57/2013. (XII. 5.) NGM rendelet
57/2013. (XII. 5.) NGM rendelet
a MABISZ elkülönített szervezeti egységének éves gazdálkodási jelentéséről
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló 2009. évi LXII. törvény 69. § (1) bekezdés d) pontjában, a 10. § b) pontja tekintetében a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló 2009. évi LXII. törvény 69. § (1) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 73. § f) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. Beszámolási és könyvvezetési kötelezettség
1. § (1) A Magyar Biztosítók Szövetsége a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló 2009. évi LXII. törvény (a továbbiakban: Gfbt.) 56. § (2) bekezdése alapján létrehozott elkülönített szervezeti egységét (a továbbiakban: ESZE) illető, a tárgyévre vonatkozó, a Gfbt. 57/A. § (3) bekezdésében meghatározott éves gazdálkodási jelentést a tárgyév könyveinek lezárását követően az e rendeletben meghatározottak szerint készíti el.
(2) A tárgyév azonos a naptári évvel, fordulónapja december 31.
(3) Az ESZE éves gazdálkodási jelentése az 1. melléklet szerinti vagyonkimutatásból, a 2. melléklet szerinti eredményelszámolásból és a szöveges beszámolóból áll.
2. § (1) Az ESZE könyvvezetése a kettős könyvvitel rendszerében, magyar nyelven, forintban történik.
(2) A könyvvezetés során elkülönítetten kell kimutatni a Gfbt. 56. § (1) bekezdésében meghatározott tevékenységekkel kapcsolatos bevételeket, költségeket és ráfordításokat.
3. § Az ESZE a következő szabályzatokat készíti el:
a) a tevékenység elkülönítés szabályzatát, amely a bevételek, a költségek és a ráfordítások az ESZE által végzett tevékenységek között történő elkülönítésének módszerére, dokumentálására, vetítési alapjára vonatkozik,
b) a tartalékolási szabályzatát, amely a biztosítástechnikai tartalékok képzésére és felhasználására vonatkozik,
c) a biztosítástechnikai tartalékok fedezetéül szolgáló eszközök értékelésének szabályait, valamint a fedezet meglétének ellenőrzési módját,
d) a szigorú számadású bizonylatok szabályzatát, amely a szigorú számadás alá vont bizonylatok, nyomtatványok kezelésére, nyilvántartásuk, elszámoltatásuk rendjére és azok ellenőrzésére vonatkozik,
e) a határidős, opciós és swap ügyletek elszámolási szabályzatát, amely a határidős, opciós és swap ügyletek elszámolására, nyilvántartására, a fedezeti ügyletek meghatározására és elkülönített kezelésére vonatkozik,
f) a Gfbt. 57. § (1)–(3) bekezdésében foglaltak alapján az ESZE részére befizetést teljesítő biztosítókkal történő elszámolás módját.
4. § Az ESZE köteles bekérni a negyedévet követő 10. naptári napig a biztosítók által nyilvántartott előírt, törölt és beszedett fedezetlenségi díj összegét.
2. A vagyonkimutatás és az eredményelszámolás tartalma, tagolása
5. § (1) A vagyonkimutatás és az eredményelszámolás tagolását, valamint az egyes tételekre vonatkozó előírásokat az 1., 2. és 3. melléklet tartalmazza.
(2) Az ESZE a vagyonkimutatásban és az eredményelszámolásban a tárgyévi adatokat elkülönítetten, Nemzeti Iroda, Kártalanítási Számla (a továbbiakban: KSZ), Kártalanítási Alap (a továbbiakban: KALAP) és egyéb tevékenység bontásban köteles elkészíteni, továbbá a vagyonkimutatásnak és az eredményelszámolásnak tartalmaznia kell az előzőeket magában foglaló összesítést.
(3) Az ESZE eredményét forgalmi költség eljárással, a bevételek, a költségek és a ráfordítások korrigálásával állapítja meg.
(4) Az adott időszak eredményének meghatározásakor a tevékenységek tárgyévre jutó bevételeit és a fordulónapig a tárgyévre vonatkozó, bekövetkezett eseményeinek kifizetett és felmért költségeit, ráfordításait kell számba venni, függetlenül a pénzügyi teljesítéstől.
3. A szöveges beszámoló tartalma
6. § A szöveges beszámoló tartalmazza mindazokat a számszerű adatokat és szöveges magyarázatokat, amelyek az ESZE pénzügyi helyzetének, működése eredményének megbízható és valós bemutatásához szükségesek.
7. § A szöveges beszámolóban be kell mutatni
a) a Gfbt. előírásai szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást művelő biztosítók részére előírt, törölt, illetve beszedett fedezetlenségi díj számadatait,
b) a KSZ és a Nemzeti Iroda eredményének biztosítók közötti felosztását bemutató jelentéseket és
c) a KALAP éves eredményelszámolásáról szóló, a biztosítók részére készített tájékoztatást.
4. Záró rendelkezések
8. § Ez a rendelet 2014. január 1-jén lép hatályba.
9. § Az e rendelet szerinti gazdálkodási jelentést első alkalommal 2015. június 1-jével kell elkészíteni.
10. §1
1. melléklet az 57/2013. (XII. 5.) NGM rendelethez
2. melléklet az 57/2013. (XII. 5.) NGM rendelethez
1. Bevételek
1.1. Tevékenység bevétele
1.1.1. Viszontbiztosítónak átadott díj (-)
1.2. Bevételek kármegtérítésből és kárrendezési költségtérítésből
1.2.1. Viszontbiztosításból eredő bevételek (+)
1.3. Befektetések bevételei
1.4. Egyéb bevételek
2. Ráfordítások
2.1. Kárkifizetések
2.2. Kárrendezési költségek
2.3. Függőkárok tartalékainak változása (+/-)
2.4. Matematikai tartalékok változása (+/-)
2.5. Káringadozási tartalék változása (+/-)
2.6. Egyéb tartalékok változása (+/-)
2.7. KALAP egyenlegének változása (+/-)
2.8. Céltartalékok változása (+/-)
2.9. Működési költségek (befektetési költségek kivételével)
2.10. Befektetések ráfordításai
2.11. Egyéb ráfordítások
3. Tevékenység eredménye {A)-B)}
3.1. Biztosítók közötti eredmény felosztása (+/-)
4. Vagyonkimutatás szerinti eredmény
3. melléklet az 57/2013. (XII. 5.) NGM rendelethez
A 10. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás