• Tartalom

35/2016. (V. 12.) FM rendelet

35/2016. (V. 12.) FM rendelet

a Keszthelyi-kastélypark természetvédelmi terület védettségének fenntartásáról szóló 110/2007. (XII. 27.) KvVM rendelet módosításáról1

2016.05.20.

A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 85. § (2) bekezdés 13. pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 65. § 9. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. § A Keszthelyi-kastélypark természetvédelmi terület védettségének fenntartásáról szóló 110/2007. (XII. 27.) KvVM rendelet (a továbbiakban: R.) 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

4. § A Keszthelyi-kastélypark természetvédelmi terület természetvédelmi kezeléséért felelős szerv a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság. A Keszthelyi-kastélypark természetvédelmi terület természetvédelmi kezelési tervét az 1. melléklet tartalmazza”.

2. § Az R. az 1. melléklet szerinti 1. melléklettel egészül ki.

3. § Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

1. melléklet a 35/2016. (V. 12.) FM rendelethez

A Keszthelyi-kastélypark természetvédelmi terület természetvédelmi kezelési terve
    1.    Természetvédelmi célkitűzések
1.1.    A kastélypark természeti, kert- és kultúrtörténeti értékeinek megőrzése.
1.2.    A történeti kertekre jellemző stílusjegyek, térszerkezet és növényállomány, a gyűjteményes kert jelleg megőrzése, fenntartása.
1.3.    Az őshonos fafajokkal telepített állományrészek jellegének megőrzése, ökológiai állapotuk javítása természetes felújulás segítségével.
1.4.    A biológiai sokféleség fenntartása és a területen megtalálható növény- és állatfajok életfeltételeinek biztosítása különös tekintettel a madár- és denevérfajokra.
1.5.    A kastélypark természeti és táji értékeinek fenntartását szolgáló tudományos igényű kutatások természeti feltételeinek biztosítása.
1.6.    A közművelődés, ismeretterjesztés − különös tekintettel a terület táji és természeti értékeire és a kertkultúrára − és a szabadidő kulturált eltöltésének elősegítése.
    2.    Természetvédelmi stratégiák
2.1.    A kastélypark természetes jellegű és betelepített exóta faállományának fenntartása a természetes felújulás, valamint a telepítés feltételeinek biztosításával.
2.2.    Madarak és denevérek megtelepedését elősegítő beavatkozások, tevékenységek, valamint − elsősorban környezeti nevelési célzattal − a téli madáretetés feltételeinek biztosítása.
2.3.    A terület természetvédelmi rendeltetése és közpark funkciója közötti összhang biztosítása.
2.4.    Az idős és beteg faegyedek egészségi állapotának javítása.
2.5.    A terület táji, természeti, kerttörténeti értékeinek és jelentőségének bemutatása tájékoztató táblák kihelyezésével, témaútvonalak kialakításával, információs kiadvánnyal.
2.6.    A terület fenntartása és fejlesztése során a kert történeti állapotainak, földben rejtőző (kertrégészeti módszerekkel feltárható) értékeinek figyelembe vétele.
2.7.    A természetvédelmi kezelési tevékenységek, beavatkozások a kulturális örökségvédelmi szakterület által − táj- és természetvédelmi, valamint a bemutatást érintő kérdésekben a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (a továbbiakban: igazgatóság), mint a természetvédelmi kezelésért felelős szerv bevonásával −elkészített kerttörténeti tudományos dokumentációval összhangban történő elvégzése.
    3.    Természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
3.1.    Művelési ághoz nem köthető természetvédelmi kezelési módok, korlátozások és tilalmak
3.1.1.    Élőhelyek kezelése, fenntartása
3.1.1.1.    A biológiai korhatárt elérő, gombásodó, kiszáradó, beteg, balesetveszélyes faegyedek eltávolítását – amennyiben balesetveszély elhárítása nem indokolja az azonnali beavatkozást – a vegetációs időszakon kívül végzi el a terület vagyonkezelője az igazgatósággal előzetesen egyeztetve.
3.1.1.2.    A tisztásokat, gyep borítású területeket rendszeres kaszálással kell fenntartani az időjárástól függően évi 4−6 alkalommal. A kaszálás rendjét rendszeresen, de legalább évente egyezteti a terület vagyonkezelője az igazgatósággal.
3.1.1.3.    A terület vagyonkezelője az elpusztult, eltávolított faegyedek helyén és egyéb ültetésre alkalmas helyeken a térségre jellemző őshonos fafajok allergén virágport nem termelő változatait vagy inváziós tulajdonságokkal nem rendelkező exótákat telepít az igazgatósággal előzetesen egyeztetve.
3.1.1.4.    A fás területeken a természetvédelmi kezelési és a parkfenntartási tevékenységeket, beavatkozásokat a gyepszint növényzetének kíméletével kell elvégezni.
3.1.2.    Fajok védelme
3.1.2.1.    Védett fajok életfeltételeinek megteremtéséről vagy javításáról madár- és denevér odúk kihelyezésével, karbantartásával, az odvas fák védelmével gondoskodik az igazgatóság, amely beavatkozásokat a terület vagyonkezelőjével egyeztetve végzi el.
3.1.2.2.    Fészkelési, költési időszakban a parkfenntartási és a természetvédelmi kezelési tevékenységek során fokozottan ügyelni kell a fészkek biztonságára. Az igazgatóság a fészkelési, költési időszakot megelőzően a fentiek érdekében konzultációt folytat a terület vagyonkezelőjével.
3.1.3.    Táj- és kultúrtörténeti értékek
    A terület vagyonkezelője az igazgatósággal egyeztetve gondoskodik a területen található egyedi tájértékek megőrzéséről, rendszeres kezeléséről, fenntartásáról.
3.1.4.    Látogatás
    A látogatók csak a kijelölt sétaútvonalakat használhatják.
3.1.5.    Kutatás, vizsgálatok
    A terület vagyonkezelője gondoskodik a területen található idős, kerttörténeti jelentőséggel rendelkező faegyedek kataszterének elkészítéséről. A kataszterezés megkezdéséről előzetesen értesíti az igazgatóságot.
3.1.6.    Terület- és földhasználat
3.1.6.1.    Tilos a terület vízellátását, az ökológiai vízigény biztosítását veszélyeztető beavatkozásokat végezni a területen.
3.1.6.2.    A területen nyomvonalas létesítmény nem létesíthető.
3.1.6.3.    Gépjárművel − a természetvédelmi kezelést, parkfenntartást, a terület műszaki infrastruktúrájának karbantartását közvetlenül szolgáló tevékenységek elvégzése kivételével − csak a meglévő utakon szabad közlekedni.
3.1.6.4.    A területen építmény elhelyezése csak az 1. pontban meghatározott természetvédelmi célkitűzések megvalósítása érdekében, valamint kulturálisörökség-védelmi célból lehetséges.
3.1.7.    Természetvédelmi infrastruktúra
    Az igazgatóságnak biztosítania kell az általa a területen elhelyezett, a táji és természeti értékek fenntartását, természetvédelmi célú bemutatását szolgáló eszközök, létesítmények folyamatos karbantartását, fenntartását.
1

A rendelet a 2010: CXXX. törvény 12. § (3) bekezdése alapján hatályát vesztette 2016. május 21. napjával.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére