5/2015. (III. 12.) MNB rendelet
a pénz- és hitelpiaci szervezetek által a jegybanki információs rendszerhez elsődlegesen a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti feladatai ellátása érdekében teljesítendő adatszolgáltatási kötelezettségekről szóló 51/2014. (XII. 9.) MNB rendelet módosításáról1
2015.04.01.
13. § (1) Ez a rendelet – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) A 6–10. § 2015. április 1-jén lép hatályba.
1. melléklet az 5/2015. (III. 12.) MNB rendelethez
„1.50a. a betétbiztosítói rendszerekről szóló 1994. május 30-i 94/19/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv;”
„1.52. 680/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet.”
2. melléklet az 5/2015. (III. 12.) MNB rendelethez
3. melléklet az 5/2015. (III. 12.) MNB rendelethez
1. Az R. 3. melléklet II. pontjában az „Eredménykimutatás” (táblakód: 2A) megnevezésű felügyeleti jelentés kitöltési előírásai a következő rendelkezéssel egészülnek ki: „2A19 A fogyasztói kölcsönszerződések árfolyamrés és egyoldalú szerződésmódosítás miatti elszámolásának nettó ráfordítása
A 2A10 sorból kiemelten itt kell jelenteni az Elszámolási tv. 44. §-a, valamint a Hitkr. vonatkozó rendelkezései alapján az elszámolással kapcsolatban a tárgyhónapban, illetve halmozottan, a tárgyév január 1-jétől a tárgyhónap végéig tartó időszakban elszámolt rendkívüli eredmény összegét (rendkívüli bevételek és ráfordítások különbségét).”
2. Az R. 3. melléklet II. pontjában az „A hitelintézet által nyújtott hitelek állományának alakulása” (táblakód: 7HT, 7HA és 7HB) megnevezésű felügyeleti jelentések „A tábla sorai” című kitöltési előírásai helyébe a következő rendelkezések lépnek: A tábla soraiban szektoronkénti bontásban kell a tárgynegyedévben a hitelállomány alakulását befolyásoló egyes tranzakciókat, valamint a tárgynegyedév végén meglévő szerződések darabszámát és a tőketartozás összegét bemutatni.
Külön táblában kell jelenteni a forinthitelek és a devizahitelek változását.
A belföldi hitelintézetek között jelentendők a „C” szektorba tartozó egyéb monetáris pénzügyi intézmények (nem beleértve az MNB-t).
A belföldi egyéb pénzügyi vállalatok az egyéb pénzügyi közvetítő és pénzügyi kiegészítő tevékenységet végző pénzügyi vállalkozásokat, befektetési vállalkozásokat és egyéb intézményeket, továbbá az 'F' szektornak megfelelően a biztosítótársaságokat, biztosítási egyesületeket, nyugdíj- és egészségpénztárakat, és ezeknek a Magyarországon fióktelepek formájában működő intézményeit foglalja magában (D, E, F szektor).
A 7H15 soron szereplő nem pénzügyi vállalatoknak nyújtott hitelekből ki kell emelni és külön soron kell szerepeltetni a KKV-knak nyújtott hiteleket (7H1501 sor), a kereskedelmi célú ingatlannal fedezett hiteleket (7H1502), valamint a projektfinanszírozási hiteleket (7H1503 sor). A projekthitelekből kiemelten be kell mutatni a kereskedelmi ingatlannal fedezett projekthiteleket (7H15031 sor).
Kereskedelmi ingatlannal fedezett hitelnek tekintendő minden olyan hitel, amely mögött részben vagy egészben kereskedelmi ingatlan fedezet áll. A tábla vonatkozásában kereskedelmi ingatlannak minősül minden olyan ingatlan, amely nem lakóingatlan. A lakóingatlan fogalmát a 8PBF tábla kitöltési előírása tartalmazza.
Projektfinanszírozási hitelnek az 1. mellékletben ekként meghatározott hitel minősül. A 7H15 soron szereplő nem-pénzügyi vállalati hitelek állományát tovább kell bontani forgóeszköz hitel, beruházási hitel és egyéb hitel sorokra.
Forgóeszköz hitelnek tekintendő minden olyan, általában 1 éves vagy rövidebb futamidejű hitel, amelyet forgóeszközök finanszírozása nyújt a pénzügyi intézmény.
Egyéb hitelnek minősül minden, az előző két kategóriába nem sorolható hitel.
A 7H1611 soron kell szerepeltetni azon, korábban devizában denominált lakossági jelzáloghitelek állományát, amelyeket az adatszolgáltató a Forintosítási tv. 10. §-a alapján forintkövetelésre váltott át. A besorolás alapját a kölcsönszerződésben meghatározott devizanem határozza meg, függetlenül a hozzá kapcsolódó pénzügyi teljesítésektől. Ha a kölcsönszerződés alapján a folyósítás több devizában történik, a kintlévőség devizanemei szerint kell a kölcsönt besorolni.”
4. melléklet az 5/2015. (III. 12.) MNB rendelethez
5. melléklet az 5/2015. (III. 12.) MNB rendelethez
1. Az R. 5. melléklet II. pont 1. alpontjában a „Pénzügyi vállalkozások eredménykimutatása” (táblakód: 22A) megnevezésű felügyeleti jelentés kitöltési előírásai a következő rendelkezéssel egészülnek ki: „A 22A71 A fogyasztói kölcsönszerződések árfolyamrés és egyoldalú szerződésmódosítás miatti elszámolásának nettó ráfordítása soron a 22A3 sorból kiemelten kell jelenteni az Elszámolási tv. 44. §-a, valamint a Hitkr. vonatkozó rendelkezései alapján az elszámolással kapcsolatban a tárgynegyedévben, illetve halmozottan, a tárgyév január 1-jétől a tárgynegyedév végéig tartó időszakban elszámolt rendkívüli eredmény összegét (rendkívüli bevételek és ráfordítások különbségét).”
2. Az R. 5. melléklet II. pont 1. alpontjában a „Teljesítő és nemteljesítő kitettségek” (táblakód: NPET-NPED) megnevezésű felügyeleti jelentések „A tábla sorai” című kitöltési előírásai helyébe a következő rendelkezések lépnek: A belföldi hitelintézetek között jelentendők a „C” szektorba tartozó egyéb monetáris pénzügyi intézmények (ide nem értve az MNB-t).
A belföldi egyéb pénzügyi vállalatok az egyéb pénzügyi közvetítő és pénzügyi kiegészítő tevékenységet végző pénzügyi vállalkozásokat, befektetési vállalkozásokat és egyéb intézményeket, továbbá az 'F' szektornak megfelelően a biztosítótársaságokat, biztosítási egyesületeket, nyugdíj- és egészségpénztárakat, és ezeknek a Magyarországon fióktelepek formájában működő intézményeit foglalja magában (D, E, F szektor).
Az NPE1 sor a 21A2 Állampapírok és a 21A51 Hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok állományát tartalmazza a kereskedési céllal tartott értékpapírok kivételével. Az értékpapírok könyv szerinti bruttó értéke a vételárban megfizetett kamatot, az értékvesztést és a piaci értékelési különbözetet nem tartalmazza.
Az NPE2 Hitelintézetekkel és ügyfelekkel szembeni követelések sorban a 21A3 Hitelintézetekkel szembeni követelések és 21A4 Ügyfelekkel szembeni követelések bruttó értéke szerepel.
Az NPE25 soron szereplő nem pénzügyi vállalatoknak nyújtott hitelekből ki kell emelni és külön soron kell szerepeltetni a KKV-knak nyújtott hiteleket (NPE2501 sor), a kereskedelmi célú ingatlannal fedezett hiteleket (NPE2502 sor), valamint a projektfinanszírozási hiteleket (NPE2503 sor). A projekthitelekből kiemelten be kell mutatni a kereskedelmi ingatlannal fedezett projekthiteleket (NPE25031 sor).
Kereskedelmi ingatlannal fedezett hitelnek tekintendő minden olyan hitel, amely mögött részben vagy egészben kereskedelmi ingatlan fedezet áll. A tábla vonatkozásában kereskedelmi ingatlannak minősül minden olyan ingatlan, amely nem lakóingatlan.
Lakóingatlan a Magyarország területén található, lakás céljára létesített, használatba vételi engedéllyel rendelkező, és az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott vagy ilyenként feltüntetésre váró ingatlan, valamint az ingatlan-nyilvántartásban tanyaként feltüntetett földrészleten lévő lakóház vagy gazdasági épület.
Projektfinanszírozási hitelnek az 1. mellékletben ekként meghatározott hitel minősül. Az NPE25 soron szereplő nem-pénzügyi vállalati hitelek állományát tovább kell bontani forgóeszköz hitel, beruházási hitel és egyéb hitel sorokra.
Forgóeszköz hitelnek tekintendő minden olyan, általában 1 éves vagy rövidebb futamidejű hitel, amelyet forgóeszközök finanszírozása nyújt a pénzügyi intézmény.
Egyéb hitelnek minősül minden, az előző két kategóriába nem sorolható hitel.
Az NPE2611 soron kell szerepeltetni azon, korábban devizában denominált lakossági jelzáloghitelek állományát, amelyet az adatszolgáltató a Forintosítási tv. 10. §-a alapján forintkövetelésre váltott át. Az NPE4 sorban a hitelnyújtási elkötelezettségek állományát kell szerepeltetni. A hitelnyújtási elkötelezettségek előre meghatározott feltételek mellett történő hitelnyújtásra vonatkozó határozott kötelezettségvállalások. A CRR I. mellékletében felsorolt mérlegen kívüli tételek közül ilyenek a határidős betétügyletek és az olyan le nem hívott hitelkeretek, amelyek kölcsönnyújtásra vagy elfogadványokra vonatkozó megállapodásokat foglalnak magukban előre meghatározott szerződéses feltételek mellett. Az NPE5 sorban a vállalt pénzügyi garanciák értékét kell kimutatni. A pénzügyi garanciák olyan szerződések, amelyek a kibocsátónak meghatározott fizetések teljesítését írják elő a tulajdonos abból adódó veszteségének megtérítésére, hogy egy meghatározott adós esedékességkor nem fizet a hitelviszonyt megtestesítő instrumentum eredeti vagy módosított feltételeinek megfelelően. A CRR I. mellékletében felsorolt mérlegen kívüli tételek közül ilyenek a hitelhelyettesítő jellegű garanciák, a pénzügyi garancia definíciójának megfelelő hitelderivatívák és a hitelhelyettesítő jellegű visszavonhatatlan készenléti hitellevelek. Az NPE6 sor tartalmazza az egyéb mérlegen kívüli kötelezettségvállalásokat.”
6–7. melléklet az 5/2015. (III. 12.) MNB rendelethez4