63/2013. (VII. 25.) VM rendelet
63/2013. (VII. 25.) VM rendelet
a szakmaközi szervezetek elismerésének és ellenőrzésének részletes szabályairól1
A szakmaközi szervezetekről és az agrárpiaci szabályozás egyes kérdéseiről szóló 2012. évi CXXVIII. törvény 23. § a) pontjában kapott felhatalmazás alapján – az egyes miniszterek, valamint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár feladat- és hatásköréről szóló 212/2010. (VII. 1.) Korm. rendelet 94. § a) pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva – a következőket rendelem el:
Értelmező rendelkezések
1. § (1) E rendelet alkalmazásában:
a) gazdasági év: a mezőgazdasági piacok közös szervezésének létrehozásáról, valamint egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó egyedi rendelkezésekről szóló 2007. október 22-i 1234/2007/EK tanácsi rendelet (az egységes közös piacszervezésről szóló rendelet) (a továbbiakban: tanácsi rendelet) 3. cikkében az egyes ágazatokra meghatározott időintervallum, azon ágazatok esetében, ahol erről a tanácsi rendelet nem rendelkezik, naptári év, a tej és tejtermékek ágazatban április 1-től március 31-ig terjedő kvótaév;
b) jelentős arány: a (2)–(4) bekezdésben meghatározott módon megállapított mértékek szerint a szakmaközi szervezetként történő elismerést kérő szervezet, illetve az elismert szakmaközi szervezet által az adott ágazatra jellemző termék alapanyag-előállításának, valamint feldolgozása, és kereskedelme közül legalább egynek olyan arányú képviselete, amely az ágazati döntések előkészítése során alkalmassá teszi a szervezetet a teljes ágazat képviseletére;
c) reprezentativitás: a szakmaközi szervezetekről és az agrárpiaci szabályozás egyes kérdéseiről szóló 2012. évi CXXVIII. törvény (a továbbiakban: szakmaközi törvény) 2. § (1) bekezdés e) pontja szerinti részesedési arány;
d) termelés: elsődleges termék előállítása;
e) tevékenységi csoport: a termelők, a feldolgozók, és a kereskedők csoportja a szakmaközi szervezeten belül.
(2) A jelentős arány mértéke
a) a termelés tekintetében az ágazatba tartozó termékek Magyarországon megtermelt mennyiségének 60 százalékát előállító, vagy a termelési terület legalább 60 százalékát művelő termelők képviselete,
b) a feldolgozás tekintetében a Magyarországon megtermelt és feldolgozásra átvett, az ágazatba tartozó termékek mennyiségének 50 százalékát meghaladó képviselete,
c) a kereskedelem tekintetében a Magyarországon – a termelőtől közvetlenül a fogyasztó részére történő értékesítés kivételével – forgalomba kerülő, az ágazatba tartozó termékek mennyiségének 50 százalékát meghaladó képviselete.
(3) A jelentős arány és a reprezentativitás számításakor az egyes ágazatokban az egyes tagok legutolsó lezárt gazdasági évre vonatkozó teljesítményét az alábbi mértékegységek szerint kell figyelembe venni úgy, hogy az egyes mennyiségek csak egy alkalommal vehetők figyelembe az adott tevékenységi csoport működési körében:
a) termelés tekintetében a tanácsi rendelet 1. cikk (1) bekezdésében felsoroltak közül az a)–h), valamint az l) és n) pontokban meghatározott ágazatokban a bevetett, illetve beültetett terület nagyságát hektárban, az m), o) és q)–t) pontokban meghatározott ágazatokban darabszámot, a p) pontban meghatározott ágazatban a saját és üzemi felhasználással csökkentett, megtermelt mennyiséget kilogrammban, az i) és j) pontban meghatározott ágazatban a megtermelt mennyiséget tonnában;
b) feldolgozás tekintetében a tanácsi rendelet 1. cikk (1) bekezdésében felsoroltak közül a)–j), valamint az l) pontokban meghatározott ágazatokban a feldolgozásra beszállított alapanyag mennyiségét tonnában, az m) pontban meghatározott ágazatban a feldolgozásra beszállított alapanyag darabszámot, az o) és a q)–r) és t) pontokban meghatározott ágazatokban a vágási darabszámot, a p) pontban meghatározott ágazatban a feldolgozásra beszállított alapanyag mennyiségét kilogrammban az s) pontban meghatározott ágazatban csomagolt darabszámot;
c) kereskedelem tekintetében a forgalmazott áru általános forgalmi adót nem tartalmazó értékét forintban.
(4) A tanácsi rendelet 1. cikk (1) bekezdése u) pontjában meghatározott ágazatokban a nyers és feldolgozott termék természetes mennyiségi egységét kell figyelembe venni.
Eljárási szabályok
2. § (1) Szakmaközi szervezetként történő elismerés iránti kérelmet (a továbbiakban: elismerési kérelem) nyújthat be az a szervezet, amely megfelel a szakmaközi törvényben és a tanácsi rendelet 123–126e. cikkében foglalt rá vonatkozó feltételeknek.
(2) Az elismerési kérelmet a Vidékfejlesztési Minisztériumhoz (a továbbiakban: minisztérium) kell benyújtani egy eredeti példányban papír alapon, valamint a minisztérium rendszerével kompatibilis elektronikus adathordozón.
(3) Az elismerési kérelemben a tanácsi rendeletre való hivatkozással meg kell jelölni, hogy mely ágazatot kívánja a kérelmező szakmaközi szervezetként képviselni, valamint, hogy a tanácsi rendelet 123. cikk meghatározott tevékenységek közül melyet, vagy melyeket folytat.
(4) Az elismerési kérelemben be kell mutatni azokat a tényeket, amelyek alátámasztják, hogy a szervezet az (1) bekezdésben meghatározott feltételeket teljesíti, alkalmas az elismerés megszerzésére, a szakmaközi célok megvalósítására, valamint az ágazat képviselete tekintetében jelentős arányt vagy reprezentativitást ér el.
(5) Az elismerési kérelemnek tartalmaznia kell a kérelmező szervezet tagsága tevékenységének bemutatását és az elismerési kérelem benyújtását megelőző lezárt gazdasági évre vonatkozó gazdasági teljesítményének tevékenységi csoportra lebontott mutatóit.
3. § (1) Az elismerési kérelemhez csatolni kell
a) az elismerési feltételeknek való megfelelést igazoló dokumentumokat, különös tekintettel a jelentős arány, illetve a reprezentativitás fennállását igazoló adatokat,
b) a bíróság által hitelesített létesítő okiratot vagy a bíróság által hitelesített változásokkal egységes szerkezetbe foglalt létesítő okiratot vagy ezek közjegyző által hitelesített másolatát,
c) a szervezet tagnévsorát, a tagok azonosító adatait (neve, címe vagy székhelyének címe, szervezeten belüli azonosítója) az elismerési kérelem benyújtási időpontjának megfelelő állapot szerint,
d) annak bemutatását, hogy a szervezet arányos döntéshozatali rendszert működtet,
e) a kérelmező nyilatkozatát arról, hogy a papír alapon és elektronikus úton benyújtott kérelem – mellékleteivel együtt – egymással teljes mértékben megegyezőek és a valóságnak megfelelnek,
f) a kérelmező nyilatkozatát arról, hogy aláveti magát a jogszabályok által előírt ellenőrzéseknek.
(2) Az (1) bekezdés c) pontja szerinti tagnévsorban a tagokat tevékenységi csoportok szerint kell rendezni. Azt a tagot, amely többirányú tevékenységet végez, valamennyi érintett tevékenységi csoportban fel kell tüntetni. A tagnévsor benyújtható kizárólag elektronikus formában is.
(3) Ha a szakmaközi szervezetben a tagsági viszony más szervezetben betöltött tagsági viszony révén jön létre, a tagok alatt a szakmaközi törvény alkalmazásában azokat is érteni kell, akiket a tagsági jogosultság közvetve illet.
(4) Az elismerési kérelem elbírálásához felhívásra az elismerési feltételek fennállásának megállapításához szükséges tények bizonyítása érdekében egyéb iratokat is be lehet nyújtani.
Elismerés és az elismerés visszavonása
4. § (1) Az elismerési kérelemről a vidékfejlesztési miniszter (a továbbiakban: miniszter) – szükség szerint az általa létrehozott szakértői bizottság javaslatának figyelembevételével – a szakmaközi törvény 3. § a) pontjában meghatározott határidőn belül dönt.
(2) A miniszter az elismerésére vonatkozó jóváhagyó döntéséről értesíti az Európai Bizottságot, az elismerésről szóló jóváhagyó döntést közzéteszi a Hivatalos Értesítőben és a minisztérium honlapján (a továbbiakban: honlap).
(3) A szakmaközi törvény 4. § (4) bekezdésében felsorolt feltételek fennállása esetén a miniszter dönt az elismerés visszavonásáról, és gondoskodik a döntés Hivatalos Értesítőben és honlapon történő közzétételéről, valamint az Európai Bizottság értesítéséről.
Tájékoztatási kötelezettség
5. § (1) Az elismert szakmaközi szervezet a 3. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott okiratokban bekövetkezett változások tényéről és tartalmáról, azok bekövetkezésétől számított harminc napon belül köteles értesíteni a minisztériumot.
(2) Az elismert szakmaközi szervezet legkésőbb minden gazdasági év kezdetét megelőző harminc nappal benyújtja a minisztérium részére a következő gazdasági évre vonatkozó munkaprogramját, valamint minden gazdasági év végét követő harminc napon belül beszámolót küld a minisztérium részére az elismerés hatálya alá tartozó tevékenységének előző gazdasági évi végrehajtásáról és az elismerési feltételeknek történő megfelelést igazoló adatokról.
(3) Az elismert szakmaközi szervezet a szakmaközi törvény 20. §-ában meghatározott feldolgozott adatbázist minden év március 31-ig elektronikusan megküldi a minisztérium részére. A szakmaközi szervezet az adatbázisból a miniszter felhívására év közben is köteles adatokat szolgáltatni.
(4) Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott dokumentumokat a minisztériumhoz egy eredeti példányban papír alapon, valamint a minisztérium rendszerével kompatibilis elektronikus adathordozón kell benyújtani.
(5) Amennyiben az elismert szakmaközi szervezet nem tesz eleget az (1)–(3) bekezdésben meghatározott tájékoztatási kötelezettségének, a miniszter határidő tűzésével felszólítja a kötelezettség teljesítésére. Ennek eredménytelen elteltét követően a miniszter a szakmaközi szervezet elismerését felfüggeszti. A felfüggesztés hatálya az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítéséig tart.
(6) A felfüggesztés hatálya alatt az elismert szakmaközi szervezet a szakmaközi törvény 8–10. §-ában és 13. § (2) bekezdésében meghatározott jogaival kapcsolatban új intézkedést nem kezdeményezhet.
(7) Az elismert szakmaközi szervezet a felfüggesztés hatálya alatt a szakmaközi törvény 7. §-ában meghatározott jogaival kapcsolatban új piacszervezési intézkedést nem kezdeményezhet és a már megszerzett, szakmaközi szervezetként történő elismeréshez kapcsolódó jogosítványokat nem gyakorolhatja.
(8) A felfüggesztés időtartamát figyelmen kívül kell hagyni a tanácsi rendelet 1251. cikk (3) bekezdés b) pontja és a szakmaközi törvény 9. § (3) bekezdése szerinti időtartam számításakor.
Ellenőrzés
6. § A miniszter a szakmaközi törvény 4. § (3) bekezdésében meghatározott ellenőrzés során az egyes ágazatok sajátosságainak megfelelően, az elismert szakmaközi szervezet által szolgáltatott adatok és dokumentumok alapján – szükség esetén helyszíni szemle tartásával –
a) az ellenőrzés tárgyát képező gazdasági évre nézve vizsgálja az elismerési feltételek meglétét, valamint
b) szükség esetén meghatározza az elismerési feltételeknek megfelelő működés helyreállítására nyitva álló határidőt.
Záró rendelkezés
7. § Ez a rendelet a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.
Az Európai Unió jogának való megfelelés
8. § Ez a rendelet a Tanács 1234/2007/EK rendelete (2007. október 22.) a mezőgazdasági piacok közös szervezésének létrehozásáról, valamint egyes mezőgazdasági termékekre vonatkozó egyedi rendelkezésekről („az egységes közös piacszervezésről szóló rendelet”) 123–126e. cikke végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.
A rendeletet a 2/2018. (II. 1.) FM rendelet 9. §-a hatályon kívül helyezte 2018. február 9. napjával.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás