18/2008. (HÉ 44.) IRM utasítás
18/2008. (HÉ 44.) IRM utasítás
az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium és az igazságügyi és rendészeti miniszter irányítása alá tartozó szervek ügyeleti szolgálatai által teljesítendő tájékoztatási kötelezettség rendjéről*
Melléklet a 18/2008. (HÉ 44.) IRM utasításhoz
Az ország biztonságát vagy közrendjét súlyosan veszélyeztető események
1. Idegen hatalomnak a Magyar Köztársaság alkotmányos rendje, függetlensége, területi sérthetetlensége elleni fegyveres támadás vagy annak közvetlen veszélyére utaló cselekmény.
2. A szomszédos és az európai uniós országokban kirobbant háborúval, fegyveres konfliktussal kapcsolatos, a Magyar Köztársaság határának vagy légterének közvetett veszélyeztetettségére utaló esemény, nagy anyagi kárt okozó elemi csapás, nagyobb tűzeset, ipari vagy természeti katasztrófa, tömegszerencsétlenség, környezetszennyezés, sugárzó és radioaktív anyaggal kapcsolatos esemény, valamint ezek nagy valószínűséggel történő bekövetkezésének veszélyére utaló esemény, amennyiben az a Magyar Köztársaság biztonságát súlyosan veszélyezteti vagy veszélyeztetheti.
3. Az állam és az emberiség elleni bűncselekmény [a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: Btk.) X. és XI. fejezet].
4. A légi jármű hatalomba kerítése, illetve annak előkészülete és kísérlete [Btk. 262. §].
5. A terrorcselekmény előkészülete, kísérlete, elkövetése [Btk. 261. §].
6. A közveszélyokozás [Btk. 259. §], a közérdekű üzem megzavarása [Btk. 260. §], ha feltehetően különösen nagy vagyoni hátrány keletkezhet.
7. Az államtitoksértés [Btk. 221. §].
8. A szolgálati titoksértés [Btk. 222. §].
9. Az ország határán történt provokáció, fegyveres vagy egyéb erőszakos területsértés; a légi járművek szándékos, engedély nélküli berepülése, a légtérsértés. Az erőszakos fegyveres vagy tömeges illegális határátlépés. Az államhatár, a határfolyók mederviszonyainak jogellenes megváltoztatása. A súlyosabb határrendsértés (átkényszerítés, átlövés, átható robbanás, tűzátterjedés, környezetszennyezés).
10. Az élet- és vagyonbiztonságot tömeges mértékben veszélyeztető súlyos cselekmény, ezek közvetlen veszélye, a nagy anyagi kárt okozó elemi csapás, nagyobb tűzeset, ipari vagy természeti katasztrófa, tömegszerencsétlenség, valamint ezek nagy valószínűséggel történő bekövetkezésének veszélyére utaló esemény.
11. A lőfegyverrel, robbanóanyaggal, robbantószerrel elkövetett támadás, függetlenül attól, hogy sérülést okozott-e vagy sem.
12. A közveszéllyel (pl.: robbantással) fenyegetés, ha az közterület, nyilvános hely vagy közforgalmi közlekedési eszköz, illetve közigazgatási vagy népképviseleti szerv elhelyezésére szolgáló épület ellen irányul [Btk. 270/A. §].
13. Emberre vagy állatra veszélyes, járványos megbetegedés fellépése, egészséget károsító körülmény tömeges bekövetkezése.
A közérdeklődésre számot tartó események
14. A köztársasági elnökkel, az Országgyűlés elnökével, a miniszterelnökkel, a Legfelsőbb Bíróság elnökével, az Alkotmánybíróság elnökével vagy tagjával, az Állami Számvevőszék elnökével, a Magyar Nemzeti Bank elnökével, a legfőbb ügyésszel, országgyűlési biztossal, országgyűlési képviselővel, miniszterrel, államtitkárral, szakállamtitkárral, polgármesterrel, parlamenti párt vezetőjével és frakcióvezetőjével, diplomáciai mentességet élvező személlyel, nagyobb létszámú, előre be nem jelentett katonai csoport beutazásával, hivatalos külföldi delegáció tagjával, mindezek lakóhelyével, munkahelyével, közlekedésével, az általuk vezetett szervek épületével, illetve e személyek közvetlen hozzátartozójával kapcsolatos, a Mellékletben fel nem sorolt egyéb rendkívüli esemény, személyükkel kapcsolatos bűncselekmény, annak kísérlete, előkészülete, közlekedési baleset, lakásuk elleni támadás, lakásukban történt tűzeset.
15. A Köztársasági Őrezred által biztosított hazai és hazánkba érkező külföldi személy biztonságát veszélyeztető cselekmény, vagy tevékenységüket zavaró, akadályozó esemény.
16. Az Országgyűlés és Hivatala, a közigazgatási és a rendvédelmi szervek, a bíróságok, az ügyészségek, a helyi önkormányzatok, az Állami Számvevőszék, a Magyar Nemzeti Bank, az országgyűlési biztosok, a diplomáciai testületek épületeivel, a Magyar Honvédség, valamint a pártok helyiségeivel kapcsolatos, a Mellékletben fel nem sorolt egyéb rendkívüli esemény.
17. A hivatalos vagy közfeladatot ellátó személy elleni erőszak [Btk. 229–230. §].
18. A büntetés-végrehajtási intézetben, illetve rendőrségi fogdában bekövetkezett, a Mellékletben fel nem sorolt egyéb rendkívüli események közül kiemelten a fegyveresen elkövetett egyéni vagy csoportos fogolyszökés [Btk. 245. §], fogolyzendülés [Btk. 246. §], emberrablás [Btk. 175/A. §]; továbbá a katonai és rendészeti objektumok, befogadó állomások, közösségi szállások és idegenrendészeti fogdák, egyházi vagy civil emberi jogi szervezetek által fenntartott szállás rendjének súlyosabb megzavarása (pl.: étkezés megtagadása, öngyilkossági kísérlet, törvénysértő bánásmód, fertőzés, ételmérgezés, haláleset bekövetkezése, ellenszegülés).
A személy- és vagyonbiztonságot,
valamint a nemzeti vagyont érintő események
19. Ismeretlen tettes által elkövetett emberölés [Btk. 166. §], illetve e bűncselekmény minősített esetei, valamint a halált okozó testi sértés [Btk. 170. §].
20. Halált okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés [Btk. 171. § (2) bekezdés b) pont].
21. Rendbontás [Btk. 271/A. §], ha azt a köznyugalmat súlyosan megzavarva követik el, vagy a rendbontás megszüntetése a rendőri erő igénybevételével történt.
22. Az emberrablás [Btk. 175/A. §].
23. Mesterségesen előállított vegyi, illetve biológiai anyaggal történt szándékos vagy vétlen fertőzés gyanúja, illetőleg gyanús küldeménnyel kapcsolatos esemény.
24. Ha bűncselekmény feltételezett elkövetése során lőfegyvert, csekély mennyiséget meghaladó lőszert, robbanóanyagot, robbantószert, sugárzó, mérgező anyagot vittek el.
25. A pénzügyi szervezet sérelmére, illetve pénzszállító szervezetre, vagy pénzfeladást végző személy, illetőleg pénzszállító járművek vezetői vagy kísérői ellen elkövetett támadás, kárértéktől függetlenül.
26. Egyház, múzeum vagy gyűjtemény sérelmére elkövetett bűncselekmény, ha azt feltehetően muzeális tárgy megszerzése céljából követték el, vagy vallási meggyőződést, emberi méltóságot sért.
27. Temetőben vagy temetkezési helyen elkövetett kegyeletsértő szabálysértés, illetve bűncselekmény.
A jelentős hírtartalmú közlekedési események
28. A közúton közlekedő gépjárművek
a) balesete, ha kettőnél több ember meghalt,
b) tömeges (3 vagy annál több), egy időben, egy helyen vagy rövid útszakaszon történt összeütközése, függetlenül a sérültek számától, a sérülés súlyossági fokától, a keletkezett anyagi kár nagyságától, ha az a közlekedés biztonságát súlyosan veszélyeztette, vagy a forgalomban jelentős zavart okozott.
29. A veszélyes anyagot szállító járművek közlekedési balesete.
30. A vízi jármű balesete, amennyiben az halálos kimenetelű, jelentős környezetszennyezést okozott, a hajóút elzáródott, a jármű elsüllyedt vagy mozgásképtelenné vált.
31. Légi jármű balesete, kényszerleszállása, abban az esetben is, ha személyi sérülés nem történt.
32. A vasúti jármű balesete, ha az halálos kimenetelű, környezetszennyezést okozott, a jármű mozgásképtelenné vált vagy a vasúti pályát eltorlaszolja.
33. A határforgalom jelentős korlátozása, akadályozása, szüneteltetése, az ellenőrzés rendjének megváltoztatása, visszaállítása; más ország területén történt és a határforgalom ellenőrzését jelentősen befolyásoló vagy akadályozó esemény bekövetkezése vagy fennállása (pl.: sztrájk, két órát meghaladó várakozás, blokád).
A személyi állomány tagjaival kapcsolatos
események
34. A vétlen és tárgyra leadott lövés, valamint a fegyverhasználat.
35. Az utasítás hatálya alá tartozó szervek állományában történt elhalálozás, vagy bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatti őrizetbe vétel, illetve halált, vagy sérülést okozó közlekedési baleset részesévé válás.
Egyéb események
36. A gyülekezési jog hatálya alá tartozó rendezvény.
37. A gyülekezési jog hatálya alá tartozó rendezvény bejelentés nélküli vagy tiltás ellenére történő megtartása. A gyülekezési jog hatálya alá nem tartozó sport-, kulturális és egyéb rendezvényeken, munkabeszüntetésen, munkamegtagadáson, sztrájkon bekövetkezett jogsértések miatt szükségessé vált rendőri intézkedés.
38. Jelentős mennyiségre elkövetett kábítószerrel való visszaélés.
39. Hivatalos vagy szolgálati ügyben eljáró, nem a rendészeti szerv személyi állományába tartozó személy megjelenése a rendészeti szervek objektumaiban.
Az utasítást a 17/2010. (XI. 26.) BM utasítás 23. pontja hatályon kívül helyezte 2010. november 27. napjával.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás