163/2015. (VI. 30.) Korm. rendelet
163/2015. (VI. 30.) Korm. rendelet
a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapjának kárrendezése során a csekély összegű támogatások szabályainak alkalmazásáról1
A Kormány az Alaptörvény 15. cikk (3) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. Általános rendelkezések
1. § (1) E rendelet célja, hogy a Quaestor károsultak kárrendezését biztosító követeléskezelő alap létrehozásáról szóló 2015. évi XXXIX. törvényben (a továbbiakban: Quaestor törvény) foglalt kárrendezés során biztosítsa az EUMSZ 107. és 108. cikkében, valamint az uniós jog további rendelkezéseiben foglalt állami támogatásokra vonatkozó szabályok érvényesülését.
(2) A Quaestor törvényben foglalt kárrendezés során
b) az 1408/2013/EU bizottsági rendelet, valamint
szerint kell eljárni.
(3) E rendelet hatálya arra a kérelmezőre terjed ki, amely a 7. § (1) bekezdése alapján vállalkozásnak minősül.
2. § E rendelet alkalmazásában:
a) egy és ugyanazon vállalkozás: az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Atr.) 2. § 5a. pontja szerinti vállalkozás,
b) csekély összegű támogatás: az Atr. 2. § 1. pont a), c) és d) alpontja szerinti csekély összegű támogatás,
c) gazdasági tevékenység: bármely, egy adott piacon termékek és szolgáltatások nyújtásával járó tevékenység, amely feltételezi az ellenszolgáltatásért vállalt kockázatot,
d) kérelem: a Quaestor törvény 9. §-ában foglalt kérelem,
e) mezőgazdasági termék: az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) I. mellékletében felsorolt termékek, a 104/2000/EK rendelet hatálya alá tartozó halászati és akvakultúra-termékek kivételével,
f) támogatás: az Atr. 2. § 1. pontja szerinti támogatás,
g) vállalkozás: gazdasági tevékenységet folytató jogalany.
2. Általános csekély összegű támogatás
3. § (1) Az egy és ugyanazon vállalkozás részére az 1407/2013/EU bizottsági rendelet hatálya alá tartozó, Magyarországon odaítélt csekély összegű támogatás bruttó támogatástartalma nem haladhatja meg a 200 000 eurónak, közúti kereskedelmi árufuvarozást ellenszolgáltatás fejében végző, egy és ugyanazon vállalkozás esetén a 100 000 eurónak megfelelő forintösszeget, figyelembe véve az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 3. cikk (8) és (9) bekezdését.
(2) A támogatás mértékének megállapítása során az adott pénzügyi évben, valamint az előző két pénzügyi év (a továbbiakban: pénzügyi időszak) alatt odaítélt csekély összegű támogatások bruttó támogatástartalmának összegét kell figyelembe venni.
(3) A támogatás a csekély összegű közszolgáltatási támogatással a 360/2012/EU bizottsági rendeletben meghatározott felső határig halmozható. A támogatás más csekély összegű támogatásokról szóló rendeleteknek megfelelően nyújtott csekély összegű támogatással az (1) bekezdésben meghatározott felső határig halmozható.
(4) A támogatás nem halmozható azonos elszámolható költségek vagy azonos kockázatfinanszírozási célú intézkedés vonatkozásában nyújtott támogatással, ha az így halmozott összeg meghaladná a csoportmentességi rendeletekben vagy az Európai Bizottság jóváhagyó határozatában meghatározott legmagasabb támogatási intenzitást vagy összeget.
(5) A kérelmezőnek az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 5. cikk (1) bekezdése figyelembevételével – az ott meghatározott feltételek teljesítésének megállapítására alkalmas módon – nyilatkoznia kell a részére a támogatás odaítélésének évében és az azt megelőző két pénzügyi évben nyújtott csekély összegű támogatások támogatástartalmáról.
3. Mezőgazdasági csekély összegű támogatás
4. § (1) Az egy és ugyanazon vállalkozás részére az 1408/2013/EU bizottsági rendelet hatálya alá tartozó, Magyarországon odaítélt csekély összegű támogatás bruttó támogatástartalma nem haladhatja meg a 15 000 eurónak megfelelő forintösszeget, figyelembe véve az 1408/2013/EU bizottsági rendelet 3. cikk (8) és (9) bekezdését.
(2) A támogatás odaítélése során a pénzügyi időszak alatt odaítélt csekély összegű támogatások bruttó támogatástartalmának összegét kell figyelembe venni.
(3) A mezőgazdasági termékek elsődleges termelésével foglalkozó ágazatban, valamint az 1407/2013/EU bizottsági rendelet hatálya alá tartozó egy vagy több ágazatban egyaránt tevékenységet folytató vállalkozások esetében a mezőgazdasági termelőágazatra tekintettel a 1408/2013/EU bizottsági rendelet alapján nyújtott támogatások az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 3. cikkének (2) bekezdésében rögzített alkalmazandó felsőhatárig halmozhatók az utóbbi tevékenység(ek)re tekintettel nyújtott csekély összegű támogatásokkal, feltéve, ha biztosítva van, hogy az elsődleges mezőgazdasági termelőtevékenység ne részesüljön az 1407/2013/EU bizottsági rendelet alapján nyújtott csekély összegű támogatásban.
(4) A mezőgazdasági termékek elsődleges termelésével foglalkozó ágazatban, valamint a halászati és akvakultúra ágazatban egyaránt tevékenységet folytató vállalkozások esetében a mezőgazdasági termelő ágazatra tekintettel a 1408/2013/EU bizottsági rendelet alapján nyújtott támogatások a 717/2014/EU bizottsági rendeletben rögzített felsőhatárig halmozhatók az utóbbi tevékenységekre tekintettel 717/2014/EU bizottsági rendelettel összhangban nyújtott csekély összegű támogatásokkal, feltéve, ha biztosítva van, hogy az elsődleges mezőgazdasági termelőtevékenység ne részesüljön az 717/2014/EU bizottsági rendelet alapján nyújtott csekély összegű támogatásban.
(5) A támogatás nem halmozható azonos elszámolható költségek vagy azonos kockázatfinanszírozási célú intézkedés vonatkozásában nyújtott támogatással, ha az így halmozott összeg meghaladná a csoportmentességi rendeletekben vagy az Európai Bizottság jóváhagyó határozatában meghatározott legmagasabb támogatási intenzitást vagy összeget.
(6) A kárrendezés összegének megállapítását megelőzően a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapja (a továbbiakban: Alap) a kérelmező szabad mezőgazdasági csekély összegű támogatási keretének ellenőrzése céljából adatokat kér a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól a kérelmező ügyfél-azonosító száma alapján.
4. Halászati csekély összegű támogatás
5. § (1) Az egy és ugyanazon vállalkozásnak minősülő vállalkozások részére a 717/2014/EU bizottsági rendelet hatálya alá tartozó, Magyarországon odaítélt csekély összegű támogatás bruttó támogatástartalma nem haladhatja meg a 30 000 eurónak megfelelő forintösszeget, figyelembe véve a 717/2014/EU bizottsági rendelet 3. cikk (8) és (9) bekezdését.
(2) A támogatás odaítélése során a pénzügyi időszak alatt odaítélt csekély összegű támogatások bruttó támogatástartalmának összegét kell figyelembe venni.
(3) A halászati és akvakultúra-ágazatban, valamint az 1407/2013/EU bizottsági rendelet hatálya alá tartozó egy vagy több ágazatban egyaránt tevékenységet folytató vállalkozások esetében a halászati és akvakultúra-ágazatra tekintettel a 717/2014/EU bizottsági rendelet alapján nyújtott támogatások az 1407/2013/EU bizottsági rendelet 3. cikk (2) bekezdésében rögzített alkalmazandó felsőhatárig halmozhatók az utóbbi tevékenység(ek)re tekintettel nyújtott csekély összegű támogatásokkal, feltéve, ha biztosítva van, hogy a halászati és akvakultúra-ágazati tevékenység ne részesüljön az 1407/2013/EU bizottsági rendelet alapján nyújtott csekély összegű támogatásban.
(4) A halászati és akvakultúra-ágazatban, valamint a mezőgazdasági termékek elsődleges termelésével foglalkozó ágazatban egyaránt tevékenységet folytató vállalkozások esetében a halászati és akvakultúra-ágazatra tekintettel a 717/2014/EU bizottsági rendelet alapján nyújtott támogatások az 1408/2013/EU bizottsági rendeletben rögzített felső határig halmozhatók az utóbbi tevékenységekre tekintettel a 717/2014/EU bizottsági rendelettel összhangban nyújtott csekély összegű támogatásokkal, feltéve, ha biztosítva van, hogy a halászati és akvakultúra-ágazati tevékenység ne részesüljön az 1408/2013/EU bizottsági rendelet alapján nyújtott csekély összegű támogatásban.
(5) A támogatás nem halmozható azonos elszámolható költségek vagy azonos kockázatfinanszírozási célú intézkedés vonatkozásában nyújtott támogatással, ha az így halmozott összeg meghaladná a csoportmentességi rendeletekben vagy az Európai Bizottság jóváhagyó határozatában meghatározott legmagasabb támogatási intenzitást vagy összeget.
(6) A kárrendezés összegének megállapítását megelőzően az Alap a kérelmező szabad halászati csekély összegű támogatási keretének ellenőrzése céljából adatokat kér a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól a kérelmező ügyfél-azonosító száma alapján.
5. Kárrendezés
6. § (1) Az Alap a kérelemben adószámot feltüntető kérelmezőt az 1. melléklet szerinti nyilatkozat megküldésével a hatályba lépést követő 30 napon belül felhívja a csekély összegű támogatás szabályainak alkalmazásával kapcsolatosan nyilatkozatok megtételére és adatszolgáltatásra.
(2) Ha a kérelmező a Quaestor törvény 9. § (1) bekezdésében foglalt kérelemben egyidejűleg adószámot és adóazonosító jelet is feltüntetett, úgy nyilatkoznia kell, ha nem végez gazdasági tevékenységet.
(3) A kérelmező által megfelelő módon kitöltött nyilatkozat megküldését követően az Alap megvizsgálja a csekély összegű támogatásra vonatkozó előírásokat.
7. § (1) Ha a kérelmező az 1. melléklet szerinti nyilatkozat 2. pontjának a) vagy b) pontját jelölte meg, úgy a kérelmező e rendelet szerint vállalkozásnak, és részére a kárrendezés során kifizetendő ellenérték állami támogatásnak minősül.
(2) Az Alap vállalkozás esetén a Quaestor törvény alapján történő kifizetés összegét az 1. melléklet szerinti nyilatkozatban foglalt adatok alapján úgy állapítja meg, hogy a kérelmező részére teljesítendő kifizetést – a pénzügyi időszakot figyelembe véve – legfeljebb e rendeletben foglalt összeghatárig teljesíti.
(3) Az Alap vállalkozás esetén a Quaestor törvény 10. § (4) bekezdése szerinti tájékoztatásban rögzíti, hogy a kifizetés csekély összegű támogatásnak minősül, továbbá felhívja a kérelmező figyelmét arra, hogy a csekély összegű támogatási jogcímen nyújtott támogatáshoz kapcsolódó minden iratot a tájékoztatás megküldését követő 10 évig meg kell őriznie.
(4) Ha a vállalkozás a csekély összegű támogatás szabályainak alkalmazásával a Quaestor törvényben foglalt rendelkezésekhez képest csökkentett összegű kifizetésre jogosult, úgy a követelés átszállására az ellenérték csökkenésével arányosan kerül sor.
6. Záró rendelkezések
8. § E rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
9. § E rendelet
a) az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2013. december 18-i 1407/2013/EU bizottsági rendelet (HL L 352., 2013.12.24., 1. o.),
b) az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a mezőgazdasági ágazatban nyújtott csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2013. december 18-i 1408/2013/EU bizottsági rendelet (HL L 352., 2013.12.24., 9. o.),
c) az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a halászati és akvakultúra-ágazatban nyújtott csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló, 2014. június 27-i 717/2014/EU bizottsági rendelet (HL L 190., 2014.6.28., 45. o.)
hatálya alá tartozó támogatásokkal kapcsolatos szabályokat tartalmaz.
1. melléklet a 163/2015. (VI. 30.) Korm. rendelethez
Kérelmező neve: |
Lakcím/Jogi személy esetén székhely: |
Levelezési cím (ha eltér a lakcímtől): |
Adóazonosító jel/Adószám: |
Cégjegyzékszám: |
Jogi személy képviselője: |
3.1. Kedvezményezett adatai |
|
Név: |
|
Adószám: |
|
Ügyfél-azonosító:1 |
|
(jelölje X-szel ) □ Egyesülés a folyamatban lévő és az azt megelőző két adóév során □ Szétválás a folyamatban lévő és az azt megelőző két adóév során |
|
Egyesülés, szétválás ideje: |
_________ ___________ _________ (év) (hónap) (nap) |
1 Kizárólag abban az esetben kell kitölteni, ha a kérelmező mezőgazdasági és halászati csekély összegű támogatásban részesült. Az ügyfél-azonosító megadásának célja a jogosult vállalkozás szabad mezőgazdasági vagy halászati csekély összegű támogatási keretének ellenőrzése.
3.2. Adatok az egy és ugyanazon vállalkozásokról |
|
Nyilatkozom, hogy a kedvezményezett az alábbi vállalkozásokkal minősül egy és ugyanazon vállalkozásnak. |
|
Vállalkozás neve |
Adószáma |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.3. Csekély összegű támogatások2 |
||||||||||
Sor- |
Támogatás jogalapja (bizottsági rendelet száma)3 |
Támogatást nyújtó szervezet |
Támogatás kedvezménye- |
A támogatást ellenszolgáltatás fejében végzett közúti kereskedelmi árufuvarozáshoz vette igénybe? |
Kérelem benyúj- |
Odaítélés dátuma |
Támogatás összege |
Támogatás bruttó támogatástartalma5 |
||
Forint |
Euró |
Forint |
Euró |
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 Az egyesülésre és szétválásra vonatkozó szabályok, valamint az egy és ugyanazon vállalkozás fogalma által érintett vállalkozások tekintetében is ki kell tölteni.
3 Az 1407/2013/EU bizottsági rendelet, az 1408/2013/EU bizottsági rendelet, valamint a 717/2014/EU bizottsági rendelet jelölhető meg.
4 Amennyiben a támogatásról még nem született döntés.
5 Az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 2. melléklete alapján.
2. melléklet a 163/2015. (VI. 30.) Korm. rendelethez
A rendeletet a 460/2015. (XII. 29.) Korm. rendelet 10. §-a hatályon kívül helyezte 2016. január 1. napjával.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás