263/2009. (XI. 26.) Korm. rendelet
a polgári célú pirotechnikai tevékenységek felügyeletéről szóló 155/2003. (X. 1.) Korm. rendelet módosításáról1
2009.12.04.
[E rendelet alkalmazásában]
„21. termék-megfelelőségi nyilatkozat: a gyártónak, az importőrnek vagy az Európai Gazdasági Térségben letelepedett meghatalmazott képviselőjének arra vonatkozó írásbeli nyilatkozata, hogy a pirotechnikai termék megfelel a jogszabályban megállapított alapvető biztonsági követelményeknek, és forgalomba hozatali feltételeknek.”
„(2) Engedély gazdálkodó szervezet részére adható. Magánszemély csak játékos pirotechnikai terméket, valamint – a 25. §-ban és a 30. § (2) bekezdésében meghatározottak szerint – kis és közepes tűzijáték terméket (a közepes tűzijáték termékek esetében a bombák, a „tűzijáték bombák mozsarakban” és a római gyertya kivételével) birtokolhat, tárolhat, és használhat fel. Magánszemély petárdát nem birtokolhat.”
„(6) A pirotechnikai tevékenység helye szerint illetékes megyei (fővárosi) rendőr-főkapitányság (a továbbiakban: engedélyező hatóság) a pirotechnikai gyártási, állandó és ideiglenes tárolási engedélyeket a tevékenység helye szerint illetékes helyi önkormányzat (Budapesten a kerületi önkormányzat) jegyzőjének tájékoztatás céljából megküldi.”
„(6) Az engedélyes örököse, illetve a jogutód a rendőrség által zárolt pirotechnikai terméket arra jogosult részére az üzletek működésének rendjéről, valamint az egyes üzlet nélkül folytatható kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló jogszabály rendelkezéseinek megfelelően értékesítheti, illetve megsemmisítését kezdeményezheti.”
4. § Az R. 12. §-t megelőző alcíme helyébe a következő alcím lép:
„A pirotechnikai termék gyártásának és megsemmisítésének engedélyezése”
„13/A. § (1) Engedély kizárólag megsemmisítési tevékenységre is adható. A megsemmisítési engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell: a) a kérelmet benyújtó gazdálkodó szervezet nevét, székhelyét, adószámát, cégszerű aláírását,
b) a tevékenység végzésének és a pirotechnikai termékek tárolásának pontos helyét (település, utca, házszám vagy helyrajzi szám),
c) a megsemmisítés elvégzésére szolgáló terület alaprajzát,
d) a megsemmisítés végrehajtásának műszaki leírását,
e) a tervezett őrzésvédelmi és biztonsági intézkedések leírását.
(2) Pirotechnikai termék, illetve e termékből származó robbanóanyagnak vagy pirotechnikai elegynek minősülő anyagok megsemmisítésére külön engedély nélkül olyan gazdálkodó szervezet jogosult, amely
a) robbanóanyag megsemmisítésre jogosult, vagy
b) felelős pirotechnikust alkalmaz, rendelkezik pirotechnikai termék gyártására vonatkozó engedéllyel, és rendelkezik kijelölt megsemmisítő térrel.
(3) A megsemmisítési tevékenységet végző köteles
a) a birtokában lévő, megsemmisítésre váró anyagokról naprakész nyilvántartást vezetni, és azt a nyilvántartás felvételétől számított öt éven át megőrizni akkor is, ha befejezte tevékenységét;
b) a megsemmisítési tevékenység megindítását és a felelős pirotechnikus személyének megváltozását, illetve tevékenységének két hónapon túli szüneteltetését az engedélyező hatóságnak haladéktalanul bejelenteni;
c) a megsemmisítési tevékenység megszüntetése esetén a tevékenység megszüntetését nyolc napon belül az engedélyező hatóságnak írásban bejelenteni.”
„15. § A Magyar Köztársaságban pirotechnikai termék akkor is forgalomba hozható, ha az rendelkezik termék-megfelelőségi nyilatkozattal, és az MSZ EN 14035 számú szabványsorozattal egyenértékű eljárásban vizsgálták és tanúsították.”
[A forgalmazási engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell]
„a) a kérelmet benyújtó gazdálkodó szervezet nevét, székhelyét, adószámát, cégszerű aláírását;”
„(4) A játékos pirotechnikai, illetve a kis és a közepes tűzijáték termékek év végi forgalmazásához kapcsolódó tárolás a 3. számú mellékletben meghatározott átmeneti tárolóhelyre engedélyezhető, legfeljebb egy hónap időtartamra.”
[A tárolási (bértárolási) engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell]
„a) a kérelmet benyújtó gazdálkodó szervezet nevét, székhelyét, adószámát, cégszerű aláírását;”
[A tárolási engedély iránti kérelemhez mellékelni kell]
„a) a (4) bekezdésben meghatározott esetek kivételével a bérleti szerződés hiteles másolatát, ha a tárolásra szolgáló létesítményt a kérelmet benyújtó gazdálkodó szervezet bérleti jogviszony alapján használja;”
„(4) A tárolásra szolgáló létesítmény tulajdonjogát vagy használati jogát a kérelmet benyújtó gazdálkodó szervezet igazolja a kérelem benyújtásakor. Ha a kérelmező gazdálkodó szervezet a tulajdonjogát vagy használati jogát nem igazolja, az engedélyező hatóság az engedély iránti kérelem elbírálásához adatszolgáltatás iránti kérelemmel fordulhat a tulajdonjogról és használati jogról nyilvántartást vezető hatósághoz.”
„(1) A játékos pirotechnikai, illetve a kis és a közepes tűzijáték termékek (a közepes tűzijáték termékek esetében a bombák, a „tűzijáték bombák mozsarakban” és a római gyertya kivételével) forgalmazásához – december 28. és 31. közötti időszakban – a tárolás átmeneti tárolóhelyre (építmény, konténer) is engedélyezhető, feltéve, hogy őrzésükről megfelelően gondoskodnak. Az eladásra szolgáló helyen – üzlethelyiség kivételével – lehetőség szerint mintadarabok, hatóanyag nélküli termékek, illetve termékismertetők legyenek. A forgalmazó köteles a vásárlókat a térítésmentes visszavétel lehetőségéről (hely, időpont és elérhetőség feltüntetésével) jól látható helyen írásban tájékoztatni.”
„(1) A felhasználási engedély iránti kérelmet a felhasználás megkezdését megelőzően 10 munkanappal be kell nyújtani. A kérelemnek tartalmaznia kell:
a) a kérelmet benyújtó gazdálkodó szervezet nevét, székhelyét, adószámát, cégszerű aláírását;
b) a felhasználásra kerülő pirotechnikai termék megnevezését, kaliberét, pirotechnikai osztályba sorolásának számát, UN számát, mennyiségét;
c) a felhasználás pontos helyét és időtartamát;
d) a felhasználás során tervezett biztonsági intézkedéseket;
e) a felelős, valamint a tevékenységben részt vevő valamennyi pirotechnikus természetes személyazonosító adatait, lakóhelyét, állampolgárságát, pirotechnikai és tűzvédelmi szakvizsga bizonyítványának számát, érvényességi idejét, továbbá a felhasználással érintett, lezárt területen tevékenységet végző segítők természetes személyazonosító adatait;
f) a helyszínre szállítás módját.”
[A felhasználási engedély iránti kérelemhez mellékelni kell]
„a) a pirotechnikai tevékenységgel érintett terület méretarányos helyszínrajzát, külön megjelölve a telepítés helyét, a védő-, illetve a lezárandó területet;”
12. § Az R. 23. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„23. § A pirotechnikai termék felhasználásának engedélyezésére irányuló közigazgatási hatósági eljárásban az ügyintézési határidő 10 munkanap, amely nem hosszabbítható meg.”
13. § Az R. 25. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„25. § Kis és közepes tűzijáték termék (a közepes tűzijáték termékek esetében a bombák, a „tűzijáték bombák mozsarakban” és a római gyertya kivételével) december 31-én 18 órától január 1-jén 6 óráig engedély hiányában is felhasználható.”
„(4) A játékos pirotechnikai termék nyilvános rendezvény keretében történő felhasználását – december 31-én 18 óra és január 1-jén 6 óra közötti időszak kivételével – a tevékenység megkezdése előtt öt munkanappal írásban be kell jelenteni a tevékenység helye szerint illetékes rendőrkapitányságon. A bejelentésnek tartalmaznia kell:
a) a bejelentést tevő nevét, székhelyét;
b) a felhasználásra kerülő pirotechnikai termék megnevezését, kaliberét, pirotechnikai osztályba sorolásának számát, UN számát, mennyiségét;
c) a felhasználás pontos helyét és időtartamát;
d) a felhasználás során tervezett biztonsági intézkedéseket;
e) a 27. § (1) bekezdésében nevesített helyszínek esetében a felelős pirotechnikus természetes személyazonosító adatait, lakóhelyét, állampolgárságát, pirotechnikai és tűzvédelmi szakvizsga bizonyítványának számát, érvényességi idejét. (5) Ha a bejelentés alapján a jogszabályok előírásainak megfelelő, biztonságos felhasználás és tárolás feltételei nem biztosítottak, a felhasználás megkezdése előtt legalább két munkanappal a tevékenység végzését a felhasználás helye szerint illetékes rendőrkapitányság megtiltja.”
[A bejelentésnek tartalmaznia kell]
„a) a tevékenységet végző gazdálkodó szervezet megnevezését, székhelyét, adószámát, cégszerű aláírását, a kereskedelmi megbízott természetes személyazonosító adatait, lakóhelyét, állampolgárságát;”
„(6) A pirotechnikai tevékenység engedélyezésére irányuló eljárásban a 4. mellékletben meghatározott szakhatóság a kérelmet benyújtó gazdálkodó szervezet részére előzetes szakhatósági állásfoglalást ad ki, amely a pirotechnikai tevékenység engedélyezésére irányuló eljárásban akkor használható fel, ha a gazdálkodó szervezet a pirotechnikai tevékenység engedélyezése iránti kérelmét az előzetes szakhatósági állásfoglalás kiadását követő tizenkét munkanapon belül benyújtja.”
18. § (1) Ez a rendelet – a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel – a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.
(3) Az R. e rendelettel módosított rendelkezéseit a hatálybalépését követően indult vagy megismételt eljárásokban kell alkalmazni.
(4) Ez a rendelet 2010. július 1-jén hatályát veszti.
a) 1. §-ában a „felügyeletére” szövegrész helyébe az „ellenőrzésére” szöveg;
e) 8. § (2) bekezdésében az „a pirotechnikai tevékenység helye szerint illetékes megyei (fővárosi) rendőr-főkapitányságnál (a továbbiakban: engedélyező hatóság)” szövegrész helyébe az „az engedélyező hatóságnál” szöveg;
h) 14. § (2) bekezdésében az „a gazdasági és közlekedési miniszter” szövegrész helyébe az „az iparügyekért felelős miniszter” szöveg;
k) 30. §-át megelőző alcímben, valamint a 30. § (1) bekezdésében a „termékre (a bombák, a tűzijáték bombák mozsarakban, és” szövegrész helyébe a „termékre (a közepes tűzijáték termékek esetében a bombák, a „tűzijáték bombák mozsarakban” és” szöveg, 30. § (2) bekezdésében, valamint a 31. § (3) bekezdésében a „terméket (a bombák, a tűzijáték bombák mozsarakban, és” szövegrész helyébe a „terméket (a közepes tűzijáték termékek esetében a bombák, a „tűzijáték bombák mozsarakban” és” szöveg, 30. § (3) bekezdésében, a 31. § (1) és (2) bekezdésében a „termék (a bombák, a tűzijáték bombák mozsarakban, és” szövegrész helyébe a „termék (a közepes tűzijáték termékek esetében a bombák, a „tűzijáték bombák mozsarakban” és” szöveg;
n) 5. számú melléklet 8. pontjában az „az illetékes rendőrhatósággal” szövegrész helyébe az „a rendőrséggel” szöveg, 41. pontjában a „(függetlenül, hogy milyen a szélirány)” szövegrész helyébe az „(a széliránytól függetlenül, ha a szél sebessége a kilövés irányától a pirotechnikai terméket a biztonsági távolságon kívülre eltéríti)” szöveg
lép.
(2) Hatályát veszti az R.
1. melléklet a 263/2009. (XI. 26.) Korm. rendelethez
„Az I–III. és V. pirotechnikai osztályba sorolt, belföldi forgalmazásra szánt pirotechnikai terméket, vagy e pirotechnikai termék legkisebb egységcsomagját magyar nyelvű, közérthető és jól olvasható címkével kell a terméktől elválaszthatatlan módon ellátni, amely legalább a következőket tartalmazza:”
„5. A IV. pirotechnikai osztályba sorolt, belföldi forgalmazásra szánt pirotechnikai terméket a 4. pont a)–g) alpontban meghatározott adatokat tartalmazó felirattal kell ellátni, illetve a pirotechnikai termék fajtájától függően a kalibert (átmérőt) is fel kell tüntetni, ha az a termékre jellemző.”
3. Az R. 2. számú melléklete a következő 6. ponttal egészül ki, ezzel egyidejűleg a jelenlegi 6. pont számozása 7. pontra módosul: „6. A nem belföldi forgalmazásra szánt pirotechnikai terméknek, vagy – bontatlan gyűjtőcsomagolás esetén – a gyűjtőcsomagolásnak a 4. pont a)–e) alpontban meghatározott adatokat, illetve a pirotechnikai termék fajtájától függően a kalibert (átmérőt) tartalmazó felirattal kell rendelkeznie.”
2. melléklet a 263/2009. (XI. 26.) Korm. rendelethez
[Pirotechnikai termék tárolható]
„a) robbanóanyag raktározására alkalmas helyiségben (ha egyidejűleg ott robbanóanyagot nem tárolnak és a hely robbanóanyagtól mentesítése megtörtént),”
„2. A pirotechnikai termék tárolására szolgáló építményt, illetve szabadteret úgy kell kialakítani, hogy légterében a robbanóanyag, a pirotechnikai termék, illetve az „A”, „B” tűzveszélyességi osztályú anyag üzemzavar, vagy előrelátható meghibásodás esetén is legfeljebb veszélytelen módon lehet jelen.”
[Konténerre, mint átmeneti tárolóhelyre vonatkozó speciális rendelkezések:]
„j) Az elárusítóhelynek fedettnek kell lenni.
k) A konténernél legalább két darab 55A és 233B jelű vizsgálati egységtűz oltására alkalmas tűzoltó készüléket kell készenlétben tartani. Az 55A és 233B jelű vizsgálati egységtűz oltására alkalmas tűzoltó készülék helyettesíthető két darab legalább 34A és 233B jelű vizsgálati egységtűz oltására alkalmas tűzoltó készülékkel.”
3. melléklet a 263/2009. (XI. 26.) Korm. rendelethez
„3. A pirotechnikus a tevékenysége során felelősségteljes magatartást köteles tanúsítani, és a pirotechnikai tevékenységet nem kezdheti meg, illetve nem végezheti tudatmódosító szer (alkohol, gyógyszer, élénkítő vagy bódító hatású anyag) által befolyásolt állapotban.”
„6. A pirotechnikus a megrendelővel közli az általa kijelölt lezárandó terület (működtetési terület) határait és közösen, megegyezésük szerint gondoskodnak arról, hogy a működtetési területen lehetőleg ne legyen potenciális veszélyforrás. Amikor a telepítés és a működtetés nem egy napon kerül lebonyolításra, a telepítés kezdete és a termékek élesítése közötti időszakra a felelős pirotechnikus a működtetési területnél kisebb lezárandó területet is meghatározhat. Ez esetben a telepítés kezdetétől a lezárt terület folyamatos őrzéséről gondoskodni kell.”
„37. A működtetési területen – a működtetés során – az indítást végző személyzet kivételével más személy nem tartózkodhat. Az indítás előtt az indítást végző meggyőződik arról, hogy illetéktelen személyek nem tartózkodnak a működtetési területen.”
„47. A felhasználás során indított, de el nem működött (állva maradt) pirotechnikai terméket össze kell gyűjteni, az eredetileg nem izzógyújtóval szerelt termékről az izzógyújtót le kell szerelni, és külön-külön tároló eszközbe kell tenni. Az el nem működött pirotechnikai termékek összegyűjtése után lehet a felszerelést visszabontani.”