• Tartalom

69/2012. (VII. 13.) VM rendelet

69/2012. (VII. 13.) VM rendelet

az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból nem termelő mezőgazdasági beruházásokhoz nyújtandó támogatások részletes feltételeiről szóló 33/2008. (III. 27.) FVM rendelet módosításáról1

2012.07.14.

A mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kérdéseiről szóló 2007. évi XVII. törvény 81. § (3) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján – az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 94. § a) és b) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva – a következőket rendelem el:

1. § Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból nem termelő mezőgazdasági beruházásokhoz nyújtandó támogatások részletes feltételeiről szóló 33/2008. (III. 27.) FVM rendelet (a továbbiakban: R.) 4. § (1) bekezdésében a „támogatás maximális mértéke” szövegrész helyébe a „támogatás maximális nettó értéke” szöveg lép.

2. § (1) Az R. 5. § (3) bekezdés da), és db) alpontjai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

[d) az a gazdálkodó, aki a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP)]

da) a KEOP – 7.3.1.2/09-11 és KEOP – 3.1.2/09-11 kódszámú „Élőhelyvédelem, és -helyreállítás, élettelen természeti értékek védelme, vonalas létesítmények természetkárosító hatásának mérséklése” pályázat alapján, vagy
db) a KEOP – 3.2.0/09-11 kódszámú „Élőhelykezeléshez kapcsolódó infrastruktúra fejlesztés” támogatási konstrukció keretében
támogatást nyert;”

(2) Az R. 5. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(5) A 3. § (1) és (2) bekezdésében szereplő földhasználati intézkedések és eszközbeszerzések esetén a beruházást legkésőbb a támogatási kérelemnek helyt adó, vagy részben helyt adó határozat jogerőre emelkedését követő 12 hónapon belül kell megvalósítani.”

(3) Az R. 5. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(7) A 3. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott földhasználati intézkedésekre és eszközbeszerzésekre vonatkozó beruházást a támogatási kérelemnek helyt adó, vagy részben helyt adó határozat alapján benyújtott első kifizetési kérelem alapján hozott jogerős kifizetési határozattól számítva legalább 5 évig kell fenntartani.”

3. § Az R. 13. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A támogatásra jogosult köteles a kerítés kialakítása során az alábbiakban foglalt követelmények szerint eljárni:
a) a legkisebb körbekeríthető egység 0,3 ha;
b) a kerítés fő szerkezeti elemei (tartóoszlopok, futólécek, kerítés mezők, támasztó oszlopok) fa, nád és vessző alapanyagokból készülhetnek;
c) a kerítést legalább 1,2 méter magassággal kell kialakítani, amely
ca) karám típusú kerítés esetén a legfelső futóléc magasságát,
cb) táblás és kerítésmezős kialakítású kerítés esetén a kerítésmező magasságát
jelenti;
d) a tartóoszlopokat úgy kell elhelyezni, hogy az egymástól való távolságuk ne haladja meg az 5 métert;
e) legalább két oldalról kiegészítő támasztékkal kell megerősíteni
ea) a kerítés töréspontjaiban lévő tartóoszlopokat, és
eb) minden tizedik tartóoszlopot, amennyiben azok állékonysága a talajtani adottságok (pl. köves talaj, vízmosás) miatt nem biztosított;
f) a kerítés futóléceinek egymással párhuzamosan legalább két sorban kell futniuk;
g) a kerítéssel körülhatárolt területre a gyalogos és gépjárművel történő bejutást biztosítani kell.”

4. § Az R. 14. § (2) bekezdése a következő d) és e) pontokkal egészül ki:

[(2) A természetes alapanyagú, engedélyezett madárvédelmi berendezések létesítése esetén a 2. számú mellékletben foglalt előírásoknak megfelelően kell eljárni az alábbiak figyelembevételével:]

d) a madárvédelmi berendezéseket a beruházással érintett területen egyenletesen elosztva kell kihelyezni;
e) a támogatásra jogosult köteles a kihelyezett madárvédelmi berendezésekről helyrajzi számonként sematikus térképet készíteni, amit a helyszíni ellenőrzés során köteles átadni a helyszíni ellenőrnek.”

5. § (1) Az R. 16. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A támogatási kérelem
a) 2012-ben június 1. és július 25 között,
b) 2013-ban június 1. és június 30. között
elektronikus úton nyújtható be. A támogatási kérelem mellékleteit az adott támogatási kérelem benyújtására irányadó időszakban az ügyfél lakhelye/székhelye szerint illetékes Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) kirendeltségéhez papír alapon, postai úton kell benyújtani.”

(2) Az R. 16. § (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(10) A 2012. évben benyújtásra kerülő támogatási kérelmekkel kapcsolatban a technikai közreműködőre, valamint annak eljárására az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból, valamint a központi költségvetésből finanszírozott egyes támogatások 2012. évi igénybevételével kapcsolatos egységes eljárási szabályokról szóló 29/2012. (III. 24.) VM rendelet (a továbbiakban: egységes kérelem rendelet) szabályai az irányadók azzal, hogy az egységes kérelem rendelet 5. § (1) bekezdése e rendelet szerint nyújtható támogatások igénylésénél nem alkalmazható. A támogatási kérelem benyújtásánál az ügyfél technikai közreműködőjeként kizárólag a munkakörében eljáró, az egységes kérelem rendelet 1. § 19. pontjában meghatározott technikai közreműködő vehet részt.”

(3) Az R. 16. § a következő (11) bekezdéssel egészül ki:

„(11) Osztatlan közös tulajdonban álló földrészlet esetén az (5) bekezdés b) pontjával meghatározott okiratot az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból nyújtott agrár-környezetgazdálkodási támogatások igénybevételének részletes feltételeiről szóló 61/2009. (V. 14.) FVM rendelet 5. § (5) bekezdésében foglaltak alapján kell kiállítani.”

6. § Az R. 18. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(3) A kifizetési kérelem részeként be kell nyújtani a beruházás megvalósulását igazoló tételes bizonylatokról készített számlaösszesítőt és ennek részeként a tételrészletezőt, valamint a számlaösszesítő szerinti bizonylatok másolatát. A kifizetési kérelmet benyújtó kérelmező a helyszíni ellenőrzés során köteles a számlaösszesítő szerinti eredeti bizonylatokat bemutatni.
(4) A kifizetési kérelem benyújtásának, a kiadások elszámolásának e rendeletben nem szabályozott kérdéseire az EMVA általános rendelet IV. fejezetének rendelkezéseit is alkalmazni kell a 16. § (4) bekezdése és a 20. § (4) bekezdése kivételével.”

7. § (1) Az R. 21. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Ha a 2009. vagy a 2010. évben benyújtott támogatási kérelem alapján támogatásra jogosult a 6. § (2) és (3) bekezdésében, a 7. § (2) és (3) bekezdésében, a 8. § (2) bekezdésében, a 9. § (2) bekezdésében, a 10. § (2) bekezdésében, a 11. § (2) bekezdésében, a 12. § (2) bekezdésében, a 13. § (2) bekezdésében, valamint a 14. § (2) bekezdésében foglaltak legalább egyikét megszegi, akkor
a) részleges teljesítés esetén a kifizetési kérelem alapján jóváhagyott támogatási összeg 30%-ára nem jogosult, ha a támogatási összeg már kifizetésre került, akkor köteles a támogatás 30%-át,
b) nem teljesítés esetén a kifizetési kérelem alapján jóváhagyott támogatási összegre nem jogosult, ha a támogatási összeg már kifizetésre került, akkor köteles a támogatás teljes összegét
a jogosulatlanul igénybe vett támogatásokra vonatkozó szabályok szerint visszafizetni.”

(2) Az R. 21. § (4)–(5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:,

„(4) Ha a támogatásra jogosult az 5. § (7) bekezdésében meghatározott kötelezettségének nem tesz eleget, akkor a kifizetési kérelem alapján jóváhagyott támogatási összeg 75%-ára nem jogosult. Ha a támogatásra jogosult részére már kifizetésre került a támogatási összeg, a támogatás 75%-át köteles a jogosulatlanul igénybe vett támogatásokra vonatkozó szabályok szerint visszafizetni.
(5) Ha a támogatásra jogosult az 5. § (7) bekezdésében szereplő időszak alatt a 6. § (4) bekezdésében, a 7. § (4) bekezdésében, a 8. § (3) bekezdésében, a 9. § (3) bekezdésében, a 10. § (3) bekezdésében, a 11. § (3) bekezdésében, valamint a 12. § (3) bekezdésében meghatározott kötelezettségek legalább egyikének nem tesz eleget, akkor a kifizetési kérelem alapján jóváhagyott támogatási összeg 15%-ára nem jogosult. Ha a támogatásra jogosult részére már kifizetésre került a támogatási összeg, a támogatás 15%-át köteles a jogosulatlanul igénybe vett támogatásokra vonatkozó szabályok szerint visszafizetni.”

8. § Az R. a következő 22/D. §-sal egészül ki:

22/D. § (1) E rendeletnek az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból nem termelő mezőgazdasági beruházásokhoz nyújtandó támogatások részletes feltételeiről szóló 33/2008. (III. 27.) FVM rendelet módosításáról szóló 69/2012. (VII. 13.) VM rendelettel [a továbbiakban: 69/2012. (VII. 13.) VM rendelet] megállapított 4. § (1) bekezdését, 18. § (4) bekezdését, valamint a 21. § (1), (4) és (5) bekezdéseit a 69/2012. (VII. 13.) VM rendelet hatálybalépésekor folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
(2) A 2012. évi támogatási kérelembenyújtási időszakban, a 69/2012. (VII. 13.) VM rendelet hatályba lépés előtt már benyújtásra került támogatási kérelmek benyújtói mentesülnek a támogatási kérelemhez a 16. § (5) bekezdés a) pontja szerint kötelezően csatolandó dokumentum benyújtása alól.”

9. § Az R. 3. számú melléklete helyébe e rendelet 1. melléklete lép.

10. § Az R. 4. számú melléklet helyébe e rendelet 2. melléklete lép.

11. § Hatályát veszti

12. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, és a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

1. melléklet a 69/2012. (VII. 13.) VM rendelethez

Támogatási kérelmek részletes pontrendszere

 

A

B

C

1.

Értékelési szempont megnevezése

Értékelés módja

Értékeléshez rendelhető maximális pontszám

2.

SZAKMAI SZEMPONTOK

3.

Földhasználati támogatások esetén

4.

A terület környezeti érzékenysége
(MePAR lehatárolás alapján)

Natura 2000 terület

15

5.

nitrátérzékeny

10

6.

sérülékeny ivóvízbázis

10

7.

12%-nál nagyobb lejtésű területet tartalmazó blokkban megvalósuló beruházás

10

8.

Vállalni kívánt önálló intézkedés (célprogram) rangsora

sorközgyepesítés

5

9.

bakhát

10

10.

mezővédő fásítás

15

11.

sövénytelepítés

15

12.

gyeptelepítés

25

13.

Egyéb szempontok

Füves mezsgye létesítése sövénytelepítéssel, illetve mezővédő fásítással együtt

5

14.

Sövénytelepítés és mezővédő fásítás együttes elvégzése esetén

5

15.

Eszközbeszerzés esetén

16.

AKG-ban vállat célprogram szintje (amennyiben több célprogramban vesz részt a kérelmet benyújtó, úgy a legmagasabb szintű kerül értékelésre)

tanyás gazdálkodás

10

17.

integrált gazdálkodás

10

18.

ökológiai gazdálkodás

20

19.

zonális természet-, talaj- és vízvédelmi célú gazdálkodás

30

20.

Beszerezni kívánt eszközök rangsora

kerítés

30

21.

madárvédelmi berendezés

40

22.

Szakmai szempontok összesen:

70

23.

HORIZONTÁLIS SZEMPONTOK

24.

Hátrányos helyzetű terület (EMVA általános rendelet szerinti)

a hátrányos helyzetű területen elhelyezkedő település határában tervezett beruházás

6

25.

egyéb település határában tervezett beruházás

0

26.

Elmaradott és munkanélküliséggel sújtott terület [a társadalmi-gazdasági és infrastrukturális szempontból elmaradott, illetve az országos átlagot jelentősen meghaladó munkanélküliséggel sújtott települések jegyzékéről szóló 240/2006. (XI. 30.) Korm. rendelet alapján]

a társadalmi-gazdasági és infrastrukturális szempontból elmaradott település határában tervezett beruházás

4

27.

az országos átlagot legalább 1,75-szörösen meghaladó munkanélküliségű település határában tervezett beruházás

4

28.

Mezőgazdasági foglalkoztatottak aránya

a tervezett beruházással érintett régióban eléri vagy meghaladja az országos átlagot a KSH adatai szerint

8

29.

a tervezett beruházással érintett régióban nem éri el az országos átlagot a KSH adatai szerint

0

30.

Térségi fenntarthatóság vizsgálata

a kérelmező lakhelye, illetve székhelye szerinti település határában tervezett beruházás

8

31.

a kérelmező lakhelye, illetve székhelye szerinti településsel szomszédos település határában tervezett beruházás

5

32.

egyéb helyen tervezett beruházás

0

33.

Horizontális szempontok összesen:

30

34.

Összesen:

100

2. melléklet a 69/2012. (VII. 13.) VM rendelethez

Gyeptelepítési terv
A támogatási formára vonatkozó adatok
1.    Melyik „Nem termelő beruházásra” nyújt be támogatási kérelmet?
a)    füves mezsgye létesítése → megválaszolandó kérdések: 1–2. és 16–21.
b)    rovarteleltető bakhát létesítése → megválaszolandó kérdések: 1–2. és 16–21.
c)    ültetvény sorközgyepesítése → megválaszolandó kérdések: 1–2. és 16–21.
d)    környezetvédelmi célú gyeptelepítés → megválaszolandó kérdések: 1–21.
e)    természetvédelmi célú gyeptelepítés → megválaszolandó kérdések: 1–21.
2.    2009-től melyik agrár-környezetgazdálkodási célprogramban kíván részt venni?
a)    valamely nem zonális szántóföldi növénytermesztési célprogramban
b)    valamely zonális szántóföldi növénytermesztési célprogramban
c)    valamely ültetvényes gazdálkodás célprogramban
d)    környezetvédelmi célú gyeptelepítés célprogramban
e)    természetvédelmi célú gyeptelepítés célprogramban
3.    Tervezi-e, hogy gyepgazdálkodási célprogramban részt vesz a területével? igen / nem
A beruházással érintett földterület elhelyezkedésére vonatkozó adatok
4.    Melyik földrajzi tájban vagy régióban helyezkedik el a földterület? .....................................................................................
A beruházással érintett földterület mely helyrajzi számokat érinti? ......................................................................................
A beruházással érintett földterület mely fizikai blokkot érinti (fizikai blokkazonosító)? .....................................................
5.    Milyen gyeptáj típus jellemző az adott területre?
1.    hullámtéri vagy nem hullámtéri üde rétek (közöttük üde vagy kiszáradó láprétek) jellemzőek, ezekhez kapcsolódóan egyes tájakban üde (dombvidéki) gyepek is jelen lehetnek
2.    a laposokban („mélyebb” részeken) szikes és nedves rétek, a hátakon (,,magasabb” részeken) szárazgyepek jellemzőek
3.    a kissé magasabb részeken száraz, félszáraz, kötött talajú gyepek, a völgyekben üde rétek jellemzőek
4.    üde rétek és üde (domb- és hegyvidéki) gyepek jellemzők, de ezek mellett a száraz homoki gyepeknek megfelelő termőhely is nagyobb kiterjedésben jelenik meg
5.    szikesek uralta tájtípus, a mélyebb részeken kevés üde rét, a hátakon kevés száraz gyep előfordul
6.    mind a homoki, mind a kötöttebb talajú száraz gyepek termőhelye jelentős mennyiségben megtalálható és szikes gyepek is jellemzőek
7.    száraz homoki gyepek jellemezte tájtípus, ahol jelentős az üde, ártéri jellegű rétek aránya
8.    száraz homoki gyepek jellemezte tájtípus, ahol jelentős szikes aránya és az üde rétek kialakuláshoz alkalmas területek is vannak
9.    a magasabb részeken félszáraz, a laposabbakon, a völgyekben üde rétek jellemzőek
10.    üde (domb- és hegyvidéki) gyepek a legjellemzőbbek, amelyekhez a völgyekben több-kevesebb üde rét kapcsolódhat, ritkán félszáraz gyepek is előfordulhatnak
11.    az uralkodó félszáraz gyepeknek megfelelő termőhelyi adottságok mellett az üde (domb- és hegyvidéki) gyepeknek megfelelőek vannak még jelen
12.    a félszáraz gyepek mellett mind a homoki, mind a kötöttebb talajú száraz gyepek termőhelye is jelentős mennyiségben található meg
13.    száraz és/vagy félszáraz, többnyire kötöttebb talajon található gyepek jellemzik a tájat, de rendszerint kisebb mennyiségben az üde gyepek és/vagy az üde rétek termőhelye is megtalálható
14.    a tájban sokféle gyeptípus (száraztól a nedvesig) fordul elő hasonló arányban, kötöttebb talajon (homoki száraz gyepek és szikesek nincsenek)
15.    üde és félszáraz típusú gyepek kialakulásának kedvező tájak, ahol a száraz, kötöttebb talajú gyepeknek megfelelő termőhely is megtalálható
6.    Melyik nemzeti park igazgatóság illetékes a területen?
a)    Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság
b)    Balatoni Nemzeti Park Igazgatóság
c)    Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
d)    Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság
e)    Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
f)    Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság
g)    Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság
h)    Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság
i)    Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság
j)    Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság
7.    A földterület IH közleményben szereplő Magas Természeti Értékű Területen helyezkedik el? igen / nem
8.    A földterület IH közleményben szereplő Natura 2000 területen helyezkedik el? igen / nem
9.    A földterülethez legközelebb eső természetközeli gyepfoltok vagy erdők:
a)    milyen távolságra helyezkednek el? 0–10 m / 10–100 m / 100–200 m / több
b)    a földterületnek hányad részével szomszédosak? 0% / 1–10% / 10–50% / több
c)    milyen növényzet él rajtuk?
ca)    gyep
caa)    mocsarak és magassásosok,
cab)    hullámtéri rétek,
cac)    üde rétek,
cad)    domb- és hegyvidéki gyepek,
cae)    hegylábi kötött talajú gyepek,
caf)    nyílt homokpusztagyepek,
cag)    zárt homoki sztyeprétek,
cah)    alföldi kötött talajú sztyeprétek,
cai)    szikesek
cb)    erdő
cc)    cserjés
cd)    nádas
ce)    vizes élőhely
A földterület jelenlegi növényzetére, talajára és vízellátására vonatkozó adatok
10.    Függetlenül a művelési ágtól, a kiválasztott földterületen jelenleg gyep van? igen / nem
11.    A földterület a gyepesítés előtt hány évvel volt utoljára felszántva? 1–2 / 3–5 / 6–10 / több
12.    Mi volt a legutóbbi termesztett növény? ..............................................................................................................................
13.    A termesztett fajokat nem számítva jelenleg mely növények találhatóak legnagyobb arányban a területen?
14.    Milyen a földterület vízellátása?
a)    vizes (az év jelentős részében vízzel borított)
b)    nedves (időszakosan – főként tavasszal – megállhat rajta a víz, de nyárra kiszárad)
c)    félszáraz, üde (víz soha nem áll meg rajta, a talaj nyirkos lehet)
d)    száraz (víz soha nem áll meg rajta, a talaj csak eső után nyirkos)
A gyeptelepítésre vonatkozó adatok
15.    Várhatóan milyen termőhelyi típusba fog tartozni a területen kialakítandó gyep?
a)    mocsarak és magassásosok,
b)    hullámtéri rétek,
c)    üde rétek,
d)    domb- és hegyvidéki gyepek,
e)    hegylábi kötött talajú gyepek,
f)    nyílt homokpusztagyepek,
g)    zárt homoki sztyeprétek,
h)    alföldi kötött talajú sztyeprétek,
i)    szikesek.
16.    Milyen módszerrel telepíti a gyepet?
a)    magszórás (kézzel vagy géppel)
b)    szénaterítés (szénamurvás felülvetés)
c)    direktvetés (direktvetőgéppel)
d)    vetés (vetőgéppel)
17.    Melyik időszakban tervezi telepíteni a gyepet?
e)    tavasz
f)    ősz
18.    Milyen fajokat, milyen arányban tervez vetni, honnan szerzi be a vetőmagot vagy kaszálékot?

 

faj neve

vetőmagtömeg
(kg/ha)

mag vagy kaszálék?

beszerzés forrása

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19.    Időrendben sorolja fel, hogy milyen agrotechnikai eljárásokkal fogja a gyeptelepítést elvégezni (a talaj előkészítésétől kezdve a vetésen át, a vetést követő gazoló kaszálásokig)!
1.     
2.     
3.     
4.     
5.     
6.     
7.     
8.     
9.     
10.     
A gyep karbantartására vonatkozó adatok
20.    Hogyan tervezi a termőhelyre jellemző természetes kísérő- vagy állományalkotó fajokat a már telepített gyepbe juttatni?
a)    magszórás (kézzel vagy géppel)
b)    szénaterítés (szénamurvás felülvetés)
c)    direktvetés (direktvetőgéppel)
21.    Milyen kezeléseket és hasznosítást tervez a telepített gyepen az elkövetkező években:

 

év

kezelések

hasznosítási mód

 

1. év

 

 

 

2. év

 

 

 

3. év

 

 

 

4. év

 

 

 

5. év

 

 

 

6. évtől

 

 

1

A rendelet a 12. §-a alapján hatályát vesztette 2012. július 15. napjával.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére