74/2009. (XII. 23.) IRM rendelet
az illeték és a közzétételi költségtérítés elektronikus úton történő megfizetéséről a cégeljárásban és más cégügyekben szóló 25/2006. (V. 18.) IM rendelet módosításáról1
2010.01.01.
„A cégbejegyzési (változásbejegyzési) eljárás illetékének és közzétételi költségtérítésének megfizetése a cégbejegyzési (változásbejegyzési) kérelem benyújtásának napját megelőzően
1. § (1) A Ctv. 37. §-ának (4) bekezdésében foglalt fizetési mód választása esetén az illetéket és a közzétételi költségtérítést az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium Céginformációs és Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálat (a továbbiakban: Céginformációs Szolgálat) honlapjáról, illetve a kormányzati portálról letölthető illetékbefizetési utalványmintán, valamint költségtérítési utalványmintán (a továbbiakban mindkét esetben: utalvány) szereplő adatok feltüntetésével – elektronikus úton – kell megfizetni, a cégbejegyzési (változásbejegyzési) kérelem benyújtásának napját megelőzően.”
„A cégbejegyzési (változásbejegyzési) eljárás illetékének és közzétételi költségtérítésének megfizetése a cégbejegyzési (változásbejegyzési) kérelem benyújtásának napján
4. § (1) A Ctv. 37. §-ának (5) bekezdésében foglalt fizetési mód választása esetén az illetéket és a közzétételi költségtérítést a Céginformációs Szolgálat honlapjáról, illetve a kormányzati portálról letölthető illetékbefizetési utalványmintán, valamint költségtérítési utalványmintán szereplő adatok feltüntetésével – elektronikus úton – kell megfizetni, a cégbejegyzési (változásbejegyzési) kérelem benyújtásának napján. (2) Az illetékbefizetési utalvány a – 16 karakterből álló – ügyazonosító szám mellett tartalmazza az illetékes cégbíróság Magyar Államkincstárnál vezetett illetékbevételi számlájának számát és tulajdonosának nevét, a befizető cég nevét és székhelyét, továbbá a fizetendő illeték összegét. A költségtérítési utalványon az ügyazonosító szám mellett a költségtérítési számla száma és tulajdonosának neve (Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium), a befizető cég neve és székhelye, valamint a fizetendő közzétételi költségtérítés összege szerepel.
(3) Az illetéket, valamint a közzétételi költségtérítést külön-külön – a (2) bekezdésben meghatározott adatok feltüntetésével – banki úton kell megfizetni. (4) Az illeték, valamint a költségtérítés befizetésének tényéről a Magyar Államkincstár külön-külön elektronikus igazolást küld a cég székhelye szerint illetékes cégbíróságnak. A Magyar Államkincstár az illeték és költségtérítés befizetéséről szóló igazolással egyidejűleg az igazolás megküldésének tényéről elektronikus úton tájékoztatja a jogi képviselőt. A tájékoztatás tartalmazza az ügyazonosító számot, a befizetett illeték- és közzétételi költségtérítés összegét, a kedvezményezett nevét és számlaszámát. A tájékoztatás a Magyar Államkincstár elektronikus aláírását nem tartalmazza. A jogi képviselő részére megküldött tájékoztatás nem része a cégbejegyzési (változásbejegyzési) kérelemnek.”
„5. § (1) A Magyar Államkincstárnak az illeték, illetve a költségtérítés befizetéséről szóló, fokozott biztonságú elektronikus aláírással és az elektronikus aláírás hosszú távú érvényesítéséhez szükséges információkkal ellátott – külön-külön kiállított – igazolása tartalmazza az ügyazonosító számot, az illetékbevételi, illetve a költségtérítési számla számát, a befizetett illeték, illetve költségtérítés összegét, a kincstári jóváírás napját, a befizető cég nevét és székhelyét, az átutalást indító számlaszámot, valamint az átutalást indító számlatulajdonos nevét. (2) Az elektronikus igazolásokat a Magyar Államkincstár a jóváírástól számított egy munkanapon belül küldi meg a cégbíróság részére. Amennyiben a cégbejegyzési (változásbejegyzési) kérelem benyújtásától számított 5 munkanapon belül a Magyar Államkincstár nem küld igazolást a befizetésekről, a cégbíróság erről elektronikus úton haladéktalanul – az illetékkiszabás céljából leletnek minősülő – megkeresésben értesíti az állami adóhatóságot. A megkeresés tartalmazza a cég nevét, székhelyét (levelezési címét), cégjegyzékszámát, adószámát, az ügyszámot, az eljárás típusát, a megfizetni elmulasztott illeték összegét, valamint a külön jogszabály szerinti összeghatárt meghaladó – adók módjára behajtandó köztartozásnak minősülő – közzétételi költségtérítés összegét. A cégbíróság a megkeresést fizetési jogcímenként külön-külön küldi meg az állami adóhatóságnak.
(3) A cégbíróság, illetve a Céginformációs Szolgálat a jogi képviselő kérelme alapján – a kérelemben fel kell tüntetni az ügyazonosító számot is – papíralapú formában igazolást ad ki arról, ha a kérelemben feltüntetett illeték, illetve költségtérítés felhasználására cégbejegyzési (változásbejegyzési) eljárásban nem került sor, ezért az a 3. §-ban foglaltak szerint visszaigényelhető. (4) Ha a cégbejegyzési (változásbejegyzési) kérelmet hiánypótlási eljárás lefolytatása nélkül elutasítják, a végzésben a cégbíróság feltünteti, hogy a kérelmező milyen ügyazonosító számra, milyen összegű illetéket, illetve költségtérítést fizetett. Ha a cégbejegyzési (változásbejegyzési) kérelmet ismételten előterjesztik – a Ctv. 45. §-ának (5) bekezdésében és 48. §-ának (9) bekezdésében meghatározott eset kivételével –, a korábbi eljárás során megfizetett illeték és költségtérítés a megismételt eljárásban nem vehető figyelembe, azokat ismételten meg kell fizetni.”
4. § (1) E rendelet 2010. január 1-jén lép hatályba és hatálybalépését követő napon hatályát veszti.
(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg az R. 6. §-ában a „Cégszolgálattól” szövegrész helyébe a „Céginformációs Szolgálattól” szöveg lép.