44/2014. (XII. 30.) NGM rendelet
a költségvetési szervnél belső ellenőrzési tevékenységet végzők nyilvántartásáról és kötelező szakmai továbbképzéséről, valamint a költségvetési szervek vezetőinek és gazdasági vezetőinek belső kontrollrendszer témájú továbbképzéséről szóló 28/2011. (VIII. 3.) NGM rendelet módosításáról1
2014.12.31.
1. § (1) A költségvetési szervnél belső ellenőrzési tevékenységet végzők nyilvántartásáról és kötelező szakmai továbbképzéséről, valamint a költségvetési szervek vezetőinek és gazdasági vezetőinek belső kontrollrendszer témájú továbbképzéséről szóló 28/2011. (VIII. 3.) NGM rendelet (a továbbiakban: R.) 1. § b)–e) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:
(E rendelet alkalmazásában:)
„b) ÁBPE-továbbképzés I.: a belső ellenőrök kötelező hatósági jellegű szakmai továbbképzése keretében szervezett hatósági jellegű képzés;
c) ÁBPE-továbbképzés I. a költségvetési szervek vezetői és gazdasági vezetői részére: a költségvetési szervek vezetői és a gazdasági vezetők kötelező hatósági jellegű szakmai továbbképzése keretében szervezett hatósági jellegű képzés;
d) ÁBPE-továbbképzés II.: a belső ellenőrök, a költségvetési szervek vezetői és a gazdasági vezetők kötelező hatósági jellegű szakmai továbbképzése keretében, az ÁBPE-továbbképzés I. képzésre, valamint az ÁBPE-továbbképzés I. a költségvetési szervek vezetői és gazdasági vezetői képzésekre épülő, az Éves Továbbképzési Tájékoztatóban meghirdetett választható képzés;
(E rendelet alkalmazásában:)
„k) térítési díj: az Éves Továbbképzési Tájékoztatóban közölt díj, amely mértékének meghatározása önköltségszámítás alapján történik. A térítési díj formái lehetnek:
ka) az e-learning szolgáltatás költsége, vizsgával záruló képzés esetén a vizsga költsége, továbbá a kontakt vagy tréning formában szervezett képzés esetén felmerülő díja,
kb) az előzetes tudásszint-felmérő vizsga díja,
kc) a szintvizsga díja, valamint
kd) a pótvizsga díja;”
(3) Az R. 1. §-a a következő l), m) és n) ponttal egészül ki:
(E rendelet alkalmazásában:)
m) szintvizsga: a továbbképzési kötelezettséget elmulasztók számára biztosított választható tudásszint felmérő vizsga, amelyen a továbbképzésre kötelezett az ÁBPE továbbképzés I. tananyag ismeretére vonatkozó teszt jellegű vizsga alapján bizonyítja szakmai tudását a nyilvántartásból való törlés elkerülése érdekében,
(A nyilvántartásból törölni kell azt a természetes személyt)
„a) akinek a Bkr. 24. § (7) bekezdés szerinti továbbképzésben való részvételét a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Képzési, Egészségügyi és Kulturális Intézete (a továbbiakban: kötelező szakmai továbbképzésben közreműködő szervezet) nem igazolja, vagy aki nem tudja kimenteni a továbbképzésben való részvételének hiányát, vagy aki a rendeletben előírt vizsgakötelezettséget nem teljesíti,”
„(1) Nem törölhető a nyilvántartásból a 3/A. § (1) bekezdés a) pontja alapján azon továbbképzésre kötelezett személy, aki a nyilvántartást vezető felszólítása alapján a kötelező továbbképzés képzési programjában meghatározott, az ÁBPE továbbképzés I. tananyagára épülő szintvizsgán legalább 80%-os eredményt ér el.”
„(4) Az (1) bekezdésben meghatározott szintvizsgára jelentkezni kizárólag a Központ honlapján lehetséges. (5) A szintvizsga térítési díjköteles.”
„(6) A díj nyilvántartására, kezelésére és elszámolására az államháztartás számviteléről szóló 4/2013. (I. 11.) Korm. rendelet előírásait kell alkalmazni.”
5. § Az R. 6/C. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„6/C. § (1) A kötelező továbbképzés – miniszter által jóváhagyott – képzési programjában meghatározott előzetes tudásszint-felmérésen (a továbbiakban: ETF) legalább 80%-os eredményt elérő továbbképzésre kötelezett az adott évben mentesül a kötelező továbbképzésen való részvételi és a vizsgatételi kötelezettség, valamint a térítési díj megfizetése alól. (2) Az ETF-en az vehet részt, aki a jelentkezését a Központ honlapján keresztül benyújtotta és a fizetési határidőig a térítési díjat megfizette.
(3) A sikeres ETF alapján kiállításra kerülő tanúsítványt a képzési szerződés beérkezését követő 30 naptári napon belül a kötelező szakmai továbbképzésben közreműködő szervezet megküldi a továbbképzésre kötelezett részére. A kötelező szakmai továbbképzésben közreműködő szervezet az ETF eredményét hivatalból figyelembe veszi a képzési szerződés elkészítése során.
(4) A költségvetési támogatásban részesülő, az ETF-et sikeresen teljesítő továbbképzésre kötelezettek részére a térítési díjat a képző intézmény 30 naptári napon belül visszautalja.”
6. § Az R. 6/F. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„6/F. § (1) A továbbképzésben közreműködő szervezet a továbbképzést – ha a továbbképzéshez vizsga kapcsolódik, a sikeres vizsgát – követő 30 naptári napon belül, de legkésőbb a tárgyév december 20-áig tanúsítványt állít ki a továbbképzésre kötelezett részére a szakmai továbbképzési kötelezettségének teljesítéséről. (2) Az egyedi azonosítóval ellátott tanúsítvány tartalmazza
a) a továbbképzésre kötelezett nevét,
b) a továbbképzésre kötelezett születési idejét,
c) a továbbképzésre kötelezett anyja nevét,
d) a képzés idejét,
e) a képzési program megnevezését,
f) a képzés értékelését:
fa) háromfokozatú értékeléssel rendelkező program esetén a minősítés szintjét,
fb) kétfokozatú értékeléssel rendelkező program, esetén a „Teljesítette” értékelést,
g) a kiállítás dátumát.”
„6/G. § (1) A továbbképzésre kötelezett a képzést postai vagy elektronikus úton, írásban jogosult lemondani, legkésőbb a képzés napját megelőző munkanapon. A jelentkezés lemondása esetén a továbbképzésre kötelezett részére az általa befizetett térítési díjat a kötelező szakmai továbbképzésben közreműködő szervezet 30 naptári napon belül visszautalja. (2) Ha a továbbképzésre kötelezett másik képzésre jelentkezik át, a lemondás mellett új jelentkezési lapot kell a Központ honlapján kitöltenie. A korábban befizetett térítési díj az új jelentkezésnél beszámításra kerül.
(3) Ha a továbbképzésre kötelezett által megjelölt időpontban a választott képzésre nincs szabad hely, a kötelező szakmai továbbképzésben közreműködő szervezet új időpontot ajánl fel a rendelkezésre álló szabad képzési kapacitás terhére. Ha a továbbképzésre kötelezett az új időpontot nem fogadja el, kérheti az általa befizetett térítési díj visszafizetését.
6/H. § (1) A képzés a kötelező szakmai továbbképzésben közreműködő szervezet részéről történő lemondására a képzést megelőzően legfeljebb 20 naptári nappal kerülhet sor azzal, hogy egyidejűleg köteles új időpontot biztosítani a lemondott képzésre, a továbbképzésre kötelezett által választott képzési formának megfelelően. (2) Ha a továbbképzésre kötelezett a felajánlott időpontot nem fogadja el, csak az e-learning képzési formát választhatja vagy kérheti az általa befizetett térítési díj visszafizetését. Ezekben az esetekben a kötelező szakmai továbbképzésben közreműködő szervezet köteles a térítési díj különbözetének, illetve a résztvevő által befizetett térítési díj összegének a továbbképzésre kötelezett részére visszautalni.”
8. § Az R. 7. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„7. § A belső ellenőr kötelező szakmai továbbképzésként a) – az engedélykiadás évét követő évben – ÁBPE-továbbképzés I. képzésen és
b) – az ÁBPE-továbbképzés I. képzés sikeres elvégzését követően kétévente – ÁBPE-továbbképzés II. – Belső ellenőrök részére képzésen köteles részt venni.”
9. § Az R. 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„9. § (1) Az ÁBPE-továbbképzés I. képzéshez vizsga kapcsolódik. Az ÁBPE-továbbképzés I. képzés programzáró vizsgájára az bocsátható, aki a képzés tananyagát teljes terjedelmében feldolgozta. A képzés tananyaga akkor tekinthető teljes terjedelmében feldolgozottnak, ha a továbbképzésre kötelezett a) kontakt képzés esetén részt vett a képzéshez kapcsolódó előadások óráin és aláírta a jelenléti ívet,
b) e-learning képzés esetén sikeresen kitöltötte a tananyaghoz kapcsolódó önellenőrző tesztet.
(2) A vizsga eredményének minősítését a képzési program tartalmazza.
(3) A vizsgaeredménnyel kapcsolatos panasz kezelését a továbbképzésben közreműködő szervezet vizsgaszabályzata szabályozza, amely a Központ honlapján kerül közzétételre.
(4) Sikertelen vizsga esetén a tárgyév év december 15-éig legfeljebb 3 alkalommal van lehetőség pótvizsgát tenni. A pótvizsga térítési díjköteles.
(5) Az ÁBPE-továbbképzés II. – Belső ellenőrök részére képzés zárásának feltétele
a) – kontakt képzés esetében – a belső ellenőrök részére szervezett képzésen való részvétel, és a programzáró önellenőrző teszt legalább 60%-os eredménnyel történő teljesítése az e-learning keretrendszerben, legkésőbb a képzés zárónapjáig,
b) – e-learning képzési forma esetében – a programzáró önellenőrző teszt legalább 60%-os eredménnyel történő teljesítése legkésőbb a képzés zárónapjáig,
c) – tréning képzési forma esetében – a képzésen való részvétel.”
„(1) A Bkr. 12. § (1)–(3) bekezdése alapján a költségvetési szervek vezetői, illetve az általuk írásban kijelölt vezető állású személyek és gazdasági vezetői az ÁBPE-továbbképzés I. a költségvetési szervek vezetői és a gazdasági vezetői részére és az ÁBPE-továbbképzés II. kötelező szakmai továbbképzésen kötelesek részt venni.”
„(4) Az ÁBPE-továbbképzés I. a költségvetési szervek vezetői és gazdasági vezetői részére szakmai továbbképzésen való részvételt követően, az ÁBPE-továbbképzés II. szakmai továbbképzési kötelezettség a továbbképzésre kötelezettet kétévente (naptári évben számolva) terheli.”
„(1) A miniszter gondoskodik a Központ szakmai tevékenységének irányításáról, melynek keretében a Központ rendelkezésére bocsátja az ÁBPE-továbbképzés I., az ÁBPE-továbbképzés I. a költségvetési szervek vezetői és gazdasági vezetői részére és az ÁBPE-továbbképzés II. képzési programját.”
„(3) A (2) bekezdésben meghatározott oklevéllel rendelkező oktatók minden évben részt vesznek az ÁBPE-továbbképzés I., az ÁBPE-továbbképzés I. a költségvetési szervek vezetői és gazdasági vezetői részére és az ÁBPE-továbbképzés II. témakörben szervezett oktatói továbbképzésen.”
„11/A. § (1) A kötelező továbbképzés kizárólag a miniszter által jóváhagyott képzési program alapján szervezhető. A képzési program megnevezését, típusát, célját és óraszámát a 2. melléklet tartalmazza. (2) A képzési program tartalmazza
1. a képzési program megnevezését,
2. a képzési program típusát,
3. a képzési program támogatását,
4. a képzési program célját
5. a képzési program célcsoportját,
6. a képzési programba való bekapcsolódás feltételeit,
7. a képzési programban való részvétel feltételeit,
8. a tervezett képzési időt,
9. a képzés formáját,
10. a csoport létszámát,
11. a képzési program témaköreit,
12. az értékelési rendszert,
13. a képzési program elvégzését igazoló irat megnevezését,
14. a képzési program végrehajtásához szükséges személyi és tárgyi feltételeket, ezek biztosításának módját.
(3) A képzés formája lehet kontaktórás, e-learning vagy tréning.”
„(3) A kötelező szakmai továbbképzésben közreműködő szervezet köteles a képzés szervezése, lebonyolítása során alkalmazott jelentkezési lapot, munkáltatói-, adatkezelői-, kijelölési nyilatkozatot, képzési szerződést, haladási naplót, jelenléti ívet, a tanúsítvány hitelesített másolatát, kontaktképzés, illetve tréning esetén az oktató résztvevői értékelését és az Országos Statisztikai Adatgyűjtési Program statisztikai célú adatszolgáltatását a képzés tárgyévét követő 10 évig az ÁBPE-továbbképzés térítési díj központi költségvetésből történő megtérítése jogszerűségének ellenőrzése céljából megőrizni.”
a) 1. § h) pontjában a „továbbá a kontakt formában” szövegrész helyébe a „továbbá a kontakt és tréning formában” szöveg,
d) 4. § (3) bekezdésében a „munkáltató kezdeményezi” szövegrész helyébe a „munkáltató is kezdeményezheti” szöveg,
e) 2/A. alcímének címében a „szakmai” szövegrész helyébe a „hatósági jellegű szakmai” szöveg,
f) 6/A. §-ában a „kötelező szakmai továbbképzésen” szövegrész helyébe a „kötelező hatósági jellegű szakmai továbbképzésen” szöveg, a „kötelező szakmai továbbképzésben” szövegrészek helyébe a „kötelező hatósági jellegű szakmai továbbképzésben” szöveg, a „felnőttképzési szerződés” szövegrész helyébe a „képzési szerződés” szöveg, a „részvételi díj” szövegrész helyébe a „térítési díj” szöveg,
h) 6/E. § (2) bekezdésében a „február 28-át követően” szövegrész helyébe a „tárgyév február 28-a és június 30-a között” szöveg,
16. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
1. melléklet a 44/2014. (XII. 30.) NGM rendelethez
A kötelező továbbképzés keretében megvalósuló képzési programok
|
A |
B |
C |
D |
1 |
Képzés megnevezése |
Képzés típusa |
Képzési program célja |
Óraszám (1 tanóra 45 perc) |
2 |
ÁBPE továbbképzés I. – belső ellenőrök részére |
Kontaktórás képzés |
A program célja, hogy a résztvevő általános áttekintést kapjon a magyar államháztartásról, annak rendszeréről és gazdálkodásáról, továbbá az Európai Unió költségvetéséről, az államháztartási kontrollokról, az államháztartási ellenőrzések típusairól. Továbbá megismerje: a külső ellenőrzéseket, az ellenőrzések módját, az azt végző szerveket, valamint vonatkozó jogszabályok rendelkezéseit, a belső kontrollrendszerre-, a belső ellenőrzésre vonatkozó jogszabályi és elméleti alapokat, a nemzetközi és hazai standardokat, a belső ellenőrzés folyamatát és módszereit, továbbá a belső ellenőrzési tevékenységet támogató útmutatókat és azok főbb tartalmi elemeit. |
21 tanóra és 120 óra e-learning |
3 |
ÁBPE továbbképzés I. – belső ellenőrök részére |
E-learning képzés |
A program célja, hogy a résztvevő általános áttekintést kapjon a magyar államháztartásról, annak rendszeréről és gazdálkodásáról, továbbá az Európai Unió költségvetéséről, az államháztartási kontrollokról, az államháztartási ellenőrzések típusairól. Továbbá megismerje: a külső ellenőrzéseket, az ellenőrzések módját, az azt végző szerveket, valamint vonatkozó jogszabályok rendelkezéseit, a belső kontrollrendszerre-, a belső ellenőrzésre vonatkozó jogszabályi és elméleti alapokat, a nemzetközi és hazai standardokat, a belső ellenőrzés folyamatát és módszereit, továbbá a belső ellenőrzési tevékenységet támogató útmutatókat és azok főbb tartalmi elemeit. |
120 óra |
4 |
ÁBPE-továbbképzés I. – a költségvetési szervek vezetői és gazdasági vezetői részére |
Kontaktórás képzés |
A program célja, hogy a résztvevő átfogó képet kapjon az államháztartási belső kontrollrendszerekről, annak elemeiről, jogi szabályozási és módszertani hátteréről; az ellenőrzési nyomvonal fogalmáról, céljáról, a szervezet működésében betöltött szerepéről és hasznáról, megismeri kialakításának feltételeit, módszerét és lépéseit; valamint elsajátíthatja annak gyakorlati alkalmazását, illetve a vezetők elszámoltathatóságának célját, helyét és szerepét a szervezet működésében és a belső kontrollrendszerben. Továbbá megismerje: a kontrollkörnyezettel, a kockázatkezelési tevékenységgel, a kontrolltevékenységekkel, az információs és kommunikációs rendszerrel, valamint a monitoring tevékenységgel kapcsolatos fogalmak tartalmát, gyakorlati használhatóságát; a kockázatok legfontosabb típusait és ennek alapján az integrált kockázatelemzés felépítésének lehetséges alapelveit, valamint a kockázatelemzés és –kezelés legfontosabb lépéseit; a COSO modell kialakításához vezető körülményeket; a COSO modell célját, fogalmát, összetevőit, összefüggését a felelős szervezetirányítással; a vezetés által kitűzött célok elérését veszélyeztető, illetve akadályozó szabálytalanságok fogalmát, azok csoportosításának lehetőségeit, előfordulásuk okait, valamint a szabálytalanságok kezelésének szervezeti megoldásait |
8 tanóra és 60 óra e-learning |
5 |
ÁBPE-továbbképzés I. – a költségvetési szervek vezetői és gazdasági vezetői részére |
E-learning képzés |
A program célja, hogy a résztvevő átfogó képet kapjon az államháztartási belső kontrollrendszerekről, annak elemeiről, jogi szabályozási és módszertani hátteréről; az ellenőrzési nyomvonal fogalmáról, céljáról, a szervezet működésében betöltött szerepéről és hasznáról, megismeri kialakításának feltételeit, módszerét és lépéseit; valamint elsajátíthatja annak gyakorlati alkalmazását, illetve a vezetők elszámoltathatóságának célját, helyét és szerepét a szervezet működésében és a belső kontrollrendszerben. Továbbá megismerje: a kockázatok legfontosabb típusait és ennek alapján az integrált kockázatelemzés felépítésének lehetséges alapelveit, valamint a kockázatelemzés és -kezelés legfontosabb lépéseit, a kontrollkörnyezettel, a kockázatkezelési tevékenységgel, a kontrolltevékenységekkel, az információs és kommunikációs rendszerrel, valamint a monitoring tevékenységgel kapcsolatos fogalmak tartalmát, gyakorlati használhatóságát; a COSO modell kialakításához vezető körülményeket; a COSO modell célját, fogalmát, összetevőit, összefüggését a felelős szervezetirányítással; a vezetés által kitűzött célok elérését veszélyeztető, illetve akadályozó szabálytalanságok fogalmát, azok csoportosításának lehetőségeit, előfordulásuk okait, valamint a szabálytalanságok kezelésének szervezeti megoldásait. |
60 óra |
6 |
ÁBPE-továbbképzés II. – Államháztartási számvitel |
Kontaktórás képzés |
A program célja, hogy a résztvevő átfogó képet kapjon az államháztartás számviteli rendjéről és részletesen megismerje az államháztartási számvitel elméleti alapjait, jogszabályi követelményeit, valamint az államháztartási számvitel ellenőrzésének szempontjait. |
8 tanóra és 60 óra e-learning |
7 |
ÁBPE-továbbképzés II. – Államháztartási számvitel |
E-learning képzés |
A program célja, hogy a résztvevő átfogó képet kapjon az államháztartás számviteli rendjéről és részletesen megismerje az államháztartási számvitel elméleti alapjait, jogszabályi követelményeit, valamint az államháztartási számvitel ellenőrzésének szempontjait. |
60 óra |
8 |
ÁBPE-továbbképzés II. – Informatikai ellenőrzés |
Kontaktórás képzés |
A program célja, hogy a résztvevő átfogó képet kapjon azokról a jogszabályi előírásokról, illetve nemzetközi és hazai módszertanokról, amelyek a költségvetési szerveknél ellátandó informatikai ellenőrzést meghatározzák, megismerje az informatikai rendszerek ellenőrzésének szempontjait, valamint az informatikai biztonságra vonatkozó hazai kormányzati ajánlásokat és azok alkalmazhatóságát. A program célja továbbá, hogy a résztvevő elsajátítsa az informatikai rendszerek folyamatos működésével kapcsolatos kockázatok feltárásához, valamint a kockázatok csökkentésére irányuló javaslatok megfogalmazásához szükséges ismereteket, megismerje azokat a fogalmakat, amelyekkel a folyamatos működés elvárt szintje leírható, alkalmazni tudja a folyamatos működést biztosító kontrollok kialakításának módszerét, valamint megismerje azokat az intézkedéseket, amelyek végrehajtását – a folyamatos működés biztosítása érdekében – az ellenőrzött szervezettől számon kérheti. |
8 tanóra és 60 óra e-learning |
9 |
ÁBPE-továbbképzés II. – Informatikai ellenőrzés |
E-learning képzés |
A program célja, hogy a résztvevő átfogó képet kapjon azokról a jogszabályi előírásokról, illetve nemzetközi és hazai módszertanokról, amelyek a költségvetési szerveknél ellátandó informatikai ellenőrzést meghatározzák, megismerje az informatikai rendszerek ellenőrzésének szempontjait, valamint az informatikai biztonságra vonatkozó hazai kormányzati ajánlásokat és azok alkalmazhatóságát. A program célja továbbá, hogy a résztvevő elsajátítsa az informatikai rendszerek folyamatos működésével kapcsolatos kockázatok feltárásához, valamint a kockázatok csökkentésére irányuló javaslatok megfogalmazásához szükséges ismereteket, megismerje azokat a fogalmakat, amelyekkel a folyamatos működés elvárt szintje leírható, alkalmazni tudja a folyamatos működést biztosító kontrollok kialakításának módszerét, valamint megismerje azokat az intézkedéseket, amelyek végrehajtását – a folyamatos működés biztosítása érdekében – az ellenőrzött szervezettől számon kérheti. |
60 óra |
10 |
ÁBPE-továbbképzés II. – Közbeszerzések ellenőrzése |
Kontaktórás képzés |
A program célja, hogy a résztvevőt megismertesse a közbeszerzési eljárásokra irányadó joganyag kialakulásával, a jogfejlődés irányvonalát meghatározó tendenciákkal, a vonatkozó joganyaggal, valamint a közbeszerzési eljárásokkal összefüggésben felmerülő fogalmak, intézmények, személyek feladatkörével, szerepével, jogosítványaival, valamint kötelezettségeikkel. A képzés célja továbbá, hogy a résztvevő elsajátítsa az alkalmazható eljárások típusait, illetve azok sajátosságait, valamint a közbeszerzés ellenőrzésének szempontjait és módszereit. |
8 tanóra és 60 óra e-learning |
11 |
ÁBPE-továbbképzés II. – Közbeszerzések ellenőrzése |
E-learning képzés |
A program célja, hogy a résztvevőt megismertesse a közbeszerzési eljárásokra irányadó joganyag kialakulásával, a jogfejlődés irányvonalát meghatározó tendenciákkal, a vonatkozó joganyaggal, valamint a közbeszerzési eljárásokkal összefüggésben felmerülő fogalmak, intézmények, személyek feladatkörével, szerepével, jogosítványaival, valamint kötelezettségeikkel. A képzés célja továbbá, hogy a résztvevő elsajátítsa az alkalmazható eljárások típusait, illetve azok sajátosságait, valamint a közbeszerzés ellenőrzésének szempontjait és módszereit. |
60 óra |
12 |
ÁBPE-továbbképzés II. – Rendszerellenőrzés |
Kontaktórás képzés |
A program célja, hogy a résztvevő átfogó képet kapjon a rendszerszemléletű megközelítés lényegéről és módszeréről, valamint a belső kontrollrendszer elemeiről. A résztvevő megismerje a rendszerellenőrzés átfogó céljait, a rendszerellenőrzés végrehajtásának folyamatát, módszereit. |
8 tanóra és 60 óra e-learning |
13 |
ÁBPE-továbbképzés II. – Rendszerellenőrzés |
E-learning képzés |
A program célja, hogy a résztvevő átfogó képet kapjon a rendszerszemléletű megközelítés lényegéről és módszeréről, valamint a belső kontrollrendszer elemeiről. A résztvevő megismerje a rendszerellenőrzés átfogó céljait, a rendszerellenőrzés végrehajtásának folyamatát, módszereit. |
60 óra |
14 |
ÁBPE-továbbképzés II. – Teljesítményellenőrzés |
Kontaktórás képzés |
A képzés célja, hogy a résztvevő megismerje a teljesítményellenőrzés értelmezését, helyét az ellenőrzés rendszerében, értelmezni tudja a teljesítmény-ellenőrzés fogalmi rendszerét, azon belül az egyes teljesítménykategóriákat, átfogó képet kapjon a teljesítmény-ellenőrzés sajátosságairól és alkalmazási területeiről. A képzés célja továbbá, hogy a résztvevő megismerje a teljesítményellenőrzés végrehajtása során alkalmazható módszereket, a teljesítményellenőrzés előkészítésének és a végrehajtás alapjául szolgáló ellenőrzési program elkészítésének teljes folyamatát, annak legfontosabb lépéseit, valamint értelmezni tudja a megismert technikákat, valamint elsajátítja a helyszíni ellenőrzés és a jelentésírás lépéseit. |
8 tanóra és 60 óra e-learning |
15 |
ÁBPE-továbbképzés II. – Teljesítményellenőrzés |
E-learning képzés |
A képzés célja, hogy a résztvevő megismerje a teljesítményellenőrzés értelmezését, helyét az ellenőrzés rendszerében, értelmezni tudja a teljesítmény-ellenőrzés fogalmi rendszerét, azon belül az egyes teljesítménykategóriákat, átfogó képet kapjon a teljesítmény-ellenőrzés sajátosságairól és alkalmazási területeiről. A képzés célja továbbá, hogy a résztvevő megismerje a teljesítményellenőrzés végrehajtása során alkalmazható módszereket, a teljesítményellenőrzés előkészítésének és a végrehajtás alapjául szolgáló ellenőrzési program elkészítésének teljes folyamatát, annak legfontosabb lépéseit, valamint értelmezni tudja a megismert technikákat, valamint elsajátítja a helyszíni ellenőrzés és a jelentésírás lépéseit. |
60 óra |
16 |
ÁBPE-továbbképzés II. – Uniós támogatások ellenőrzése |
Kontaktórás képzés |
A program célja, hogy a résztvevő átfogó képet kapjon az uniós támogatások lebonyolítási rendszeréről, annak jogszabályi hátteréről és gyakorlatáról. A program célja továbbá, hogy a résztvevők megismerjék az uniós támogatások ellenőrzési rendszerét, illetve az egyes szinteken végrehajtott ellenőrzések sajátosságait és technikáit. |
8 tanóra és 60 óra e-learning |
17 |
ÁBPE-továbbképzés II. – Uniós támogatások ellenőrzése |
E-learning képzés |
A program célja, hogy a résztvevő átfogó képet kapjon az uniós támogatások lebonyolítási rendszeréről, annak jogszabályi hátteréről és gyakorlatáról. A program célja továbbá, hogy a résztvevők megismerjék az uniós támogatások ellenőrzési rendszerét, illetve az egyes szinteken végrehajtott ellenőrzések sajátosságait és technikáit. |
60 óra |
18 |
ÁBPE-továbbképzés II. – Kockázatelemzésen alapuló tervezés – belső ellenőrök részére |
Tréning |
A képzés célja, hogy a résztvevők egy esettanulmány megoldásával szerezzenek elméleti és gyakorlati ismereteket a kockázat alapú stratégiai és éves ellenőrzési terv elkészítéséről. |
16 tanóra |
19 |
ÁBPE-továbbképzés II. – Kockázatmendezsment - költségvetési szervek vezetői és gazdasági vezetői részére |
Tréning |
A képzés célja, hogy a résztvevők egy esettanulmány megoldásával szerezzenek elméleti és gyakorlati ismereteket a kockázatmenedzsmentről. |
16 tanóra |
20 |
ÁBPE-továbbképzés II. – Kockázatmendezsment - belső ellenőrök részére |
Tréning |
A képzés célja, hogy a résztvevők egy esettanulmány megoldásával szerezzenek elméleti és gyakorlati ismereteket a kockázatmenedzsmentről. |
16 tanóra |
”