• Tartalom

9/2012. (II. 16.) LÜ utasítás

9/2012. (II. 16.) LÜ utasítás

a gyermek- és ifjúságvédelmi ügyészi szakfeladatok ellátásáról1

2012.02.18.

Az ügyészségről szóló 2011. évi CLXIII. törvény 8. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján – a gyermek- és ifjúságvédelmi ügyészi feladatok hatékony ellátása érdekében – a következő utasítást adom ki:

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK

1. § A gyermek- és ifjúságvédelmi szakfeladatokat ellátó ügyész (a továbbiakban: fiatalkorúak ügyésze) tevékenységét a hatályos legfőbb ügyészi szakági alaputasítások szerint – a jelen utasításban foglalt kiegészítésekkel, illetve eltérésekkel – végzi.

2. § (1) A fiatalkorúak ügyésze a szakfeladatok ellátása során a fiatalkorúak jövőbeni helyes fejlődését szem előtt tartva, ellátja törvényben meghatározott feladatait a fiatalkorúak által elkövetett szabálysértések és bűncselekmények miatt indult eljárásokban, törvényben meghatározott esetekben közreműködik a kiskorúak jogainak érvényre juttatásában és eljár a szükséges gyermekvédelmi intézkedések megtétele érdekében. A hatáskörébe tartozó ügyekben:

a) ellátja a vádelőkészítéssel, a nyomozás törvényessége feletti felügyelettel, a vádemeléssel kapcsolatos feladatot;

b) közreműködik a büntetőbírósági eljárásban (a rendkívüli perorvoslati, valamint a különleges eljárásokban, illetve a külön eljárás törvényben meghatározott eseteiben);

c) törvényben meghatározott joghátrányokat tartalmazó jogerős döntések végrehajtása törvényességének felügyeletével kapcsolatos feladatokat lát el;

d) ellátja a javítóintézetek működésének és a javítóintézeti nevelés törvényességével összefüggő feladatokat;

e) intézkedik az egyes büntető jogszabályok büntetőeljáráson kívüli végrehajtása érdekében, különösen a pártfogó felügyelet, valamint a gyámhatósági gyermekvédelmi intézkedések alkalmazása körében;

f) ellát közérdekvédelmi feladatokat;

g) szükség szerint együttműködik a gyermek- és ifjúságvédelemben érdekelt állami és társadalmi szervekkel.

(2) A gyermek- és ifjúságvédelmi szakfeladatokat a Legfőbb Ügyészségen a Gyermek- és Ifjúságvédelmi Önálló Osztály, a fellebbviteli főügyészségeken, a főügyészségeken, a helyi ügyészségeken (a fővárosban a kijelölt kerületi ügyészségen), valamint a nyomozó ügyészségeken – az adott szervezeti egység vezetőjének közvetlenül alárendelten – az ilyen elnevezésű szervezeti egységek vagy e feladattal megbízott ügyészek látják el.

(3) A Legfőbb Ügyészség Gyermek- és Ifjúságvédelmi Önálló Osztálya ellátja azokat a feladatokat, amelyeket a legfőbb ügyész vagy a büntetőjogi legfőbb ügyész helyettes a hatáskörébe utal, vagy az önálló osztály vezetője a hatáskörébe von.

II. Fejezet

A VÁDELŐKÉSZÍTÉS, A NYOMOZÁS TÖRVÉNYESSÉGE FELETTI FELÜGYELET, A VÁDEMELÉS

Hatásköri és illetékességi szabályok

3. § (1) A fiatalkorúak ügyészének hatáskörébe tartoznak:

a) a fiatalkorúak által elkövetett bűncselekmények miatt indított büntetőügyek;

b) a fiatalkorúak és a felnőtt korúak összefüggő büntetőügyei (vegyes büntetőügyek);

c) a gyermekkorúak ügyei kivéve, ha azok kizárólag felnőtt korú ügyével állnak összefüggésben.

(2) E fejezetben meghatározott feladatok ellátása során

a) a fiatalkorúak helyi bírósági hatáskörbe tartozó ügyében – a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: Be.) 30. §-ának (3) bekezdése alapján – a jelen utasítással kijelölt ügyészségként a főügyészség székhelyén lévő helyi ügyészség, a Fővárosi Főügyészség illetékességi területén a Budapesti I. és XII. Kerületi Ügyészség, illetve a nyomozó ügyészség fiatalkorúak ügyésze;

b) a fiatalkorúak megyei (fővárosi) bírósági hatáskörbe tartozó ügyében a megyei (fővárosi) főügyészség, illetve a nyomozó ügyészség fiatalkorúak ügyésze;

c) a főügyészség székhelye szerinti helyi ügyészség, illetve a nyomozó ügyészség fiatalkorúak ügyészének felettes ügyészeként a megyei (fővárosi) főügyészség fiatalkorúak ügyésze;

d) a megyei (fővárosi) főügyészség fiatalkorúak ügyészének felettes ügyészségeként a Legfőbb Ügyészség Gyermek- és Ifjúságvédelmi Önálló Osztálya jár el.

(3) A főügyészség székhelye szerinti helyi ügyészség, a kijelölt kerületi ügyészség, valamint a nyomozó ügyészség illetékessége a megye, illetve a főváros területére terjed ki.

A külön eljárási szabályok megtartásának vizsgálata

4. § (1) A fiatalkorúak ügyésze körültekintően vizsgálja meg, hogy a nyomozó hatóság beszerezte-e

a) a környezettanulmányt;

b) a nevelői (intézeti, büntetés-végrehajtási intézeti) jellemzést;

c) az erkölcsi bizonyítványt;

d) az esetleges korábbi gyámhatósági gyermekvédelmi intézkedésekre, illetőleg pártfogó felügyeletre vonatkozó információkat, továbbá az előző elítéléssel összefüggő iratokat, illetve bírósági határozatot;

e) a szülői felügyeleti jog megszüntetésének indokoltsága esetén, a szülői felügyelet fennállására vonatkozó adatokat;

f) amennyiben a fiatalkorú

fa) személyi igazolvánnyal, illetve úti okmánnyal nem rendelkezik, vagy

fb) személyi igazolványába, illetve úti okmányába bejegyzett adatok helyessége iránt kétség merül fel, vagy

fc) előzetes fogva tartásban van,

az életkort bizonyító közokiratot, vagy annak fotómásolatát.

(2) A fiatalkorúak ügyésze az (1) bekezdésben foglaltakon túl azt is vizsgálja, hogy a nyomozó hatóság

a) a védőt a megalapozott gyanú közlésével egyidejűleg kirendelte-e, ha a fiatalkorú terheltnek nincs meghatalmazott védője;

b) a törvényes képviselőt (eseti gondnokot) és a védőt értesítette-e azokról az eljárási cselekményekről, amelyeknél jelen lehetnek, valamint az eljárásban hozott határozatokat velük, illetve a törvényben előírt esetekben a gondozóval közölte-e;

c) a gyermekvédelmi gondoskodás alatt álló fiatalkorú gyámrendeléséről szóló határozatot, továbbá a szülő házasságának felbontása esetén a fiatalkorú elhelyezéséről rendelkező ítéletet beszerezte-e.

(3) A fiatalkorúak ügyésze vizsgálja meg, hogy a környezettanulmány tartalmazza-e a fiatalkorúról a közoktatásról szóló törvény felhatalmazása alapján az intézmény által nyilvántartott és kezelt adatokat vagy a munkahely által adott tájékoztatást.

Az ügyészi eljárás sajátos szabályai

5. § (1) A környezettanulmányt, a nevelői jellemzést és a szükséges esetekben a fiatalkorú személyiségének vizsgálatára vonatkozó szakértői véleményt 3 példányban kell elkészíteni, illetőleg beszerezni, és a harmadik példányt az eredeti nyomozási iratok mellékleteként kell kezelni.

(2) Az iratok külön kezelt harmadik példányát a vádirattal, illetőleg a bíróság elé állításról készített feljegyzéssel a bírósághoz, a kizárólag szabálysértési eljárásra tartozó cselekmény esetén az illetékes szabálysértési hatósághoz, más esetekben, amennyiben a fiatalkorú érdekében gyermekvédelmi intézkedés szükséges, az illetékes gyámhatóságnak kell megküldeni a nyomozást megszüntető határozattal együtt.

(3) A fiatalkorú gyanúsított ügyészi kihallgatásának időpontjáról a védőt, a törvényes képviselőt, illetve az eseti gondnokot megfelelő időben értesíteni kell. Ennek megtörténtét rövid úton történő értesítés esetén feljegyzésben, megjelenésük vagy távolmaradásuk tényét pedig jegyzőkönyvben kell rögzíteni.

(4) A fiatalkorúak ügyésze az általa foganatosított mindazon eljárási cselekményekről megfelelő időben értesíti a fiatalkorú védőjét, valamint a törvényes képviselőt (eseti gondnokot), amelyeknél jelen lehetnek. A felvett jegyzőkönyv megtekintésének lehetőségét biztosítani, továbbá megjelenésük vagy távolmaradásuk tényét, észrevételeiket vagy indítványaikat jegyzőkönyvben rögzíteni kell.

(5) Amennyiben a nyomozó hatóság a vádirat benyújtásáig az ügyésznél kezdeményezi a gyámhatóság megkeresését eseti gondnok kirendelése iránt, a fiatalkorúak ügyésze a szükséges intézkedést a Be. 452. §-ában foglaltak vizsgálatát követően teszi meg.

(6) Ha a szakértői vélemény szerint a fiatalkorú gyengeelméjű – amennyiben személyiségállapotának felderítéséhez szükséges – gyógypedagógus vagy pszichológus szakértői véleményt is be kell szerezni.

Kényszerintézkedések

6. § (1) Fiatalkorúnak az ügyész által elrendelt őrizetbe vételéről a védőt, a törvényes képviselőt (eseti gondnokot) és a gondozót is késedelem nélkül értesíteni kell.

(2) Fiatalkorú előzetes letartóztatásának indítványozása előtt az ügyész köteles minden esetben körültekintően megvizsgálni, hogy az általános törvényi okokon kívül a bűncselekmény különös tárgyi súlya, mint külön feltétel, megállapítható-e.

(3) Az előzetes letartóztatás elrendelésére, meghosszabbítására, illetve fenntartására vonatkozó indítványnak tartalmaznia kell azt is, hogy:

a) a bűncselekmény különös tárgyi súlya milyen tények alapján állapítható meg;

b) a fiatalkorú előzetes letartóztatását javítóintézetben vagy büntetés-végrehajtási intézetben indokolt-e végrehajtani.

(4) A fiatalkorú személyi szabadságát elvonó, vagy korlátozó kényszerintézkedés indítványozásánál az ügyész a nyomozási bíró ülésére a meghatalmazott vagy kirendelt védőt – a nyomozó hatóság útján – az ülés helyének és időpontjának megjelölésével idézi, a törvényes képviselőt és a gondozót pedig ugyanerről értesíti.

(5) Amennyiben a fiatalkorúak ügyésze az előzetes letartóztatás javítóintézetben történő végrehajtását indítványozza, – ha indokolt – a Be. 454. §-ának (5) bekezdése szerinti ideiglenes elhelyezésre is indítványt tesz.

(6) Az előzetes letartóztatás tartama alatt az ügyész a fiatalkorú körülményeinek, valamint a megalapozott gyanú tárgyának módosulására figyelemmel indítványozhatja az előzetes letartóztatás végrehajtása helyének megváltoztatását.

(7) Az előzetes letartóztatás javítóintézeti végrehajtása esetén a nyomozás során az ügyész akkor indítványozhatja a fiatalkorúnak kivételesen büntetés-végrehajtási intézetben vagy rendőrségi fogdában legfeljebb öt napra történő ideiglenes elhelyezését, ha egymást szorosan követő rendőrségi vagy ügyészségi kihallgatások, szembesítések vagy más nyomozási cselekmények terjedelme ezt indokolja.

(8) A fiatalkorúak ügyésze a viszonylag kisebb terjedelmű nyomozási cselekmények szükségessége esetén rendelkezhet saját hatáskörében a huszonnégy órát meg nem haladó ideiglenes elhelyezésről.

(9) A büntetés-végrehajtási intézetben történő ideiglenes elhelyezés végrehajtására a tárgyalás előkészítése során hozott határozatig a fiatalkorúak ügyésze rendelvényt ad a befogadó intézetnek. A rendelvényben rendelkezni kell az ugyanabban az eljárásban letartóztatottaktól való elkülönítésről, valamint indokolt esetben a levelezési és látogatási jog korlátozásáról, illetőleg szükség szerint egyéb kérdésekről.

(10) Az előzetes letartóztatás elrendeléséről a fiatalkorúak ügyésze haladéktalanul értesíti a javítóintézet igazgatóját, amennyiben a fiatalkorú javítóintézeti nevelés hatálya alatt áll.

(11) Az őrizet és az előzetes letartóztatás ügyészi megszüntetésekor a fiatalkorú a megfelelő időben értesített törvényes képviselőjének, illetve gondozójának adható át, de meg nem jelenésük a szabadításnak nem akadálya. Állami intézmény növendékét az illetékes intézmény megbízottjának, meg nem jelenése esetén az eljárás helye szerint illetékes területi gyermekvédelmi szakszolgálatnak kell átadni.

(12) A fiatalkorú házi őrizetének indítványozása csak olyan korlátozásokkal indokolt, amelyek az iskolai tanulmányok folytatását, illetőleg a rendszeres munkavégzést nem akadályozzák.

(13) A fiatalkorúak ügyésze a személyi szabadságot elvonó vagy korlátozó kényszerintézkedések tartamának meghosszabbítására irányuló indítványát a fiatalkorú gyanúsítottal, a védőjével és a törvényes képviselőjével is egyidejűleg közli.

A fokozott felügyelet

7. § A fiatalkorúak ügyésze a nyomozó hatóság önállóan végzett nyomozása felett minden olyan esetben fokozott felügyeletet gyakorol, amikor a fiatalkorú gyanúsított előzetes letartóztatásának vagy ideiglenes kényszer-gyógykezelésének elrendelésére kerül sor.

Megrovás alkalmazása

8. § (1) A fiatalkorúak ügyésze által a Be. 190. §-a (1) bekezdésének j) pontja alapján hozott határozatban alkalmazott megrovást a fiatalkorúak ügyésze hirdeti ki.

(2) A fiatalkorúak ügyésze a határozat (1) bekezdése szerinti kihirdetése végett megkeresheti azt az ügyészséget, amelynek illetékességi területén a fiatalkorú gyanúsított lakik vagy tartózkodik.

(3) A kihirdetés időpontjáról a fiatalkorú védőjét és törvényes képviselőjét (gondozóját) megfelelő időben értesíteni kell.

(4) Amennyiben a fiatalkorú az idézés ellenére nem jelenik meg, a fiatalkorúak ügyésze a megrovást a határozat kézbesítésével foganatosítja, s erről a (3) bekezdésben foglaltakat értesíti.

A vádemelés elhalasztása

9. § (1) A Be. 222. §-ának (1) bekezdése alapján a vádemelés elhalasztása – a törvényi feltételek fennállása esetén – általában akkor alkalmazható, ha a fiatalkorú helyes irányú fejlődése a személyi körülményekre és a bűncselekmény jellegére figyelemmel bírósági eljárás mellőzésével is elérhető.

(2) A vádemelés elhalasztásáról hozott határozatnak tartalmaznia kell különösen:

a) a vádemelés elhalasztásának tényét a Be. 459. §-a (1) bekezdésének felhívásával;

b) a vádemelés elhalasztásának időtartamát;

c) annak megállapítását, hogy a fiatalkorú az elhalasztás tartama alatt pártfogó felügyelet alatt áll;

d) az ügyész által a Be. 459. §-ának (2) bekezdése alapján előírt magatartási szabályt vagy más kötelezettségek teljesítésére kötelezést;

e) a panaszjogról való tájékoztatást;

f) azoknak a cselekményeknek a rövid leírását és a Büntető Törvénykönyv szerinti minősítését, amelyek miatt a vádemelés elhalasztására sor került;

g) a fiatalkorú felhívását, hogy panaszának bejelentése esetén – amennyiben a nyomozás megszüntetésének feltételei nincsenek meg – vádemelésnek van helye [Be. 227. § (1) bekezdés a) pont];

h) a fiatalkorú figyelmeztetését, hogy a Be. 227. §-a (1) bekezdésének b), valamint c) pontjaiban, továbbá a 227. § (4) bekezdésének a) pontjában foglaltak bekövetkezése esetén vádemelésre kerül sor.

(3) A vádemelés elhalasztása előtt a fiatalkorúak ügyésze elrendeli a pártfogó felügyelői vélemény beszerzését, ennek elkészülte után a fiatalkorú terheltet meghallgatja, a pártfogó felügyelőt meghallgathatja.

(4) A fiatalkorúak ügyésze a határozatot általában szóban – kihirdetéssel – közli a fiatalkorú gyanúsítottal, amelynek helyéről és időpontjáról a védőt és a törvényes képviselőt értesíti. Indokolt esetben (pl. a terhelt betegsége vagy más méltányolható körülmény fennállásakor) a határozat közlése kézbesítéssel is történhet.

(5) A fiatalkorúak ügyésze a terheltnek a (3) bekezdés szerinti meghallgatása, valamint a vádemelés elhalasztásáról szóló határozat kihirdetése végett megkeresheti azt az ügyészséget, amelynek illetékességi területén a fiatalkorú gyanúsított lakik vagy tartózkodik.

(6) A fiatalkorúak ügyésze a vádemelés elhalasztásáról szóló határozatot a pártfogó felügyelet végrehajtása érdekében az illetékes megyei (fővárosi) igazságügyi szolgálatnak kézbesíti.

(7) A vádemelés elhalasztása tartamának leteltekor a pártfogó felügyelet egészére kiterjedő pártfogói tájékoztatás, a büntetőeljárás alatt állók nyilvántartásából beszerzett és a rendelkezésre álló egyéb adatok alapján kell dönteni az eljárás megszüntetéséről, illetőleg a vádemelésről. A fiatalkorúak ügyésze szükség esetén meghallgatja a fiatalkorú terheltet.

(8) A vádemelés elhalasztásának eredményes eltelte után meghozott eljárást megszüntető határozatot meg kell küldeni a feljelentő, a sértett és a magánindítványt előterjesztő részére, illetőleg a fiatalkorúnak, védőjének, törvényes képviselőjének és pártfogó felügyelőjének, valamint a gondozónak.

A vádemelés

10. § (1) A fiatalkorúak ügyésze a nyomozás iratainak hozzá érkezését követően az ügy vádemelésre alkalmasságának ellenőrzése során az 5. §-ban foglaltakat körültekintően megvizsgálja.

(2) A vádiratban a fiatalkorú törvényes képviselőjének (eseti gondnokának) és pártfogójának értesítését is indítványozni kell.

(3) A tárgyalás mellőzését (Be. 543. §) a fiatalkorúak ügyésze akkor indítványozza, ha a bűncselekmény jellegére és a fiatalkorú személyi körülményeire figyelemmel az eljárás nevelő hatása tárgyalás tartása nélkül is elérhető.

(4) A szülő által a gyermeke sérelmére elkövetett szándékos bűncselekmény esetén, ha a szülői felügyeleti jog megszüntetésének a családjogi törvényben meghatározott feltétele fennáll, a vádiratban indítványozni kell, hogy a bíróság a vádlott szülői felügyeleti jogát a Be. 336. §-ának (1) bekezdése alapján szüntesse meg.

(5) Ha a fiatalkorú gyanúsított bíróság elé állításának a feltételei fennállnak, a fiatalkorúak ügyésze a Be. 518. §-ának (1) bekezdésében meghatározottak közlése érdekében megkeresheti azt az ügyészséget, amelynek az illetékességi területén a fiatalkorú gyanúsított lakik, vagy tartózkodik.

(6) A vádemelésről a fiatalkorú vádlottat fogva tartó intézetet értesíteni kell.

(7) Magánvádas ügyben – ha fiatalkorú és felnőtt korú ellen együttes bűnelkövetés miatt tesznek feljelentést – a fiatalkorúak ügyésze a felnőtt korú tekintetében a vád képviseletét csak közérdek és szoros összefüggés esetében vegye át.

(8) A fiatalkorúak ügyésze – a 12. § (6) bekezdésében foglalt kivételes esettől eltekintve – a vádiratot és a nyomozati iratokat megküldi a vádképviseletet ellátó ügyészséghez, továbbá szükség szerint intézkedik a tárgyi bizonyítási eszközökről.

(9) A bíróságot, amennyiben a vádirat kiadmányozója nem a vádképviseletet ellátó ügyészség ügyésze, a vádiratban tájékoztatni kell arról, hogy az első fokú bírósági eljárásban melyik ügyészség jár el.

Gyermekvédelmi intézkedések

11. § (1) A kiskorú veszélyeztetettségére utaló körülmények esetében a fiatalkorúak ügyésze a vádelőkészítés során késedelem nélkül megteszi a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvényben előírt intézkedést.

(2) A fiatalkorúak ügyésze, ha a vádelőkészítő eljárás befejezése után tartja indokoltnak az (1) bekezdésben megjelölt intézkedést, ahhoz mellékeli a vádiratot, a feljelentést elutasító vagy a nyomozást megszüntető határozatot, és a gyermek veszélyeztetettségének alapjául szolgáló adatokat.

(3) A fiatalkorúak ügyésze a vádelőkészítés során ellenőrzi, hogy a nyomozó hatóság teljesíti-e a jogszabályban előírt gyermekvédelmi intézkedést kezdeményező értesítési kötelezettségét, mulasztás esetén annak megszüntetése érdekében a szükséges intézkedést megteszi.

(4) Az átmeneti vagy tartós nevelésbe vett, ideiglenesen elhelyezett fiatalkorú ügyében a feljelentést elutasító vagy a nyomozást megszüntető határozatot, illetőleg a vádiratot meg kell küldeni a területi gyermekvédelmi szakszolgálat és a gondozó intézmény igazgatójának, javítóintézeti növendék esetében pedig a javítóintézetnek is.

(5) A gyermekkorú elkövető ügyében az (1)–(4) bekezdés értelemszerű alkalmazásával kell eljárni.

(6) A nyomozó hatóság a feljelentést elutasító és a nyomozást megszüntető határozatának felügyelete során vizsgálni kell a gyermekkorú elkövetőkkel szemben alkalmazott rendőri intézkedések megalapozottságát és törvényességét.

III. Fejezet

ÜGYÉSZI TEVÉKENYSÉG A BÜNTETŐELJÁRÁS BÍRÓSÁGI SZAKÁBAN

Hatásköri és illetékességi szabályok

12. § (1) A fiatalkorúak helyi bírósági hatáskörbe tartozó ügyében, ha a főügyész kivételesen másként nem rendelkezik, az első fokú bírósági eljárás során a helyi ügyészség fiatalkorúak ügyésze, a törvényszék hatáskörébe tartozó ügyben a megyei (fővárosi) főügyészség fiatalkorúak ügyésze jár el.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott feladatokat a hatáskörébe tartozó ügyekben – ha a főügyész esetenként kivételesen másként nem rendelkezik – a nyomozó ügyészség fiatalkorúak ügyésze látja el.

(3) A Fővárosi Főügyészség illetékességi területén a Be. 30. §-ának (3) bekezdése alapján a Budapesti I. és XII. Kerületi Ügyészség a Pesti Központi Kerületi Bíróság és a Budai Központi Kerületi Bíróság előtt képviseli a vádat.

(4) A másodfokú eljárás során a fiatalkorúak helyi bírósági hatáskörbe tartozó ügyében a megyei (fővárosi) főügyészség fiatalkorúak ügyésze, a törvényszékek hatáskörébe tartozó ügyben a fellebbviteli főügyészség fiatalkorúak ügyésze jár el. A harmadfokú eljárás során a fiatalkorúak helyi bírósági hatáskörbe tartozó ügyében a fellebbviteli főügyészség fiatalkorúak ügyésze jár el.

(5) A Kúria előtti eljárásokban az ügyészi feladatokat a Legfőbb Ügyészség Gyermek- és Ifjúságvédelmi Önálló Osztálya látja el.

(6) Az ügyész a legfőbb ügyész utasítása alapján az ország egész területén, a főügyész rendelkezése szerint pedig a főügyészség illetékességi területén működő bármely bíróság előtt eljárhat.

Az ügyészi tevékenység sajátos szabályai

13. § (1) A fiatalkorúak ügyésze közreműködik abban, hogy a bíróság a tényállást a fiatalkorú egyéniségének, környezetének megismerése szempontjából lényeges körülmények tekintetében is felderítse.

(2) A tárgyalás adatai alapján mérlegelni kell, hogy a fiatalkorú jövőbeni helyes fejlődése érdekében milyen intézkedés vagy büntetés felel meg leginkább a törvény céljainak. A végindítványt ezeknek megfelelően kell megtenni.

(3) A vádképviseletet ellátó helyi ügyészség kijelölt fiatalkorú ügyésze a vádiratban foglalt állásponttól akkor térhet el, ha utóbb merülnek fel korábban nem ismert, a tényállást, a jogi minősítést, valamint az indítványozott joghátrányt lényegesen befolyásoló körülmények. A vádtól való eltérésre a tárgyalás megkezdése előtt, valamint – amennyiben arra lehetőség van – a tárgyalás során egyaránt a vádiratot kiadmányozó ügyész engedélyével kerülhet sor. A vádképviseletet ellátó ügyész – előzetes engedély hiányában – a vádtól való eltérésről felettes vezető ügyészén kívül a vádiratot kiadmányozó ügyésznek tesz jelentést.

(4) A tárgyalás időpontjában tizennegyedik életévét be nem töltött – a nyomozás során a bíróság által tanúként ki nem hallgatott – személy tanúkénti kihallgatásának szükségessége esetén a fiatalkorúak ügyésze indítványozza az érintettnek kiküldött bíró vagy megkeresett bíróság útján történő kihallgatását.

IV. Fejezet

A BÜNTETÉS-VÉGREHAJTÁS TÖRVÉNYESSÉGÉNEK ÜGYÉSZI FELÜGYELETE

14. § (1) A fiatalkorúak ügyésze az illetékességi területén működő javítóintézetben havonta legalább kétszer ellenőrzi a javítóintézeti nevelés, valamint az előzetes letartóztatás végrehajtásának törvényességét, különösen a befogadás alapjául szolgáló iratok szabályszerűségét, a fogva tartási határidő megtartását, a fogva tartás körülményeit, a bánásmódot, a fiatalkorú fogva tartottak jogainak biztosítását. Az ellenőrzésről készített feljegyzést – intézkedés indokoltsága esetén annak kezdeményezésével – meg kell küldeni a javítóintézet igazgatójának.

(2) A fiatalkorúak ügyésze a rendőrségi fogdában és a büntetés-végrehajtási intézetben negyedévente (a fővárosban félévente) legalább egyszer ellenőrzi a fiatalkorú előzetesen letartóztatottakra vonatkozó speciális végrehajtási szabályok érvényesülését. A vizsgálatot és szükség esetén az intézkedés kezdeményezését egyeztetni kell a büntetés-végrehajtási törvényességi felügyeletet ellátó ügyésszel.

(3) A fiatalkorúak ügyésze a büntetés-végrehajtási intézetekben negyedévenként ellenőrzi a fiatalkorú elítéltekre vonatkozó speciális végrehajtási szabályok érvényesülését.

(4) Az (1)–(3) bekezdések szerinti ellenőrzésekről készült feljegyzéseket és az ellenőrzések eredményeként esetleg szükségessé váló intézkedéseket fel kell terjeszteni a Legfőbb Ügyészség Gyermek- és Ifjúságvédelmi Önálló Osztályára.

(5) A Nemzeti Erőforrás Minisztérium Aszódi Javítóintézetében az (1) bekezdésben meghatározott feladatokat közvetlenül a Legfőbb Ügyészség Gyermek- és Ifjúságvédelmi Önálló Osztálya látja el.

15. § (1) A fiatalkorúak ügyésze a főügyészség illetékességi területén lévő javítóintézetben foganatosított javítóintézeti nevelés és előzetes letartóztatás végrehajtása során bekövetkezett rendkívüli eseményről jelentést tesz a Legfőbb Ügyészség Gyermek- és Ifjúságvédelmi Önálló Osztályának.

(2) A fiatalkorúak ügyésze a javítóintézetek rendtartásáról szóló rendeletben meghatározott rendkívüli eseményeket telefax útján nyomban jelenti a Legfőbb Ügyészség Gyermek- és Ifjúságvédelmi Önálló Osztályának.

(3) A rendkívüli eseményről szóló jelentés tartalmazza:

a) a rendkívüli eseményben szereplő személy adatait és a büntetés-végrehajtási adatokat;

b) az esemény bekövetkezésének pontos időpontját;

c) a rendkívüli esemény rövid leírását.

(4) Amennyiben a fiatalkorú által okozott rendkívüli esemény egyben bűncselekmény is, illetve a bűncselekmény elkövetésének gyanúját keltette, fel kell terjeszteni a Legfőbb Ügyészség Gyermek- és Ifjúságvédelmi Önálló Osztályára a fiatalkorú ellen benyújtott vádirat másodpéldányát, a bíróság elé állításról készített feljegyzést, illetve a feljelentést elutasító vagy nyomozást megszüntető határozatot.

16. § Ha a fiatalkorúak ügyésze a javítóintézetben fogva tartott fiatalkorú súlyos balesetéről vagy haláláról értesül, a büntetés-végrehajtás törvényességének – ügyészi – felügyeletéről szóló 5/2012. (I. 27.) LÜ utasítás 24. §-a szerint jár el.

17. § (1) Amennyiben a büntetés-végrehajtási törvényességi felügyeleti és jogvédelmi ügyész a büntetés-végrehajtás törvényességének ügyészi felügyeletéről szóló 5/2012. (I. 27.) LÜ utasítás 5. §-a szerinti ellenőrzése során megállapítja, hogy az ellenőrzött intézményben fiatalkorúval szemben is foganatosítanak személyes szabadságkorlátozás végrehajtást és e körben a vizsgálatot nem maga folytatja le, e tényről tájékoztatja a fiatalkorúak ügyészét.

(2) A fiatalkorúak ügyésze szükség szerint elvégzi az ellenőrzést, illetőleg amennyiben a tájékoztatás törvénysértésre utaló megállapítást tartalmaz, úgy az ellenőrzést le kell folytatnia.

18. § (1) A pártfogó felügyelet szabályainak megszegése esetében, amennyiben a pártfogó felügyelő a fiatalkorúak ügyészének tesz jelentést, a szükséges intézkedést a fiatalkorúak ügyésze teszi meg.

(2) A fiatalkorú feltételes szabadságának megszüntetésére, valamint a javítóintézeti nevelés folytatásának elrendelésére a fiatalkorúak ügyésze tesz indítványt a büntetés-végrehajtási bírónak.

(3) Amennyiben az elítélt a hatóság elől elrejtőzött, vagy elrejtőzésétől alaposan tartani kell, az ügyész elrendelheti a szabadságvesztés ideiglenes foganatba vételét.

V. Fejezet

KÖZÉRDEKVÉDELMI FELADATOK

19. § A fiatalkorúak ügyésze a közérdekvédelmi feladatait a törvénysértések kiküszöbölése érdekében az ügyészség közérdekvédelmi feladatairól szóló szakági alaputasítás és az abban meghatározott módszerek alapján végzi.

20. § (1) A fiatalkorúak ügyészének hatáskörébe tartoznak:

a) gyermek- és ifjúságvédelmi feladatot ellátó közigazgatási hatóságokkal, valamint bíróságon kívüli más jogalkalmazó szervekkel összefüggő, törvényen alapuló ügyészi közérdekvédelmi tevékenység;

b) gyermekvédelmi szolgáltatótevékenységet folytató intézmények működésével kapcsolatos feladatok;

c) szabálysértési hatóságok kiskorúak által elkövetett cselekmények miatt indult eljárásaival kapcsolatos ügyészi feladatok;

d) gyermekkel koldulás és a közoktatásról szóló törvényben meghatározott kötelezettségek megszegése miatt indult szabálysértési eljárásokkal összefüggő ügyészi feladatok;

e) jogellenesen külföldre vitt vagy külföldről Magyarországra hozott kiskorúakkal összefüggő ügyészi feladatok ellátása;

f) jogszabálytervezetek észrevételezése, amennyiben az kizárólag vagy döntő mértékben gyermek- és ifjúságvédelmet érintő kérdést szabályoz;

g) eljár a legfőbb ügyész vagy legfőbb ügyész helyettese által a szakág hatáskörébe utalt ügyekben.

(2) Minisztérium által fenntartott gyermekotthonok törvényességi ellenőrzése és az (1) bekezdés e)–g) pontjai szerinti feladatok ellátása a Legfőbb Ügyészség Gyermek- és Ifjúságvédelmi Önálló Osztályának a hatáskörébe tartozik.

21. § (1) A fiatalkorúak ügyésze, a kiskorúak érdekei szem előtt tartásával, elbírálja a 20. § a) pontjában meghatározott eljárásokkal kapcsolatban a hozzá intézett kérelmeket, közérdekű bejelentéseket, panaszokat és jogsértésre utaló jelzéseket, valamint a tudomására jutott jogsértés vagy jogsértő mulasztás esetén megteszi a szükséges intézkedéseket.

(2) A fiatalkorúak ügyésze a részére megküldött határozatok vizsgálatával, folyamatosan figyelemmel kíséri a gyámhivatalok gyermektartásdíj állam általi megelőlegezése tárgyában hozott határozatainak törvényességét, továbbá megvizsgálja abból a szempontból, hogy fennáll-e bűncselekmény gyanúja, amennyiben igen, büntetőeljárás megindítása iránt intézkedik.

(3) Amennyiben a fiatalkorúak ügyésze büntető, fegyelmi, szabálysértési, illetve hatósági eljárás kezdeményezése iránt intézkedett, annak eredményét figyelemmel kíséri.

22. § (1) A gyermekvédelmi szakellátás keretébe tartozó otthont nyújtó ellátások közül a speciális gyermekotthonokban a fiatalkorúak ügyésze évente ellenőrzést tart. Az ügyészség közérdekvédelmi feladatairól szóló 3/2012. (I. 6.) LÜ utasítás 14. §-ának első mondatában foglaltak esetén a fiatalkorúak ügyésze az ellenőrzést soron kívül végzi el.

(2) A fiatalkorúak ügyésze a gyermekvédelmi szolgáltatótevékenységet folytató más intézményekben ellenőrzést végez, ha kiskorú jogainak sérelmével járó jogsértés vagy jogsértő mulasztás jut a tudomására.

(3) Törvénysértés esetén a fiatalkorúak ügyésze az ügyészségről szóló 2011. évi CLXIII. törvény 29. §-ának (7) bekezdése szerint jár el.

(4) A (3) bekezdésben megjelölt esetben az ügyész illetékességét az intézmény helye alapozza meg.

23. § (1) A szabálysértési tényállást megvalósító fiatalkorúak és gyermekkorúak ügyében, valamint a gyermekkel koldulás és a közoktatásról szóló törvényben meghatározott kötelezettségek megszegése miatt indult szabálysértési eljárásokban a fiatalkorúak ügyésze különös gonddal vizsgálja a speciális szabályok érvényesülését, valamint azt, hogy a szabálysértési hatóság indokolt esetben kezdeményezte-e az eljárás alá vont védelembe vételét, vagy az annak érdekében szükséges egyéb intézkedést.

(2) A fiatalkorúak ellen indult szabálysértési eljárásokban a nemzetközi jogsegély ügyintézése a Legfőbb Ügyészség Gyermek- és Ifjúságvédelmi Önálló Osztályának a hatáskörébe tartozik.

(3) Fiatalkorúak ellen indult szabálysértési ügyekben általános állásfoglalás, iránymutatás kiadása előtt be kell szerezni a Legfőbb Ügyészség Közérdekvédelmi Főosztályának a véleményét.

24. § A Legfőbb Ügyészség Gyermek- és Ifjúságvédelmi Önálló Osztályához kell felterjeszteni az ügyészség közérdekvédelmi feladatairól szóló 3/2012. (I. 6.) LÜ utasítás szerint felterjesztendő intézkedéseket, amennyiben azt a fiatalkorúak ügyésze hozta meg, továbbá a jelen utasítás 22. §-a szerinti ellenőrzésről készült feljegyzést és az ellenőrzés alapján tett intézkedést.

25. § A fiatalkorúak ügyésze együttműködik a gyermek- és ifjúságvédelemben érdekelt szervekkel. Az együttműködés keretében a bűnüldözési és vizsgálati tapasztalataival, sajátos ügyészi eszközeivel elősegíti a kiskorúak veszélyeztetettségének és bűnözésének megelőzését, valamint törvényes jogaik érvényesítését.

VI. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

26. § Ügyésznek a gyermek- és ifjúságvédelmi ügyészi feladatokkal történő megbízása előtt a Legfőbb Ügyészség Gyermek- és Ifjúságvédelmi Önálló Osztálya vezetőjének hozzájárulását be kell szerezni.

27. § (1) Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

(2) Ahol az utasítás helyi ügyészségről, vagy helyi bíróságról tesz említést, azon 2013. január 1-jétől járási ügyészséget vagy járási szintű ügyészséget, illetve járásbíróságot kell érteni.

(3) Ahol az utasítás a közoktatásról szóló törvényről tesz említést, azon 2012. szeptember 1-jétől a nemzeti köznevelésről szóló törvényt kell érteni.

(4)2

1

Az utasítást a 21/2013. (X. 31.) LÜ utasítás 20. § (2) bekezdése hatályon kívül helyezte 2013. november 1. napjával.

2

A 27. § (4) bekezdése a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére