11/2010. (IV. 28.) ÖM rendelet
a hivatásos katasztrófavédelmi szerveknél, a tűzoltóságoknál, valamint az ez irányú szakágazatban foglalkoztatottak szakmai képesítési követelményeiről és szakmai képzéseiről szóló 10/2008. (X. 30.) ÖM rendelet módosításáról1
2010.05.13.
[E rendelet hatálya kiterjed:]
„f) a tűzoltó egyesületek szaktevékenységet ellátó tagjaira,
g) a gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyeknél, a jogi személyeknél, a jogi és természetes személyek jogi személyiséggel nem rendelkező szervezeteinél (a továbbiakban: gazdálkodó szervezetek), a katasztrófavédelem, a polgári védelem és a tűzvédelem szakágazatokban, illetve a tűzvédelmi szolgáltatás területén foglalkoztatókra és foglalkoztatottakra.”
[E rendelet alkalmazásában:]
„a) tűzoltó alaptanfolyam: a tűzoltó egyesületek szaktevékenységet ellátó, valamint az önkéntes és létesítményi tűzoltók alapfokú felkészítésére szervezett, legalább 40 órás tanfolyam;”
(2) Az R 2. §-a a következő f) ponttal egészül ki:
[E rendelet alkalmazásában:]
„f) képzéssel kapcsolatos egyéb költség: a képzéshez kapcsolódó utazási, élelmezési, szállás, tanszer, tankönyv, jegyzet, bizonyítvány, a vizsgabizottság működésével kapcsolatos költségek, a képzéshez külső szervektől térítéssel igénybevett technikai eszközök költségei, valamint a képzéshez szükséges foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálatok költségei.”
3. § Az R 4. §-át megelőző alcím és a 4. § helyébe a következő rendelkezés lép:
„Az önkéntes és létesítményi tűzoltóságok, valamint a tűzoltó egyesületek szaktevékenységet ellátó tagjainak szakmai képesítési követelményei
4. § (1) Az önkéntes és a létesítményi tűzoltóságok parancsnokainak, valamint ezen szervezetek tűzoltás, műszaki mentés vezetésére jogosult tagjainak legalább az 1. melléklet 3. pontja szerinti középszintű szakmai képesítéssel kell rendelkezniük. (2) Az önkéntes, és létesítményi tűzoltóságok (1) bekezdésben nem érintett beosztásaiban lévő, valamint a tűzoltó egyesületek szaktevékenységet ellátó tagjainak képesítési követelményét a 4. melléklet tartalmazza. (3) Az önkéntes és létesítményi tűzoltóságok műszaki eszközeinek és felszereléseinek kezelését szolgáló képzések köre megegyezik a hivatásos önkormányzati tűzoltók részére előírt képzésekével.
(4) Az önkéntes és létesítményi tűzoltóságok főfoglalkozású beosztott tűzoltóinak tűzoltó szakképzettséggel, vagy a 2003. január 1. előtt megszerzett, az e rendelet 3. melléklet 2.1.1. pontja szerinti képesítéssel kell rendelkezniük.”
4. § Az R 13. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„13. § (1) A hivatásos katasztrófavédelmi szervek és a hivatásos tűzoltóság tagjai, az önkéntes tűzoltóság tisztségviselői, valamint az önkéntes tűzoltó egyesületek szaktevékenységet irányító tagjai a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter által rendeletben előírt képesítés – KOK-ban történő – megszerzése során tandíjmentességet élveznek. (3) E költségek megállapítására a szakképzést végző szervezet vezetője jogosult.”
10. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő tizenötödik napon lép hatályba.
(2) Hatályát veszti az R 2. melléklet 4.1.1.7. pont tizenharmadik gondolatjeles bekezdése, 4.2.3.1.13. pontja, 4.2.3.3.13. pontja, 4.2.3.4.13. pontja, 4.2.3.5.7. pont második gondolatjeles bekezdése, 4.2.3.5.13. pontja, 4.2.3.6.13. pontja, 4.2.3.7.13. pontja, 4.2.3.8.13. pontja és 4.2.3.10.13. pontja.
(3) Ez a rendelet a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.
1. melléklet a 11/2010. (IV. 28.) ÖM rendelethez
„– rendészeti igazgatás szak, katasztrófavédelmi szakirány BSc (főiskolai szintű)”
2. melléklet a 11/2010. (IV. 28.) ÖM rendelethez
„3. A KOK által szervezhető továbbképzések, tanfolyamok:”
„– tűzvizsgálói tanfolyam,”
„– Egységes Digitális Rádiórendszer kezelői tanfolyam,” „– a hiányzás nem haladhatja meg a képzési programban meghatározott órakeret 10%-át.”
„– a hiányzás nem haladhatja meg a képzési programban meghatározott órakeret 10%-át.”
„– a hiányzás nem haladhatja meg a képzési programban meghatározott órakeret 10%-át.”
„– legalább egy év készenléti szolgálatban eltöltött idő.”
„– a kezelői feladatok ellátásához szükséges foglalkozás-egészségügyi alkalmasság, ami magába foglalja a magasban végzett tűzoltási és mentési feladatok végzésére való egészségügyi alkalmasságot,”
„– a képzési programban előírt gyakorlati és önképzési feladatok igazolt teljesítése.”
„4.2.3.2. Tűzvizsgálói tanfolyam”
„– A felső szintű szakmai végzettség megszerzését követően legalább egy év szolgálati helyen eltöltött gyakorlati idő.”
„4.2.3.2.6. A vizsgára bocsátás feltételei:
– A tanfolyamon történő részvétel.
– A hiányzási óraszám nem haladhatja meg a képzés óraszámának 10%-át.
– Valós tűzesemény vizsgálati dokumentációjának elkészítése, és az adatvédelmi szabályok megtartásával történő megküldése (fiktív adatokkal) a KOK Tanulmányi Osztályára.
– A vizsgára a tanfolyam befejezésétől számított 6 hónapon belül lehet jelentkezni.”
„4.2.3.5.2. A beiskolázás feltételei:
Az állam által elismert középfokú végzettség, alapfokú szakmai képzettség és a feladat ellátásához szükséges foglalkozás-egészségügyi alkalmasság.”
„– veszélyes anyagok azonosítása, adatbázisok kezelése,”
„4.2.3.7. Egységes Digitális Rádiórendszer (EDR) kezelői tanfolyam”
3. melléklet a 11/2010. (IV. 28.) ÖM rendelethez
„A hivatásos katasztrófavédelmi szervek, a tűzoltóságok, a katasztrófavédelmi, tűzvédelmi és polgári védelmi képzés irányítását és felügyeletét ellátó központi közigazgatási szervezetek és ez irányú tevékenységet végző szervezeti egységei, tagjai, az oktatást folytató intézmények tagjai, valamint az ez irányú szakágazatokban foglalkoztatottak által 2002. január 31. előtt megszerzett szakmai képesítések szintje az alkalmazó szervek, illetve munkakörök szerint”
2. Az R 3. melléklet 2.1.3. hetedik gondolatjeles bekezdése helyébe a következő szöveg lép: „– a 2002. december 31. előtt megszerzett tűzoltó technikusi képesítés ugyanezen időpontig megszerzett állami felsőfokú végzettséggel együtt,”
4. melléklet a 11/2010. (IV. 28.) ÖM rendelethez
Az önkéntes tűzoltóságok, a létesítményi tűzoltóságok, valamint a tűzoltó egyesületek tűzoltási szakfeladatot ellátó tagjainak képesítési követelményei
1.1. Nem főfoglalkozású, beosztott állományú önkéntes és létesítményi tűzoltó: tűzoltó alaptanfolyami képesítés.
1.2. Főfoglalkozású, beosztott állományú önkéntes és létesítményi tűzoltó: tűzoltó szakképesítés, vagy a 3. melléklet 2.1.1. pontja szerinti képesítés. 1.3. Tűzoltó egyesületek szaktevékenységre igénybe vehető tagjai:
1.3.1. Tűzoltás-irányító: legalább tűzoltó szakképesítés.
1.3.2. Beosztott tűzoltó, sugárvezető, híradó-ügyeletes: tűzoltó alaptanfolyami képesítés.
1.3.3. Gépkocsivezető, szerkezelő: tűzoltó szakképesítés, valamint a beosztásnak megfelelő szaktanfolyam, a megkülönböztetett járművek vezetésére jogosító alkalmasságnak való megfelelés, a jelen rendelet 9. számú melléklet 1.1.2. pontjában meghatározott képzési kategóriában való részvétel és az 1.3.2. képzési követelmény teljesítése.”
5. melléklet a 11/2010. (IV. 28.) ÖM rendelethez
„– a 2002. előtt tűzoltótechnikus-képző szakon, valamint a kétéves nappali vagy hároméves levelező tisztképző szakon,”