett a hatóságot, lelet helyett pedig jegyzőkönyvet kell érteni.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
18. § (1) Ez a rendelet 2008. április 1-jén lép hatályba, rendelkezéseit – a (2) bekezdés kivételével – a hatálybalépése után indított ügyekben kell alkalmazni.
(2) A Nemzeti Filmiroda szervezetének, működésének és eljárásának részletes szabályairól szóló 14/2004. (VI. 9.) NKÖM–PM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 11. §-a szerint – az e rendelet hatálybalépése előtt – indult nyilvántartásba vételi eljárás alapján indított támogatási igazolások kiadására vonatkozó ügyekben az R. rendelkezéseit kell alkalmazni akkor is, ha a támogatási igazolás kiadására vonatkozó eljárás e rendelet hatálybalépését követően indult.
(3)8
Melléklet a 12/2008. (III. 29.) OKM–PM együttes rendelethez
A rendeletet a 2011: CLXIX. törvény 18. § (2) bekezdése hatályon kívül helyezte 2012. január 1. napjával.
A 4/A. §-t és az azt megelőző alcímet a 24/2008. (VIII. 8.) OKM rendelet 1. § (1) bekezdése iktatta be, alkalmazására lásd e módosító rendelet 3. §-át.
A 10. § (2) bekezdésében meghatározott 8 és 60 napos határidőket – a 24/2008. (VIII. 8.) OKM rendelet 4. §-a alapján – a 2008. augusztus 9. napját követő 15. naptól kell számítani mindazon esetekben, ahol a támogatásra jogosultság megállapítására vonatkozó kérelmet 2008. április 1-je és a 2008. augusztus 9. közötti időszakban nyújtották be a mozgóképszakmai hatósághoz.
A 10. § (2) bekezdés b) pontja a 24/2008. (VIII. 8.) OKM rendelet 5. §-a szerint módosított szöveg, alkalmazására lásd e módosító rendelet 3. §-át.
A 10. § (2) bekezdés c) pontja a 24/2008. (VIII. 8.) OKM rendelet 5. §-a szerint módosított szöveg, alkalmazására lásd e módosító rendelet 3. §-át.
A 13. § a 24/2008. (VIII. 8.) OKM rendelet 1. § (2) bekezdésével megállapított szöveg, alkalmazására lásd e módosító rendelet 3. §-át.
A 13/A. §-t a 24/2008. (VIII. 8.) OKM rendelet 1. § (3) bekezdése iktatta be, alkalmazására lásd e módosító rendelet 3. §-át.
A 18. § (3) bekezdését a 118/2008. (V. 8.) Korm. rendelet 40. §-ának 1. pontja hatályon kívül helyezte.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás