• Tartalom

2011. évi CCIV. törvény

2011. évi CCIV. törvény

a nemzeti felsőoktatásról1

2012.08.01.

Az Országgyűlés a nemzet iránt érzett felelőssége tudatában, az Alaptörvényben foglalt hitvallás szerint egyetértve a nemzet lelki és szellemi megújulásának szükségességével, bízva az egyetemi polgárrá váló fiatal nemzedékek elhivatottságában, továbbá azt a hitét kinyilvánítva, hogy gyermekeink és unokáink tehetségükkel, kitartásukkal s lelkierejükkel ismét felemelik Magyarországot, a nemzeti felsőoktatás szabályozására új törvényt alkot.

ELSŐ RÉSZ

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. A törvény célja, hatálya

1. §2

2. A felsőoktatás működésének alapelvei

2–5. §3

MÁSODIK RÉSZ

A FELSŐOKTATÁSI INTÉZMÉNYEK MŰKÖDÉSE

II. Fejezet

A FELSŐOKTATÁSI INTÉZMÉNY LÉTESÍTÉSE

3. Az állami elismerés

6. §4

4. A működési engedély

7–9. §5

10. § (1) A Kormány nemzetstratégiai célok megvalósítása érdekében, rendeletében meghatározottak szerint, állami fenntartású felsőoktatási intézményt kiemelt felsőoktatási intézménnyé minősíthet.

(2) A kiemelkedő színvonalú képzést nyújtó, a tudományos életben elismert egyetem, vagy egyetemi kar – a Kormány által meghatározott feltételekkel – „kutató” minősítést kaphat.

(3) A több képzési területen képzést folytató, alkalmazott kutatási területen nemzetközileg elismert főiskola – a Kormány által meghatározott feltételekkel – „alkalmazott kutatások főiskolája” minősítést kaphat.

(4) A miniszter megállapodás alapján az (1)–(3) bekezdésben meghatározott szervezetek, szervezeti egységek működését támogatásban részesítheti.

III. Fejezet

A FELSŐOKTATÁSI INTÉZMÉNY MŰKÖDÉSÉNEK ALAPELVEI

5. Alapvető működési szabályok

11. §6

6. A felsőoktatási intézmény felépítése

12–14. §7

IV. Fejezet

A FELSŐOKTATÁSBAN FOLYÓ KÉPZÉS RENDSZERE

7. A felsőfokú végzettségi szint és a szakképzettség

15–16. §8

8. A képzés megszervezésének módozatai

17. §9

V. Fejezet

ADATKEZELÉS A FELSŐOKTATÁSI INTÉZMÉNYEKBEN, A FELSŐOKTATÁS INFORMÁCIÓS RENDSZERE

9. Az adatkezelés célja

18. §10

10. A felsőoktatási információs rendszer

19. §11

VI. Fejezet

A FELSŐOKTATÁSI INTÉZMÉNY ÁTALAKULÁSA, MEGSZŰNÉSE

11. A felsőoktatási intézmények átalakulása

20–21. §12

12. A felsőoktatási intézmény megszűnése

22–23. §13

HARMADIK RÉSZ

A FELSŐOKTATÁSBAN ALKALMAZOTTAK

VII. Fejezet

A FELSŐOKTATÁSBAN ALKALMAZOTTAK KÖRE ÉS A FOGLALKOZTATÁS ÁLTALÁNOS SZABÁLYAI

13. Munkakörök, munkaviszonyra vonatkozó szabályok

24. §14

VIII. Fejezet

AZ OKTATÓKRA, TUDOMÁNYOS KUTATÓKRA, TANÁRI MUNKAKÖRBEN FOGLALKOZTATOTTAKRA VONATKOZÓ KÜLÖN SZABÁLYOK

14. Az oktatói munkakörök, a munkaköri címek

25–26. §15

15. Az oktatói munkakör létesítése és megszüntetése

27–31. §16

16. Az oktatói munkakörhöz nem kapcsolódó címek

32. §17

17. A tudományos kutatók

33. §18

18. A tanári munkakörök

34. §19

19. Az oktatói feladatokat ellátó foglalkoztatottak jogai és kötelezettségei

35. §20

20. Munkabér, illetmény

36. §21

IX. Fejezet

VEZETŐI ÁLLÁSOK ÉS VEZETŐI MEGBÍZÁSOK

21. A vezetői megbízás létesítése

37. §22

X. Fejezet

ÉRDEKVÉDELEM, ÉRDEKEGYEZTETÉS

22. A Felsőoktatási, valamint az Intézményi Érdekegyeztető Tanács

38. §23

NEGYEDIK RÉSZ

A HALLGATÓ

XI. Fejezet

A HALLGATÓI JOGVISZONY KELETKEZÉSE, JOGOSULTSÁGOK, KÖTELEZETTSÉGEK

23. Felvétel, beiratkozás

39–41. §24

24. A jelentkező, valamint a hallgatói jogviszonyban álló személy által gyakorolható jogosultságok, hallgatói kötelezettségek

42–43. §25

25. A hallgatói munkavégzés szabályai

44. §26

26. A hallgatói jogviszony szünetelése

45. §27

XII. Fejezet

A MAGYAR ÁLLAMI (RÉSZ)ÖSZTÖNDÍJAS ÉS AZ ÖNKÖLTSÉGES HALLGATÓ

27. A költségviselés formái

46. §28

28. Az állam által támogatott tanulmányok időtartama.

Besorolás, átsorolás.

47–48. §29

28/A.30 A hallgatói ösztöndíjszerződés

48/A. §31 A magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató a hallgatói ösztöndíjszerződés alapján – a 48/B. §-ban meghatározottakra figyelemmel – köteles:

a) az általa folyatott, magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésen a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott tanulmányi idő alatt, de legfeljebb a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott képzési idő másfélszeresén belül megszerezni az oklevelet, és

b) az oklevél megszerzését követő húsz éven belül az általa állami (rész)ösztöndíjjal folytatott tanulmányok ideje kétszeresének megfelelő időtartamban magyar joghatóság alatt álló munkáltatónál társadalombiztosítási jogviszonyt eredményező munkaviszonyt, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt létesíteni, fenntartani vagy magyar joghatóság alatt vállalkozási tevékenységet folytatni (a továbbiakban: hazai munkaviszony),

c) átalányként megfizetni a hallgató adott képzésére tekintettel a Magyar Állam által folyósított 48/C. § (1) bekezdés a) pontja szerinti állami ösztöndíj 50%-ának megfelelő összeget a Magyar Államnak, ha az a) pontban meghatározott határidőn belül nem szerzi meg a magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésben az oklevelet, vagy

d) visszafizetni a hallgató adott képzésére tekintettel a Magyar Állam által folyósított 48/C. § (1) bekezdés a) pontja szerinti állami ösztöndíjnak a visszatérítés esedékessé válásának naptári félévét megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamatot három százalékponttal meghaladó kamattal megnövelt összegét a Magyar Államnak, ha az oklevél megszerzését követően nem létesít, nem tart fenn a b) pont szerint hazai munkaviszonyt.

48/B. §32 (1) A 48/A. § b) pontjában meghatározott kötelezettség több részletben is teljesíthető.

(2) Amennyiben a magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató a hallgatói jogviszonyának fennállása alatt a magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésében finanszírozási formát vált, és önköltséges formában folytatja a tanulmányait az adott képzésen, a 48/A. § b)–d) pontjaiban meghatározott kötelezettségek csak a magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott időszakra vonatkozóan terhelik.

(3) A szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény hatálya alá tartozó személy a 48/A. § b) pontjában meghatározott kötelezettséget a származási országában is teljesítheti.

(4) A hitéleti képzésben részt vevő magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatót a 48/A. § b) és d) pontjaiban foglalt kötelezettségek nem terhelik.

(5) A hazai munkaviszony időtartama teljesítésének számításakor a Magyarországon önkéntes katonai szolgálat alapján fennálló, valamint a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvény hatálya alá tartozó személy esetében a származási országában teljesített, társadalombiztosítási jogviszonyt eredményező munkavégzésre irányuló jogviszonyt kétszeres mértékben kell figyelembe venni.

(6) Az ezen alcímben meghatározottakat alkalmazni kell az önköltséges képzésről állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésre átsorolt, valamint a magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésre átvétel alapján hallgatói jogviszonyt létesítő hallgatóra is.

(7) Ha a hallgató párhuzamos képzésben folytatja tanulmányait, vagy egymást követően több oklevelet szerez, a 48/A. § b) és d) pontja szerinti kötelezettséget az első oklevél megszerzésének időpontjától kell számítani, és képzésenként teljesíteni kell.

(8) A 48/A. § a) pontjában meghatározott kötelezettség a szakváltást nem korlátozza. Szakváltás esetén a szerződés teljesítése szempontjából az újabb szak képzési ideje irányadó.

48/C. §33 (1) A hallgatói ösztöndíjszerződés alapján a Magyar Állam köteles:

>a) a hallgató által az adott képzésben igénybe vett támogatási idő alatt, de legfeljebb a hallgatói jogviszonyának megszűnéséig a magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatóra tekintettel biztosítani a felsőoktatási intézménynek a hallgató magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésének költségeit (a továbbiakban: állami ösztöndíj),

b) foglalkoztatáspolitikai eszközrendszerére támaszkodva törekedni arra, hogy a magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató számára a magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzés befejezését követően megfelelő munkalehetőséget biztosítson.

(2) Az állami ösztöndíj mértéke az adott felsőoktatási intézményben a hallgató által magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott formában igénybe vett aktív félévekre – külön jogszabályban meghatározott keretek között a felsőoktatási intézmény által – megállapított önköltségek összege. Ezen alcím vonatkozásában azon félév minősül aktív félévnek, amelyre a magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató bejelentkezett.

(3) A magyar állami részösztöndíjas hallgató esetében az állami ösztöndíj adott félévre számított összege az azonos képzésen tanulmányokat folytató magyar állami ösztöndíjas hallgató ugyanazon félévére megállapított állami ösztöndíjának ötven százaléka.

(4) Amennyiben a hallgató olyan képzésen folytat tanulmányokat magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott formában, melyet az adott intézmény önköltséges formában nem indított, a (3) bekezdésben meghatározott számításokat az adott képzésre más intézményekben megállapított önköltségek közül a legalacsonyabb figyelembevételével kell elvégezni.

48/D. §34 (1) A hallgatói ösztöndíjszerződés tartalmazza a 48/A–48/C. §-ban foglalt feltételeket.

(2) Az állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésre besorolt jelentkezőnek a hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv a felsőoktatási intézmények felvételi eljárásainak szabályairól szóló kormányrendeletben meghatározott besorolási döntésében tájékoztatja az állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzéshez kötődő hallgatói jogviszony létesítésének feltételeiről, és egyidejűleg tájékoztatást ad a hallgatói ösztöndíjszerződés feltételeiről.

(3) A hallgatói szerződéskötés a felsőoktatási intézménybe történő beiratkozási eljárás része.

(4) A hallgatói ösztöndíjszerződést a felvételt nyert jelentkezővel a Magyar Állam nevében a hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv köti meg.

(5) A magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató az általa aláírt hallgatói ösztöndíjszerződés egy eredeti példányát nyolc napon belül köteles megküldeni a hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv számára.

48/E. §35 (1) A hallgatói ösztöndíjszerződés aláírásával a felvételt nyert jelentkező hozzájárul ahhoz, hogy azon felsőoktatási intézmény, mellyel a felvételt nyert jelentkező hallgatói jogviszonyt létesít, az aláírt hallgatói ösztöndíjszerződés egy eredeti példányát megőrizze, valamint az abban foglalt adatokat a hallgatói jogviszonya fennállása alatt kezelje.

(2) A hallgatói ösztöndíjszerződés aláírásával a felvételt nyert jelentkező vállalja, hogy a szerződésben meghatározott adatokat, valamint a hallgatói ösztöndíjszerződésben meghatározott kötelezettségek teljesítésének nyomon követése, ellenőrzése érdekében szükséges adatokat a hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv számára a hallgatói ösztöndíjszerződésben meghatározott módon szolgáltatja, valamint hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv a magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésével és a foglalkoztatási útjával összefüggő személyes és jogviszonyára vonatkozó adatait a szerződés megszűnéséig kezelje.

(3) A hallgatói ösztöndíjszerződés aláírásával a felvételt nyert jelentkező hozzájárul ahhoz, hogy amennyiben nem szolgáltatja a (2) bekezdésben meghatározott adatokat, vagy azok ellenőrzése szükségessé válik, a hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv a hallgatói ösztöndíjszerződésben meghatározott kötelezettségek teljesítésének nyomon követése, ellenőrzése érdekében a személyi adat- és lakcímnyilvántartás központi szervétől, a munkaügyi központoktól és kirendeltségektől, a Magyar Államkincstártól, az országos egészségbiztosítási szervtől, a nyugdíjbiztosítási igazgatóság szervétől, az adóhatóságtól, valamint a lakóhelye szerinti helyi önkormányzatoktól beszerezze a magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatóra vonatkozó alábbi adatokat:

a) természetes személyazonosító adatok,

b) lakcímre (lakóhely és tartózkodási hely) vonatkozó adat,

c) a hazai munkaviszony(ok) létesítésére és időtartamára vonatkozó adat,

d) a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvényben meghatározott álláskeresőként nyilvántartásba vételre, valamint álláskeresőként eltöltött időtartamra vonatkozó adat,

e) terhességi gyermekágyi segélyre jogosultságra, valamint ennek időtartamára vonatkozó adat,

f) gyermekgondozási segélyre jogosultságra, valamint ennek időtartamára vonatkozó adat,

g) gyermekgondozási díjra jogosultságra, valamint ennek időtartamára vonatkozó adat,

h) megváltozott munkaképességre, valamint ennek időtartamára vonatkozó adat,

i) a nyugdíjkorhatár elérésére vonatkozó időpont.

(4) A hallgatói ösztöndíjszerződés aláírásával a felvételt nyert jelentkező hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv az ezen alcímben meghatározott jogainak érvényesítése és kötelezettségeinek teljesítése során elektronikus úton is tarthassa a kapcsolatot vele.

48/F. §36 (1) A hallgatói ösztöndíjszerződés határozatlan időre jön létre.

(2) A hallgatói ösztöndíjszerződés megszűnik, amennyiben a magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató szerződéses kötelezettségét teljesítette vagy annak teljesítése alól ezen alcímben meghatározottak szerint mentesült.

48/G. §37 A felsőoktatási intézmény gondoskodik

a) a magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatója vonatkozásában az aláírt hallgatói ösztöndíjszerződés egy példányának átvételéről, a hallgatói jogviszony fennállása alatti megőrzéséről,

b) az állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzéshez kötődő hallgatói jogviszony létesítése tényének, valamint az oklevél megszerzése időpontjának a tanulmányi adminisztrációs nyilvántartásban történő rögzítéséről,

c) a b) pontban meghatározott adatoknak a hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv részére történő szolgáltatásáról.

48/H. §38 A hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv a magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató vonatkozásában nyilvántartja

a) a megkötött hallgatói ösztöndíjszerződéseket és az azokban foglalt adatokat,

b) a magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató minden megkezdett, magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzésére vonatkozóan

ba) az adott képzés elvégzéséhez igénybe vett aktív félévek számát és az adott félévekre megállapított önköltséget,

bb) a tanulmányok megkezdésének és az oklevél megszerzésének időpontját,

c) az igénybe vett állami ösztöndíjnak az adott félév lezárását követő, aktuális összegét.

48/I. §39 (1) A hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv a nyilvántartása alapján a magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatóval évente közli az általa igénybe vett állami ösztöndíj aktuális összegét.

(2) A hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv a magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzés befejezésének, vagy ha a magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató az adott képzést nem fejezi be, a hallgatói jogviszony megszűnésének időpontjától számított hatvan napon belül közli a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatóval az adott képzésen általa igénybe vett állami ösztöndíj teljes összegét. Ezen alcím alkalmazásában a képzés befejezésének időpontja az adott képzésben a végbizonyítvány kiállításának napja.

48/J. §40 (1) A hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv a hallgatói ösztöndíjszerződés hatálya alatt nyomon követi a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató foglalkoztatási útját.

(2) A hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv a magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzés befejezésének vagy a hallgatói jogviszony megszűnésének időpontjától évente közli a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatóval a hallgatói ösztöndíjszerződésben vállalt kötelezettség alapján az állami ösztöndíj összegét vagy abból a még hátralévő részt.

48/K. §41 Az oklevélszerzés és a hazai munkaviszony nyilvántartásával, az állami ösztöndíj utólagos visszatérítési kötelezettségével és a mentességek megállapításával kapcsolatos feladatokat a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény alkalmazásával első fokon a hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv, másodfokon az oktatásért felelős miniszter látja el.

48/L. §42 A hazai munkaviszony időtartamába beleszámít

a) a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási segély és a gyermekgondozási díj folyósításának időtartama,

b) az az időszak, amely alatt a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvényben meghatározott álláskereső és járadékra jogosult.

48/M. §43 (1) Mentesül a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató a hallgatói ösztöndíjszerződésben a 48/A. § a) és c) pontja alapján vállalt kötelezettség alól, ha három gyermeket szül.

(2) Mentesül a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató a hallgatói ösztöndíjszerződésben a 48/A. § c) pontja alapján vállalt kötelezettség alól, ha halmozottan hátrányos helyzetű.

(3) Mentesül a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató a hallgatói ösztöndíjszerződésben a 48/A. § d) pontja alapján vállalt kötelezettség egy része alól, ha a visszafizetési időszak alatt hazai munkaviszonyt létesít, tart fenn annak időtartamával arányosan.

48/N. §44 (1) A hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató kérelmére a hallgatói ösztöndíjszerződésben a 48/A. § a) pontja alapján vállalt kötelezettség teljesítésének felfüggesztését engedélyezheti

a) a külföldi felsőoktatási intézményben folytatott tanulmányokra,

b) nyelvvizsga-bizonyítvány megszerzése érdekében felnőttképzésben folytatott tanulmányokra

tekintettel.

(2) A szünetelés legfeljebb két alkalommal, összesen legfeljebb két év időtartamra engedélyezhető, feltéve, hogy a magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató igazolja, hogy

a) a külföldi felsőoktatási intézmény és a külföldön folytatott tanulmányok az adott állam joga szerint felsőoktatási intézménynek és felsőfokú képzésnek számítanak,

b) az oklevél kiadásához szükséges nyelvvizsga-bizonyítvány megszerzése érdekében folytatott tanulmányait felnőttképzési jogviszonyban végzi.

(3) A hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatót, kérelmére a hallgatói ösztöndíjszerződésben a 48/A. § c) pontja alapján vállalt kötelezettség teljesítése alól mentesítheti, ha a hallgató hazai munkaviszonyt létesít és az el nem végzett szakra irányadó képzési idő kétszeresének megfelelő időtartamban fenntartja.

48/O. §45 (1) A hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatót, kérelmére a hallgatói ösztöndíjszerződésben a 48/A. § a) pontja alapján vállalt kötelezettség alól mentesítheti, ha a hallgató az oklevelét tartós betegsége, balesete, szülés miatt nem képes megszerezni.

(2) A hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatót, kérelmére a hallgatói ösztöndíjszerződésben a 48/A. § b)–d) pontjai alapján vállalt kötelezettség vagy annak egy része teljesítése alól mentesítheti, ha a hallgató a kötelezettségét

a) megváltozott munkaképességére tekintettel,

b) tartós betegsége, balesete, szülés,

c) kettő vagy több gyermek nevelésére tekintettel

nem képes teljesíteni.

(3) A (2) bekezdés c) pontjában meghatározott kedvezményt a hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv ugyanazon gyermekekre tekintettel csak az egyik szülő számára engedélyezheti.

48/P. §46 (1) Amennyiben a hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv megállapítja, hogy a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató visszatérítési kötelezettsége fennáll, erről határozatot hoz. A visszatérítendő állami ösztöndíj összegét a határozat jogerőre emelkedését követő harmincadik napig kell megfizetni (esedékesség).

(2) A (1) bekezdésben meghatározott határozatnak – a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény által előírt kötelező tartalmi elemeken kívül – tartalmaznia kell

a) a visszatérítendő állami ösztöndíj összegét, annak kiszámítási módjával együtt,

b) a részletfizetés feltételeire és a részletfizetés kérelmezésének módjára vonatkozó tájékoztatást,

c) az igény érvényesítésének módjára vonatkozó tájékoztatást.

(3) Az állami ösztöndíj vagy annak egy része visszatérítését a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgatót foglalkoztató munkáltató vagy más személy – a hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szervhez intézett nyilatkozat benyújtásával – átvállalhatja.

(4) A visszatérítési kötelezettség személyhez kötődő kötelezettség, mely nem terheli a hagyatékot.

48/Q. §47 A volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató kérelmére a hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv

a) ötmillió forint alatti összegű állami ösztöndíj visszatérítési kötelezettsége esetén legfeljebb tíz évre szóló,

b) ötmillió forint feletti összegű állami ösztöndíj visszatérítési kötelezettsége esetén legfeljebb tizenöt évre szóló

részletfizetést engedélyezhet.

48/R. §48 (1) A hallgatói szerződések nyilvántartásáért felelős szerv a visszatérítési kötelezettség összegét megállapító jogerős határozatot a Magyar Államot megillető igény érvényesítéséhez szükséges adatokkal együtt megküldi az állami adóhatóságnak a visszatérítendő összeg behajtása érdekében, ha a jogerősen megállapított visszatérítési kötelezettséget a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató, vagy a 48/P. § (3) bekezdése szerint azt tőle átvállaló személy az átvállalt összeg erejéig

a) határidőre nem teljesíti, és

b) a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató részletfizetési vagy e törvényben meghatározott más kérelmet nem terjesztett elő, vagy az e kérelmek tárgyában hozott jogerős döntésben foglaltaknak határidőre nem tesz eleget.

(2) Az állami adóhatóság a visszatérítési kötelezettség érvényesítésére folytatott végrehajtási eljárásában a végrehajtási jogot az ingatlan-nyilvántartásba a Magyar Állam javára jegyezteti be.

48/S. §49 A 48/A. § c)–d) pontja alapján teljesített befizetés a központi költségvetés bevételét képezi.

XIII. Fejezet

A TANULMÁNYI KÖTELEZETTSÉGEK TELJESÍTÉSE

29. A tanulmányi követelmények és a hallgatók teljesítményének értékelése

49–50. §50

30. Az oklevél

51–52. §51

XIV. Fejezet

A TEHETSÉGGONDOZÁSRA, A DOKTORI KÉPZÉSRE VONATKOZÓ KÜLÖN SZABÁLYOK

31. A doktori képzés és a doktori fokozatszerzési eljárás

53. §52

32. Tehetséggondozás, tudományos diákkörök, szakkollégiumok

54. §53 A felsőoktatási intézmény feladata a tantervi követelményeket meghaladó teljesítmény nyújtására képes, kiemelkedő képességű és hozzáállású, valamint a hátrányos, illetve a halmozottan hátrányos helyzetű hallgatók felkutatása, felismerése, és szakmai, tudományos, művészeti és sport tevékenységének elősegítése. A felsőoktatási intézmény önállóan vagy más felsőoktatási intézménnyel együttműködve tehetséggondozó és felzárkóztató rendszert, illetve programokat működtet: ennek keretében tudományos diákköröket, szakkollégiumokat, illetve roma szakkollégiumokat működtethet. A szakkollégiumokat, illetve a roma szakkollégiumokat felsőoktatási intézménnyel együttműködve azok is létesíthetnek, akik felsőoktatási intézmény alapítására, fenntartására e törvény alapján jogosultak. A felsőoktatási intézmény mentorprogram keretében nyújt segítséget a hátrányos helyzetű hallgató tehetségének kibontakoztatásához.

XV. Fejezet

A HALLGATÓ FELELŐSSÉGE, A HALLGATÓI JOGVISZONY MEGSZŰNÉSE

33. A fegyelmi eljárás és a kárfelelősség

55–56. §54

34. A jogorvoslat joga

57–58. §55

35. A hallgatói jogviszony megszűnése

59. §56

XVI. Fejezet

A HALLGATÓK KÖZÖSSÉGEI, A HALLGATÓI ÖNKORMÁNYZATOK, A HALLGATÓK ORSZÁGOS KÉPVISELETE

36. A hallgatói önkormányzat

60–61. §57

37. A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája

62. §58

38. A doktorandusz önkormányzat, a Doktoranduszok Országos Szövetsége, az Országos Tudományos Diákköri Tanács

63. §59

ÖTÖDIK RÉSZ

A FELSŐOKTATÁS SZERVEZÉSE ÉS IRÁNYÍTÁSA

XVII. Fejezet

A FELSŐOKTATÁSSAL KAPCSOLATOS EGYES ÁLLAMI HATÁSKÖRÖK

39. Az ágazati irányítás

64–66. §60

40. A felsőoktatási intézmények működéséhez kapcsolódó nyilvántartási feladatok és eljárások

67–69. §61

XVIII. Fejezet

AZ ÁLLAMI HATÁSKÖRÖK ELLÁTÁSÁBAN KÖZREMŰKÖDŐ TESTÜLETEK

41. A Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság

70. § (1) A MAB a felsőoktatásban folyó képzés, tudományos kutatás, művészeti alkotótevékenység tudományos minőségének ellenőrzését, biztosítását és értékelését elősegítő országos szakértői testület, amely e törvényben szabályozott módon közreműködik a felsőoktatási intézményekkel kapcsolatos eljárásokban, különös tekintettel a doktori iskolákra.

(2) A MAB-nak gondoskodnia kell a közérdekből nyilvános adatnak minősülő szakmai bírálati szempontrendszerének, az általa elfogadott szakértői vélemények és állásfoglalások tartalmának, a közreműködő szakértők személyének megismerhetőségéről. A MAB bírálati szempontrendszere a magyar felsőoktatás egészére egységes, fenntartótól függetlenül érvényes.

(3)62 A MAB jogosult az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló törvényben szabályozott közhasznú jogállás megszerzésére.

71. § (1) A MAB-nak tizennyolc tagja van. Kilenc tagot delegál a miniszter, kettő tagot a Magyar Tudományos Akadémia, egy tagot a Magyar Művészeti Akadémia, három tagot a Magyar Rektori Konferencia, kettő tagot a felsőoktatási intézményt fenntartó egyházi jogi személyek, egy tagot a Doktoranduszok Országos Szövetsége. A tagoknak – a Doktoranduszok Országos Szövetsége delegált tag kivételével – tudományos fokozattal kell rendelkezniük. A delegálók a delegálás során egyeztetni kötelesek a nagyobb tudományterületek arányos képviselete érdekében. Nem lehet a MAB tagja, aki a Felsőoktatási Tervezési Testület tagja, rektor vagy kormánytisztviselő.

(2) A MAB elnökének személyére a bizottság tagjai közül a miniszter és a Magyar Tudományos Akadémia elnöke tesz egyeztetett javaslatot. Az elnököt a miniszterelnök nevezi ki.

(3) A MAB tagjai közül tisztségviselőket választ, valamint meghatározza működésének rendjét.

(4) A delegált tagokat – a miniszter előterjesztésére – a miniszterelnök bízza meg. A megbízás egy alkalommal meghosszabbítható. A tagok megbízatása – a Doktoranduszok Országos Szövetsége által delegált tag kivételével – hat évre szól. A Doktoranduszok Országos Szövetsége által delegált tagot a miniszterelnök kettő évre bízza meg.

(5)63 Az azonos tárgy, vagy személy tekintetében, egy eljárás keretében a 67. és 69. §-ban meghatározottak szerint szükséges újabb szakvélemény elkészítésével kapcsolatos feladatok pártatlan, tárgyilagos szempontokon alapuló ellátása céljából a MAB szervezetének részeként három tagból álló Felülvizsgálati Bizottságot kell működtetni. A Felülvizsgálati Bizottság tagjait a miniszter delegálja, megbízásukra, összeférhetetlenségükre a MAB tagjaira vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, azzal, hogy nem lehet a Felülvizsgálati Bizottság tagja az a személy, aki megbízását megelőző három éven belül a MAB tagja volt.

42. A felsőoktatási intézmények szakmai testületei

72. §64

XIX. Fejezet

A FENNTARTÓI IRÁNYÍTÁS

43. A fenntartói jogok gyakorlása

73–74. §65

44. A fenntartói irányítás keretei

75. §66

HATODIK RÉSZ

NEMZETKÖZI VONATKOZÁSÚ RENDELKEZÉSEK

XX. Fejezet

KÜLFÖLDI FELSŐOKTATÁSI INTÉZMÉNYEK MAGYARORSZÁGON, MAGYAR FELSŐOKTATÁSI INTÉZMÉNYEK KÜLFÖLDÖN

45. A külföldi felsőoktatási intézmények magyarországi működése

76–77. §67

46. Magyar felsőoktatási intézmények Magyarország területén kívül folytatott képzési tevékenysége, valamint a közös képzés szabályai

78. §68

XXI. Fejezet

MAGYAR ÁLLAMPOLGÁROK KÜLFÖLDI TANULMÁNYAI, A KÜLFÖLDI ÁLLAMPOLGÁROK MAGYARORSZÁGI TANULMÁNYAI

47. A külföldi tanulmányok támogatása

79. §69

48. A hallgatói jogviszony létesítésének, a tanulmányok folytatásának szabályai

80. §70

HETEDIK RÉSZ

A FELSŐOKTATÁS FINANSZÍROZÁSA ÉS VAGYONGAZDÁLKODÁSA

XXII. Fejezet

A DÍJMENTESEN ÉS A TÉRÍTÉSI DÍJÉRT IGÉNYBE VEHETŐ SZOLGÁLTATÁSOK

49. A magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzés díjmentes szolgáltatásai

81. §71

50. A magyar állami (rész)ösztöndíjjal támogatott képzés térítési díj fizetése mellett igénybe vehető szolgáltatásai

82. §72

XXIII. Fejezet

A ÖNKÖLTSÉG-FIZETÉSI KÖTELEZETTSÉG

51. A önköltséges képzés önköltség-fizetés, illetve térítési díjfizetés ellenében igénybe vehető szolgáltatásai

83. §73

XXIV. Fejezet

A FELSŐOKTATÁS FINANSZÍROZÁSÁNAK ELVEI

52. A felsőoktatás támogatásának célja

84. §74

53. A felsőoktatás működésének támogatását szolgáló külön rendelkezések

85. §75

XXV. Fejezet

AZ INTÉZMÉNY VAGYONGAZDÁLKODÁSA

54. Általános vagyongazdálkodási szabályok

86–88. §76

55. A felújítás, beruházás sajátos szabályai

89–90. §77

NYOLCADIK RÉSZ

SAJÁTOS MŰKÖDÉSI RENDELKEZÉSEK

XXVI. Fejezet

A NEM ÁLLAMI FENNTARTÁSÚ FELSŐOKTATÁSI INTÉZMÉNYEK MŰKÖDÉSÉRE VONATKOZÓ KÜLÖN RENDELKEZÉSEK

56. Az egyházi felsőoktatási intézmények

91–93. §78

57. A magán felsőoktatási intézmények

94–95. §79

XXVII. Fejezet

A KÖZHASZNÚ SZERVEZETKÉNT MŰKÖDŐ FELSŐOKTATÁSI INTÉZMÉNYEKRE VONATKOZÓ KÜLÖN RENDELKEZÉSEK

58. A közhasznú szervezetként történő működtetés rendje

96. §80

XXVIII. Fejezet

AZ ORVOS- ÉS EGÉSZSÉGTUDOMÁNYI, ILLETVE AGRÁRTUDOMÁNYI KÉPZÉST FOLYTATÓ FELSŐOKTATÁSI INTÉZMÉNYEKRE VONATKOZÓ KÜLÖN RENDELKEZÉSEK

59. Az egészségügyi felsőoktatási intézmény működése

97–99. §81

60. Az agrártudományi centrum

100. §82

XXIX. Fejezet

A MŰVÉSZETI FELSŐOKTATÁSRA, PEDAGÓGUSKÉPZÉSRE VONATKOZÓ KÜLÖN RENDELKEZÉSEK

61. A művészeti felsőoktatási intézmény

101. §83

62. A pedagógusképzés szervezése

102–103. §84

XXX. Fejezet

VEGYES RENDELKEZÉSEK

63. Az igazgatási, rendvédelmi, katonai felsőoktatás, illetve egyes intézmények sajátos szabályozása

104. §85

64. Rendelkezés korábban szerzett és egyéb külföldi címekről

105–106. §86

65. Nyelvvizsgák, ösztöndíjak

107. §87

66. Értelmező rendelkezések

108. §88

KILENCEDIK RÉSZ

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

XXXI. Fejezet

HATÁLYBA LÉPTETŐ, FELHATALMAZÓ RENDELKEZÉSEK

67. A törvény hatálybalépése

109. §89 (1) Ez a törvény – a (2)–(3) bekezdésben meghatározott kivétellel – 2012. január 1-jén lép hatályba.

(3) A 10. §, 54. §, a 110. § (1) bekezdés 1., 12., 21. pontja 2012. július 31-én lép hatályba.

68. Felhatalmazó rendelkezések

110. § (1) A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy rendelettel szabályozza

1. a kiemelt felsőoktatási intézmény, a kutatóegyetem, kutató kar, az alkalmazott kutatások főiskolája minősítés feltételeit, rendjét, a minősítésre tekintettel megállapított támogatás felhasználási feltételeit,

2–11.90

12. a tehetséggondozás rendjét, így különösen

a) a tudományos diákköri tevékenység országos szintű rendszerét,

b) a szakkollégiumok szervezésének elveit,

c) a tehetséggondozási tevékenység előmozdítását ösztönző támogatási rendszert,

d) a felsőoktatási intézmény tehetséggondozó rendszere elveit,

13-18.91

19. a MAB működésével, hatáskörével, a Felsőoktatási Tervezési Testület létrehozásával, működésével kapcsolatos kérdéseket,92

20.93

21. felsőoktatási ösztöndíjak alapítását, odaítélésük feltételeit, rendjét, így különösen a köztársasági ösztöndíj, az esélyegyenlőségi ösztöndíj, valamint a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj adományozásának rendjét és feltételeit,

22.94

23.95

24–27.96

(2)–(4)97

XXXII. Fejezet

ÁTMENETI RENDELKEZÉSEK

69. A képzési tevékenység feltételeire vonatkozó átmeneti rendelkezések

111. § (1)–(5)98

(6)99 Az e törvény 39. § (3) bekezdése, 46. § (1) bekezdése szerinti hallgatói szerződést első alkalommal a 2012/2013. tanév első évfolyamára történő beiratkozást megelőzően kell megkötni.

112–114. §100

70. Szervezeti, foglalkoztatási rendelkezések

115. § (1)–(4)101

(5) A (4) bekezdésben foglaltak teljesítése céljából a felsőoktatási intézmény önállóan vagy más felsőoktatási intézménnyel, illetve felsőoktatási intézmény alapítására jogosulttal együttműködve új négyéves intézményfejlesztési tervet fogad el Az intézmény a tervben javaslatot tehet a fenntartónak a felsőoktatási tevékenység más intézményi keretek között történő folytatására is. Az előkészítésbe a fenntartó képviselőjét be kell vonni. Az intézményfejlesztési tervet legkésőbb 2012. június 30-ig meg kell küldeni a fenntartó részére.

(6)–(7)102

(8)103

116. § (1) A 2005. évi felsőoktatási törvény alapján létrehozott MAB tagjainak megbízása 2012. február 29-én megszűnik. Az e törvény szerinti jogosultak 2012. február 15-ig delegálják a MAB új tagjait. A MAB 2012. március 1-jén tartja meg alakuló ülését.

(2) A Felsőoktatási és Tudományos Tanács és tagjainak megbízása 2012. február 29-én megszűnik.

(3) A Felsőoktatási és Tudományos Tanács általános jogutódja a Felsőoktatási Tervezési Testület.

(4) A Felsőoktatási Tervezési Testületet 2012. március 1-jéig meg kell alakítani.

117. § (1)–(4)104

(5) A 2011. december 31-én egyházként működő szervezetek által fenntartott államilag elismert felsőoktatási intézmények 2012. január 1-jét követően is folytathatnak hitéleti képzést, valamint változatlan feltételek és állami támogatás biztosítása mellett működtethetők tovább.

(6)105

(7) Az e törvény 84. §-ban meghatározott finanszírozási rend szerint először a 2013. évi költségvetést kell összeállítani.

71. Az Európai Unió jogának való megfelelés

118. §106

XXXIII. Fejezet

MÓDOSÍTÓ RENDELKEZÉSEK

119. §107

120. § (1)108

(2)–(4)109

1–4. melléklet a 2011. évi CCIV. törvényhez110

1

A törvényt az Országgyűlés a 2011. december 23-i ülésnapján fogadta el. A kihirdetés napja: 2011. december 30.

2

Az 1. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

3

A 2–5. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

4

A 6. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

5

A 7–9. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

6

A 11. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

7

A 12–14. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

8

A 15–16. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

9

A 17. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

10

A 18. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

11

A 19. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

12

A 20–21. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

13

A 22–23. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

14

A 24. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

15

A 25–26. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

16

A 27–31. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

17

A 32. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

18

A 33. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

19

A 34. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

20

A 35. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

21

A 36. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

22

A 37. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

23

A 38. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

24

A 39–41. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

25

A 42–43. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

26

A 44. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

27

A 45. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

28

A 46. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

29

A 47–48. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

30

A 28/A. alcímet (48/A–48/S. §) a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

31

A 48/A. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

32

A 48/B. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

33

A 48/C. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

34

A 48/D. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

35

A 48/E. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

36

A 48/F. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

37

A 48/G. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

38

A 48/H. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

39

A 48/I. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

40

A 48/J. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

41

A 48/K. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

42

A 48/L. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

43

A 48/M. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

44

A 48/N. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

45

A 48/O. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

46

A 48/P. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

47

A 48/Q. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

48

A 48/R. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

49

A 48/S. §-t a 2012: CXXIII. törvény 9. §-a iktatta be.

50

A 49–50. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

51

Az 51–52. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

52

Az 53. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

53

Az 54. § a 2012: CXXXIII. törvény 12. §-ával megállapított szöveg.

54

Az 55–56. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

55

Az 57–58. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

56

Az 59. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

57

A 60–61. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

58

A 62. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

59

A 63. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

60

A 64–66. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

61

A 60–69. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

62

A 70. § (3) bekezdését a 2012: CXXIII. törvény 15. §-a iktatta be.

63

A 71. § (5) bekezdését a 2012: CXXIII. törvény 16. §-a iktatta be.

64

A 72. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

65

A 73–74. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

66

A 75. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

67

A 76–77. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

68

A 78. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

69

A 79. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

70

A 80. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

71

A 81. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

72

A 82. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

73

A 83. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

74

A 84. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

75

A 85. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

76

A 86–88. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

77

A 89–90. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba. A 90. § (3) bekezdése a 2012: LXXXIV. törvény 24. §-a alapján nem lép hatályba.

78

A 91–93. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

79

A 94–95. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

80

A 96. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

81

A 97–99. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

82

A 100. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

83

A 101. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

84

A 102–103. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

85

A 104. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

86

A 105–106. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

87

A 107. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

88

A 108. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

89

A 109. § a 2012: CXXIII. törvény 23. §-ával megállapított szöveg.

90

A 110. § (1) bekezdés 2–11. pontja a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

91

A 110. § (1) bekezdés 13–18. pontja a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

93

A 110. § (1) bekezdés 20. pontja a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

94

A 110. § (1) bekezdés 22. pontja a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

95

A 110. § (1) bekezdés 23. pontját az Alkotmánybíróság a 32/2012. (VII. 4.) AB határozatával megsemmisítette.

96

A 110. § (1) bekezdés 24–27. pontja a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

97

A 110. § (2)–(4) bekezdése a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

98

A 111. § (1)–(5) bekezdése a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

99

A 111. § (6) bekezdés „– a Kormány által meghatározott tartalmú –” szövegrészét az Alkotmánybíróság a 32/2012. (VII. 4.) AB határozatával megsemmisítette.

100

A 112–114. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

101

A 115. § (1)–(4) bekezdése a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

102

A 115. § (6)–(7) bekezdése a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

103

A 115. § (8) bekezdését a 2012: CXXIII. törvény 34. §-a hatályon kívül helyezte.

104

A 117. § (1)–(4) bekezdése a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

105

A 117. § (6) bekezdése a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

106

A 118. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

107

A 119. § a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

108

A 120. § (1) bekezdése a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

109

A 120. § (2)–(4) bekezdése a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

110

Az 1–4. melléklet a 109. § (2) bekezdése alapján 2012. szeptember 1-jén lép hatályba.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére