19/2010. (III. 11.) FVM rendelet
a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény módosításáról szóló 2008. évi CXI. törvény hatálybalépésével, valamint az Európai Parlament és Tanács 2006. december 12-i, a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelv átültetésével összefüggésben egyes agrárpiaci tárgyú miniszteri rendeletek módosításáról1
2010.03.14.
Az egységes területalapú támogatási rendszer alapján támogatásra jogosult mezőgazdasági termelőknek nyújtott elkülönített cukortámogatásról szóló 48/2006. (VI. 22.) FVM rendelet módosítása
„(2) Ha a cukorrépa szállítási jogosult jogutód nélkül szűnik meg, a támogatást a cukorrépa szállítási jog új tulajdonosa akkor igényelheti, ha e rendelet hatálybalépéséig a szállítási jog már átírásra került, vagy ezen időpontot követően a jogosult megszűnéséig írják át azt. Ha a cukorrépa szállítási jogosult úgy szűnik meg jogutód nélkül, hogy nem rendelkezik a cukorrépa szállítási jogáról, akkor az R. 4. § (4) bekezdése szerint kell eljárni. A támogatást ebben az esetben is a szállítási jog új jogosultja igényelheti.”
[A támogatás igényléséhez az alábbi igazolásokat kell mellékelni:]
„d) egyéb, a jogosultságot igazoló irat, amely lehet hagyatékátadó végzés, vagy jogutód nélküli megszűnést igazoló cégbírósági végzés.”
„(5) Ha a támogatást integrátor, TÉSZ, vagy BÉSZ igényli, akkor a támogatási kérelemhez mellékelni kell az integrált termelőknek, illetve a TÉSZ vagy a BÉSZ tagjainak listáját.”
„(7) Az integrátor, a TÉSZ, illetve a BÉSZ köteles a támogatási összegek utalását követő 40 napon belül az MVH felé benyújtani az egyes integrált termelőkre vonatkozó támogatási összeg részletes kiszámítását, valamint az átutalás tényét bizonyító dokumentumokat (bankszámla kivonat másolata). Amennyiben a támogatás nem kerül továbbításra határidőn belül, úgy az az integrátor, a TÉSZ, illetve a BÉSZ részéről jogosulatlanul igénybe vett támogatásnak minősül.”
„(1) A dohánytermelői csoport e rendelet alapján jogosult a mellékletben meghatározott dohánytermelési kvóta mértékéig azon tagjai részére dohánytermelési jogot megállapítani, akik (amelyek) regisztrációs számmal rendelkeznek. Nem tagadható meg a támogatási jogosultság megállapítása attól, aki a rendelet hatálybalépését megelőzően dohány 2006. évi termelésére már szerződést kötött a termelői csoporttal. Egyebekben a támogatási jogosultság felosztásának feltételeit a termelői csoport maga állapítja meg.”
„(4) Ha a dohánytermelési jog jogosultjának személyében vagy a dohánytermelési jog mértékében változás következik be, a változást igazoló dokumentumok alapján a dohánytermelői csoport a dohánytermelési jogról – a korábban kiállított igazolások egyidejű bevonása mellett – új igazolást állít ki. A változást a dohánytermelői csoport haladéktalanul közli a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) Központi Hivatalával.”
„(6) A dohánytermelői csoport a 2007. évtől kezdődően a tárgyév június 30-áig a (2) bekezdésben foglaltak szerint értesíti az MVH Központi Hivatalát a tagjait megillető dohánytermelési jog mértékéről.”
„(2) Baromfitenyésztés során az előírásokon túlmutató állatjóléti kötelezettségvállalás ellentételezésére az agrárpolitikáért felelős miniszter támogatást hirdet.”
„(5) A napos kori letelepítés darabszámát a napos állat vásárlásáról szóló számla, saját tulajdonban lévő keltető esetén a belső áthelyezést igazoló bizonylat másolatának csatolásával kell igazolni. Az átminősítéskori állatlétszámot, tyúknál (jérce) és pulykánál (előnevelt pulyka) szintén a vásárlásról szóló számla másolatának, saját előnevelés esetén az átminősítésről szóló, a kezelő állatorvos által kiállított igazolás becsatolásával kell igazolni, amelyeken a letelepített darabszámnak szerepelnie kell. A hízott liba és a hízott kacsa tömésbe fogáskori darabszámát nem kell bizonylattal igazolni. Amennyiben a kérelmező végzi az elő-, illetve utónevelést, akkor az átminősítésről a kezelő állatorvos igazolását is tartalmazó szigorú számadású belső bizonylatot (szállítólevél vagy korosbítási bizonylat vagy 2740 BIR nyomtatvány) kell a támogatási kérelemhez csatolni.
(6) E rendelet alapján támogatás az adott támogatási évben január 1. és december 31. között letelepített napos baromfira (tömésre nevelt libára és kacsára), beólozott jércére és beólozott előnevelt pulykára, illetve levágott összes baromfifélére, legfeljebb mindösszesen 4 milliárd forint összegig nyújtható. A támogatási keret a 4. számú mellékletben foglaltak alapján, fajonként és hasznosítási irányonként elkülönített támogatási keretek szerint kerül felosztásra.”
[E rendelet szerinti támogatásra az az igénylő jogosult, aki/amely]
„f) adó-, vám-, egészség-, nyugdíj-, társadalombiztosítási járuléktartozással nem rendelkezik, és nincs lejárt tartozása a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) felé;”
„(4) E rendelet szerinti támogatás baromfiállományonként egy alkalommal igényelhető az 1. § (6) bekezdésben foglaltakkal összhangban, a 2. számú melléklet szerinti adattartalmú, az MVH által rendszeresített, az MVH honlapján közleményben közzétett formanyomtatványon. A támogatási kérelmet a tárgyévet követő év január hónapjában kell benyújtani.”
[A támogatási kérelemhez csatolni kell:]
„f) a Baromfi Termék Tanács javaslatával és ellenjegyzésével ellátott, az MVH honlapján közleményben közzétett, az 5. számú melléklet szerinti adattartalmú formanyomtatvány szerint kiállított szakmai ellenőrzési lapot.”
„(7) Az MVH a döntését az adott évre vonatkozóan benyújtott összes kérelem ellenőrzését követően hozza meg.”
„(9) Az MVH a jóváhagyott támogatási kérelmeket a 4. számú mellékletben rögzített baromfifajonként elkülönített támogatási keretek szerint összesíti, ezek figyelembevételével – amennyiben a rendelkezésre álló forrás az adott baromfifajra benyújtott igényt nem fedezi – arányosítással megállapítja a visszaosztás mértékét, illetve a kérelmenként járó támogatás összegét. (10) A támogatás a támogatási évet követően a (9) bekezdésben foglalt határozathozatalt, illetve a szükséges forrás rendelkezésre állását követően kerül kifizetésre.”
„(11) Az ügyfél kérelmére történő eljárás felfüggesztésének helye nincs.”
„(1) E jogcím alapján az az igénylő jogosult támogatásra, aki vagy amely rendszeresen, a baromfiállományok nevelési ideje alatt (a letelepítés/átminősítés és a vágás közötti időszakban) egy alkalommal ellenőrizteti az általa felhasznált baromfi nevelő-, pulyka utónevelésnél befejező táp nem kívánatos anyagtartalmát, ezen belül a mikotoxin tartalmat.”
„(4) A 2. számú melléklet szerinti adattartalmú támogatási kérelemhez csatolni kell a vizsgálat elvégzésére akkreditált laboratórium vonatkozó, a (3) bekezdésben meghatározott értékre is kiterjedő igazolását. A laboratóriumi vizsgálat dokumentuma a takarmánygyártótól is beszerezhető, ebben az esetben a takarmánygyártó nyilatkozik az igénylő által vásárolt takarmány mennyiségéről és a vásárlás időpontjáról. Amennyiben a jegyzőkönyv külön nem tünteti fel, a vizsgálat elvégzése időpontjának a jegyzőkönyv kiállításának dátuma tekintendő.”
„(4) A 2. számú melléklet szerinti adattartalmú támogatási kérelemhez csatolni kell a vágóhídnak és a felügyelő jogosult állatorvosnak a mellsérülések (3) bekezdésben meghatározott arányára vonatkozó igazolását, amely tartalmazza a levágott baromfi darabszámát és vágásának időpontját.”
„(4) A 2. számú melléklet szerinti adattartalmú támogatási kérelemhez csatolni kell a vágóhídnak és a felügyelő jogosult állatorvosnak a törött végtagú állatok (3) bekezdésben meghatározott arányára vonatkozó igazolását is, amely tartalmazza a levágott baromfi darabszámát és vágásának időpontját.”
„(3) Az igénylő által használt baromfi nevelő-, házityúknál tojó-I, pulyka utónevelésnél befejező táp állati fehérje eredetű anyagok a laborvizsgálati kimutatási határértéket nem érhetik el. Az igénylő köteles a baromfiállományok nevelési ideje alatt (a letelepítés/átminősítés és a vágás közötti időszakban) egy alkalommal ilyen irányú vizsgálatot végeztetni akkreditált laboratóriumban, az állatállományt felügyelő, kezelő állatorvos által célzottan vett takarmány mintából. A laboratóriumi vizsgálat dokumentuma a takarmánygyártótól is beszerezhető, ebben az esetben a takarmánygyártó nyilatkozik az igénylő által vásárolt takarmány mennyiségéről és a vásárlás időpontjáról.
a) az akkreditált laboratórium vonatkozó igazolását, és
b) a takarmányellátó nyilatkozatát az előállított takarmány állati fehérje, illetve halliszt mentességéről.”
„(1) E jogcím alapján az az igénylő jogosult támogatásra, aki (amely) a baromfiállomány takarmányozásához – a 3. számú mellékletben előírt dokumentumokkal igazolt – az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről szóló 201/2001. (X. 25.) Korm. rendelet előírásainak megfelelő minőségű vizet használ.”
„(4) E rendelet szerinti támogatás teljes negyedévre vonatkozóan kérelmezőnként egy alkalommal igényelhető az 1. számú melléklet szerinti adattartalmú, az MVH által rendszeresített, az MVH honlapján közleményben közzétett formanyomtatványon. A támogatási kérelem a negyedévet követő hónap utolsó napjáig nyújtható be. A benyújtási időszakot a vágósertéseknek, illetve tenyészkoca süldőknek a számlán, felvásárlási jegyen vagy belső bizonylaton feltüntetett értékesítési időpontja, amennyiben ez nem szerepel, úgy a számla, felvásárlási jegy vagy belső bizonylat teljesítésének időpontja határozza meg. „(8) Az MVH a döntését az adott negyedévre vonatkozóan benyújtott összes kérelem ellenőrzését követően hozza meg.
(9) A támogatás a támogatási évet követően kerül kifizetésre.”
„(11) Az ügyfél kérelmére történő eljárás felfüggesztésnek helye nincs.”
„(3) Az (1) bekezdés szerinti feltétel biztosítását az állatállományt felügyelő kezelő állatorvos (a továbbiakban: kezelő állatorvos) a támogatási év január 1.–június 30., valamint a július 1.–december 31. közötti időszakában legalább egy alkalommal, az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény alapján vezetett állomány-nyilvántartás szerinti állatlétszám és az engedélyezett építési engedély szerinti istálló méret alapján vizsgálja. a) a Magyar Építész Kamara Tervezői Névjegyzékében szereplő kamarai tag által készített, az istállók méretére vonatkozó alaprajz másolati példányát, és
b) a kezelő állatorvos igazolását az (1) bekezdésben meghatározott feltétel teljesítéséről, valamint a (3) bekezdés szerinti vizsgálatokról. Az igazoláson fel kell tüntetni annak időbeli hatályát.” „(4) Az 1. számú melléklet szerinti adattartalmú támogatási kérelemhez csatolni kell a kezelő állatorvos igazolását az (1) bekezdésben meghatározott feltétel teljesítéséről, valamint a (3) bekezdés szerinti vizsgálatról. Az igazoláson fel kell tüntetni annak időbeli hatályát.”
„(3) Az 1. számú melléklet szerinti adattartalmú támogatási kérelemhez csatolni kell a kezelő állatorvos igazolását az (1) bekezdésben meghatározott feltétel teljesítéséről. Az igazoláson fel kell tüntetni annak időbeli hatályát.”
a) a kezelő állatorvos igazolását arról, hogy a vágósertéseket származás-igazolással rendelkező apaállattal, vagy engedélyezett mesterséges termékenyítő állomásról származó szaporítóanyaggal állították elő, és
b) a kezelő állatorvos igazolását az (1) bekezdésben meghatározott feltétel teljesítéséről. Az igazoláson fel kell tüntetni annak időbeli hatályát.”
„(1) E jogcím alapján az az igénylő jogosult támogatásra, aki (amely) a vágósertés takarmányozásához – a 2. számú mellékletben előírt dokumentumokkal igazolt – az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről szóló 201/2001. (X. 25.) Korm. rendelet előírásainak megfelelő minőségű vizet használ.”
a) a kezelő állatorvos igazolását az (1) bekezdésben meghatározott feltétel biztosításáról, és b) az alom kezelésének, valamint beszerzésének költségeiről kiállított számlát.”
a) a telepi GMP másolatát a referenciaértékekkel, és
b) a mikroklíma paraméterek (hőmérséklet, páratartalom, légsebesség) méréséről negyedévente készült, a kezelő állatorvos által ellenjegyzett jegyzőkönyv másolatát.”
Az egységes területalapú támogatási rendszer alapján támogatásra jogosult mezőgazdasági termelőknek nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból finanszírozott, elkülönített zöldség-gyümölcs támogatásról szóló 22/2008. (II. 28.) FVM rendelet módosítása
14. § (1) Az egységes területalapú támogatási rendszer alapján támogatásra jogosult mezőgazdasági termelőknek nyújtott, az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból finanszírozott, elkülönített zöldség-gyümölcs támogatásról szóló 22/2008. (II. 28.) FVM rendelet [a továbbiakban: 22/2008. (II. 28.) FVM rendelet] 1. § e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[E rendelet alkalmazásában:]
„e) termelői szervezet: a mezőgazdasági piacok közös szervezésének létrehozásáról, valamint egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó egyedi rendelkezésekről szóló („az egységes közös piacszervezésről szóló rendelet”) 2007. október 22-i 1234/2007/EK tanácsi rendelet 122. cikk a) pont (iii) alpontjában meghatározott, valamint a 122. cikk b)–c) pontjában foglaltak szerint létrejött, és a tanácsi rendelet 125b. cikkében meghatározott feltételekkel elismert szervezet;”
[E rendelet szerinti támogatásra azok a mezőgazdasági termelők jogosultak, akik:]
„c) a referencia időszakban közvetve termelői szervezeten keresztül kapott zöldség-gyümölcs feldolgozóipari támogatás figyelembevételével az e rendelet melléklete alapján kiszámított, az MVH támogatási jogosultságot megállapító döntésével rendelkeznek.”
[A támogatás igényléséhez az alábbi igazolásokat kell csatolni:]
„b) egyéb, a jogosultságot igazoló irat, amely lehet hagyatékátadó végzés, vagy jogutód nélküli megszűnést igazoló cégbírósági végzés.”
„7. § E rendelet a következő közösségi jogszabályok végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg: a) a Tanács 73/2009/EK rendelete (2009. január 19.) a közös agrárpolitika keretébe tartozó, mezőgazdasági termelők részére meghatározott közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezőgazdasági termelők részére meghatározott egyes támogatási rendszerek létrehozásáról, az 1290/2005/EK, a 247/2006/EK és a 378/2007/EK rendelet módosításáról, valamint az 1782/2003/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről,
b) a Bizottság 1122/2009/EK rendelete (2009. november 30.) a 73/2009/EK tanácsi rendeletnek a kölcsönös megfeleltetés, a moduláció és az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer tekintetében, az említett rendeletben létrehozott, mezőgazdasági termelők részére meghatározott közvetlen támogatási rendszerek keretében történő végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról, valamint az 1234/2007/EK tanácsi rendeletnek a kölcsönös megfeleltetés tekintetében, a borágazatban meghatározott támogatási rendszer keretében történő végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról.”
[E rendelet alkalmazásában:]
„b) termelői szervezet: a tanácsi rendelet 122. cikk a) pont (iii) alpontjában meghatározott, valamint a 122. cikk b)–c) pontjában foglaltak szerint létrejött, és a tanácsi rendelet 125.b cikkében meghatározott feltételekkel elismert szervezet;
c) mezőgazdasági parcella: a 1122/2009/EK bizottsági rendelet 2. cikk 1. pontja szerinti terület; adott támogatási jogcím sajátosságait figyelembe véve egy tábla területe vagy több szomszédos tábla összefüggő területe,”
„(1) A közös agrárpolitika keretébe tartozó, mezőgazdasági termelők részére meghatározott közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezőgazdasági termelők részére meghatározott egyes támogatási rendszerek létrehozásáról, az 1290/2005/EK, a 247/2006/EK és a 378/2007/EK rendelet módosításáról, valamint az 1782/2003/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2009. január 19-i 73/2009/EK tanácsi rendelet (a továbbiakban: közvetlen támogatási rendelet) IV. cím 1. fejezet 9. szakasza által szabályozott bogyós gyümölcsök átmeneti támogatásának feltétele, hogy a 73/2009/EK tanácsi rendeletnek az ugyanezen rendelet IV. és V. címében a mezőgazdasági termelők részére meghatározott támogatási rendszerek tekintetében történő alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló, 2009. október 29-i 1121/2009/EK bizottsági rendelet (a továbbiakban: végrehajtási rendelet) 32. cikkében hivatkozott szerződésnek tartalmaznia kell az ott meghatározottakon túl: b) a szerződő felek kötelezettségvállalását arra vonatkozóan, hogy abban az esetben, ha olyan körülmény merül fel, amelynek következtében a szerződésben vállalt valamely kötelezettség teljesítése előre láthatóan akadályba ütközik, a felek kötelesek egymást haladéktalanul írásban értesíteni, kivéve, ha az akadályt a másik félnek is ismernie kellett;
c) az agrárpiaci rendtartásról szóló 2003. évi XVI. törvény 29. §-ában foglalt rendelkezéseknek megfelelően megállapított fizetési határidőt és az annak elmulasztásából eredő jogkövetkezményeket; d) a szerződésben képviselt kérelmezők regisztrációs számát és a jogosult fajokkal beültetett terület azonosítására alkalmas helyrajzi vagy blokkazonosító számot.”
„(3) Amennyiben a felvásárló egyben feldolgozó is, úgy a végrehajtási rendelet 32. cikkében hivatkozott szerződés lehet szállítási kötelezettségvállalás is, aminek tartalmaznia kell a 3. § (1) bekezdés d) pontjában hivatkozott információkat.”
„(1) A málna- és földieper-feldolgozó üzemek (a továbbiakban: feldolgozó) a feldolgozóipari támogatási rendszerbe a végrehajtási rendelet 33. cikkében meghatározott jóváhagyás iránti kérelemnek a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (a továbbiakban: MVH) a tárgyév április 30-ig történő benyújtásával jelentkezhetnek.”
[A jóváhagyáshoz a feldolgozónak rendelkeznie kell:]
„b) a málna, illetve az eper feldolgozására alkalmas üzem működési engedélyével, illetve a 2004. május 1-je után létesített élelmiszer-előállítók esetén a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalnak benyújtott írásos bejelentés másolatával;
c) a málna, illetve az eper feldolgozására vonatkozóan a HACCP rendszer alkalmazását igazoló dokumentummal.”
„(6) Az MVH – figyelemmel a végrehajtási rendelet 33. cikkének (5) bekezdésére – a jóváhagyott feldolgozók nevét és címét legkésőbb a jóváhagyás megadását követő nyolc napon belül közzé teszi.”
„(1) A málna- és földieper-felvásárlók (a továbbiakban: felvásárló) a feldolgozóipari támogatási rendszerbe a végrehajtási rendelet 33. cikkében meghatározott jóváhagyás iránti kérelemnek az MVH-hoz a tárgyév április 30-ig történő benyújtásával jelentkezhetnek.”
„(3) A felvásárló annak a termelőnek, aki a felvásárlónak nem tagja vagy részvényese, a felvásárlói tevékenységéért a végrehajtási rendelet 32. cikkében hivatkozott szerződés teljesítésével kapcsolatban felmerülő költségein túl ügyviteli díjat számolhat fel, amely azonban nem haladhatja meg a közvetlen támogatási rendelet 98. cikkének (3) bekezdésében meghatározott támogatás 15%-át.”
„(5) Az MVH – figyelemmel a végrehajtási rendelet 33. cikkének (5) bekezdésére – a jóváhagyott felvásárlók nevét és címét legkésőbb a jóváhagyás megadását követő öt munkanapon belül közzé teszi.”
„(6) A 4. § (1) bekezdésében és e § (1) bekezdésében említett jóváhagyás iránti kérelmet az MVH által rendszeresített, az MVH honlapján közzétett formanyomtatványon kell benyújtani, amely az alábbi adatokat tartalmazza: a) ügyfél-azonosítási adatok, valamint a kapcsolattartó azonosító adatai;
b) a jóváhagyás típusának meghatározása;
c) nyilatkozatok.
(7) A (6) bekezdés szerinti jóváhagyás iránti kérelemhez az alábbi mellékleteket kell csatolni: a) a málna- és földieper feldolgozóra vonatkozóan:
aa) 2004. május 1-je után létesített élelmiszer-előállítók esetén a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalhoz benyújtott írásos bejelentés másolati példánya,
ab) málna, illetve földieper feldolgozására alkalmas üzem érvényes működési engedélyének másolati példánya,
ac) málna, illetve földieper feldolgozásra vonatkozóan a HACCP rendszer alkalmazását igazoló érvényes dokumentum másolati példánya,
ad) termelési kapacitás igazolása;
b) a málna- és földieper felvásárlóra vonatkozóan:
ba) jóváhagyás termelői csoportként vagy termelői szervezetként történő elismerésről,
bb) málna, illetve a földieper felvásárlásához, megfelelő elhelyezéséhez szükséges tároló és hűtőkapacitás igazolása.”
„6. § (1) A támogatást a végrehajtási rendelet 31. cikkének a) pontjában meghatározott kérelmező az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból, valamint az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból finanszírozott egyes támogatások igénybevételével kapcsolatos egységes eljárási szabályokról szóló 36/2009. (IV. 3.) FVM rendelet által meghatározott egységes kérelemben a GYU02, illetve GYU04 hasznosítási kód megjelölésével igényelheti. (2) A végrehajtási rendelet 32. cikkében szabályozott szerződés vagy szállítási kötelezettségvállalás másolati példányát legkésőbb a tárgyév július 31-ig kell benyújtani.”
[E rendelet a következő közösségi jogszabályok végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg:]
„b) a Bizottság 1121/2009/EK rendelete (2009. október 29.) a 73/2009/EK tanácsi rendeletnek az ugyanezen rendelet IV. és V. címében a mezőgazdasági termelők részére meghatározott támogatási rendszerek tekintetében történő alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról, c) a Bizottság 1122/2009/EK rendelete (2009. november 30.) a 73/2009/EK tanácsi rendeletnek a kölcsönös megfeleltetés, a moduláció és az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer tekintetében, az említett rendeletben létrehozott, mezőgazdasági termelők részére meghatározott közvetlen támogatási rendszerek keretében történő végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról, valamint az 1234/2007/EK tanácsi rendeletnek a kölcsönös megfeleltetés tekintetében, a borágazatban meghatározott támogatási rendszer keretében történő végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról.”
„(1) A támogatás arra a Tanácsi rendelet 86. cikk (2) bekezdésében meghatározott termékre folyósítható, amely megfelel a Magyar Takarmánykódex kötelező előírásairól szóló 44/2003. (IV. 26.) FVM rendelet előírásainak, és kifogástalan kereskedelmi minőségű.”
„(4) Amennyiben a kifizetett előleg mértéke meghaladja a Tanácsi rendelet 88. cikk (2) bekezdése alapján kiszámított végső támogatási összeget, az MVH elrendeli az előleg ezen részének visszafizetését, mely összeget a feldolgozónak az elrendelő határozat jogerőre emelkedésétől számított tizenöt napon belül kell az MVH-nak visszafizetnie.”
„(2) A támogatás igénylésének feltétele, hogy az (1) bekezdésben meghatározott szerződéseknek, illetve szállítási nyilatkozatoknak a Bizottsági rendelet 14. cikk (1) és 15. cikk (1) bekezdésének megfelelően elválaszthatatlan részét képezi a vonatkozó mezőgazdasági parcellák jegyzéke, amelyet az MVH központi szerve által rendszeresített, az MVH honlapján közleményben közzétett formanyomtatványon (a továbbiakban: Parcellajegyzék) kell kiállítani a következő adattartalommal: a) a szerződő felek azonosító adatai,
b) a szerződés vagy szállítási nyilatkozat alapjául szolgáló mezőgazdasági parcellák azonosító adatai,
c) az adott parcellán termelt zöldtakarmány típusának meghatározása,
d) a szerződés vagy szállítási nyilatkozat száma,
e) a szerződés vagy szállítási nyilatkozat megkötésének időpontja,
f) hivatkozás az adott parcellára vonatkozóan benyújtott területalapú támogatási kérelemre,
g) szerződő felek aláírása.”
„(1) Az 1. § (3) bekezdés e) pontja szerinti jóváhagyás megszerzése érdekében a feldolgozónak jóváhagyás iránti kérelmet kell benyújtania az MVH-hoz a gazdasági évet megelőző gazdasági év március 1-jéig az MVH központi szerve által rendszeresített, az MVH honlapján közleményben közzétett formanyomtatványon.”
(4) Az 1. § (3) bekezdés f) pontja szerinti jóváhagyás megszerzése érdekében a felvásárlónak jóváhagyás iránti kérelmet kell benyújtania az MVH-hoz a gazdasági évet megelőző gazdasági év március 1-jéig az MVH központi szerve által rendszeresített, az MVH honlapján közleményben közzétett formanyomtatványon, amelynek adattartalma kizárólag a felvásárló azonosító és kapcsolattartási adataira terjed ki. (5) Annak érdekében, hogy az MVH a változásokkal kapcsolatban a szükséges ellenőrzéseket elvégezhesse, a feldolgozónak és a felvásárlónak a jóváhagyás feltételeiben bekövetkező minden változást, annak bekövetkezését követő tíz napon belül be kell jelentenie az MVH-nak. A bejelentésben meg kell jelölni minden, az eredeti jóváhagyási kérelemben megadottakhoz képest megváltozott azonosítási, feldolgozási és műszaki adatot.”
„(7) Az (1) bekezdés szerinti jóváhagyás feltétele, hogy a feldolgozó kijelöljön legalább egy olyan személyt, aki a 8. § (2) bekezdésében meghatározott mintavételezés elvégzésére jogosult. A mintavételezésre jogosult személy jóváhagyás iránti kérelmét az (1) bekezdésben említett jóváhagyás iránti kérelemmel együtt kell benyújtani, az MVH központi szerve által rendszeresített, az MVH honlapján közleményben közzétett formanyomtatványon, amely tartalmazza azon személy(ek) azonosító adatait, aki(ke)t a feldolgozó a mintavételezés elvégzésére javasol. Amennyiben a feldolgozó új mintavételezésre jogosult személyt kíván bejelenteni, vagy az eddig mintavételezésre jogosult személy jogosultságát kívánja megszüntetni, új mintavételezésre jogosult személyre vonatkozó jóváhagyás iránti kérelmet kell benyújtania.”
„(1) A feldolgozónak a támogatás igénylése érdekében támogatási kérelmet kell benyújtania az MVH-hoz a Bizottsági rendelet 18. cikkében meghatározott határidőig, az MVH központi szerve által rendszeresített, az MVH honlapján közleményben közzétett formanyomtatványon, vagy az egyes mezőgazdasági és agrár-vidékfejlesztési támogatások igénybevétele esetén az elektronikus kérelembenyújtás alkalmazásáról szóló 80/2008. (IV. 4.) Korm. rendeletben meghatározottak szerint elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül. Az egynél több szárító üzem telephellyel rendelkező feldolgozónak minden telephelyre vonatkozóan külön támogatási kérelmet kell kitölteni.”
„(1) A támogatási kérelem mellékleteként feldolgozási jelentést kell benyújtani a gazdasági év adott hónapjára vonatkozóan a feldolgozóhoz beszállított és feldolgozott zöldtakarmányról.”
„(5) Annak érdekében, hogy az MVH a szükséges ellenőrzéseket elvégezhesse, az MVH felszólítására a feldolgozónak be kell jelentenie a szárított takarmány tervezett kiszállítását vagy bekeverését, annak megkezdése előtt legalább két munkanappal az MVH központi szerve által rendszeresített, az MVH honlapján közleményben közzétett formanyomtatványon.”
„(9) A Bizottsági rendelet 13. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott, az üzem termelési kapacitásának meghatározását lehetővé tevő adatokat a feldolgozó üzemnaplójában kell nyilvántartani az MVH központi szerve által rendszeresített, az MVH honlapján közleményben közzétett formanyomtatványnak megfelelően.”
„(4) Saját felhasználás esetén a raktárkészletből szárított takarmányt állatállomány takarmányozása céljából keverés nélkül csak heti egy alkalommal lehet kiszállítani, a hét egy előre meghatározott, mindig azonos munkanapján, amely napot a feldolgozó az MVH-nak írásos formában korábban bejelentett. A kiszállítás napját csak az MVH központi szerve által rendszeresített, az MVH honlapján közleményben közzétett „Jóváhagyást módosító lap” című formanyomtatványon benyújtott kérelem alapján, az 5. § (5) bekezdésben meghatározott módon lehet megváltoztatni.”
21. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.
(2) E rendeletben foglaltakat az e rendelet hatálybalépését követően benyújtott támogatási kérelmek esetén kell alkalmazni.
b) a tej és tejtermékek piaci szabályozásáról szóló 68/2004. (IV. 29.) FVM rendelet 1. § (1) bekezdése, a 2–5. §-a és a „Sovány tej és sovány tejpor állati takarmányban történő felhasználásának támogatása” alcím, a 6. §-a és a „Nonprofit szervezetek vajvásárlási támogatása” alcím, a 7. §-a és „A sovány tejből származó kazein és kazeinátok előállítására nyújtott támogatás” alcím, a 9. §-a és a „Vaj, vízmentes tejzsír és tejszín felhasználásának támogatása” alcím; valamint
1. melléklet a 19/2010. (III. 11.) FVM rendelethez
1. Az igénylő azonosító-adatai.
1.1. regisztrációs szám.
2. Támogatás jogcíme.
2.1. A támogatott állomány azonosítója.
2.2. Takarmány nem kívánatos anyagtartalmának rendszeres ellenőrzése
BTO termékszám |
Baromfi megnevezése BTO szerint |
Támogatás (Ft/ÁE) |
Igényelt mennyiség (ÁE) |
Igényelt támogatás (Ft) |
0124101220 |
növendék csirke (vágócsirke) |
2078 |
|
|
0124101220 0124105222 |
szabadtartásos csirke és gyöngyös |
2795 |
|
|
0124102212 |
pecsenyeliba |
2070,53 |
|
|
0124102220 |
növendék liba 3 hónapos és idősebb |
3837,04 |
|
|
0124102222 |
fiatal liba 9 héttől 9 hónapig vágásra |
2999,75 |
|
|
0124102223 |
hízott liba |
1258,18 |
|
|
0124104212 |
pecsenyekacsa, legfeljebb 2 hónapos intenzív tartásban |
3074,29 |
|
|
0124104210 |
növendék kacsa 3 hónapnál fiatalabb |
3070,92 |
|
|
0124104222 |
hízott kacsa |
1637,18 |
|
|
0124103220 |
növendék pulyka 3 hónapos és idősebb |
4425 |
|
|
2.3. Mechanikai sérülések megelőzése
BTO termékszám |
Baromfi megnevezése BTO szerint |
Támogatás (Ft/ÁE) |
Igényelt mennyiség (ÁE) |
Igényelt támogatás (Ft) |
0124101220 |
növendék csirke (vágócsirke) |
4 736 |
|
|
0124101220 0124105222 |
szabadtartásos csirke és gyöngyös |
5 715 |
|
|
0124101200 0124101310 |
házi tyúk |
1 159 |
|
|
0124102212 |
pecsenyeliba |
32 809,20 |
|
|
0124102220 |
növendék liba 3 hónapos és idősebb |
53 922,97 |
|
|
0124102222 |
fiatal liba 9 héttől 9 hónapig vágásra |
37 299,15 |
|
|
0124102223 |
hízott liba |
42 496,20 |
|
|
0124104212 |
pecsenyekacsa, legfeljebb 2 hónapos intenzív tartásban |
16 869,53 |
|
|
0124104210 |
növendék kacsa, 3 hónapnál fiatalabb |
41 230,77 |
|
|
0124104222 |
hízott kacsa |
63 411,58 |
|
|
0124103220 |
növendék pulyka 3 hónapos és idősebb |
9 822 |
|
|
2.4. Kíméletes állatmozgás és szállítás biztosítása
BTO termékszám |
Baromfi megnevezése BTO szerint |
Támogatás (Ft/ÁE) |
Igényelt mennyiség (ÁE) |
Igényelt támogatás (Ft) |
0124101220 |
növendék csirke (vágócsirke) |
633 |
|
|
0124101220 0124105222 |
szabadtartásos csirke és gyöngyös |
854,45 |
|
|
0124101200 0124101310 |
házi tyúk |
120 |
|
|
0124102212 |
pecsenyeliba |
3 750,60 |
|
|
0124102220 |
növendék liba 3 hónapos és idősebb |
16 740,38 |
|
|
0124102222 |
fiatal liba 9 héttől 9 hónapig vágásra |
3 551,10 |
|
|
0124102223 |
hízott liba |
3 712,51 |
|
|
0124104212 |
pecsenyekacsa, legfeljebb 2 hónapos intenzív tartásban |
1 301,04 |
|
|
0124104210 |
növendék kacsa, 3 hónapnál fiatalabb |
4 242,02 |
|
|
0124104222 |
hízott kacsa |
5 908,97 |
|
|
0124103220 |
növendék pulyka 3 hónapos és idősebb |
2 324 |
|
|
2.5. Állati fehérje mentes takarmány használata
BTO termékszám |
Baromfi megnevezése BTO szerint |
Támogatás (Ft/ÁE) |
Igényelt mennyiség (ÁE) |
Igényelt támogatás (Ft) |
0124101220 |
növendék csirke (vágócsirke) |
8 520 |
|
|
0124101220 0124105222 |
szabadtartásos csirke és gyöngyös |
12 207 |
|
|
0124101200 0124101310 |
házi tyúk |
2 088 |
|
|
0124102212 |
pecsenyeliba |
11 992,80 |
|
|
0124102220 |
növendék liba 3 hónapos és idősebb |
22 841,28 |
|
|
0124102222 |
fiatal liba 9 héttől 9 hónapig vágásra |
15 275,40 |
|
|
0124102223 |
hízott liba |
18 802,80 |
|
|
0124104212 |
pecsenyekacsa, legfeljebb 2 hónapos intenzív tartásban |
11 230,75 |
|
|
0124104210 |
növendék kacsa, 3 hónapnál fiatalabb |
18 330,60 |
|
|
0124104222 |
hízott kacsa |
27 352,10 |
|
|
0124103220 |
növendék pulyka 3 hónapos és idősebb |
18 970 |
|
|
2.6. Takarmányozáshoz ivóvíz minőségű víz biztosítása
BTO termékszám |
Baromfi megnevezése BTO szerint |
Támogatás (Ft/ÁE) |
Igényelt mennyiség (ÁE) |
Igényelt támogatás (Ft) |
0124101220 |
növendék csirke (vágócsirke) |
2575 |
|
|
0124101220 0124105222 |
szabadtartásos csirke és gyöngyös |
1367 |
|
|
0124101200 0124101310 |
házi tyúk |
1856 |
|
|
0124102212 |
pecsenyeliba |
3226,58 |
|
|
0124102220 |
növendék liba 3 hónapos és idősebb |
5436,92 |
|
|
0124102222 |
fiatal liba 9 héttől 9 hónapig vágásra |
2601,90 |
|
|
0124102223 |
hízott liba |
1497,62 |
|
|
0124104212 |
pecsenyekacsa, legfeljebb 2 hónapos intenzív tartásban |
622,44 |
|
|
0124104210 |
növendék kacsa, 3 hónapnál fiatalabb |
2332,99 |
|
|
0124104222 |
hízott kacsa |
784,93 |
|
|
0124103220 |
növendék pulyka 3 hónapos és idősebb |
6134 |
|
|
2.7. Támogatási igény összesen (A 2.2–2.6. pontok „Igényelt támogatás” oszlopában foglalt összegek összesítése Ft-ban).
3. Az igénylő nyilatkozata arról, hogy
3.1. csőd-, felszámolási vagy végelszámolási eljárás alatt nem álló jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság vagy végrehajtási eljárás alatt nem álló egyéni vállalkozó;
3.2. nincs adó-, vám-, egészség-, nyugdíj-, társadalombiztosítási járuléktartozása;
3.3. az érintett termékpályán működő, olyan államilag elismert termelői csoport, BÉSZ, tenyésztő szervezet, terméktanács vagy szakmai szervezet tagja, amely nyitott tagsággal működik;
3.4. a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal által működtetett Tenyészet Információs Rendszerben és Baromfi Információs Rendszerben részt vesz;
3.6. hozzájárul ahhoz, hogy a támogatásra való jogosultság ellenőrzése és a támogatás folyósítása érdekében a szükséges mértékig és időtartamban az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal, a Vám- és Pénzügyőrség, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság, illetve azok szervei, továbbá a Magyar Államkincstár Rt. az általa közölt adatokat felhasználja;
3.7. a kérelem benyújtásakor agrár- vagy agrár-vidékfejlesztési támogatás jogosulatlan igénybevétele miatt jogerős határozattal megállapított köztartozással nem rendelkezik;
3.8. a támogatási kérelmében megjelölt állatjóléti tevékenységeket a támogatási kérelem benyújtásától számított legalább öt éven át folytatja;
3.9. a támogatási kérelmen és a mellékleteken feltüntetett adatok a valóságnak megfelelnek.
4. Keltezés, igénylő (cégszerű) aláírása.
5. Az állatállományt felügyelő/kezelő állatorvos igazolása arról, hogy a kérelemben megjelölt támogatási igény megalapozott.
6. Keltezés, állatállományt felügyelő/kezelő állatorvos aláírása.
7. Mellékletek:
7.1. Az MgSzH területi szervének igazolása – bűnügyi személyes adat közlésének kivételével – a 2. § (2) bekezdés d) pontjában előírt feltételek teljesítéséről. 7.2. A termelői csoport, Beszerzési és Értékesítő Szövetkezet, tenyésztő szervezet, az adott termékpályán működő terméktanács vagy szakmai szervezet tárgyévre vonatkozó tagsági igazolása.
7.3. Takarmány nem kívánatos anyagtartalmának ellenőrzése esetén a 3. § (4) bekezdésében előírt dokumentumok. 7.9. Tyúknál, pulykánál átminősítésről készült bizonylat az 1. § (5) bekezdés szerint. ”
2. melléklet a 19/2010. (III. 11.) FVM rendelethez
1. Kérelmező azonosító adatai.
1.1. regisztrációs szám.
2. Tenyészetkód.
3. Tartási hely azonosító.
4. A támogatott baromfi megnevezése, BTO száma.
5. Támogatási jogcímek, állategység.
6. A kérelemben igényelt támogatás összege (Ft).
7. Napos vagy előnevelt baromfi beszerzés
7.1. napos vagy előnevelt baromfi megnevezése,
7.2. keltető/szállító neve, címe,
7.3. tenyészetkód,
7.4 átvétel ideje, átvett darabszáma.
8. Vágás vagy tömésre való kihelyezés, eladás
8.1. baromfiféle megnevezése,
8.2. átvevő neve, címe,
8.3. tenyészetkód,
8.4. átadás ideje, átvett darabszám.
9. Keltezés, kérelmező aláírása.
10. A Baromfi Termék Tanács javaslata a kérelem szakmailag történő áttekintéséről, elfogadásáról, részbeni elfogadásáról, elutasításáról (indokolás).
11. Keltezés, Baromfi Termék Tanács cégszerű aláírása.
12. Mellékletek:
12.1. a napos- és előnevelt baromfi vételéről szóló számlamásolatok,
12.2. a korosbításról szóló, vagy saját üzembe történő napos állat telepítése esetén az arról kiállított bizonylatok.”
3. melléklet a 19/2010. (III. 11.) FVM rendelethez
1. Az igénylő azonosító-adatai.
1.1. regisztrációs szám.
2. Támogatás jogcímének meghatározás.
2.1. a vágósertés/tenyészkoca süldő darabszáma.
2.2. igénylő meghatározása (alapanyag-termelő, bérhízlaló/bérnevelő, bérhízlaltató/bérneveltető).
3. Az igényelt támogatás összesen (Ft).
4. Az igénylő nyilatkozata arról, hogy
4.1. csőd-, felszámolási vagy végelszámolási eljárás alatt nem álló jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság vagy végrehajtási eljárás alatt nem álló egyéni vállalkozó;
4.2. nincs adó-, vám-, egészség-, nyugdíj-, társadalombiztosítási járuléktartozása;
4.3. az érintett termékpályán működő, olyan államilag elismert termelői csoport, BÉSZ, tenyésztő szervezet, terméktanács vagy szakmai szervezet tagja, amely nyitott tagsággal működik;
4.6. hozzájárul ahhoz, hogy a támogatásra való jogosultság ellenőrzése és a támogatás folyósítása érdekében a szükséges mértékig és időtartamban az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal, a Vám- és Pénzügyőrség, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság, illetve azok szervei, továbbá a Magyar Államkincstár Rt. az általa közölt adatokat felhasználja;
4.7. a kérelem benyújtásakor agrár- vagy agrár-vidékfejlesztési támogatás jogosulatlan igénybevétele miatt jogerős határozattal megállapított köztartozással nem rendelkezik;
4.8. a támogatási kérelmében megjelölt állatjóléti tevékenységeket a támogatási kérelem benyújtásától számított legalább öt éven át folytatja;
4.9. a támogatási kérelmen és a mellékleteken feltüntetett adatok a valóságnak megfelelnek.
5. Keltezés, igénylő (cégszerű) aláírása.
6. Az állatállományt felügyelő/kezelő állatorvos igazolása arról, hogy a kérelemben megjelölt támogatási igény megalapozott.
7. Keltezés, állatállományt felügyelő/kezelő állatorvos aláírása.
8. Mellékletek:
8.1. Az MgSzH területi szervének igazolása – bűnügyi személyes adat közlésének kivételével – a 2. § (2) bekezdés d) pontjában előírt feltételek teljesítéséről;