15/2009. (IX. 17.) KvVM rendelet
15/2009. (IX. 17.) KvVM rendelet
a Háros-szigeti ártéri erdő természetvédelmi terület bővítéséről és természetvédelmi kezelési tervéről
A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 85. § (2) bekezdés 3. és 13. pontjában kapott felhatalmazás alapján, a környezetvédelmi és vízügyi miniszter feladat- és hatásköréről szóló 165/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § b) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva – az erdőkre vonatkozóan a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter feladat- és hatásköréről szóló 162/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § g) pontjában meghatározott feladatkörében eljáró földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterrel egyetértésben – a következőket rendelem el:
1. § (1) Védetté nyilvánítom és a Háros-szigeti Ártéri-erdő Természetvédelmi Terület létesítéséről szóló 31/1993. (XII. 2.) KTM rendelettel védetté nyilvánított Háros-szigeti Ártéri-erdő Természetvédelmi Területhez csatolom a Budapest, XXII. kerület 232043/2 ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számú, 3 hektár kiterjedésű területet.
(2) Az (1) bekezdésben szereplő ingatlan területe az európai közösségi jelentőségű természetvédelmi rendeltetésű területekkel érintett földrészletekről szóló 45/2006. (XII. 8.) KvVM rendelet alapján Natura 2000 területnek minősül.
2. § A védetté nyilvánítás célja a Hunyadi-sziget értékes növény- és állatvilágának, tájképi értékeinek megóvása, továbbá a kiemelkedő természeti értéket képviselő ártéri erdő és az úgynevezett „fátyolvegetáció” fenntartása.
3. § A Háros-szigeti Ártéri-erdő Természetvédelmi Terület természetvédelmi kezelési tervét a melléklet tartalmazza.
4. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.
Melléklet a 15/2009. (IX. 17.) KvVM rendelethez
1. Természetvédelmi célkitűzések
– Természeteshez közelítő fajösszetételű és mintázatú vegetáció kialakítása, fenntartása.
– A terület tájképi értékeinek megőrzése.
– A területen található védett növény- (pl. téli zsurló /Equisetum hyemale/, ligeti csillagvirág /Scilla vindobonensis/, nyári tőzike /Leucojum aestivum/) és állatfajok állományának megőrzése.
– A természetes vegetációhoz kapcsolódó őshonos állatközösségek megőrzése.
– A természetes szukcessziós folyamatok hosszútávú vizsgálata, valamint az ártéri életközösség bemutatása feltételeinek biztosítása.
2. Természetvédelmi stratégiák
– A természetes szukcessziós folyamatok érvényesülése, a természetszerű élőhelyek fajgazdagságának, természeteshez közeli struktúrájának, valamint területarányának fenntartása, növelése, továbbá a védett növény- és állatfajok állományának fenntartása, növelése érdekében a terület zavartalanságának biztosítása.
– Az invazív gyomfajok visszaszorítása, további terjedésük megakadályozása aktív természetvédelmi kezeléssel.
– A látogatás, valamint az oktatási és kutatási tevékenység irányítása, szabályozása.
3. Természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
3.1. Művelési ághoz nem köthető természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
3.1.1. Élőhelyek kezelése, fenntartása
– A területen a nem őshonos, agresszíven terjeszkedő lágyszárú fajokat – nagyobb összefüggő foltokban való előfordulásuk esetén – július 1. után végzett évenkénti egyszeri kaszálással kell eltávolítani.
– Nem őshonos növényfajok nem ültethetők a területen.
3.1.2. Látogatás
– A Háros-sziget – háborítatlanságának megőrzése érdekében – nem látogatható.
– A Hunyadi-szigetet a Hunyadi-szigeten működő horgászegyesületek tagjai és a horgász napijegyet váltók szabadon látogathatják, egyéb látogatás és bemutatási célú hasznosítás csak természetvédelmi érdekeket szolgáló tevékenység esetén, előzetes engedéllyel és szakvezetéssel történhet. A látogatócsoportok létszáma legfeljebb 30 fő lehet egyszerre, a csoportos látogatás gyakorisága nem haladhatja meg a havi 4 alkalmat.
3.1.3.1 Kutatás, vizsgálatok
– Engedéllyel rendelkező kutatási tevékenység a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósággal történt előzetes egyeztetést követően kezdhető meg a területen.
3.1.4. Terület- és földhasználat
– A területen bárminemű mezőgazdasági tevékenység folytatása, továbbá növényvédőszer, illetve szerves- és műtrágya tárolása, kijuttatása tilos.
– A terület partszakaszain a vízi járművek számára a kikötés tilos. Csónakok kikötése, tárolása csak a Hunyadi-szigeten működő horgászegyesület kikötőjében lehetséges.
– A terület Hárosi-öböl területére eső részén az érvényes vízjogi engedélynek megfelelően mederkotrás végezhető. Egyéb, a vízháztartást befolyásoló tevékenység a területen nem végezhető.
– A területen ipari és bányászati tevékenység folytatása tilos.
A Háros-szigeten (Budapest, XXII. kerület 232 045/2 ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számú terület)
– A területen új építmény elhelyezése – a 3.1.5. pontban meghatározott építmény kivételével – tilos.
– A Háros-szigeten található betonkerítést el kell bontani, a földgátat 3–4 helyen át kell vágni a legmélyebben fekvő részeken legalább 10–15 m szélességben. A munkálatok kizárólag fagyott vagy teljesen száraz talajon végezhetők.
– A Háros-szigeten infrastruktúra hálózat, illetve annak eleme nem létesíthető.
– Horgászállás nem létesíthető, mindennemű horgászati tevékenység tilos a területen.
– A Háros-sziget területén gépjármű-közlekedés kizárólag természetvédelmi érdekből vagy emberi életveszély elhárítása érdekében lehetséges.
A Hunyadi-szigeten (Budapest, XXII. kerület 232 043/2 ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számú terület)
– Új építmény létesítése a meglévő gyalogutak felhasználásával kialakítandó természetvédelmi tanösvény kivételével tilos.
– A területen a meglévő horgászállások megtarthatók, de számuk nem növelhető.
– A Hunyadi-szigeten gépjármű-közlekedés csak természetvédelmi érdekből vagy emberi életveszély elhárítása érdekében lehetséges.
3.1.5. Természetvédelmi infrastruktúra
– Szükség szerint a Háros-szigeten tájbaillő kerítést kell építeni a Budapest, XXII. kerület 232 045/2 ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számú földrészlet határán.
3.2. Művelési ághoz, illetve földhasználati módhoz köthető természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
3.2.1. Erdők kezelése
– A fásszárú, agresszíven terjeszkedő gyomfajokat időbeli korlát nélkül, mechanikus módszerekkel kell eltávolítani a területről. A levágott növényanyagot a területen kell hagyni.
– A Háros-sziget területén – a Budapest, XXII. kerület 232 045/2 ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számú földrészleten – fenn kell tartani a vágáskor nélküli erdő besorolást és a teljes gazdasági korlátozást. Törekedni kell a tájidegen nemes nyárfák egészségügyi termelés keretében való eltávolítására és az erdőfelújítás hazai nyár fajokkal történő elvégzésére. Elegyfajként kocsányos tölgy, vénic szil ültethető. Az erdőfelújítás során az ápolást mérsékelten lehet alkalmazni, a tárcsázást, a vegyszerezést kerülni kell.
– A Hunyadi-sziget területén – a Budapest, XXII. kerület 232 043/2 ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számú földrészleten – fenn kell tartani a vágáskor nélküli erdő besorolást és a parkerdő rendeltetést.
Az erdőgazdálkodásra vonatkozó további részletes előírásokat az érvényes körzeti erdőterv tartalmazza.
A Melléklet 3. pont 3.1.3. alpontja a 32/2017. (VI. 9.) FM rendelet 16. §-a szerint módosított szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás