3/2009. (III. 18.) HM rendelet
a Magyar Honvédség élelmezési ellátásáról szóló 22/2006. (VIII. 8.) HM rendelet módosításáról1
2009.04.01.
„1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed: a) a Honvédelmi Minisztérium (a továbbiakban: HM), a honvédelmi miniszter közvetlen alárendeltségébe, közvetlen és fenntartói irányítása, valamint felügyelete alá tartozó szervezetek, a katonai ügyészségek, továbbá a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonai szervezeteinek hivatásos és szerződéses katonáira, valamint e szervezeteknél közalkalmazotti jogviszonyban állókra,
b) a katonai felsőoktatási intézmény honvéd tisztképzésben résztvevő ösztöndíjas hallgatóira (a továbbiakban: hallgató),
c) az önkéntes tartalékos katonai szolgálatot teljesítő katonákra, valamint
d) az e rendeletben meghatározott esetekben a hivatásos és szerződéses katonák közeli hozzátartozóira, a nyugállományú katonákra és közeli hozzátartozóikra.
[Az Élelmezési alap- és pótnormák általános forgalmi adóval növelt bruttó értéke:]
„a) I. számú élelmezési norma 950 Ft/fő/nap,”
„(3) A szerződéses katona nyilatkozatot tesz az általa választott ellátási formáról. A választott ellátási formára vonatkozó nyilatkozatot évente egy alkalommal, legkésőbb a tárgyévet megelőző év december hónapjának 15. napjáig – továbbá az állományba vételkor – kell megtennie. A nyilatkozat év közben a szerződéses katona kezdeményezésére a következő esetekben módosítható:
a) más beosztásba történő áthelyezéskor,
b) a várhatóan három hónapot meghaladó vezénylés esetén,
c) a várhatóan 28 napot meghaladó egészségügyi szabadság esetén.”
„(4) A nyilatkozat módosítását a szerződéses katona a személyügyi parancs kézhezvételét – megjelenését – követően kérheti az állományilletékes személyügyi szervnél. A (3) bekezdés b)–c) pontjában meghatározott esetek időtartamának lejártát követő 30 napon belül a szerződéses katona ismételten módosíthatja nyilatkozatát a részére előnyösebb ellátási formára. Az általa választott új ellátási forma szerinti ellátásra a módosítást tartalmazó parancs megjelenését követő hónap első napjától jogosult.”
„(4) Élelmiszer-utalvány adható továbbá – az MH Főszakorvos engedélye alapján – a speciális élelmiszert fogyasztó személyi állomány részére (pl. élelmiszer-allergiás betegségben szenvedő, cukorbeteg).”
„(7) Egészségügyi intézetbe fekvőbeteg-ellátásra felvett vagy beutalt ejtőernyős, búvár beosztású hivatásos és szerződéses katonának csak az ott biztosított élelmezési norma szerinti ellátás jár. Élelmiszer-utalványt ezen időszakra kiadni nem lehet.”
„(9) A HM Honvéd Kulturális Szolgáltató Közhasznú Társaság (a továbbiakban: Kht.) üdültetési egységeibe kondicionáló kiképzésre és regeneráló pihentetésre beutalt vagy vezényelt ejtőernyős és búvár állomány a Kht. normája alapján térítésmentes természetbeni ellátásra jogosult. A szolgálati hely szerinti katonai szervezet a Kht. által – az MH-ban alkalmazott élelmezési norma alapján – kiállított számla ellenértékét köteles kifizetni. A két norma közötti eltérésből adódó különbözetek elszámolását a HM Védelemgazdasági Főosztály az éves támogatói szerződések kialakítása során – az MH középszintű vezető szerve által felterjesztett következő évi igény alapján kiszámítva – rendezi. Az élelmezési ellátás idejére élelmiszer-utalvány nem jár.”
[Meg kell szüntetni a III. számú élelmezési norma szerinti ellátást:]
„b) a szolgálati viszonyáról lemondott, valamint felmentési idejét töltő hivatásos és szerződéses repülőhajózó állomány esetében a munkára kötelezett időtartam lejártával;”
„(3) Egészségügyi intézetbe fekvőbeteg-ellátásra felvett vagy beutalt repülőhajózó beosztású állomány csak az ott biztosított élelmezési ellátásra jogosult. Élelmiszer-utalványt ezen időszakra kiadni nem lehet.”
„(6) A Kht. üdültetési egységeibe kondicionáló kiképzésre és regeneráló pihentetésre beutalt vagy vezényelt repülőhajózó állomány természetbeni élelmezési ellátását, az ellátással kapcsolatos elszámolást és az egyéb szabályokat a 8. § (9) bekezdésében foglaltak szerint kell végrehajtani.”
„(1) A kiegészítő élelmezési normát a katonai szervezet abban az esetben számolhatja fel, ha az állományába tartozó hivatásos, szerződéses katona, illetve közalkalmazott feladatát ideiglenesen olyan helyen hajtja végre, ahol természetbeni élelmezési ellátása kizárólag polgári vendéglátó-ipari egységben valósítható meg.”
8. § Az R. 23. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„23. § Védőital norma a katonai szervezetek üzemeiben, műhelyeiben, munkahelyein a 7. számú mellékletben meghatározott beosztásokban munkát végzők után számítható fel.”
9. § Az R. 24. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„24. § (1) Az I. számú élelmezési norma szerinti természetbeni munkahelyi élelmezési (reggeli, ebéd, vacsora) ellátásra jogosultak az étkezéstérítésre kötelezett beosztásban szolgálatot teljesítők, illetve az ilyen munkakörben dolgozók az általuk igénybe vett étkezés vagy részétkezés esetén. Az étkezésért vagy részétkezésért térítendő összeget a NORMAFÜZET tartalmazza. (2) Az (1) bekezdés alapján az I. számú élelmezési norma szerinti természetbeni munkahelyi élelmezési (reggeli, ebéd, vacsora) ellátásra jogosultak a) a konyhákba és étkezdékbe (éttermekbe), valamint a konyhaüzemi adminisztrációba,
b) az élelmezési anyagok beszerzésére, raktározására és kezelésére,
c) az élelmiszerek, illetve félkész és készételek átvételére, kezelésére (melegítésére) és kiosztására,
d) az élelmezési ellátás közvetlen irányítására és felügyeletére
beosztott, vagy legalább négy órában e feladatkörben rendszeresen foglalkoztatott hivatásos, szerződéses katonák, valamint közalkalmazottak.
(3) Az I. számú élelmezési normától eltérő alapnormával gazdálkodó MH KORK étkezdéjében a VI. számú élelmezési norma szerinti természetbeni munkahelyi élelmezési (reggeli, ebéd, vacsora) ellátásra jogosultak az étkezéstérítésre kötelezett beosztásban szolgálatot teljesítők az általuk igénybe vett étkezés vagy részétkezés esetén. Az étkezésért, vagy részétkezésért térítendő összeget a NORMAFÜZET tartalmazza.”
10. § Az R. 25. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„25. § Tankonyhai élelmezési norma a katonai felsőoktatási intézmény kiképzési tervében jóváhagyott tankonyhai egyéni főzésen résztvevő hallgatók után norma szerint, az MH és a Nemzetközi Katonaszakács Versenyen résztvevő állomány által a felkészülés és a verseny napjain elkészített adagszám után a termelői logisztikai szakmai felelős engedélye alapján számítható fel.”
11. § Az R. 30. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„30. § (1) A támogatás – NORMAFÜZET-ben meghatározott – 100%-os mértékére jogosult az MH repülő, illetve repülőeszköz-javító egységeinél, oktatási intézményben repülőműszaki szaktevékenységet folytató repülőműszaki Munkaköri Azonosító Kód (a továbbiakban: MAK) vagy beosztási folyószámú személyi állomány, aki a „Légijármű szerelő szakszolgálati engedéllyel” rendelkezik, illetve annak megszerzése érdekében repülőműszaki szaktevékenységet szakszolgálati engedéllyel rendelkező irányítása mellett végez. (2) A támogatás 50%-os mértékére jogosult a HM, a honvédelmi miniszter alárendeltségébe tartozó szervezeteknél, illetve az MH középszintű vezető szervénél repülőműszaki szaktevékenységet folytató repülőműszaki MAK vagy beosztási folyószámú személyi állomány, aki a „Repülőműszaki földi szakszemélyzet szakszolgálati engedély” valamely érvényes típusával rendelkezik, illetve annak megszerzése érdekében repülőműszaki szaktevékenységet szakszolgálati engedéllyel rendelkező irányítása mellett végez.”
[Tisztítószer norma szerinti ellátásra jogosultak:]
„a) a hivatásos és szerződéses katonák, valamint közalkalmazottak részére élelmezési ellátást végző konyhák és éttermek, az ott étkező igényjogosultak ebédlétszáma alapján;”
13. § Az R. 33. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„33. § (1) Az I. számú élelmezési norma szerinti természetbeni munkahelyi ebéd ellátásra térítés ellenében jogosultak: a) a hivatásos és szerződéses katonák, valamint közalkalmazottak bármely katonai szervezet által üzemeltetett étkezdében,
b) a hivatásos és szerződéses katonák közeli hozzátartozói a (4) bekezdésben meghatározottak szerint, c) a HM és az MH-tól nyugállományba helyezett személyek és azok közeli hozzátartozói a (4) bekezdésben meghatározottak szerint. (2) Az I. számú élelmezési norma szerinti természetbeni munkahelyi reggeli és vacsora ellátásra jogosultak a hivatásos és szerződéses állományú katonák, valamint közalkalmazottak bármely katonai szervezet által üzemeltetett étkezdében. Az igénybevett részétkezések (reggeli, vacsora) térítési árát a NORMAFÜZET tartalmazza.
(3) A természetbeni munkahelyi ebéd ellátást az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott igényjogosultak akkor is igénybe vehetik, ha a) gyermekgondozási segélyen,
b) szabadságon,
c) egészségügyi szabadságon,
d) gyermekgondozási díjon,
e) betegszabadságon, illetve
f) táppénzen
vannak.
(4) Azok a szerződéses katonák, akik a 4. § (1) bekezdés a) pontja szerinti ellátást választották, a munkahelyi ebédért térítési díjat nem fizetnek. Az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott jogosultaknak a természetbeni ebéd igénybevételét az adott katonai szervezet parancsnoka (vezetője) engedélyezi. Az (1) bekezdés c) pontjában meghatározott jogosultaknak az ebéd helyben fogyasztását vagy elvitelét – a konyha és étkezde teljesítőképességét és a személyzet létszámát figyelembe véve – az étkezdét üzemeltető katonai szervezet parancsnoka (vezetője) engedélyezi. (5) A munkahelyi étkezést igénybevevő állomány térítését az élelmiszer-utalvány bevezetésére tekintettel úgy kell megállapítani, hogy az tartalmazza az élelmezéshez felhasznált nyersanyag, valamint energia költségének mértékét. A katonai szervezet által üzemeltetett étkezdében az igénybevevő által fizetendő kedvezményes (és részben kedvezményes) üzemiétkezés-térítés rendjét a pénzügyi és számviteli feladatok központosított végrehajtására és a központi logisztikai gazdálkodási feladatok ellátására kijelölt szervezetek vezetői együttesen szabályozzák.”
„(1) A honvédelmi szervezetek által üzemeltetett összevont étkezdében a 33. §-ban meghatározott igényjogosultak részére egy adag munkahelyi ebéd bruttó térítési díja egységesen 605 Ft. Az egységes térítési díjtól eltérni az e rendeletben meghatározottak kivételével nem lehet.”
„6. A 24 órás őr- és ügyeleti, valamint rendész szolgálatot ellátó személyi állomány, a szolgálatteljesítés napjain a norma teljes értékében. A 12 órás őr- és ügyeleti, valamint rendész szolgálatot ellátó személyi állomány a szolgálatteljesítés napjain a norma részértékében. Természetbeni ellátás hiányában mindkét esetben élelmiszer-utalványt kell kiadni. Más élelmezési normák alapján természetbeni ellátásra vagy élelmezési támogatásra jogosultak őr- és ügyeleti szolgálat ellátás címén térítésnélküli természetbeni ellátásban nem részesülhetnek.”
„11. Hazai területen végrehajtott gyakorlatok, éleslövészetek esetén a gyakorló vagy a lőtereket fenntartó katonai szervezet állományából kirendelt, üzemeltető, kiszolgáló és ellenőrző személyi állomány a norma részhányadára. A résznormát az ellátást biztosító katonai szervezet számítja fel.”
„13. A készenléti alegység állománya, valamint az MH ÖHP alárendeltjeinél légvédelmi készenléti szolgálatot teljesítő személyi állomány, ha a feladat, készenléti szolgálat miatti parancs szerint szolgálati helyükről nem távozhatnak el.”
„20. A katonai kiképzésre behívott önkéntes tartalékosok a kiképzés napjain. Ezen időszakra élelmiszer-utalványt kiadni nem lehet.
21. A HM és MH szinten, valamint csapattagozatban megrendezésre kerülő különböző sportrendezvények döntőin résztvevő személyi állomány, továbbá a versenyt rendezők és versenybírók a döntők napjain.”
„25. Az MH Támogató Dandár díszzászlóalj, központi zenekar és a helyőrségi zenekarok, illetve a helyőrségekből díszelgésre kirendelt személyi állomány ünnep-, munkaszüneti és kiképzésmentes napokon, valamint munkanapokon a szolgálatteljesítési időn kívül végrehajtott díszelgési feladatokra történő felkészülés, valamint a végrehajtás idején a norma részhányadára.”
„31. Az MH Központi Kiképző Bázison a szerződéses legénységi szolgálatra alkalmas jelentkezők bevonulásának végrehajtásával kapcsolatos feladatokat végző személyi állomány és a bevonulók a bevonulás napján. A feladatok végrehajtására más katonai szervezettől érkező személyi állomány napidíjra nem jogosult.”
„32. A külföldön béketámogató tevékenységben résztvevő hivatásos és szerződéses katonák közeli hozzátartozói részére, misszióban tartózkodásuk ideje alatt 1 alkalommal a norma értékében.”
„5. A Légi Kutató-Mentő Szolgálat egészségügyi szakállománya a szolgálatteljesítés napján.”
„5. A külföldi katonák részvételével megtartásra kerülő törzsvezetési és csapatgyakorlaton, hadijátékon résztvevő magyar személyi állomány a gyakorlat, a hadijáték napjain, valamint a külföldön szolgálatot teljesítő természetbeni ellátásra jogosult hivatásos és szerződéses katonák a külföldön tartózkodás ideje alatt, illetve a külföldi szolgálati helyre történő, illetve hazautazás időtartamára, ha a szolgálati kiküldetés során napidíjjal nem kerültek ellátásra, a norma kétszeres szorzóval számított értékében (részértékében), ha az élelmezési ellátás az MH által biztosított. Vásárolt élelmezési ellátású külföldi szolgálatteljesítés esetén a természetbeni ellátásra jogosult hivatásos és szerződéses katonák az adott feladatra vonatkozó technikai egyezményben megállapított összeg szerinti értékben.
6. Aknamentesítésre és tűzszerész feladatok ellátására kirendelt hivatásos és szerződéses katonák a feladat végrehajtásának ideje alatt.
6/A. Aknamentesítésre és tűzszerész feladatok ellátására kirendelt egészségügyi szakállomány, gépjárművezetők, gépkezelők a feladat végrehajtásának ideje alatt.”
„8. A HM és az MH különböző vezetési szintjein megrendezésre kerülő, az egész honvédelmi szervezetet, az egyes szolgálati vagy szakmai alárendeltekkel rendelkező HM főosztályokat, a HM ügynökségek vezérigazgatói és az MH ÖHP parancsnok helyettesei, valamint más magasabb szintű parancsnokság parancsnoka által megrendezett munkaértekezleten, tanácskozáson résztvevők (berendeltek) évente legfeljebb négy alkalommal. A résztvevők körét (létszámát) a rendezvény megtartását elrendelő (jóváhagyó) elöljáró határozza meg. E jogcímen berendelt állomány részére napidíj nem jár.
8/A. A termelői és fogyasztói logisztikai szakmai felelős igazgatói, osztályvezetői és főnökei által megrendezett munkaértekezleten, tanácskozáson résztvevők (berendeltek) évente legfeljebb két alkalommal. A résztvevők körét (létszámát, legfeljebb 100 fő) a rendezvény megtartását elrendelő (jóváhagyó) elöljáró határozza meg. E jogcímen berendelt állomány részére napidíj nem jár.”
„12. A külföldön béketámogató tevékenységben résztvevő katonai szervezet honi kiképzésén, felkészítésén, valamint a hazatérés utáni visszaillesztésen résztvevő állomány a felkészítés kezdetétől a befejezés napjáig, ha részükre beosztásuknál fogva – e rendelet alapján – magasabb értékű élelmezési norma nincs megállapítva. Ezen igényjogosultaknak csak a magasabb értékű élelmezési norma szerinti ellátás jár. Nem jár a természetbeni élelmezési ellátás a kiképzés, felkészítés helyétől nem szolgálati feladatból történő távollétre eső időtartamokra, részétkezésekre.”
„15. Az MH KORK-ba regeneráló pihenésre beutalt személyi állomány. A regeneráló pihenésre beutalt hivatásos, szerződéses katonák közeli hozzátartozói külön rendeletben meghatározott térítési díjat kötelesek fizetni.”
„20. A Nemzetközi Repülőnap és Haditechnikai Bemutató kiszolgálását végző személyi állomány részére a feladat megkezdésétől, annak befejezéséig.”
„4. Az MH ÖHP Hadműveleti Központban éjszaka szolgálatot teljesítő személyi állomány a szolgálatteljesítés napján.”
„8. A 24 órás őr- és ügyeleti, valamint rendész szolgálatot ellátó személyi állomány a szolgálatteljesítés napján, ha a szolgálati helyükről nem távozhatnak el.”
„12. Aknamentesítő és tűzszerész, valamint műszaki feladatot ellátó személyi állomány (egészségügyi, gépjárművezető, gépkezelő szakállomány is) a feladat-végrehajtás ideje alatt.
13. Hallgatói pótnormára a hallgató a hallgatói jogviszony kezdetétől a megszűnéséig (a katonai felsőoktatási intézmény által szervezett táborozás, kihelyezés időszakát is ideértve). A konyha és étkezde kapacitása miatt a természetbeni ellátás értéke kézhez fizethető.
14. A HM és MH szinten, valamint csapattagozatban megrendezésre kerülő különböző sportrendezvényeken és azok döntőin résztvevő személyi állomány, valamint a versenyt rendezők és versenybírók a döntők napján.”
„1. Az MH katonai szervezetek konyhái és étkezdéi az ebédétkezést igénybevevő személyi állomány és egyéb jogcímen jogosultak létszáma után.
2. Az MH katonai szervezetek konyhái és étkezdéi az ebédétkezést igénybevevő hallgatók létszáma után.
3. Az MH katonai szervezetek konyhái és étkezdéi az ebédétkezést igénybevevő hivatásos és szerződéses katonák közeli hozzátartozói, a nyugállományba vonult katonák és közeli hozzátartozói létszáma után.”
„5. Az eldobható élelmezési felszereléssel biztosított hazai és nemzetközi gyakorlatokra történő felkészülés és végrehajtásának időtartama alatt, valamint a haditechnikai bemutatókon és kihelyezéseken résztvevő katonai szervezetek igényjogosult állományának ebédlétszáma után a tevékenység élelmezési ellátását végrehajtó katonai szervezet által.”
21. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő hónap első napján lép hatályba.
(2) Az R. 1. §-ának módosítása az e rendelet hatálybalépését megelőzően kötött tanulmányi szerződés alapján az MH Kinizsi Pál Tiszthelyettes Szakképző Iskola hallgatóinak járó élelmezési ellátását nem érinti.
(3) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg
4. az R. 6. § (1) bekezdésében a „kiküldetés miatt” szövegrész helyébe a „kiküldetés, vagy a konyha és étkezde kapacitása miatt”,
5. az R. 6. § (3) bekezdés első mondatában a „hivatásos katona” szövegrész helyébe a „személyi állomány”,
6. az R. 13. § i) pontjában a „repülőhajózó állománynak” szövegrész helyébe a „repülőhajózó oktató és hallgató állománynak”,
7. az R. 15. § (1) bekezdés c) pontjában az „az MH Kecskeméti Repülőkórház Repülő Orvosi Bizottság” szövegrész helyébe az „az MH Dr. Radó György Honvéd Egészségügyi Központ (továbbiakban: MH HEK) Repülőorvosi, Egészségvizsgáló és Kutató Intézet Repülő Orvosi Bizottság”,
8. az R. 19. § (2) bekezdésében az „MH Élelmezési Szolgálatfőnök” szövegrész helyébe a „termelői logisztikai szakmai felelős”,
17. az R. 1. számú melléklet 12. pontjában az „MH Légierő Parancsnokság (a továbbiakban: MH LEP) Légi Irányító Központjaiban szolgálatot teljesítő hivatásos, szerződéses állomány” szövegrész helyébe az „MH Összhaderőnemi Parancsnokság (a továbbiakban: MH ÖHP) Hadműveleti Központban szolgálatot teljesítő személyi állomány”,
23. az R. 4. számú melléklet 9. pontjában az „és a haderőnemi parancsnokok” szövegrész helyébe „ , az MH ÖHP parancsnok, valamint más magasabb szintű parancsnokság parancsnoka”,
25. az R. 5. számú melléklet felvezető szövegrészében a „hivatásos és szerződéses állomány” szövegrész helyébe a „személyi állomány”,
(5) Ez a rendelet 2011. december 31-én hatályát veszti.
Melléklet a 3/2009. (III. 18.) HM rendelethez
Védőital norma szerinti ellátás esetei
|
Munkakörök, beosztások |
Védőital megnevezése és mennyisége |
Normafüzet kódszáma |
1. |
Ólomakkumulátor-szerelő és kezelő, ólommal dolgozó fémszórós, mínium, ólomfehér, ólomchromát festékkel foglalkozó mázoló, ólomöntő, csapágyöntő, ólmozó, ólmot csiszoló, ólomedző, ólomtartalmú fémek és festékek szórásával foglalkozó, hegesztő és vágó, ethilbenzin-keverő, mély- és magasnyomók, ólombetűszedéssel foglalkozók, benzollal és toluollal dolgozók, benzol és toluoltartalmú festékeket felhasználó szórófényezők, valamint ezen munkakörökkel kapcsolatos azonos egészségre ártalmas légtérben dolgozók. A vegyivédelmi laboratóriumokban dolgozó, ionizáló sugárzásnak, kémiai-fizikai kóroki tényezőknek, valamint vegyi és mérgező harcanyagok hatásainak kitett laboratóriumi osztályvezető, laboratóriumvezető, laboratóriumi radiológus, technikus és mérnöktiszt, csoportparancsnok, részlegvezető és főkezelő. |
Naponként és személyenként fél liter tej |
563 |
2. |
Melegítő italként akkor, ha az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentése szerint a várható napi középhőmérséklet +4 fok alatt lesz, azok számára, akik napi 4 órát meghaladóan szabadban vagy nem fűtött helyiségben dolgoznak, terepen gyakorlatoznak. |
Naponta és személyenként a norma értékében tea |
564 |
3. |
Egész éven át az MH katonai szervezeteinek harcálláspontjain szolgálatot teljesítő állomány részére, valamint a rádiólokátor gépkocsiban dolgozóknak. Május 15-től szeptember 15-ig a repülőtéren szabadban dolgozó, a repülést kiszolgáló repülő – műszaki szolgálat állománya részére, valamint a kazánfűtőknek, zárt felépítményű gépkocsiban, harcjárműben dolgozóknak. Ha a levegő a +24 fok tényleges hőmérsékletet meghaladja, a szabadtéri munkahelyen dolgozóknak (gyakorlatok, bemutatók résztvevőinek), az összfegyvernemi vegyivédelmi védőruhában gyakorlatozó egységek, alegységek állománya részére a gyakorlat idejére, továbbá a felsorolt munkakörökkel kapcsolatos azonos egészségre ártalmas légtérben dolgozóknak. A tiszti és tiszthelyettesi avatásra történő felkészülés és végrehajtás időszakában az avatáson résztvevő és az avatás biztosítására kirendelt személyi állomány részére. |
Szénsavas víz, ásványvíz vagy szódavíz a norma értékének függvényében |
565 |
4. |
Egyéb munkahelyen (irodában, dolgozószobákban, egyéb helyiségekben) dolgozóknak. [A munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről szóló 3/2002. (II. 8.) SZCSM–EüM együttes rendelet alapján.] |
Vezetékes ivóvíz |
|