10/2015. (IV. 9.) NGM rendelet
10/2015. (IV. 9.) NGM rendelet
a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által folytatott büntetőeljárás nyomozási szakaszában a sajtónak adandó tájékoztatásról1
A büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény 604. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 1. melléklet H) pontjában foglalt táblázat 5. sorában meghatározott feladatkörömben eljárva – a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 79. § 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró igazságügyi miniszterrel egyetértésben – a következőket rendelem el:
1. § (1) E rendelet hatálya a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (a továbbiakban: NAV) nyomozó hatóságai által folytatott büntetőeljárás nyomozási szakaszában a sajtó útján történő, valamint az internet útján adott és nyilvánosságra hozatalt jelentő tájékoztató tevékenységére terjed ki.
(2) A sajtónak adandó tájékoztatásra a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény (a továbbiakban: Be.) rendelkezéseit az e rendeletben foglalt kiegészítésekkel kell alkalmazni.
2. §2 A sajtó részére a NAV nyomozó hatóságai (a továbbiakban: nyomozó hatóság) tekintetében
a) az állami adó- és vámhatóság vezetője,
b) az állami adó- és vámhatóság vezetőjének a NAV bűnüldözési és nyomozóhatósági feladatai ellátásáért felelős szakmai helyettese,
c) a NAV bűnügyi szóvivője, valamint
d) a b) pont szerinti vezető által kijelölt személy
adhat tájékoztatást.
3. § A nyomozó hatóság a sajtó útján tájékoztatást adhat az általa elutasított feljelentésről, valamint az előtte folyamatban lévő vagy folyamatban volt nyomozás tárgyában azokról az eljárási cselekményekről vagy intézkedésekről, amelyekről önállóan rendelkezett.
4. § (1) A nyomozó hatóság a nyomozásról a nyilvánosság hiteles és pontos tájékoztatása érdekében szükséges adatot és felvilágosítást a sajtó rendelkezésére bocsátja, kivéve, ha a Be. 74/A. § (3) bekezdésében foglaltak alapján a felvilágosítást meg kell tagadni. A megtagadásról a nyomozó szerv vezetője dönt.
(2) Az (1) bekezdés szerinti tájékoztatás során közölni lehet a nyomozás során megállapított tényeket, a bűncselekmény körülményeit és – ha ismertek – annak okait, a felderítés és a bizonyítási eszközök beszerzése érdekében foganatosított nyomozó hatósági intézkedéseket és a nyomozás állását. A nyomozó hatóság a tájékoztatás során a büntetőügy bizonyítékait nem értékelheti, valamint nem mérlegelheti a tényállás várható alakulását és a várható jogkövetkezményeket. Az olyan intézkedésről, amely ellen jogorvoslatnak van helye, a sajtót csak az intézkedésnek a jogorvoslatra jogosulttal történő közlését követően lehet tájékoztatni.
(3) A nyomozó hatóság nem adhat tájékoztatást a 3. §-ban meghatározott ügyben az ügyész rendelkezése alapján foganatosított eljárási cselekményről, kényszerintézkedésről vagy egyéb intézkedésről, továbbá az ügyésznek a nyomozás során adott utasításairól, a nyomozó hatóság által az ügyész részére adott tájékoztatásról.
(4) A nyomozó hatóság nem adhat olyan tájékoztatást, amelynek során a gyanúsított, a sértett, a tanú, valamint a büntetőeljárásban résztvevő egyéb személy azonosíthatóvá válik.
5. § (1) A nyomozó hatóság által végzett nyomozási cselekmény, illetve foganatosított intézkedés helyszínén újságíró csak a nyomozó hatóság helyszíni eljárását irányító tagjának engedélyével tartózkodhat és készíthet kép-, fénykép- vagy hangfelvételt, amelyek nyilvánosságra hozatala során gondoskodni kell a 4. § (4) bekezdésében foglaltak érvényesüléséről.
(2) A nyomozó hatóságnak az (1) bekezdésben meghatározott engedélyt kiadó tagja köteles az újságíró figyelmét felhívni a személyes adatok és a személyhez fűződő jogok védelmére.
(3) A nyomozó hatóság a Be. 185. § (3) bekezdése alapján eltávolíthatja a nyomozási cselekmény helyszínéről azt a személyt, aki az eljárást akadályozza.
6. § A nyomozó hatóság tájékoztatást adó tagja köteles az újságírótól a nyilvános közlésre készített nyilatkozat bemutatását kérni, kivéve, ha a nyomozó hatóság sajtótájékoztató, írásos tájékoztató, illetve internet útján ad felvilágosítást.
7. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.
8. § E rendelet rendelkezéseit a hatálybalépésekor folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
9. §3
A rendeletet a 12/2018. (VI. 12.) IM rendelet 67. § e) pontja hatályon kívül helyezte 2018. július 1. napjával.
A 2. § a 47/2015. (XII. 30.) NGM rendelet 25. §-ával megállapított szöveg.
A 9. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás