45/2014. (VII. 18.) HM utasítás
45/2014. (VII. 18.) HM utasítás
a Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok közötti védelmi együttműködési programokkal kapcsolatos eljárásrendről
A honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 290/2011. (XII. 22.) Korm. rendelet 2. § (5) bekezdése alapján, figyelemmel a Magyar Köztársaság Kormánya és az Amerikai Egyesült Államok Kormánya közötti, a gazdasági, technikai és egyéb kapcsolódó segítségnyújtásról szóló Egyezmény kihirdetéséről szóló 178/1995. (XII. 29.) Korm. rendeletre a következő utasítást adom ki:
1. Általános rendelkezések
1. § Az utasítás hatálya a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a honvédelmért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) közvetlen irányítása alá tartozó központi hivatalokra, a miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetekre, valamint a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonai szervezeteire terjed ki.
2. § (1) Az utasítás alkalmazásában:
a) eljárásrend: a programok tervezését és végrehajtását szabályzó dokumentum, amely rendelkezik a végrehajtandó feladatokról, a kapcsolódó döntések előkészítésének és jóváhagyásának rendjéről, az érintett szervezetek felelősségéről, a nyomon követés módszeréről és a sikeres végrehajtáshoz elengedhetetlen további körülményekről;
b) igénytámasztó: az utasítás hatálya alá tartozó szervezetek egy adott programra vonatkozó igényeinek kialakításáért felelős szervezet vezetője;
c) programok: a magyar-amerikai védelmi együttműködés keretei között az amerikai kormányzat részéről biztosított támogatások felhasználásának formái, amelyek célja az együttműködő államok haderői közötti interoperabilitás erősítése, a kedvezményezett államok koalíciós műveletekben való részvételének támogatása;
d) programfelelős: a programok végrehajtására kijelölt szervezet vezetője.
(2) A magyar-amerikai védelmi együttműködési programok és felelős szervezetek listáját a HM védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkára (a továbbiakban: HM VPVT HÁT) adja ki a Honvéd Vezérkar főnök helyettese (a továbbiakban: HVKFH) és a HM védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkára (a továbbiakban: HM VG HÁT) egyetértésével. A listát a HM VPVT HÁT az utasítás hatálybalépését követően 15 napon belül adja ki.
(3) A magyar-amerikai védelmi együttműködési programok és felelős szervezetek listáját a HM Védelmi Tervezési Főosztály (a továbbiakban: HM VTF) az érintett szervezetek bevonásával állítja össze és szükség szerint pontosítja. A listát a HM VTF a HM VPVT HÁT részére jóváhagyásra a HM VG HÁT és a HVKFH útján terjeszti fel.
2. A magyar-amerikai védelmi együttműködés szervezeti keretei
3. § (1) A magyar-amerikai védelmi együttműködés feladatainak szakmai irányítását a HM VPVT HÁT a HM VG HÁT-tal és a HVKFH-val együttműködésben végzi.
(2) A magyar-amerikai védelmi együttműködés feladatainak szakmai irányítása és koordinációja érdekében Magyar-amerikai Védelmi Együttműködést Irányító Felső Szintű Munkacsoport (a továbbiakban: Felső Szintű Munkacsoport) működik, melynek elnöki teendőit a HM VPVT HÁT látja el. A Felső Szintű Munkacsoport tagjai: a HM VG HÁT és a HM HVKFH. A Felső Szintű Munkacsoport üléseit a HM VPVT HÁT hívja össze.
(3) A Felső Szintű Munkacsoport feladatai:
a) a Védelmi Együttműködési Munkacsoport tevékenységének irányítása, áttekintése, értékelése;
b) a magyar-amerikai védelmi együttműködési lehetőségek stratégiai szintű vizsgálata, javaslattétel annak irányaira és a szükséges felsőbb szintű döntések előkészítése;
c) az együttműködésre vonatkozó iránymutatás megvitatása és kiadás előtti véglegesítése;
d) az együttműködés helyzetéről szóló éves jelentés áttekintése a honvédelmi miniszter részére történő felterjesztés előtt és
e) a HM és az együttműködésben érintett amerikai szervezetek – különösen az Amerikai Egyesült Államok Nagykövetsége – vezetői közötti információcsere, egyeztetés és koordináció biztosítása.
(4) A Felső Szintű Munkacsoport évente legalább háromszor ülésezik, melyből legalább egy ülésre az Amerikai Egyesült Államok Nagykövetségének képviselői és az amerikai véderőattasé meghívást kap.
(5) A Felső Szintű Munkacsoport titkári feladatait a HM Nemzetközi Együttműködési Főosztály (a továbbiakban: HM NEF) vezetője látja el.
(6) A Felső Szintű Munkacsoport első ülését az utasítás hatálybalépésétől számított egy hónapon belül megtartja.
4. § (1) A programok operatív végrehajtásának egyeztető testülete a Védelmi Együttműködési Munkacsoport (a továbbiakban: Munkacsoport), melynek társelnökei a HM VTF főosztályvezetője és a HVK Haderőtervezési Csoportfőnökség (a továbbiakban: HVK HTCSF) csoportfőnöke. A társelnökök akadályoztatásuk esetén helyettesítésükről gondoskodnak.
(2) A Munkacsoport állandó tagjai:
a) a 2. § (2) bekezdés szerinti magyar-amerikai védelmi együttműködési programok és felelős szervezetek listáján szereplő programfelelősök által a program állandó ügyintézésére kijelölt, állásfoglalásra és nyilatkozattételre jogosult témafelelősök; továbbá
b) a HM Védelempolitikai Főosztály (a továbbiakban: HM VPF),
c) a HM VTF,
d) a HM NEF,
e) a HVK Hadműveleti Csoportfőnökség,
f) a HVK HTCSF és
g) a HM Védelemgazdasági Hivatal (a továbbiakban: HM VGH)
képviselői.
(3) A Munkacsoport állandó meghívottjai az amerikai Védelmi Együttműködési Iroda képviselői. A Munkacsoport munkájába eseti jelleggel bármely katonai szervezet képviselője bevonható.
(4) A Munkacsoport tagjait a saját szakterületükön tapasztalattal, valamint tárgyalóképes angol nyelvtudással rendelkező, lehetőleg a magyar-amerikai védelmi együttműködési programokat ismerő szakértőkből kell kiválasztani. A Munkacsoport tagjai lehetőség szerint állandóak, akadályoztatásuk esetén helyettesítésükről szervezeti vezetőjük gondoskodik.
(5) A HM védelmi tervezési főosztályvezető felelős a programok végrehajtásának tárca szintű koordinációjáért, a támogatások felhasználására kiadott védelempolitikai és védelmi tervezési iránymutatás érvényesítéséért a programok végrehajtásának nyomon követésért.
(6) A HVK HTCSF csoportfőnöke a kiadott védelempolitikai és védelmi tervezési iránymutatások alapján felelős a kapcsolódó katonai képességfejlesztési tevékenység koordinálásáért, ezen belül a katonai képességigények összehangolásáért, priorizálásáért és kielégítéséért, a támogatási projektek képességfejlesztési tervekbe integrálásáért és azok végrehajtásának ellenőrzéséért a HVK és az MH katonai szervezetei tekintetében.
(7) A Munkacsoport titkári teendőit a HM NEF kijelölt képviselője látja el.
(8) A Munkacsoport feladatai:
a) a programokban érintett szervezetek egymás közötti, valamint az amerikai féllel folytatott egyeztetések lehetőségének biztosítása;
b) a folyamatban lévő programok végrehajtása helyzetének áttekintése;
c) az együttműködési lehetőségek figyelemmel kísérése, javaslattétel az együttműködés jövőbeli irányaira és
d) a programok harmonizációja a tárca képesség- és haderő-fejlesztési terveivel.
(9) A Munkacsoport igény szerint, de kéthavonta legalább egy alkalommal ülésezik. Az ülésekre meghívást kapnak az amerikai fél érintett szervezeteinek – különösen a Védelmi Együttműködési Iroda – képviselői. Az üléseken a Védelmi Együttműködési Iroda vezetőjét tiszteletbeli társelnöki szerepre kérik fel. A Munkacsoport munkanyelve angol, az ülésekről magyar és angol nyelvű feljegyzés készül. Az amerikai részvétellel folyó üléseket a magyar társelnökök döntése alapján a magyar tagok részvételével tartott előkészítő ülés előzheti meg.
3. Iránymutatás, tervezés és végrehajtás, jelentések rendje
5. § (1) A HM VPVT HÁT iránymutatást ad ki a kétoldalú védelmi együttműködésre, melynek kidolgozása a HM VTF feladata együttműködésben az érintett szervezetekkel. Az iránymutatás kiadás előtti véglegesítése az amerikai féllel folytatott konzultációt követően történik.
(2) Új programokra vonatkozóan a HM VPVT HÁT eseti iránymutatásokat ad ki az amerikai fél részéről érkező ajánlatok feldolgozásához, amelyekben meghatározza a feldolgozás szempontjait, a programok felelőseit, a döntéshozatalra jogosult elöljárót, a határidőket és egyéb, az új program indításához szükséges részleteket. Az eseti iránymutatások kidolgozása és a kidolgozás koordinációja a HM VTF feladata.
(3) A programokon belüli feladatok tervezése és végrehajtása a programfelelősök feladata és felelőssége. A programfelelős szervezetek kidolgozzák az eljárásrendet, mely részletesen szabályozza az egyes programok tervezési és végrehajtási feladatait és rendjét. Az eljárásrendet a HVKFH és a HM VG HÁT egyetértésével a HM VPVT HÁT hagyja jóvá. A programok és felelős szervezetek listájának a 2. § (2) bekezdés szerinti kiadását követő 30 napon belül a programfelelősök felterjesztik jóváhagyásra a programok tervezésének és végrehajtásának eljárásrendjét.
(4) A programokat az MH fejlesztésére és fenntartására vonatkozó tervek alapján kell kialakítani, végrehajtásuk során biztosítani kell a programok és az MH fejlesztésére és fenntartására vonatkozó tervek közötti összhangot, érvényre kell juttatni a tárca humán stratégiájának célkitűzéseit, az életciklus szemléletet és figyelembe kell venni a képességek mindenoldalú biztosítottságát.
6. § (1) A programok végrehajtásának nyomon követését, szükség szerinti vezetői intézkedések megtételét eseti és rendszeres jelentések összeállítása és felterjesztése szolgálja.
(2) A Munkacsoport üléseiről, a programok végrehajtásának helyzetéről a Munkacsoport titkára feljegyzést készít. A magyar társelnökök által egyeztetett feljegyzést a munkacsoport titkára az ülést követő öt munkanapon belül a HM VG HÁT és HVKFH útján felterjeszti a HM VPVT HÁT részére.
(3) A HM helyettes államtitkári és annál magasabb besorolású vezetői állománya eseti jelentést kérhet az egyes programok végrehajtása helyzetének áttekintése érdekében. Az eseti jelentéseket a programfelelősök dolgozzák ki, a jelentéseket szolgálati úton terjesztik fel az azt elrendelő vezető részére a HM VG HÁT, a HM VPVT HÁT és a HVKFH egyidejű tájékoztatásával.
(4) A HM VPVT HÁT minden év március 31-ig jelentést terjeszt fel a honvédelmi miniszter részére a magyar-amerikai védelmi együttműködés helyzetéről a HM VG HÁT és HVKFH útján. A jelentés a Felső Szintű Munkacsoport tevékenységére is kitér. Az éves jelentést a programfelelősök bedolgozásai alapján a HM VTF állítja össze.
(5) A (3) és (4) bekezdés szerinti jelentéseket a jelentések összeállítói feldolgozásra a HM Kontrolling Főosztály részére is megküldik.
7. § (1) A magyar-amerikai védelmi együttműködés folyamatában a programfelelősök feladatai:
a) a programok tervezésére és végrehajtására vonatkozó eljárásrend kidolgozása és rendszeres karbantartása a szakterületen érintett szervezetekkel együttműködésben, valamint az eljárásrend és módosításainak felterjesztése jóváhagyásra az 5. § (3) bekezdésének megfelelően;
b) a felelősségi körükbe tartozó programok aktuális feladatai tervezésének irányítása és koordinációja, a programok végrehajtása, a végrehajtás helyzetének nyomon követése, a végrehajtás koordinálása;
c) a programok tervezésében és végrehajtásában érintett szervezetek bevonása a programokhoz kapcsolódó tevékenységekbe, a tevékenységek koordinálása;
d) a Munkacsoport üléseiről a HM NEF által előzetesen összeállított jelentés tervezetének véleményezése és
e) bedolgozás összeállítása a felelősségi körükbe tartozó programok végrehajtásának helyzetéről és megküldése a HM VTF részére a magyar-amerikai együttműködésről készülő éves jelentés kidolgozásához minden év február 28-ig.
(2) Az igénytámasztók feladatai:
a) a szakterületi hatás- és felelősségi körükkel egyezően, a programokban rejlő lehetőségek hatékony kihasználása érdekében a programokban támasztható igények lehető legszélesebb körű felmérése és összeállítása a tárgyban illetékes más szakmai szervezetekkel történő egyeztetés keretében;
b) az amerikai fél részére átadandó igény indokolásának elkészítése, ami tartalmazza az igénytámasztás célját, az igények kapcsolódását a képesség és egyéb fejlesztési programokhoz, műveleti szerepvállaláshoz;
c) az indokolással alátámasztott és fontossági sorrendbe állított igények megküldése a programfelelősök részére;
d) együttműködés és kapcsolattartás a programfelelősökkel a programok megalapozott tervezése és hatékony végrehajtása érdekében és
e) forrásigény esetén a fedezet rendelkezésre állásának igazolása.
4. Kapcsolattartás rendje
8. § (1) A magyar-amerikai védelmi együttműködés terén a központi kapcsolattartás felelőse a HM NEF.
(2) Az anyagi vagy egyéb együttműködési vonatkozású elkötelezettséget jelentő dokumentumokat a HM NEF továbbítja az amerikai partner részére. A dokumentumok kiadmányozására vonatkozó jogosultságot, a formai és tartalmi követelményeket a programokra vonatkozó eljárásrend tartalmazza.
(3) A Munkacsoport társelnökei rendszeres munkakapcsolatot tartanak a Védelmi Együttműködési Iroda vezetőjével vagy képviselőjével. A megbeszélésekről a HM NEF képviselője – szükség esetén a programfelelős közreműködésével – feljegyzést készít, melyet megküld a Felső Szintű Munkacsoport tagjainak, valamint az érintett HM és MH szervezeteknek.
(4) A programfelelős, illetve a programokban érintett szervezetek az amerikai féllel hatás- és feladatkörükkel egyezően operatív, ügyintézői szinten kapcsolatot tartanak. A témával összefüggő új információról, jelentős változás bekövetkezéséről és az ezzel együtt járó kapcsolatfelvételről, annak időpontjáról, tárgyáról, eredményéről a HM NEF-et tájékoztatni kell. Több felelős szervezet részvételével megtartott, illetve több felelős szervezetet érintő megbeszélésről a programfelelős feljegyzést készít, amelyet öt munkanapon belül megküld a magyar társelnököknek, a HM NEF-nek, valamint az érintett HM és MH szervezeteknek.
(5) Az amerikai féltől közvetlenül érkező programjavaslatokra és felajánlásokra vonatkozó információt védelempolitikai és védelmi tervezési iránymutatás kérése céljából a programfelelős a HM VPVT HÁT részére terjeszti fel a HVKFH és a HM VGHÁT egyidejű tájékoztatásával.
(6) Az amerikai fél rendszeres és eseti jellegű értékelő látogatásai a HM NEF útján, a HM VTF, a HVK HTCSF és az érintett szervezetek bevonásával valósulnak meg. A látogatásokról a HM NEF feljegyzést terjeszt fel a HM VPVT HÁT részére, a HM VG HÁT és a HVKFH egyidejű tájékoztatásával.
5. Záró rendelkezések
9. § (1) Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
(2) Az utasítás előírásait a hatálybalépésekor folyamatban lévő programok tekintetében is alkalmazni kell a hatálybalépés napját követően végrehajtandó feladatok vonatkozásában.
(3)1
A 9. § (3) bekezdése a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás