53/2015. (III. 17.) Korm. rendelet
53/2015. (III. 17.) Korm. rendelet
a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzési tilalomtól eltérő nyitva tartás engedélyezésének feltételeiről1
A Kormány a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII. törvény 8. §-ában és a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 12. § (1) bekezdés h) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. A nyitva tartási tilalom alóli mentesülés engedélyezésével kapcsolatos eljárás
1. § (1) A kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII. törvény (a továbbiakban: Kszvmtv.) által meghatározottaktól eltérően, a mentességi feltételeknek való megfelelés esetében az e rendelet által meghatározott mentesülési engedélyezési eljárásnak megfelelő nyitva tartást az üzlet helye szerinti település, Budapesten a kerületi önkormányzat jegyzője, a Fővárosi Önkormányzat által közvetlenül igazgatott terület tekintetében a Fővárosi Önkormányzat főjegyzője (a továbbiakban együtt: jegyző) engedélyezi.
(2) Az engedély iránti kérelmet a tevékenység végzésének megkezdése előtt 5 nappal kell a jegyzőhöz benyújtani.
(3) A kérelemnek tartalmaznia kell az üzlet nevét, címét, cégjegyzékszámát (egyéni vállalkozó esetén nyilvántartási számát) és a mentességi feltételeknek való megfelelésre vonatkozó nyilatkozatot.
(4) A jegyző a kérelem benyújtásától számított 5 napon belül jelzi a (7) bekezdés b) pontja szerinti jogosultság hiányát, ha a nyitva tartáshoz szükséges mentességi feltételek nem állnak fenn a kérelem vonatkozásában. Ha a jegyző 5 napon belül nem jelzi a jogosultság hiányát, akkor a tevékenység megkezdhető vagy folytatható.
(5) A kérelmező kereskedő köteles – a módosulásra okot adó körülmény bekövetkeztétől számított 8 napon belül – bejelenteni a jegyzőnek, ha a kérelem alapjául szolgáló körülmények megváltoztak. Ha a kérelmező kereskedő már nem felel meg a mentességi feltételeknek, e módosulás bejelentését követően a tevékenység nem folytatható.
(6) A kérelmező kereskedő köteles a kérelmet évente ismételten benyújtani.
(7) A tevékenység
a) megszüntetésének a kérelmező kereskedő általi bejelentéséig,
b) a kereskedő – a mentességi feltételek alapján megállapítható – kivételes nyitva tartási időben való nyitva tartásra való jogosultsága hiányának jegyző általi jogerős megállapításáig, vagy
c) a megkezdésére vagy a folytatására jogosultság (4) bekezdés szerinti kezdetétől számított egy év elteltéig
folytatható.
(8) A jegyző a kérelem vagy a bejelentés részére való kézbesítésétől számított 15 napon belül hivatalból tájékoztatja a fogyasztóvédelmi hatóságot a kérelem benyújtásáról, a tevékenység folytatásáról és arról, ha a tevékenység már nem folytatható.
(9) A fogyasztóvédelmi hatóság az általa a Kszvmtv. alapján alkalmazott ellenőrzési intézkedések okáról, típusáról és az ellenőrzést elrendelő határozat jogerőre emelkedésének napjáról hivatalból tájékoztatja a jegyzőt a tájékoztatásra okot adó körülmény bekövetkezésének napjától számított 15 napon belül.
2. A nyitva tartási tilalom alóli mentesülésre vonatkozó kérelmek és engedélyek nyilvántartásának rendje
2. § (1) A jegyző a kérelmező kereskedők kérelmeinek, bejelentéseinek, és az azokban foglalt adatoknak a felkutathatósága, valamint azokról a nyilvánosság tájékoztatása, továbbá a kereskedők feletti ellenőrzés segítése céljából nyilvántartást vezet az 1. § szerinti tevékenységek folytatásáról.
(2) A jegyző a kérelmező kereskedő (3) bekezdésben foglalt adatait bejegyzi a nyitva tartási tilalom alóli mentesülésre vonatkozó kérelmek és engedélyek nyilvántartásába (a továbbiakban: nyilvántartás).
(3) A nyilvántartás tartalmazza:
a) a kérelmező kereskedő
aa) nevét, cégnevét,
ab) cégjegyzékszámát, ennek hiányában regisztrációs számát,
b) a kérelem, bejelentés benyújtásának napját,
c) a kérelemmel, bejelentéssel érintett üzlet címét,
d) az üzlet nyitva tartására vonatkozó jogalapot,
e) ha a tevékenység már nem folytatható, ennek okát, beálltának napját,
f) az alkalmazott ellenőrzési intézkedés okát, típusát és az ellenőrzést elrendelő határozat jogerőre emelkedésének napját.
(4) A (3) bekezdésben foglalt adatok – a (3) bekezdés f) pontjában foglalt adatok kivételével – nyilvánosak, a jegyző a nyilvántartást az önkormányzat honlapján közzéteszi.
(5) A nyilvántartás a (3) bekezdés b)–f) pontjában foglalt adatokat közhitelesen tanúsítja, azok tekintetében közhiteles hatósági nyilvántartásnak minősül.
3. § (1) A kérelmező kereskedő köteles – a módosulásra okot adó körülmény bekövetkeztétől számított 8 napon belül – bejelenteni a jegyzőnek a nyilvántartásban szereplő adatainak megváltozását.
(2) A jegyző az adatváltozást bejegyzi a nyilvántartásba.
4. § A jegyző a törlésre okot adó körülmény bekövetkezésének évét követő második év végén törli a kérelmező kereskedő adatait a nyilvántartásból, ha
a) a tevékenység már nem folytatható, vagy
b) a kérelmező kereskedő tevékenységével felhagyott, illetve az üzlet megszűnt.
5. § A jegyző a nyilvántartásba bejegyzett adatokat a kérelmező kereskedő adatainak a nyilvántartásból való törlését követően négy évig tárolja, azt követően megsemmisíti azokat.
3. Záró rendelkezések
6. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
7. § Ez a rendelet akkor alkalmazható, ha a Kormány – a Kszvmtv. 8. §-ában kapott felhatalmazás alapján – az üzletek Kszvmtv. 3. §-ától eltérő nyitva tartására vonatkozó mentességi feltételeket határoz meg.
A rendeletet a 2016: XXIII. törvény 4. § b) pontja hatályon kívül helyezte 2016. április 16. napjával.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás