32/2014. (X. 21.) NGM rendelet
32/2014. (X. 21.) NGM rendelet
az illetékbélyegek előállításáról, forgalomba hozataláról és forgalmazásáról
Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 100. § (1) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 90. § 1. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:
1. Forgalomba hozható címletek
1. § Az illetékbélyeggel fizetendő illeték-, igazgatási és bírósági szolgáltatási díj, valamint egyéb fizetési kötelezettségek teljesítéséhez 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 és 10 000 forintos címletű illetékbélyegeket kell forgalomba hozni.
2. Értelmező rendelkezések
2. § E rendelet alkalmazásában:
1. gyártás: az illetékbélyegek előállítása;
2. forgalmazás:
a) az illetékbélyegek éves mennyiségének megrendelése,
b) az illetékbélyegek átvétele és szállítása,
c) az értékesítőhelyek illetékbélyegekkel történő ellátása,
d) az illetékbélyegek árusítása,
e) az illetékbélyegek értékének elszámolása;
3. selejtezés: az illetékbélyegek megsemmisítése.
3. Az illetékbélyegek előállítására vonatkozó követelmények
3. § (1) Az illetékbélyegek álló téglalap alakúak. Perforálási méretük 25,2x36 mm. A perforálási lyukak közötti távolság 1,8 mm, a perforálási lyuk mérete 1 mm. A bélyegek függőleges oldalának közepén lekerekített hegyű keresztet formázó biztonsági alakos perforálás található. A bélyegek nyomtatása enyvezett, optikai fehérítőt nem tartalmazó, UV fényben kéken és sárgán fluoreszkáló rostokkal pelyhezett, 110 g/m2-es biztonsági bélyegpapírra, ofszet- és metszetnyomtatás kombinációjával történik. Az ofszet alnyomatok két szín nyomtatásával készülnek, amelyből az egyik a metszetnyomattal harmonizáló színű finom vonalhálózatot, míg a másik színtelen festékkel nyomtatott, a metszetnyomat külső szélétől a papír széléig terjedő, UV fényben fluoreszkáló keretet alkot.
(2) A bélyegek fő grafikai motívumai metszetnyomtatással készülnek, amelynek jellemzője, hogy a festékréteg tapintható, a papír síkjából kiemelkedik. Valamennyi címletnél a metszetnyomat UV fényben a természetes megvilágítás melletti alapszíntartománytól eltérő színben fluoreszkál.
(3) Az egyes illetékbélyeg címletek külön műszaki adatait és az azonosítási jellemzőket az 1. melléklet tartalmazza.
4. A gyártás
4. § Az illetékbélyegek kiviteli terveihez és rajzaihoz kapcsolódó vagyoni jogok az államot illetik meg.
5. § Az illetékbélyegek kizárólagos forgalmazására – figyelemmel a 8. § (2) bekezdésében foglaltakra is – a Magyar Posta Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: Magyar Posta Zrt.) jogosult. A Magyar Posta Zrt. – az adópolitikáért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) engedélye alapján – gondoskodik a gyártásról.
6. § (1) A gyártás a miniszter által írásban jóváhagyott mintapéldány alapján történik.
(2) Címletenként egy jóváhagyott mintapéldányt a Magyar Posta Zrt.-nél kell archiválni.
7. § Az e rendelet szerint legyártott illetékbélyegek az állam tulajdonát képezik. A Magyar Posta Zrt. birtokában lévő illetékbélyegekben keletkező kárt a Magyar Posta Zrt. viseli.
5. A forgalmazás
8. § (1) A Magyar Posta Zrt. biztosítja az átvett és raktározott illetékbélyegek őrzését.
(2) A Magyar Posta Zrt. az illetékbélyegek továbbértékesítésére – e rendelet hatálybalépését követően – kizárólag a postai szolgáltatásokról szóló 2012. évi CLIX. törvény szerinti postai közreműködővel és partnerszervezettel, továbbá ügyvéddel, közjegyzővel és költségvetési szervvel köthet viszonteladói szerződést.
(3) Az illetékbélyegeket névértéken kell értékesíteni.
6. A gyártással és forgalmazással kapcsolatos feladatokért járó díj
9. § (1) A gyártással és forgalmazással kapcsolatos feladatok elvégzéséért a Magyar Posta Zrt.-t díj illeti meg.
(2) A Magyar Posta Zrt.-t megillető – az áfát még nem tartalmazó – havi díj összege a tárgyhavi illetékbélyeg-értékesítésből származó bevétel 5,2%-ának megfelelő összeg, növelve a tárgyhóban felmerült, számlával, bizonylattal igazolt gyártási költségekkel megegyező összeggel (a továbbiakban együtt: díj).
7. Az illetékbélyegek értékének elszámolása
10. § (1)1 A Magyar Posta Zrt. az értékesítőhelyek által eladott bélyegekről havonta pénzügyi értékcikk-eladási elszámolást készít, melyet a tárgyhót követő 15. napig megküld a miniszter és a Magyar Államkincstár részére.
(2) Az elszámolás az alábbi adatokat tartalmazza:
a) a tárgyhónapban eladott illetékbélyegek címletenkénti mennyisége,
b) a tárgyhónapban eladott illetékbélyegek összértéke,
c) a tárgyhónapban leszállított illetékbélyegek gyártási költsége,
d) a tárgyhavi forgalmazás alapján számított díj végösszege.
11. § (1) A Magyar Posta Zrt. a díjról havonta számlát állít ki, amelyet a tárgyhót követő hónap 15-éig megküld a miniszternek. Az értékesítésből származó bevétel áfát tartalmazó díjjal csökkentett összegét a Magyar Posta Zrt. havonta, az elszámolással egyidejűleg utalja át a Magyar Államkincstár által vezetett 10032000-01012004 számú, „illetékek bevételi számla” elnevezésű számla javára. A miniszter részére kiállított számla az utalás alapján megfizetettnek minősül.
(2) A Magyar Posta Zrt. minden év január 15. napjáig az előző évben gyártott és forgalmazott illetékbélyegekről a 10. § (2) bekezdése szerinti adattartalommal éves összesítést készít és küld a miniszter számára.
(3) Fizetési késedelem esetén a Polgári Törvénykönyvről szóló törvény szerinti késedelmi kamat összegét kell megfizetni.
8. Az illetékbélyegek selejtezése
12. § (1)2 A megsérült, értékesítésre alkalmatlan illetékbélyegek selejtezését a miniszter engedélyezi a Magyar Posta Zrt. kérelme alapján. A selejtezést a Magyar Posta Zrt. végzi a selejtezési engedély szerint, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak a selejtezés helye szerint illetékes vármegyei (fővárosi) adó- és vámigazgatósága által kijelölt két munkatársa jelenlétében.
(2) A selejtezés tényét és megállapításait jegyzőkönyvben kell rögzíteni. A jegyzőkönyv tartalmazza:
a) a selejtezésre kerülő címletek darabszámát és névértékét,
b) a selejtezés okát,
c) a megsemmisítés módját,
d) az eljárásban résztvevő és a megsemmisítésért felelős személyek nevét és aláírását.
(3) A selejtezett bélyegeket a selejtezés helyén a bizottság jelenlétében kell megsemmisíteni.
9. Záró rendelkezések
13. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
14. §3 A 8. §-t és a 10–12. §-t az egyes közvetlen adózási tárgyú PM rendeletek, továbbá az illetékbélyegek előállításáról, forgalomba hozataláról és forgalmazásáról szóló 32/2014. (X. 21.) NGM rendelet módosításáról szóló 54/2014. (XII. 31.) NGM rendelet (a továbbiakban: Módr.) hatálybalépését4 megelőzően gyártott és a Módr. rendelet hatálybalépését követően a Magyar Posta Zrt. által értékesített illetékbélyegek forgalmazására, elszámolására és selejtezésére is alkalmazni kell.
1. melléklet a 32/2014. (X. 21.) NGM rendelethez
A 10. § (1) bekezdése az 54/2014. (XII. 31.) NGM rendelet 21. §-ával megállapított szöveg.
A 12. § (1) bekezdése a 47/2015. (XII. 30.) NGM rendelet 22. §-a, a 18/2022. (XII. 20.) PM rendelet 1. §-a szerint módosított szöveg.
A 14. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette, újonnan az 54/2014. (XII. 31.) NGM rendelet 22. §-a iktatta be.
A hatálybalépés időpontja 2015. január 1.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás