• Tartalom

10/2017. (VIII. 7.) KKM rendelet

10/2017. (VIII. 7.) KKM rendelet

a külképviselet által foglalkoztatott munkavállalóval és a külképviselet által foglalkoztatott házastárssal kötött munkaszerződés részletes szabályairól

2023.04.25.

A külképviseletekről és a tartós külszolgálatról szóló 2016. évi LXXIII. törvény 59. § (2) bekezdés g) és o) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 152/2014. (VI. 6.) Korm. rendelet 85. § 3. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva a következőket rendelem el:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) E rendelet hatálya Magyarország diplomáciai és konzuli képviseleteire, a nemzetközi szervezetek mellett működő állandó képviseleteire, Magyarország kereskedelmi képviseleteire (a továbbiakban együtt: külképviselet) és a külpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztériumra (a továbbiakban: minisztérium), a külképviselet által foglalkoztatott munkavállalóra, valamint a külképviselet által foglalkoztatott házastársra terjed ki.

(2) E rendelet hatálya nem terjed ki Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviseletére.

(3)1 A kulturális diplomata, valamint a kulturális intézet működéséhez kapcsolódó feladatokat ellátó, adminisztratív vagy technikai külszolgálati munkakörbe kihelyezett kormánytisztviselő, illetve a külképviselet által a kulturális intézet működéséhez kapcsolódó feladatok ellátása érdekében foglalkoztatott munkavállaló, valamint házastárs esetében a külképviselet-vezető e rendeletben meghatározott jogköreit a kulturális intézetigazgató gyakorolja.

2. § (1) A külképviselet-vezető a külképviseletekről és a tartós külszolgálatról szóló 2016. évi LXXIII. törvény (a továbbiakban: Külszoltv.) szerinti, külképviselet által foglalkoztatott munkavállalóval (a továbbiakban: alkalmazott munkavállaló) a minisztérium nevében munkaszerződést köt, amelyre a fogadó állam jogát kell alkalmazni.

(2) A külképviselet-vezető a Külszoltv. szerinti, magyar társadalombiztosítási és adójogi illetőséggel rendelkező, külképviselet által foglalkoztatott házastárssal (a továbbiakban: házastárs munkavállaló) a minisztérium nevében munkaszerződést [az (1) és (2) bekezdés szerinti munkaszerződés a továbbiakban együtt: munkaszerződés] köt, amelyre a magyar jogot kell alkalmazni.

(3) A külképviselet által alkalmazott munkavállaló és a házastárs munkavállaló alkalmazása során a munkáltatói jogokat a külképviselet-vezető gyakorolja.

(4) A külképviselet-vezető a fogadó állam joga alapján készült munkaszerződést minden esetben a külképviselet által megbízott, a fogadó államban jogi tevékenység végzésére jogosult szakértővel vagy ügyvéddel (a továbbiakban együtt: jogi szakértő) készítteti el.

2. Jogviszony létesítésének szabályai az alkalmazott munkavállalóval

3. § (1) A külképviselet-vezető az alkalmazott munkavállaló által betölthető álláshelyeket a fogadó államban szokásos módon meghirdeti.

(2) A jelentkezés határidejének lejártát követően a külképviselet-vezető a meghirdetett állásra jelentkezőket (a továbbiakban: jelentkező) személyesen meghallgatja.

4. § (1) A 3. § (2) bekezdése szerinti meghallgatást követően a kiválasztott jelentkező foglalkoztatásának szándékát a külképviselet-vezető írásban megküldi a minisztérium részére, amelyhez mellékeli a külképviselet erre feljogosított munkatársa, vagy a fogadó államban hivatalos fordításra jogosult természetes személy vagy egyéb szervezet által készített magyar nyelvű fordítással ellátott

a)2 jogi szakértő által készített és ellenjegyzett, a fogadó állam jogának formai és tartalmi szempontból megfelelő munkaszerződés-tervezetet, a külképviselet által tett nyilatkozatot a költségvetési fedezet rendelkezésre állásáról, valamint munkakörileírás-tervezetet,

b) a biztonsági szempontú adatellenőrzés lefolytatásához kitöltött biztonsági személyi kérdőívet (a továbbiakban: személyi kérdőív),

c) a személyi kérdőívben foglalt adatokat igazoló okiratok, dokumentumok külképviselet által készített másolatát,

d) a jelentkező szakmai önéletrajzát,

e) a jelentkező személyazonosságának igazolására alkalmas, érvényes, fényképpel ellátott okmány külképviselet által készített másolatát,

f) a jelentkező büntetlen előéletét igazoló, a jelentkező állampolgársága szerinti állam erre feljogosított hatósága által kiállított okiratot.

(2) Többes állampolgárságú jelentkező esetén a büntetlen előéletet igazoló okiratokat valamennyi állampolgárság tekintetében mellékelni szükséges.

(3) A kiválasztott jelentkező foglalkoztatása kapcsán az alkalmazás biztonsági feltételeinek megvizsgálását követően a minisztérium 45 napon belül írásban nyilatkozik a külképviselet-vezető felé egyetértésről vagy elutasításáról.

(4)3 Biztonsági szempontú kockázat felmerülése esetén az érintett személlyel nem létesíthető jogviszony. A biztonsági szempontú kockázat megjelölése vonatkozásában a döntési folyamatban részt vevőket indokolási kötelezettség nem terheli.

(5)4 Az alkalmazott munkavállaló járandóságainak számfejtése, valamint a hozzá kapcsolódó fogadó állam által előírt közterhek megállapítása és megfizetése a fogadó államban történik, amelynek teljesítése a külképviselet kötelezettsége.

3. Jogviszony létesítésének szabályai a házastárs munkavállalóval

5. § (1) Ha a külképviseleten dolgozó kihelyezett házastársa valamely 3. § (1) bekezdése szerinti álláshelyet kíván betölteni, és megfelel az ehhez szükséges feltételeknek, az álláshely betöltése tekintetében az egyéb jelentkezőkkel szemben előnyben kell részesíteni.

(2) A külképviselet-vezető az állásra jelentkező házastársat személyesen meghallgatja.

(3) A házastárs foglalkoztatásának szándékát a külképviselet-vezető írásban megküldi a minisztérium részére, amelyhez mellékeli

a) a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvénynek formai és tartalmi szempontból megfelelő munkaszerződés-tervezetet, a külképviselet által tett nyilatkozatot a költségvetési fedezet rendelkezésre állásáról, valamint a munkaköri leírás tervezetét,

b) a személyi kérdőívet,

c) a személyi kérdőívben foglalt adatokat igazoló okiratok, dokumentumok külképviselet által készített másolatát,

d) a jelentkező magyar nyelvű vagy magyar fordítással ellátott szakmai önéletrajzát,

e) a jelentkező személyazonosságának igazolására alkalmas érvényes, fényképpel ellátott magyar okmány külképviselet által készített másolatát,

f) a büntetlen előéletet igazoló hatósági bizonyítványt, illetve – külföldi vagy többes állampolgárságú házastárs esetén – egyéb állampolgársága szerinti állam erre feljogosított hatósága által kiállított, büntetlen előéletet igazoló, magyar fordítással ellátott okiratot.

(4) A kiválasztott házastárs foglalkoztatása kapcsán az alkalmazás biztonsági feltételeinek megvizsgálását követően a minisztérium írásban nyilatkozik a külképviselet-vezető felé egyetértésről vagy elutasításáról.

(5) A házastárs munkavállaló járandóságainak számfejtése, valamint a hozzá kapcsolódó adó- és járulékfizetés Magyarországon történik.

(6)5 Biztonsági szempontú kockázat felmerülése esetén az érintett személlyel nem létesíthető jogviszony. A biztonsági szempontú kockázat megjelölése vonatkozásában a döntési folyamatban részt vevőket indokolási kötelezettség nem terheli.

4. A munkaszerződésre és foglalkoztatásra vonatkozó részletes szabályok

6. § (1) A külképviselet-vezető az alkalmazott munkavállaló munkabérét a fogadó állam – illetékes szerve – által hivatalosan a szerződés megkötésekor legutóbb közzétett, az adott munkakörre vonatkozó bruttó átlagkeresetének alapulvételével állapítja meg.

(2) Az alkalmazott munkavállaló munkarendjét a külképviselet-vezető a fogadó állam jogszabályainak betartása mellett határozza meg. A külképviselet az alkalmazott munkavállaló munkavégzését, illetve távollétét a külképviseleten rendszeresített jelenléti íven tartja nyilván.

(3) Alkalmazott munkavállaló esetében foglalkoztatása során a fogadó állam által előírt közterheket a külképviselet köteles megfizetni az illetékes hatóságok felé.

(4) Alkalmazott munkavállaló távolléteit a fogadó állam jogszabályainak betartásával a külképviselet-vezető engedélyezi. Az alkalmazott munkavállaló rendes évi szabadságát a külképviselet-vezető hagyja jóvá. A távollétről a külképviselet – a fogadó állam jogszabályainak megfelelően – nyilvántartást vezet.

7. § (1)6 A külképviselet-vezető a házastárs munkavállaló munkabérét a munkaszerződésben az annak hatálybalépésekor irányadó, az állomáshelyre vonatkozóan – a külképviseletek besorolásáról, valamint a tartós külszolgálaton lévőknek járó deviza-alapilletmény és költségtérítés kiszámításának részletes szabályairól szóló miniszteri rendeletben – megállapított deviza-alapilletmény összege és az 1. melléklet szerinti, adott munkakörhöz tartozó szorzó kiszámításával meghatározott összegben állapítja meg, és ezt az összeget rögzíti. A házastárs munkavállaló alapbérét a betöltendő munkakörnek megfelelően az 1. melléklet szerinti táblázatban foglalt szorzók alapján kell meghatározni, azzal, hogy a házastárs munkavállaló középfokú végzettsége esetén az alacsonyabb, felsőfokú végzettsége esetén a magasabb szorzóval kell a javaslatot felterjeszteni.

(2) A külképviselet-vezető a házastárs munkavállaló munkarendjét a magyar jog alapján határozza meg.

(3)7 Házastárs munkavállaló távollétét – a magyar jog szerint – a munkakör alapján a külképviselet-vezető vagy a regionális gazdasági igazgató engedélyezi. A házastárs munkavállaló rendes évi szabadságát a külképviselet-vezető hagyja jóvá.

(4)8 A kihelyező vezető egyedi írásbeli engedélyével – ha a szükséges többletforrás a külképviselet személyi juttatások kiemelt előirányzatában rendelkezésre áll – a külképviselet-vezető a házastárs munkavállaló munkabérét az (1) bekezdés szerint alapul veendő, az 1. melléklet szerinti táblázatban foglalt szorzótól eltérően az 1. melléklet szerinti táblázatban foglalt magasabb szorzó alkalmazásával egyedileg is megállapíthatja. Az ezen eltérés miatt jelentkező különbözet összegével a külképviseletnek a minisztérium által megállapított, a megállapítás évére vonatkozó tárgyévi költségvetési előirányzata, valamint beépülő jellege miatt a következő évi külképviseleti személyi juttatások kiemelt előirányzata csökkentésre kerül.

8. §9 Biztonsági szempontú kockázat felmerülése esetén az érintett személy nem foglalkoztatható tovább a külképviseleten. A biztonsági szempontú kockázat megjelölése vonatkozásában a döntési folyamatban részt vevőket indokolási kötelezettség nem terheli.

5. A jogviszony megszűnésével és a foglalkoztatással kapcsolatos egyéb rendelkezések

9. § (1)10 Ha a külképviselet-vezető az alkalmazott munkavállaló vagy a házastárs munkavállaló foglalkoztatásának határidő előtti megszüntetését tervezi, annak okát előzetes egyetértés céljából megküldi a minisztériumnak.

(2) A fogadó ország joga alapján készült, a munkaviszony megszüntetésére – különösen annak költségeire – vonatkozó okirattervezethez a jogi szakértő állásfoglalását, valamint annak magyar nyelvű fordítását is mellékelni kell.

(3) A megszüntetéssel kapcsolatos pénzügyi fedezetnek a külképviselet költségvetésében rendelkezésre kell állnia.

10. § (1)11 A házastárs munkavállaló munkabérének megállapítása, számfejtése forintban történik, és forintban kerül folyósításra legkésőbb a tárgyhót követő hónap 15. napjáig. A házastárs munkavállaló munkabérének kifizetése az általa választott, legfeljebb két – euró, USA-dollár vagy forint fogadására alkalmas – fizetési számlára történő utalással, és az általa meghatározott arányban megosztva történik.

(2)12 A házastárs munkavállaló munkabérének fizetési számlára történő átutalása kapcsán a Magyar Államkincstárnál felmerülő költségeket a minisztérium viseli, az átutalással kapcsolatban felmerülő egyéb költségeket a kihelyezett házastársa után járó átalány-költségtérítés tartalmazza.

(3) Az alkalmazott munkavállaló munkabérének és közterheinek kifizetését – a szerződésben megjelölt bankszámlaszámra történő utalással – a külképviselet teljesíti, és annak szabályszerűségéért köteles helytállni.

(4) A házastárs munkavállaló részére csak munkabér állapítható meg, egyéb béren kívüli juttatás, illetve egyéb juttatás nem illeti meg.

(5) Ha az állomáshely szerinti országban nincs, vagy olyan alacsony fejlettségű bankrendszer működik, ami az utalás biztonságát veszélyezteti, a kifizetés pénzforgalmi számláról történő készpénzkifizetés útján a külképviseleten történik euróban vagy USA dollárban attól függően, hogy a külképviselet részére melyik valuta használata engedélyezett.

(6)13

11. §14 A külképviselet-vezető személyének változásakor, ha az előző külképviselet-vezető váltás óta már legalább két év eltelt, a külképviselet új vezetője a Külszoltv. szerinti állomáshelyre történő kiérkezését követő egy hónapon belül az alkalmazott munkavállaló foglalkoztatására vonatkozó

a) aktualizált adatokat tartalmazó kitöltött személyi kérdőíveket,

b)15 az alkalmazott munkavállaló munkájának külképviselet-vezető általi legutolsó értékelését és minden egyéb, a munkavégzéssel kapcsolatos lényeges körülményről szóló észrevételt, valamint a személyi kérdőívben foglalt adatokat igazoló okiratokat,

c) három hónapnál nem régebbi, büntetlen előéletet igazoló, magyar nyelvű fordítással ellátott okiratokat,

d) személyazonosság igazolására alkalmas, érvényes, fényképpel és magyar nyelvű fordítással ellátott okmányok másolatát

biztonsági ellenőrzés céljából megküldi a minisztériumnak.

6. Záró rendelkezések

12. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2)16

1. melléklet a 10/2017. (VIII. 7.) KKM rendelethez17

A

B

C

1.

Munkakör

Középfokú végzettség szorzó

Felsőfokú végzettség szorzó

2.

Gazdálkodási asszisztens, informatikai asszisztens, titkársági asszisztens, konzuli asszisztens, külgazdasági asszisztens, kommunikációs asszisztens

1,8

2

3.

Külképviseleti gépkocsivezető, külképviseleti szakács

1,6

1,8

4.

Recepciós, portás, hivatali kisegítő, külképviseleti takarító, karbantartó, kertész, konyhai kisegítő

1,3

1,5

1

Az 1. § (3) bekezdését a 18/2022. (XII. 20.) KKM rendelet 1. §-a iktatta be.

2

A 4. § (1) bekezdés a) pontja a 2/2022. (I. 27.) KKM rendelet 20. § a) pontja szerint módosított szöveg.

3

A 4. § (4) bekezdését a 2/2022. (I. 27.) KKM rendelet 13. §-a iktatta be.

4

A 4. § (5) bekezdését a 2/2022. (I. 27.) KKM rendelet 13. §-a iktatta be.

5

Az 5. § (6) bekezdését a 2/2022. (I. 27.) KKM rendelet 14. §-a iktatta be.

6

A 7. § (1) bekezdése a 2/2023. (IV. 24.) KKM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

7

A 7. § (3) bekezdése a 2/2022. (I. 27.) KKM rendelet 16. §-ával megállapított szöveg.

8

A 7. § (4) bekezdését a 18/2022. (XII. 20.) KKM rendelet 2. §-a iktatta be.

9

A 8. § a 2/2022. (I. 27.) KKM rendelet 20. § b) pontja szerint módosított szöveg.

10

A 9. § (1) bekezdése a 2/2022. (I. 27.) KKM rendelet 17. §-ával megállapított szöveg.

11

A 10. § (1) bekezdése a 2/2022. (I. 27.) KKM rendelet 18. §-ával megállapított szöveg.

12

A 10. § (2) bekezdése a 2/2022. (I. 27.) KKM rendelet 18. §-ával megállapított szöveg.

13

A 10. § (6) bekezdését a 2/2022. (I. 27.) KKM rendelet 21. § a) pontja hatályon kívül helyezte.

14

A 11. § nyitó szövegrésze a 2/2022. (I. 27.) KKM rendelet 21. § b) pontja szerint módosított szöveg.

15

A 11. § b) pontja a 2/2022. (I. 27.) KKM rendelet 20. § c) pontja szerint módosított szöveg.

16

A 12. § (2) bekezdését a 2/2022. (I. 27.) KKM rendelet 21. § c) pontja hatályon kívül helyezte.

17

Az 1. mellékletet a 2/2022. (I. 27.) KKM rendelet 19. §-a iktatta be.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére