218/2012. (VIII. 13.) Korm. rendelet
218/2012. (VIII. 13.) Korm. rendelet
a járási (fővárosi kerületi) hivatalokról1
A Kormány
az 1–9. és 13–14. §-ok tekintetében a fővárosi és megyei kormányhivatalokról, valamint a fővárosi és megyei kormányhivatalok kialakításával és a területi integrációval összefüggő törvénymódosításokról szóló 2010. évi CXXVI. törvény 21/A. § a)–b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, valamint
a 10–12. §-ok tekintetében a járások kialakításáról, valamint egyes ezzel összefüggő törvények módosításáról szóló 2012. évi XCIII. törvény 87. § a)–c) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján és az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, a következőket rendeli el:
1. Illetékességi szabályok
1. § (1) A járási (fővárosi kerületi) hivatalok (a továbbiakban együtt: járási hivatal) székhelyeit – a fővárosi kerületek kivételével – az 1. melléklet tartalmazza. A járási hivatalok illetékessége az 1. mellékletben meghatározott településekre terjed ki. A járási hivatal a feladatait az illetékességébe tartozó települések tekintetében kirendeltségek és települési ügysegédek útján is elláthatja.
(2) Kormányrendelet a járási hivatal illetékességi területét egyes államigazgatási feladatok tekintetében az 1. mellékletben meghatározott illetékességtől eltérően is megállapíthatja.
(3)2 A járási hivatal törzshivatala szervezeti egységeként működő okmányiroda – ha jogszabály kivételt nem tesz – az ország területére kiterjedő illetékességgel ellátja a külön jogszabályban hatáskörébe utalt feladatokat.
(4)3 Hivatalból indult – a (3) bekezdésben megjelölt feladataival összefüggő – eljárásra az az okmányiroda illetékes, amely járási hivatal illetékességi területén az ügyfél lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye (székhelye, telephelye) van. Amennyiben a járási hivatal illetékességi területén több okmányiroda is működik, az eljárásra a járási hivatal vezetője által a járási hivatal törzshivatala ügyrendjében meghatározott okmányiroda az illetékes.
2. A járási hivatal szakigazgatási szervei
2. § (1)4 Amennyiben kormányrendelet eltérően nem rendelkezik, a járási hivatal szervezeti egységeként működő ágazati szakigazgatási szervek (a továbbiakban: járási szakigazgatási szerv):
a) a járási gyámhivatal a gyermekvédelmi és gyámügyi feladatok ellátására,
b) a járási építésügyi hivatal az építésfelügyeleti hatósági és egyes jogszabályokban meghatározott építésügyi hatósági feladatok ellátására,
c) a járási építésügyi és örökségvédelmi hivatal az építésfelügyeleti hatósági, az egyes jogszabályokban meghatározott építésügyi hatósági, és a kulturális örökségvédelmi hatósági feladatok ellátására,
d)5 a járási hivatal állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző szakigazgatási szerve az élelmiszer-biztonsági, élelmiszerminőség-ellenőrzési, takarmány-ellenőrzési élelmiszerlánc-felügyeleti, és állat-egészségügyi feladatok ellátására
e) a járási földhivatal az ingatlanügyi és telekalakítási feladatok ellátására,
f) a járási hivatal munkaügyi kirendeltsége a foglalkoztatási, munkaerő-piaci feladatok ellátására,
g) a járási nép-egészségügyi intézet a nép-egészségügyi feladatok ellátására.
(2) Kormányrendelet más államigazgatási szervet is a járási hivatal szakigazgatási szerveként határozhat meg.
(3)6 Amennyiben kormányrendelet vagy miniszteri rendelet eltérően nem rendelkezik, a járási szakigazgatási szerv illetékessége megegyezik a járási hivatal illetékességével.
3. A járási hivatal szakmai irányítása
3. § (1)7 E kormányrendelet és külön jogszabály alapján a járási törzshivatal hatáskörébe tartozó államigazgatási ügyek tekintetében az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) 9. § f)–i) pontjában meghatározott hatásköröket – figyelemmel a fővárosi és megyei kormányhivatalokról, valamint a fővárosi és megyei kormányhivatalok kialakításával és a területi integrációval összefüggő törvénymódosításokról szóló 2010. évi CXXVI. törvény 5. § (2) bekezdésére – a fővárosi és megyei kormányhivatalt vezető kormánymegbízott (a továbbiakban: kormánymegbízott) gyakorolja.
(2)8 A járási hivatal törzshivatalában működő okmányiroda által ellátott feladatok tekintetében az Áht. 9. § i) pontjában meghatározott hatásköröket az okmányirodai feladatokért felelős központi szerv vezetője gyakorolja.
(3)9 A fővárosi és megyei kormányhivatal szociális és gyámhivatala ellátja a járási törzshivatal hatáskörébe tartozó szociális feladatok szakmai irányítását, ennek keretében gyakorolja a törvényességi és szakszerűségi ellenőrzést, valamint az Áht. 9. § f)–i) pontjában meghatározott hatásköröket.
4. § (1)10 A járási szakigazgatási szervek tekintetében az Áht. 9. § f)–i) pontja szerinti hatáskörök gyakorlására a szakmai irányítást végző megyei (fővárosi) szakigazgatási szerv vezetője jogosult.
(2) A járási szakigazgatási szervek feladatkörébe tartozó támogatások és ellátások felhasználásának, valamint a szolgáltatások nyújtása szabályszerűségének ellenőrzését és hatékonysági vizsgálatát a megyei (fővárosi) szakigazgatási szerv vezetője törvényességi ellenőrzés keretében végzi.
(3) A megyei (fővárosi) szakigazgatási szerv vezetője gondoskodik a szakmai irányítása alá tartozó járási szakigazgatási szervek által végzett ellenőrzések összehangolásáról.
4. A járási hivatal vezetőjének feladatai
5. § A járási hivatal vezetője (a továbbiakban: hivatalvezető) a kormánymegbízott szakmai irányítása mellett
a) vezeti a járási hivatalt,
b) gyakorolja a járási hivatal törzshivatalának feladat- és hatásköreit,
c) biztosítja – a kormánymegbízott által meghatározott keretek között – a járási hivatal szakigazgatási szervei feladatellátásának feltételeit,
d) gondoskodik a kormánymegbízott által meghatározott belső szabályzatok elkészítéséről,
e)11
f) ellátja a járási hivatal üzemeltetésével összefüggő feladatokat.
5. A járási hivatal feladatai
6. § (1) A járási hivatal törzshivatala és szakigazgatási szervei ellátják a jogszabályban hatáskörükbe utalt feladatokat.
(2) A járási hivatal közreműködik a fővárosi és megyei kormányhivatalnak a kormányzati célkitűzések területi megvalósításával összefüggő feladatainak ellátásában. Ennek keretében a járási hivatal törzshivatala a kormánymegbízott által meghatározottak szerint koordinációs, ellenőrzési, informatikai és képzési tevékenységet, valamint a járási szakigazgatási szervek működtetésével összefüggő, a fővárosi és megyei kormányhivatalokról szóló 288/2010. (XII. 21.) Korm. rendelet 32. § (4) bekezdésében meghatározott funkcionális feladatokat láthat el.
(3)12 A járási hivatal a települési önkormányzatok közfoglalkoztatási feladatai végrehajtásának elősegítése érdekében ellátja a települési, nemzetiségi önkormányzatok, azok társulásai, valamint a hatóságok közfoglalkoztatáshoz kapcsolódó együttműködéséhez szükséges koordinációs és kommunikációs feladatokat.
(4)13 A járási hivatal a (3) bekezdésben meghatározott feladatai ellátása során tájékoztatást kérhet illetékességi területén a települési, nemzetiségi önkormányzatoktól, az önkormányzatok társulásától, valamint a hatóságoktól,
a) egyeztetést kezdeményezhet a közfoglalkoztatás elősegítése érdekében az a) pontban meghatározott szervekkel,
b) illetékességi területén együttműködik a járási hivatal munkaügyi kirendeltségével, melynek keretében szakmai segítségnyújtásra hívhatja fel a kirendeltséget.
(5)14 A járási hivatal a (3) bekezdésben meghatározott feladatkörében eljárva az (4) bekezdés a) pontjában felsorolt szerveknek utasítást nem adhat, köteles azonban jelezni a hatáskörrel rendelkező szerveknek, ha közfoglalkoztatással kapcsolatos szabálytalanságot vagy jogszabálysértést észlel.
6. A járási hivatal integrált ügyfélszolgálati feladatai
7. § (1) A járási hivatal integrált ügyfélszolgálatot (a továbbiakban: kormányablak) működtet.
(2) A kormányablakok működésének részletes szabályait, valamint a kormányablakokban kezdeményezhető, illetve intézhető ügytípusokat külön kormányrendelet tartalmazza.
7.15
8. §
8. A járási hivatal illetékességének megváltoztatása és új járási hivatal kialakítása
9. § (1) Amennyiben települési képviselő-testület határozatában kezdeményezi a településnek másik járási hivatal illetékességi területéhez történő átcsatolását, illetve új járás kialakítását, a fővárosi és megyei kormányhivatal megvizsgálja az átcsatolás, illetve új járás kialakításának indokoltságát. Indokoltnak minősül különösen a kezdeményezés, amennyiben ezzel az államigazgatási feladatok hatékonyabb ellátása biztosítható, vagy ha a közlekedési feltételek jelentősen megváltoznak.
(2) A fővárosi és megyei kormányhivatal kormánymegbízottja a képviselő-testületi határozatot – a település besorolásának megfelelő járási hivatal hivatalvezetőjének, átcsatolási javaslata esetén a képviselő-testület által indítványozott másik járási hivatal hivatalvezetője, valamint a fővárosi és megyei kormányhivatal véleményének a csatolásával – küldi meg a közigazgatás-szervezéséért felelős miniszternek (a továbbiakban: miniszter).
(3) A miniszter a javaslatát az általános önkormányzati választások évében április 30-ig nyújtja be a Kormány számára, valamennyi az adott időszakban beérkezett kezdeményezés tekintetében. A Kormány döntése alapján településnek másik járáshoz történő átcsatolására, illetve új járási hivatal kialakítására az általános önkormányzati választások napjával kerülhet sor.
9. A járási biztos feladatai
10. §16
10. A megállapodás megkötése és a birtokba adás szabályai
11. § (1) A megállapodás alapjául a települési önkormányzatnak a megállapodás megkötésének időpontjában meglévő, hitelesített vagyonleltára és a 12. §-ban meghatározott felmérés eredményei szolgálnak. A megállapodást a Törvényben meghatározott felek e rendelet 2. melléklete szerinti megállapodás-minta alapján kötik meg.
(2) A megállapodás-minta egyes pontjainak a megállapodásban történő alkalmazása – Átvevő fővárosi és megyei kormányhivatal szervezetalakítási jogkörében hozott döntése alapján – függ attól, hogy az adott település a járási hivatal székhelye lesz vagy a településen járási kirendeltség kerül felállításra, illetve az érintett településen települési ügysegédek látnak-e el feladatokat.
(3) A megállapodás alapján az érintett vagyonelemek tényleges birtokba adása jegyzőkönyv felvételével történik, melyre 2013. január 1-jével kerül sor.
(4)17 A birtokba adási eljárás levezetője a kormánymegbízott. A kormánymegbízott dönt a birtokba vételi eljárás pontos időpontjáról, továbbá a használatba vevőn és a polgármesteren kívüli jelenlévőkről, a birtokba vételről készített jegyzőkönyv hitelesítésének módjáról, továbbá adott esetben a nevében és helyette eljáró meghatalmazott személyről. A jegyzőkönyvet a kormánymegbízott és a polgármester írja alá.
11. Átmeneti és záró rendelkezések
12. §18 A 9. § (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően a 2014. évben a miniszter a 2014. évi önkormányzati képviselők és polgármesterek, továbbá a nemzetiségi önkormányzati képviselők általános választását követő 60 napon belül is javaslatot tehet a Kormány számára településnek másik járási hivatal illetékességi területéhez történő átcsatolása, illetve új járási hivatal kialakítása iránt.
13. §19 A Polgárdi Járási Hivatalnál és a Polgárdi Járási Hivatal járási szakigazgatási szerveinél a 2014. december 31-én folyamatban lévő ügyekben a jogszabály alapján feladat- és hatáskörrel rendelkező járási hivatal, illetve járási szakigazgatási szerv jár el.
14. §20
15. § (1) E rendelet a (2)–(4) bekezdésben foglaltak kivételével a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(3) E rendelet 7. §-a 2013. október 1-jén lép hatályba.
(4)21
1. melléklet a 218/2012. (VIII. 13.) Korm. rendelethez
2. melléklet a 218/2012. (VIII. 13.) Korm. rendelethez35
A rendeletet a 66/2015. (III. 30.) Korm. rendelet 31. § (3) bekezdés b) pontja hatályon kívül helyezte 2015. április 1. napjával.
Az 1. § (3) bekezdése a 418/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet 7. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. § (4) bekezdése az 51/2013. (II. 25.) Korm. rendelet 26. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 2. § (1) bekezdése a 414/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet 12. §-ával megállapított szöveg.
A 2. § (1) bekezdés d) pontja az 543/2013. (XII. 30.) Korm. rendelet 6. §-ával megállapított szöveg.
A 2. § (3) bekezdése a 296/2012. (X. 17.) Korm. rendelet 66. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
A 3. § (1) bekezdése a 397/2014. (XII. 31.) Korm. rendelet 76. § 1. pontja szerint módosított szöveg.
A 3. § (2) bekezdése az 51/2013. (II. 25.) Korm. rendelet 26. § (2) bekezdésével megállapított, a 397/2014. (XII. 31.) Korm. rendelet 76. § 2. pontja szerint módosított szöveg.
A 3. § (3) bekezdése a 397/2014. (XII. 31.) Korm. rendelet 76. § 3. pontja szerint módosított szöveg.
A 4. § (1) bekezdése a 397/2014. (XII. 31.) Korm. rendelet 76. § 4. pontja szerint módosított szöveg.
Az 5. § e) pontja a 414/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet 16. §-a alapján nem lépett hatályba.
A 6. § (3) bekezdését a 421/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet 4. §-a iktatta be, szövege az 51/2013. (II. 25.) Korm. rendelet 26. § (3) bekezdése szerint módosított szöveg.
A 6. § (4) bekezdését a 421/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet 4. §-a iktatta be, nyitó szövegrésze az 51/2013. (II. 25.) Korm. rendelet 26. § (3) bekezdése szerint módosított szöveg.
A 6. § (3) bekezdését a 421/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet 4. §-a iktatta be, szövege az 51/2013. (II. 25.) Korm. rendelet 26. § (3) bekezdése szerint módosított szöveg.
A 7. alcím (8. §) a 414/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet 16. §-a alapján nem lépett hatályba.
A 10. §-t a 15. § (4) bekezdése hatályon kívül helyezte.
A 11. § (4) bekezdés negyedik mondatát a 414/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet 15. § (1) bekezdés j) pontja hatályon kívül helyezte.
A 12. §-t a 15. § (4) bekezdése hatályon kívül helyezte, újonnan a 308/2014. (XII. 9.) Korm. rendelet 5. § (1) bekezdése iktatta be.
A 13. §-t az 515/2013. (XII. 30.) Korm. rendelet 35. § (2) bekezdés c) pontja hatályon kívül helyezte, újonnan a 308/2014. (XII. 9.) Korm. rendelet 5. § (2) bekezdése iktatta be.
A 14. §-t a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 687. §-a hatályon kívül helyezte.
A 15. § (4) bekezdése a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
Az 1. melléklet 4.4. pontja a 147/2014. (V. 5.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 4.13. pontja a 147/2014. (V. 5.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 6. pont 6.1. alpontja a 308/2014. (XII. 9.) Korm. rendelet 5. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 6. pont 6.3. alpontja a 308/2014. (XII. 9.) Korm. rendelet 5. § (4) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 6. pont 6.6. alpontja a 308/2014. (XII. 9.) Korm. rendelet 5. § (5) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 6. pont 6.7. alpontját a 308/2014. (XII. 9.) Korm. rendelet 5. § (9) bekezdése hatályon kívül helyezte.
Az 1. melléklet 6. pont 6.9. alpontja a 308/2014. (XII. 9.) Korm. rendelet 5. § (6) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 7. pont 7.3. alpontja a 308/2014. (XII. 9.) Korm. rendelet 5. § (7) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 7. pont 7.6. alpontja a 308/2014. (XII. 9.) Korm. rendelet 5. § (8) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 13.9. pontja a 147/2014. (V. 5.) Korm. rendelet 1. § (3) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 13.10. pontja a 147/2014. (V. 5.) Korm. rendelet 1. § (4) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 14.7. pontja a 391/2012. (XII. 20.) Korm. rendelet 1. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 18.2. pontja a 391/2012. (XII. 20.) Korm. rendelet 1. § (3) bekezdésével megállapított, a 262/2014. (X. 15.) Korm. rendelet 3. §-a szerint módosított szöveg.
A 2. mellékletet a 221/2014. (IX. 4.) Korm. rendelet 687. §-a hatályon kívül helyezte.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás