• Tartalom

12/2011. (X. 5.) HM rendelet

12/2011. (X. 5.) HM rendelet

a Magyar Honvédség külföldi szolgálatot teljesítő és külföldi tanulmányokat folytató személyi állománya devizaellátmányáról és egyes ellátmányon kívüli pénzbeli járandóságairól szóló 26/2007. (VI. 20.) HM rendelet módosításáról1

2011.10.13.

A közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény 85. § (7) bekezdés a) pont ac) alpontjában, a katonai és rendvédelmi felsőoktatási intézmények vezetőinek, oktatóinak és hallgatóinak jogállásáról szóló 1996. évi XLV. törvény 50. § (2) bekezdés b) és g) pontjaiban, a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény 122. § (9) bekezdésében, valamint a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény 287. § (2) bekezdés i) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 71/2006. (IV. 3.) Korm. rendelet 32/A. §-ában meghatározott feladatkörömben eljárva – az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 41. § i) pontjában meghatározott feladatkörében eljáró oktatásért felelős miniszterrel egyetértésben – a következőket rendelem el:

1. § A Magyar Honvédség külföldi szolgálatot teljesítő és külföldi tanulmányokat folytató személyi állománya devizaellátmányáról és egyes ellátmányon kívüli pénzbeli járandóságairól szóló 26/2007. (VI. 20.) HM rendelet (a továbbiakban: R.) 3. § g) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet alkalmazásában:)

g) kiküldetés: a tartós külföldi szolgálatot teljesítők, illetve időtartamtól függetlenül a béketámogató műveletben résztvevők által az állomáshely szerinti vagy harmadik országban, illetve a Magyar Köztársaság területén – menetparancs vagy azt helyettesítő hivatalos dokumentum alapján – teljesített ideiglenes külföldi szolgálat. Az előzőeken túlmenően kiküldetésnek minősül továbbá a tartós külföldi szolgálatot teljesítők által az állomáshely szerinti vagy harmadik országban – menetparancs vagy azt helyettesítő hivatalos dokumentum alapján – teljesített legfeljebb hat hónap időtartamú külföldi szolgálat is;”

2. § Az R. 5. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

„(4) Térítésmentes élelmezés hiányában az ideiglenes és tartós külföldi szolgálatok során felmerült étkezési költségeket a kiküldöttnek – a 14. § (2) bekezdése szerinti eset kivételével – a külföldi napidíjából, illetve a devizaellátmányából kell biztosítania.”

3. § Az R. 13. §-a a következő (3)–(4) bekezdésekkel egészül ki:

„(3) A külföldön betöltött beosztása sajátosságaiból adódóan esetenként műveleti terület feletti légtérben feladatot végrehajtó kiküldöttet – a feladatellátással érintett hónapokra – a 37. § szerinti devizaellátmány-kiegészítés biztonsági körülmények szerinti hányadának 30%-a illeti meg.
(4) A (3) bekezdés alkalmazása során azt a biztonsági körülmények szerinti kategóriát kell irányadónak tekinteni, mely a repült útvonal alatti műveleti területen feladatot ellátó kontingens, illetve csoport tekintetében került meghatározásra. Egy térségben szolgálatot teljesítő több kontingens, illetve csoport esetében a legalacsonyabb besorolású biztonsági kategóriáját kell alapul venni.”

4. § Az R. 14. § (1)–(2) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(1) Ha a kiküldött a tartós külföldi szolgálata alatt a 3. § g) pontja szerinti kiküldetést teljesít, esetében – a 13. § szerinti vezénylés esetének kivételével – az ideiglenes külföldi szolgálatra vonatkozó 50. §-t, és az 54–62. §-okat kell megfelelően alkalmazni.
(2) Amennyiben az (1) bekezdés szerinti kiküldetés alatt az étkezést meghatározott helyen, a gyakorlat jóváhagyott tervezési okmányában előírt kötelező módon kell igénybe venni, annak számlával igazolt költségét – az engedélyező elöljáró javaslata alapján – a honvédség megtéríti.”

5. § (1) Az R. 19. § (3)–(5) bekezdései helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(3) A lakáshoz kapcsolódó közüzemi szolgáltatások díja a kiküldöttet terheli. Közüzemi szolgáltatásnak kell tekinteni a továbbiakban a villany-, gáz-, víz- és csatornadíjat, valamint a fűtés, hűtés, szemétszállítás díjait, illetve az esetlegesen fizetendő társasházi közös költséget is.
(4) Amennyiben a lakbér a közüzemi szolgáltatások díját is magában foglalja, úgy a kiküldött a honvédség felé köteles megtéríteni a lakáshoz kapcsolódó közüzemi szolgáltatások tényleges összegét.
(5) A közüzemi szolgáltatások felhasznált mennyiségének mérésére szolgáló mérőkészülékek beszerelésének, esetleges cseréjének költsége a honvédséget terheli.”

(2) Az R. 19. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki:

„(7) Ha a katonadiplomáciai külszolgálat keretében az attasé beosztást betöltő kiküldött részére biztosított lakás (3) bekezdésben szereplő közüzemi szolgáltatási díjainak havi együttes összege meghaladja a kiküldött havi nettó devizaellátmányának 7%-át, az ezt meghaladó rész a honvédséget terheli.”

6. § Az R. 23. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

23. § (1) A kiküldöttnek a vele külföldön tartózkodó, családtagi pótlékra jogosító gyermeke után az alap- és középfokú oktatási intézményben felmerülő tandíjköltséget a (2)–(5) bekezdésekben foglaltak szerint lehet megtéríteni. Az alapfokú képzést közvetlenül megelőző, legfeljebb egyéves időtartamú úgynevezett iskolai előkészítő tandíját a (2)–(3) bekezdésekben foglaltak figyelembevételével lehet megtéríteni.
(2) Ha az állomáshelyen rendelkezésre áll térítésmentesen igénybe vehető – az átlagos hazai képzési, egészségügyi és kulturális követelményeknek megfelelő – angol, német, francia vagy spanyol nyelven képzést folytató oktatási intézmény, akkor a kiküldött részére iskoláztatási költségtérítés nem biztosítható.
(3) Amennyiben a (2) bekezdés szerinti feltételek nem teljesülnek, a tandíjköltség honvédség általi átvállalását vagy részbeni megtérítését a honvédelemért felelős miniszter által előzetesen jóváhagyott intézkedésben szabályozott szempontrendszer alapján a HM közigazgatási államtitkára – a 3. § i) pont 6. alpontja szerinti szervezetek állományában szolgálatot teljesítők esetében az engedélyező elöljáró – engedélyezheti. Az engedély a feltételek változatlansága esetén a külföldi szolgálat teljes időtartamára vonatkozik. A költségtérítésre vonatkozó kérelmet – a 3. § i) pont 6. alpontja szerinti szervezetek állományában szolgálatot teljesítők kivételével – az engedélyező elöljáró véleményével együtt, a HM KPH útján kell a HM közigazgatási államtitkára részére felterjeszteni.
(4) Amennyiben a kiküldött fogyatékos gyermekét speciális oktatási intézményben kell taníttatni, annak költségeit a (3) bekezdésben foglaltak figyelembevételével lehet megtéríteni.
(5) Az engedélyezett tandíjköltség-térítés összegét gyermekenként kell megállapítani és folyósítani. A tandíjköltség a tanév szerinti éves, vagy féléves tandíjat, a beiratkozás díját és a regisztrációs költséget foglalja magában.
(6) A gyermekek taníttatásával összefüggő egyéb, az (5) bekezdésben nem szereplő költségeket nem lehet a kiküldött részére megtéríteni. Ilyen meg nem téríthető költségek különösen a tanszer, tankönyv, az oktatási intézmény által szervezett kirándulás, szabadidős programok, külön nyelvórák, az iskolabusz költségei, valamint az oktatási intézmény részére történő bármely egyéb befizetés.”

7. § Az R. 48. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

„(3) Béketámogató művelettel kapcsolatos feladat ellátása érdekében, nem műveleti területre vezényelt kiküldött ellátását a II. fejezet szerinti szabályok szerint kell biztosítani.”

8. § Az R. 74. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

„(6) A Magyar Honvédség külföldi szolgálatot teljesítő és külföldi tanulmányokat folytató személyi állománya devizaellátmányáról és egyes ellátmányon kívüli pénzbeli járandóságairól szóló 26/2007. (VI. 20.) HM rendelet módosításáról szóló 12/2011. (X. 5.) HM rendelettel megállapított 23. § rendelkezéseit az oktatási intézménybe 2011. szeptember 15-ét követően beiratkozottak esetében kell alkalmazni.”

9. § (1) Az R.

a) 2. §-ában az „az 5. számú melléklet alapján” szövegrész helyébe az „a 6. § (2) bekezdése figyelembevételével”;

b) 7. § (4) bekezdés a) pont aa) és ab) alpontjaiban az „a kiküldött devizaellátmányának” szövegrész helyébe az „az alapellátmány összegének alapulvételével a 2,5-es szorzószámmal számított devizaellátmány”;

c) 15. § (1) bekezdés d) pontjában és (3) bekezdésében a „hat hónapot” szövegrész helyébe a „kilenc hónapot”;

d) 17. § (1) bekezdés a) pontjában a „300” szövegrész helyébe a „200”;

f) 58. § (3) bekezdés c) pontjában az „Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal” helyébe az „állami adóhatóság”;

g) 63. § (1) bekezdés e) pontjában a „hat hónapot” szövegrész helyébe a „kilenc hónapot”;

h) 63. § (3) bekezdésében a „hat hónapnál” szövegrész helyébe a „kilenc hónapnál”

szöveg lép.

10. § Ez a rendelet a kihirdetést követő 8. napon lép hatályba, és a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

1

A rendelet a 10. § alapján hatályát vesztette 2011. október 14. napjával.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére