1/2010. (I. 8.) NFGM rendelet
1/2010. (I. 8.) NFGM rendelet
az aeroszol termékek és aeroszol csomagolások forgalmazásának követelményeiről1
A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény 56. §-ában foglalt felhatalmazás alapján, a nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter feladat- és hatásköréről szóló 134/2008. (V. 14.) Korm. rendelet 1. § b) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. § A rendelet hatálya az 50 ml és ennél nagyobb, de az alábbi értékeknél nem nagyobb névleges térfogatú aeroszol termékek gyártására és forgalmazására terjed ki
a) fém palack esetében 1000 ml,
b) nem szilánkvédett üveg és szilánkokra törő vagy repedő műanyag palack esetében 150 ml,
c) műanyaggal bevont vagy más módon tartósan szilánkvédett üveg palack és nem szilánkokra törő vagy repedő műanyag palack esetében 220 ml.
2. § E rendelet alkalmazásában:
a) aeroszol termék: a palack, a szelep, a kupak, a hajtógáz és a töltet együtteséből álló olyan termék, amely
aa) palackja fémből, üvegből vagy műanyagból készül,
ab) egyszer használható,
ac) cseppfolyósított, sűrített vagy nyomás alatt oldott hajtógázt tartalmaz,
ad) folyékony, paszta, por alakú vagy gáz halmazállapotú anyaggal töltött vagy ilyen töltet nélküli, és
ae) olyan adagoló szerkezettel (szeleppel) rendelkezik, amely lehetővé teszi a tartalom kijuttatását akár úgy, hogy szilárd vagy folyékony részecskék vannak a gázban diszpergálva, akár habként, pasztaként, porként vagy folyékony állapotban;
b) aeroszol csomagolás: a palack, a szelep, a kupak és a hajtógáz együtteséből álló csomagolás;
c) nyomás: a palackban uralkodó belső túlnyomás bar-ban kifejezve;
d) deformációs vizsgálati nyomás: az a nyomás, amelynek a palack 25 másodpercig úgy áll ellen, hogy semmilyen tömítetlenséget nem mutat, fém palack esetében pedig az 1. melléklet 1. pontjában meg nem engedett alakváltozás, műanyag palack esetében semmilyen torzulás nem következik be;
e) roncsolási vizsgálati nyomás: az a legkisebb nyomás, amely a palackot megrepeszti vagy eltöri;
f) névleges térfogat: a nyitott palack térfogata ml-ben, a palackszáj pereméig mérve;
g) névleges töltőtérfogat: a szeleppel, szeleptányérral és felvezető csővel szerelt palack össztérfogata ml-ben;
h) a folyékony fázis térfogata: a nem gáz fázisú rész térfogata az aeroszol termékben, ml-ben;
i) nyomásállósági vizsgálat: hidraulikus úton, 20±5 °C-on végzett deformációs és roncsoló vizsgálat.
3. § (1) Az aeroszol csomagolás nyomásállóságával és nyomásával kapcsolatos követelményeket a 2. melléklet tartalmazza.
(2) A szilánkvédett üveg palack bevonatának műanyagból vagy más olyan anyagból kell készülnie, amely törés esetén védelmet nyújt a szétrepülő üvegrészecskékkel szemben. A palack bevonatát úgy kell megtervezni, hogy megfeleljen az 1. melléklet 3. pontja szerinti vizsgálat követelményeinek.
(3) Arra a műanyag palackra, amely szilánkokra törhet vagy repedhet, a nem szilánkvédett üveg palackra vonatkozó előírásokat kell alkalmazni.
(4) Arra a műanyag palackra, amely nem törik vagy reped szilánkokra, a szilánkvédett üveg palackra vonatkozó előírásokat kell alkalmazni.
4. § (1) Az aeroszol terméken jól láthatóan, egyértelműen és maradandóan fel kell tüntetni a következő adatokat:
a) a töltet gyártási tételét azonosító kódot;
b) nettó tartalom mennyiségét tömegben és térfogatban megadva;
c) a termék tartalmától függetlenül az „A készülékben túlnyomás uralkodik. Felnyitni, ütögetni, felszúrni, 50 °C feletti hőmérsékletnek, napfénynek, sugárzó hő hatásának kitenni, vagy tűzbe dobni még üres állapotban is tilos!” feliratot; valamint
d) a gyártó nevét, címét vagy védjegyét.
(2) Ha az aeroszol termék tűzveszélyes tartalmú, a tűzveszélyességet jelző szimbólum mellett olvashatóan és maradandóan fel kell tüntetni a veszélyes anyagokkal és a veszélyes készítményekkel kapcsolatos egyes eljárások, illetve tevékenységek részletes szabályairól szóló rendeletben meghatározott R és S mondatokon túl a tűzveszélyes komponenseket (töltet, keverék, hajtógáz) is.
(3) Ha az aeroszol termék a 3. melléklet 2–4. pontjaiban meghatározott kritériumok szerint a „tűzveszélyes” vagy a „fokozottan tűzveszélyes” besorolást kapta, az aeroszol terméken fel kell tüntetni a következő figyelmeztető feliratokat:
a) az S2 (Gyermekek kezébe nem kerülhet) és az S16 (Gyújtóforrástól távol tartandó – Tilos a dohányzás) biztonsági feliratokat;
b) a „Tilos nyílt lángba vagy izzó anyagra permetezni” feliratot;
c) a láng szimbólumot; és
d) a „tűzveszélyes” vagy „fokozottan tűzveszélyes” feliratot az aeroszol termék besorolásától függően.
(4) Az aeroszol termék töltetétől függetlenül fel kell hívni a figyelmet a termék használatához kapcsolódó sajátos veszélyekkel összefüggő működtetési óvintézkedések szükségességére. Az óvintézkedések szükségességét az aeroszol csomagoláson, továbbá, ha a termékhez használati és kezelési útmutatót csatolnak, abban is, jelezni kell.
(5) Ha az (1)–(4) bekezdésben meghatározott valamennyi adat nem fér el az aeroszol terméken, legfeljebb 150 ml névleges térfogatú aeroszol termékek esetében megengedett ezen adatok a csomagoláshoz elválaszthatatlanul rögzített címkén történő feltüntetése.
(6) Ha az aeroszol termék megfelel a 4. mellékletben szereplő térfogat értéksoroknak, a nettó tartalom mennyiségét tömegben nem kötelező feltüntetni.
5. § Ha az aeroszol termék tűzveszélyes összetevőket tartalmaz a rendelet értelmében, de a rendeletben meghatározott kritériumok szerint nem minősül „tűzveszélyesnek” vagy „fokozottan tűzveszélyesnek”, az aeroszol termékben lévő tűzveszélyes anyag mennyiségét az alábbi szövegezéssel olvasható és eltávolíthatatlan formában fel kell tüntetni a termék címkéjén (azzal, hogy az „x” helyett a tűzveszélyes összetevők arányát kell szerepeltetni): „A töltet tömegének x%-a tűzveszélyes.”
6. § (1) Az aeroszol terméken fel kell tüntetni a „3” (fordított epszilon) jelet, amely tanúsítja, hogy az aeroszol termék megfelel a rendelet előírásainak.
(2) Az aeroszol termék e rendelet előírásainak való megfelelőségét a vizsgálati eredményeket tartalmazó dokumentumokkal kell igazolni.
7. § (1)2 Az 1. melléklet 6. b)–c) pontjában meghatározott vizsgálatok esetében a tesztelési módszert a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatalnak jóvá kell hagynia.
(2) A jóváhagyás iránti kérelmet az aeroszol termék forgalomba hozataláért felelős személy terjeszti elő. A kérelem mellé csatolni kell a tesztelési módszert ismertető műszaki dokumentációt.
(3) Az (1) bekezdés szerinti hatóság jóváhagyó határozatát, a tesztelési módszert ismertető műszaki dokumentációt, valamint szükség esetén az ellenőrzési jelentéseket az aeroszol termék forgalomba hozataláért felelős személy köteles megőrizni, s a piacfelügyeleti hatóságnak kérésére rendelkezésre bocsátani.
(4) A tesztelési módszert ismertető műszaki dokumentációnak – legalább hiteles másolatban – az Európai Unió valamelyik hivatalos nyelvén rendelkezésre kell állnia.
8. § (1) Az aeroszol termék szelepének biztosítania kell, hogy szivárgásmentesen zárjon a raktározás, a szállítás és a használat átlagos feltételei esetén.
(2) A védőkupaknak vagy más megoldásnak védelmet kell nyújtania az akaratlan működtetés ellen, és védenie kell a szelepet sérülés vagy károsodás ellen is.
(3) A töltet hatására az aeroszol csomagolás mechanikai szilárdsága nem csökkenhet, még meghosszabbított idejű tárolás során sem. A töltet anyaga a palack anyagával nem léphet kémiai kölcsönhatásba.
9. § (1) A palackon a forgalomba hozatalt megelőzően a következő vizsgálatokat és mintavételt kell az 1. mellékletben meghatározottak szerint elvégezni:
a) deformációs vizsgálat,
b) roncsolási vizsgálat,
c) mintavétel homogén tételből.
(2) Az aeroszol terméken a forgalomba hozatalt megelőzően a következő vizsgálatok valamelyikét kell az 1. mellékletben meghatározottak szerint elvégeznie:
a) forró vizes (vízfürdős) vizsgálat,
b) végső vizsgálat hevítéssel, vagy
c) hevítés nélküli végső vizsgálat.
(3) Az aeroszol terméken a forgalomba hozatalt megelőzően tűzveszélyességi vizsgálatot kell az 5. mellékletben meghatározottak szerint végezni.
(4) Az (1)–(3) bekezdés szerinti vizsgálatokat a gyártó köteles lefolytatni.
(5) Az aeroszol termék forgalomba hozataláért felelős személy köteles veszélyelemzést végezni az általa forgalmazott aeroszol termékek veszélyeinek azonosítására. A veszélyelemzésnek ki kell térnie a rendeltetésszerű vagy ésszerűen előrelátható használat során az aeroszol termékből kibocsátott permet belélegzéséből fakadó kockázatokra, figyelembe véve a cseppméretet és a cseppméret-eloszlást a töltet fizikai és kémiai tulajdonságaival összefüggésben. Az aeroszol terméket forgalomba hozó személy az elemzést figyelembe véve tervezi meg, állítja elő és vizsgálja meg az aeroszol terméket, valamint szükség esetén írja meg a különleges használati előírásokat.
10. § (1) Ez a rendelet 2010. április 29-én lép hatályba.
(2) E rendeletet a hatálybalépését követően gyártott aeroszol termékekre és csomagolásokra kell alkalmazni.
(3) Hatályát veszti a termékek aeroszol csomagolásának műszaki követelményeiről szóló 52/2000. (XII. 27.) GM rendelet.
(4) Ez a rendelet a következő uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja:
a) a Tanács 75/324/EGK irányelve (1975. május 20.) az aeroszoladagolókra vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről,
b) a Bizottság 94/1/EK irányelve (1994. január 6.) az aeroszoladagolókra vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 75/324/EGK tanácsi irányelv kiigazításáról,
c) a Bizottság 2008/47/EK irányelve (2008. április 8.) az aeroszoladagolókra vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 75/324/EGK tanácsi irányelvnek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításáról.
1. melléklet az 1/2010. (I. 8.) NFGM rendelethez
Minden egyes aeroszol terméket forró vízfürdőbe kell meríteni.
Az aeroszol termék töltetének felhevítésére egyéb módszereket is lehet használni, amennyiben azokkal is minden egyes aeroszol termékben ugyanakkora nyomást és hőmérsékletet el lehet érni, mint amekkorát a forró vizes tesztelés vált ki, és ha az alakváltozásokat és a szivárgást ugyanolyan pontossággal kimutatják, mint a forró vizes tesztelés.
Hevítés nélküli alternatív vizsgálatot is lehet alkalmazni, amennyiben az megfelel a Veszélyes Áruk Nemzetközi Közúti Szállításáról szóló Európai Megállapodás (ADR) A és B Mellékletének belföldi alkalmazásáról szóló 38/2009. (VIII. 7.) KHEM rendelet 1. melléklet 6.2.6.3.2. pontjában kifejtett, az aeroszol termékek forró vizes vizsgálatát kiváltó módszerekről szóló rendelkezéseknek.
2. melléklet az 1/2010. (I. 8.) NFGM rendelethez
|
Jellemző |
Fém palack |
Szilánkvédett üveg és nem szilánkokra törő vagy repedő műanyag |
Egyéb üveg és műanyag palack |
||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
a. |
b. |
c. |
d. |
e. |
f. |
g. |
h. |
i. |
j. |
k. |
l. |
1. |
Névleges térfogat (ml) |
50–1000 |
|
50–80 |
<80– |
<160– |
|
|
50–70 |
<70– |
||
2. |
Belső nyomás |
Cseppfolyósított gáz és |
≤12 50 °C-on |
Gáz tömeg szerinti részaránya a töltetben |
20% |
≤3,5 |
≤3,2 |
≤2,8 |
Gáz tömeg |
20% |
≤1,5 |
≤1,5 |
3. |
50% |
≤2,8 |
≤2,5 |
≤2,1 |
50% |
≤1,5 |
≤1,5 |
|||||
4. |
80% |
≤2,5 |
≤2,2 |
≤1,8 |
80% |
≤1,25 |
≤1,0 |
|||||
5. |
Sűrített gáz |
≤9 bar 50 °C-on |
Nem engedélyezett |
|||||||||
6. |
Nyomás alatt |
≤8 bar 50 °C-on |
≤8 bar 50 °C-on |
|||||||||
7. |
Deformációs |
Cseppfolyósított gáz |
Töltéskori |
≥10 bar |
A belső nyomás 1,5-szerese, de legalább 12 bar |
|||||||
8. |
Sűrített gáz |
|
A belső nyomás 1,5-szerese, de legalább 12 bar |
Nem engedélyezett |
||||||||
9. |
Nyomás alatt |
Töltéskori |
A belső nyomás 1,5-szerese, de legalább 12 bar |
A belső nyomás 1,5-szerese, de legalább 12 bar |
||||||||
10. |
A folyékony fázis aránya a névleges |
≤0,90 |
≤0,9 |
≤0,9 |
3. melléklet az 1/2010. (I. 8.) NFGM rendelethez
4. melléklet az 1/2010. (I. 8.) NFGM rendelethez
Folyékony fázis térfogata (ml-ben) |
A palack térfogata (ml-ben) |
|
folyékony hajtógázzal |
a) sűrített hajtógázzal |
|
35 |
49 |
75 |
50 |
75 |
89 |
60 |
89 |
110 |
75 |
110 |
140 |
100 |
140 |
175 |
125 |
175 |
210 |
150 |
210 |
270 |
200 |
270 |
335 |
250 |
335 |
405 |
300 |
405 |
520 |
400 |
520 |
650 |
500 |
650 |
800 |
600 |
800 |
1000 |
750 |
1000 |
... |
5. melléklet az 1/2010. (I. 8.) NFGM rendelethez
1. |
A permetaeroszol termék gyulladásitávolság-vizsgálata |
|
1.1. |
Bevezetés |
|
1.1.1. |
Ez a szabványos vizsgálat azt a módszert írja le, amellyel az aeroszolpermet gyulladási távolságát meg lehet határozni, és az ezzel járó gyulladási kockázatot fel lehet mérni. A töltetet 15 cm távolságból rápermetezik a gyújtóforrásra, hogy megfigyeljék, meggyullad-e, és huzamosan ég-e a permet. Gyulladásról és huzamosabb ideig tartó égésről akkor beszélünk, ha a stabil láng legalább 5 s-ig megmarad. A gyújtóforrás olyan gázégő, amelynek kék, nem világító, 4–5 cm magas lángja van. |
|
1.1.2. |
Ez a vizsgálat a legalább 15 cm-es permettávolsággal rendelkező aeroszol termék esetében alkalmazandó. A 15 cm-t nem meghaladó permettávolságú aeroszol termék, mint például a hab, gél, paszta vagy az adagolószeleppel ellátott aeroszol termék nem tesztelhető ezzel a módszerrel. A habot, gélt vagy pasztát adagoló aeroszol terméket az aeroszolhab tűzveszélyességi vizsgálatával kell tesztelni. |
|
1.2. |
Felszerelés és anyagok |
|
1.2.1. |
Az alábbi felszerelésre van szükség: |
|
|
20 °C-os vízfürdő |
± 1 °C pontosságú |
|
Kalibrált laboratóriumi lépték (mérleg) |
± 0,1 g pontosságú |
|
Kronométer (stopperóra) |
± 0,2 s pontosságú |
|
Skála tartóval és szorítókapoccsal |
cm-beosztás |
|
Gázégő tartóval és szorítókapoccsal |
|
|
Hőmérő |
± 1 °C pontosságú |
|
Higrométer (légnedvességmérő) |
± 5% pontosságú |
|
Manométer |
± 0,1 bar pontosságú |
1.3. |
Az eljárás |
|
1.3.1. |
Általános követelmények |
|
1.3.1.1. |
Minden egyes aeroszol terméket vizsgálat előtt kondicionálni kell, majd a szelep 1 s-en keresztüli lenyomásával be kell indítani. Ennek az eljárásnak az a célja, hogy a merülőcsőből távozzon az inhomogén anyag. |
|
1.3.1.2. |
A használati utasításokat pontosan követni kell, különös tekintettel arra, hogy az aeroszol terméket álló helyzetben vagy fordítva kell-e tartani használat közben. Ha használat előtt felrázandó termékről van szó, akkor közvetlenül vizsgálat előtt rázzuk fel az aeroszol terméket. |
|
1.3.1.3. |
A tesztet huzatmentes, szellőztethető környezetben kell végezni, ahol az ellenőrzött hőmérséklet 20 °C ± 5 °C, a relatív páratartalom pedig 30–80%. |
|
1.3.1.4. |
Minden aeroszol terméket az alábbi módon kell tesztelni: |
|
|
a) teljesen feltöltött aeroszol termék esetében a teljes eljárást alkalmazni kell, a gázégőt 15–90 cm-re tartva az aeroszol termék szelepétől; |
|
1.3.1.5. |
A vizsgálat során az aeroszol termék címkéjén olvasható utasítások szerinti helyzetben kell tartani. A gyújtóforrást ennek megfelelően kell elhelyezni. |
|
1.3.1.6. |
Az alábbi eljárás során a permetet az aeroszol termék szelepe és az égő lángja közötti 15–90 cm távolságon belül 15 cm-enként kell vizsgálni. Célravezető a vizsgálatot a lángtól 60 cm-re kezdeni. Amennyiben a permet gyújtótávolsága 60 cm, a vizsgálatot a láng és az aeroszol termék szelepe közötti távolság 15 cm-enkénti növelésével folytassuk. Amennyiben a láng és a szelep közötti 60 cm távolságon nem következett be gyulladás, a távolságot 15 cm-enként csökkentsük. Az eljárás azt hivatott meghatározni, hogy mekkora az a maximális távolság a szelep és a láng között, amelyen a permet huzamosabb ideig tartó égése tapasztalható, és azt hivatott megállapítani, hogy a szelep és a láng közötti 15 cm-es távolság esetében nem következik be gyulladás. |
|
1.3.2. |
Vizsgálati eljárás |
|
|
a) Minden vizsgálat előtt termékenként legalább 3 teli aeroszol terméket 20 °C ±1 °C-on legalább 30 percig kondicionálni kell az aeroszol termék legalább 95%-ának vízbemerítésével (az aeroszol termék teljes bemerítése mellett 30 perc kondicionálás is elegendő); |
|
i) Tartsa be az általános követelményeket, különös tekintettel arra, hogy használat előtt felrázandó termékről van-e szó; |
1.3.2.1. |
Valamennyi kísérletet egy jól szellőztethető helyiségben, füstelszívó süveg alatt kell végezni. A füstelszívó süveget és a helyiséget minden vizsgálat után legalább 3 percig szellőztetni kell. Tegyen meg minden szükséges óvintézkedést az égéstermékek belélegzésének elkerülésére. |
1.3.2.2. |
A 10–12% névleges töltési szinten levő aeroszol termékeket csak egyszer kell vizsgálni. Az eredménytáblákba elegendő termékenként egy eredményt felvezetni. |
1.3.2.3. |
Amennyiben a vizsgálat az aeroszol termék rendeltetésszerű használata szerinti helyzetben negatív eredményhez vezet, a vizsgálatot meg kell ismételni abban a helyzetben, amelyben minden valószínűség szerint pozitív eredmény várható. |
1.4. |
Az eredmények becslésének módszere |
1.4.1. |
Az összes eredményt rögzítsük. |
Dátum |
Hőmérséklet: ... °C |
|||
A termék elnevezése |
|
|
|
|
Nettó térfogat |
|
1. aeroszol termék |
2. aeroszol termék |
3. aeroszol termék |
Kezdeti töltési szint |
|
% |
% |
% |
A szelep és a gyújtóforrás közti távolság |
Vizsgálat |
1 2 3 |
1 2 3 |
1 2 3 |
15 cm |
Gyulladás? |
|
|
|
30 cm |
Gyulladás? |
|
|
|
45 cm |
Gyulladás? |
|
|
|
60 cm |
Gyulladás? |
|
|
|
75 cm |
Gyulladás? |
|
|
|
90 cm |
Gyulladás? |
|
|
|
Megfigyelések – többek között az aeroszol termék helyzetével kapcsolatban |
|
|
|
|
2. |
Zárt térben végzett gyulladási teszt |
2.1. |
Bevezetés |
|
Ez a szabványos vizsgálat azt a módszert írja le, amellyel az aeroszol termék permetének zárt vagy körülhatárolt térben való gyúlékonyságából fakadó tűzveszélyességét lehet vizsgálni. Permetezzük az aeroszol termék tartalmát egy hengeres vizsgálati edénybe, amelybe előzőleg égő gyertyát helyeztünk. Ha mérhető gyulladás történik, jegyezzük fel az eltelt időt és a kibocsátott töltet mennyiségét. |
2.2. |
Felszerelés és anyagok |
2.2.1. |
Az alábbi felszerelésre van szükség: |
Kronométer (stopperóra) |
± 0,2 s pontosságú |
20 °C-os vízfürdő |
± 1 °C eltérés megengedett |
Kalibrált laboratóriumi lépték (mérleg) |
± 0,1 g pontosságú |
Hőmérő |
± 1 °C pontosságú |
Higrométer (légnedvességmérő) |
± 5% pontosságú |
Manométer |
± 0,1 bar pontosságú |
Hengeres vizsgálati tartály |
részletes leírását lásd lent |
2.2.2. |
A vizsgálati berendezés előkészítése |
2.2.2.1. |
Alakítsunk át egy kb. 200 dm3 űrtartalmú, 600 mm átmérőjű és 720 mm hosszú, egyik végén nyitott hengeres vizsgálati tartályt az alábbiak szerint: |
|
a) Rögzítsünk az edény nyitott végére egy csuklósan kapcsolt fedelet; vagy |
d) |
Helyezzen el egy 20–40 mm átmérőjű, 100 mm magas paraffingyertyát egy 200 × 200 mm felületű fémtalapzatra. Amikor a gyertya magassága 80 mm alá csökken, ki kell cserélni. A gyertya lángját a permet hatásától egy 150 mm széles, 200 mm magas terelőlappal védjük. A terelőlap folytatásaként egy, a vízszintessel 45°-ot bezáró lapot is kell szerelni, a terelőlap aljától 150 mm magasságban (2.2. ábra); |
e) |
A fémtalapzatra helyezett gyertyát a henger két végétől egyenlő távolságra kell elhelyezni (2.3. ábra); |
f) |
Fektessük le a hengert a padlóra vagy egy talpazatra egy 15–25 °C-os hőmérsékletű helyen. A vizsgálandó terméket permetezzük a körülbelül 200 dm3 űrtartalmú hengerbe, amelybe gyújtóforrást helyeztünk. |
2.2.2.2. |
A termék rendszerint az aeroszol termék függőleges tengelyével bezárt 90°-os szögben hagyja el a dobozt. A leírt eljárás és az ábrák az ilyen típusú aeroszol termékre vonatkoznak. A nem szokásos módon működő aeroszol termékek (pl. függőleges irányban permetező) esetében fel kell jegyezni az eljárással és felszereléssel kapcsolatos változásokat a helyes laboratóriumi gyakorlatnak megfelelően, lásd pl. „Vizsgáló- és kalibrálólaboratóriumok felkészültségének általános követelményei” című ISO/IEC 17025:1999 szabvány. |
2.3. |
Az eljárás |
2.3.1. |
Általános követelmények |
2.3.1.1. |
Minden egyes aeroszol terméket vizsgálat előtt kondicionálni kell, majd az adagolószelep 1 s-en keresztüli lenyomásával be kell indítani. Ennek az eljárásnak az a célja, hogy a merülőcsőből távozzon az inhomogén anyag. |
2.3.1.2. |
A használati utasításokat pontosan követni kell, különös tekintettel arra, hogy az aeroszol terméket álló helyzetben vagy fordítva kell-e tartani használat közben. Ha használat előtt felrázandó termékről van szó, akkor közvetlenül vizsgálat előtt rázzuk fel az adagolót. |
2.3.1.3. |
A vizsgálatokat huzatmentes, szellőztethető környezetben kell végezni, ahol az ellenőrzött hőmérséklet 20 °C ± 5 °C, a relatív páratartalom pedig 30–80%. |
2.3.2. |
Vizsgálati eljárás |
|
a) Termékenként legalább 3 teli aeroszol terméket 20 °C ± 1 °C-on legalább 30 percig kondicionálni kell az aeroszol termék legalább 95%-ának vízbemerítésével (az aeroszol termék teljes bemerítése mellett 30 perc kondicionálás is elegendő); b) Mérje le vagy számítsa ki a henger tényleges űrtartalmát dm3-ben kifejezve; c) Tartsa be az általános követelményeket. Jegyezze fel a környezet hőmérsékletét és relatív páratartalmát; d) Mérje meg a belső nyomást és a töltet kezdeti kiáramlási sebességét 20 °C ± 1 °C-os hőmérsékleten (hogy ezáltal kiszűrje a hibás vagy nem teljesen feltöltött aeroszol terméket); e) Mérje le az egyik aeroszol terméket és jegyezze fel tömegét; f) Gyújtsa meg a gyertyát és zárja le a hengert (a fedéllel vagy a műanyag fóliával); g) Helyezze el az aeroszol terméket úgy, hogy annak szelepnyílása a henger bejárati nyílásának közepétől 35 mm-re (széles sugárban permetező aeroszol termékek esetében közelebb) legyen. Indítsa el a kronométert (a stopperórát), majd a termék használati utasításait követve irányítsa a permetet a henger másik (fedéllel és műanyag fóliával fedett) végének közepe felé. Az aeroszol terméket abban a helyzetben kell tartani vizsgálat közben, mint rendeltetésszerű használata során, tehát álló helyzetben vagy fordítva; h) Tartsa lenyomva a szelepet a gyulladás bekövetkeztéig. Állítsa le a kronométert, és jegyezze fel az eltelt időt. Ismét mérje le az aeroszol terméket, és jegyezze fel tömegét; i) Szellőztesse ki és tisztítsa meg a hengert minden olyan maradék anyagtól, amely befolyásolhatná a további vizsgálatok eredményeit. Szükség esetén hagyja a hengert lehűlni; j) Ismételje meg a vizsgálati eljárás d)–i) lépését ugyanazon termék további két aeroszol terméke esetében (összesen tehát 3 aeroszol terméken, megjegyzés: minden aeroszol terméket csak egyszer kell vizsgálni); |
2.4. |
Az eredmények becslésének módszere |
2.4.1. |
Írjon jelentést a vizsgálat eredményeiről, amelyben kitér az alábbi információkra: a) a vizsgált termék neve és referenciái; b) az aeroszol termék belső nyomása és a töltet kezdeti kiáramlási sebessége; c) a környezet hőmérséklete és relatív páratartalma; d) minden egyes vizsgálat esetén a gyújtáshoz szükséges kiáramlási idő (s) (ha a termék nem gyullad meg, jegyezze fel ezt); e) minden egyes vizsgálat során kipermetezett termék tömege (g-ban megadva); f) a henger tényleges űrtartalma (dm3-ben megadva). |
2.4.2. |
Az egy köbméterben elért gyulladáshoz szükséges időekvivalenst (teq) a következő módon lehet kiszámolni: |
|
|
|
|
|
|
2.4.3. |
A vizsgálat során bekövetkező gyulladáshoz szükséges deflagrációs sűrűséget (Ddef) a következő módon lehet kiszámolni: |
|
|
|
3. |
Az aeroszolhab tűzveszélyességi vizsgálata |
3.1. |
Bevezetés |
3.1.1. |
Ez a szabványos vizsgálat azt a módszert írja le, amellyel a hab, gél vagy paszta formájában kibocsátott aeroszolpermet tűzveszélyességét lehet meghatározni. Permetezzünk kb. 5 g habot, gélt vagy pasztát kibocsátó aeroszol terméket egy kémlelőüvegre. Helyezzünk gyújtóforrást (gyertyát, vékony viaszgyertyát, gyufát vagy öngyújtót) a kémlelőüveg aljára, hogy megfigyeljük, bekövetkezik-e gyulladás és hosszan tartó égés. Gyulladásról akkor beszélünk, ha a stabil láng legalább 2 s-ig megmarad, és magassága legalább 4 cm. |
3.2. |
Felszerelés és anyagok |
3.2.1. |
Az alábbi felszerelésre van szükség: |
Skála tartóval és szorítókapoccsal |
cm-beosztással |
|
Kb. 150 mm átmérőjű, tűzálló kémlelőüveg |
|
|
Kronométer (stopperóra) |
± 0,2 s pontosságú |
|
Gyertya, vékony viaszgyertya, gyufa vagy öngyújtó |
|
|
Kalibrált laboratóriumi lépték (mérleg) |
± 0,1 g pontosságú |
|
20 °C-os vízfürdő |
± 1 °C pontosságú |
|
Hőmérő |
± 1 °C pontosságú |
|
Higrométer (légnedvességmérő) |
± 5% pontosságú |
|
Manométer |
± 0,1 bar pontosságú |
|
3.2.2. |
Helyezzük a kémlelőüveget tűzálló felületre, olyan huzatmentes környezetben, amelyet minden vizsgálat után ki lehet szellőztetni. Helyezzük a skálát pontosan a kémlelőüveg mögé, és rögzítsük függőleges helyzetben a tartó és szorítókapocs segítségével. |
|
3.2.3. |
A skálát úgy kell rögzíteni, hogy kezdőpontja egy szinten legyen a vízszintes síkon elhelyezett kémlelőüveg aljával. |
|
3.3. |
Az eljárás |
|
3.3.1. |
Általános követelmények |
|
3.3.1.1. |
Minden egyes aeroszol terméket vizsgálat előtt kondicionálni kell, majd a szelep 1 s-en keresztüli lenyomásával be kell indítani. Ennek az eljárásnak az a célja, hogy a merülőcsőből távozzon az inhomogén anyag. |
|
3.3.1.2. |
A használati utasításokat pontosan követni kell, különös tekintettel arra, hogy az aeroszol termék álló helyzetben vagy fordítva kell-e tartani a rendeltetésszerű használat során. Ha használat előtt felrázandó termékről van szó, akkor közvetlenül vizsgálat előtt rázzuk fel az aeroszol terméket. |
|
3.3.1.3. |
A vizsgálatokat huzatmentes, szellőztethető környezetben kell végezni, ahol az ellenőrzött hőmérséklet 20 °C ± 5 °C, a relatív páratartalom pedig 30–80%. |
|
3.3.2. |
Vizsgálati eljárás |
|
|
a) Minden vizsgálat előtt termékenként legalább négy teli aeroszol terméket 20 °C ± 1 °C-on legalább 30 percig kondicionálni kell az aeroszol termék legalább 95%-ának vízbemerítésével (az aeroszol termék teljes bemerítése mellett 30 perc kondicionálás is elegendő); |
3.4. |
Az eredmények becslésének módszere |
3.4.1. |
Írjon jelentést a vizsgálat eredményeiről, amelyben kitér az alábbi információkra: |
|
a) meggyullad-e a termék; |
A rendeletet a 34/2014. (X. 30.) NGM rendelet 14. §-a hatályon kívül helyezte 2014. november 29. napjával.
A 7. § (1) bekezdése a 27/2010. (XII. 31.) NGM rendelet 75. § e) pontja szerint módosított szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás