68/2009. (IV. 2.) Korm. rendelet
68/2009. (IV. 2.) Korm. rendelet
a meghagyással kapcsolatos eljárás és a meghagyásba bevont szervek besorolásának szabályairól1
A Kormány a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény 207. § (1) bekezdés i) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
1. § E rendelet alkalmazásában
a) meghagyásba bevont szerv: a honvédelmi feladatok ellátásában közreműködő, az 1. mellékletben, továbbá a megyei (fővárosi) védelmi bizottság által egyedileg, határozattal kijelölt szerv,
b) munkakör: a honvédelem irányításához, vezetéséhez, a törvényhozás, az igazságszolgáltatás, a közigazgatás, valamint a gazdaság működőképességének biztosításához, a honvédelmi, a rendvédelmi feladatok megvalósulásához, a hadiipari termeléshez, a legfontosabb lakosságellátási feladatokhoz nélkülözhetetlen munkakör, beosztás,
c) meghagyás: munkakörhöz kapcsolódóan és névre szólóan végrehajtott eljárás, amely során az 1. mellékletben meghatározott, valamint a meghagyásba bevont szerv által kijelölt személyek a meghagyási névjegyzékbe kerülnek, és akiket ez alapján a hadkiegészítő parancsnokság behívásra ideiglenesen nem tervezhető kategóriába sorol,
d) meghagyási jegyzék: a 2. melléklet szerinti, a meghagyásba bevont szerv megnevezését, meghagyási kategóriáját, székhelyét, a meghagyással kapcsolatos feladatok elvégzéséért felelős személy nevét és elérhetőségét tartalmazó jegyzék,
e) személyazonosító adat: a hadkötelesnek a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény 7. § (1) bekezdés A) pont a)–e) alpontja szerinti személyazonosító adatai,
f) meghagyási névjegyzék: a 3. melléklet szerinti, a meghagyásba bevont szerv megnevezését, meghagyási kategóriáját, székhelyét, a meghagyással kapcsolatos feladatok elvégzéséért felelős személy nevét és elérhetőségét, továbbá a meghagyással érintett munkakör megnevezését, valamint a munkakört betöltő hadköteles személyazonosító adatait tartalmazó jegyzék.
A meghagyás előkészítésével kapcsolatos szabályok
2. § (1) A megyei (fővárosi) védelmi bizottság meghagyásba bevont szervként a honvédelmi feladat ellátásában – jogszabály, hatósági határozat vagy szerződés alapján – közreműködő szervet jelöl ki.
(2) Az (1) bekezdés szerinti meghagyásba bevont szerv megszűnése, vagy az (1) bekezdés szerinti meghagyásba bevont szerv honvédelmi feladatainak megszűnése esetén a megyei (fővárosi) védelmi bizottság – az (1) bekezdésben meghatározott módon – a meghagyásba történő bevonás megszüntetéséről dönt.
(3) A megyei (fővárosi) védelmi bizottság határozata elleni fellebbezést másodfokon a honvédelemért felelős miniszter bírálja el.
(4)2 A megyei (fővárosi) védelmi bizottság a jogerős határozatot megküldi a honvédelemért felelős miniszternek, a Magyar Honvédség központi adatfeldolgozó szervének (a továbbiakban: adatfeldolgozó szerv), valamint a meghagyásba bevont szerv székhelye szerinti település, fővárosi kerület polgármesterének is.
3. § (1) A meghagyásba bevont szervekről a honvédelemért felelős miniszter nyilvántartást vezet.
(2) A meghagyásba bevont szerv köteles kijelölni a meghagyás előkészítésével és végrehajtásával kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős személyt.
(3) Az (1) bekezdés szerinti nyilvántartáshoz a meghagyásba bevont szerv meghagyási jegyzéket készít.
(4) A meghagyásba bevont szerv a meghagyási jegyzéket háromévente május 31-ig – a meghagyási jegyzékben szereplő adatok változása esetén a változást követő 8 napon belül – megküldi az adatfeldolgozó szerv részére.
(5) A megyei (fővárosi) védelmi bizottság által meghagyásba bevont szerv a meghagyási jegyzéket megküldi a megyei (fővárosi) védelmi bizottságnak is.
4. § (1) A meghagyásba bevont szerv köteles kijelölni a meghagyási névjegyzék előkészítése érdekében a meghagyással érintett munkaköröket.
(2) A meghagyásba bevont szerv csak
a) a meghagyásba bevont szerv alaprendeltetéséhez fűződő honvédelmi érdek megvalósulásához nélkülözhetetlen, vagy
b) a meghagyásba bevont szerv alaprendeltetése alapján – megelőző védelmi helyzet, rendkívüli állapot esetére – meghatározott honvédelmi feladatai ellátásához feltétlenül szükséges
munkakört jelölhet ki a meghagyási névjegyzék előkészítésekor.
(3) A munkakör kijelölését a meghagyásba bevont szerv a kijelölő iratban indokolni köteles.
A meghagyás előkészítésének ellenőrzése
5. § (1) A Honvéd Vezérkar főnöke – a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel – ellenőrzi, hogy a meghagyásba bevont szerv a meghagyás előkészítésével kapcsolatos feladatait az e rendeletben meghatározott szabályok szerint látja-e el.
(2) A megyei (fővárosi) védelmi bizottság által kijelölt meghagyásba bevont szerv (1) bekezdés szerinti ellenőrzését a megyei (fővárosi) védelmi bizottság végzi. A megyei (fővárosi) védelmi bizottság az ellenőrzés során azt is vizsgálja, hogy a megyei (fővárosi) védelmi bizottság által meghagyásba bevont szerv meghagyásba történő bevonásának az e rendeletben meghatározott feltételei fennállnak-e.
(3)3 A Magyar Honvédségnél, a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvény szerinti rendvédelmi szerveknél, továbbá a katonai nemzetbiztonsági szolgálatoknál az (1) bekezdés szerinti ellenőrzés a 4. § szerinti feladatok ellátására nem terjed ki. A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál az (1) bekezdés szerinti ellenőrzés a hivatásos állomány tekintetében a 4. § szerinti feladatok ellátására nem terjed ki.
(4)4 Az ellenőrzést a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény hatósági ellenőrzésre vonatkozó szabályai szerint kell végrehajtani.
(5) Helyszíni ellenőrzést az (1)–(2) bekezdésben meghatározott hatóság által kijelölt személy is végezhet. A helyszíni ellenőrzésre kijelölt személy ellenőrzési jogosultságát megbízólevéllel köteles igazolni.
(6)5 Ha az (1)–(2) bekezdésben meghatározott hatóság az ellenőrzés eredményeként megállapítja, hogy a meghagyásba bevont szerv a meghagyás előkészítésével kapcsolatos feladatait nem vagy nem az e rendeletben meghatározott szabályok szerint teljesítette, a közigazgatási hatósági eljárás általános szabályairól szóló törvényben foglalt intézkedéseken túl rendelkezhet a meghagyásra kijelölt munkakör kijelölésének törléséről.
(7) Ha a megyei (fővárosi) védelmi bizottság az ellenőrzés során megállapítja, hogy az általa meghagyásba bevont szerv meghagyásba történő bevonásának az e rendeletben meghatározott feltételei nem állnak fenn, akkor a meghagyásba történő bevonás megszüntetéséről dönt.
(8)6 Az (1)–(2) bekezdésben meghatározott hatóságnak az ellenőrzés során hozott döntése elleni fellebbezés elbírálására a honvédelemért felelős miniszter jogosult. A megyei (fővárosi) védelmi bizottság (7) bekezdés alapján hozott jogerős döntését közölni kell az adatfeldolgozó szervvel is.
A meghagyás végrehajtásával kapcsolatos feladatok a hadkötelezettség fennállásának időszakában
6. § (1) A hadkötelezettség bevezetését követően a meghagyásba bevont szerv meghagyási névjegyzéket köteles készíteni.
(2) A meghagyásba bevont szerv a meghagyási névjegyzéket a hadkötelezettség bevezetését követő 5 napon belül – változás esetén a pontosított meghagyási névjegyzéket a változást követő 8 napon belül – megküldi az adatfeldolgozó szervnek.
(3)7 A meghagyási névjegyzéken a Magyar Honvédségnél, a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvény szerinti rendvédelmi szerveknél, továbbá a katonai nemzetbiztonsági szolgálatoknál foglalkoztatott hadkötelesek munkakörét nem kell feltüntetni. A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál a hadköteles hivatásos állományú tagok munkakörét nem kell feltüntetni.
(4) A meghagyási névjegyzéken az a hadköteles tüntethető fel, aki ehhez a 4. melléklet szerinti hozzájáruló nyilatkozatban hozzájárul. A hozzájáruló nyilatkozatot a meghagyásba bevont szerv kezeli.
(5) Ha
a) a hadköteles a 4. melléklet szerinti hozzájáruló nyilatkozatát visszavonja,
b) a munkakörváltozás okán meghagyásra a továbbiakban már nem tervezhető, vagy
c) a meghagyási névjegyzéken szereplő hadköteles nem dolgozik a meghagyásra kijelölt munkakörben, és a Honvéd Vezérkar főnöke elrendeli a hadköteles törlését a meghagyási névjegyzékből,
akkor a meghagyásba bevont szerv az érintett meghagyási névjegyzékben szereplő adatait törli a meghagyási névjegyzékről.
7. § (1) Az adatfeldolgozó szerv a meghagyási névjegyzékben szereplő hadkötelesekről a meghagyási névjegyzék adatait a katonai nyilvántartásában nyilvántartja.
(2) Az adatfeldolgozó szerv törli a katonai nyilvántartásból a hadköteles meghagyási névjegyzéken szereplő adatait, ha
a) – a meghagyási névjegyzék változása bejelentését követően haladéktalanul – a meghagyásba bevont szerv a hadkötelest törli a meghagyási névjegyzékből,
b) a hadkötelezettség megszűnik.
8. § (1) Ha a meghagyásba bevont szerv a meghagyási névjegyzéket, illetve a meghagyási névjegyzékben történő változást megküldi az adatfeldolgozó szervnek, az adatfeldolgozó szerv haladéktalanul tájékoztatja a hadkiegészítő parancsnokságot a meghagyási névjegyzéken szereplő hadkötelesekről.
(2) A hadkiegészítő parancsnokság a meghagyási névjegyzéken szereplő hadköteleseket a behívásra ideiglenesen nem tervezhető kategóriába sorolja.
(3) Ha az adatfeldolgozó szerv törli a katonai nyilvántartásból a hadköteles meghagyási névjegyzéken szereplő adatait, erről köteles haladéktalanul tájékoztatni a hadkiegészítő parancsnokságot.
(4) A hadkiegészítő parancsnokság a (3) bekezdés szerinti tájékoztatás alapján az érintett hadkötelest haladéktalanul a behívásra tervezhető kategóriába sorolja.
9. § (1) Az 1. melléklet I. kategóriájába tartozó valamennyi hadköteles személy a munkakörében kerül meghagyásra.
(2) A meghagyásba bevont szerv csak
a) a meghagyásba bevont szerv alaprendeltetéséhez fűződő honvédelmi érdek megvalósulásához nélkülözhetetlen, vagy
b) a meghagyásba bevont szerv alaprendeltetése alapján – megelőző védelmi helyzetre, rendkívüli állapotra – meghatározott honvédelmi feladatai ellátásához feltétlenül szükséges
munkakört betöltő hadkötelest jelölhet ki a meghagyási névjegyzéken.
A meghagyás végrehajtásával kapcsolatos feladatok ellenőrzése a hadkötelezettség fennállásának időszakában
10. § (1) A Honvéd Vezérkar főnöke ellenőrzi, hogy a meghagyási névjegyzéken szereplő hadkötelesek meghagyása e rendeletben meghatározott szabályok szerint történtek-e.
(2) Az (1) bekezdés szerinti ellenőrzést a megyei (fővárosi) védelmi bizottság által meghagyásba bevont szervek esetében a Honvéd Vezérkar főnöke mellett a megyei (fővárosi) védelmi bizottság is elvégezheti.
(3)8 A Magyar Honvédségnél, a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvény szerinti rendvédelmi szerveknél, továbbá a katonai nemzetbiztonsági szolgálatoknál az (1) bekezdés szerinti ellenőrzés a 4. § szerinti feladatok ellátására nem terjed ki. A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál az (1) bekezdés szerinti ellenőrzés a hivatásos állomány tekintetében a 4. § szerinti feladatok ellátására nem terjed ki.
(4) Az (1)–(2) bekezdésben meghatározott hatóság az (1) bekezdés szerinti ellenőrzés során azt is vizsgálja, hogy a megyei (fővárosi) védelmi bizottság által meghagyásba bevont szerv meghagyásba történő bevonásának az e rendeletben meghatározott feltételei fennállnak-e.
(5)9 Az ellenőrzést a közigazgatási hatósági eljárás általános szabályairól szóló törvény hatósági ellenőrzésre vonatkozó szabályai szerint kell végrehajtani.
(6) Helyszíni ellenőrzést az (1)–(2) bekezdésben meghatározott hatóság által kijelölt személy is végezhet. A helyszíni ellenőrzésre kijelölt személy ellenőrzési jogosultságát megbízólevéllel köteles igazolni.
(7) Ha az (1)–(2) bekezdésben meghatározott hatóság az ellenőrzés során megállapítja, hogy a meghagyási névjegyzéken szereplő hadköteles nem dolgozik a meghagyásra kijelölt munkakörben, a Honvéd Vezérkar főnöke a hadköteles adatainak a meghagyási névjegyzékből való törlését rendeli el.
(8) Ha az (1)–(2) bekezdésben meghatározott hatóság az ellenőrzés során megállapítja, hogy a megyei (fővárosi) védelmi bizottság által kijelölt meghagyásba bevont szerv meghagyásba történő bevonásának az e rendeletben meghatározott feltételei nem állnak fenn, a megyei (fővárosi) védelmi bizottság a meghagyásba történő bevonás megszüntetéséről dönt.
(9)10 Az (1)–(2) bekezdésben meghatározott hatóságnak az ellenőrzés során hozott döntése elleni fellebbezés elbírálására a honvédelemért felelős miniszter jogosult. A (7)–(8) bekezdés alapján hozott jogerős döntést közölni kell az adatfeldolgozó szervvel is.
Elektronikus adatszolgáltatás
11. § (1) A meghagyásba bevont szerv a meghagyási jegyzéknek és a meghagyási névjegyzéknek az adatfeldolgozó szerv részére történő továbbítását a 2. és a 3. mellékletben meghatározott elektronikus formában, elektronikus úton a honvédelemért felelős miniszter által vezetett minisztérium elektronikus ügyintézési portálján keresztül, vagy elektronikus adathordozón megküldve is teljesítheti.
(2) Az adattovábbítás során fel kell tüntetni a meghagyásba bevont szerv megnevezését, képviselőjének aláírását, továbbá az adatszolgáltatás okát és idejét.
Záró rendelkezés
12. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.
(2) A meghagyási jegyzék megküldésére vonatkozó 3. § (4) bekezdésben előírt kötelezettséget első alkalommal
a)11
b) a meghagyás III. kategóriájába bevont szerv a megyei (fővárosi) védelmi bizottság meghagyásba kijelölő döntésének jogerőre emelkedését követő 8 napon belül köteles teljesíteni.
1. melléklet a 68/2009. (IV. 2.) Korm. rendelethez
2. melléklet a 68/2009. (IV. 2.) Korm. rendelethez
3. melléklet a 68/2009. (IV. 2.) Korm. rendelethez
Születési név |
Házassági név |
Anyja leánykori neve |
Születési idő |
Születési hely |
Munkakör |
||||||
családi |
1. |
2. |
családi |
1. |
2. |
családi |
1. |
2. |
|||
Kovács |
Béla |
Balázs |
Kovács |
Béla |
Balázs |
Horváth |
Mária |
|
1982.10.02. |
Budapest |
nyomdász |
Horváth |
Aladár |
|
Varga |
Aladár |
|
Molnár |
Katalin |
|
1978.02.04. |
Szekszárd |
nyomdász |
4. melléklet a 68/2009. (IV. 2.) Korm. rendelethez
meghagyásra tervezés, helyezés céljából
A rendeletet a 290/2011. (XII. 22.) Korm. rendelet 86. § (1) bekezdés a) pontja hatályon kívül helyezte 2012. január 1. napjával.
A 2. § (4) bekezdése a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 675. §-a szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 687. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2009. október 1. napját követően indult vagy megismételt eljárásokban kell alkalmazni.
Az 5. § (3) bekezdése a 273/2010. (XII. 9.) Korm. rendelet 126. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 5. § (4) bekezdése a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 675. §-a szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 687. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2009. október 1. napját követően indult vagy megismételt eljárásokban kell alkalmazni.
Az 5. § (6) bekezdése a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 675. §-a szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 687. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2009. október 1. napját követően indult vagy megismételt eljárásokban kell alkalmazni.
Az 5. § (8) bekezdése a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 674. § (1) bekezdésével megállapított szöveg. E módosító rendelet 687. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2009. október 1. napját követően indult vagy megismételt eljárásokban kell alkalmazni.
A 6. § (3) bekezdése a 273/2010. (XII. 9.) Korm. rendelet 126. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
A 10. § (3) bekezdése a 273/2010. (XII. 9.) Korm. rendelet 126. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
A 10. § (5) bekezdése a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 675. §-a szerint módosított szöveg. E módosító rendelet 687. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2009. október 1. napját követően indult vagy megismételt eljárásokban kell alkalmazni.
A 10. § (9) bekezdése a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 674. § (2) bekezdésével megállapított szöveg. E módosító rendelet 687. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2009. október 1. napját követően indult vagy megismételt eljárásokban kell alkalmazni.
A 12. § (2) bekezdés a) pontját a 182/2009. (IX. 10.) Korm. rendelet 676. §-a hatályon kívül helyezte. E módosító rendelet 687. § (1) bekezdése alapján a rendelkezést a 2009. október 1. napját követően indult vagy megismételt eljárásokban kell alkalmazni.
Az 1. melléklet I. kategória 8. pontja a 273/2010. (XII. 9.) Korm. rendelet 126. § (4) bekezdése szerint módosított szöveg.
Az 1. melléklet I. kategória 10. pontja a 273/2010. (XII. 9.) Korm. rendelet 126. § (4) bekezdése szerint módosított szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás