• Tartalom

2/2014. (I. 31.) LÜ utasítás

2/2014. (I. 31.) LÜ utasítás

az Eurojusttal és az Európai Igazságügyi Hálózattal kapcsolatos ügyészi tevékenységről1

2017.08.01.

Az ügyészségről szóló 2011. évi CLXIII. törvény 8. §-ának (3) bekezdése alapján – az Eurojust megerősítéséről szóló 2009/426/IB határozattal módosított, az Eurojust létrehozásáról szóló 2002/187/IB határozatban (a továbbiakban: Eurojust Határozat), az Európai Igazságügyi Hálózatról szóló 2008/976/IB határozatban (a továbbiakban: EIH Határozat), valamint a terrorista bűncselekményekre vonatkozó információcseréről és együttműködésről szóló 2005/671/IB határozatban foglaltakkal kapcsolatos ügyészi feladatok ellátása érdekében – a következő utasítást adom ki:

1. § (1) Az Eurojust az Európai Unió igazságügyi együttműködési szerve, amely a tagállamok által delegált nemzeti tagokból áll, és az Eurojust Határozatban foglaltak szerint a nemzeti hatóságokkal és más európai uniós szervekkel együttműködve – elsősorban a büntetőeljárások összehangolása és a jogsegélykérelmek megfelelő és időszerű teljesítése érdekében – segítséget nyújt az érintett hatóságok közötti együttműködéshez és információcseréhez.

(2) Az Európai Igazságügyi Hálózat az EIH Határozatban foglaltak szerint nemzeti kapcsolattartók hálózata, amelynek célja, hogy az igazságügyi együttműködés megkönnyítése érdekében – elsősorban jogi és gyakorlati információk nyújtásával – segítséget nyújtson az érintett hatóságok közötti hatékony, közvetlen kapcsolatokhoz.

Az Eurojust magyar nemzeti tagja

2. § (1) Az Eurojust magyar nemzeti tagja a legfőbb ügyész által kijelölt ügyész.

(2) A magyar nemzeti tag állandó munkavégzésének helye az Eurojust székhelye.

(3) A magyar nemzeti tag megbízatásának időtartama az Eurojust Határozat 9. cikk (1) bekezdésére figyelemmel legalább négy év, amely a legfőbb ügyész döntése alapján meghosszabbítható.

(4)2 A magyar nemzeti tag a külföldi életvitelével összefüggő, valamint az Eurojustnál végzett tevékenységével kapcsolatos és e szervezet által nem viselt költségei megtérítésére jogosult a nemzeti szakértőnek – a Bizottság szolgálataihoz kirendelt nemzeti szakértőkre és szakmai továbbképzésen részt vevő nemzeti szakértőkre vonatkozó alkalmazási feltételekről szóló, 2008. november 12-i EK bizottsági határozat alapján – járó juttatásokkal és költségtérítéssel egyezően.

(5)3

3. § (1) A magyar nemzeti tag a hatályos magyar jogszabályok alapján, az Eurojust működésére vonatkozó szabályokat megtartva jár el. Tevékenységét Magyarország érdekeinek szem előtt tartásával, az Eurojust céljait elősegítve végzi.

(2) A magyar nemzeti tag ellátja az Eurojust Határozatban, valamint az Eurojust szervezetére és működésére vonatkozó szabályokban meghatározott feladatokat.

(3) A magyar nemzeti tag külön törvényben foglaltak szerint ellátja az Eurojust Határozat 6. és 7. cikkében meghatározott feladatokat.

4. § (1) Az Eurojust és az ügyészség között az információcserét a magyar nemzeti tag útján kell lebonyolítani.

(2) Az Eurojust feladatainak ellátása érdekében a magyar nemzeti tag közvetlenül kapcsolatba léphet a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező magyar hatóságokkal, és tőlük tájékoztatást kérhet.

5. § A magyar nemzeti tag igazságügyi együttműködésre irányuló megkeresést és határozatot – ideértve a kölcsönös elismerés elvét érvényesítő eszközöket is – (a továbbiakban: igazságügyi együttműködésre irányuló megkeresés és határozat), valamint ezek végrehajtásával kapcsolatos információt vehet át és továbbíthat. A nemzeti tag intézkedéséről haladéktalanul tájékoztatja a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatóságot.

6. § Az Eurojust feladatainak ellátása érdekében a magyar nemzeti tag az igazságügyi együttműködésre irányuló megkeresés és határozat részleges vagy nem megfelelő teljesítése, illetve végrehajtása esetén a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező ügyészséget kiegészítő intézkedések megtételére hívja fel a megkeresés vagy a határozat maradéktalan teljesítése, illetve végrehajtása érdekében.

7. § A magyar nemzeti tag a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező ügyészség közvetlen megkeresésére:

a) igazságügyi együttműködésre irányuló megkeresést és határozatot bocsáthat ki, vagy azt kiegészítheti,

b) külföldi hatóság igazságügyi együttműködésre irányuló megkeresését és határozatát teljesítheti, illetve végrehajthatja.

8. § (1) Halasztást nem tűrő esetben, az Eurojust feladatainak ellátása érdekében a magyar nemzeti tag igazságügyi együttműködésre irányuló megkeresést vagy határozatot teljesít.

(2) A magyar nemzeti tag az (1) bekezdés alapján végzett tevékenységéről haladéktalanul tájékoztatja a büntetőeljárásban hatáskörrel és illetékességgel rendelkező ügyészséget, valamint a Legfőbb Ügyészségnek az ügyben hatáskörrel rendelkező szervezeti egységét.

9. § A magyar nemzeti tag az Eurojust feladatainak ellátáshoz szükséges célból a vezető Eurojust nemzeti levelező, valamint a magyar nemzeti tag helyettese és asszisztense útján hozzáféréssel rendelkezik az ügyészség számára rendelkezésre álló adatbázisokhoz.

Az Eurojust magyar nemzeti tag helyettese, asszisztense, a kiküldött nemzeti szakértő

10. § A magyar nemzeti tag helyettese és asszisztense a legfőbb ügyész által kijelölt ügyészek.

11. § (1) A magyar nemzeti tag helyettese és asszisztense segíti a nemzeti tagot feladatai ellátásában.

(2) A magyar nemzeti tag akadályoztatása esetén – a magyar nemzeti tag jelzése alapján – a magyar nemzeti tag helyettese, a helyettes akadályoztatása esetén a magyar nemzeti tag asszisztense

a) helyettesíti a magyar nemzeti tagot az Eurojust működésével kapcsolatban,

b) gyakorolja a magyar nemzeti tagot megillető jogköröket.

12. § A magyar nemzeti tag munkáját szükség esetén a legfőbb ügyész által kijelölt kiküldött nemzeti szakértő segíti.

Az Eurojust nemzeti koordinációs rendszer

13. § (1) A vezető Eurojust nemzeti levelező a legfőbb ügyész által kijelölt ügyész.

(2) A vezető Eurojust nemzeti levelező munkáját a legfőbb ügyész által kijelölt ügyész, mint Eurojust nemzeti levelező segíti.

14. § A vezető Eurojust nemzeti levelező

a) segíti a magyar nemzeti tagot feladatai ellátásában,

b) az Európai Igazságügyi Hálózat kapcsolattartóival együttműködve segíti a magyar nemzeti tagot egy adott ügy elintézése leghatékonyabb módjának – Eurojust vagy Európai Igazságügyi Hálózat – meghatározásában,

c) biztosítja a magyar nemzeti tag hozzáférését az ügyészség számára rendelkezésre álló nyilvántartásokhoz,

d) az eljáró ügyésznek tájékoztatást nyújt az Eurojusttal, az Európai Igazságügyi Hálózattal, valamint harmadik országokkal történő együttműködés lehetőségeiről.

15. § (1) A vezető Eurojust nemzeti levelező összehangolja az információáramlást

a) az Eurojust nemzeti levelezők,

b) az Eurojust terrorizmus elleni nemzeti levelező,

c) az Európai Igazságügyi Hálózat nemzeti levelezője és kapcsolattartói,

d) a közös nyomozó csoportok hálózatának nemzeti szakértője,

e) a népirtás, emberiség elleni és háborús bűncselekmények elleni hálózat (2002/494/IB határozat) kapcsolattartója,

f) a korrupció elleni hálózat (2008/852/IB határozat) kapcsolattartója,

g) a vagyon-visszaszerzési hivatalok hálózatának (2007/845/IB határozat) kapcsolattartója

e minőségükben folytatott tevékenységével kapcsolatban.

(2) A vezető Eurojust nemzeti levelező vezeti és rendszeresen frissíti az (1) bekezdésben megjelölt személyek kapcsolati listáját és elérhetőségét.

(3) A vezető Eurojust nemzeti levelező évente legalább két alkalommal összehívja az Eurojust Nemzeti Koordinációs Rendszerben érintetteket. A vezető Eurojust nemzeti levelező a megbeszélésre meghívja

a) az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) ügyészségi kapcsolattartóját,

b) a Délkelet-európai Ügyészi Tanácsadó Csoport (SEEPAG) ügyészségi kapcsolattartóját,

c) az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Főigazgatóság Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központ és

d) az Europol Nemzeti Iroda

képviselőit is.

16. § (1) Az Eurojust Határozat 12. cikk 6. bekezdése alapján az Eurojust vezető nemzeti levelezője, az Eurojust nemzeti levelezője, az Eurojust nemzeti tag helyettese és asszisztense, az Eurojust terrorizmus elleni nemzeti levelezője, valamint az Európai Igazságügyi Hálózat ügyészségi kapcsolattartói a legfőbb ügyész által meghatározott mértékű hozzáféréssel rendelkeznek az Eurojust elektronikus ügyviteli rendszeréhez (CMS).

(2) A hozzáféréssel rendelkező személyekről, valamint a hozzáférés mértékéről a magyar nemzeti tag tájékoztatja az Eurojustot.

Eurojust terrorizmus elleni nemzeti levelező

17. § Az Eurojust terrorizmus elleni nemzeti levelező a legfőbb ügyész által kijelölt ügyész.

18. § (1) Az Eurojust terrorizmus elleni nemzeti levelező a terrorista bűncselekményekre vonatkozó információcseréről és együttműködésről szóló 2005/671/IB határozat 2. cikkében meghatározottak szerint a határozat 1. cikk a) pontjában meghatározott terrorista bűncselekményekkel kapcsolatos büntetőeljárások és büntető ítéletek vonatkozásában tájékoztatja az Eurojustot a határozat 5. cikkében meghatározott adatokról.

(2) Az Eurojust terrorizmus elleni nemzeti levelező a feladatának ellátása érdekében betekinthet az ügyészség számára hozzáférhető nyilvántartásokba.

(3) Az Eurojust terrorizmus elleni nemzeti levelezőjének tevékenysége nem sértheti magánszemélyek biztonságát, továbbá a büntetőeljárás, valamint Magyarország nemzetbiztonsági érdekeit.

Az Európai Igazságügyi Hálózat

19. § (1) Az Európai Igazságügyi Hálózat (a továbbiakban: EIH) ügyészségi kapcsolattartóit a legfőbb ügyész jelöli ki.

(2) A legfőbb ügyész kijelölése alapján az EIH egyik kijelölt kapcsolattartója az EIH Határozat szerinti eszközfelelős.

20. § A kapcsolattartók és az eszközfelelős ellátják az EIH-et közvetlenül érintő, az EIH Határozatban meghatározott feladataikat.

21. § A kapcsolattartók feladata a büntető igazságügyi együttműködés előmozdítása, ennek érdekében az érintett hatóságok közötti hatékony közvetítői kapcsolat révén, az ehhez szükséges mértékben, a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező ügyészségtől vagy más állam kapcsolattartójától jogi és a jogalkalmazói gyakorlatra vonatkozó információ kérése, valamint kérés esetén ilyen információ nyújtása.

Az Eurojust felé fennálló jelentéstételi kötelezettség

22. § (1) Az adott ügyben eljáró ügyész az ügyészség belső informatikai rendszerében (Intranet/Szervezeti Egységek/Nemzetközi és Európai Ügyek Főosztálya/Eurojust) közzétett Eurojust elektronikus formanyomtatvány kitöltésével, az abban megjelölt adatokra nézve haladéktalanul jelentést tesz:

a) közös nyomozó csoport felállításáról és tevékenységéről,

b) az olyan ügyekről, amelyekben joghatósági összeütközés merült fel vagy felmerülése várható,

c) az igazságügyi együttműködésre irányuló megkeresések és határozatok teljesítésének ismételt nehézségeiről, megtagadásáról,

d) az olyan ügyekről, amelyben legalább 3 tagállam közvetlenül érintett, és legalább 2 tagállamhoz igazságügyi együttműködésre irányuló megkeresést vagy határozatot továbbítottak, feltéve hogy

da) a cselekmény legalább 5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, és az Eurojust Határozat 13. cikk (6) bekezdés a) pontjában meghatározott, az alábbiakban felsorolt bűncselekménytípusok valamelyikébe tartozik:

daa) emberkereskedelem,

dab) gyermekek szexuális kizsákmányolása és gyermekpornográfia,

dac) kábítószer-kereskedelem,

dad) lőfegyverek, részeik, alkotóelemeik és lőszerek kereskedelme,

dae) korrupció,

daf) az EU pénzügyi érdekeit sértő csalás,

dag) euró hamisítás,

dah) pénzmosás,

dai) információs rendszerek elleni támadás; vagy

db) a cselekményt bűnszervezetben követték el; vagy

dc) a cselekménynek jelentős, határokon átnyúló vagy EU szintű következményei lehetnek, vagy a közvetlenül érintett tagállamokon túl más tagállamokat is érinthet.

(2) Az ügyész a jelentéstételi kötelezettségét a kitöltött Eurojust formanyomtatványnak az art13HU@eurojust.europa.eu e-mail címre megküldésével teljesíti. A jelentést egyidejűleg meg kell küldeni a vezető Eurojust nemzeti levelező eurojust.jelentes@mku.hu és neuf@mku.hu e-mail címeire, valamint az Eurojust magyar nemzeti szekció CollegeHU@eurojust.europa.eu e-mail címére is.

(3) A jelentéstételi kötelezettség nem sértheti magánszemélyek biztonságát, valamint Magyarország nemzetbiztonsági érdekeit. A jelentéstételi kötelezettség nem terjed ki a minősített adatokra.

Az Eurojust megkeresése a magyar ügyészség által

23. § Az ügyben hatáskörrel és illetékességgel rendelkező ügyészség az Eurojust közreműködését a magyar nemzeti taghoz intézett közvetlen megkereséssel kezdeményezi, különösen a jogsegélykérelem előkészítése, a külföldi hatóságokkal történő kapcsolatfelvétel, a jogsegélykérelmet érintő információcsere, jogsegélykérelmek teljesítésének megkönnyítése, a büntetőeljárások összehangolása érdekében vagy más, a külföldi hatósággal történő gyors, hatékony kapcsolatfelvételt igénylő esetben.

24. § (1) Az ügyben hatáskörrel és illetékességgel rendelkező ügyészség az Eurojust együttműködését különösen a jelentős tárgyi súlyú vagy bonyolult megítélésű, a tagállamok vagy harmadik államok hatóságainak szoros, koordinált együttműködését igénylő esetekben kezdeményezheti.

(2) A megkeresés tartalmazza az eljárás tárgyát képező cselekmény rövid, a releváns körülményeket tartalmazó tényállását, az ügyben gyanúsítottként szereplő személyeket, a bűncselekmény törvényi minősítését, az Eurojust megkeresésének indokát és célját. Az Eurojust magyar nemzeti tagjának felhívására az ügyészség a megkeresést kiegészíti.

(3) A megkeresést kizárólag elektronikus úton kell továbbítani a CollegeHU@eurojust.europa.eu címre. A megkeresés teljesítéséhez szükséges lényeges iratokat – különösen az idegen nyelvű fordításokat – szkennelt formában kell a megkeresés mellékleteként megküldeni.

(4) Sürgős esetben a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező ügyészség kezdeményezésére a főügyész az Eurojust közreműködését az Eurojust által működtetett, állandó elérhetőséget biztosító koordinációs ügyelet (OCC) útján is kezdeményezheti.

25. § (1) A magyar nemzeti tag saját hatáskörben dönt arról, hogy az ügyészség megkeresését az Eurojust Kollégiuma elé terjeszti, vagy azt az EIH kapcsolattartói számára továbbítja. A magyar nemzeti tag tájékoztatja a kezdeményező ügyészséget intézkedéséről, illetve az Eurojust Kollégiumának döntéséről és az ügy Eurojust ügyszámáról.

(2) A magyar nemzeti tag a megkereséssel kapcsolatban tett intézkedéseiről folyamatosan, legalább kéthavonta tájékoztatja a megkereső ügyészséget.

26. § (1) Az ügyben hatáskörrel és illetékességgel rendelkező ügyészség szükség esetén, különösen a kettőnél több tagállamot érintő büntetőeljárások összehangolása, az azokkal kapcsolatos információcsere érdekében koordinációs értekezlet tartását kezdeményezheti a tagállami hatóságok eljáró tagjainak részvételével.

(2) Amennyiben a koordinációs értekezlet tartását a magyar nemzeti tag nem tartja indokoltnak, erről tájékoztatja a kezdeményező ügyészséget.

(3) Indokolt kezdeményezés esetén a magyar nemzeti tag haladéktalanul megteszi a szükséges intézkedéseket a koordinációs értekezlet megtartása érdekében.

27. § Amennyiben az Eurojust közreműködésére a továbbiakban nincs szükség – a megkereséssel elérni kívánt cél teljesült, vagy eredmény nem várható – az ügyészség erről haladéktalanul tájékoztatja a magyar nemzeti tagot.

28. § Az ügyben hatáskörrel és illetékességgel rendelkező ügyészség határidő tűzésével tájékoztatást kérhet az Eurojusttól a 22. § alapján teljesített jelentéstételi kötelezettség eredményeként az Eurojust elektronikus ügykezelési rendszerében kimutatható összefüggésekről és ügykapcsolatokról.

Az Eurojusthoz intézett, Magyarországot érintő megkeresések

29. § Amennyiben az Eurojust közreműködését külföldi igazságügyi hatóság kezdeményezi Magyarországgal kapcsolatban, a magyar nemzeti tag ennek tényéről, az Eurojust ügyszámáról és a kezdeményezés tartalmáról tájékoztatja az ügyben hatáskörrel és illetékességgel rendelkező ügyészséget, egyben a teljesítés érdekében kéri a szükséges, a magyar jogszabályok szerint lehetséges intézkedések megtételét.

30. § A magyar nemzeti tag a 4–7. §-ban foglaltak szerint az ügyben hatáskörrel és illetékességgel rendelkező ügyészséggel együttműködve teljesíti a megkeresést, vagy tájékoztatja a megkereső felet a teljesítés akadályáról. Sürgős esetben a 8. §-ban foglaltak szerint jár el.

31. § Ha az igazságügyi hatóságok közötti együttműködés tekintetében az Eurojust további közreműködésére már nincs szükség, erről a magyar nemzeti tag tájékoztatja az ügyészséget. Közvetlen teljesítés esetén az eljáró ügyészség a megkeresés teljesítéséről tájékoztatja a nemzeti tagot.

Az Európai Igazságügyi Hálózat közreműködésének kezdeményezése

32. § (1) Az ügyben eljáró ügyész a nemzetközi bűnügyi együttműködés körébe tartozó kérdésekben, az együttműködés elősegítése érdekében közvetlenül, rövid úton megkeresheti az EIH kapcsolattartóit az érintett hatóságok közötti hatékony, közvetlen kapcsolat megteremtése, valamint a külföldi államot érintő jogi és gyakorlati információk nyújtása érdekében.

(2) Az EIH kapcsolattartói felé irányuló megkeresést elektronikus úton az eih@mku.hu címre kell megküldeni.

(3) Az EIH kapcsolattartói a kért tájékoztatást soron kívül megadják a megkereső ügyész számára, vagy tájékoztatják annak akadályáról. Az EIH kapcsolattartói – indokolt esetben, az ügy vagy a megkeresés jellegére figyelemmel – a megkeresést az Eurojust magyar nemzeti tagja és a vezető Eurojust nemzeti levelező részére továbbítják, amelyről tájékoztatják a kezdeményező ügyészt.

Az Eurojust Biztonságos Adatkapcsolatának bevezetése

33. § Az Eurojust és az ügyészség közötti biztonságos elektronikus adattovábbítás biztosítása érdekében az Eurojust Biztonságos Adatkapcsolatának informatikai rendszerét az utasítás hatálybalépésének napjával bevezetem.

34. § Az Eurojust Biztonságos Adatkapcsolat használatának szabályait a magyar nemzeti tag az Informatikai Főosztály vezetőjével egyetértésben határozza meg.

Záró rendelkezések

35. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.

36. §4 Az Eurojusttal és az Európai Igazságügyi Hálózattal kapcsolatos ügyészi tevékenységről szóló 2/2014. (I. 31.) LÜ utasítás módosításáról szóló 12/2017. (VII. 19.) LÜ utasítás (a továbbiakban: Módut.) hatálybalépésekor5 tartós külszolgálatát töltő kirendelt ügyész a folyamatban lévő tartós külszolgálatának befejezéséig a Módut. hatálybalépését megelőzően megállapított költségtérítésre jogosult, ha az kedvezőbb számára, mint a Módut.-tal megállapított 2. § (4) bekezdés szerinti költségtérítés.

1

Az utasítást a 2/2020. (I. 31.) LÜ utasítás 36. §-a hatályon kívül helyezte 2020. február 8. napjával.

2

A 2. § (4) bekezdése a 12/2017. (VII. 19.) LÜ utasítás 1. §-ával megállapított szöveg.

3

A 2. § (5) bekezdését a 12/2017. (VII. 19.) LÜ utasítás 4. §-a hatályon kívül helyezte.

4

A 36. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette, újonnan a 12/2017. (VII. 19.) LÜ utasítás 2. §-a iktatta be.

5

A hatálybalépés időpontja 2017. augusztus 1.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére