13/2015. (IV. 24.) NGM utasítás
a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 23/2011. (VI. 30.) NGM utasítás módosításáról1
2015.04.25.
2. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
1. melléklet a 13/2015. (IV. 24.) NGM utasításhoz
„(8) A 4. § (1) bekezdés szerinti „NAV Igazgatás” cím alá tartozó, valamennyi költségvetési egység gazdálkodási tevékenysége tekintetében a közvetlen irányítói tevékenységet az erőforrás-gazdálkodási elnökhelyettes közvetlen irányítása alatt álló 2. függelék 5.2–5.5. pontok szerinti főosztályok gyakorolják.” 2. § Az SZMSZ 16. §-a a következő r) ponttal egészül ki: (Az Informatikai Intézet)
„r) a NAV Bűnügyi Főigazgatósága és szervei tekintetében a Bűnügyi Főigazgatóság Informatikai Főosztályával együttműködve látja el feladatait.”
(A Bűnügyi Főigazgatóság)
„b) ellátja a büntetőeljárásban résztvevők, az igazságszolgáltatást segítők Védelmi Programjáról szóló 2001. évi LXXXV. törvény szerinti, a NAV nyomozó szervét érintő feladatokat,” (2) Az SZMSZ 18. §-a a következő e) ponttal egészül ki: (A Bűnügyi Főigazgatóság)
„e) az Informatikai Intézettel együttműködve ellátja a bűnügyi szakrendszerek központi, továbbá a bűnügyi szakterület kijelölt székházai tekintetében a területi informatikai üzemeltetési feladatokat.”
(A bűnügyi elnökhelyettes)
„f) a Bűnügyi Főigazgatóság és szervei minden ügyébe betekinthet, és a jogszabályi előírások keretei között minden ügyben utasíthatja a Bűnügyi Főigazgatóság vezetőjét,”
„(2) A biztonsági referens a Biztonsági Főosztály felügyelete mellett a biztonságot érintő szakmai kérdésekben javaslatot tesz a NAV szervek, szervezeti egységek vezetőinek. A biztonsági referens előkészíti és aktualizálja a Biztonsági Főosztály vezetőjének egyetértését követően kiadásra kerülő helyi őrzésbiztonsági szabályzatot. A biztonsági referens a feladatkörébe utalt területen szervezi, irányítja és ellenőrzi a Központi Hivatal, a főigazgatóságok és az intézetek biztonsági őrzését.
(3) A biztonsági referens az őrzésbiztonság, a biztonságtechnika, valamint a vizsgálati munka területén feltárt hibák és hiányosságok megszüntetése érdekében intézkedik, illetve javaslatot tesz a Biztonsági Főosztály vezetőjének további intézkedés megtételére.”
6. § Az SZMSZ „Az informatikai biztonsági felelős” alcíme helyébe a következő rendelkezés lép: „Az elektronikus információs rendszerek biztonságáért felelős személy
„(2) Az országos vezetői értekezlet résztvevői: az elnök, az elnökhelyettesek, a szakfőigazgatók, a Központi Hivatal főosztályainak vezetői, a főigazgatók és az igazgatók, az érdek-képviseleti szervek képviselői, valamint az elnök által meghívott személy(ek).”
„(2) A Központi Hivatal főosztályvezetői értekezlete résztvevői: az elnök, az elnökhelyettesek, a szakfőigazgatók, valamint a Központi Hivatal főosztályvezetői.”
„(1) Az elnökhelyettesek, a szakfőigazgatók, a főigazgatók, illetve a közvetlen irányítása alá tartozó Központi Hivatali főosztályvezetők, a belső adatvédelmi felelős és a biztonsági vezető felett a munkáltatói jogokat az elnök gyakorolja.”
(Biztonsági Főosztály)
„5. Az elnök által jóváhagyott ellenőrzési terv alapján biztonsági jellegű, átfogó és célellenőrzéseket hajt végre, valamint indokolt esetben váratlan ellenőrzéseket végez.”
(Biztonsági Főosztály)
„8. A NAV Őrzésvédelmi és Támogató Igazgatósága feladatkörébe utalt objektumok kivételével valamennyi NAV szerv számára meghatározza a beszerzési eljárások, valamint a beruházások (építési beruházás, felújítás megkezdése, objektum NAV szerv kezelésébe történő átvétele, valamint bérlemény használatbavétele) során az őrzésvédelmet és biztonságtechnikát érintő és azzal összefüggő, kötelezően betartandó követelményrendszert.”
(Biztonsági Főosztály)
„13. Elvégzi a NAV megelőzési szabályzatában meghatározott biztonsági célú ellenőrzéseket.”
(Szervezetszabályozási és Titkársági Főosztály)
„14. Ellátja a NAV egységes belső kontrollrendszerének működtetésével, fejlesztésével, szabályozásával kapcsolatos feladatokat.”
(Az elnök közvetlen irányítása és szakmai felügyelete alá tartozó központi hivatali főosztályok feladatai)
„1.8. Tervezési és Elemzési Főosztály
1. Kialakítja és működteti a NAV stratégiai menedzsment rendszerét.
2. Koordinálja a Hivatal stratégiai tervdokumentumainak előkészítéséhez, nyomon követéséhez, értékeléséhez és felülvizsgálatához, összeállításához kapcsolódó feladatokat. A stratégiai tervdokumentumokban kitűzött irányok, célok, feladatok megvalósítását veszélyeztető vagy akadályozó kockázatokat azonosítja, és a feltárt problémák elemzése alapján javaslatot tesz a stratégiai tervdokumentumok felülvizsgálatára és módosítására.
3. Folyamatosan figyelemmel kíséri, elemzi és ellenőrzi az adó-, vám- és jövedéki szakterületen keletkező bevételeket, azok alakulását befolyásoló gazdasági folyamatokat.
4. Feladata a szervezet kezelésében lévő főbb államháztartási bevételek előrejelzése és alakulásuk elemzése a pénzforgalmi és a bevallási, valamint a kivetési adatok alapján, teljesíti továbbá az ehhez kapcsolódó külső adatszolgáltatásokat.
5. Folyamatosan figyelemmel kíséri és ellenőrzi a NAV számára meghatározott érdekeltségi bevételi feltételek teljesítését.
6. Létrehozza és működteti a szervezeti kontrolling-, vezetői információs és beszámolórendszert, mely támogatja a folyamatokba történő beavatkozást és a vezetői döntések meghozatalát.
7. Létrehozza és működteti a NAV szervezeti szintű teljesítmény-menedzsment rendszerét.
8. Ellátja a NAV rendszeres és eseti adatszolgáltatási tevékenységének központi koordinációját. Kizárólagos jogkörben – kivéve ha azt a NAV elnökének rendelkezése más szakterület feladatkörébe utalja – adatszolgáltatást teljesít a Minisztérium és a Központi Statisztikai Hivatal számára.
9. Ellátja az európai uniós saját forrásokkal (áfaalapú befizetés, vámösszegek) összefüggő NAV adatszolgáltatások koordinációját.”
(Informatikai Módszertani és Adatvagyon-gazdálkodási Főosztály)
„6. Elfogadott nemzetközi módszertan alapján kialakítja és intézményesíti az architekturális tervezés módszertani kereteit, meghatározza az architektúra tervezés termékeit, folyamatait, szereplőit, változáskezelését, valamint szakmai irányítást gyakorol az architektúrát megvalósító alkalmazások felett.”
(Informatikai Módszertani és Adatvagyon-gazdálkodási Főosztály)
„7b. Ellátja az adatvagyon-gazdálkodással összefüggő kapcsolattartási feladatokat.”
(Adóügyi Főosztály)
„5. Koordinálja az adóügyi szakterület egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettséggel (bejelentés, illetve hivatalból történő előírás), adóregisztrációs eljárással, a magánszemély adóalanyok adókártyával, rehabilitációs kártyával történő ellátásával, minősített adóalanyisággal kapcsolatos feladatok ellátását, meghatározza a feladatok végrehajtását támogató informatikai modul működésének adószakmai jellemzőit. Koordinálja továbbá a pénztárgép és taxaméter szervizek nyilvántartásba vételével, valamint a műszerész igazolványok és plombanyomók kiadásával kapcsolatos eljárási feladatokat.”
(Adóügyi Főosztály)
„10. Koordinálja a személyi jövedelemadó 1+1%-os rendelkezésekkel kapcsolatos adóügyi feladatokat, kialakítja a kedvezményezetti kör számára előírt beszámolási kötelezettség teljesítéséhez szükséges nyomtatványt, meghatározza a rendelkezésekkel, elszámolással kapcsolatos eljárások rendjét. Felügyeli az alsó fokú adóztatási szerveknek az adózó rendelkezése szerint az önkéntes kölcsönös biztosító pénztár, valamint a nyugdíj-előtakarékossági pénzszámlára és a nyugdíjbiztosítóhoz történő utalással kapcsolatos tevékenységét.”
(Bevallási Főosztály)
„1. Megtervezi a bevallások, kontrolladat-szolgáltatások, bejelentő lapok, összesítő nyilatkozatok adattartalmát, nyomtatvány képét, definiálja és teszteli a kitöltő-ellenőrző, belső feldolgozó programokat, elkészíti a kitöltési útmutatókat, illetőleg a kapcsolódó tájékoztatókat, meghatározza az igazgatósági feldolgozó programok működéséhez szükséges szempontrendszer tartalmi és logikai összefüggéseit, a nyomtatványok nyomdai előállításának érdekében intézkedik. Elkészíti az internetes kitöltő-ellenőrző programokat a Központi Hivatal főosztályai által megrendelt bizonylatok vonatkozásában is. Elkészíti és aktualizálja az áfabevallások és összesítő nyilatkozatok (A60. számú nyomtatvány) adatainak összevetését szolgáló számítástechnikai program megrendelését, koordinálja az adó főigazgatósági tesztelését. Összeállítja és aktualizálja az eva hatálya alá bejelentkezők, valamint az eva hatálya alatt állók bevételét vizsgáló programhoz szükséges definíciókat, vizsgálati szempontokat.”
(Bevallási Főosztály)
„3a. Ellátja az eBEV rendszer szakmai felügyeletét.”
(Bevallási Főosztály)
„8a. Meghatározza az online pénztárgéphez kapcsolódóan a szervizek és üzemeltetők bejelentési, adatszolgáltatási kötelezettségének teljesítésére szolgáló adatlapok, valamint a pénztárgéphasználatra kötelezett, bizonylatkibocsátási kötelezettségét számlával teljesítő adózók adatszolgáltatásának vonatkozásában az összefüggés-vizsgálati szempontokat, a feldolgozás paramétereit, továbbá kontrollálja azok hibátlan működését.”
(Ellenőrzési Főosztály)
„9. Koordinálja az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző rendszer (EKÁER) bevezetésével és működésével összefüggésben jelentkező, adóhatósági ellenőrzést érintő feladatok végrehajtását.”
(Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály)
„2. Tájékoztatást nyújt az ügyfeleknek az anyagi jogi (adó, járulék, illeték) jogszabályok értelmezésével összefüggésben. Biztosítja az aktuális információk széles körű megismerését elsősorban a NAV honlapján keresztül. Az adózással kapcsolatos tudnivalókról tájékoztató füzeteket készít, melyek internetes megjelentetéséről, nyomda alá rendezéséről gondoskodik. A jogalkalmazást elősegítő tájékoztató anyagokat készít, melyeket az Adó- és Vámértesítőben, az interneten és a belső honlapon is megjelentet.”
(Panasziroda)
„2. Intézi az adó-, vám-, jövedéki és rendészeti igazgatás szakterületét érintő írásban benyújtott közérdekű bejelentéseket és az ún. egyéb, a NAV feladatkörét nem érintő beadványokat.
3. Fogadja a Központi Hivatalnál az adó-, vám-, jövedéki és rendészeti igazgatás tárgykörében közérdekű bejelentést vagy panaszt személyes előadás útján tenni kívánó ügyfeleket, amelyről jegyzőkönyvet készít.
4. Fogadja az állampolgároknak az adó-, vám-, jövedéki és rendészeti igazgatás tárgykörében a közérdekű bejelentésekkel, panaszokkal kapcsolatos telefonhívásait, és az elhangzottakat feljegyzésbe foglalja.
5. Intézi a www.nav.gov.hu honlap/Kapcsolatfelvétel/Közérdekű bejelentés, panasz linkről az e-mail-ben érkező az adó-, vám-, jövedéki és rendészeti igazgatás területét érintő állampolgári megkereséseket (közérdekű bejelentés, panasz, egyéb beadvány).”
(Vám Főosztály)
„3. Részt vesz a vámeljárások és vámigazgatási eljárások elektronizálása érdekében létrehozott nemzetközi és nemzeti projektek munkájában.
4. Irányítja, szakmailag felügyeli és koordinálja a vámeljárásokhoz és vámigazgatási eljárásokhoz kapcsolódó, korlátozáshoz vagy engedélyhez kötött, illetve kereskedelempolitikai intézkedéssel érintett áruk forgalmára vonatkozó jogszabályok végrehajtását, valamint a társszervek, hatóságok és az illetékes vámszervek közötti, korlátozáshoz vagy engedélyhez kötött áruforgalom kapcsán az együttműködést.
5. Szakmailag felügyeli a vámtartozások, valamint a nem közösségi adó- és díjtartozások fedezetére nyújtott biztosítékok rendszerét, illetve folyamatosan aktualizálja a vámbiztosíték, a vám és a nem közösségi adók megfizetésére vonatkozó szabályok rendszerét.
6. Irányítja, szakmailag felügyeli és koordinálja a közösségi vámjog végrehajtásáról szóló 2003. évi CXXVI. törvény 7/C. § (1) bekezdés szerinti utólagos ellenőrzéseknek (ide nem értve a felülellenőrzéseket), a nemesfémforgalom hatósági ellenőrzésének, valamint a kábítószer-prekurzorokkal végzett tevékenységek ellenőrzésének egységes jogalkalmazási tevékenységét, kidolgozza, folyamatosan aktualizálja a vonatkozó szabályrendszereket. Ennek keretében meghatározza az ellenőrzési irányokat, jóváhagyásra előterjeszti a vámellenőrzés alá eső külkereskedelmi tevékenység felülvizsgálatára irányuló utólagos ellenőrzések éves tervét, elrendeli a vámellenőrzés alá eső külkereskedelmi tevékenység felülvizsgálatára irányuló utólagos ellenőrzéseket és a központi kockázatelemzésen alapuló, a vámáru-nyilatkozatok egyedi felülvizsgálatára irányuló utólagos ellenőrzéseket, valamint koordinálja a hatósági ellenőrzési tevékenységet.” (Vám Főosztály)
„13. Szakterülete vonatkozásában ellátja a vámszakmai rendszerek felügyeletét, és megfogalmazza az ezekkel kapcsolatos igényeket.
14. Szakterülete vonatkozásában szakmailag felügyeli az Európai Bizottság által működtetett informatikai rendszereket, és szükség esetén ezek tekintetében kapcsolatot tart a Bizottság szerveivel.”
(Jövedéki Főosztály)
„11. Ellátja a jövedéki szakterület eljárásait, valamint a dohánytermék-kiskereskedelmi tevékenység engedélyezését és ellenőrzését támogató informatikai rendszerek általános szakmai felügyeletét, részt vesz a jövedéki eljárások elektronizálása érdekében létrehozott nemzetközi és nemzeti projektek munkájában; mindezen feladatokkal összefüggésben megfogalmazza az informatikai rendszerfejlesztési igényeket.”
(Rendészeti Főosztály)
„5. Koordinálja az együttműködést a határellenőrzésben és mélységi ellenőrzésben érintett szervekkel, hatóságokkal, összehangolja a jogellenes cselekmények felderítése érdekében működtetett határterületi járőregységek tevékenységét, ellátja a NAV képviseletét az Integrált Vezetési Központban.”
(Rendészeti Főosztály)
„12. Irányítja és szakmailag felügyeli a vámszervek felderítő tevékenységét, nemzeti szinten koordinálja a vámhatóság tevékenységét érintő nemzetközi felderítési adatbázisok használatát.”
(Rendészeti Főosztály)
„16. Végzi az Európai Parlament és a Tanács 1306/2013/EU, a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról és a 352/78/EGK, a 165/94/EK, a 2799/98/EK, a 814/2000/EK, az 1290/2005/EK és a 485/2008/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló rendelet V. cím III. fejezetében foglalt feladatokat. Ennek keretében végzi az EMGA utólagos ellenőrzéseket, kapcsolatot tart az Európai Bizottsággal, a tagállamok különleges szolgálataival és a kifizető ügynökséggel. Továbbá felügyeli, ellenőrzi és szakmailag koordinálja a vám- és pénzügyőri igazgatóságok által végzett EMGA utólagos ellenőrzéseket.” (Folyószámla-felügyeleti Főosztály)
„7. A vámszakmai (vám-, jövedéki és rendészeti szakterület tekintetében) informatikai rendszerek igénykezelése vonatkozásában – az informatikai rendszerek üzemeltetéséhez kapcsolódó fejlesztési igény kivételével – koordinálja a fejlesztési igényekkel kapcsolatos szakmai feladatokat, elkészíti az informatikai megrendelőket.”
(Az erőforrás-gazdálkodási elnökhelyettes közvetlen irányítása és szakmai felügyelete alá tartozó központi hivatali főosztályok feladatai)
1. Meghatározza a kötelezően érvényesítendő költségvetési tervezési követelményeket a NAV elnöke irányítása alá tartozó költségvetési szervek, fejezeti kezelésű előirányzatok szakmai kezelői részére; összesíti és felülvizsgálja a költségvetési szervek, szakmai kezelők költségvetési javaslatait, a kimunkált többletigényeket; elkészíti a vezetői jóváhagyás alapját képező előterjesztést, valamint a fejezethez tartozó költségvetési szervek vezetői nyilatkozatai alapján összefoglaló jelentést készít.
2. Fejezetirányítóként felügyeli és irányítja a jogszabály által hatáskörébe utalt gazdálkodási feladatokat a NAV Igazgatás, a Képzési, Egészségügyi és Kulturális Intézet, valamint a Bűnügyi Főigazgatóság tekintetében. 3. Összeállítja a NAV elnöke irányítása alá tartozó költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok költségvetési törvénytervezethez tartozó mellékleteit, valamint a kapcsolódó, szöveges indokolásait; végrehajtja a Minisztériummal történő szakmai egyeztetést. Elkészíti a NAV elnöke irányítása alá tartozó költségvetési szervek és a fejezeti kezelésű előirányzatok kincstári költségvetését, felülvizsgálja az elemi költségvetéseket, azok jóváhagyását követően fejezeti szinten feldolgozza, és a MÁK felé továbbítja azokat.
4. Vezetői jóváhagyásra előkészíti és végrehajtja az évközi Országgyűlés, Kormány, Fejezeti irányító szervi hatáskörbe, illetőleg az államháztartásért felelős miniszter engedélyezési jogkörébe tartozó előirányzat-módosításokat, előirányzat-átcsoportosításokat; ezekről, valamint a költségvetési szervi hatáskörben végrehajtott előirányzat-módosításokról, -átcsoportosításokról analitikus nyilvántartást vezet. Összesíti, és engedélyezésre előkészíti a költségvetési szervek időarányos, időarányostól eltérő, teljesítésarányos keretnyitásra vonatkozó igényét; a feldolgozást, illetőleg a vezetői jóváhagyást követően előterjesztést készít a MÁK felé.
5. Előkészíti a főosztály feladatkörébe tartozó belső szabályzatokat, előterjesztéseket; különös tekintettel a Számviteli politikát képező szabályzatok fejezeti szintű előírásainak meghatározására, valamint az Ávr. által meghatározott kompetencia körébe tartozó fejezeti szintű szabályzatok kialakítására. 6. Koordinálja a NAV elnöke irányítása alá tartozó költségvetési szervek, valamint a fejezeti kezelésű előirányzatok költségvetési beszámolási tevékenységét, meghatározza a beszámolás szempontrendszerét, amelynek megfelelően ellenőrzi és egyezteti a MÁK-kal a NAV elnöke alá tartozó költségvetési szervek, valamint a fejezeti kezelésű előirányzatok negyedéves mérlegjelentéseit, éves beszámolóit, valamint költségvetési jelentéseit, ellenőrzi a beszámolókhoz tartozó szakmai tevékenység ellátásáról szóló mellékleteket; előterjeszti vezetői jóváhagyásra a költségvetési szervek beszámolóit, a jóváhagyást követően továbbítja azokat a MÁK felé.
7. Ellátja a költségvetési törvény NAV fejezetbe sorolt fejezeti kezelésű előirányzatok, valamint azok felhasználása, illetőleg teljesítése – a fejezeti hatáskörbe tartozó – főkönyvi és analitikus könyvelését.
8. Összesíti a NAV elnöke alá tartozó költségvetési szervek és a fejezeti kezelésű előirányzatok zárszámadási törvénytervezethez tartozó zárszámadási körirat mellékleteit, összeállítja a szöveges indokolást, valamint – a költségvetési szervek adatszolgáltatása alapján – a kötelezettségvállalással nem terhelt előirányzat-maradvány jóváhagyására vonatkozó előterjesztést.
9. Ellátja az integrált pénzügyi és számviteli nyilvántartó rendszer fejezeti szintű rendszergazdai feladatait.
10. Összesíti, és fejezeti szinten feldolgozza a NAV elnöke alá tartozó költségvetési szervek Ávr. által előírt, kompetenciakörébe tartozó adatszolgáltatási kötelezettségeit, amelyeket továbbít a MÁK felé. 11. A NAV foglalkoztatottai tekintetében ellátja a kamatmentes munkáltatói kölcsön kérelmek felülvizsgálatával, megítélésével, a szerződéskötés és a szerződés szerinti feltételek ellenőrzése végrehajtásával kapcsolatos valamennyi kompetenciakörébe tartozó feladatot.
12. Ellátja a NAV Igazgatás gazdálkodási tevékenységének irányítását, felügyeletét és szakmai ellenőrzését.
13. Ellátja a NAV Igazgatás költségvetés tervezésével, a költségvetési javaslat összeállításával, a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatokat; szervezi, irányítja a pénzgazdálkodással, a könyvvezetéssel kapcsolatos tevékenységet; eleget tesz a költségvetési beszámolási, mérlegjelentési, adatszolgáltatási, valamint a központi költségvetéssel szembeni befizetési kötelezettségének.
14. Ellátja a Központi Hivatal pénzügyi és számviteli feladatait.
15. Végzi az európai uniós támogatási programok költségvetési tervezését, pénzügyi lebonyolítását és a kapcsolódó könyvvezetési feladatokat, az érintett szervezeti egységekkel együttműködik a támogatási programokra vonatkozó adatszolgáltatási és beszámolási kötelezettségek teljesítésében. Végrehajtja e programok szakterületi feladatait.
16. A Központi Hivatal gazdasági tárgyú ügyeiben – a Központi Hivatal ügyrendjében meghatározott – perképviseleti feladatokat lát el.
17. Döntést hoz – a NAV munkavédelmi és tűzvédelmi referense véleményét figyelembe véve – a Központi Hivatal foglalkoztatottjának munkahelyi balesetből eredő kárigénye elutasításáról vagy elfogadásáról. Elfogadás esetén gondoskodik a vagyoni, illetve nem vagyoni kártérítés kifizetéséről.
18. Ellátja a NAV Igazgatás – ide nem értve az igazgatóságok, valamint a főigazgatóságok által indított, a Cstv., valamint a Ctv. szerinti kártérítési pereket – peres eljárásainak a perköltségek behajtásával kapcsolatos feladatait, valamint a perköltségek és kártérítési igények bírósági eljárás, bírósági végrehajtás, végelszámolás, csőd, illetve felszámolási eljárás során történő érvényesítésével összefüggő pénzügyi feladatokat. 19. Kezeli a NAV Igazgatás foglalkoztatottaival szemben fennálló követeléseket, azokat nyilvántartásba veszi, figyelemmel kíséri a befizetésüket, teljesítés hiányában megteszi a szükséges jogi intézkedéseket a követelések behajtása érdekében.
20. Ellátja a NAV Igazgatás tekintetében az intézményi működési bevételek központosított bevétel kezelését.
5.2. Bérgazdálkodási Főosztály
1. Ellátja a bérgazdálkodással kapcsolatos adatbekérési, nyilvántartási, ellenőrzési és elemzési feladatokat.
2. Gondoskodik az utalásokról, az egyéb fizetési kötelezettségek és juttatások teljesítéséről.
3. A személyi juttatás és a munkaadókat terhelő járulék előirányzatok tekintetében ellátja a költségvetés tervezésével, a költségvetési javaslat összeállításával, a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatokat. Ezen előirányzatok tekintetében eleget tesz a költségvetési beszámolási kötelezettségnek.
4. Felügyeli a NAV foglalkoztatottai illetményének és társadalombiztosítási ellátásainak, valamint a nem rendszeres juttatásainak számfejtését, a cafetéria- és az eBér-rendszer működését.
5. Adatot szolgáltat a szolgálati járandóság, az öregségi nyugdíj megállapításához a nyugdíj-megállapító szerv részére, közreműködik az ellátások utólagos ellenőrzésében.
6. A NAV hivatásos állományú tagjai által beterjesztett illetménnyel és egyéb juttatásokkal kapcsolatos szolgálati panaszokat döntésre előkészíti. Peres ügyekkel kapcsolatban adatot szolgáltat, teljesíti a bírósági határozatban foglaltakat.
7. Adatokat, információkat szolgáltat az illetmény-, valamint munkabér-számfejtéshez, egyéb juttatások kifizetéséhez a MÁK részére. A MÁK felé naponta elkészíti a postát, listázva elküldi a bérszámfejtéshez kapcsolódó dokumentációt.
8. Intézkedik a foglalkoztatott részére jogalap nélkül kifizetett illetménynek/munkabérnek, jogviszonnyal összefüggő más tartozásnak a megtérítésére irányuló írásbeli értesítés, fizetési felszólítás kibocsátása iránt. Elbírálja a NAV foglalkoztatottnak a tartozás részletekben történő megfizetésére irányuló kérelmét.
9. Gondoskodik az ösztöndíjas hallgatók pénzbeli juttatásának folyósításáról.
10. Adategyeztetés érdekében folyamatosan kapcsolatot tart a Kiemelt Adó és Vám Főigazgatósággal a foglalkoztatottak biztosítotti bejelentésével, személyi jövedelemadó bevallásával kapcsolatban.
11. Döntésre előkészíti az illetménnyel, egyéb juttatással kapcsolatban a pénzügyőrök által beterjesztett szolgálati panaszokat.
5.3. Közbeszerzési Főosztály
1. Irányítja, felügyeli, ellenőrzi és lebonyolítja a NAV közbeszerzési és egyéb – minősített adatot, biztonsági, nemzetbiztonsági érdeket érintő vagy különleges biztonsági intézkedést igénylő beszerzések (titkos), rendvédelmi, rendészeti célokra szánt fegyverzeti anyagok, szolgáltatások beszerzése, központosított közbeszerzésnél a keretmegállapodásos eljárásban verseny újramegnyitása, írásbeli konzultációk – beszerzési eljárásait a közbeszerzési törvénnyel és a kapcsolódó jogszabályokkal összhangban.
2. Figyelemmel kíséri a közbeszerzési tárgyköröket, és meghatározza, hogy az adott tárgyban szükséges-e közbeszerzési eljárás lefolytatása az egybeszámítási szabályok figyelembevételével.
3. Elkészíti a NAV közbeszerzési tervét, illetve az éves statisztikai összegezést, valamint az előzetes összesített tájékoztatót.
4. Tartja a kapcsolatot a Közbeszerzési Hatósággal, a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatósággal és a Közbeszerzési Értesítő Szerkesztőbizottságával.
5. Elkészíti a Központi Hivatal közbeszerzési szabályzatát, és elvégzi a felmerülő módosításokat.
6. Felügyeli, iránymutatásával segíti az Informatikai Intézet, a Kiemelt Adó és Vám Főigazgatóság, valamint a középfokú adóztatási és vámszervek által lefolytatandó közbeszerzési eljárásokat. Segítséget nyújt a Bűnügyi Főigazgatóság és a Képzési, Egészségügyi és Kulturális Intézet számára a közbeszerzési tevékenységük ellátásához.
5.4. Vagyongazdálkodási Főosztály
1. Feladata a költségvetési törvényben meghatározott felhalmozási előirányzat felhasználására tervjavaslat készítése, az elfogadott felhalmozási terv alapján a megvalósítás, a teljesítésről beszámoló készítése.
2. Ellátja a NAV Igazgatás szervei vonatkozásában az ingatlan-, helyiség- és eszközgazdálkodással összefüggő feladatokat, kapcsolatot tart a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel.
3. Bonyolítja a NAV Igazgatás vagyonkezelésében lévő ingatlanállományt érintő beruházási és felújítási feladatokat.
4. Végzi a NAV Igazgatás – illetve külön esetenkénti megállapodás vagy vezetői döntés alapján a Bűnügyi Főigazgatóság és a Képzési, Egészségügyi és Kulturális Intézet – működéséhez szükséges immateriális javak, ingatlanok, gépek, berendezések, felszerelések, készletek, szolgáltatások, járművek központilag finanszírozott beszerzéseit, előkészíti a szerződéstervezeteket, illetve szerződésmódosításokat, koordinálja a beszerzési folyamatokat.
5. A 4. pontban felsorolt informatikai tárgyú beszerzések esetén az informatikai szakterület kijelölt szervezeti egységének kezdeményezése alapján előkészíti a szerződéseket, szerződést köt, illetve közbeszerzési eljárást indítványoz.
6. Gondoskodik a NAV Igazgatás – illetve külön esetenkénti megállapodás vagy vezetői döntés alapján a Bűnügyi Főigazgatóság és a Képzési, Egészségügyi és Kulturális Intézet – működéséhez szükséges nyomtatványok, kiadványok legyártásáról, szükség esetén legyártatásáról.
7. Gondoskodik a NAV működéséhez szükséges ún. vámtechnikai anyagok beszerzéséről.
8. Gondoskodik a NAV Igazgatás eszköz- és készletanalitikai nyilvántartásához kapcsolódó eljárási rend kialakításáról, továbbá felügyeli, ellenőrzi, irányítja a NAV Igazgatás szerveinek eszköz- és készletanalitikai nyilvántartáshoz kapcsolódó feladatait, selejtezési és leltározási tevékenységét.
9. A Központi Hivatal tekintetében ellátja a leltározási feladatokat, és vezeti az analitikai nyilvántartást.
5.5. Ellátási és Üzemeltetési Főosztály
1. Gondoskodik a pénzügyőrök egyenruházati ellátásáról, elszámolásáról.
2. Szolgálati lakások vonatkozásában ellátja a külön jogszabályban meghatározott feladatokat, a Központi Hivatal kezelésébe tartozó szolgálati lakások tekintetében lakásügyi szervként működik. A kezelésébe tartozó szolgálati férőhelyek működtetése vonatkozásában ellátja a NAV irányító eszközökben előírt feladatokat.
3. Gondoskodik a Központi Hivatal ingatlanainak üzemeltetéséről, a tárgyi és működési feltételek biztosításáról, az eszközök megfelelő üzemeltetéséről, kezeléséről, állagmegóvásáról, vagyonvédelméről.
4. Végzi a Központi Hivatal tekintetében az eszközhasznosítási, valamint a selejtezési tevékenységet.
5. Intézkedik a Vagyongazdálkodási Főosztály által beszerzett ún. vámtechnikai anyagok elosztásáról, tárolásáról.
6. Ellátja a Központi Hivatal helyiséggazdálkodásával kapcsolatos feladatokat.
7. Raktározza a Vagyongazdálkodási Főosztály által központilag, a NAV Igazgatás részére beszerzett nyomtatványokat, valamint a tartalék eszközöket és készleteket.
8. Végzi a Központi Hivatal gépjárműállományának üzemeltetéséhez kapcsolódó feladatokat.”
(Bűnügyi Főosztály)
„13. Ellátja a NAV bűnjelkezelési tevékenységével kapcsolatos feladatok stratégiai irányítását.”
(Nemzetközi Főosztály)
„2. Végzi a bi- és multilaterális nemzetközi kapcsolattartást a külföldi adó- és vámhatóságokkal, a külföldi államok Magyarországon akkreditált külképviseleteivel, a nemzetközi adó- és vámügyi szakmai szervezetekkel, az Európai Unió intézményeivel, a hazai minisztériumokkal és társszervekkel, továbbá európai uniós vonatkozásban a tagállamokkal, a schengeni társult államokkal és a tagjelölt államokkal. Továbbá koordinálja az Európai Unió Tanácsa Vám-együttműködési Munkacsoport (CCWP) tevékenységével kapcsolatos faladatokat, valamint az EKTB szakértői csoport vezetőjének kijelölése alapján a NAV részéről részt vesz a CCWP ülésein.”
(Nemzetközi Főosztály)
„9. NAV szinten ellátja a három hónapnál rövidebb időtartamú külföldi kiküldetésekkel, illetve a nemzetközi vonatkozású belföldi rendezvényekkel kapcsolatos tervezési, szervezési és koordinációs feladatokat. Tervezi és – a szakmai tartalom meghatározását ide nem értve – előkészíti és koordinálja a külföldi delegációk belföldi szakmai programjait, továbbá ellátja a protokolláris feladatokat a nemzetközi vonatkozású belföldi szakmai események kapcsán, beleértve a Vám Világszervezet Regionális Oktatási Központjának kezelését és a nemzetközi tevékenységgel kapcsolatos szállítási feladatok koordinálását.”
(Nemzetközi Főosztály)
„11. A szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvényben foglalt rendelkezéseknek megfelelően ellátja a Belső Piaci Információs Rendszer működtetésével összefüggő, az EGT-államok illetékes hatóságaival lebonyolított igazgatási együttműködéshez kapcsolódó feladatokat.” (OLAF Koordinációs Iroda)
„1. Feladatkörében függetlenül, önállóan, külön jogszabály által meghatározott rendelkezések alapján jár el együttműködve az Európai Csalás Elleni Hivatallal (a továbbiakban: OLAF).”
(Dokumentációs Főosztály)
„4. Vezeti a Központi Hivatalban rendszeresített szigorú számadású bélyegzők, valamint a vámszakmai területen alkalmazott Központi Hivatalban rendszeresített TRODAT bélyegzők nyilvántartását, felügyeli a TRODAT bélyegzők országos nyilvántartását, ellátja kezelésének szabályozását. Felügyeli a Bélyegzők Elektronikus Nyilvántartása (BEN) vezetését, valamint meghatározza annak fejlesztési irányait.”
(Szerencsejáték Felügyeleti Főosztály)
„12. A NAV Korm. rendelet szerint hatósági ellenőrzéséhez kapcsolódóan az állami adóhatóság hatáskörébe tartozó adóval és költségvetési támogatással kapcsolatos Art. szerinti adatgyűjtésre irányuló ellenőrzést végez.” (Különös Hatásköri Ügyek Főosztálya)
„2. Kialakítja, valamint irányítja és felügyeli az Áfa tv. és az Art. alapján a külföldi áfa-visszatérítésekkel, valamint az elektronikus áfa-visszatérítéssel és a közhasznú, illetve külföldi illetőségű adományozótól származó pénzbeli adomány kedvezményezettje áfa-visszatérítésével, továbbá elektronikus szolgáltatókkal kapcsolatos eljárásokat, szakmai (informatikai) rendszereket. Ellátja a határon átnyúló elektronikus áfa-visszatérítés témakörében – az Áfa tv. és az Art. vonatkozó szakaszai alapján – a főigazgatóságok, igazgatóságok egységes jogalkalmazását segítő tájékoztatási és koordinációs tevékenységet, illetve ennek elősegítése érdekében az ügyfelek tájékoztatását. Működteti, és szakmailag koordinálja az „ELEKÁFA Fórum”-ot.” (Különös Hatásköri Ügyek Főosztálya)
„2a. Irányítja, koordinálja és felügyeli a 2006/112/EK irányelvnek a szolgáltatásnyújtás teljesítési helye tekintetében történő módosításáról szóló 2008/8/EK Tanácsi irányelv 5. cikk 6–16. pontjai alapján megvalósítandó tagállami szabályozásnak megfelelő rendszer (a továbbiakban: MOSS) kialakítását. Betölti a MOSS főkoordinátori szerepkörét, valamint a MOSS rendszer alkalmazása tekintetében ellátja a főigazgatóságok, igazgatóságok egységes jogalkalmazását segítő tájékoztatási és koordinációs tevékenységet, illetve ennek elősegítése érdekében az ügyfelek tájékoztatását. Működteti, és szakmailag koordinálja a MOSS elektronikus ügyfélszolgálatát (Help Desk).”
(Különös Hatásköri Ügyek Főosztálya)
„10. Kapcsolatot tart a Minisztérium, a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a Honvédelmi Minisztérium és a Belügyminisztérium illetékes főosztályaival a szakirányú feladatok végrehajtásában, továbbá a nemzetbiztonsági szolgálatokkal, nyomozó hatóságokkal, bíróságokkal, a Magyar Honvédséggel, a Rendőrséggel, a Nemzeti Védelmi Szolgálattal, a Terrorelhárítási Központtal, a hivatásos katasztrófavédelmi szervekkel, így különösen az állami tűzoltósággal, a büntetés-végrehajtási szervekkel, és ellátja az együttműködési megállapodásokból eredő, szakterületét érintő feladatokat. Az elektronikus áfa-visszatérítési rendszer működtetésével, továbbá a MOSS rendszerrel kapcsolatban az Európai Unió, illetve tagállamainak illetékes szakmai munkacsoportjaival, képviselőivel kapcsolatot tart.”
2. 4. § (1) bekezdésében a „gazdálkodási jogköre alapján önállóan működő és gazdálkodó” szövegrész helyébe a „gazdasági szervezettel rendelkező” szöveg, 3. 12. § (7) bekezdésében a „Fejezeti Főosztály” szövegrész helyébe a „Fejezeti, Pénzügyi és Számviteli Főosztály” szöveg, lép.
33. § Hatályát veszti az SZMSZ 5. „Elnöki kabinet” elnevezésű alcíme,
1. A 3. függelékben foglalt „A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Hivatala szervezeti ábrája” ábra helyébe a következő ábra lép: „A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Hivatala szervezeti ábrája
”
2. A 3. függelékben foglalt „A regionális adó főigazgatóság általános szervezeti felépítése” ábra helyébe a következő ábra lép: „A regionális adó főigazgatóság általános szervezeti felépítése
(Az általános szervezeti felépítéstől való eltérést – a helyi sajátosságokra figyelemmel – a NAV elnöke engedélyezheti)
”
3. A 3. függelékben foglalt „A regionális vám- és pénzügyőri főigazgatóság általános szervezeti felépítése” ábra helyébe a következő ábra lép: „A regionális vám- és pénzügyőri főigazgatóság általános szervezeti felépítése
(Az általános szervezeti felépítéstől való eltérést – a helyi sajátosságokra figyelemmel – a NAV elnöke engedélyezheti)
”
4. A 3. függelékben foglalt „A NAV Kiemelt Adó és Vám Főigazgatósága szervezeti felépítése” ábra helyébe a következő ábra lép: „A NAV Kiemelt Adó és Vám Főigazgatósága szervezeti felépítése
”
5. A 3. függelékben foglalt „A NAV Repülőtéri Főigazgatósága szervezeti felépítése” ábra helyébe a következő ábra lép: „A NAV Repülőtéri Főigazgatósága szervezeti felépítése
”
6. A 3. függelékben foglalt „A NAV 2. számú Repülőtéri Igazgatósága szervezeti felépítése” ábra helyébe a következő ábra lép: „A NAV 2. számú Repülőtéri Igazgatósága szervezeti felépítése
”