46/2011. (IV. 20.) HM utasítás
a Honvédelmi Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatának módosításáról1
2011.04.21.
1. § A Honvédelmi Minisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 87/2010. (X. 6.) HM utasítás melléklete (a továbbiakban: Szabályzat) ezen utasítás melléklete szerint módosul.
2. § A Honvédelmi Minisztérium önálló szervezeti egységei ezen utasítás hatályba lépését követő 30 napon belül módosítják ügyrendjüket, és a módosítással egységes szerkezetbe foglalt hatályos ügyrendjük egy példányát a HM tervezési és koordinációs főosztályvezetője útján a HM közigazgatási államtitkára részére felterjesztik, megküldik.
3. § (1) Ez az utasítás – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – a közzétételét követő napon lép hatályba.
Melléklet a 46/2011. (IV. 20.) HM utasításhoz
(A Szabályzat alkalmazása szempontjából:)
„12. a Magyar Honvédség katonai szervezetei: a szárazföldi csapatok, a légierő csapatai, a logisztikai és támogató erők, valamint a Magyar Honvédség feladatainak végrehajtása érdekében egyéb szaktevékenységet folytató, a Honvédség Hadrendjébe tartozó önálló állománytáblával rendelkező szervezetek;”
(A Szabályzat alkalmazása szempontjából:)
„15. szakmai elöljáró: az a szolgálati jogviszonyban álló vezető, aki szakterületén a jogszabályokban, a közjogi szervezetszabályozó eszközökben meghatározottak alapján a szakirányítási döntések előkészítése keretében szakutasítás kiadására jogosult;”
(A Szabályzat alkalmazása szempontjából:)
„20. szakirányítás: az arra jogosult szakmai elöljáró, felettes azon joga és kötelezettsége, amely alapján jogszabályban vagy közjogi szervezetszabályozó eszközben meghatározott jogok és kötelezettségek keretei között, a Magyar Honvédség alaprendeltetés szerinti működésének biztosítása érdekében, az irányítás rendszerében az irányított szervezetek szaktevékenységére meghatározó befolyást gyakorol: szakutasításban meghatározza a Honvédség szakmai feladatai ellátásának szabályait, valamint a haditechnikai eszközök és anyagok üzemeltetésével, karbantartásával, javításával kapcsolatos szakmai-technikai szabályokat, és ellenőrzi az általa szakirányított szervezetek szakmai tevékenységét;”
(A Szabályzat alkalmazása szempontjából:)
„28. operatív belső kontrollrendszer: a belső kontrollrendszer, nem bele értve az operatív tevékenységtől függetlenül működő belső ellenőrzést.”
[A Magyar Köztársaság Honvédelmi Minisztériuma (a továbbiakban: minisztérium)]
„a) önálló jogi személyiséggel rendelkező központi államigazgatási szerv, amely – gazdálkodását tekintve – önállóan működő és gazdálkodó központi költségvetési szerv;”
[A Magyar Köztársaság Honvédelmi Minisztériuma (a továbbiakban: minisztérium)]
„c) a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló 1995. évi CXXV. törvény 10. § (1) bekezdése alapján ellátja a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok miniszteri irányításával, a Hvt. 52. § (1) bekezdés h) pontja alapján a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem miniszteri fenntartói irányításával, a központi egészségügyi szolgáltató szervezetek létrehozásáról szóló 2009/2007. (I. 30.) Korm. határozat 4. pontja alapján a Honvédkórház – Állami Egészségügyi Központ (Honvéd, Rendészeti és Vasútegészségügyi Központ) miniszteri felügyeletével kapcsolatos feladatokat.” (A minisztérium alapadatai a következők:)
„e) francia megnevezése: Ministère de la Défense”
(A minisztérium alapadatai a következők:)
„k) alapító okirat kelte, száma: 2010. november 17., VIII/KIM/2100/6/2010.”
„(3) Az állami feladatként ellátott alaptevékenységek körét a Hvt. és a minisztérium Alapító Okirata határozza meg. A minisztérium vállalkozási tevékenységet nem végez.” „(5) A Hvt.-ben meghatározottak szerint a közigazgatási államtitkár és a Honvéd Vezérkar főnöke útján biztosítja a Magyar Honvédség szakirányítását, a Honvéd Vezérkar főnöke útján vezeti a Honvéd Vezérkart és a Magyar Honvédség katonai szervezeteit.” „(2) Irányítja a honvédelmi feladatokkal kapcsolatos törvények, jogszabályok és közjogi szervezetszabályozó eszközök, valamint nemzetközi szerződések tervezeteinek kidolgozását, rendeletben és közjogi szervezetszabályozó eszközökkel szabályozza a honvédelmi feladatok végrehajtását, továbbá a tárca szervezeteinek tevékenységét.”
„(20) Együttműködik az illetékes miniszterekkel:
a) a haditechnikai eszközök és hadfelszerelési anyagok kutatás-fejlesztésében, gyártásában, a szükséges hadiipari kapacitások biztosításában, beszerzésében, javításában, felújításában, rendszerből történő kivonásában, megsemmisítésében;
b) a légtér légiközlekedési és egyéb célú igénybevétele feltételeinek, valamint a polgári légiforgalmi szolgálatok és az illetékes katonai szervezetek közötti együttműködés szabályainak megállapításában;
c) a katonai védelem szempontjából fontos létesítmények elhelyezésében, fenntartásában, továbbá az egészségügyi, a környezetvédelmi, a közlekedési, a hírközlési és informatikai hálózat, valamint a légi, a meteorológiai, a vegyi és sugárfigyelő jelző- és riasztási rendszer működőképességének – kiépítettségétől elvárható módon történő – biztosításában;
d) a polgári válságkezelés katonai eszközökkel és képességekkel történő támogatásában;
e) a szövetségi kötelezettségből eredő polgári veszélyhelyzeti tervezés katonai feladatainak végrehajtásában.”
„(28) Megállapítja a Magyar Honvédség feladatainak teljesítése szempontjából fontos közlekedési hálózat, a híradó, informatikai és információvédelmi szolgáltatások, valamint légi, sugárfigyelő, jelző- és riasztási rendszerek működőképességének biztosítása érdekében elvégzendő együttműködési feladatokat, és azok végrehajtásának rendjét.”
„(39) Megállapítja a Magyar Honvédség béke idején történő kiegészítésének, továbbá rendkívüli állapot idején, illetve megelőző védelmi helyzetben – az Országgyűlés külön döntése alapján – bevezetett hadkötelezettség esetén a hadkötelesekkel történő kiegészítésének rendjét és feladatait. A Honvéd Vezérkar főnökének javaslata alapján dönt az önkéntes tartalékosok kiképzésen túli tényleges katonai szolgálatra történő behívásának elrendeléséről.”
„(44) Költségvetési szervet alapít, szüntet meg, kiadja a miniszter közvetlen alárendeltségébe, közvetlen, illetve fenntartói irányítása, felügyelete alá tartozó szervezetek, valamint a katonai szervezetek alapító- és megszüntető okiratait, az alapító okiratban megállapítja, meghatározza a szervezetek rendeltetését, alapfeladatait.”
„(47) Elrendeli a jogkörébe utalt fejezetszintű ellenőrzéseket (komplex ellenőrzéseket, célellenőrzéseket és témavizsgálatokat), jóváhagyja ezek ellenőrzési programjait és összefoglaló jelentéseit. Felelős a HM fejezet belső kontrollrendszere kialakításáért és működéséért.
(48) Jóváhagyja a minisztérium fejezetszintű stratégiai és éves államháztartási belső ellenőrzési tervét, a „Honvédelmi Minisztérium igazgatása” költségvetési alcím stratégiai és éves államháztartási belső ellenőrzési tervét, valamint a fejezet összefoglaló éves államháztartási belső ellenőrzési tervét, továbbá a fejezetszintű államháztartási belső ellenőrzések éves jelentését, a „Honvédelmi Minisztérium igazgatása” költségvetési alcím éves államháztartási belső ellenőrzési jelentését, a Honvédelmi Minisztérium fejezet összefoglaló éves államháztartási belső ellenőrzési jelentését. Az éves államháztartási belső ellenőrzési terveket, illetve jelentéseket jóváhagyást követően megküldi a nemzetgazdasági miniszter részére.
(49) Megállapítja az államháztartási belső ellenőrzés fejezeti szintű egységes szabályait, jóváhagyja a Honvédelmi Minisztérium fejezet egységes államháztartási belső ellenőrzési kézikönyvét.
(50) Elrendeli a fejezetszintű, illetve a „Honvédelmi Minisztérium igazgatása” költségvetési alcímet érintő intézményi szintű államháztartási belső ellenőrzés végrehajtását. A HM Belső Ellenőrzési Hivatal, mint a minisztérium belső ellenőrzési egysége, kezdeményezése alapján dönt a hatáskörében elrendelt államháztartási belső ellenőrzések megszakításáról, felfüggesztéséről. A hatáskörében elrendelt államháztartási belső ellenőrzésekről a minisztérium belső ellenőrzési vezetője által előterjesztett jelentések alapján az ellenőrzés lezárásáról szóló értesítés keretében megszabja az intézkedési tervek kidolgozásának, jóváhagyáshoz történő előterjesztésének határidejét. Az intézkedési terveket a HM Belső Ellenőrzési Hivatal vezetőjének, mint a minisztérium belső ellenőrzési vezetőjének előzetes véleményezését, majd záradékolását követően történő előterjesztés keretében hagyja jóvá.
(51) Elrendeli a HM tárcát érintő kormányzati (KEHI) és külső ellenőrzés (ÁSZ) által javasolt intézkedések realizálását, valamint jóváhagyja az azok hasznosulásáról szóló éves értékeléseket. Jóváhagyja a belső és külső ellenőrzések megállapításai, javaslatai alapján végrehajtott, illetve végre nem hajtott intézkedésekről, azok indokairól szóló, fejezetszintű összefoglalót, valamint a „Honvédelmi Minisztérium igazgatása” költségvetési alcímre vonatkozó éves beszámolót és azokat megküldi a nemzetgazdasági miniszter részére.
(52) Utasításban szabályozza a tárca és intézményi szintű operatív belső kontrollok kialakításának és működtetésének eljárásrendjét. A fejezet szintjén – az éves költségvetési beszámoló részeként – beszámol a belső kontrollrendszer működéséről.”
„(56) Jóváhagyja az integrált védelmi tervezési folyamatban készített tervezési okmányokat (Miniszteri irányelvek a védelmi tervezéshez, az MH képességszükséglete, Javaslattételt az MH képességeinek fejlesztésére, Elsődleges forrásallokáció). Dönt a tárca 10 éves hosszú távú, stratégiai tervelgondolásáról (a továbbiakban: 10 éves tervelgondolás), jóváhagyja a tárca 10 éves hosszú távú stratégiai tervét (a továbbiakban: 10 éves terv); valamint a 10 éves terv végrehajtását biztosító, a tárca 1(+n) éves rövid távú terveit (a továbbiakban: 1(+n) éves terv).”
„(64) Előterjesztést tesz a Kormánynak a honvédelmi tárca gazdálkodásának sajátos szabályait tartalmazó rendelet kiadására.”
„(66) Az államháztartási szakfeladatrenden alapuló Egységes Védelmi Szakfeladatrendhez kötött erőforrásterv alapján jóváhagyja Honvédelmi Minisztérium költségvetési fejezet költségvetési tervjavaslatát és megküldi a nemzetgazdasági miniszternek. Jóváhagyja zárszámadáshoz kapcsolódó adatszolgáltatás tervezetét és azt megküldi a nemzetgazdasági miniszternek.
(67) A költségvetési törvény elfogadását követően, annak alapján jóváhagyja a fejezethez tartozó intézmények költségvetését. Dönt a költségvetés felhasználásáról szóló beszámolójuk elfogadásáról, jóváhagyja az előző évi előirányzat-maradványokat.”
„(71) Meghatározza a NATO Biztonsági Beruházási Programja (NSIP) keretében meghirdetett beszerzési eljárásokban történő részvétel feltételeit, az értékelési eljárás rendjét. A tárcaközi Biztonsági Beruházási Bizottság (BBB) véleményének figyelembevételével dönt az értékelési eljárásban benyújtott kérelmekről. Hatósági feladatkörében kiadja az eljárásban részt vevő magyarországi székhelyű gazdálkodó szervezetek szakmai és gazdasági megfelelőségét tanúsító „NATO Beszállításra Alkalmas” határozatot és hatósági bizonyítványt. A gazdálkodó szervezetek jegyzékét évente egy alkalommal megküldi a NATO, valamint az érintett NATO-tagállamok szervezetei részére.”
(A tárcán belüli gazdasági tervezés feladatai megvalósítása keretében jóváhagyja:)
„a) a gazdasági tervezés felső szintű szabályozóit;”
„(86) Meghatározza a tárcaszintű beszerzésekkel, a hadfelszerelés rendszeresítésével és rendszerből történő kivonásával, annak munka- és környezetvédelmi feladataival, a Rendszeresítési Bizottság működésével kapcsolatos követelményeket, kiadja az azok érvényre juttatásához szükséges rendelkezéseket.
(87) Szabályozza a személyi állomány élet-, szolgálati és munkakörülményeivel összefüggő juttatásainak, költségtérítéseinek, kedvezményeinek, a laktanyai elhelyezés, és a lakhatást célzó ellátás jogosultjainak körét, feltételeit és rendjét.”
„(100) Az EU magyar elnökség időszakában irányítja a Közös Biztonság- és Védelempolitika (CSDP) minisztériumra vonatkozó tevékenységét.”
„(104) Jóváhagyja a NATO védelmi tervezéssel, valamint CSDP keretében való működéssel összefüggésben előkészített dokumentumokat.
(105) Jóváhagyja és a védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkár útján a Szövetség részére megküldi a 10 éves terv alapján kidolgozott Képesség Kérdőívet (CS).”
„(122) Jóváhagyja a Magyar Honvédség Humán Stratégiáját, az azt megvalósító humánpolitikai programokat, az éves humánpolitikai irányelveket, valamint az Idősügyi Stratégiát.”
„(129) Az egészségügyért felelős miniszterrel egyetértésben szabályozza a Magyar Honvédség munkakörei, beosztásai betöltésével összefüggésben az alkalmassági vizsgálatra, annak elrendelésére, véleményezésére vonatkozó szabályokat, valamint az eljárás rendjét. Meghatározza az egészségi, pszichikai, fizikai alkalmassági követelményeket, azok felmérésének szabályait, továbbá az egészségügyi szabadságra és szolgálatmentességre, valamint a csökkentett napi szolgálati időre vonatkozó szabályokat.”
„(144) Gyakorolja a Magyar Honvédség Kormányzati Célú Elkülönült Hírközlő Hálózat hálózatgazdai jog- és hatáskörét, amelyet delegál a HVK híradó, informatikai és információvédelmi csoportfőnök részére.”
„(151) Engedélyezi a katonai szervezetek névhasználatát.”
„(157) Szabályozza a légiközlekedésről szóló törvényben és végrehajtási rendeleteiben meghatározott, az állami célú légiközlekedéssel kapcsolatos, hatáskörébe utalt feladatokat, gyakorolja a másodfokú katonai légügyi hatósági jogkört.”
„(167) Szabályozza a honvédelmi tárca szervezetei jogi képviseletének és jogi képviselete felügyeletének rendjét.
(168) Megállapítja a meg nem térülő károk leírással és törléssel történő rendezésének és nyilvántartásának sajátos szabályait.
(169) Szabályozza a honvédelmi ágazatban dolgozók igazolványának fajtáit, az igazolványok kezelését és kiadását.
(170) A külön jogszabályban meghatározottak szerinti kivételes méltánylást érdemlő esetekben engedélyezi a Honvédkórház – Állami Egészségügyi Központ egészségügyi szolgáltatásainak igénybevételét.”
„(4) A közigazgatási államtitkár felelős a Magyar Honvédség mindazon felső szintű szakirányítási feladatainak ellátásáért, amelyek nem a Honvéd Vezérkar főnökének hatáskörébe tartoznak. Szakmai felettese a szakirányítási hatáskörébe utalt szakterületek személyi állományának.”
„(6) A közigazgatási államtitkár köteles a Honvéd Vezérkar főnökének hatáskörében előkészített – a közigazgatási államtitkár útján miniszteri jóváhagyásra felterjesztett – döntési javaslatokat a szakirányítási hatásköre tekintetében megvizsgálni.”
„(7) A szakirányítási hatáskörébe tartozó szakterületeknek megfelelően véleményezteti a Honvéd Vezérkar főnöke által jóváhagyásra felterjesztett belső rendelkezések tervezeteit. Szakirányítási hatáskörébe tartozó szakterületek vonatkozásában megvizsgáltatja a Honvéd Vezérkar főnöke által előkészített döntési javaslatokat és döntésre a miniszter elé terjeszti azokat.”
„(21) Irányítja a minisztérium munkaterveinek előkészítését. A miniszter részére jóváhagyásra felterjeszti a minisztérium éves munkatervét, illetve a Honvéd Vezérkar főnökével egyetértésben jóváhagyja a minisztérium havi munkatervét. Hatáskörében jóváhagyja az alárendelt szervezetek munkaterveit.
(22) Felügyeli a munkatervekben meghatározott, hatáskörébe tartozó feladatok végrehajtását, szükség esetén intézkedéseket kezdeményez, vagy tesz azok végrehajtására.”
„Jóváhagyja az alárendeltségébe tartozó HM szervek és szervezetek ügyrendjét, illetve szervezeti és működési szabályzatát, munkatervét, valamint – külön miniszteri utasításban meghatározottak szerint – a minisztérium és a HM szervezetek munkaköri jegyzékeinek módosításait.”
„(41) A Honvéd Vezérkar főnöke által megadott igények alapján kezdeményezi a katonai védelmi szempontból fontos közlekedési hálózat, a híradó, informatikai és információvédelmi szolgáltatások, valamint a légi, sugárfigyelő, jelző- és riasztó rendszerek honvédelmi érdekű működőképességének biztosítására irányuló intézkedések kidolgozását.”
„(52) Irányítja a TVTR működtetését és a rendszer fejlesztését, ellátja a HM Védelmi Tervező Bizottság elnöki teendőit.”
„(62) A védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkár javaslatára a miniszternek előterjeszti a fejezet költségvetési javaslatát, valamint a fejezeti költségvetés végrehajtásáról szóló beszámoló jelentés tervezetét. A fejezeti költségvetési javaslat jóváhagyását követően a miniszter részére előterjeszti a fejezethez tartozó intézmények költségvetési javaslatait.”
(A tárca pénzügyi és számviteli feladatainak megvalósítása keretében jóváhagyásra előterjeszti:)
„m) a tárca Éves Beszerzési Tervét;”
„(67) Kiadja a Honvédelmi Minisztérium, mint intézmény fejezeti kezelésű előirányzatokkal kapcsolatos gazdálkodási feladatokra vonatkozó belső szabályzatot.”
„(69) Szakutasításban szabályozza a Honvédelmi Minisztérium, mint intézmény operatív belső kontrolljainak kialakítását, működtetését (Általános Belső Kontroll Szabályzat), a szabálytalanságok kezelésének eljárásrendjét, valamint a kockázatkezelését (Kockázatkezelési Szabályzat). A Honvédelmi Minisztérium mint intézmény vonatkozásában beszámol (értékeli) a belső kontrollrendszer működéséről az elemi költségvetési beszámoló részeként.”
„(74) Az illetékes helyettes államtitkáron keresztül irányítja a tárca környezetvédelmi feladataival összefüggő tevékenység végrehajtását. Jóváhagyásra felterjeszti a szakterülettel összefüggő, a Nemzeti Környezetvédelmi Programhoz kapcsolódó tárcaszintű környezet- és természetvédelmi program- és stratégia javaslatokat, szabályozókat.
(75) A miniszter kijelölése alapján képviseli a tárcát a KKB ülésein, részt vesz a Kormány katasztrófavédelemmel kapcsolatos döntéseinek előkészítésében. Gondoskodik a HKR felkészítéséről. A védekezés időszakában irányítja a Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszert, vezeti a Honvédelmi Ágazati Katasztrófavédelmi Operatív Törzs munkáját, irányítja a Katasztrófavédelmi Operatív Bizottság tevékenységét.
(76) Jóváhagyja a HKR működtetéséről szóló irányelveket.”
„(83) Irányítja az EU és NATO, valamint a nemzetközi kapcsolattartás követelményeinek és feladatainak megállapítását, a feladatok végrehajtását és meghatározza a végrehajtásban érintett szervek feladatait.”
„(119) Irányítja a honvédelmi tárca hosszú távú humánpolitikai intézkedései kidolgozásának és végrehajtásának, valamint a tárca személyügyi tevékenysége végrehajtásának tervezését és szervezését, továbbá a Magyar Honvédség kiegészítését és hadkötelezettség idején hadkötelesekkel történő hadkiegészítését biztosító humán-személyügyi szakigazgatás tárcaszintű feladatainak előkészítését.”
„(126) Szakirányítja az iratkezelési (ügyviteli), valamint információvédelmi tevékenységet. Kidolgoztatja és jóváhagyásra előterjeszti a HM szervek, a miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetek, valamint a Magyar Honvédség katonai szervezetei iratkezelési (ügyviteli) és információvédelmi tevékenységét szabályozó rendelkezések tervezeteit.”
„(136) A honvédelmi tárca kezelésében lévő nemzeti minősített adatok vonatkozásában:
a) a kérelmező számára kiadja a minősített adat megismeréséhez szükséges megismerési engedélyt;
b) büntető-, polgári peres, illetve közigazgatási hatósági eljárásban felmentést ad a titoktartási kötelezettség alól;
c) engedélyezi a nemzeti minősített adat nyilvánosságra hozatalát;
d) engedélyezi a honvédelmi érdekből minősített levéltári anyagok kutatását;
e) az irattári és a levéltári iratok felülvizsgálata során dönt a jogutód nélkül megszűnt katonai szervezeteknél keletkezett minősített adatok minősítésének törléséről, megváltozásáról, az új minősítés időbeli hatályáról, amennyiben a miniszter a minősített adat felülvizsgálatára szakértőt nem jelöl ki.
(137) A fejezeti kezelésű előirányzatok felhasználásáról szóló évente kiadásra kerülő HM utasításban meghatározottak szerint engedélyezi a „Hozzájárulás a NATO költségvetéséhez”, valamint a „Hozzájárulás az EU védelmi célú közös finanszírozású védelmi alapjaihoz” megnevezésű fejezeti kezelésű jogcímek terhére történő meghatározott összeghatárú kifizetéseket.
(138) A külön jogszabályban meghatározottak szerinti kivételes méltánylást érdemlő esetekben elutasító döntést hoz a Honvédkórház – Állami Egészségügyi Központban egészségügyi szolgáltatásainak igénybevételéről.”
„(10) A miniszter által átruházott hatáskörben az irányadó jogszabályoknak és HM utasításoknak megfelelően keret- és támogatási szerződést köt a Budapesti Honvéd Sport Egyesülettel, a Magyar Futball Akadémia Alapítvánnyal, a Honvéd Sportegyesületek Országos Szövetségével, felügyeli a támogatások felhasználását.”
„(12) Jóváhagyja a Parlamenti Államtitkári Titkárság ügyrendjét, munkaterveit, valamint az irányítása alá tartozó HM szervezetek szervezeti és működési szabályzatát, munkaterveit. Egyetértési jogot gyakorol a HM Tábori Lelkészi Szolgálat szolgálati ágainak szervezeti és működési szabályzataival kapcsolatban.
(13) Irányítja a Magyar Köztársaság területén és külföldön lévő hadisírok, hősi emlékművek és hősi emlékhelyek gondozásával, fenntartásával és megőrzésével kapcsolatos feladatok ellátását, a hadisírokkal kapcsolatos nemzetközi együttműködést, a minisztérium álláspontjának képviseletét a külföldi delegációkkal való tárgyalások megállapodások előkészítése, valamint a nemzetközi együttműködés során.”
„(14) Koordinálja a Nemzetközi Katonai Sporttanácsban (CISM) való részvételt, illetve képviseletet. Meghatározza a CISM éves nemzetközi eseményeire épülő hazai feladatokat.
(15) Meghatározza az ifjúság honvédelmi nevelésével összefüggő követelményeket, felügyeli az e területeken működő szervek, szervezetek tevékenységét. Kapcsolatot tart a társadalmi szervezetekkel.
(16) Felügyeli a társadalmi szervezetek honvédelmi szempontból fontos programjainak támogatását, koordinálja a támogatások felhasználásának ellenőrzését.
(17) Közreműködik a miniszter által adományozható művelődési és művészeti kitüntető díjak odaítélésével kapcsolatos szakmai feladatok végzésében. Előkészíti a kulturális pályázatok kiírását.
(18) Tervezi a sport- és kulturális politika megvalósításához biztosított forrásokat és részt vesz azok felhasználásának ellenőrzésében, különös tekintettel a honvéd sportegyesületekre. Figyelemmel kíséri a honvéd sportegyesületek működését.
(19) Ellátja az ifjúság honvédelmi ismereteinek bővítésével kapcsolatos ágazati feladatokat a Honvéd Vezérkar illetékes szerveivel együttműködésben.
(20) Szakmailag irányítja a Honvédség érdekében tevékenykedő, honvédségi hagyományőrző kulturális társadalmi szervezetek éves normatív támogatását, illetve pályázati rendszerű támogatását, miniszter által átruházott hatáskörben az irányadó jogszabályoknak és HM utasításoknak megfelelően aláírja a támogatási szerződéseket.
(21) Megköti az ingóságok ideiglenes használatba adásával kapcsolatos polgári jogi szerződéseket, felügyeli azok végrehajtását, teljesülését.
(22) Irányítja, koordinálja, ellátja azon feladatokat, amelyeket a miniszter eseti jelleggel a hatáskörébe utal.”
„A Honvéd Vezérkar főnöke a hatáskörében előkészített miniszteri döntéseket a közigazgatási államtitkár útján terjeszti fel jóváhagyásra, aki köteles azokat a szakirányítási hatáskörébe utalt szakterületek tekintetében megvizsgálni.”
„(4) A Honvéd Vezérkar főnöke a miniszter legfőbb katonai tanácsadója. Vezeti a Honvéd Vezérkar szerveit és a Magyar Honvédség hadrendjébe tartozó katonai szervezeteket. Szolgálati elöljárója a Magyar Honvédség tényleges állományú katonáinak, felelős azok hadrafoghatóságáért, kiképzéséért és felkészítéséért, továbbá magas fokú fegyelméért. Megvalósítja a Magyar Honvédség katonai vezetését a haderő alkalmazásával, a készenlét fokozásával, a kiegészítéssel, a készenlét fokozásának rendszerével, a katonai szervezéssel, a vezetéssel, illetve a kiképzéssel és a tiszthelyettes szakképzéssel összefüggő területeken.
(5) A Honvéd Vezérkar főnöke a közigazgatási államtitkár alárendeltségébe tartozó HM szervek és a miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetek katona állománya tekintetében szolgálati elöljárói jogkörében – jogszabály, kormányhatározat, vagy közjogi szervezetszabályozó eszköz eltérő rendelkezése kivételével – kizárólag az általános katonai fegyelem fenntartásával összefüggésben jár el.”
„(6) A Honvéd Vezérkar főnöke a Magyar Honvédség irányításának és felső szintű vezetésének rendjéről szóló kormányhatározat, valamint a miniszter által megállapított hatáskör gyakorlásának keretei között felelős a Magyar Honvédség általános katonai szakterülete (a Honvédség alkalmazása, hadrafoghatósága, készenlétének fenntartása és fokozása, kiegészítése, kiképzése és felkészítése, fegyelme) szakirányításáért. Szakirányítási jogköre tekintetében szakmai elöljárója, illetve szakmai felettese a Magyar Honvédség teljes személyi állományának.
(7) A Honvéd Vezérkar főnöke a hatáskörébe utalt állomány felett gyakorolja a jogszabály által részére megállapított munkáltatói jogokat és elrendeli a fegyelmi, a méltatlansági, a szabálysértési, valamint a büntetőeljárás lefolytatását.
(8) A Honvéd Vezérkar főnöke feladatait a helyettese közreműködésével látja el. Vezetési tevékenysége a helyettese, a törzsigazgató, a Honvéd Vezérkar szerveinek vezetői, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka, továbbá a katonai szervezetek parancsnokai útján valósul meg.”
„(4) Irányítja a katonai képességek fejlesztését, melynek keretében felméri a Haderő helyzetét, valamint megállapítja az általános és a különböző időszakokra vonatkozó katonai képességszükségleteket, illetve javaslatot tesz azok fejlesztésére. Koordinálja a haderőtervezés Honvéd Vezérkart érintő feladatainak végrehajtását, irányítja a TVTR képesség- és feladattervező alrendszer (KFTAR) működését.”
„(10) Kidolgoztatja a Honvéd Vezérkar és a Magyar Honvédség katonai szervezetei minősített időszaki feladatai tervezésének és vezetésének rendjét, tervezi és vezeti a Magyar Honvédség kiegészítését, valamint a veszélyhelyzet, a megelőző védelmi helyzet és a rendkívüli állapot időszakában a Magyar Honvédség hadkiegészítését, a hadkiegészítéshez szükséges ingatlanok és ingó dolgok igénybevételét.”
„(18) Közreműködik a Magyar Honvédség feladatteljesítése szempontjából fontos közlekedési hálózat, a híradó, informatikai és információvédelmi szolgáltatások, valamint a légi, sugárfigyelő, jelző- és riasztási rendszerek működőképességének biztosításában. Javaslatot tesz a rendszerekkel kapcsolatos követelményekre és az illetékes miniszterekkel történő, a fenti területekkel összefüggő együttműködésre.”
„(33) Állandó katonai képviselője által képviselteti magát a NATO Katonai Bizottság (NATO MC) és az EU Katonai Bizottság (EUMC) rendszeres ülésein.
(34) Képviseli a honvédelmi tárcát a NATO Katonai Bizottság és az EU Katonai Bizottság vezérkar főnöki szintű ülésein.”
„(42) Jóváhagyja a közvetlen alárendeltségébe tartozó katonai szervezetek, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság, továbbá a Honvéd Vezérkar szerveinek munkaterveit.”
„(50) A parancsnokságok, csapatok béke- és békétől eltérő időszaki vezetési rendszere működésének biztosítása érdekében tervezi, szervezi és ellenőrzi a híradó, informatikai és információvédelmi szolgáltatásokkal, a vezetés egyéb területeivel kapcsolatos feladatokat.”
„(53) Megállapítja a Magyar Honvédség Kormányzati Célú Elkülönült Hírközlő Hálózatának katonai követelményeit, valamint a nemzetbiztonsági előírások betartására vonatkozó szabályokat.”
„(58) A KKB-tól, annak szerveitől, vagy azok működőképességének eléréséig a megyei, fővárosi védelmi bizottságoktól érkező – a katasztrófavédelmi feladatokhoz való hozzájárulásra történő – felkérés esetén elrendeli a HKR-ben résztvevő erők riasztását, aktivizálását.
(59) A közigazgatási államtitkárral együttműködve jóváhagyásra előterjeszti a miniszternek a katasztrófa helyzetben kihirdetett veszélyhelyzet, illetve szükségállapot esetén alkalmazandó rendeleti úton bevezetett intézkedések ágazaton belüli érvényesülésének szabályait, valamint a minősített helyzetek kihirdetését el nem érő mértékű katasztrófák esetén bevezetendő rendszabályokat.
(60) Tanácskozási jogú tagként képviseli a tárcát a KKB ülésein, részt vesz a Kormány katasztrófavédelemmel kapcsolatos döntéseinek előkészítésében.
(61) Felterjeszti a miniszter részére az Ágazati Katasztrófavédelmi Tervet.
(62) A közigazgatási államtitkárral egyetértésben jóváhagyja a Honvédelmi Minisztérium havi munkatervét.
(63) Gyakorolja a külön jogszabályokban szabályozott ügyekben az első fokú hatósági, illetve szakhatósági jogköröket.
(64) Kiadmányozási jogot gyakorol:
a) szolgálati kötelmekkel összefüggő baleset, betegség-megállapítással, minősítéssel kapcsolatos ügyekben;
b) munkaegészségügyi hatósági ügyekben;
c) atomenergiai engedélyezési hatósági ügyekben,
a miniszter másodfokú hatósági jogkörében.
(65) Kiadmányozási jogot gyakorol az MH létesítményeinek területén működtetni kívánt szálláshely engedélyezése iránti eljárásban a higiénés és egészségvédelmi, táplálkozás-egészségügyi és dietetikai, az ivóvízminőségi, a települési szilárd és folyékony hulladékkal kapcsolatos járványügyi vonatkozású követelményekre, valamint a kémiai biztonságra és a dohányzóhelyek kijelölésére vonatkozó szakkérdésekkel kapcsolatos szakhatósági ügyekben a miniszter másodfokú szakhatósági jogkörében.”
„(2) A Honvéd Vezérkar főnöke irányítja:
a) a Honvéd Vezérkar főnök helyettes tevékenységét;
b) a törzsigazgató tevékenységét;
c) a HVK személyzeti csoportfőnök tevékenységét;
d) a HVK hadműveleti csoportfőnök tevékenységét;
e) a HVK logisztikai csoportfőnök tevékenységét;
f) a HVK haderőtervezési csoportfőnök tevékenységét;
g) a HVK híradó, informatikai és információvédelmi csoportfőnök tevékenységét;
h) a HVK egészségügyi csoportfőnök tevékenységét;
i) a HVK kiképzési csoportfőnök tevékenységét;
j) a HVK vezérkari irodavezető tevékenységét.
(3) A Honvéd Vezérkar főnöke vezeti:
a) a Honvéd Vezérkart;
b) a Magyar Honvédség Hadrendjébe tartozó szervezeteket.”
„(3) Irányítja a Miniszteri Tikárság, a Miniszteri Kabinetiroda, a Miniszteri Vizsgálati Csoport és a Sajtóiroda vezetőjének tevékenységét.”
„(14) Miniszteri felhatalmazás alapján a minisztérium terveiben nem szereplő egyedi és váratlan ellenőrzések elrendelése a Miniszteri Vizsgálati Csoport részére.
(15) Jóváhagyja a közvetlen irányítása alá tartozó HM szervezet szervezeti és működési szabályzatát és munkaterveit.”
65. § A Szabályzat 26. §-a helyébe a következő rendelkezés lép: „26. § A miniszter kabinetfőnökét távolléte, vagy akadályoztatása esetén az általa kijelölt, a Miniszteri Kabinetbe tartozó személy helyettesíti.” „(14) Felügyeli a minisztérium, a miniszter közvetlen alárendeltségébe, közvetlen és fenntartói irányítása, illetve felügyelete alá tartozó szervezetek, valamint a Magyar Honvédség katonai szervezetei jogi képviseletének ellátását. Irányítja a kiemelt fontosságú társadalombiztosítási és káreljárási ügyekben a tárca külső szervezetek előtti képviseletét. Az igazgatási és jogi képviseleti főosztályvezető javaslata alapján, vagy saját hatáskörben dönt a jogi képviselet egyéni ügyvéd, illetve ügyvédi iroda általi ellátásáról.”
„(18) Jogi szempontból felülvizsgálja a miniszter által alapított költségvetési szervek alapító és megszüntető okiratait, illetve azok módosításait.”
„(22) Szakmailag irányítja a hatáskörébe utalt, a hatósági és szakhatósági feladatokat ellátó HM szervezet szakmai tevékenységét.”
„(25) Kiadmányozási jogot gyakorol:
a) a szolgálati viszonnyal összefüggő társadalombiztosítási (saját jogú és hozzátartozói nyugellátás, baleseti-járadék) ügyekben;
b) munkabiztonsági hatósági ügyekben,
a miniszter jogkörében.”
„(4) Szakmailag irányítja a TVTR működtetését és a rendszer fejlesztését. A közigazgatási államtitkár távolléte, vagy akadályoztatása esetén ellátja a HM Védelmi Tervezési Bizottság elnöki teendőit.”
„(10) A szakirányítás keretei között irányítja és koordinálja az EU magyar elnökség időszakában a minisztérium valamennyi CSDP vonatkozású tevékenységét.”
„(11) Képviseli a tárcát a nemzetgazdaság védelmi felkészítésében. Koordinálja a Befogadó Nemzeti Támogatás logisztikai szakfeladatait, valamint támogatja a rendszerbe bevont HM alapítású gazdasági társaságok tervező és előkészítő tevékenységét.”
„(22) Szakmailag irányítja a honvédelmi tárca ingatlan- és ingó vagyongazdálkodással összefüggő tevékenységet.”
„(32) A szakirányítás keretei között irányítja a tárca erőforrás- és költségvetés gazdálkodási tevékenységének éves, rövid-, közép- és hosszú távú tervezési és elszámolási feladatait, ezen belül a tárca költségvetési terv javaslatainak, a tárca zárszámadáshoz kapcsolódó adatszolgáltatásainak és elemi költségvetési beszámolóinak, valamint a tárca éves előirányzat-maradványa elszámolási okmányainak összeállítását, koordinálja az ezzel kapcsolatos jogszabályok és belső szabályozók előkészítését, és jóváhagyásra felterjeszti azokat a miniszternek.
(33) A szakirányítás keretei között irányítja a tárca költségvetési és zárszámadási törvényjavaslatainak összeállítását. A költségvetés jóváhagyását követően előterjeszti a fejezethez tartozó intézmények költségvetési tervezetét.
(34) Az általa kijelölt vezető útján irányítja a Költségvetés Gazdálkodási Információs Rendszer (KGIR) működését, koordinálja a rendszer fejlesztését, a felső szintű szabályzók kidolgozását. Jóváhagyja és előterjeszti a rendszer működésére és fejlesztésére vonatkozó felső szintű szabályzók tervezetét, a rendszer fejlesztésére irányuló szakmai követelményeket.”
„(36) A közigazgatási államtitkár útján javaslatot tesz a miniszteri tartalék felhasználására, valamint „a központosított bevételek terhére történő kifizetések” előirányzataira.”
„(38) Szakirányítás keretei között a HM Közgazdasági és Pénzügyi Hivatal tevékenységén keresztül irányítja a belső kontrollrendszer kialakításának, működtetésének és fejlesztésének, fejezetszintű szabályai kidolgozásának tárca szintű szakmai koordinációját, harmonizációját, valamint ellenőrzését.
(39) Irányítja az Állami Számvevőszék, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal, a HM Belső Ellenőrzési Hivatal által végzett, az államháztartási pénzügyi ellenőrzések tapasztalataiból adódó, a tárca szervezeteinél jelentkező feladatok végrehajtását”.
„(44) A HM Közgazdasági és Pénzügyi Hivatal tevékenységével összefüggésben jóváhagyja a honvédelmi szervek operatív belső kontrolljainak vizsgálatával kapcsolatos programokat, jelentéseket, beszámolókat.”
„(55) Ellátja a NATO Biztonsági Beruházási Programja (NSIP) keretében meghirdetett beszerzési eljárások, valamint az értékelési eljárásrend döntés-előkészítési feladatai végrehajtására létrehozott tárcaközi Biztonsági Beruházási Bizottság, valamint a hadfelszerelés rendszeresítésére és rendszerből történő kivonására létrehozott tárcaszintű Rendszeresítési Bizottság elnöki teendőit.
(56) Szakmailag irányítja a személyi állomány jogviszonyának megfelelő pénzbeli járandóságaival, társadalombiztosítási és egyes szociálpolitikai juttatásaival, az adózással, a hivatásos állomány és családtagjai nyugellátási rendszerével kapcsolatos szabályozási tevékenységét, valamint ezzel összefüggésben a miniszteri, illetve államtitkári döntések előkészítését.
(57) A fejezeti kezelésű előirányzatok felhasználásáról szóló évente kiadásra kerülő HM utasításban meghatározottak szerint engedélyezi a „Hozzájárulás a NATO költségvetéséhez” valamint a „Hozzájárulás az EU védelmi célú közös finanszírozású védelmi alapjaihoz” megnevezésű fejezeti kezelésű jogcímek terhére történő meghatározott összeghatárú kifizetéseket.
(58) Miniszteri felhatalmazás alapján kiadmányozza a külföldi fegyveres erők adómentességi igazolásait.
(59) Kiadmányozási jogot gyakorol:
a) a honvédelmi és katonai célú építményekkel kapcsolatos építésfelügyeleti hatósági ügyekben;
b) a honvédelmi és katonai célú építményekkel kapcsolatos katonai építésügyi hatósági ügyekben;
c) tűzvédelmi hatósági ügyekben;
d) veszélyes katonai objektumok felügyeletével kapcsolatos hatósági ügyekben;
e) a szabályozott anyagokra és a fluortartalmú üvegházhatású gázokra vonatkozó rendelkezések végrehajtásával kapcsolatos ellenőrzéssel és bírság kiszabásával, valamint a szabályozott anyagok és a legalább 3 kilogramm fluortartalmú üvegházhatású gázt tartalmazó tűzvédelmi rendszerek esetében az üzemeltetők számára előírt kötelezettségek teljesítésének ellenőrzésével kapcsolatos hatósági ügyekben,
a miniszter másodfokú hatósági jogkörében.
(60) Kiadmányozási jogot gyakorol:
a) tűzvédelmi szakhatósági ügyekben;
b) honvédelmi rendeltetésű erdőkkel kapcsolatos szakhatósági ügyekben;
c) a Magyar Honvédség létesítményeinek területén működtetni kívánt, legalább 10 fő feletti befogadó képességű szálláshelyekkel kapcsolatos tűzvédelmi szakhatósági ügyekben;
d) a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elektronikus hírközlési nyomvonalas, nyomvonal jellegű építményekkel és egyéb műtárgyakkal kapcsolatos eljárásában, ha az eljárás honvédelmi vagy katonai célú létesítmény működési vagy védőterületén tervezett építmény vagy egyéb műtárgy engedélyezésére irányul;
e) a természetes fürdővíz használatának engedélyezésére irányuló eljárásban dunai és tiszai fürdőhely esetén – annak elbírálása kérdésében, hogy a fürdővíz használatának engedélyezése során a Magyar Honvédség nemzeti és szövetségi védelmi feladatai biztosíthatóak-e –;
f) a fürdőhely kijelölésére irányuló eljárásban dunai és tiszai fürdőhely esetén – annak elbírálása kérdésében, hogy a fürdőhely kijelölése során a Magyar Honvédség nemzeti és szövetségi védelmi feladatai biztosíthatók-e –;
g) a Sugáregészségügyi Decentrum és az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által atomenergiával kapcsolatos radioaktív hulladék átmeneti tárolójának és végleges hulladéklerakó létesítése, üzemeltetése, átalakítása, megszüntetése, lezárása, és az aktív, valamint a passzív intézményes ellenőrzésre történő áttérés tekintetében, ha az eljárás honvédelmi vagy katonai célú létesítmény működési vagy védőterületén tervezett létesítmény megvalósítására irányul;
h) a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalnak a sajátos építményfajtákkal kapcsolatos hatósági eljárásában, ha az eljárás honvédelmi vagy katonai célú létesítmény működési vagy védőterületén tervezett létesítmény megvalósítására irányul;
i) a bányászati hatósági ügyekben, ha az eljárás honvédelmi vagy katonai célú létesítmény működési vagy védőterületén tervezett létesítmény megvalósítására irányul;
j) a vasúti építmény engedélyezésére irányuló eljárásban, ha az eljárás honvédelmi vagy katonai célú létesítmény működési vagy védőterületén tervezett vasúti építményre vonatkozik;
k) az utak építési engedélyezési eljárásában, ha az eljárás honvédelmi és katonai célú létesítmény működési vagy védőterületén tervezett utak engedélyezésére, vagy az eljárás honvédelmi vagy katonai célú létesítmény működési vagy védőterületén tervezett hajózási létesítmény engedélyezésére irányul,
a miniszter másodfokú szakhatósági jogkörében.”
(A védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkár irányítja:)
„b) a Hadfelszerelési és Vagyonfelügyeleti Főosztály vezetőjének tevékenységét;”
80. § A Szabályzat 38. §-a helyébe a következő rendelkezés lép: „38. § A védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkárt akadályozatása esetén a hadfelszerelési és vagyonfelügyeleti főosztályvezető helyettesíti.” „(8) Döntésre előterjeszti a költségvetéssel, gazdálkodással, beszerzéssel kapcsolatos terveket, beszámolókat és javaslatokat a Honvéd Vezérkar főnöke részére.”
„(12) Koordinálja a haderőtervezés Honvéd Vezérkart érintő feladatait.”
„(2) A minisztérium feladatainak meghatározására, a feladatok hatékony végrehajtásának koordinálására éves, illetve havi munkatervet kell készíteni.
(3) A munkatervezés részletes rendjét, a kidolgozásra kerülő munkaterveket, egyéb okmányokat, azok előkészítésének módját és tartalmi, valamint formai követelményeit külön miniszteri rendelkezések határozzák meg.”
85. § A Szabályzat 65. §-át megelőző az „Előterjesztések, jogszabályok, az állami irányítás egyéb jogi eszközei, belső rendelkezések előkészítése, véleményezése” cím helyébe a következő cím lép: „Előterjesztések, jogszabályok, közjogi szervezetszabályozó eszközök, belső rendelkezések előkészítése, véleményezése”
86. § A Szabályzat 67. §-át megelőző a „Jogszabályok, illetve az állami irányítás egyéb jogi eszközeinek előkészítése, véleményezése” cím helyébe a következő cím lép: „Jogszabályok, illetve a közjogi szervezetszabályozó eszközök előkészítése, véleményezése”
„A jogszabály-tervezet előkészítésére irányuló javaslatot és annak részletes indoklását a Jogi Főosztálynak kell telefaxon és elektronikusan is megküldeni.”
„(3) A jogszabály-tervezet szakmai kidolgozásáért és tartalmáért az illetékes HM szerv vezetője felelős. A kidolgozott tervezetet a HM szerv vezetőjének telefaxon és elektronikusan kell eljuttatni a jogi főosztályvezető részére. A jogszabály-tervezet előzetes hatásvizsgálatát legkésőbb a Kormány ügyrendje szerinti előzetes egyeztetés kezdeményezéséig kell megküldeni a Jogi Főosztálynak.”
„(10) Az előzetes egyeztetésre bocsátáshoz szükséges előterjesztést a Jogi Főosztály a szakmai szervezetek javaslatai, illetve az általuk készített előzetes hatásvizsgálat alapján készíti el, és terjeszti fel miniszteri jóváhagyásra. A miniszter az előzetes szakmai egyeztetésre vonatkozó döntését az előterjesztésre rájegyezve közli a Jogi Főosztállyal. A külső egyeztetés során a jogalkotásra vonatkozó törvény szabályai és a Kormány ügyrendje szerint kell eljárni.
(11) A tervezeteket a Kormány ügyrendje szerinti előzetes egyeztetés céljából a miniszter jóváhagyása esetén a jogi főosztályvezető küldi meg a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Kormányirodát irányító helyettes államtitkárának.”
(A kiadmányozási jogkör gyakorlása során a miniszter kiadmányozza:)
„c) a miniszteri rendeletet, a közjogi szervezetszabályozó eszközöket (közjogi szervezetszabályozó eszköz kiadmányozását minisztériumi vezetőre átruházhatja);”
„(9) A miniszter másodfokú hatósági, illetve szakhatósági jogkörében kiadmányozásra jogosultakat a jelen Szabályzat külön szabályozza.”
„(16) A védelmi tervezéssel és képességfejlesztéssel összefüggő kérdésekben külföldi kormányzati szervvel, a NATO, az EU és az EBESZ szervezeteivel való kapcsolattartás a HM Védelmi Tervezési Főosztályon keresztül történik.
(17) A HM tárca felelősségi körébe tartozó, a NATO és EU közös finanszírozású alapjaihoz történő magyar hozzájárulások rendezése érdekében az illetékes pénzügyi bizottságokkal történő kapcsolattartást – a védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkár szakmai irányításával – a HM Közgazdasági és Pénzügyi Hivatal végzi.”
„(7) A HM szervek és szervezetek vezetői – feladatkörüket érintő kérdésekben – közvetlen hivatali felettesük, szolgálati elöljárójuk tájékoztatása mellett a sajtófőnök előzetes egyetértésével a kabinetfőnök, a Honvéd Vezérkar esetében a Honvéd Vezér főnökének, vagy helyettesének jóváhagyásával nyilatkozhatnak.
(8) A minisztériumi vezetők titkárságai, a HM szervek és szervezetek vezetői a sajtótól hozzájuk érkezett kérésekről (kérdésekről) előzetesen tájékoztatni kötelesek a HM sajtófőnökét.”
(A HM biztonsági vezetője a honvédelmi tárca kezelésében lévő nemzeti minősített adatok vonatkozásában:)
„d) részt vesz a nemzeti minősített adat nyilvánosságra hozatalával kapcsolatos eljárásban;”
(A HM biztonsági vezetője a honvédelmi tárca kezelésében lévő nemzeti minősített adatok vonatkozásában:)
„f) véleményezi a honvédelmi érdekből minősített levéltári anyagok kutatására vonatkozó kérelmeket.”
(A miniszter e Szabályzat hatálybalépését követő 60 napon belül kiadja, vagy szükség szerint módosítja a következő szabályzatokat, illetve szabályozókat:
gazdálkodás és számviteli szabályzatokat, illetve szabályzókat)
„ia) a HM fejezet egységes számviteli politikáját és annak mellékleteit, a HM számlarendet és a minisztérium által szabályzatban rendezett – a működéséhez, gazdálkodásához kapcsolódó és pénzügyi kihatással bíró, jogszabályban nem szabályozott kérdések mint a gazdálkodással, így különösen a kötelezettségvállalás, ellenjegyzés, a szakmai teljesítés igazolása, az érvényesítés, utalványozás gyakorlásának módjával, eljárási és dokumentációs részletszabályaival, valamint az ezeket végző személyek kijelölésének rendjével, és az adatszolgáltatási feladatok teljesítésével kapcsolatos – belső előírásokat,”
(Koordinációs feladatok)
„o) A HM Protokoll és Rendezvényszervező Igazgatóság tevékenységének kabinetfőnöki irányításához kapcsolódó feladatok ellátása.”
(Funkcionális feladatok)
„a) A honvédelmi tárca átlátható működésének, a haderő polgári ellenőrzésének (civil kontroll) folyamatos biztosítása érdekében a miniszter által meghatározott egyes területeken nem tervezett, előre nem bejelentett célellenőrzések és témavizsgálatok végrehajtása és nyomon követése a honvédelmi tárca kijelölt szervezeteinél.”
(Funkcionális feladatok)
„j) A tárca hivatalos sajtóközleményeinek elkészítése, a Kormányzati Kommunikációs Államtitkárság tájékoztatása utáni írásos nyilatkozatok megfogalmazása, majd ezek hírügynökségekhez, szerkesztőségekhez való eljuttatása.”
(Funkcionális feladatok)
„u) A Zrínyi Kommunikációs Szolgáltató Nonprofit Közhasznú Korlátolt Felelősségű Társaság (Zrínyi Média) szakmai irányításával összefüggő feladatok végzése.
v) A Zrínyi Média gondozásában készülő papír alapú, vagy elektronikus formájú médiatermékeket készítő szerkesztőségek vezetőinek szakmai felügyeletével összefüggő feladatok ellátása.”
(Funkcionális feladatok)
„x) Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.”
102. § A 2. számú függelék 7.1.0.1. HM Közigazgatási Államtitkári Titkárság 1. pontjának h) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„h) Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése.”
103. § A 2. számú függelék 7.1.0.1. HM Közigazgatási Államtitkári Titkárság 1. pontja a következő i) alponttal egészül ki: (Funkcionális feladatok)
„i) A HM Központi Lakásbizottság hatáskörébe tartozó ügyekben a döntési javaslatok előkészítése a bizottság titkára útján.”
104. § A 2. számú függelék 7.1.0.2. HM Tervezési és Koordinációs Főosztály 1. pont l) alpontjának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„A miniszter hatáskörébe tartozó szervezetek alapítására, illetve megszüntetésére vonatkozó okirat-tervezetek (alapító okiratok) kidolgozásának, módosításának kezdeményezése, kidolgozásuk koordinálása, előzetes szakmai véleményezése, a véleményezést követően előterjesztése jóváhagyásra.”
105. § A 2. számú függelék 7.1.0.2. HM Tervezési és Koordinációs Főosztály 3. pontja a következő f) alponttal egészül ki: (Funkcionális feladatok)
„f) A miniszter hatáskörébe tartozó, az állami célú légiközlekedéssel összefüggő másodfokú katonai légügyi hatósági határozatok előkészítése.”
106. § A 2. számú függelék 7.1.0.2. HM Tervezési és Koordinációs Főosztály 5. pontjának u) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„u) A Magyar Honvédség 10 éves stratégiai terve fő irányairól szóló kormány-előterjesztés kidolgozása.”
107. § A 2. számú függelék 7.1.0.2. HM Tervezési és Koordinációs Főosztály 6. pontjának d) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Egyéb feladatok)
„d) A tárca képviselete a Kormányzati Válságkezelő Központban, részvétel a Kormányzati Koordinációs Bizottság Felsőszintű Szakmai Munkacsoport munkájában.”
108. § A 2. számú függelék 7.1.0.2. HM Tervezési és Koordinációs Főosztály 6. pontjának g) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Egyéb feladatok)
„g) Közreműködés a hosszú távú védelmi tervezésre vonatkozó miniszteri irányelvek kidolgozásában.”
109. § A 2. számú függelék 7.1.0.2. HM Tervezési és Koordinációs Főosztály 6. pontjának i) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Egyéb feladatok)
„i) Közreműködés a tárcaszintű szabványosítási és doktrinális feladatok kidolgozásában.”
110. § A 2. számú függelék 7.1.0.3. HM Humánpolitikai Főosztály 1. pontjának c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Kodifikációs feladatok)
„c) A felsőoktatásra és a szakképzésre vonatkozó jogszabályok alapján a honvédelmi tárcára vonatkozó elvi szabályzók, valamint a honvédelmi nevelés és képzés köz- és felsőoktatásban való megjelenítésével kapcsolatos szabályozók kidolgozása.”
111. § A 2. számú függelék 7.1.0.3. HM Humánpolitikai Főosztály 1. pontjának g) alpontja első mondata helyébe a következő rendelkezés lép: (Kodifikációs feladatok)
„Az egyes beosztások betöltéséhez szükséges pálya- (beosztás-) alkalmassági (egészségi, fizikai, pszichikai) képzettségi (végzettségi, szakképzettségi, idegen nyelvi) követelmények rendszerének fejlesztése, a követelmények megállapítási rendjének szabályozása, a követelmények kidolgozásának koordinálása.”
112. § A 2. számú függelék 7.1.0.3. HM Humánpolitikai Főosztály 2. pontjának a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Koordinációs feladatok)
„a) A személyi állomány pihentetésével kapcsolatos hazai és nemzetközi feladatrendszer tervezése, szakmai irányításával összefüggő feladatok végzése.”
113. § A 2. számú függelék 7.1.0.3. HM Humánpolitikai Főosztály 2. pontjának d) alpontja harmadik mondata helyébe a következő rendelkezés lép: (Koordinációs feladatok)
„A tárca 10 éves erőforrás szükséglet, valamint éves költségvetési tervezéséhez javaslattétel a pályázatokhoz szükséges önrész és az előfinanszírozás pénzügyi kereteinek mértékére”.
(Koordinációs feladatok)
„f) A miniszter közvetlen alárendeltségébe, illetve fenntartói irányítása, valamint felügyelete alá tartozó szervezetek személyügyi munkájának szakmai koordinációja és ellenőrzése.
g) A köz- és felsőoktatásban folyó honvédelmi nevelés és oktatás biztosításával kapcsolatos feladatok koordinálása a Honvéd Vezérkar illetékes szerveivel együttműködésben.”
115. § A 2. számú függelék 7.1.0.3. HM Humánpolitikai Főosztály 3. pontjának d) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Egyedi közhatalmi aktusokkal kapcsolatos feladatok)
„d) A miniszter által adományozható elismerések odaítélésével kapcsolatos szakmai feladatok végzése.”
116. § A 2. számú függelék 7.1.0.3. HM Humánpolitikai Főosztály 3. pontjának h) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Egyedi közhatalmi aktusokkal kapcsolatos feladatok)
„h) A jogszabályokban, a közjogi szervezetszabályzó eszközben meghatározott esetekben az alapnyilvántartási körbe tartozó állományra vonatkozó igazolások előkészítése és kiadmányozása, az iratokban rögzített személyügyi vonatkozású adatok szükség szerinti hitelesítése.”
117. § A 2. számú függelék 7.1.0.3. HM Humánpolitikai Főosztály 4. pontjának b) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Európai uniós, NATO és nemzetközi feladatok)
„b) Az állomány üdültetésével, regeneráló pihentetésével összefüggő tevékenység felügyeletével kapcsolatos feladatok végzése. Az üdültetéshez kapcsolódó két- és többoldalú nemzetközi kapcsolatok, feladatok tervezése.”
118. § A 2. számú függelék 7.1.0.3. HM Humánpolitikai Főosztály 5. pontjának f) alpontja második mondata helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„A személyi állomány foglalkoztatására, bérjellegű és béren kívüli, valamint szociális, jóléti juttatásaira vonatkozó jogszabályok érvényesülésének és hatásainak elemzése, a humán stratégiában megfogalmazott célok megvalósításának nyomon követése, elemzése humán kontrolling eszközök alkalmazásával.”
119. § A 2. számú függelék 7.1.0.3. HM Humánpolitikai Főosztály 5. pontjának k) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„k) Az ifjúság honvédelmi ismereteinek bővítésével kapcsolatos ágazati feladatok végzése.”
(Funkcionális feladatok)
„x) Az esélyegyenlőség és az egyenlő bánásmód megvalósulásával kapcsolatos tapasztalatok összegzése, elemzése, feldolgozása, valamint a területre vonatkozó javaslatok kidolgozása és felterjesztése a minisztériumi vezetők részére.”
„6. Egyéb feladatok
Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.”
122. § A 2. számú függelék 7.2.0.1. Parlamenti Államtitkári Titkárság 2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép: „2. Egyéb feladatok
Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.”
(Koordinációs feladatok)
„a) A miniszter által alapított költségvetési szervek alapító és megszüntető okiratai, illetve módosításaik véleményezése.”
(Funkcionális feladatok)
„e) A jogszabályok hatályosulás-vizsgálatának (utólagos hatáselemzés) koordinálása, a szakmai szervek és szervezetek javaslatainak megfelelően a jogszabályok módosítására vonatkozó javaslatok előterjesztése.”
(Egyéb feladatok)
„d) Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás”.
126. § A 2. számú függelék 7.1.1.2. HM Igazgatási és Jogi Képviseleti Főosztály 1. pont a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Kodifikációs feladatok)
„a) A Jogi Főosztállyal együttműködésben a szakterület szakmai irányításának keretében normatív intézkedések kidolgozása és kiadáshoz történő előkészítése a jogszabályok és a közjogi szervezetszabályzó eszközök végrehajtására.”
127. § A 2. számú függelék 7.1.1.2. HM Igazgatási és Jogi Képviseleti Főosztály 3. pontjának f) alpontja első mondata helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„A miniszter hatáskörébe tartozó, a szolgálati viszonnyal összefüggő társadalombiztosítási, kártérítési és kárleíró határozatok, továbbá munkabiztonsági hatósági határozatok előkészítése.”
128. § A 2. számú függelék 7.1.1.2. HM Igazgatási és Jogi Képviseleti Főosztály 3. pontjának k) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„k) A minisztérium, a miniszter közvetlen alárendeltségébe, közvetlen és fenntartói irányítása, valamint felügyelete alá tartozó szervezetek, továbbá a Magyar Honvédség katonai szervezetei jogi képviseletének ellátása bíróságok és más hatóságok előtt, továbbá a fizetési meghagyásos és végrehajtási eljárásokban a külön jogszabályban meghatározottak szerint.”
129. § A 2. számú függelék 7.1.1.2. HM Igazgatási és Jogi Képviseleti Főosztály 3. pontja a következő m) és n) alpontokkal egészül ki: (Funkcionális feladatok)
„m) A minisztérium állami vezetői és a Honvéd Vezérkar főnökének hatáskörébe tartozó szolgálati panaszokat elbíráló határozat-tervezetek előkészítése.
n) Javaslat előkészítése a Honvédkórház – Állami Egészségügyi Központ méltányossági alapon történő egészségügyi szolgáltatási ellátásra vonatkozó kérelem elbírálására.”
130. § A 2. számú függelék 7.1.1.2. HM Igazgatási és Jogi Képviseleti Főosztály 4. pont c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Egyéb feladatok)
„c) Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.”
131. § A 2. számú függelék 7.1.2.1. HM Védelempolitikai Főosztály 1. pontjának c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Kodifikációs feladatok)
„c) A magyar EU elnökséggel kapcsolatban készülő kormányzati dokumentumok feldolgozása, véleményezése, szükség szerint részvétel azok előkészítésében.”
132. § A 2. számú függelék 7.1.2.1. HM Védelempolitikai Főosztály 2. Koordinációs feladatok c) alpontjának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép: (Koordinációs feladatok)
„Magyarország EU tagságából fakadó biztonság- és védelempolitikai bizottságokban és munkacsoportokban képviselendő magyar álláspontok kidolgozásának koordinálása.”
„3. Magyar EU-elnökséggel kapcsolatos koordinációs feladatok
a) A magyar EU-elnökség tárcaszintű feladatai végrehajtásának koordinálása.
b) Közreműködés az elnökséggel kapcsolatos feladatok meghatározásában, valamint az arra vonatkozó koncepciók, szabályozók és dokumentumok megalkotásában.
c) A honvédelmi tárca illetékességébe tartozó elnökségi rendezvények előkészítésének koordinálása.
d) Az elnökségi felkészülés és az elnökségi feladatok pénzügyi fedezetét biztosító költségvetési keretek keretgazdai, illetve felügyelői jogának gyakorlásából eredő feladatok végzése, a kapcsolódó elnökségi felkészülési terv (EUT) összeállítása.
e) Közreműködés a tárcának a magyar EU-elnökség keretében folytatott szakmai munkájára vonatkozó kommunikáció kialakításában, a nyilvánosság tájékoztatásához szükséges háttéranyagok kidolgozása.
f) A magyar EU-elnökségre történő tárcaszintű felkészülést felügyelő koordinációs fórumok üléseinek előkészítése és az üléseken meghatározott feladatok végrehajtásának koordinálása.
g) A magyar EU-elnökségi felkészülésben, valamint az elnökség lebonyolításában közvetlenül részt vevő személyek (stábtagok, dossziéfelelősök, ügykezelők) nyilvántartása, a rájuk vonatkozó jogszabályok nyomon követése.
h) A magyar elnökség főbb céljait felölelő – a honvédelmi tárca hatáskörébe tartozó – dossziék nyilvántartása.
i) Részvétel a magyar EU-elnökségi feladatokkal foglalkozó tárcaközi és kormányzati koordinációs fórumok munkájában, a minisztériumot érintő döntéseinek végrehajtásában.”
134. § A 2. számú függelék 7.1.2.1. HM Védelempolitikai Főosztály 6. pontjának b) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Egyéb feladatok)
„b) Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.”
135. § A 2. számú függelék 7.1.2.2. HM Védelmi Tervezési Főosztály 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép és a korábbi 1–4. pontok számozása 2–5. pontra módosul: „1. Kodifikációs feladatok
a) Az integrált védelmi tervezési folyamat működésére és a Tárca Védelmi Tervező Rendszer felépítésére vonatkozó miniszteri utasítás előkészítése.
b) A tárca 10 éves hosszú távú, stratégiai tervének kidolgozására és összeállítására vonatkozó, tervezési ciklusonként kiadásra kerülő miniszteri utasítás előkészítése.
c) A tárca 1 (+n) éves rövid távú tervének kidolgozására és összeállítására vonatkozó, évente kiadásra kerülő miniszteri utasítás előkészítése.
d) A képesség/szervezet-fejlesztés programozott tervezésére vonatkozó szabályozás összeállítása.
e) A HM fejezet Feladatrendjének alkalmazására és karbantartására vonatkozó miniszteri utasítás összeállítása.”
136. § A 2. számú függelék 7.1.2.2. HM Védelmi Tervezési Főosztály 2. pontja a következő f) alponttal egészül ki és a korábbi f)–g) alpontok számozása g)–h) alpontra módosul: (Koordinációs feladatok)
„f) Külföldi beosztásokhoz (EU, NATO, ENSZ, EBESZ stb.) köthető pályázatok fogadása, védelempolitikai véleményezése, szakmai egyeztetések végrehajtása. A pályázandó beosztások átadása az illetékes HM szerv részére a pályáztatás végrehajtása céljából.”
137. § A 2. számú függelék 7.1.2.2. HM Védelmi Tervezési Főosztály 2. pontjának h) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Koordinációs feladatok)
„h) Az államháztartási szakfeladatrend HM fejezetet érintő módosításának koordinálása, a Nemzetgazdasági Minisztériummal történő egyeztetések végrehajtása, együttműködésben a HM Közgazdasági és Pénzügyi Hivatallal.”
138. § A 2. számú függelék 7.1.2.2. HM Védelmi Tervezési Főosztály 5. pontjának d)–e) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Egyéb feladatok)
„d) Együttműködés a HM Védelempolitikai Főosztállyal a képesség-fejlesztést érintő védelempolitikai kérdésekben.
e) Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.”
139. § A 2. számú függelék 7.1.3.1. HM Gazdasági Tervezési Főosztály 1. pontjának a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Kodifikációs feladatok)
„a) A Honvédelmi Minisztérium fejezet 1(+n) évi költségvetési tervének összeállításához szükséges adatszolgáltatás rendjéről szóló HM utasítás kidolgozása, pontosítása.”
140. § A 2. számú függelék 7.1.3.1. HM Gazdasági Tervezési Főosztály 2–4. pont helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a következő 5. ponttal egészül ki: „2. Koordinációs feladatok:
a) A Katonai Beszerzési Információs Rendszer (KBIR) működtetésének és fejlesztésének koordinálása.
3. Funkcionális feladatok
a) A tárca védelmi tervezési folyamataiban a gazdasági tervezési folyamatok szakmai irányítása.
b) A hosszú távú és az 1(+n) éves rövid távú gazdasági tervek kidolgozásának koordinálása, a tervek összeállítása. A fejezeti szintű költségvetési terv és beszámoló összeállítása, jóváhagyásra történő előkészítése.
c) A TVTR keretében az erőforrás- és költségtervező alrendszer (EKTAR) és költségvetési tervező alrendszer (KTAR) működtetése, fejlesztése.
d) Javaslattétel a HM fejezet prognosztizált, tárcaszintű és részletes keretszámainak meghatározására, illetve a prognosztizált források elsődleges allokációjára.
e) A tárca (köz)beszerzési rendszerének adminisztratív működtetése.
f) A prioritások alapján sorrendbe állított feladatok erőforrás-szükségleteinek a prognosztizált forrásokkal történő összevetése, opciók kidolgozása az erőforrások elosztására.
g) A különböző időtávú tervek összeállításához a prognosztizált források számbavétele, a TVTR más alrendszereivel együttműködve az erőforrástervek elosztási javaslatainak kidolgozása, szükséges információ biztosítása a védelmi tervezést végrehajtó szervezetek részére a rendelkezésre álló forrásokról.
h) A 10 éves tervelgondoláshoz erőforrás-számvetések készítése, a 10 éves terv erőforrásterv fejezetének, illetve mellékletének, valamint a tárca 1(+n) éves rövid távú terve erőforrásterv részének alapjául szolgáló adatbázis összeállítása.
i) Az éves beszerzési terv tervezetének a 10 éves stratégiai, illetve az 1(+n) éves rövid távú tervvel történő összevetése, a tervek összhangjának ellenőrzése.
j) A tárca rövid távú tervének kidolgozásával a fejezet költségvetési javaslata és a honvédelmi szervezetek éves költségvetése összeállításához szükséges adatok és információk biztosítása.
k) Az erőforrás tervező alrendszer és a költségvetés tervező alrendszer tevékenységének összehangolása, az alrendszerek tevékenységére, összefüggéseire, strukturális, tartalmi megfelelőségére irányuló elemzés és értékelés végrehajtása. Az elemzések, értékelések megállapításainak visszacsatolása a rendszerbe. A két alrendszernek a TVTR más alrendszereivel való összehangolása.
l) Az államigazgatási egyeztetés rendszerében véleményezi a költségvetés tervezéséhez a Kormány részére benyújtásra kerülő PM irányelveket, egyéb előterjesztéseket.
m) Tájékoztatja a tervezésben közvetlenül érintett szervezeteket az NGM mindenkori tervezési köriratában meghatározott előírásokról és a tervezéshez szükséges paraméterekről.
n) A tervezés végrehajtásának előkészítése során elkészíti, és jóváhagyásra előterjeszti a költségvetési törvény HM fejezetet érintő tervjavaslat összeállítását szabályzó HM utasítást. A HM utasítás alapján egyeztet a tervezésben érintett szervezetekkel, előkészíti a szükséges felsőszintű döntéseket.
o) Előkészíti a költségvetés nagybani tervezéséhez szükséges előterjesztéseket a költségvetési kereteknek a gazdálkodószervezetek közötti felosztásáról, tájékoztatja a döntés-előkészítő fórumot az egyes – a Kormány által elfogadott – determinációkról.
p) Összeállítja és a tervezési köriratban meghatározottak szerint felterjeszti, majd a miniszteri jóváhagyást követően az illetékes külső szervezetek részére megküldi a költségvetési törvényjavaslat számszaki parlamenti prezentációját, szöveges indoklását, valamint a törvényjavaslat normaszövegére vonatkozó javaslatot.
q) A szakmai tervező szervek javaslatai alapján összeállítja és a tervezési köriratban meghatározottak szerint továbbítja a költségvetési törvény megalapozásául szolgáló egyéb törvényjavaslatokat.
r) A Kormány, az Országgyűlés bizottságai és a képviselők kérdéseire, módosító javaslataira a választervezetet elkészíti, valamint a szükséges mértékben tájékoztatja a HÉF-et a tárca költségvetési tervjavaslatáról. A törvényjavaslat vitájában előkészíti a módosító indítványokra vonatkozó állásfoglalás-javaslatokat, szakértői támogatást nyújt a felső vezetés részére a parlamenti szakaszban.
s) A jogszabályban meghatározott elemi és kincstári részletes költségvetési tervezési feladatok végrehajtása érdekében adatszolgáltatást teljesít az MH önállóan működő és gazdálkodó, a pénzügyi és számviteli feladatok központosított végrehajtására kijelölt költségvetési szerve részére.
t) Az egyes költségvetési címek, alcímek előirányzat-tartalékairól a számszaki beszámoló jelentés elkészítése. Az ágazati célelőirányzatok vonatkozásában elkészíti az időszaki mérlegjelentéseket, valamint összeállítja a számszaki beszámolójelentést.
u) A tárca előirányzat-maradvány elszámolásának végzése. A tárcaszintű éves, negyedéves, illetve havielőirányzat-felhasználási tervek összeállítása.
v) A tárcaszintű éves beszerzési terv összeállítása és jóváhagyásra történő felterjesztése. Az éves beszerzési tervmódosításának, illetve a tervben nem szereplő, soron kívüli (köz)beszerzési igényeinek felülvizsgálata, egyeztetése a különböző időtávú tervekkel, azok döntéshozók részére véleményezéssel történő felterjesztése. Az érintett szervezetek tájékoztatása a döntésről.
w) A (köz)beszerzési eljárások tervezett lezárására vonatkozó döntési javaslatok döntéshozók részére véleményezéssel történő felterjesztése. Az érintett szervezetek tájékoztatása a döntésről.
x) A beszerzési tervekben, a 10 éves, valamint az 1(+n) éves tervekben szereplő programok és beszerzési feladatok egyeztetése a (köz)beszerzési engedélyezési kérelmek, eljárások – feladat- és forrásorientált vizsgálat utáni – előkészítése és felterjesztése a döntéshozó részére.
y) A (köz)beszerzések vonatkozásában hozott döntéseknek megfelelően az éves beszerzési terv módosítása.
z) Egyes közbeszerzési eljárásokat, illetve szerződéskötéseket megelőzően a monitoring adatlapok felterjesztése.
4. Európai uniós, NATO- és nemzetközi feladatok
a) Nemzeti képviselettel kapcsolatos feladatok ellátása a NATO Erőforrás-politikai és -tervező Bizottságban (Resource Policy and Planning Board), a NATO Költségvetési Bizottságában (Budget Committee) és az EU ATHENA Különleges Bizottságban (ATHENA Special Committee).
5. Egyéb feladatok
a) Szakterületét érintően a belső kontrollrendszer kialakítása, működtetése és fejlesztése.”
141. § A 2. számú függelék 7.1.3.1. HM Gazdasági Tervezési Főosztály 3. pontjának b)–c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„b) A hosszú távú és az 1(+n) éves rövid távú erőforrás és költségvetési tervek kidolgozásának koordinálása, a tervek összeállítása. A fejezeti szintű költségvetési terv összeállítása, jóváhagyásra történő előkészítése.
c) A TVTR keretében az Erőforrás- és Költségtervező Alrendszer (EKTAR) és Költségvetési Tervező Alrendszer (KTAR) működtetése, fejlesztése. A két alrendszer tevékenységének összehangolása, az alrendszerek tevékenységére, összefüggéseire, strukturális, tartalmi megfelelőségére irányuló elemzés és értékelés végrehajtása. Az elemzések, értékelések megállapításainak visszacsatolása a rendszerbe. A két alrendszernek a TVTR más alrendszereivel való összehangolása.”
142. § A 2. számú függelék 7.1.3.1. HM Gazdasági Tervezési Főosztály 3. pontjának g) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„g) A különböző időtávú tervek összeállításához a prognosztizált források számbavétele, a TVTR más alrendszereivel együttműködve a prognosztizált költségvetési források elsődleges allokációjának, az erőforrástervek elosztási javaslatainak kidolgozása, szükséges információ biztosítása a védelmi tervezést végrehajtó szervezetek részére a rendelkezésre álló forrásokról.”
143. § A 2. számú függelék 7.1.3.1. HM Gazdasági Tervezési Főosztály 3. pontjának k)–z) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„k) Az államigazgatási egyeztetés rendszerében véleményezi a költségvetés tervezéséhez a Kormány részére benyújtásra kerülő NGM irányelveket, egyéb előterjesztéseket.
l) Tájékoztatja a tervezésben közvetlenül érintett szervezeteket a Nemzetgazdasági Minisztérium mindenkori tervezési köriratában meghatározott előírásokról és a tervezéshez szükséges paraméterekről.
m) A HM fejezet költségvetési tervének összeállításához szükséges adatszolgáltatás rendjéről szóló HM utasítás alapján egyeztet a tervezésben érintett szervezetekkel, előkészíti a szükséges felsőszintű döntéseket.
n) Egyeztetés a Költségvetési törvényben meghatározott egyedi könyv szerinti bruttó érték feletti, értékesítésre alkalmas (inkurrencia) eszközökről az érintettekkel, normaszöveg javaslat kidolgozása, felterjesztése jóváhagyásra és benyújtása a költségvetési törvényjavaslathoz.
o) A felsőszintű tervező szervekkel együttműködve a HM igazgatás költségvetés tervezésének harmonizációja, beillesztése a tárca költségvetésébe.
p) Előkészíti a költségvetés nagybani tervezéséhez szükséges előterjesztéseket a költségvetési kereteknek a gazdálkodó szervezetek közötti felosztásáról, tájékoztatja a döntés-előkészítő fórumot az egyes – a Kormány által elfogadott – determinációkról.
q) Összeállítja és a Tervezési Köriratban meghatározottak szerint felterjeszti, majd a miniszteri jóváhagyást követően az illetékes külső szervezetek részére megküldi a költségvetési törvényjavaslat számszaki parlamenti prezentációját, szöveges indoklását, valamint a törvényjavaslat normaszövegére vonatkozó javaslatot.
r) Összeállítja, a miniszteri jóváhagyást követően a Tervezési Köriratban meghatározottak szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium részére megküldi a 3 éves kitekintés számszaki javaslatát.
s) A szakmai tervező szervek javaslatai alapján összeállítja és a Tervezési Köriratban meghatározottak szerint továbbítja a költségvetési törvény megalapozásául szolgáló egyéb törvényjavaslatokat.
t) A Kormány, az Országgyűlés bizottságai és a képviselők kérdéseire, módosító javaslataira a választervezetet elkészíti. A törvényjavaslat vitájában előkészíti a módosító indítványokra vonatkozó állásfoglalás javaslatokat, szakértői támogatást nyújt a felső vezetés részére a parlamenti szakaszban.
u) Az Országgyűlés által elfogadott módosító és kapcsolódó módosító javaslatokkal korrigált költségvetési tervjavaslat véglegesítése.
v) A jogszabályban meghatározott elemi és kincstári részletes költségvetési tervezési feladatok végrehajtása érdekében adatszolgáltatást teljesít az MH önállóan működő és gazdálkodó, a pénzügyi és számviteli feladatok központosított végrehajtására kijelölt költségvetési szerve részére.
w) A miniszteri és Honvéd Vezérkar főnöki tartalék kezelése, nyilvántartása. A honvédelmi szervezetek miniszteri, illetve Honvéd Vezérkar főnöki tartalék terhére történő kérelmeinek pontosítása, végrehajthatóságának egyeztetése, azt követő felterjesztése miniszteri, illetve Honvéd Vezérkar főnöki döntésre. A honvédelmi szervezetek értesítése a miniszteri, illetve Honvéd Vezérkar főnöki döntésről, valamint a döntésnek megfelelően intézkedés a végrehajtásra.
x) A kulturális és sport pályázatok nyerteseivel megkötendő megállapodások ellenjegyzés előtti felülvizsgálata.
y) A tárca jóváhagyott rövid távú tervének erőforrásterve (adatbázis) keretszámai alapján a tárcaszintű Éves Beszerzési Terv összeállítása és jóváhagyásra történő felterjesztése. Az Éves Beszerzési Terv módosításának, illetve a tervben nem szereplő, soron kívüli (köz)beszerzési igényeinek felülvizsgálata, egyeztetése a különböző időtávú tervekkel, azok döntéshozók részére véleményezéssel történő felterjesztése. Az érintett szervezetek tájékoztatása a döntésről.
z) A (köz)beszerzési eljárásokat megindító felhívások, valamint azok dokumentációinak, továbbá az eljárások lezárásáról szóló értékelési jegyzőkönyv és összegzések véleményezése, javaslat felterjesztése a döntéshozók részére, az érintett szervezetek tájékoztatása a döntésről.”
144. § A 2. számú függelék 7.1.3.1. HM Gazdasági Tervezési Főosztály 3. pontja a z) alpontot követően a következő alpontokkal egészül ki: (Funkcionális feladatok)
„aa) A beszerzési tervekben, a 10 éves, valamint az 1(+n) éves tervekben szereplő programok és beszerzési feladatok egyeztetése a (köz)beszerzési engedélyezési kérelmek, eljárások – feladat- és forrásorientált vizsgálat utáni – előkészítése és felterjesztése a döntéshozó részére.
bb) A (köz)beszerzések vonatkozásában hozott döntéseknek megfelelően az Éves Beszerzési Terv módosítása.
cc) Egyes közbeszerzési eljárásokat, illetve szerződéskötéseket megelőzően a monitoring adatlapok kidolgozása.”
145. § A 2. számú függelék 7.1.3.1. HM Gazdasági Tervezési Főosztály 4–5. pontja helyébe a következő rendelkezés lép: „4. Európai uniós, NATO és nemzetközi feladatok
a) A NATO Erőforrás-politikai és- Tervező Bizottság (RPPB) nemzeti képviselő és az ügyvivői feladatokat ellátó MK Állandó NATO Képviselet Védelempolitikai Részleg tevékenységének szakmai támogatása.
b) Az Amerikai Egyesült Államok Kormánya által biztosított támogatás (FMF) felhasználásával és a kormányzati értékesítés (FMS) lebonyolításával összefüggő tárcaszintű feladatok koordinálása, végzése.
c) Kapcsolattartás az Amerikai Egyesült Államok Nagykövetségének Védelmi Együttműködési Irodájával (Office of Defence Cooperation – ODC.).
5. Egyéb feladatok
Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.”
„7.1.3.2 HM Hadfelszerelési és Vagyonfelügyeleti Főosztály”
147. § A 2. számú függelék 7.1.3.2. HM Hadfelszerelési és Vagyonfelügyeleti Főosztály 1. pontja a következő d) alponttal egészül ki: (Kodifikációs feladatok)
„d) A két- és többoldalú nemzetközi hadfelszerelési együttműködés jogi alapjait képező Egyetértési Megállapodások (Memorandum of Understanding – MOU), valamint Technikai Egyezmények (Technical Aggreement – TA) kidolgozásában való közreműködés.”
148. § A 2. számú függelék 7.1.3.2. HM Hadfelszerelési és Vagyonfelügyeleti Főosztály 2. pontjának f) alpontja helyébe a következő rendelkezést lép: (Koordinációs feladatok)
„f) Logisztikai Információs Rendszer létrehozásának a kialakított rendszer használatba vételének szakmai koordinálása, a rendszer alkalmazása a vagyongazdálkodás, vagyonnyilvántartás és annak felügyelete során.”
149. § A 2. számú függelék 7.1.3.2. HM Hadfelszerelési és Vagyonfelügyeleti Főosztály 2. pontja a következő g)–i) alponttal egészül ki: (Koordinációs feladatok)
„g) A védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkár irányítása alá tartozó szervezetek vonatkozásában a Kétoldalú Nemzetközi Együttműködési Terv (KNET), valamint a Multilaterális Együttműködési Terv (MET) javaslat összeállításának koordinálása, jóváhagyásra történő előkészítése, valamint az időarányos és az engedélyezett kereteken belüli végrehajtás ellenőrzése.
h) A védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkár két- és többoldalú (NATO, EU/EDA, V4) hadfelszerelési együttműködési programjainak tervezése, szervezése, valamint a végrehajtás koordinálása, különös tekintettel a programok szakmai (katonai és termelői logisztikai) vonatkozásaira.
i) Közreműködés a NATO Biztonsági Beruházási Programjának (NSIP) Magyarországot érintő projektjeivel összefüggő döntés-előkészítő feladatok végrehajtásában.”
150. § A 2. számú függelék 7.1.3.2. HM Hadfelszerelési és Vagyonfelügyeleti Főosztály 3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép: „3. Egyedi közhatalmi aktusokkal kapcsolatos feladatok
a) A miniszter másodfokú katonai építési, építésfelügyeleti, tűzvédelmi, veszélyes katonai objektumok felügyeletével kapcsolatos hatósági határozatainak előkészítése. A szabályozott anyagokra és a fluortartalmú üvegházhatású gázokra vonatkozó rendelkezések végrehajtásával kapcsolatos ellenőrzéssel és bírság kiszabásával, valamint a szabályozott anyagok és a legalább 3 kilogramm fluortartalmú üvegházhatású gázt tartalmazó tűzvédelmi rendszerek esetében az üzemeltetők számára előírt kötelezettségek teljesítésének ellenőrzésével kapcsolatos hatósági ügyekben a másodfokú miniszteri határozat előkészítése.
b) A miniszter másodfokú szakhatósági döntéseinek előkészítése:
ba) Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elektronikus hírközlési nyomvonalas, nyomvonal jellegű építményekkel és egyéb műtárgyakkal kapcsolatos eljárásában a honvédelmi védőterületeket illetően,
bb) a természetes fürdővíz használatának engedélyezésére irányuló eljárásban, továbbá a fürdőhely kijelölésére irányuló eljárásban dunai és tiszai fürdőhely esetén,
bc) a Sugáregészségügyi Decentrum és az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által az atomenergiával kapcsolatos radioaktív hulladék átmeneti tárolójának és végleges hulladéklerakó létesítése, üzemeltetése, átalakítása, megszüntetése és lezárása, és az aktív, valamint a passzív intézményes ellenőrzésre történő áttérés tekintetében gyakorolt hatósági eljárásban,
bd) a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalnak a sajátos építményfajtákkal kapcsolatos hatósági eljárásban meghatározott ügyekben,
be) a bányászati hatósági ügyekben,
bf) a vasúti építmény engedélyezésére irányuló eljárásban, ha az eljárás honvédelmi vagy katonai célú létesítmény működési vagy védőterületén tervezett vasúti építményre vonatkozik,
bg) az utak építési engedélyezési eljárásában, ha az eljárás honvédelmi és katonai célú létesítmény működési vagy védőterületén tervezett utak engedélyezésére, vagy tervezett hajózási létesítmény engedélyezésére irányul,
bh) a tűzvédelmi szakhatósági ügyekben,
bi) a honvédelmi rendeltetésű erdőkkel kapcsolatos szakhatósági ügyekben,
bj) az MH létesítményeinek területén működtetni kívánt, 10 fő feletti befogadóképességű szálláshelyekkel kapcsolatos tűzvédelmi szakhatósági ügyekben.”
151. § A 2. számú függelék 7.1.3.2. HM Hadfelszerelési és Vagyonfelügyeleti Főosztály 4. pont 4.6.–4.10. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„4.6. A HM Központi Lakásbizottság működésének szakmai támogatása.
4.7. Tanácskozási joggal állandó szakértői részvétel a HM Központi Lakásbizottság ülésein.
4.8. A lakhatás támogatásáról szóló éves beszámoló elkészítése a HM Központi Lakásbizottság részére.
4.9. Közreműködés a helyőrségi lakásbizottságok, Budapesten a keretgazda-lakásbizottságok tevékenységének a HM Központi Lakásbizottság titkára által végrehajtott ellenőrzésében.
4.10. Közreműködés a HM Központi Lakásbizottság elnöke közleményeinek előkészítésében.”
152. § A 2. számú függelék 7.1.3.2. HM Hadfelszerelési és Vagyonfelügyeleti Főosztály 5. pontja helyébe a következő rendelkezés lép: „5. Egyéb feladatok
Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.”
153. § A 2. számú függelék 7.1.3.3. HM Kontrolling és Szabályozási Főosztály 1. pontjának a)–b) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Kodifikációs feladatok)
„a) A HM fejezet gazdálkodását, (köz)beszerzéseit meghatározó tárca szintű normatív utasítások kialakítása, karbantartása.
b) Az operatív és stratégiai kontrollingrendszer működését szabályozó tárca szintű normatív utasítás kidolgozása, karbantartása.”
154. § A 2. számú függelék 7.1.3.3. HM Kontrolling és Szabályozási Főosztály 2. pontjának c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Koordinációs feladatok)
„c) A tárca Költségvetés Gazdálkodási Információs Rendszer fejlesztésében részt vevő szervezetek ez irányú tevékenységének koordinálása.”
155. § A 2. számú függelék 7.1.3.3. HM Kontrolling és Szabályozási Főosztály 2. pontja a következő d)–e) alponttal egészül ki: (Koordinációs feladatok)
„d) A Honvédelmi Minisztérium Antikorrupciós Stratégiája kidolgozásának koordinációja.
e) A Magyar Honvédség rendkívüli állapotra vonatkozó szükségleteinek tervezését szabályozó tárca szintű normatív utasítás kidolgozásának koordinációja.”
156. § A 2. számú függelék 7.1.3.3. HM Kontrolling és Szabályozási Főosztály 3–4. pontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a következő 5. ponttal egészül ki: „3. Egyedi közhatalmi feladatok
„a) A HM szervek és szervezetek által jóváhagyásra felterjesztett, a minisztériumi vezetők által kiadásra tervezett belső rendelkezések tervezeteinek szakmai véleményezése.
4. Európai uniós, NATO és egyéb nemzetközi feladatok
a) Közreműködés a 2011. évi magyar EU-elnökséggel, illetve az EU 2020. stratégiával kapcsolatos tárcaszintű feladatokban.
5. Funkcionális feladatok
a) A tárcaszintű kontrollingtevékenység ellátása.
b) A stratégiai tervek végrehajtásának nyomon követése, az erőforrások eredményes és hatékony elosztásának és felhasználásának biztosítása. A tárca stratégiai céljaitól való eltérések kiszűrése, az eltérések okainak elemzése, javaslattétel korrekciós intézkedésekre.
c) A tárca gazdálkodásának elemzése és értékelése. Jelentések kidolgozása a tárca gazdálkodási helyzetét érintő kérdésekben.
d) A gazdálkodási döntésekhez szükséges költségelemzések összeállítása.
e) A tárca gazdálkodási modelljének kialakítása, a gazdálkodási rendszer vizsgálata.
f) A szövetséges tagállamok és egyes partnerországok gazdálkodásának tanulmányozása, javaslatok kidolgozása a hasznosítható gyakorlat átvételére és a tárca gazdálkodási rendjébe történő beépítésére.
g) Az üzleti szektor gazdasági módszereinek nyomon követése, a tárcánál alkalmazható módszerek átvételének és bevezetésének előkészítése.
h) A tárca Költségvetés Gazdálkodási Információs Rendszer továbbfejlesztésére, új alrendszerek kialakítására vonatkozó elgondolás kialakítása, a továbbfejlesztés koordinálása.
i) A Költségvetés Gazdálkodási Információs Rendszer továbbfejlesztésének rendszerszintű irányítása.
j) A „Honvédelmi Minisztérium igazgatása” belső kontrollrendszerének keretein belül a Kockázatkezelési Szabályzat kidolgozása, a kockázat-nyilvántartás és a szabálytalanságok nyilvántartásának kezelése és elemzése.”
157. § A 2. számú függelék 7.1.3.3. HM Kontrolling és Szabályozási Főosztály 5. pontjának a)–b) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„a) A tárcaszintű operatív és stratégiai kontrollingtevékenység ellátása.
b) A stratégiai és operatív tervek végrehajtásának nyomon követése, az erőforrások eredményes és hatékony elosztásának és felhasználásának biztosítása érdekében. A tárca stratégiai céljaitól való eltérések kiszűrése, az eltérések okainak elemzése, javaslattétel korrekciós intézkedésekre.”
158. § A 2. számú függelék 7.1.3.3. HM Kontrolling és Szabályozási Főosztály 5. pontjának h)–j) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„h) A tárca Költségvetés Gazdálkodási Információs Rendszer továbbfejlesztésére, új alrendszerek kialakítására vonatkozó elvi elgondolások rendszerezése, javaslatok kidolgozása.
i) A Költségvetés Gazdálkodási Információs Rendszer továbbfejlesztésének rendszerszintű irányításával és felügyeletével összefüggő feladatok ellátása.
j) A „Honvédelmi Minisztérium igazgatása” belső kontrollrendszerének keretein belül a Kockázatkezelési Szabályzat kidolgozása, a kockázat-nyilvántartás és a szabálytalanságok nyilvántartásának kezelése és elemzése, az intézményi szabálytalansági felelősi tevékenységek ellátása. A Honvédelmi Minisztérium Szabálytalanságok Kezelésének Eljárásrendje kidolgozása, fejlesztése a HM Igazgatási és Jogi Képviseleti Főosztály közreműködésével.”
159. § A 2. számú függelék 7.1.3.3. HM Kontrolling és Szabályozási Főosztály 5. pontja a következő k) alponttal egészül ki: (Funkcionális feladatok)
„k) Az érintett honvédelmi szervek adatszolgáltatásai alapján elkészíti a szabálytalanságok kezelésének eljárásrendje keretében feltárt eredményekről szóló jelentést, valamint a Honvédelmi Minisztériumra vonatkozó, az operatív belső kontrollok kialakításának, működtetésének tapasztalatairól szóló összesített beszámoló jelentést.”
„6. Egyéb feladatok
a) A főosztály működési körébe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.
b) Közreműködés a hosszú távú védelmi tervezési irányelvek elgondolásának kialakításában és a vonatkozó miniszteri utasítás kidolgozásában.
c) Közreműködés a Magyar Honvédség 10 éves stratégiai terve, valamint a tárca 1+(n) éves rövid távú terve tervezési feladatait meghatározó HM utasítások kidolgozásában.
d) Közreműködés a védelmi tervezéssel összefüggő tárcaszintű feladatok végzésében, részvétel a HTVTR alrendszereinek tevékenységében, működtetésében, a rendszer folyamatos korszerűsítésében.
e) Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.”
(Koordinációs feladatok)
„i) A civil szférából érkező kérésekkel kapcsolatos javaslatok előkészítése a tárca társadalmi kapcsolatainak koordinálásáért felelős HM szervezet felé. Döntést követően a Honvéd Vezérkar szerveire és az MH katonai szervezeteire vonatkozó intézkedések előkészítése.”
(Koordinációs feladatok)
„l) A Magyar Honvédség központi, nyilvános arculatépítő és toborzó rendezvényeivel összefüggő döntés-előkészítő tevékenységben való közreműködés a honvédelmi miniszter által jóváhagyott elgondolás alapján. A Honvéd Vezérkar és az MH katonai szervezetei kijelölt erői rendezvényeken való részvételének tervezése és szervezése az illetékes HM szervekkel együttműködésben.”
(Koordinációs feladatok)
„t) A Honvéd Vezérkar főnöke által megkötendő együttműködési megállapodások előkészítése.”
(Funkcionális feladatok)
„Bedolgozás a Honvédelmi Minisztérium éves munkatervébe, valamint havi munkaterveibe.”
„5. Egyéb feladatok:
Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.”
166. § A 2. számú függelék 7.3.0.2. HVK Személyzeti Csoportfőnökség 1. pontjának a)–c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Kodifikációs feladatok)
„a) Szakterületet érintően a jogszabály és közjogi szervezetszabályzó eszközök módosításának kezdeményezése, jogszerű álláspont kidolgozása, előterjesztése.
b) Jogszabály és közjogi szervezetszabályzó eszköz véleményezése, jogszerű álláspont kidolgozása, előterjesztése.
c) A külföldi szolgálatteljesítést meghatározó jogszabály és közjogi szervezetszabályzó eszközök módosításának kezdeményezése, illetve véleményezése.”
167. § A 2. számú függelék 7.3.0.2. HVK Személyzeti Csoportfőnökség 2. pontjának 2.3. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Koordinációs feladatok)
„2.3. A Magyar Honvédség katonai szervezeteinél végzett személyügyi igazgatási, valamint a HM KGIR működéséről és fejlesztéséről szóló külön HM utasításban rendszergazdai szerepkörébe utalt tevékenységek koordinálása, szakmai irányításával, ellenőrzésével kapcsolatos feladatok ellátása.”
168. § A 2. számú függelék 7.3.0.2. HVK Személyzeti Csoportfőnökség 5. pontjának 5.66. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„5.66. A HM KGIR működéséről és fejlesztéséről szóló külön HM utasításban rendszergazdai szerepkörébe utalt modulok központi adatgazdai és alkalmazói feladatainak ellátása, adatszolgáltatások megszervezése és ellenőrzése.”
169. § A 2. számú függelék 7.3.0.2. HVK Személyzeti Csoportfőnökség 6. pontjának i) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„i) Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.”
170. § A 2. számú függelék 7.3.0.3. HVK Hadműveleti Csoportfőnökség 1. pontjának a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Kodifikációs feladatok)
„a) Szakterületeit érintően a meghatározó jogszabályok kidolgozása, ezek megvalósulásának ellenőrzése, a jogszabály és közjogi szervezetszabályzó eszközök véleményezése, álláspont kidolgozása, előterjesztése.”
171. § A 2. számú függelék 7.3.0.3. HVK Hadműveleti Csoportfőnökség 2. pontja a következő e)–h) alpontokkal egészül ki: (Kodifikációs feladatok)
„e) A Magyar Honvédség külföldi szerepvállalásával kapcsolatos katonai-stratégiai szintű tervezőmunka végzése;
f) A műveletekre tervezett erők katonai-stratégiai, hadműveleti szintű vezetésére, a katonai szervezetek nemzeti adminisztratív támogatására vonatkozó követelmények kidolgozása;
g) A válsághelyzetek Magyar Honvédséget érintő feladatai döntés-előkészítési és kidolgozói tevékenységben való részvétel, a végrehajtásra vonatkozó intézkedések előkészítése;
h) A felelősségi területéhez tartozó NATO szabványok, szabályzatok és doktrínák feldolgozása nemzeti adaptálása és annak érvényesítése.”
172. § A 2. számú függelék 7.3.0.3. HVK Hadműveleti Csoportfőnökség 3. pontjának c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Egyedi közhatalmi aktusokkal kapcsolatos feladatok)
„c) A miniszter hatáskörében, a csoportfőnök által gyakorolt kamarai, valamint szak- és szakirány-referensi jogkörbe tartozó – a jogszabályokban és a közjogi szervezetszabályzó eszközökben szakképesítések, rész-szakképesítések tekintetében a jogkörök gyakorlásával kapcsolatos – feladatok végzése.”
173. § A 2. számú függelék 7.3.0.3. HVK Hadműveleti Csoportfőnökség 3. pontja a következő d)–e) alponttal egészül ki: (Egyedi közhatalmi aktusokkal kapcsolatos feladatok)
„d) A Honvéd Vezérkar főnökének jogkörébe tartozó, a hadműveleti csoportfőnök által kiadmányozásra kerülő szakhatósági állásfoglalások előkészítése, településrendezési eszközök véleményezése.
e) A miniszter hatáskörében, a csoportfőnökség által gyakorolt kamarai, valamint szak- és szakirány-referensi jogkörbe tartozó – a jogszabályokban és a közjogi szervezetszabályzó eszközökben meghatározott – szakképesítések, rész-szakképesítések tekintetében a jogkörök gyakorlásával kapcsolatos feladatok végzése.”
174. § A 2. számú függelék 7.3.0.3. HVK Hadműveleti Csoportfőnökség 4. pontja a következő h)–o) alponttal egészül ki: (Európai uniós, NATO és nemzetközi feladatok)
„h) Kapcsolattartás a nemzetközi szervezetek (ENSZ, EBESZ, EU), valamint a békefenntartásban résztvevő országok illetékes szerveivel és testületeivel.
i) Az MK Állandó NATO Képviseletétől, a Nemzeti Katonai Képviseletétől, a Nemzeti Összekötő Képviseletétől, a NATO- és az EU-parancsnokságok különböző bizottságaitól érkező anyagok feldolgozása, katonai és szakmai álláspontok kialakítása és megküldése a képviseletekre, a NATO és az EU bizottságai részére.
j) A nemzetközi szervezetek (ENSZ, NATO, EU, EBESZ, MFO) égisze alatt folytatott válságkezelési és békeműveletekben való nemzeti részvétellel kapcsolatos szakmai álláspontok előkészítése.
k) A nemzetközi válságkezeléssel kapcsolatos hadműveleti döntések előkészítése. A NATO válságreagáló és az EU válságkezelő rendszere fejlesztésében való részvétel.
l) A különböző nemzetközi szervezetek (ENSZ, EBESZ, NATO, EU) égisze alatt folytatott békeműveletekben való magyar részvételre vonatkozó szakmai állásfoglalások kialakítása.
m) A NATO válságreagáló, az EU válságkezelési gyakorlatain és tervezői rendezvényein a nemzeti részvétellel kapcsolatos helyzetbeállítás és a lehetséges nemzeti részvétel mértékének kidolgozása.
n) A válságreagáló és békeműveletekben történő részvétel esetén együttműködés az Állandó Műveleti Utasítások (SOP), valamint a Harcérintkezés Szabályai (ROE) kialakításában.
o) Az egyes területekre és az Átfogó Erőgenerálási Konferenciákra a magyar szerepvállalásokra vonatkozó miniszteri mandátumok kialakítása és annak képviselete.”
175. § A 2. számú függelék 7.3.0.3. HVK Hadműveleti Csoportfőnökség 5. pontjának 5.21–5.22. alpontjai helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„5.21. A Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszerbe kijelölt erők alkalmazási elveinek, a katasztrófavédelmi készenléti rendszer és tevékenység Honvéd Vezérkar főnöke hatáskörébe tartozó szabályzóinak kidolgozása, felsőszintű alkalmazási tervei elkészítésének felügyeletével kapcsolatos feladatok ellátása.
5.22. A Honvéd Vezérkar főnöke KKB tanácskozási jogú tagságából adódó feladatok végzése.”
176. § A 2. számú függelék 7.3.0.3. HVK Hadműveleti Csoportfőnökség 6. pontjának a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Egyéb feladatok)
„a) Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.”
177. § A 2. számú függelék 7.3.0.4. HVK Logisztikai Csoportfőnökség feladatai 2. pont a)–f) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép, egyidejűleg a következő g) alponttal egészül ki: (Koordinációs feladatok)
„a) A Magyar Honvédség fogyasztói logisztikai feladatainak koordinálása, a Honvéd Vezérkar főnöke logisztikai döntéseinek előkészítése, döntési javaslatok kidolgozása.
b) Az ország területe honvédelmi célú előkészítésével kapcsolatos MH szintű logisztikai feladatok megtervezése, megszervezése és koordinálása.
c) Az expedíciós műveletek logisztikai támogatási képességei biztosításának koordinálása.
d) A hazai, a nemzetközi két- és többoldalú, valamint a NATO- és EU-gyakorlatok logisztikai feladatainak koordinálása.
e) A logisztikai erőforrás-gazdálkodás szakmai – szakági szabályzói kidolgozásának koordinálása, együttműködés a HM és MH logisztikai gazdálkodó szakmai szervezeteivel.
f) Az MH Összhaderőnemi Logisztikai Doktrína megfogalmazásának, naprakészen tartásának, a kapcsolódó doktrínák összhangjának koordinálása, a szakági doktrínák kidolgozásának felügyelete.
g) A logisztikai tiszt- és tiszthelyettesképzés MH szintű követelményeinek meghatározása, együttműködés a minisztériumi szervekkel, a Honvéd Vezérkar főnöke közvetlen alárendelt szervezetek és a Magyar Honvédség katonai szervezetei ez irányú tevékenységének koordinálása.”
178. § A 2. számú függelék 7.3.0.4. HVK Logisztikai Csoportfőnökség 3. pontjának e) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Európai uniós, NATO és nemzetközi feladatok)
„e) A Magyar Honvédség képviselete a NATO és EU kijelölt fogyasztói logisztikai fórumain. A Magyarországon lebonyolításra tervezett NATO és EU fogyasztói logisztikai rendezvények előkészítése, megszervezése.”
179. § A 2. számú függelék 7.3.0.4. HVK Logisztikai Csoportfőnökség 4. pontjának m)–p) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„m) A Magyar Honvédség logisztikai gazdálkodási feladatainak, logisztikai erőforrásigényeinek, a költségvetési tervének, illetve annak végrehajtásának elemzése és értékelése. Részvétel a költségvetési és beszerzési tervek előkészítésében. A Honvéd Vezérkar főnökének a közvetlen alárendeltségébe tartozó katonai szervezetek gazdálkodási tevékenységére vonatkozó döntéseinek előkészítése.
n) Az alkalmazói igények figyelembevételével a logisztikai haditechnikai eszközök harcászati-technikai követelményei kidolgozásának irányítása.
o) Kamarai jogkör gyakorolása a honvédelmi miniszter hatáskörébe tartozó logisztikai szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeinek kiadásáról, valamint a szakképzésről és a szakmai vizsga szervezéséről szóló jogszabályokban és közjogi szervezetszabályzó eszközökben meghatározott szakképesítések, részszakképesítések tekintetében.
p) Részvétel a Stratégiai Légiszállítási Képesség (SAC) program HVK szintű feladataiban, a fogyasztói logisztikai feladatok MH szintű koordinálása.”
180. § A 2. számú függelék 7.3.0.4. HVK Logisztikai Csoportfőnökség 4. pontjának r) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„r) A logisztikai információs rendszerrel (LIR) szemben támasztott fogyasztói logisztikai alkalmazói követelmények megfogalmazása, együttműködés a NATO és EU logisztikai szoftvereinek rendszeresítési/alkalmazásba vételi feladatainak kezdeményezésében, a nemzeti szakmai tevékenységek koordinálásában, az információs adatbázis, a szövetségesi követelményeknek megfelelő jelentési rendszer alkalmazói követelmények megfogalmazásában.”
181. § A 2. számú függelék 7.3.0.4. HVK Logisztikai Csoportfőnökség 5. pontjának b) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Egyéb feladatok)
„b) Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.”
182. § A 2. számú függelék 7.3.0.5. HVK Haderőtervezési Csoportfőnökség 1. pontja az alábbi a)–l) alpontja helyébe a következő rendelkezés egyidejűleg a következő m)–o) egészül ki: (Európai uniós, NATO és nemzetközi feladatok) „a) A NATO Védelmi Tervezési Folyamatainak (NDPP) megfelelően katonai szakmai álláspontok kidolgozása.
b) A NATO/EU haderő-fejlesztési ajánlások és célkitűzések, a Képességfelmérés (CS) és az EU Főcélkitűzések Kérdőív (HGQ) nemzeti válaszainak megadásához szükséges katonai szakmai fejezetrészek kidolgozása és az ezzel kapcsolatos szervezési feladatok végzése.
c) A NATO védelmi áttekintési folyamatában a Bilaterális tárgyalásokon, a szövetségi haderőtervezési célok kialakításának részeként az Összevont Konzultáción való részvétel.
d) A NATO/EU haderő-fejlesztési ajánlások és célkitűzések, a képességfelmérés (CS) és az EU főcélkitűzések kérdőív (HGQ) nemzeti válaszainak megadásához szükséges katonai szakmai fejezetrészek kidolgozása és az ezzel kapcsolatos szervezési feladatok végzése. A NATO védelmi áttekintési folyamatában a trilaterális tárgyalásokon, a szövetségi haderő-tervezési célok kialakításának részeként az összevont konzultáción való részvétel.
e) Részvétel az EU képességfejlesztési folyamata fő dokumentumainak kidolgozásában, felülvizsgálatában és frissítésében, az EU főcélkitűzések kérdőív megválaszolásával a nemzeti válaszok naprakészen tartása, az érintett szervekkel együttműködve nemzeti álláspont kialakítása és képviselete az egyeztető megbeszéléseken.
f) Az EU képességfejlesztési tevékenységében az Európai Unió Katonai Tanács/Katonai Törzs (EUMC/EUMS) és az EDA által beazonosított képességhiányok felszámolásának kezelésére javasolt és indított képességfejlesztési programok és projektek vizsgálata és nyomon követése, a nemzeti felelősségek és érdekek azonosítása és képviselete.
g) A tárca képviselete az EDA Irányító Testületének (SB) képességigazgatói ülésein.
h) Az EDA képességfejlesztési összekötő funkció és feladatok ellátása, tárcaszintű szakmai álláspontok kidolgozása, részvétel az EDA Képességigazgatóságának munkájában.
i) Az EDA „Engage” integrált fejlesztési csoportban (IDT) való nemzeti részvétel minisztériumi felelősi feladatainak ellátása.
j) A haderő fejlesztése érdekében a NATO/EU koncepcionális fejlődési tendenciáinak nyomon követése. A koncepciók Magyar Honvédségben történő megvalósíthatóságának vizsgálata érdekében javaslattétel ad hoc munkacsoportok létrehozására. A munkacsoportok vezetése, a koncepciók megvalósíthatóságára, a tárca stratégiai terveibe történő beillesztésére vonatkozó komplex javaslatok előkészítése.
k) Részvétel a NATO/EU koncepcionális és stratégiai jellegű dokumentumok kialakításának folyamatában, katonai-szakmai vélemény kialakítása és lehetőség szerinti érvényesítése. A dokumentumokban foglaltak beépítése a hazai haderő-átalakítási folyamatba.
l) A NATO/EU polgári-katonai képességfejlesztés koncepcióinak nyomon követése, feldolgozása, a nemzeti érdekek képviselete, az eredmények beépítése a hazai képességtervezési rendszerbe.
m) A NATO és az EU képességfejlesztési rendszerei közelítését célzó javaslatok nyomon követése, feldolgozása, a nemzeti érdekek képviselete.
n) A NATO/EU szervezetfejlesztési előterjesztések figyelemmel kísérése, elemzése, az átalakítások nemzeti véleményezése.
o) A NATO/EU által azonosított műveleti tapasztalatok és az azokból eredő képességfejlesztési trendek transzformálása és beépítése a hazai fejlesztési folyamatokba, és ez alapján javaslattétel a képességfejlesztési prioritások módosítására.”
183. § A 2. számú függelék 7.3.0.5. HVK Haderőtervezési Csoportfőnökség 2. pontjának e) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„e) Részvétel a katonai feladatok és azok erőforrás szükségletei költségfedezetének kiegyensúlyozásában, a tervek végrehajtására vonatkozó döntések előkészítésében.”
184. § A 2. számú függelék 7.3.0.5. HVK Haderőtervezési Csoportfőnökség 2. pontja a következő aa) alponttal egészül ki: (Funkcionális feladatok)
„aa) A haderőszervezési tevékenységet támogató információs rendszer (HSZIR) követelményeinek meghatározása, kialakítása, fejlesztése és működtetése. A HM KGIR működéséről és fejlesztéséről szóló külön HM utasításban előírt adatszolgáltatások biztosítása.”
185. § A 2. számú függelék 7.3.0.5. HVK Haderőtervezési Csoportfőnökség 3. pontjának b) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Egyéb feladatok)
„b) Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.”
186. § A 2. számú függelék 7.3.0.6. HVK Híradó, Informatikai és Információvédelmi Csoportfőnökség 1. pontjának a) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Kodifikációs feladatok)
„a) A híradó, informatikai, honvédelmi érdekből minősített nemzeti, valamint a nemzetközi szerződés alapján átvett, vagy nemzetközi kötelezettségvállalás alapján készült minősített információ biztonságával (személyi-, fizikai-, adminisztratív-biztonsági, elektronikus információvédelmi /rejtjel-, átvitel-, kompromittáló kisugárzás-, számítógép- és hálózatbiztonság; továbbiakban: információvédelem) valamint az iratkezeléssel kapcsolatos jogszabályok, felsőszintű előterjesztések kidolgozása, illetve véleményezése. A területekre vonatkozó MH-szintű rendelkezések kidolgozása.”
187. § A 2. számú függelék 7.3.0.6. HVK Híradó, Informatikai és Információvédelmi Csoportfőnökség 2. pontjának b) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Koordinációs feladatok)
„b) A Magyar Honvédség Kormányzati Célú Elkülönült Hírközlő Hálózatával kapcsolatos feladatok szakterületi koordinálása, kapcsolattartás a szövetségi (NATO, EU) és polgári informatikai és távközlési szervezetekkel, hatóságokkal.”
188. § A 2. számú függelék 7.3.0.6. HVK Híradó, Informatikai és Információvédelmi Csoportfőnökség 5. pontjának 5.2. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„5.2. A minisztertől kapott felhatalmazás alapján a Magyar Honvédség Kormányzati Célú Elkülönült Hírközlő Hálózata hálózatgazdai feladatainak végzése.”
189. § A 2. számú függelék 7.3.0.6. HVK Híradó, Informatikai és Információvédelmi Csoportfőnökség 5. pont 5.5. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„5.5. A Magyar Honvédség biztonsági vezetők, illetve információvédelmi, ügyviteli szervek, valamint nyilvántartók és kezelő pontok tevékenységének szakmai felügyeletével kapcsolatos feladatok végzése.”
190. § A 2. számú függelék 7.3.0.6. HVK Híradó, Informatikai és Információvédelmi Csoportfőnökség 5. pontjának 5.7. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„5.7. A minisztériumban a nyílt iratok kezelésének felügyeletével, valamint a minősített adat védelméhez szükséges személyi-, fizikai-, adminisztratív- és elektronikus biztonsági feladatok irányításával és végrehajtásával összefüggő tevékenység ellátása, a HM helyi biztonsági felügyelet vezetése.”
191. § A 2. számú függelék 7.3.0.6. HVK Híradó, Informatikai és Információvédelmi Csoportfőnökség 5. pontjának 5.30. alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Funkcionális feladatok)
„5.30. Kamarai jogkör gyakorolása a miniszter hatáskörébe tartozó szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeinek kiadásáról, valamint a szakképzésről és a szakmai vizsga szervezéséről szóló jogszabályokban és közjogi szervezetszabályzó eszközökben meghatározott szakképesítések, részszakképesítések tekintetében.”
192. § A 2. számú függelék 7.3.0.6. HVK Híradó, Informatikai és Információvédelmi Csoportfőnökség 5. pontja a következő 5.41–5.43. alpontokkal egészül ki: (Funkcionális feladatok)
„5.41. Közreműködés a Nemzeti Biztonsági felügyelet által a Magyar Honvédségnél a nemzeti minősített adat kezelésével kapcsolatban végzett hatósági ellenőrzésben, valamint a COSMIC TOP SECRET minősítésű és az ATOMAL jelölésű dokumentumok sokszorosításának, fordításának és kivonat készítésének engedélyezésében.
5.42. A NATO, illetve a NYEU minősített információk, adatok országos szinten történő fogadására, elosztására és kezelésére kijelölt NATO, NYEU Központi Nyilvántartó működtetése és annak képviseletében részvétel a nemzetközi szerződés alapján átvett, vagy nemzetközi kötelezettségvállalás alapján készült minősített adatok kezelési rendjének hatósági ellenőrzésében.
5.43. Kimutatás vezetése a NATO-NYEU Központi Nyilvántartó hatáskörébe tartozó külföldi minősített adatot kezelő szerveknél működő NATO, NYEU, Nyilvántartókról és Kezelő pontokról, NATO, NYEU, „Szigorúan titkos!” minősítési szintű külföldi minősített adatról valamint a Magyar Honvédség minősített adatot kezelő szerveinél működő NATO, NYEU, nemzeti Nyilvántartókról és Kezelő pontokról.”
193. § A 2. számú függelék 7.3.0.6. HVK Híradó, Informatikai és Információvédelmi Csoportfőnökség 6. pontjának c) alpontja helyébe a következő rendelkezés lép: (Egyéb feladatok)
„c) Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.”
„7.3.0.7. HVK Kiképzési Csoportfőnökség
1. Kodifikációs feladatok
a) A Magyar Honvédség kiképzésére vonatkozó irányelvek és követelmények kidolgozása.
b) A műveleti/alkalmazási követelmények alapján a kiképzés feltételrendszerének tervezéséhez, végrehajtásához szükséges szabályozók jóváhagyásra való előkészítése.
c) Fő kidolgozóként a Magyar Honvédség kiképzési rendszerének, doktrínájának kidolgozása, korszerűsítése a közreműködő szervezetekkel együttműködve.
d) A csoportfőnökség feladatkörébe tartozó jogszabályok, belső rendelkezések, felsőszintű előterjesztések előkészítése, kidolgozása, illetve véleményezése.
2. Koordinációs feladatok
a) A csoportfőnökség hatáskörébe tartozó általános és szakmai feladatokkal kapcsolatos együttműködés, és az azzal összefüggő feladatok végrehajtása, a honvédelmi miniszter közvetlen alárendeltségébe, valamint a Honvéd Vezérkar főnökének közvetlen alárendeltségébe tartozó szervekkel és szervezetekkel.
b) A Magyar Honvédség kiképzése formai, tartalmi, módszertani, anyagi-technikai követelményei kidolgozásának koordinálása, szakmai felügyeletével összefüggő tevékenység végzése együttműködve az érintett szervezetekkel.
c) A csoportfőnökség fő kidolgozói felelősségébe tartozó ügyekkel kapcsolatos belső koordinációs tevékenység végzése.
d) A honvédelmi miniszter hatáskörében, a csoportfőnök által gyakorolt kamarai, valamint szak- és szakirány-referensi jogkörbe tartozó – a jogszabályokban és a közjogi szervezetszabályzó eszközökben meghatározott általános, alapozó, szakalapozó – és szakképesítések, rész-szakképesítések tekintetében a jogkörök gyakorlásával kapcsolatos – feladatok végzése, koordinálása, a szakmai felügyelettel kapcsolatos tevékenységek végzése, a referensi, kamarai jogkör gyakorlókkal együttműködve.
3. Egyedi közhatalmi aktusokkal kapcsolatos feladatok.
a) A Honvéd Vezérkar főnökének jogkörébe tartozó, a kiképzési csoportfőnök által kiadmányozásra kerülő szolgálati könyvek és főnökségi kiadványok kidolgozása és pontosítása a Magyar Honvédség szabályzatfejlesztésért felelős szervezet tevékenységének szakmai irányítása útján.
b) A Magyar Honvédségnél folytatott kiképzés felsőszintű irányításának, valamint a kiképzés tervezésének és végrehajtásának rendjéről szóló utasítások, parancsok, intézkedések, valamint a Magyar Honvédség Gyakorlatok és Kiképzési Rendezvények Program (a továbbiakban: MH GYKRP) megjelenítése a Kiképzési Adatbázisban és Adattárban a Magyar Honvédség szabályzatfejlesztésért felelős szervezet tevékenységének szakmai irányítása útján.
c) A Magyar Honvédség alapkiképzéséért felelős szervezete alapkiképzéssel, szakalapozó kiképzéssel kapcsolatos tevékenységének szakmai irányításával kapcsolatos feladatok végzése.
4. Európai uniós, NATO és nemzetközi feladatok
a) A Magyar Honvédség NATO/EU kötelékbe felajánlott (NRF/BG) katonai szervezetei, valamint a két- és többoldalú szerződések alapján létrehozott több-nemzeti kötelékek és más magyar erők kiképzésének felsőszintű irányításával kapcsolatos tevékenységek végzése.
b) A minisztérium, illetve a Magyar Honvédség képviselete a csoportfőnökség szakterületeit érintő NATO/EU munkacsoportok, valamint más nemzetközi szakmai szervezetek munkájában és ülésein.
c) A NATO és az EU által kiadott kiképzési tartalmú dokumentumok feldolgozása, igény szerinti honosításuk feltételeinek megteremtése és Magyar Honvédség szintű bevezetése.
d) Kapcsolattartás a NATO- és az EU-parancsnokságok hasonló szintű kiképzési szervezeteivel.
5. Funkcionális feladatok
a) A Magyar Honvédségnél folytatott kiképzés követelményeinek és a kiképzés rendjének kidolgozása, a kiképzés végrehajtása felsőszintű irányításával, felügyeletével kapcsolatos tevékenységek végzése.
b) Az alapkiképzés, az általános katonai kiképzés, a szakalapozó kiképzés, a szakkiképzés, a parancsnokok és törzsek kiképzése, a gép- és harcjárművezetők kiképzése, a Magyar Honvédség tartalék erők (önkéntesség és törvényi kötelezettség alapján szervezett) kiképzése tervezésével, végrehajtásával, ellenőrzése értékelésével kapcsolatos kidolgozói munka végzése és koordinálása, azok megvalósulásának felügyeletével kapcsolatos tevékenységek végzése.
c) A haderőnemek, fegyvernemek és szakcsapatok alkalmazási követelményein alapuló kiképzés tartalmi összetevőinek, követelményeinek, a kiképzéssel összefüggő ellenőrzések rendjének kidolgozása együttműködésben az érintett szakmai szervekkel és szervezetekkel. Az azonosított és bevezetett tapasztalatok visszaforgatása a kiképzés rendszerébe. Részvétel a miniszter és a Honvéd Vezérkar főnöke által elrendelt ellenőrzési feladatokban.
d) A Honvéd Vezérkar (a továbbiakban: HVK) szintű nemzetközi és hazai kiképzési rendezvények előkészítésével kapcsolatos szervezési feladatok végrehajtása.
e) A nemzetközi (NATO, EU, két- és többoldalú) kiképzési rendezvények és gyakorlatok programozásának, tervezésének koordinálása. A nemzetközi gyakorlatokra tervezett költségvetéssel kapcsolatos keretgazdai feladatok végzése.
f) A HM szervekkel együttműködve az MH GYKRP kidolgozása és előkészítése jóváhagyásra.
g) Az MH GYKRP alapján, a határátlépéssel járó csapatmozgások engedélyéről szóló kormány-előterjesztés előkészítése a kiképzési szakterület vonatkozásában.
h) A Harcászati Értékelő és Minősítő Programok (TACEVAL, CREVAL) felső szintű irányításával összefüggő feladatok végzése, valamint az MH középszintű irányító és vezető szerv TACEVAL és CREVAL csoportjainak szakmai irányításával kapcsolatos tevékenységek végzése.
i) A Magyar Honvédség szintű katonai testnevelés, sportbajnokságok, túlélési versenyek felügyeletével összefüggő feladatok végzése, a fizikai felkészítés követelményeinek kidolgozása.
j) A kiképzés anyagi-technikai feltételrendszerének biztosításával kapcsolatos felsőszintű döntések előkészítése, részvétel a fejlesztési követelmények kidolgozásában.
k) A Magyar Honvédség gyakorlásai és gyakorlatai szabályozásával kapcsolatos tevékenységek végzése, a programozásukkal, tervezésükkel, végrehajtásukkal, ellenőrzés-értékelésükkel, eredményeinek jelentésével, valós biztosításukkal kapcsolatos felsőszintű irányelvek, követelmények kidolgozása együttműködésben az érintett szakmai szervekkel és szervezetekkel.
l) A kiképzési bázisok, létesítmények, lő- és gyakorlóterek felügyeletével kapcsolatos tevékenységek végzése, az igénybevételükre, üzemeltetésükre és fenntartásukra vonatkozó felsőszintű követelmények kidolgozása együttműködésben a szakmailag érintett szervekkel és szervezetekkel. A kiképzést támogató alrendszer Magyar Honvédség egészére vonatkozó követelményeinek kidolgozása, a lőtéri szolgáltatások körének meghatározása, a kiképzési bázisokkal és lőterekkel kapcsolatos igények érvényesítése.
m) Kamarai és referensi jogkör gyakorlása a honvédelmi miniszter hatáskörébe tartozó általános, alapozó, szakalapozó és szakképesítések szakmai és vizsgakövetelményeinek kiadásáról, valamint a szakképzésről és a szakmai vizsga szervezéséről szóló jogszabályokban és a közjogi szervezetszabályozó eszközeiben meghatározott általános katonai, szakképesítések, rész-szakképesítések tekintetében.
n) A Magyar Honvédség kiképzéssel és gyakorlásaival, gyakorlataival kapcsolatos szolgálati könyvek és főnökségi kiadványok kidolgozásának koordinálása, a Magyar Honvédség szabályzatfejlesztésért felelős szervezete szakmai felügyeletével kapcsolatos tevékenységek végzése.
o) A Magyar Honvédség alapkiképzésére, általános katonai kiképzésére, szakalapozó kiképzésére, szakkiképzésére, a parancsnokok és törzsek kiképzésére, a gép- és harcjárművezetők kiképzésére, valamint a Magyar Honvédség tartalék erők (önkéntesség és törvényi kötelezettség alapján szervezett) kiképzésére vonatkozó módszertani, elvi kidolgozói feladatok végzése.
p) A kiképzés során alkalmazható szimulációs támogatás elveinek, követelményeinek, rendjének, fejlesztési irányainak kidolgozása.
q) A Honvéd Vezérkar főnöke által elrendelt gyakorlatok kiinduló adatainak kidolgozása, a gyakorlattervezési folyamat további szakaszainak támogatása és a gyakorlatok végrehajtásának ellenőrzése.
r) A Magyar Honvédség kiképzési feladatai erőforrás- és költségszükségletének tervezése a TVTR-ben foglaltak szerint. A kiképzés összesített erőforrásigény-tervének koordinálása és összeállítása, az adatok biztosítása a TVTR-be történő beépítés céljából.
s) A kiképzéssel kapcsolatos határidős jelentések elkészítése.
t) A rögtönzött robbanóeszközök elleni tevékenység (C-IED) és a különleges műveleti kiképzés hazai feltételeinek további bővítése, nemzetközi jellegének erősítése, végrehajtása feladatainak felső szintű irányítása.
u) A kiképzési doktrína kidolgozása, szükség szerinti pontosítása.
6. Egyéb feladatok
Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.
7.3.0.8. HVK Egészségügyi Csoportfőnökség
1. Kodifikációs feladatok
a) Az egészségügyi ellátás elveinek, rendszerének, az ellátást szabályozó jogszabályok, rendelkezések kidolgozása és kidolgoztatása, valamint az egészségügyi ellátást befolyásoló NATO katonai és a Magyar Köztársaságban érvényes jogszabályok, rendelkezések, elvek szükség szerinti adaptálása, jogharmonizációja.
b) Szakintézkedések, szakutasítások kiadása, az egészségügyi szakkiadványok kiadásának tervezése és szervezése. A más tárcáktól érkező a szakmai kompetenciákba tartozó jogszabálytervezetek véleményezése.
c) A nemzetközi műveletek egészségügyi biztosításával kapcsolatos jogszabálytervezetek kidolgozása és a műveletek végrehajtására vonatkozó egyezmények tervezeteinek véleményezése.
d) A humanitárius műveletek egészségügyi vonatkozásainak kidolgozása.
2. Koordinációs feladatok
a) Az egészségügy területén a társadalombiztosítással összefüggő és a katona-egészségügyre vonatkozó követelmények monitorozása, koordinálása. Az egészségügyi kiképzéssel és szakképzéssel kapcsolatos feladatok szervezése és koordinálása, a továbbképzési rendszer monitorozása, valamint a katasztrófamedicinával kapcsolatos tevékenységben való részvétel.
b) Az ágazat alapellátását és szakellátását végző egészségügyi intézmények szakmai felügyelete az MH főszakorvosi rendszeren keresztül.
c) A hivatásos és közalkalmazott orvos, gyógyszerész, állatorvos, egészségügyi tiszt és tiszthelyettes állomány szakkiképzése, valamint szakirányú továbbképzési rendszerének kidolgozása, a szakvizsgára készülő honvéd orvosok felkészülésének irányítása, segítése és ellenőrzése.
d) A katona-, kormány- és köztisztviselői, valamint közalkalmazotti állomány általános szűrővizsgálatának koordinálása.
e) A katonai egészségügyi, fizikai és pszichikai alkalmassági vizsgálatok, továbbá magasabb beosztásba helyezés és tartós külföldi szolgálatra vezényléssel kapcsolatos, illetőleg alkalmassági vizsgálatok és a FÜV-tevékenység irányítása, felügyelete.
f) Napi kapcsolattartás az egyetemekkel és más felsőoktatási intézményekkel és a szakmai továbbképzések koordinálása.
3. Európai uniós, NATO és nemzetközi feladatok
a) A NATO-kötelezettségből adódó egészségügyi feladatok végrehajtásának szervezése. Kapcsolattartás a NATO és egyéb országok katona-egészségügyi szervezeteivel.
b) Az egészségügyi interoperabilitás fejlesztése a NATO-országok között, illetve a partnerországokkal.
4. Funkcionális feladatok
a) A HM-szervekkel és szervezetekkel együttműködve a szervezetek egészségügyi alkalmazhatóságának és képességeinek összehangolt és folyamatos fejlesztése, a béke és a békétől eltérő időszakban az egészségügyi feladatok végrehajtásának stratégiai tervezése és irányítása.
b) A Magyar Honvédség egészségügyi szolgálata korszerűsítésére, a haderő egészségügyi rendszere hosszú és középtávú fejlesztésének célkitűzéseire, főbb irányaira, szervezetére, felszerelésére, diszlokációjára és működési rendjére vonatkozó koncepciók és tervek kialakítása, a feltételrendszerek vizsgálata, az éves fejlesztés követelményeire vonatkozó felsőszintű tervezőmunka koordinálása. A nemzetközi tapasztalatok elemzése, értékelése és beépítése a fejlesztési tervekbe.
c) Az alárendelt szervezeteknél a készenlét fokozásával és a feltöltéssel kapcsolatos feladatok tervezése, ellenőrzése. A Magyar Honvédség katonai szervezeteinél folyó egészségügyi felkészítés szakmai irányítása.
d) A Magyar Honvédség egészségügyi doktrínája kidolgozásának, folyamatos pontosításának irányítása, összhangjának, harmonizációjának biztosítása a kapcsolódó doktrínákkal.
e) A Magyar Honvédség alapellátást végző egészségügyi szolgálatainál, kórházaiban, rehabilitációs intézeteiben folyó megelőző gyógyító, járó- és fekvőbeteg-ellátás szakirányításával kapcsolatos feladatok végzése.
f) A hivatásos és szerződéses állomány egészségi és fizikai alkalmasságának megtartása érdekében az egészségfejlesztési és egészségvédelmi feladatok szervezése és felügyeletével kapcsolatos feladatok végrehajtása. A katonai, a kormány-tisztviselői és közalkalmazotti állomány általános szűrővizsgálatának szakmai felügyeletével kapcsolatos feladatok ellátása.
g) A csapatorvosok krízisintervenciós és a csapat-egészségügyi állomány prevenciós képzésének, valamint a hivatásos és szerződéses állomány mentális szűrővizsgálatának megszervezésének felügyelete. A mentális problémák megelőzésére és kezelésére irányuló programok szervezése a hivatásos, szerződéses állomány részére, szakmai kiadványok készítése és megjelentetése.
h) A csapatpszichológiai rendszer működtetése, fejlesztése, felügyelete.
i) A Magyar Honvédség készenlétének fenntartásával és fokozásával, valamint a terrorcselekmények elleni védelemmel kapcsolatos egészségügyi feladatok stratégiai tervezése és szervezése.
j) A Magyar Honvédség speciális egészségügyi eszközei és szakanyagai biztosításának tervezése. Az egészségügyi normák kidolgozása és az azokban meghatározott szakanyagok teljes körű készleteinek tervezése, felügyelete, az egészségügyi anyagi-technikai eszközök fejlesztésének és rendszerbeállításának tervezése és koordinálása.
k) A Magyar Honvédségnél folyó állat-egészségügyi tevékenység tervezése, szervezése, szakmai felügyelete.
l) A Magyar Honvédség személyi állománya közegészségügyi, járványügyi biztosításának és a Magyar Honvédség Közegészségügyi és Járványügyi Szolgálata hatósági tevékenységének szakmai felügyeletével kapcsolatos feladatok ellátása.
m) A Magyar Honvédségnél folyó gyógyító, megelőző és a katona-egészségügyi kutatási feladatok irányításával kapcsolatos tevékenység végzése.
5. Egyéb feladatok
a) A megfelelő polgári szakmai társszervezetekkel történő hatékony együttműködés koordinálása.
b) Szakterületét érintően az operatív belső kontrollok kialakítása, működtetése és fejlesztése, a működési körbe tartozó költségvetési előirányzatokkal történő gazdálkodás.
c) A miniszter másodfokú hatósági határozatainak előkészítése a szolgálati kötelmekkel összefüggő baleset, betegségmegállapítással, minősítéssel kapcsolatban, továbbá a munka-egészségügyi hatósági, illetve atomenergiai engedélyezési ügyekben.
d) A miniszter másodfokú szakhatósági határozatainak előkészítése az MH létesítményeinek területén működtetni kívánt szálláshely engedélyezése iránti eljárásban a higiénés és egészségvédelmi, táplálkozás-egészségügyi és dietetikai, az ivóvízminőségi, a települési szilárd és folyékony hulladékkal kapcsolatos járványügyi vonatkozású követelményekre, valamint a kémiai biztonságra és a dohányzóhelyek kijelölésére vonatkozó szakkérdésekkel kapcsolatos szakhatósági ügyekben.”
c) 6. § (2) bekezdés az „az állami irányítás egyéb jogi eszközeivel” szövegrész helyébe az „a közjogi szervezetszabályozó eszközökkel”, d) 30. § (9) bekezdésében az „az állami irányítás egyéb jogi eszközeinek” szövegrész helyébe az „a közjogi szervezetszabályozó eszközöknek”, szöveg lép.
197. § Hatályát veszti a Szabályzat 5. 12. § (47) bekezdésében „A miniszter által átruházott hatáskörben gyakorolja a másodfokú hatósági jogköröket.” szövegrész, 18. 2. számú függelék 7.1.0.2. HM Tervezési és Koordinációs Főosztály 1. pont s) alpontja, 2. pont d) és h) alpontjai, 5. pont m) alpontja, 6. pont j) alpontja, 19. 2. számú függelék 7.1.0.3. HM Humánpolitikai Főosztály 3. pont c) alpontja, 4. pont c) alpontja, 5. pont l) és o) alpontja, 20. 2. számú függelék 7.2.0.1. HM Parlamenti Államtitkári Titkárság 1. pont t) alpontja, 21. 2. számú függelék 7.1.1.2. HM Igazgatási és Jogi Képviseleti Főosztály 3. pont d) alpontja, 22. 2. számú függelék 7.1.2.1. HM Védelempolitikai Főosztály 2. pont v) alpontja, 4. pont f) alpontja, 23. 2. számú függelék 7.1.2.2. HM Védelmi Tervezési Főosztály 3. pont c) alpontja, 4. pont j) alpontja, 24. 2. számú függelék 7.1.3.2. HM Hadfelszerelési és Vagyonfelügyeleti Főosztály 2. pont a) alpontja, 4. pont 4.19., 4.21. és 4.37., 26. 2. számú függelék 7.3.0.2. HVK Személyzeti Csoportfőnökség 5. pont 5.42. és 5.53. alpontja,