• Tartalom

1/2009. (I. 10.) IRM utasítás

1/2009. (I. 10.) IRM utasítás

az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium Cafeteria Szabályzatának kiadásáról*

2009.01.11.
A köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény 49/H. §-ának (3) bekezdése alapján a következő utasítást adom ki.


1.
Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium választható béren kívüli juttatásaival összefüggő egyes szabályokat a jelen utasítás mellékletét képező Cafeteria Szabályzat szerint határozom meg.


2.
Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba, ezzel egyidejűleg az igazságügyminiszternek az Igazságügyi Minisztérium Egységes Közszolgálati Szabályzatáról szóló 4/2003. (IK 6.) IM utasítása mellékletét képező Egységes Közszolgálati Szabályzat 43. §-a, 53–55. §-a, 62/A. §-a , valamint 63. §-a hatályát veszti.

Dr. Draskovics Tibor s. k.,
igazságügyi és rendészeti miniszter

Melléklet az 1/2009. (I. 10.) IRM utasításhoz

CAFETERIA SZABÁLYZAT
I. BEVEZETŐ RENDELKEZÉSEK
1. A cafeteriarendszer célja, alapelvei
1.1. A cafeteriarendszer célja a minisztériumban dolgozó munkatársak részére egységes elvek alapján szabályozott, de az egyéni igényekhez igazodó béren kívüli juttatások biztosítása.

1.2. A cafeteriarendszer az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) által előre meghatározott keretösszegen és juttatási formákon belül egyénre szabott választásra ad lehetőséget.
1.3. Az európai uniós projektek által finanszírozott, de a minisztériummal közszolgálati, munkavállalói jogviszonyban álló munkatársak vonatkozásában a jogszabályokban, a kinevezési okiratban, illetve a munkaszerződésben meghatározott béren kívüli juttatások az irányadóak.


2. A Cafeteria Szabályzat hatálya
2.1. A Cafeteria Szabályzat (a továbbiakban: szabályzat) személyi hatálya – az 1.3. pontban, valamint a 2.2. és 2.3. pontban foglalt kivételekkel – kiterjed a minisztériummal:
a) közszolgálati jogviszonyban álló köztisztviselőkre és ügykezelőkre,
b) munkaviszonyban álló munkavállalókra,
c) a minisztériumba beosztott bírákra és ügyészekre,
d) a rendvédelmi szerveknek a minisztérium állományába tartozó hivatásos állományú tagjaira,
e) a minisztérium állományába tartozó állami vezetőkre,
f) a prémiumévek programban részt vevő munkavégzésre kötelezett munkatársakra, valamint
g) a különleges foglalkoztatási állományba helyezett munkatársakra
(a továbbiakban együtt: munkatárs).

2.2. Nem jogosult a cafeteriarendszerbe tartozó juttatások igénybevételére a munkatárs:
a) a szülési szabadság, a terhességi-gyermekágyi segély folyósításának időtartamára,
b) 30 napot meghaladó időtartamú, bármilyen jogcímen igénybe vett fizetés nélküli szabadság időtartamára,
c) 30 napon túli keresőképtelenség (tartós betegállomány) időtartamára,
d) ha a munkatárs a munkavégzési kötelezettség alól jogszabály, vagy a munkáltató intézkedése alapján 30 napot meghaladó időtartamban mentesül, ide nem értve a jogviszony megszüntetése esetén a felmentési (felmondási) idő munkavégzési kötelezettséggel nem érintett időtartamát,
e) tartós külszolgálat időtartamára a köztisztviselők tartós külszolgálatáról szóló 104/2003. (VII. 18.) Korm. rendelet hatálya alá tartozó, a Magyar Köztársaság diplomáciai és konzuli képviseleteire, a nemzetközi szervezetek mellett működő állandó képviseleteire, valamint más állami képviseleteire kihelyezett köztisztviselő és ügykezelő,
f) nemzeti szakértői jogviszony és a külföldi tanulmányút időtartamára, valamint a két hónapot meghaladó ösztöndíjas tanulmányút időtartamára.
2.3. Nem jogosult a cafeteriarendszerbe tartozó juttatások igénybevételére – ide nem értve a jogszabályban meghatározott mértékű étkezési hozzájárulást és ruházati költségtérítést – az a prémiumévek programban részt vevő munkatárs, aki a munkavégzési kötelezettség alól mentesül.

2.4. A cafeteriarendszer – a szabályzatban meghatározott feltételekkel – a következő béren kívüli juttatásokat (a továbbiakban: juttatás) tartalmazza:
a) étkezési hozzájárulás
– melegétel-utalvány,
– hidegétkezési utalvány,
b) önkéntes nyugdíjpénztári tagdíj-hozzájárulás,
c) önkéntes egészségpénztári tagdíj-hozzájárulás,
d) helyi közlekedési bérlet,
e) üdülési hozzájárulás,
f) otthoni internethasználat támogatása,
g) művelődési intézményi szolgáltatás (kultúra utalvány),
h) csekély értékű ajándék utalvány
i) ruházati költségtérítés,
j) sport- és egészségmegőrző tevékenység támogatása.

2.5. A munkatárs a cafeteriarendszeren belüli juttatásokat igény szerint választja ki.

2.6. A munkatárs a tárgyévben – a 2.2. és a 2.3. pontban foglalt eltérésekkel – a minisztériumnál fennálló jogviszonya teljes időtartamára jogosult a cafeteriarendszerbe tartozó, általa választott juttatások igénybevételére a II.1.1. pontban meghatározott mértékben.


3. Értelmező rendelkezések
3. 1. A szabályzat alkalmazásában:
a) közszolgálati jogviszony: a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény (a továbbiakban Ktv.) szerinti jogviszony;
b) munkaviszony: a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: Mt.) szerinti jogviszony;
c) állami vezetői szolgálati viszony: a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2006. évi LVII. törvény szerinti jogviszonyok (miniszter, államtitkár, szakállamtitkár);
d) prémiumévek programban részt vevő munkatárs: a prémiumévek programról és a különleges foglalkoztatási állományról szóló 2004. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Péptv.) hatálya alá tartozó, határozott idejű kinevezéssel rendelkező köztisztviselő, ügykezelő, illetve határozott idejű munkaszerződéssel rendelkező munkavállaló;
e) különleges foglalkoztatási állományba helyezett munkatárs: a Péptv. 5. §-ának (1) bekezdésében előírt feltételeknek megfelelő, határozott idejű kinevezéssel rendelkező köztisztviselő, ügykezelő.
f) hivatásos állomány tagja: a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (továbbiakban: Hszt.) hatálya alá tartozó munkatárs;
g) a minisztériumba beosztott bíró: a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 1997. évi LXVII. törvény (a továbbiakban: Bjt.) hatálya alá tartozó munkatárs;
h) a minisztériumba beosztott ügyész: az ügyészségi szolgálati viszonyról és az ügyészségi adatkezelésről szóló 1994. évi LXXX. törvény (továbbiakban: Üsztv.) hatálya alá tartozó munkatárs.

3.2. Ahol a szabályzat jogviszonyt említ, azon a 3.1. pontban felsorolt jogviszonyokat kell érteni.

3.3. A szabályzat rendelkezéseit a minisztérium Közszolgálati Szabályzatával és az irányadó jogszabályokkal együtt kell alkalmazni.


II. A CAFETERIARENDSZERRE VONATKOZÓ KÖZÖS SZABÁLYOK
1. A juttatásokra felhasználható éves keretösszeg megállapítása
1.1. A juttatásokra igénybe vehető éves keretösszeget (a továbbiakban éves keretösszeg) a minisztériumi költségvetési lehetőségek figyelembevételével évente, a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztály és a Költségvetési és Gazdasági Főosztály közös előterjesztése alapján a miniszter hagyja jóvá.

1.2. Az éves keretösszeg egy naptári évben, a szabályzatban meghatározott juttatási formák igénybe vételére használható fel. A tárgyévben igénybe nem vett keret nem vihető át a következő évre.

1.3. Az éves keretösszeg a minisztériumnál jogviszonyban töltött idővel (naptári nap) arányosan kerül megállapításra:
a) a határozott időre foglalkoztatott, illetve
b) azon munkatársak esetén, akiknek a minisztériumnál fennálló jogviszonya, illetve jogosultsága év közben keletkezik vagy szűnik meg.

1.4. Az 1.1.–1.3. pontok szerint meghatározott éves keretösszeg 70%-a illeti meg a prémiumévek programban részt vevő munkavégzésre kötelezett, valamint a különleges foglalkoztatási állományba helyezett munkatársakat.

1.5. A cafeteriarendszer adómentes és adóköteles elemeket is tartalmaz. A minisztériumnak az adóköteles elemek utáni közteher-fizetési kötelezettségei az adóköteles elemeket választó munkatárs éves keretösszegét csökkentik.


2. A juttatási elemek kiválasztása
2.1. A juttatások éves keretösszegén belül választható elemek minimális-maximális összegéről, az Szja. törvény tárgyévre vonatkozó adómentes értékhatárairól, az adóköteles juttatások közterheinek mértékéről és a juttatások igénybevételének részletes szabályairól a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztály évente előzetesen tájékoztatja a munkatársakat.

2.2. A munkatárs a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztály által biztosított informatikai rendszeren keresztül, a megadott határidőre és formában köteles nyilatkozni a tárgyévre vonatkozóan a részére megállapított keretösszeg felhasználásáról, az általa választott juttatási elemekről és azok mértékéről.

2.3. Az év közben a minisztériumnál jogviszonyt létesítő, valamint az a munkatárs, akinek a jogosultsága – az I.2.2. pontban foglaltak figyelembevételével – év közben keletkezik, az első munkában töltött napját követő 30 napon belül köteles nyilatkozni a részére a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztály által megállapított keretösszeg felhasználásáról, az általa választott juttatási elemekről és azok mértékéről.

2.4. Amennyiben a munkatárs a 2.2.–2.3. pont szerinti nyilatkozatot önhibájából elmulasztja – ide nem értve a rendes szabadság, betegállomány, illetve egyéb rajta kívül álló ok miatti mulasztást – csak a jogszabályokban kötelezően előírt juttatásokra jogosult.

2.5. A cafeteriarendszerbe tartozó juttatásokra vonatkozó választás hatálya a naptári évre, illetve a jogviszony, vagy jogosultság évközi megszűnéséig szól, annak módosítására év közben nincs lehetőség.


3. Eljárás a jogviszony vagy jogosultság megszűnése esetén
3.1. Ha a munkatárs jogviszonya év közben megszűnik, köteles a részére nyújtott cafeteriaösszeggel az utolsó munkában töltött napon elszámolni az alábbiak szerint:
a) a helyi közlekedési bérletet köteles leadni;
b) amennyiben a munkatárs a tárgyévben a juttatási keret – jogviszonya időtartamával időarányosan megállapított – felhasználható mértéknél többet vett igénybe, úgy a különbözetet köteles visszafizetni, illetve az – előzetes írásbeli nyilatkozata alapján – illetményéből (munkabéréből) levonásra kerül.
c) amennyiben a munkatárs a juttatási keret felhasználható mértékénél kevesebbet vett igénybe, úgy részére a különbözet kizárólag kultúrautalvány formájában kerül kiadásra, az utalvány címleteinek a még felhasználható keretet legpontosabban kitöltő kombinációjával.
3.2. A 3.1. a), b) és c) alpontok az irányadóak abban az esetben is, ha a munkatárs jogosultsága – az I.2.2.–I.2.3. pontban foglaltak figyelembevételével – módosul, vagy év közben megszűnik.

3.3. A 3.1. és 3.2. pont szerinti időarányos keretet a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztály állapítja meg, és az elszámolást a Költségvetési és Gazdasági Főosztállyal közösen végzi.


III. A CAFETERIARENDSZERBE
TARTOZÓ JUTTATÁSOKRA VONATKOZÓ
KÜLÖNÖS SZABÁLYOK
1. Étkezési hozzájárulás
1.1. A minisztérium a cafeteriarendszeren belül havonta étkezési hozzájárulást biztosít a munkatársak részére.

1.2. Az étkezési hozzájárulás formája a munkatárs előzetes nyilatkozata alapján
a) melegétel-utalvány, vagy
b) hidegétkezési utalvány.

1.3. Az étkezési hozzájárulás mértékét a munkatárs határozza meg annak figyelembevételével, hogy – mindkét választott forma esetén – legfeljebb az Szja. törvényben meghatározott összegig adómentes, az azt meghaladó rész adóköteles. A munkáltatói közterhek összege a munkatárs keretösszegét csökkenti.

1.4. Az a munkatárs, akinek az étkezési hozzájárulás jogszabály alapján jár, és az étkezési hozzájárulás egyik formáját sem kívánja választani, vagy a jogviszonyára irányadó jogszabály által meghatározott mértéknél kevesebbet igényel, erre vonatkozóan nyilatkozatot kell tennie.

1.5. Az étkezési utalványokat havonta a Költségvetési és Gazdasági Főosztály biztosítja.


2. Önkéntes nyugdíjpénztári tagdíj-hozzájárulás
2.1. A minisztérium munkáltatói tagdíj-hozzájárulást fizet annak a munkatársnak, aki
a) önkéntes nyugdíjpénztár(ak) tagja,
b) ezt a juttatási formát választja, valamint
c) leadja a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztályon a záradékolt önkéntes nyugdíjpénztári belépési nyilatkozatát (nyilatkozatait).

2.2. Az önkéntes nyugdíjpénztári munkáltatói tagdíj-hozzájárulás mértékét havonta azonos összegben a munkatárs határozza meg azzal, hogy – ezen összeg több nyugdíjpénztári tagság esetén is – együttesen legfeljebb az Szja. törvényben meghatározott mértékig adómentes, az azt meghaladó rész adóköteles. A munkáltatói közteher összege a munkatárs keretösszegét csökkenti, valamint a munkatársat terhelő adó és járulékok levonásra kerülnek. A juttatás választott összegének meghatározásánál figyelemmel kell lenni az éves keretösszegre is.

2.3. A munkáltatói tagdíj-hozzájárulásnak a munkatárs önkéntes nyugdíjpénztárnál (nyugdíjpénztáraknál) vezetett egyéni számlájára történő átutalásáról – a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztály egyszeri adatszolgáltatása alapján – a Költségvetési és Gazdasági Főosztály havonta intézkedik.

2.4. Abban az esetben, ha a munkatárs olyan önkéntes nyugdíjpénztárnak a tagja, amellyel a minisztérium még nem kötött együttműködési szerződést, a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztály intézkedik a szerződés megkötéséről.


3. Önkéntes egészségpénztári tagdíj-hozzájárulás
3.1. A minisztérium munkáltatói tagdíj-hozzájárulást fizet annak a munkatársnak, aki
a) önkéntes egészségpénztár(ak) tagja,
b) ezt a juttatási formát választja, valamint
c) leadja a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztályon a záradékolt önkéntes egészségpénztári belépési nyilatkozatát (nyilatkozatait).

3.2. Az önkéntes egészségpénztári munkáltatói hozzájárulás mértékét havonta azonos összegben a munkatárs határozza meg azzal, hogy – ezen összeg több egészségpénztári tagság esetén is – együttesen legfeljebb az Szja. törvényben meghatározott mértékig adómentes, az azt meghaladó rész adóköteles. A munkáltatói közteher összege a munkatárs keretösszegét csökkenti, valamint a munkatársat terhelő adó- és járulékok levonásra kerülnek. A juttatás választott összegének meghatározásánál figyelemmel kell lenni az éves keretösszegre is.

3.3. A munkáltatói tagdíj-hozzájárulásnak a munkatárs egészségpénztárnál (egészségpénztáraknál) vezetett egyéni számlájára történő átutalásáról – a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztály egyszeri adatszolgáltatása alapján – a Költségvetési és Gazdasági Főosztály havonta intézkedik.

3.4. Abban az esetben, ha a munkatárs olyan önkéntes egészségpénztárnak a tagja, amellyel a minisztérium még nem kötött együttműködési szerződést, a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztály intézkedik a szerződés megkötéséről.


4. Helyi közlekedési bérlet
4.1. A minisztérium a cafeteriarendszeren belül a tárgyévet megelőző év december hónapjában – a munkatárs előzetes, nem módosítható nyilatkozata alapján – a tárgyévre érvényes helyi közlekedési bérlet valamelyik formáját bocsátja rendelkezésre.

4.2. Amennyiben az I.2.1. d) alpont szerinti hivatásos állomány tagja a helyi közlekedési bérletet nem kívánja választani, erre vonatkozóan lemondó nyilatkozatot kell tennie.

4.3. A bérletszelvények beszerzését és átadását – a Humánigazgatási- és Fejlesztési Főosztály adatszolgáltatása alapján – a Költségvetési és Gazdasági Főosztály végzi.


5. Üdülési hozzájárulás
5.1. A hozzájárulás a munkatárs választása szerint
a) üdülési csekk, vagy
b) pénzbeli hozzájárulás
formájában nyújtható.

5.2. A 5.1. a) alpontban meghatározott juttatási forma választása esetén a munkatársnak és közeli hozzátartozójának az üdülési hozzájárulást a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány által kibocsátott, névre szóló üdülési csekk formájában – a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztály adatszolgáltatása alapján – a Költségvetési és Gazdasági Főosztály biztosítja feltéve, hogy a rendelkezésre bocsátott nyomtatványon nyilatkozik a munkatárs a saját, illetve közeli hozzátartozójának az Szja. törvényben meghatározott adatairól.

5.3. Az üdülési hozzájárulás mértéke
a) a 5.1. a) alpontban meghatározott forma választása esetén – a más kifizetőtől kapott üdülési csekkel együtt – évente legfeljebb az Szja. törvény szerinti mértékig juttatható adómentesen személyenként, az azt meghaladó rész adóköteles. A munkáltatói közterhek összege a munkatárs éves keretösszegét csökkenti.
b) a 5.1. b) alpontban meghatározott forma választása esetén az üdülési hozzájárulás mértékét – az éves keretösszegen belül – a munkatárs határozza meg azzal, hogy a munkáltatói közteher összege a munkatárs éves keretösszegét csökkenti, valamint a munkatársat terhelő adó és járulékok a kifizetéskor levonásra kerülnek.


6. Otthoni internethasználat támogatása
6.1. A minisztérium – e juttatási forma választása esetén a munkatárs által megkötött egyedi szolgáltatási szerződés költségeinek finanszírozásával – támogatja a munkatársak otthoni internethasználatának költségeit.

6.2. A juttatás a munkatárs választása szerint
a) utalvány, vagy
b) a havidíjhoz való pénzbeli hozzájárulás
formájában nyújtható.
6.3. A juttatás folyósításának feltétele
a) mindkét forma választása esetén a minisztériumi munkatárs nevére szóló, egyedi szolgáltatási szerződés másolatának benyújtása,
b) a 6.2. b) alpontban meghatározott forma választása esetén utólagos tételes elszámolás.

6.4. A 6.3. b) alpont szerinti elszámolást a munkatársnak a tárgyév december 20-ig, illetve – amennyiben jogviszonya év közben szűnik meg – az utolsó munkában töltött napig kell megtenni. Az elszámolás keretében a munkatárs köteles benyújtani a pénzbeli hozzájárulás felhasználását igazoló, a saját nevére kiállított eredeti számlákat.

6.5. Amennyiben a munkatárs a 6.3. b) alpont szerinti elszámolást elmulasztja, a folyósított hozzájárulást köteles visszafizetni, illetve az – előzetes írásbeli nyilatkozata alapján – illetményéből (munkabéréből) levonásra kerül, ezzel az összeggel a munkatárs éves keretösszege csökken.

6.6. A juttatás adó- és járulékmentes, havi mértékét – az éves keretösszegen belül – a munkatárs maga határozza meg azzal, hogy minden hónapban azonos összegű juttatás nyújtható, legfeljebb a havi internet-előfizetési díjjal megegyezően.

6.7. A 6.2. a) alpont szerinti juttatási forma választása esetén az utalványokat – a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztály adatszolgáltatása alapján – a Költségvetési és Gazdasági Főosztály biztosítja. A 6.2. b) alpont szerinti pénzbeli hozzájárulás havonta történő kifizetéséről (átutalásáról) – a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztály adatszolgáltatása alapján – a Költségvetési és Gazdasági Főosztály intézkedik.


7. Művelődési intézményi szolgáltatás
7.1. A minisztérium – e juttatási forma választása esetén – hozzájárul a munkatárs kulturális rendezvényeken való részvételének költségeihez, utalvány formájában.

7.2. A kultúrautalvány mértékét a munkatárs határozza meg azzal, hogy e mérték legfeljebb az Szja. törvényben meghatározott összegig adómentes, az azt meghaladó rész adóköteles. A munkáltatói közterhek összege a munkatárs éves keretösszegét csökkenti.

7.3. Az utalványokat – a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztály adatszolgáltatása alapján – a Költségvetési és Gazdasági Főosztály biztosítja.


8. Csekély értékű ajándék utalvány
8.1. A minisztérium az ajándék utalványokat – e juttatási forma választása esetén – a munkatársának és a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozójának kizárólag az Szja. törvényben meghatározott adómentes mértékig és feltételekkel – a Humánigazgatási- és Fejlesztési Főosztály adatszolgáltatása alapján – a Költségvetési és Gazdasági Főosztályon keresztül biztosítja.


9. Ruházati költségtérítés
9.1. A minisztérium a cafeteriarendszeren belül ruházati költségtérítést nyújt a munkatárs részére, amelynek kifizetésére legkésőbb a tárgyév április 30-ig kerül sor.

9.2. A ruházati költségtérítés Szja. törvényben meghatározott adómentes mértéke:
a) az I.2.1. a), b), e), f) és g) alpont szerinti munkatársak esetében a köztisztviselői illetmény alap 200%-ának megfelelő összeg,
b) az I.2.1. c) alpont szerinti munkatársak tekintetében, beosztott bíró esetében a bírói 1. fizetési fokozat szerinti illetmény, beosztott ügyész esetében a legalacsonyabb ügyészi alapilletmény 25%-ának megfelelő összeg,
c) az I.2.1. d) alpont szerinti munkatársak esetében a köztisztviselői illetményalap 250%-ának megfelelő összeg.
Az összeg a)–c) alpontokban meghatározott mértéket meghaladó rész adóköteles. A munkáltatói közteher összege a munkatárs keretösszegét csökkenti, valamint a munkatársat terhelő adó és járulékok a kifizetéskor levonásra kerülnek.

9.3. Az Mt. hatálya alá tartozó munkatársak kötelesek a tárgyév december 20-ig, amennyiben a jogviszonyuk év közben szűnik meg, legkésőbb az utolsó munkában töltött napig, a ruházati költségtérítés felhasználásáról a minisztérium nevére kiállított számlával elszámolni. Ennek elmulasztása esetén az el nem számolt juttatás adókötelessé válik, mely adó- és járulék összege – előzetes írásbeli nyilatkozata alapján – munkabéréből levonásra kerül.

9.4. Az a munkatárs, akinek a ruházati költségtérítés jogszabály alapján jár, és nem kívánja a ruházati költségtérítést választani, vagy a jogviszonyára irányadó jogszabály által meghatározott mértéknél kevesebbet igényel, erre vonatkozóan nyilatkozatot kell tennie.


10. Sport- és egészségmegőrző tevékenység támogatása
10.1. A minisztérium a cafeteriarendszeren belül – e juttatási forma választása esetén – hozzájárul a munkatárs egészségének megőrzését célzó sporttevékenység költségeihez.

10.2. A sport és egészségmegőrző tevékenység támogatásának mértékét – az éves keretösszegen belül – a munkatárs határozza meg azzal, hogy a munkáltatót terhelő adó és járulékok összege a munkatárs keretösszegét csökkenti.
10.3. A munkatárs a pénzbeli hozzájárulás összegének sporttevékenységre történő felhasználásról, a munkatárs nevére kiállított számlával számol el. Az elszámolást tárgyév december 20-ig, illetve – amennyiben jogviszonya év közben szűnik meg – legkésőbb az utolsó munkában töltött napig kell megtenni.


IV. ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
1. A cafeteriarendszeren belül az egyéni juttatási csomag összeállításának menetét, a nyilatkozatokat, valamint a munkatársi nyilatkozatot a függelék tartalmazza, amelyet évente – a minisztérium költségvetési lehetőségeinek, az Szja. törvény és egyéb irányadó jogszabályok figyelembevételével – évente felül kell vizsgálni.

2. A tárgyévi cafeteriarendszerben igénybe vehető éves keret összegét, az egyes juttatások mértékét, az igénybevétel feltételeit a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztály által évente kiadott tájékoztató tartalmazza.

3. A szabályzat rendelkezéseit a hatálybalépésének napján felmentési idejüket töltő munkatársakra is alkalmazni kell.



FÜGGELÉK
I. Az EGYÉNI JUTTATÁSI CSOMAG ÖSSZEÁLLÍTÁSÁNAK MENETE
A cafeteriarendszer elemeinek kiválasztására intranetes űrlap kitöltésével kerül sor. Az űrlap elérési címét, a belépéshez szükséges kódokat minden munkatárs legkésőbb tárgyév január 10-ig elektronikus levélben megkapja.

Az űrlapot kitöltés után ki kell nyomtatni, és alá kell írni. Az egyes juttatások igénybevételének feltételeként a szabályzatban meghatározott igazolásokat, iratokat, szerződéseket, adatlapokat – így különösen a záradékolt önkéntes nyugdíj-, illetve egészségpénztári belépési nyilatkozatot, a munkatárs nevére szóló internetszolgáltatási szerződés másolatát, az üdülési csekk igényléséhez szükséges nyilatkozatot – a kitöltött és aláírt „MUNKATÁRSI NYILATKOZAT”-ot, valamint az űrlapot a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztályra tárgyév január 20-ig meg kell küldeni. Meg kell küldeni továbbá a szabályzatban meghatározott esetekben a juttatásról történő lemondó nyilatkozatokat is.

A munkatárs, a kitöltött és aláírt űrlap, valamint a MUNKATÁRSI NYILATKOZAT, a lemondó nyilatkozat(ok), illetve az egyes cafeteriaelemek igényléséhez szükséges igazolások leadásának elmaradása esetén, csak a jogszabályokban előírt kötelező juttatásokat kaphatja, így saját hibájából elesik a cafeteriaszolgáltatások igénybevételének lehetőségétől.

Év közben az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériummal jogviszonyt létesítő munkatárs, valamint a tartós távollétről visszatérő munkatárs belépését, illetve visszatérését követő 30 napon belül köteles nyilatkozni a fentiekben leírt módon, a számára a Humánigazgatási és Fejlesztési Főosztály által időarányosan meghatározott juttatási keretösszeg felhasználási jogcímeiről, a juttatási elemek kiválasztásáról.
A választás hatálya ebben az esetben a jogviszony létesítésétől, illetve a visszatérés kezdő napjától az év végéig terjed.


II. MUNKATÁRSI NYILATKOZAT

NYILATKOZAT
a cafeteriatartozás illetményből (munkabérből) történő levonásához
Név: ………………………………………………………………………………………
Születési név: ……………………………………………………………………………
Születési hely és idő: …………………………………………………………………….
Anyja neve: ………………………………………………………………………………
Adószám: …………………………………………………………………………………

Hozzájárulok, hogy a minisztériumnál fennálló jogviszonyom illetve jogosultságom megszűnése esetén időarányos cafeteriakeretem túllépése miatti, jogalap nélkül felvett juttatások összege, valamint az így keletkező adó- és járulékfizetési kötelezettségem (cafeteriatartozás), az illetményemből (munkabéremből) levonásra kerüljön.


Budapest, 200… …………… hónap …… nap

……………………………………
munkatárs aláírása


III. NYILATKOZAT RUHÁZATI KÖLTSÉGTÉRÍTÉSRŐL

NYILATKOZAT
RUHÁZATI KÖLTSÉGTÉRÍTÉSRŐL
Név: ………………………………………………………………………………………
Születési név: ……………………………………………………………………………
Születési hely és idő: …………………………………………………………………….
Anyja neve: ………………………………………………………………………………
Adószám: …………………………………………………………………………………

Nyilatkozom, hogy a részemre*:

köztisztviselőként, ügykezelőként, a Ktv. 49/G. § (1) bekezdése alapján járó,
minisztériumba beosztott bíróként vagy ügyészként Bjt. 117. § (1) bekezdése, vagy az Üsztv. 50/A. § (1) bekezdése alapján járó,
hivatásos állomány tagjaként a Hszt. 116. § (3) bekezdése alapján járó,
prémiuméves és különleges foglalkoztatású munkatársként a Péptv. 4. § (5) bekezdése alapján járó

adómentes ruházati költségtérítésről

a) teljes egészében lemondok, az ezen a jogcímen járó összeget más cafeteriaelem igénybevételére kívánom felhasználni*,
b) részben mondok le, és a cafeteriakeretem terhére ………………. Ft ruházati költségtérítést kívánok igénybe venni, a maradék összeget más cafeteriaelem igénybevételére kívánom felhasználni*.


Budapest, 200… …………… hónap …… nap

……………………………………
munkatárs aláírása


IV. NYILATKOZAT ÉTKEZÉSI HOZZÁJÁRULÁSRÓL

NYILATKOZAT
ÉTKEZÉSI HOZZÁJÁRULÁSRÓL
Név: ………………………………………………………………………………………
Születési név: ……………………………………………………………………………
Születési hely és idő: …………………………………………………………………….
Anyja neve: ………………………………………………………………………………
Adószám: …………………………………………………………………………………

Nyilatkozom, hogy a részemre*:

köztisztviselőként, ügykezelőként, a Ktv. 49/F. § (1) bekezdése alapján járó,
minisztériumba beosztott bíróként vagy ügyészként Bjt. 118. § (1) bekezdése, vagy az Üsztv. 50/B. § (1) bekezdése alapján járó,
hivatásos állomány tagjaként a Hszt. 114. § (2) bekezdése alapján járó,
prémiuméves és különleges foglalkoztatású munkatársként a Péptv. 4. § (5) bekezdése alapján járó

adómentes étkezési hozzájárulásról:

a) teljes egészében lemondok, az ezen a jogcímen járó összeget más cafeteriaelem igénybevételére kívánom felhasználni*,
b) részben mondok le és a cafeteriakeretem terhére:
……………….Ft értékű melegétkezési utalványt, vagy
……………… Ft értékű hidegétkezési utalványt
kívánok igénybe venni*.


Budapest, 200… …………… hónap …… nap

……………………………………
munkatárs aláírása


V. NYILATKOZAT HELYI KÖZLEKEDÉSI BÉRLETRŐL

NYILATKOZAT
(hivatásos állomány tagja)
a Hszt. 113. §-a, valamint a 20/1997. (III. 19.) BM rendelet 33. §-a szerinti
HELYI KÖZLEKEDÉSI BÉRLETRŐL
Név: ………………………………………………………………………………………
Születési név: ……………………………………………………………………………
Születési hely és idő: …………………………………………………………………….
Anyja neve: ………………………………………………………………………………
Adószám: …………………………………………………………………………………


Nyilatkozom, hogy a fenti jogszabály alapján járó, adómentes közlekedési éves bérletről teljes egészében lemondok, és az így fennmaradó összeget más cafeteriaelem igénybevételére kívánom felhasználni.


Budapest, 200… …………… hónap …… nap

……………………………………
munkatárs aláírása
*

Az utasítást a 3/2010. (I. 15.) IRM utasítás 2. §-a hatályon kívül helyezte 2010. január 16. napjával.

*,

A megfelelő pont bekarikázandó.

*,

A megfelelő pont bekarikázandó.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére