59/2015. (IX. 30.) NFM rendelet
egyes vasúti közlekedési miniszteri rendeletek módosításáról1
2015.10.15.
„(1) E rendelet vonatkozásában működési engedélyhez kötött vasúti tevékenység:
a) az országos vállalkozó vasúti tevékenység,
b) a térségi vállalkozó vasúti tevékenység,
c) az elővárosi vállalkozó vasúti tevékenység,
d) a városi vállalkozó vasúti tevékenység,
e) a helyi vállalkozó vasúti tevékenység.”
(A vezető személyes megbízhatóságát kizárja, ha)
„a) büntetett előéletű;”
(A vezető személyes megbízhatóságát kizárja, ha)
„f) olyan foglalkozástól eltiltás hatálya alatt áll, amely a vezető tisztségviselői feladat ellátását nem teszi lehetővé.”
„(5) A kérelmező a követelmények teljesülését a Vtv. 9. § (2) bekezdésében és az 1. mellékletben felsorolt okiratokkal köteles igazolni, az egyes engedélyek esetében az igazolásokra előírt különös feltételek figyelembevételével.”
(A pénzügyi teljesítőképességgel kapcsolatos követelménynek az az országos vállalkozó vasúti társaság felel meg,)
„a) amely – legalább a működési engedély kiadását követő 12 hónapos időtartamra – teljesíteni tudja a vasúti üzemi létesítményeinek, valamint a vasúti járműveinek és eszközeinek az illetékes hatóság által előírt biztonsági felülvizsgálatával, karbantartásával összefüggő pénzügyi kötelezettségeit,”
„(2) A kérelmező az (1) bekezdés a)–d) pontjaiban meghatározott követelmények teljesülését a 2. mellékletben felsorolt okiratokkal köteles igazolni, az egyes engedélyek esetében az igazolásokra előírt különös feltételek figyelembevételével. A vasúti igazgatási szerv a pénzügyi teljesítőképesség megítélésekor a 2. mellékletben felsorolt okiratok mellett a már működő szervezet esetében a kérelem benyújtását megelőző 2 hitelesen lezárt üzleti évre – amennyiben a szervezetnek még nincs 2 hitelesen lezárt üzleti éve, abban az esetben az első hitelesen lezárt üzleti évre – vonatkozó, a számviteli törvény előírásai szerint elkészített – a könyvvizsgálói záradékot is tartalmazó – éves beszámolójában foglaltakat is figyelembe veszi.”
4. § Az R1. a 4. §-t követően a következő alcímmel egészül ki:
„Baleseti károk megtérítésére való alkalmasság
4/A. § A vasúti társaság akkor alkalmas a baleseti károk megtérítésére, ha megfelel a vasúti társaságok kötelező baleseti kárfedezeti képességének biztosításáról szóló kormányrendeletben foglaltaknak.”
5. § Az R1. „A turistavasúton, a sífelvonón, a saját célú vasúti pályahálózaton végzett vasúti közlekedési tevékenység bejelentése” alcím helyébe a következő alcím lép:
„Működési engedélyhez nem kötött vasúti tevékenység és a pályahálózat-működtetés bejelentése
5/A. § E rendelet vonatkozásában bejelentéshez kötött vasúti tevékenység: a) országos vasúti pályahálózat működtetés,
b) térségi vasúti pályahálózat működtetés,
c) elővárosi vasúti pályahálózat működtetés,
d) városi vasúti pályahálózat működtetés,
e) helyi vasúti pályahálózat működtetés,
f) saját célú vasúti pályahálózat működtetés,
g) saját célú vasúti árutovábbítási tevékenység,
h) iparvágány működtetés,
i) kisvasút működtetése,
j) múzeumvasút működtetése.
5/B. § (1) A vasúti társaság a Vtv. 9/F. § (1) bekezdése szerinti bejelentését a vasúti igazgatási szerv által rendszeresített formanyomtatványon, az e rendeletben meghatározott tartalommal és módon nyújtja be a vasúti igazgatási szervnek. (2) A vasúti tevékenység bejelentése esetén a bejelentésnek tartalmaznia kell:
a) a vasúti társaság nevét, elektronikus levelezési címét és telefonszámát,
b) a kapcsolattartó személy nevét, elektronikus levelezési címét és telefonszámát,
c) a tervezett vasúti közlekedési tevékenység megjelölését,
d) azon szakmai vezetők nevének és munkakörének felsorolását, akik a vasúti tevékenység feletti biztonságos és megbízható ellenőrzés és felügyelet gyakorlásáért felelősek.
(3) Pályahálózat-működtetés bejelentése esetén a bejelentésnek tartalmaznia kell továbbá
a) a pályahálózat-működtető nevét, elektronikus levelezési címét és telefonszámát;
b) a kapcsolattartó személy nevét, e-mail címét és telefonszámát;
c) az érintett pályahálózat megjelölését a vonalak kezdő és végpontjainak megadásával, valamint
ca) országos pályahálózat esetében a nyílt hozzáférésű pályahálózat megjelölését vonalszámmal és a vonal megnevezésével,
cb) saját célú vasúti pályahálózat és iparvágány esetében a vágányok, az igénybe venni kívánt csatlakozó és összekötő vágányok, valamint annak megjelölését, hogy a pályahálózat hol csatlakozik az országos, a térségi, az elővárosi, a helyi és a városi pályahálózathoz,
cc) térségi, elővárosi, helyi és városi pályahálózat, kisvasút és múzeumvasút esetében a pályaszakaszok megjelölését;
d) arra vonatkozó nyilatkozatot, hogy az adott pályahálózatnak a bejelentő a tulajdonosa vagy annak használatára és működtetésére egyéb jog vagy jogviszony alapján jogosult;
e) ha a bejelentő az általa fenntartott vasúti pályahálózathoz nem kívánja a nyílt hozzáférést más vasúti társaság részére biztosítani, az erről szóló nyilatkozatot.
(4) A bejelentéshez mellékelni kell a vasúti társaság felelősségi körébe tartozó baleseti károk megtérítésére való alkalmasságával kapcsolatos, a vasúti társaságok kötelező baleseti kárfedezeti képességének biztosításáról szóló jogszabályban meghatározott követelményeknek való megfelelésről szóló igazolást.
(5) A bejelentő a bejelentésért külön jogszabályban előírt igazgatási-szolgáltatási díjat köteles fizetni. A bejelentési kérelemhez mellékelni kell az igazgatási szolgáltatási díj befizetésének igazolását.
(6) A vasúti igazgatási szerv a bejelentést, valamint annak mellékleteit, a bejelentő korábbi bejelentéseit megvizsgálja annak megállapítása érdekében, hogy nem kell-e azt a bejelentőnek hiánypótlásra visszaadni, vagy nincs-e helye a bejelentés érdemi vizsgálat nélküli elutasításának és a szükséges intézkedéseket megteszi.
(7) A bejelentés tudomásul vételével egyidejűleg a vasúti igazgatási szerv a bejelentőt nyilvántartásba veszi.
(2) Az (1) bekezdés szerinti bejelentést a vasúti igazgatási szerv által rendszeresített formanyomtatványon kell benyújtani. a) a benne foglalt tényállást igazoló okiratokat, nyilatkozatokat,
c) az igazgatási szolgáltatási díj megfizetésének igazolását.
(4) A bejelentés tartalmának (1) bekezdésben nem szereplő adatainak változása esetén a vasúti társaság a változás bekövetkeztét követő 5 napon belül értesíti a vasúti igazgatási szervet. 5/D. § (1) Amennyiben a vasúti igazgatási szerv megállapítja, hogy a vasúti társaság a kárfedezeti képességgel kapcsolatos feltételnek nem felel meg, a vasúti igazgatási szerv a megfelelés igazolásáig, legfeljebb hat hónapra felfüggeszti a tevékenység folytatását. A vasúti igazgatási szerv a tevékenység folytatását megtiltja és a közhiteles nyilvántartásból a vasúti társaságot törli, ha a vasúti társaság a feltételeknek való megfelelést a tevékenységet felfüggesztő határozat jogerőre emelkedését követő hat hónapon belül nem igazolja. (2) A vasúti igazgatási szerv a vasúti társaság kérelmére a közhiteles nyilvántartásból a vasúti társaságot törli. A bejelentő törlés iránti kérelmét a vasúti igazgatási szerv által rendszeresített formanyomtatványon nyújtja be a vasúti igazgatási szerv részére.”
6. § Az R1. „A térségi, az elővárosi és a helyi működési engedély kiadásának eltérő feltételei” alcíme helyébe a következő alcím lép:
„A térségi, az elővárosi, a helyi és a városi működési engedély kiadásának eltérő feltételei
6. § Az a vasúti társaság, amely kizárólag a Vtv. 2. § 4. pont 4.2., 4.3., 4.7. és 4.18. alpontja szerinti tevékenységet végez, abban az esetben felel meg a jó hírnév, a szakmai alkalmasság és a felelősségi körébe tartozó baleseti károk megtérítésére és sérelemdíj megfizetésére való alkalmasság követelményeinek, amennyiben eleget tesz a 2. §-ban, a 4. §-ban és a 4/A. §-ban meghatározott feltételeknek.”
[A működési engedéllyel rendelkező vasúti társaság a cégbírósági bejegyzést követő, cégbírósági bejegyzést nem igénylő egyéb változás esetében – az (1a) bekezdésben foglalt esetek kivételével – a változásnak a 17. § (1) bekezdése szerinti bejelentését követő 10 napon belül köteles kérni engedélyének módosítását, amennyiben]
„a) a működési engedély kiadásánál vizsgált körülményben olyan változás következett be, amely érinti a engedélyköteles tevékenység folytatásának a feltételeit,”
[A működési engedéllyel rendelkező vasúti társaság a cégbírósági bejegyzést követő, cégbírósági bejegyzést nem igénylő egyéb változás esetében – az (1a) bekezdésben foglalt esetek kivételével – a változásnak a 17. § (1) bekezdése szerinti bejelentését követő 10 napon belül köteles kérni engedélyének módosítását, amennyiben]
„c) a részére kiadott engedély alapján a tevékenység megkezdésére a Vtv. 9/A. § (1) bekezdése szerint nyitva álló határidő lejártát megelőzően a határidő meghosszabbítását kéri,”
„(4) A vasúti igazgatási szerv ellenőrzési feladatai ellátásához jogosult az engedéllyel, valamint a tudomásul vett bejelentéssel rendelkező vasúti társaságok számára eseti és rendszeres – a vasúti igazgatási szerv által meghatározott formában, csoportosításban és módon (írásban, elektronikusan, adathordozón vagy egyéb módon) teljesítendő – adatszolgáltatási kötelezettséget előírni.”
„19/A. § E rendeletnek az egyes vasúti közlekedési miniszteri rendeletek módosításáról szóló 59/2015. (IX. 30.) NFM rendelet (a továbbiakban: Módr.) 1–8. és 10–13. §-val megállapított 1. § (1) bekezdésének, 2. § (2) bekezdés a) és f) pontjának, 2. § (5) bekezdésének, 3. § (1) bekezdés a) és d) pontjának, 3. § (2) bekezdésének, 4/A. §-ának, 5/A–5/D. §-ának, 6. §-ának, 9. § (1) és (4) bekezdésének, 13. § (1) bekezdés a) és c) pontjának, 17. § (4) bekezdésének, 17. § (5) bekezdés g) pontjának, 17. § (7) bekezdésének, 20. § (1) bekezdés a) pontjának, 1. melléklet a) pontjának, 2. melléklet b), d), f), g) és h) pontjának rendelkezéseit kizárólag a Módr. hatálybalépését követően indult vagy megismételt eljárásokban kell alkalmazni.”
10. § Az R1. 20. § helyébe a következő rendelkezés lép:
„20. § (1) Ez a rendelet a következő uniós jogi aktusoknak való megfelelést szolgálja: a) az egységes európai vasúti térség létrehozásáról szóló 2012. november 21-i 2012/34/EU európai parlament és tanácsi irányelv,
b) az Európai Parlament és a Tanács 2001/13/EK irányelve (2001. február 26.) a vasúttársaságok engedélyezéséről szóló 95/18/EK tanácsi irányelv módosításáról,
c) az Európai Parlament és a Tanács 2004/49/EK irányelve (2004. április 29.) a közösségi vasutak biztonságáról, valamint a vasúttársaságok engedélyezéséről szóló 95/18/EK tanácsi irányelv és a vasúti infrastruktúra-kapacitás elosztásáról, továbbá a vasúti infrastruktúra használati díjának felszámításáról és a biztonsági tanúsítványról szóló 2001/14/EK irányelv módosításáról, 29. cikk.
(2) Ez a rendelet a vasútiinfrastruktúra-kapacitás kérelmezőire vonatkozó kritériumokról és a 870/2014/EU végrehajtási rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló, 2015. január 6-i 2015/10/EU bizottsági végrehajtási rendelet végrehajtásához szükséges rendelkezéseket állapítja meg.”
„b) működő szervezet esetében az engedély iránti kérelem benyújtásának évére és az azt követő üzleti évre vonatkozó könyvvizsgáló által ellenőrzött üzleti terv, amely mérleg-tervet, eredménykimutatás-tervet és cash flow-tervet is tartalmaz; amennyiben a kérelem benyújtása a benyújtást megelőző üzleti év hiteles lezárása előtt történik, a kérelem benyújtását megelőző üzleti év könyvvizsgáló által ellenőrzött beszámoló terve,”
„d) a szervezet vezetőjének nyilatkozata, amely dokumentumokkal alátámasztva, indokolással ellátva tartalmazza, hogy a szervezet múltbeli pénzügyi helyzetére és a működési és üzleti, és beszámoló tervére alapozva legalább 12 hónapig meg tud felelni a pénzügyi teljesítőképességgel kapcsolatos kötelezettségeknek;”
„f) köztartozásmentes nyilatkozat arról, hogy a vállalkozásnak nincsen 6 hónapnál régebbi adó-, vám-, járulékfizetési vagy más köztartozása, illetőleg a tartozása megfizetésére kötött egyezségi okirat;”
„g) könyvvizsgálói nyilatkozat, amely dokumentumokkal alátámasztva, indokolással ellátva tartalmazza, hogy a szervezet múltbeli pénzügyi helyzetére és a működési és üzleti, és beszámoló tervére alapozva legalább 12 hónapig meg tud felelni a pénzügyi teljesítőképességgel kapcsolatos kötelezettségeknek;”
b) 9. § (1) bekezdésének nyitó szövegrészében a „– vasúti pályahálózat működtetési működési engedély iránti kérelem esetében a 9/A. §-ban foglaltakkal együtt – tartalmaznia kell:” szövegrész helyébe a „tartalmaznia kell:” szöveg,
c) 9. § (4) bekezdésben az „és saját célú vállalkozói vasúti tevékenységre” szövegrész helyébe az „és városi” szöveg,
e) 17. § (7) bekezdésben a „működési engedéllyel rendelkező pályavasúti” szövegrész helyébe a „nyílt hozzáférésű pályahálózatot működtető vasúti” szöveg,
f) 2. melléklet h) pontjában a „pályavasúti társaság” szövegrész helyébe a „pályahálózat-működtető vasúti társaság” szöveg
lép.
13. § Hatályát veszíti az R1.
[A számviteli elkülönítésre kötelezett vasúti társaság nyilvántartási rendszerét úgy alakítja ki és működteti, hogy
c) teljes körűen, a valódiság és a következetesség elvének érvényesítésével közvetlenül legyenek az egyes tevékenységekhez rendelve]
„cf) az egyéb kereskedelmi tevékenységekből származó többletek.”
(A számviteli elkülönítésre kötelezett vasúti társaság nyilvántartási rendszerét úgy alakítja ki és működteti, hogy)
„e) minden egyes, a 2. § (1)–(2) bekezdésében meghatározott tevékenység esetében külön-külön meghatározható legyen minden egyes más, a 2. § (1)–(2) bekezdése szerinti tevékenység, továbbá a kapcsolt vállalkozások, valamint a nem kapcsolt egyéb vállalkozások számára nyújtott, és az azoktól igénybe vett szolgáltatások esetében a 1. mellékletben szereplő tevékenységi kimutatás egyes sorainak értékei.”
„12. § Ez a rendelet – a Vtv.-vel együtt – az egységes európai vasúti térség létrehozásáról szóló 2012. november 21-i 2012/34/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv 6. cikke (1) és (4) bekezdésének, valamint a VIII. mellékletének való megfelelést szolgálja.”
15. § Hatályát veszíti a vasúti igazgatási szerv által végzett vasúti hatósági eljárások igazgatási szolgáltatási díjairól szóló 9/2008. (VI. 30.) KHEM rendelet Melléklet „A vasúti igazgatási szerv eljárásaival összefüggő díjak” című táblázat „1. Működési engedéllyel kapcsolatos eljárások” alcíme a) pontjának
b) 2. a) és 2. b) alpontja,
c) 3. a) és 3. b) alpontja,
e) 4. a) és 4. b) alpontja,
f) 4. d) és 4. e) alpontja,
g) 5. a) és 5. c) alpontja.
16. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 15. napon lép hatályba.