118/2009. (VIII. 31.) FVM rendelet
a mezőőrök és a hegyőrök szolgálati viszonyáról szóló 29/1998. (IV. 30.) FM rendelet módosításáról1
2009.09.01.
„1. § A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal területi szerve (a továbbiakban: MgSzH területi szerve) a mezőőrök számára vizsgát és tanfolyamot szervez. A három fős vizsgabizottság tagjai az MgSzH területi szervének és a rendőrségnek a képviselője, az elnöke az MgSzH területi szervének vezetője. Az MgSzH területi szerve a sikeres vizsgát követően vizsgabizonyítványt állít ki. A vizsgabizonyítvány tartalmi és formai kellékeit, valamint a mezőőrök vizsgakövetelményeit a rendelet 1–2. számú mellékletei tartalmazzák.”
„2. § Az eredményes vizsgát tett mezőőr az alkalmazására vonatkozó jogviszony létrehozását követően az MgSzH területi szervének vezetője előtt esküt tesz, amelyről az MgSzH területi szerve a rendelet 3. számú melléklete szerinti esküokmányt állít ki. Az eskü szövege a következő: „Én .................. esküszöm, hogy működési területemen a termőföldeket, a termőföldön lévő terményeket és termékeket, felszereléseket, eszközöket, haszonállatokat, mezőgazdasági építményeket és földmérési jeleket a vonatkozó jogszabályok rendelkezései szerint lelkiismeretesen őrzöm. A hatályos jogszabályok szerint mindazon személyekkel szemben késedelem nélkül eljárok, akik a mezőgazdaság vagy a tulajdonosok érdekeit sértik, értékeit veszélyeztetik. A jogszabályban biztosított jogommal vissza nem élek.””
„3. § (1) A mezőőrnek évenként az MgSzH területi szerve által szervezett továbbképzésen részt kell vennie. A részvételt az MgSzH területi szerve a vizsgabizonyítványba bejegyzi. (2) A bejelentett mezei őrszolgálatról, valamint az esküt tett mezőőrről készült nyilvántartás, hatósági szolgálati igazolvány, valamint a szolgálati napló leírását a rendelet 4–7. számú mellékletei tartalmazzák.”
„5. § A hatósági szolgálati igazolványt, szolgálati naplót és a mezőőri jelvényt az MgSzH területi szerve biztosítja. A mezőőr foglalkoztatásának megszűnésétől számított 3 napon belül a fenntartó a hatósági szolgálati igazolványt és a mezőőri jelvényt átadja az MgSzH területi szervének.”
„(1) A mezőőrnek feladata ellátása során a hatósági szolgálati igazolványát magánál kell tartania és azzal, vagy a sorszámozott mezőőri jelvényével az intézkedés megkezdése előtt – ha az az intézkedés eredményességét veszélyezteti, az intézkedés befejezésekor – köteles magát igazolni.
(2) A hatósági szolgálati igazolvány, a szolgálati napló, a mezőőri jelvény elvesztését a mezőőr a fenntartónak haladéktalanul, a fenntartó az MgSzH területi szervének három napon belül bejelenti. A könnygázszóró palack, illetve a sörétes vadászlőfegyver elvesztését a körülményekről szóló írásos jelentés egyidejű megküldésével a mezőőr a fenntartónak és a rendőrségnek haladéktalanul, de legkésőbb annak észlelését követő 2 munkanapon belül jelenti.”
„(2) A mezőőr gondoskodik az őrzött területen észlelt károkozás esetén a terület tulajdonosának, használójának értesítéséről. Jogszabálysértés gyanúja esetén a mezőőr értesíti a fegyveres biztonsági őrségről, a természetvédelmi és a mezei őrszolgálatról szóló 1997. évi CLIX. törvény 23. §-ának (4) bekezdése szerinti hatóságot, a természet védelmét szolgáló jogszabályok megsértésének észlelése esetén pedig természetvédelmi őrszolgálatot.”
„(1) A mezőőr sörétes vadászlőfegyverét lakott területen kívül
a) kártevő riasztására,
b) vaktölténnyel vadriasztásra,
c) a védett és a fokozottan védett növény- és állatfajokról, a fokozottan védett barlangok köréről, valamint az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növény- és állatfajok közzétételéről szóló jogszabályban foglaltakkal összhangban, a seregély (Sturnus vulgaris) állományának gyérítésére
használhatja.
(2) A mezőőrnek jelentést kell írnia a fenntartónak a sörétes vadászlőfegyver (1) bekezdésben leírtak szerinti használatáról, felhasznált lőszer mennyiségéről. (3) Az (1) bekezdés szerinti tevékenységekhez a területileg illetékes vadászatra jogosult egyetértése szükséges, melyeknek az időpontját és helyszínét a területileg illetékes vadászatra jogosult képviselőjével, vagy a hivatásos vadásszal a mezőőr előzetesen egyeztetni és a vadászati naplóba (beírókönyvbe) beírni köteles.”
„(2) A sörétes vadászlőfegyver 8. § (1) bekezdésében előírtakon kívüli használatát vagy véletlen elsülését – az erről készült jelentés egyidejű megküldésével – jelenteni kell a rendőrkapitányságnak. A helyszín biztosításáról akkor kell gondoskodni, ha a fegyver alkalmazása következtében kár keletkezett vagy sérülés történt.”
9. § (1) E rendelet 2009. szeptember 1-jén lép hatályba.
(2) A 2009. augusztus 31-én hatályos FM rendelet szerint kiadott mezőőri és hegyőri szolgálati igazolványok 2010. szeptember 1-jén hatályukat vesztik.
(3) E rendelet 2010. szeptember 2-án hatályát veszti.
b) 1. számú mellékletében a „Megyei Földművelésügyi Hivatalnál” szövegrész helyébe az „MgSzH területi szervénél” szöveg, a „19......” szövegrész helyébe a „20.......” szöveg,
c) 3. számú mellékletében a „22. §-a szerinti” szövegrész helyébe a „szerinti” szöveg, a „szolgálati igazolványt” szövegrész helyébe a „hatósági szolgálati igazolványt” szöveg,
Melléklet a 118/2009. (VIII. 31.) FVM rendelethez
Mezőőri hatósági szolgálati igazolvány
MgSzH területi szerve
Igazolvány száma:
Fegyvertartási engedély száma:
Fénykép 3 × 4 cm |
Név: Működési terület: Munkáltató szerv megnevezése és címe: |
|
...........................................................................
MgSzH területi szervének vezetője
P. H.
1. Pótlap: Érvényes működési terület változásai
Hegyőri hatósági szolgálati igazolvány
Hegyközség
Igazolvány száma:
Fegyvertartási engedély száma:
Fénykép 3 × 4 cm |
Név: Működési terület: Munkáltató szerv megnevezése és címe: |
|
..................................................
hegybíró
P. H.
1. Pótlap: Érvényes működési terület változásai
”