227/2011. (X. 28.) Korm. rendelet
egyes egészségbiztosítási tárgyú kormányrendeletek módosításáról1
2011.11.01.
(E rendelet alkalmazásában)
„q) rehabilitációs ellátási program: az Egészségügyi Szakmai Kollégium Fizikális medicina, rehabilitáció és gyógyászati segédeszköz Tagozat által közzétett, a finanszírozási eljárásrendet megalapozó módszertani ajánlásgyűjteményben foglalt ellátási program,
r) rehabilitációs ellátási program szerinti nappali ellátás: rehabilitációs ellátási program alapján végzett olyan nappali ellátás, amelyet az egészségügyi szakellátás társadalombiztosítási finanszírozásának egyes kérdéseiről szóló 9/1993. (IV. 2.) NM rendeletben (a továbbiakban: R.) meghatározott finanszírozási paraméterek és elszámolhatósági szabályok szerint végeznek.”
„(3) Az (1)–(2) bekezdésben foglaltakon túl jelentés és finanszírozás szempontjából fekvőbeteg-ellátási esetnek minősül a) a biztosított részére az R.-ben meghatározott intézményben nyújtott – az R. 9. számú mellékletében meghatározott – beavatkozás, amennyiben a beteget a felvétel napján, de legkésőbb 24 órán belül hazabocsátották (egynapos beavatkozás), valamint b) az R.-ben meghatározott rehabilitációs ellátási program szerinti nappali ellátás.”
„(4) A 8. számú melléklet szerinti krónikus rehabilitációs betegellátás súlyozási szorzói a finanszírozási összegek megállapítására – a (4c) bekezdésben meghatározott kivétellel – csak azon szolgáltatók rehabilitációs osztályain nyújtott ellátás finanszírozásához alkalmazhatók, amelyek megfelelnek a 8/A. számú mellékletben meghatározott szakmai szempontoknak. A feltételek fennállását az OEP ellenőrzés alapján állapítja meg.”
„(4c) Azon rehabilitációs ellátások esetében, amelyek tekintetében a 8/A. számú melléklet nem határoz meg szakmai szempontokat, a 8. számú melléklet szerinti súlyozási szorzó a finanszírozási összeg megállapítására azon szolgáltatók rehabilitációs osztályain nyújtott ellátás finanszírozásához alkalmazható, amelyek megfelelnek az egészségügyi szolgáltatások nyújtásához szükséges minimumfeltételekről szóló miniszteri rendeletben előírt feltételeknek. (4d) A (4b) bekezdésben foglaltak szerinti átsorolás nem eredményezheti, hogy a krónikus rehabilitációs ellátás 1,2-es, 1,4-es vagy 1,8-as szorzó helyett 3,8-as vagy 6,6-os szorzóval kerüljön finanszírozásra.”
„(7a) A rehabilitációs ellátási program szerinti nappali ellátás esetén a teljesítmények rögzítése a 14. számú melléklet szerinti adattartalmú napi betegforgalmi nyilvántartás kitöltésével és a (7) bekezdés szerinti jelentési rend alapján történik.”
„(8) A krónikus betegellátásban – ideértve a rehabilitációs ellátási program szerinti nappali ellátást is – a Funkciók Nemzetközi Osztályozása (a továbbiakban: FNO) szerinti funkcionális állapotot a 14. számú mellékletben kell jelenteni.”
„(8a) A (8) bekezdésben foglaltakon túl a rehabilitációs ellátási program szerinti nappali ellátás esetén meg kell határozni és a betegdokumentációban vezetni kell a rehabilitációs ellátási programban megállapított állapotmutatókat is.”
„(2a) Az R.-ben meghatározott rehabilitációs ellátási program szerinti nappali ellátásokat – a (2) bekezdéstől eltérően – az ellátást végző 40. § (11a) bekezdése szerinti intézmény az egészségbiztosításért felelős miniszter rendeletében meghatározott ellátási rend betartásával számolhatja el.”
„(5a) Az (5) bekezdéstől eltérően az R.-ben meghatározott rehabilitációs ellátási program szerinti nappali ellátások esetén az aktív ellátást követően a normatív ápolási idő leteltétől kezdődően számolható el a finanszírozási napi díj.”
„(11) A nappali kórházi ellátás teljesítménye 0,7-es szorzóval számolható el, kivéve az R.-ben meghatározott rehabilitációs ellátási program szerinti nappali ellátásokat. Nem számolható el teljesítmény heti pihenőnapra, vasárnapra és munkaszüneti napokra.”
a) nappali ellátásra szerződött járóbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltató, valamint
b) a 22 mozgásszervi rehabilitáció és a 09 neurológia szakmákban nappali kórházi ellátásra szerződött fekvőbeteg szakellátást nyújtó szolgáltató
számolhatja el.”
„(15) Az Eftv. alapján befogadott nappali és kúraszerű ellátásra szerződött járóbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltató részére – a finanszírozási szerződésben meghatározott szolgáltatás, illetve értékarányos teljesítmény mennyiség mértékéig – a) az R.-ben önálló elszámolási tételként meghatározott nappali, illetve kúraszerű ellátásokat a hozzárendelt pontértékkel, b) a 0100 általános belgyógyászat, a 0101 angiológia, phlebológia, lymphológia, a 0103 endokrinológia, anyagcsere és diabetológia, a 0900 általános neurológia, az 1400 reumatológia és fizioterápia, az 1401 reumatológia, az 1402 fizioterápia (orvosi szakképesítéssel), a 2201 mozgásszervi rehabilitáció, az 5700 általános fizioterápia-gyógytorna, az 5711 gyógytorna, az 5712 gyógymasszázs, az 5722 fizioterápia (asszisztensi tevékenységként) szakmákban teljesített járóbeteg ellátásokat a hozzárendelt pontértékkel,
c) az R.-ben önálló elszámolási tételként meghatározott rehabilitációs ellátási program szerinti nappali ellátásokat a hozzárendelt súlyszámmal lehet elszámolni, amennyiben az ellátás megfelel a 4. § (3) bekezdésében és a finanszírozási szerződésben foglalt feltételeknek, továbbá az Egészségbiztosítási Alap terhére finanszírozható járóbeteg-szakellátási tevékenységek meghatározásáról, az igénybevétel során alkalmazandó elszámolhatósági feltételekről és szabályokról, valamint a teljesítmények elszámolásáról szóló miniszteri rendeleti szabályoknak.”
„(16) A rehabilitációs ellátási program szerinti nappali ellátás elszámolásának szabályait az egészségbiztosításért felelős miniszter rendelete tartalmazza.”
„(17) Amennyiben a beteg állapota szükségessé teszi, a kezelőorvos kezdeményezésére az OEP ellenőrző főorvosának jóváhagyását követően a rehabilitációs ellátási program – az egészségbiztosításért felelős miniszter rendeletében meghatározott feltételekkel – legfeljebb egy alkalommal meghosszabbítható.”
b) 37. § (3) bekezdésében a „jelentési kódokat” szövegrész helyébe a „jelentési kódokat, amennyiben az ellátás nem tartozik az R.-ben meghatározott rehabilitációs ellátási program szerinti nappali ellátások közé,” szöveg,
c) 37. § (4b) bekezdésében az „akkor tevékenysége a szakmai minősítésének megfelelően kerül finanszírozásra” szövegrész helyébe az „akkor tevékenysége – a (4d) bekezdésben meghatározott kivétellel – a szakmai minősítésének megfelelően kerül finanszírozásra” szöveg,
d) 37. § (7) bekezdésében a „kúraszerű” szövegrész helyébe a „kúraszerű ellátás, a rehabilitációs ellátási program szerinti nappali ellátás” szöveg
(E rendelet alkalmazásában többletkapacitás az)
„c) a finanszírozási rendszerbe már befogadott, de az adott egészségügyi szolgáltató érvényes finanszírozási szerződése alapján a szolgáltató által el nem számolható krónikus súlyozási szorzóval finanszírozott ellátás végzése, valamint az a finanszírozási rendszerbe már befogadott és az adott egészségügyi szolgáltató érvényes finanszírozási szerződése alapján a szolgáltató által elszámolható krónikus súlyozási szorzónál magasabb szorzóval finanszírozott ellátás végzése,”
(amely a Tv. alapján lekötött kapacitásához képest a magasabb összegű elszámolás és teljesítménynövekedés finanszírozása miatt többletforrás-igénnyel jár.)
„(3a) Az (1) bekezdés c) pontjában foglaltaktól eltérően nem minősül többletkapacitásnak az egészségügyi szolgáltató érvényes finanszírozási szerződése szerinti krónikus súlyozási szorzónál magasabb szorzóval finanszírozott krónikus rehabilitációs ellátás végzése, amennyiben a magasabb szorzóval finanszírozott ellátás végzésének engedélyezésére a külön jogszabály szerinti minősítési eljárásban, vagy a Tv. szerinti átcsoportosítási eljárásban sor kerülhet.”
11. § (1) Ez a rendelet – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – 2011. november 1-jén lép hatályba.
12. § Ez a rendelet 2012. január 2-án hatályát veszti.
1. melléklet a 227/2011. (X. 28.) Korm. rendelethez
1. A Kr1. 8. számú mellékletében a „Központi idegrendszeri sérültek és tartós légzésbénultak rehabilitációs ellátása” szövegrész helyébe a „Súlyos központi idegrendszeri sérültek (súlyos agysérültek, gerincvelősérültek), politraumatizáltak, égésbetegek, szeptikus sebészeti betegek rehabilitációs ellátása” szöveg lép. 2. A Kr1. 8. számú mellékletében foglalt „Krónikus ellátások” című táblázat a „00022” megjelölésű sorát követően a következő sorral egészül ki:
|
(Kódja |
Megnevezése |
Szorzója) |
|
00023 |
Kómás és gerincvelősérült betegek korai kiemelt rehabilitációs ellátása |
6,6 |
2. melléklet a 227/2011. (X. 28.) Korm. rendelethez
1. A Kr1. 14. számú melléklet „Kitöltési útmutató” „19. A felvétel típusa” része a „6. pszichiátriai beteg sürgősségi felvétele rendőrségi közreműködéssel” sort követően a következő sorokkal egészül ki: „7. rehabilitációs ellátási program szerinti nappali ellátás – első rehabilitáció
8. rehabilitációs ellátási program szerinti nappali ellátás – ismételt rehabilitáció”
2. A Kr1. 14. számú melléklet „Kitöltési útmutató” „23. A beteg további sorsa” része az „N. nagy értékű, országosan még nem elterjedt műtéti eljárás előtti ápolás lezárása” sort követően a következő sorral egészül ki: „R. otthonába bocsátva, rehabilitációra irányítva”
3. melléklet a 227/2011. (X. 28.) Korm. rendelethez
„csecsemő- és gyermekgyógyászati intenzívterápia”
„gyermek- és ifjúsági addiktológia”
4. A Kr2. 2. számú melléklete a „gyermek- és ifjúságpszichiátriai rehabilitáció” sort követően a következő sorral egészül ki: „gyermek- és ifjúsági addiktológiai rehabilitáció”
„súlyos agysérültek rehabilitációja
gerincvelősérültek rehabilitációja
politraumatizáltak, égésbetegek és szeptikus sebészeti betegek rehabilitációja
súlyos központi idegrendszeri sérültek, politraumatizáltak és égésbetegek rehabilitációja gyermekkorban”
4. melléklet a 227/2011. (X. 28.) Korm. rendelethez
„gyermek- és ifjúsági addiktológia”
„addiktológiai rehabilitáció”
„gyermek rehabilitáció”
„szén-dioxid gyógygázfürdő terápia”