15/2010. (IV. 9.) EüM rendelet
15/2010. (IV. 9.) EüM rendelet
a szakképzésről szóló törvény alapján alap-, közép-, emeltszintű, valamint felsőfokú egészségügyi szakképesítéssel, egészségügyi főiskolai végzettséggel vagy felsőoktatási intézményben, orvos- és egészségtudományi képzési terület alapképzési szakán szerzett szakképzettséggel rendelkezők egészségügyi szakirányú szakmai továbbképzéséről1
Az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 247. § (2) bekezdés i) pont ia), ib) és if) alpontjában,
a 13. § tekintetében az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 247. § (2) bekezdés f) pontjában,
a 14. § tekintetében az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 247. § (2) bekezdés g) pont gh) alpontjában,
a 15. § tekintetében az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 247. § (2) bekezdés h) pontjában
kapott felhatalmazás alapján,
az egészségügyi miniszter feladat- és hatásköréről szóló 161/2006. (VII. 28.) Korm. rendelet 1. § a) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva
a következőket rendelem el:
1. § E rendelet alkalmazásában
a) szakdolgozó: a szakképzésről szóló törvény alapján alap-, közép-, emeltszintű, valamint felsőfokú egészségügyi szakképesítéssel, egészségügyi főiskolai végzettséggel vagy felsőoktatási intézményben, orvos- és egészségtudományi képzési terület alapképzési szakán szerzett szakképzettséggel rendelkező személy,
b) licenc: a szakdolgozó által, vizsgával (a továbbiakban: vizsga) záruló egészségügyi szakirányú szakmai továbbképzés (a továbbiakban: képzés) keretében megszerezhető bizonyítvány, amely a szakdolgozót a szakképesítésén vagy szakképzettségén alapuló, de szakképesítése vagy szakképzettsége alapján nem végezhető szakmai tevékenység végzésére jogosítja.
2. § Az 1. melléklet határozza meg azon tevékenységek körét, amelyekre licenc szerezhető, valamint a képzésben való részvételhez szükséges képesítési és szakmai feltételeket, a képzés időtartamát, a megszerezhető képesítés birtokában végezhető szakmai tevékenységek körét, továbbá a képzés és a vizsga szakmai tartalmát.
3. § (1) A képzés az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 116/D. § (4) bekezdés a) pontjában meghatározott időtartam alatt teljesítendő, legalább 60, legfeljebb 120 órás, az elméleti és gyakorlati ismereteket egyaránt tartalmazó felkészítést foglalja magában.
(2) A képzéseket csak az egészségügyért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) által tájékoztatóban kiadott, a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Hivatalos Értesítőben és a miniszter által vezetett minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) honlapján közzétett, az 1. mellékletben foglaltak alapján megállapított központi oktatási program alkalmazásával lehet megszervezni.
4. § (1) Képzést és vizsgát bármely természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet szervezhet (a továbbiakban együtt: képzést szervező), a (3) bekezdésben – a képzés és a vizsga lebonyolítására – meghatározott intézményekben.
(2) A képzést szervező
a) gondoskodik a képzés és a vizsga (3) bekezdés szerinti helyszínen, az adott kompetenciával képzettsége alapján rendelkező oktató általi lebonyolításáról,
b) ellátja a képzésre és a vizsgára jelentkezéssel kapcsolatos adminisztratív feladatokat,
c) ellátja a vizsgabizottság tagjainak megbízásával kapcsolatos, a 6. § (4)–(5) bekezdése szerinti feladatokat,
d) kiállítja a képzés teljesítéséről a 6. § (3) bekezdése szerinti igazolást,
e) ellátja a vizsgabizonyítványok kiállításával kapcsolatos feladatokat és
f) gondoskodik a vizsgadokumentációnak az Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézet (a továbbiakban: ETI), a vizsga nyilvántartásához szükséges adatoknak a működési nyilvántartást vezető szerv részére történő eljuttatásáról.
(3) A képzés és a vizsga lebonyolítására az adott szakma, szakterület vagy szaktevékenység vonatkozásában működési engedéllyel rendelkező egészségügyi szolgáltatónál, valamint
a) a szakképzésről szóló törvény alapján alap-, közép-, emeltszintű, vagy felsőfokú egészségügyi szakképesítéssel rendelkezők számára szervezett képzés és vizsga esetén az ETI-nél,
b) egészségügyi főiskolai végzettséggel vagy felsőoktatási intézményben, orvos- és egészségtudományi képzési terület alapképzési szakán szerzett szakképzettséggel rendelkezők számára szervezett képzés és vizsga esetén a felsőoktatási intézmények orvos- és egészségtudományi képzési területen alapképzést folytató karain
kerülhet sor.
(4) A képzésekkel és a vizsgákkal kapcsolatos koordinációs feladatokat országos szinten az ETI látja el.
(5) A képzést szervezők bejelentik az ETI-nek a képzés és a vizsga:
a) időpontját,
b) helyét,
c) díját és
d) jelentkezési határidejét.
(6) Az ETI által vezetett, az (5) bekezdés szerinti adatokat tartalmazó jegyzék nyilvános, azt az ETI a honlapján, valamint a minisztérium honlapján közzéteszi.
5. §2 (1) A képzést és a vizsgát az adott év március 1-jén hatályos szabályok szerint megszerezhető valamennyi licenc vonatkozásában országosan legalább évente egy alkalommal meg kell hirdetni.
(2) Azokat a képzéseket és vizsgákat, amelyeket adott évben egyetlen más képzést szervező sem indít
a) a szakképzésről szóló törvény alapján alap-, közép-, emeltszintű, vagy felsőfokú egészségügyi szakképesítéssel rendelkezők számára az ETI,
b) az egészségügyi főiskolai végzettséggel vagy felsőoktatási intézményben, orvos- és egészségtudományi képzési terület alapképzési szakán szerzett szakképzettséggel rendelkezők vonatkozásában a felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény 141. § (1) bekezdésében meghatározott felsőoktatási intézmények
kötelesek meghirdetni és jelentkezés esetén azok lebonyolításáról gondoskodni.
6. § (1) A szakdolgozó a képzésre történő jelentkezését a képzést szervezőnek nyújtja be. A képzésre történő jelentkezéshez csatolni kell az 1. mellékletben meghatározottak alapján az adott licenc megszerzéséhez szükséges képesítési és szakmai feltételek teljesítését igazoló okleveleket, bizonyítványokat, igazolásokat.
(2) A szakdolgozó a képzés teljesítését követően jelentkezhet vizsgára a képzést szervezőnél. Vizsgára csak a működési nyilvántartásban szereplő szakdolgozó jelentkezhet.
(3) A vizsgára történő jelentkezéshez csatolni kell a képzést szervező igazolását a képzés befejezéséről. Az igazolás tartalmazza a vizsgára jelentkező természetes személyazonosító adatait, valamint az elvégzett képzés helyét és idejét.
(4) A vizsga 3 tagú vizsgabizottság előtt zajlik. A vizsgabizottság elnöke az országos szakmai vizsgaelnöki vagy szakértői névjegyzékben szereplő, szakirányú végzettséggel rendelkező személy, két tagja közül egyik az adott szakmához kapcsolódó szakorvos, másik a vizsgát lebonyolító képző hely képviselője. A vizsgabizottság tagjainak képzettségük alapján az adott kompetenciával rendelkezniük kell.
(5) A vizsgabizottság tagjainak és közülük az elnöknek a megbízásáról a képzést szervező gondoskodik. Nem lehet a vizsgabizottság tagja, akitől valamely ok miatt a szakdolgozó teljesítményének tárgyilagos megítélése nem várható el.
7. § (1) A vizsgabizottság a vizsgázó teljesítményét az adott licenc vonatkozásában az 1. mellékletben meghatározott képzés és vizsga szakmai tartalma alapján megfelelt/nem megfelelt minősítéssel értékeli.
(2) A vizsgáról a vizsgabizottság elnökének aláírásával hitelesített jegyzőkönyv készül.
(3) A vizsgázó nevére az eredményes vizsgáról a képzést szervező bizonyítványt állít ki. A bizonyítványnak tartalmaznia kell:
a) a bizonyítvány sorszámát,
b) a vizsgázó természetes személyazonosító adatait,
c) a szakképzésről szóló törvény alapján alap-, közép-, emeltszintű, valamint felsőfokú egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személyek esetében az alap szakképesítésének OKJ számát, az egészségügyi főiskolai végzettséggel vagy felsőoktatási intézményben, orvos- és egészségtudományi képzési terület alapképzési szakán szerzett szakképzettséggel rendelkező személyek esetében az alap szakképesítésének megnevezését,
d) a vizsgázó szakdolgozó működési nyilvántartási számát,
e) a licenc megnevezését,
f) a képzést szervező nevét, címét,
g) a képzés és – ha eltérő – a vizsga lebonyolításának helyét,
h) a kiállítás dátumát és
i) a licenc alapján végezhető tevékenységre való jogosultság lejártának időpontját.
(4) A képzést szervező a (3) bekezdés a)–b) és d)–g) pontja szerinti adatokat a vizsgát követő 5 munkanapon belül megküldi a működési nyilvántartásban való rögzítés céljából a működési nyilvántartást vezető szerv részére.
(5) A vizsgázó a bizonyítvány kiállítását követően jogosult az adott licenc birtokában végezhető tevékenység folytatására.
(6) A vizsga sikeres letétele elméleti továbbképzésként a szakdolgozó továbbképzési kötelezettségének teljesítésébe beszámít.
8. § A vizsga dokumentációját a képzést szervező intézmény a vizsga lebonyolítását követően haladéktalanul továbbítja az ETI részére. A vizsga dokumentációját az ETI 10 évig őrzi.
9. § (1) A licenc a megszerzésétől, valamint a megújításától számított 5 éves időszak ideje alatt jogosít az adott tevékenység végzésére. A jogosultsági időszak kezdete a 7. § (5) bekezdésében meghatározott időpont. A jogosultsági időszak lejárta esetére a licenc megújítása
a) a licenc megújítására irányuló, a működési nyilvántartást vezető szerv részére benyújtott kérelemmel lehetséges, ha a licenc jogosultja az adott tevékenységet a jogosultsági időszak alatt legalább három évig, legalább havonta, önállóan gyakorolta,
b) az a) pontban foglalt feltételek hiányában ismételt licenc vizsga letételével lehetséges.
(2) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti esetben a licenc megújítására irányuló kérelemhez csatolni kell a feltételek fennállásáról szóló igazolást, a kérelem pedig tartalmazza a kérelmező természetes személyazonosító adatait és a működési nyilvántartási számát.
(3) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti feltételek fennállása esetén a működési nyilvántartást vezető szerv a licencet megújítja. A licenc megújításáról a működési nyilvántartást vezető szerv igazolást ad ki, amely a licenc megújítását hitelesen tanúsítja. Az igazolásnak tartalmaznia kell:
a) a szakdolgozó természetes személyazonosító adatait és működési nyilvántartási számát,
b) a licenc megnevezését,
c) az igazolás kiállításának dátumát és
d) a licenc alapján végezhető tevékenységre való jogosultság lejártának időpontját.
(4) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti ismételt licenc vizsgára a 6. § (4)–(5) bekezdésében és a 7–8. §-ban foglaltak irányadók.
10. § A miniszter az 1. melléklet szerinti licencként elismert tevékenységek szakmai tartalmát és központi képzési programját legalább öt évenként hivatalból felülvizsgálja.
11. § (1) Ez a rendelet – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – a kihirdetését követő 90. napon lép hatályba.
(2) Az 5. § 2011. január 1-jén lép hatályba.
12. §3 (1) Képzési kötelezettség teljesítése nélkül jogosult vizsgát tenni a szakdolgozó, ha
a) igazolja, hogy az adott licenc vonatkozásában az 1. mellékletben szakmai feltételként megjelölt területen a vizsgára történő jelentkezésig legalább 2 éves gyakorlatot szerzett és
b) a vizsgára e rendelet hatálybalépését követő 12 hónapon belül jelentkezik.
(2) Az (1) bekezdés szerinti vizsgára a szakdolgozó bármely, az adott licenc vonatkozásában vizsgát meghirdető képzést szervezőnél jelentkezhet.
(3) Az (1) bekezdés szerinti vizsgára az e rendeletben foglaltak a 6. § (1)–(3) bekezdésében meghatározottak kivételével irányadók.
(4) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti igazolást alkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatott szakdolgozó részére a munkáltató, ennek hiányában
a) az otthonápolási szolgálatvezető,
b) az a) pont szerinti személy kivételével a tevékenység elvégzésére utasítás adási joggal rendelkező személy vagy
c) a működési engedélyt kiállító szerv
állítja ki. Az igazolás tartalmazza a vizsgára jelentkező természetes személyazonosító adatait és működési nyilvántartási számát is.
(5) Az (1) bekezdés a) pontjában foglaltak vonatkozásában az e rendelet hatálybalépését megelőzően teljesített gyakorlati időt is be kell számítani.
(6) Az (1) bekezdés szerinti vizsgáról szóló bizonyítványban a képzést szervező nevét és címét, valamint a képzés lebonyolításának helyét nem kell feltüntetni.
13–15. §4
16. §5 (1) A 13–15. § az e rendelet hatálybalépését követő napon hatályát veszti.
(2) A 12. § 2011. augusztus 1-jén hatályát veszti.
(3) Ez a § 2011. augusztus 2-án hatályát veszti.
1. melléklet a 15/2010. (IV. 9.) EüM rendelethez
A rendeletet a 17/2010. (XII. 20.) NEFMI rendelet 8. §-a hatályon kívül helyezte 2010. december 25. napjával.
Az 5. § a 11. § (2) bekezdése alapján 2011. január 1-jén lép hatályba.
Az 12. § a 16. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette 2011. augusztus 1. napjával.
A 13–15. §-t a 16. § (1) bekezdése hatályon kívül helyezte.
Az 16. § a (3) bekezdés alapján hatályát vesztette 2011. augusztus 2. napjával.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás