9/2012. (V. 8.) OBH utasítás
9/2012. (V. 8.) OBH utasítás
a talár viseléséről, valamint az ülnökök, a jegyzőkönyvvezetők és az eljárási cselekményt végző bírósági titkárok öltözködési szabályairól szóló szabályzatról
A talár a bírói méltóság kifejezője, amely növeli a bíróságok tekintélyét. Ezt kell megjelenítenie az eljárási cselekményen részt vevő ülnök, jegyzőkönyvvezető, valamint az eljárási cselekményt végző bírósági titkár ruházatának is.
Az Országos Bírósági Hivatal elnöke a bíróságok szervezetéről és igazgatásról szóló 2011. évi CLXI. törvény 76. § (1) bekezdés b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a talár viselésének és az ülnök, a jegyzőkönyvvezető, valamint az eljárási cselekményt végző bírósági titkár öltözködésének szabályait – a bíróságok véleményét kikérve, az Országos Bírói Tanáccsal egyetértésben – az alábbiak szerint határozza meg:
1. § (1) A szabályzat hatálya a (2) bekezdésben írt kivételekkel a hivatásos bíróra, az ülnökre, a jegyzőkönyvvezetőre, valamint az eljárási cselekményt végző bírósági titkárra (a továbbiakban: bírósági titkár) terjed ki.
(2)1 A szabályzat a katonai bíróra, amennyiben katonai ügyben jár el, a igazságügyért felelős miniszter által vezetett minisztériumba és az Országos Bírósági Hivatalba (a továbbiakban: OBH) beosztott bíróra nem vonatkozik, kivéve, ha az eredeti szolgálati helye szerinti bíróságon a 3. § (6) bekezdésében meghatározott ünnepi eseményen vesz részt.
2. §2 (1) A talárt a Kúrián, az ítélőtáblán, a törvényszéken és a járásbíróságon (a továbbiakban: bíróság) a szabályzat 1. és 2. mellékletei szerinti formában kell használni.
(2) A talár főbb jellemzőit a szabályzat 1. és 2. mellékletei tartalmazzák.
3. § (1) A talárt a hivatásos bíró – kivéve a helyszíni tárgyalást, valamint ha a gyermekkorú személy érdekére figyelemmel indokolt – a tárgyaláson, illetve a tárgyalóteremben foganatosított minden eljárási cselekménynél köteles rendezetten, begombolva hordani, mely során a talár által nem fedett ruházatnak [nadrág, szoknya, cipő] is a bíróság tekintélyéhez méltónak kell lennie.
(2) A talárviselés során a női hivatásos bíró világos színű blúzt, míg a férfi hivatásos bíró világos színű inget, továbbá nyakkendőt köteles hordani.
(3) Az eljárási cselekményt végző hivatásos bíró a tárgyalóteremben a talárt nem vagy nem megfelelően viselő ügyészt [alügyészt, ügyészségi fogalmazót] és ügyvédet [ügyvédjelöltet] az (1) bekezdés szerinti talárviselésre – a tárgyalás méltóságának megóvása érdekében – szükség szerint köteles felhívni.
(4) A talár viselése mellőzhető, ha az eljárási cselekmény helyéül szolgáló helyiségben a hőmérséklet eléri vagy meghaladja a 25°C-ot.
(5) Tárgyalótermen kívül a hivatásos bíró a talárt csak a tárgyaláshoz közvetlenül kapcsolódó tevékenység (bírósági épületben a tárgyalóterem megközelítése, iratbeszerzés stb.) során viselheti, mely során köteles az (1) bekezdésben írtakat betartani.
(6) A Kúria, az ítélőtábla és a törvényszék elnöke (a továbbiakban: bíróság elnöke) elrendelheti, hogy a hivatásos bíró meghatározott ünnepi eseményen – így különösen bírói eskütétel, kitüntetés átadása, teljes ülés, összbírói értekezlet, törvényszéki bírói beosztási okirat átadása alkalmával – talárban jelenjen meg.
(7) A (6) bekezdés szerinti elnöki intézkedés a Kúriára beosztott és kirendelt, illetve az ítélőtáblára kirendelt hivatásos bíróra is kiterjed.
4. § (1) A talár a bíróság tulajdona.
(2) Ha a hivatásos bíró tisztségétől megválik, a talárt köteles a bíróság részére visszaszolgáltatni.
(3) A hivatásos bíró nyugállományba vonulását követően a talárt megtarthatja.
(4) A hivatásos bíró a talárt a bíróság elnökének egyedi döntése alapján kivételesen, tisztségének egyéb okból történő megszűnése esetén is megtarthatja.
5. § A talárt a hivatásos bíró köteles megfelelő állapotban megőrizni.
6. § (1) A bíróság talárral való ellátása, illetve annak folyamatos cseréje az intézmény elemi költségvetése terhére történik.
(2) A bíróságokon a talár minimális kihordási ideje a hivatásos bíró részére történő átadást követő hét év, amelynek elteltével a talár – ha elhasználódott állapota indokolja – a bíró kérésére kicserélhető.
(3) A talárcseréről a bíróság elnöke dönt.
7. § (1) A talár megrendelése, továbbá a folyamatos pótlást végző cég kiválasztása a bíróság elnökének feladata.
(2) Az e szabályzatban nem érintett, a talár beszerzésével, kezelésével, tárolásával, pótlásával, selejtezésével kapcsolatos további kérdéseket a bíróság elnöke külön intézkedésben állapítja meg.
8. § (1) Az ülnök, a jegyzőkönyvvezető és a bírósági titkár az eljárási cselekményen az ahhoz méltó ruházatban köteles részt venni.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott személyek talárt nem viselhetnek.
(3) Az (1) bekezdés szerinti ruházat női ülnök, jegyzőkönyvvezető és bírósági titkár esetén világos színű blúz és lehetőség szerint sötét színű felsőruházat, míg a férfi ülnök, jegyzőkönyvvezető és bírósági titkár esetén világos színű ing, továbbá nyakkendő és sötét színű zakó, lehetőség szerint öltöny.
(4) Az ülnök eljárási cselekményekre történő beosztása során a bíróság elnöki irodája köteles felhívni a figyelmét az (1) és (3) bekezdésben foglaltak betartására.
9. §3 Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba,
1. melléklet a 9/2012. (V. 8.) OBH utasításhoz4
2. melléklet a 9/2012. (V. 8.) OBH utasításhoz5
Az 1. § (2) bekezdése a 32/2020. (XII. 18.) OBH utasítás 1. §-a szerint módosított szöveg.
A 2. § a 32/2020. (XII. 18.) OBH utasítás 2. §-ával megállapított szöveg.
A 9. § a 2012: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján módosított szöveg.
Az 1. melléklet a 32/2020. (XII. 18.) OBH utasítás 3. § a) pontjával megállapított szöveg.
A 2. mellékletet a 32/2020. (XII. 18.) OBH utasítás 3. § b) pontja iktatta be.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás