• Tartalom

280/2013. (VII. 24.) Korm. rendelet

280/2013. (VII. 24.) Korm. rendelet

egyes közúti közlekedési tárgyú kormányrendeletek módosításáról1

2013.10.01.

A Kormány a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (3) bekezdés a) pont 5. alpontjában,

a 2. alcím, valamint a 24. § (4) bekezdés a) pontja tekintetében a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény 40. §-ában,

a 3. alcím tekintetében a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (3) bekezdés a) pont 15. alpontjában,

a 4. alcím tekintetében a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (3) bekezdés a) pont 5. alpontjában,

az 5. alcím, valamint a 24. § (4) bekezdés b) pontja tekintetében a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (3) bekezdés a) pont 30. alpontjában,

a 6. alcím tekintetében a személyszállítási szolgáltatásokról szóló 2012. évi XLI. törvény 49. § (1) bekezdés d) és e) pontjában

kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló
89/1988. (XII. 20.) MT rendelet módosítása

1. § (1) A közúti közlekedési szolgáltatásokról és a közúti járművek üzemben tartásáról szóló 89/1988. (XII. 20.) MT rendelet (a továbbiakban: R1.) 25. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Az e rendeletben foglaltak megtartását – a hatáskörük gyakorlására vonatkozó szabályok szerint – a közlekedési hatóságok, továbbá a személytaxi-szolgáltatás és a személygépkocsis személyszállító szolgáltatás esetében a települési önkormányzat jegyzője (a fővárosban a Fővárosi Önkormányzat főjegyzője, a fővárosi közterület felügyelet vezetője), a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság is ellenőrzi. Az ellenőrzésre jogosult szervek az 5/A. §-ban, az 5/B. §-ban és az 5/C. §-ban előírt feltételek meglétét, valamint a közterület használatára és az áralkalmazásra vonatkozó előírások megtartását a taxiállomásokon és próbautazások során is ellenőrzik. Az ellenőrzést végző szervek hatáskörükbe tartozóan szabálysértés miatt helyszíni bírságot szabnak ki, lefolytatják a közigazgatási eljárást, a közúti közlekedési szolgáltatási tevékenység gyakorlásának jogát felfüggeszthetik; az engedély, az igazolvány visszavonását kezdeményezhetik.”

(2) Hatályát veszti az R1. 25. § (3) bekezdése.

2. A mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványáról szóló 218/2003. (XII. 11.) Korm. rendelet módosítása

2. §2

3. A közúti árufuvarozáshoz, személyszállításhoz és a közúti közlekedéshez kapcsolódó
egyes rendelkezések megsértése esetén kiszabható bírságok összegéről, valamint a bírságolással összefüggő hatósági feladatokról szóló 156/2009. (VII. 29.) Korm. rendelet módosítása

3. §3

4. A díj ellenében végzett közúti árutovábbítási, a saját számlás áruszállítási, valamint az autóbusszal díj ellenében végzett személyszállítási és a saját számlás személyszállítási tevékenységről, továbbá az ezekkel összefüggő jogszabályok módosításáról szóló 261/2011. (XII. 7.) Korm. rendelet módosítása

4–5. §4

6. § Az R3. 4. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

„(3) Az (1) bekezdésben meghatározott engedélynek a bemutatási kötelezettsége kiterjed a magyarországi felrakó vagy lerakóhelyekre is azzal, hogy annak tulajdonosa, üzemeltetője köteles vizsgálni az engedélyek meglétét, időbeli hatályát és az adott fuvarfeladatnak való megfelelést.”

7. § Az R3. 10. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A sikeres vizsga feltétele, hogy a vizsgázó a megszerezhető összes pontszámnak legalább a 60%-át elérje, továbbá valamennyi vizsgatárgyból megszerezze az ott elérhető pontszámoknak legalább az 50%-át. Sikertelen vizsga esetében a vizsgázó a vizsgatárgyból egy éven belül ismétlő vizsgát tehet. Ha a vizsgázó az elérhető pontszámok 50%-át minden vizsgatárgyból megszerezte, de a vizsgán megszerezhető összesített pontszámok alapján a vizsgaeredménye a 60%-ot nem érte el, a vizsgázó újabb vizsgát tehet az általa kiválasztott vizsgatárgyból. A megszerzett összes pontszám meghatározásánál a választott vizsgatárgy korábbi pontszáma helyett az ismételt vizsga pontszámát kell figyelembe venni. Az újbóli vizsga esetében is alkalmazni kell az egy éves időtartam-korlátozást.”

8–14. §5

15. § Az R3. 37. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

„(3) A 10. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezéseket a 2013. évi október hó 1. napját követő szaktanfolyami vizsgák esetében kell alkalmazni.”

16. § (1) Az R3. 2. melléklete az 1. melléklet szerint módosul.

(2) Az R3. 3. melléklete helyébe a 2. melléklet lép.

17. §6

5. A közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról
és visszavonásáról szóló 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet módosítása

18. § A közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R4.) 10. §-a a következő (8) bekezdéssel egészül ki:

„(8) A nemzetközi vezetői engedély kiállítása elektronikus úton is intézhető. Az elektronikus úton igényelt nemzetközi vezetői engedélyt – a kérelem teljesíthetősége esetén – a Hivatal 15 napon belül postai úton kézbesíti. Az elkészült okmány az ügyfél rendelkezése szerint átvehető postai kézbesítés útján vagy a Hivatalnál.”

19. § Az R4. a következő 25/A. §-sal egészül ki:

25/A. § Ha a járművezető rendelkezik a díj ellenében végzett közúti árutovábbítási, a saját számlás áruszállítási, valamint az autóbusszal díj ellenében végzett személyszállítási és a saját számlás személyszállítási tevékenységről, továbbá az ezekkel összefüggő jogszabályok módosításáról szóló kormányrendeletben meghatározott érvényes „Gépjárművezetői képesítési igazolvány”-nyal, akkor a vezetői engedély kiadása, pótlása, cseréje, honosítása tárgyában általa kezdeményezett eljárás során kérelmezheti a részére kiadásra kerülő vezetői engedélyben a 95. számú közösségi kód feltüntetését a „Gépjárművezetői képesítési igazolvány” időbeli hatályával megegyező időtartamra.”

20. § Az R4. 100. § (1)–(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A forgalmi engedély jogosultjaként nevesített üzemben tartó kérelmére a közlekedési igazgatási hatóság a járműnyilvántartásba való bejegyzéssel intézkedik a jármű ideiglenes forgalomból történő kivonásáról.
(2) A jármű közúti forgalomból történő ideiglenes kivonása esetén a közlekedési igazgatási hatóság a kérelemben meghatározott időtartamra, de legfeljebb hat hónapra a rendszámtáblán lévő címke érvénytelenítése nélkül bejegyzi a kivonás időtartamát a járműnyilvántartásba. A kivonás időtartama újabb kérelemre, a kérelem benyújtásától vagy a kérelemben megjelölt időponttól számított legfeljebb 6 hónapra, ismételten meghosszabbítható. A forgalomból kivonás kezdő időpontjaként a kérelem benyújtásánál korábbi időpont nem vehető nyilvántartásba.
(3) Ha a gépjármű tulajdonosa, az üzemben tartója és a gépjármű törzskönyvével jogszerűen rendelkező érintett nem ugyanaz a személy, a tulajdonos vagy a törzskönyvvel jogszerűen rendelkező más ügyfél kérelmére a közlekedési igazgatási hatóság a jármű ideiglenes forgalomból történő kivonásáról, meghosszabbításáról és forgalomba történő visszahelyezéséről határozatot hoz.”

21–22. §7

6. Az autóbuszos személyszállítási szolgáltatásnak a 181/2011/EU rendeletben nem szabályozott részletes feltételeire, az abban foglaltak alóli mentességekre, az autóbuszos személyszállítási szolgáltatási feltételekre, valamint a közúti személyszállítási üzletszabályzatra vonatkozó szabályokról szóló 213/2012. (VII. 30.) Korm. rendelet módosítása

23. §8

7. Záró rendelkezések

24. § (1) Ez a rendelet – a (2)–(3) bekezdésben meghatározott kivétellel – a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) A 3. § e rendelet kihirdetését követő 31. napon lép hatályba.

(3) Az 1. §, a 6–7. §, a 15–16. §, a 18–20. §, valamint az 1. és a 2. melléklet 2013. október 1-jén lép hatályba.

(4) Nem lép hatályba

a) a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványáról szóló 218/2003. (XII. 11.) Korm. rendelet módosításáról szóló 20/2013. (I. 30.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdése, valamint

b) a közúti közlekedési igazgatási eljárásokkal összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 5/2013. (I. 16.) Korm. rendelet 7. §-a.

(5) Ez a rendelet 2013. október 2-án hatályát veszti.

1. melléklet a 280/2013. (VII. 24.) Korm. rendelethez

Az R3. 2. mellékletének módosítása
1. Az R3. 2. melléklet 1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
„1. A C1; C1+E; C; C+E; D1; D1+E; D; D+E vezetői engedély kategóriákkal vezethető járművek vezetéséhez – az 5. pontban foglaltak kivételével – a járművezetőnek rendelkeznie kell szakmai alapképesítéssel vagy szakmai továbbképzési képesítéssel.”
2. Az R3. 2. melléklete a következő 2.5. ponttal egészül ki:
(A tagállam állampolgára az 1. pontban meghatározott képesítés megszerzését igazolhatja)
„2.5. A 2.2. pontban meghatározott vezetői engedéllyel, amelyben a 95. számú közösségi kód érvényességi ideje megegyezik a 2.1. pontban meghatározott „Gépjárművezetői képesítési igazolvány” érvényességi idejével.”
3. Az R3. 2. melléklet címében a „Tehergépjárművel, illetve autóbusszal végzett közúti közlekedési szolgáltatás keretében a jármű vezetéséhez szükséges képesítések” szövegrész helyébe a „Tehergépjárművel és autóbusszal végzett közúti közlekedési szolgáltatáshoz, valamint saját számlás szállítás keretében a jármű vezetéséhez szükséges képesítések” szöveg lép.

2. melléklet a 280/2013. (VII. 24.) Korm. rendelethez

A közúti közlekedési szolgáltatást végző vállalkozás szakmai irányítójának képzésére
és vizsgáztatására vonatkozó követelmények
1. A közúti árufuvarozó-vállalkozó szakmai alkalmasságot igazoló bizonyítvány, valamint a továbbképzési igazolás megszerzéséhez a vállalkozás szakmai irányítójának szaktanfolyamon kell részt vennie. A továbbképzési szaktanfolyam tantárgyai megegyeznek az alaptanfolyam tantárgyaival, azzal az eltéréssel, hogy az ott meghatározott óraszámok tantárgyanként a felével csökkenthetők, továbbá szóbeli vizsgát nem kell tenniük.
1.1. A szaktanfolyam tantárgyai és óraszámai:
1.1.1. Elméleti tantárgyak:
a) jogi ismeretek (16 óra),
b) gazdasági és pénzügyi vezetői, valamint adózási ismeretek (16 óra),
c) munkaügyi ismeretek (8 óra),
d) árufuvarozási ismeretek (24 óra),
e) jármű műszaki, üzemeltetési, valamint közlekedésbiztonsági ismeretek (12 óra),
f) vámismeretek (8 óra),
g) a közúti közlekedési szolgáltatáshoz kapcsolódó környezetvédelmi ismeretek (2 óra),
h) vezetői tréning, felkészülés az írásbeli vizsgákra (esettanulmány) (6 óra).
1.2. A közúti árufuvarozó-vállalkozói képesítés megszerzéséhez a vállalkozás szakmai irányítójának vizsgát kell tennie az alábbi vizsgatárgyakból:
1.2.1. Elméleti vizsgatárgyak és vizsgaidők:
a) jogi ismeretek (20 perc),
b) gazdasági és pénzügyi vezetői, valamint adózási ismeretek (20 perc),
c) munkaügyi ismeretek (20 perc),
d) árufuvarozási ismeretek (20 perc),
e) jármű műszaki, üzemeltetési, valamint közlekedésbiztonsági ismeretek (20 perc),
f) vámismeretek (20 perc).
1.2.2. Az elméleti tantárgyakból 20 feleletválasztásos tesztkérdésre kell válaszolni, az elérhető maximális pontszám 20. A vizsgázó megfelelt, ha a hibapontok száma 10 vagy annál kevesebb.
1.3. Esettanulmány kitöltése
a) A vizsga során a vizsgázóknak a feladatokat esszé formájában kell kifejteni a fenti vizsgatárgyakkal kapcsolatos elméleti ismeretanyagból.
b) Ezeket a feladatokat a közlekedési hatóság által kiadott feladatlapokon kell elkészíteni.
c) Az esettanulmány kitöltésére fordítható idő 120 perc.
d) Az elérhető maximális pontszám: 120.
e) A vizsgázó megfelelt, ha az elért pontszám 60 vagy annál több.
1.4. Szóbeli vizsgatárgyak és vizsgaidők:
a) jogi ismeretek (20 perc a felkészülési idővel együtt),
b) gazdasági és pénzügyi vezetői, valamint adózási ismeretek (20 perc a felkészülési idővel együtt),
c) munkaügyi ismeretek (20 perc a felkészülési idővel együtt),
d) árufuvarozási ismeretek (20 perc a felkészülési idővel együtt),
e) jármű műszaki, üzemeltetési, valamint közlekedésbiztonsági ismeretek (20 perc a felkészülési idővel együtt),
f) vámismeretek (20 perc a felkészülési idővel együtt).
1.5. A közúti árufuvarozó-vállalkozó szaktanfolyami vizsgákon a vizsgáztatáshoz szükséges, a vizsgabiztosra vonatkozó szakmai képesítések:
a) jogi, államigazgatási, számviteli vagy pénzügyi szakirányú felsőfokú végzettség, vagy
b) közlekedési szakirányú felsőfokú végzettség és közigazgatási szakvizsga, vagy
c) közlekedési szakirányú felsőfokú végzettség és közúti közlekedési vállalkozás szakmai vezetésében legalább 5 éves gyakorlat.
2. Az autóbuszos személyszállító-vállalkozó szakmai alkalmasságot igazoló bizonyítvány, valamint a továbbképzési igazolás megszerzéséhez a vállalkozás szakmai irányítójának szaktanfolyamon kell részt vennie. A továbbképzési szaktanfolyam tantárgyai megegyeznek az alaptanfolyam tantárgyaival, azzal a különbséggel, hogy az ott meghatározott óraszámok tantárgyanként a felével csökkenthetők.
2.1. A szaktanfolyam tantárgyai és óraszámai:
2.1.1. Elméleti tantárgyak:
a) jogi ismeretek (16 óra),
b) gazdasági és pénzügyi vezetői, valamint adózási ismeretek (16 óra),
c) munkaügyi ismeretek (8 óra),
d) személyszállítási ismeretek (24 óra),
e) jármű műszaki, üzemeltetési, valamint közlekedésbiztonsági ismeretek (12 óra),
f) a közúti közlekedési szolgáltatáshoz kapcsolódó környezetvédelmi ismeretek (2 óra),
g) vezetői tréning, felkészülés az írásbeli vizsgákra (esettanulmány) (6 óra).
2.2. Az autóbuszos személyszállító-vállalkozói képesítés megszerzéséhez a vállalkozás szakmai irányítójának vizsgát kell tennie az alábbi vizsgatárgyakból:
2.2.1. Elméleti vizsgatárgyak és vizsgaidők:
a) jogi ismeretek (20 perc),
b) gazdasági és pénzügyi vezetői, valamint adózási ismeretek (20 perc),
c) munkaügyi ismeretek (20 perc),
d) személyszállítási ismeretek (20 perc),
e) jármű műszaki, üzemeltetési, valamint közlekedésbiztonsági ismeretek (20 perc).
2.2.2. Az elméleti tantárgyakból 20 feleletválasztásos tesztkérdésre kell válaszolni, az elérhető maximális pontszám 20. A vizsgázó megfelelt, ha a hibapontok száma 10 vagy annál kevesebb.
2.3. Esettanulmány kitöltése.
a) A vizsga során a vizsgázóknak a feladatokat esszé formájában kell kifejteniük a fenti vizsgatárgyakkal kapcsolatos elméleti ismeretanyagból.
b) Ezeket a feladatokat a közlekedési hatóság által kiadott feladatlapokon kell elkészíteni.
c) Az esettanulmány kitöltésére fordítható idő 120 perc.
d) Az elérhető maximális pontszám: 100.
e) A vizsgázó megfelelt, ha az elért pontszám 50 vagy annál több.
2.4. Szóbeli vizsgatárgyak és vizsgaidők:
a) jogi ismeretek (20 perc a felkészülési idővel együtt),
b) gazdasági és pénzügyi vezetői, valamint adózási ismeretek (20 perc a felkészülési idővel együtt),
c) munkaügyi ismeretek (20 perc a felkészülési idővel együtt),
d) személyszállítási ismeretek (20 perc a felkészülési idővel együtt),
e) jármű műszaki, üzemeltetési, valamint közlekedésbiztonsági ismeretek (20 perc a felkészülési idővel együtt).
2.5. A továbbképzést követő vizsgán a vizsgázónak szóbeli vizsgát nem kell tennie.
2.6. Az autóbuszos személyszállító-vállalkozó szaktanfolyami vizsgákon a vizsgáztatáshoz szükséges, a vizsgabiztosra vonatkozó szakmai képesítések:
a) jogi, államigazgatási, számviteli vagy pénzügyi szakirányú felsőfokú végzettség, vagy
b) közlekedési szakirányú felsőfokú végzettség és közigazgatási szakvizsga, vagy
c) közlekedési szakirányú felsőfokú végzettség és közúti közlekedési vállalkozás szakmai vezetésében legalább 5 éves gyakorlat.”
1

A rendelet a 24. § (5) bekezdése alapján hatályát vesztette 2013. október 2. napjával.

2

A 2. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

3

A 3. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

4

A 4–5. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

5

A 8–14. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

6

A 17. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

7

A 21–22. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

8

A 23. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére