119/2017. (V. 29.) Korm. rendelet
a beruházás ösztönzési célelőirányzat felhasználásáról szóló 210/2014. (VIII. 27.) Korm. rendelet módosításáról1
2017.05.30.
(E rendelet alkalmazásában)
„15. kötelező üzemeltetési időszak: a beruházás befejezését követő legalább öt üzleti év, kis- és középvállalkozás esetében legalább három üzleti év, amely megegyezik a fenntartási időszakkal;”
(E rendelet alkalmazásában)
„35. üzleti terv: a 2. § a) és c) pontja szerinti beruházások esetében a beruházó által angol vagy magyar nyelven készített dokumentum, amely az alábbi tartalmi elemeket foglalja magában: a) vezetői összefoglaló,
b) beruházó vállalat bemutatása,
c) beruházás részletes költségtervvel alátámasztott bemutatása,
d) külső és belső környezet elemzése: makrogazdasági elemzés, iparági elemzés, versenytársak elemzése és SWOT-analízis,
e) pénzügyi terv, ideértve eredményterv, mérlegterv, cash-flow terv benyújtása;”
(E rendelet alkalmazásában)
(E rendelet alkalmazásában)
(E rendelet alkalmazásában)
„40. újonnan létesített kutatás-fejlesztési munkahelyek száma: a beruházónál munkaidejük legalább 50%-ában munkakörüknél fogva kutatás-fejlesztési projektekben foglalkoztatott munkavállalók száma, akik éves átlagos statisztikai állományi létszámának fenntartására a beruházó kötelezettséget vállal, összehasonlítva a létesítmény ilyen munkavállalóinak a támogatási kérelem benyújtását megelőző 12 hónap átlagos statisztikai állományi létszámával, vagy ha a beruházó ennél magasabb létszámra vállalt más támogatási szerződésben létszámteremtést az adott létesítményben, úgy azzal, hozzátéve, hogy mindkét esetben az újonnan létesített kutatás-fejlesztési munkahelyek számának megállapításakor a részmunkaidős és az idénymunkás alkalmazottak a teljes munkaidőben alkalmazottak arányos törtrészének felelnek meg;”
„41. megtartott kutatás-fejlesztési munkahelyek száma: a beruházó támogatásban részesülő kutatás-fejlesztési projektjével érintett létesítményében a kutatás-fejlesztési projektekkel összefüggésben munkakörüknél fogva munkaidejük legalább 50%-ában foglalkozó munkavállalóknak a támogatási kérelem benyújtását megelőző 12 hónap átlagos statisztikai állományi létszáma, vagy ha a beruházó ennél magasabb létszámra vállalt más támogatási szerződésben létszámteremtést az adott létesítményben, úgy azon létszám, hozzátéve, hogy mindkét esetben a munkahelyek számának megállapításakor a részmunkaidős és az idénymunkás alkalmazottak a teljes munkaidőben alkalmazottak arányos törtrészének felelnek meg;”
(E rendelet alkalmazásában)
„44. termék-diverzifikációt eredményező induló beruházás: olyan induló beruházás, amely létesítmény termékkínálatának a létesítményben addig nem gyártott termékkel történő bővítését eredményezi, de nem minősül új gazdasági tevékenység végzésére irányuló induló beruházásnak;”
(E rendelet alkalmazásában)
„45. új eljárási innovációt eredményező induló beruházás: az Európai Bizottság a regionális állami támogatásokról (2014–2020) szóló 2013/C 209/01 számú európai bizottsági iránymutatása 15. pontja szerinti olyan induló beruházás, amelynek célja a meglévő létesítmények új eljárási innovációkkal történő diverzifikációja, de nem minősül új gazdasági tevékenység végzésére irányuló induló beruházásnak.”
„c) új gazdasági tevékenység végzésére irányuló, termék-diverzifikációt eredményező vagy új eljárási innovációt eredményező induló beruházás nagyvállalkozás által történő megvalósítása az Atr. 25. § (1) bekezdés d) pont da)–db) alpontjában meghatározott területen, ha a beruházás 18. § szerinti elszámolható költségeinek összege folyó áron számolva eléri a 20 millió eurónak megfelelő forintösszeget, vagy ha a beruházás – az elszámolható költségeinek nagyságától függetlenül – a beruházónál foglalkoztatottak éves átlagos statisztikai állományi létszámának tényleges növekedését eredményezi legalább az új munkahelyek számának megfelelő mértékben a beruházás megkezdését megelőző 12 hónap átlagához, vagy ha az magasabb, a beruházó más támogatási szerződésben rögzített létszámvállalásához képest, és az újonnan létesített munkahelyek száma eléri az 50-et, feltéve, hogy regionális szolgáltató központ létrehozatalára vagy bővítésére irányul;”
„f) munkahelyteremtési célú, új gazdasági tevékenység végzésére irányuló, termék-diverzifikációt eredményező vagy új eljárási innovációt eredményező induló beruházás nagyvállalkozás által történő megvalósítása az Atr. 25. § (1) bekezdés d) pont da)–db) alpontjában meghatározott területen, ha a beruházás 20. § szerinti elszámolható költségeinek összege folyó áron számolva eléri a 10 millió eurónak megfelelő forintösszeget vagy ha a beruházás – az elszámolható költségeinek nagyságától függetlenül – a beruházónál foglalkoztatottak éves átlagos statisztikai állományi létszámának tényleges növekedését eredményezi legalább az új munkahelyek számának megfelelő mértékben a beruházás megkezdését megelőző 12 hónap átlagához, vagy ha az magasabb, a beruházó más támogatási szerződésben rögzített létszámvállalásához képest, és az újonnan létesített munkahelyek száma eléri az 50-et, feltéve, hogy regionális szolgáltató központ létrehozatalára vagy bővítésére irányul;”
„h) új létesítmény létrehozatalára vagy létesítmény felvásárlására irányuló induló beruházás kivételével olyan induló beruházás Magyarországon a beruházás megkezdését megelőző 12 hónap átlagos statisztikai állományi létszáma alapján legalább kettőszázötven főt foglalkoztató nagyvállalkozásnak minősülő egyetlen jogi személy által történő megvalósítása az Atr. 25. § (1) bekezdés a)–c) pontjában, valamint új gazdasági tevékenység végzésére irányuló, termék-diverzifikációt eredményező vagy új eljárási innovációt eredményező induló beruházás az Atr. 25. § (1) bekezdés d) pont da)–db) alpontjában meghatározott területen, amelynek 18. § szerinti elszámolható költségeinek összege folyó áron számolva eléri a 30 millió eurónak megfelelő forintösszeget a beruházás megkezdésétől számított legfeljebb három éven belül (technológia-intenzív beruházás).”
„(1a) A nagyvállalkozásnak minősülő beruházó kutatás-fejlesztési projektje vagy projektjei esetén támogatás abban az esetben vehető igénybe, ha a beruházó kutatás-fejlesztési projektje vagy projektjei 17. § (3) bekezdés szerinti elszámolható költségeinek összege folyó áron számolva eléri a 3 millió eurónak megfelelő forintösszeget, és az újonnan létesített kutatás-fejlesztési munkahelyek száma eléri a 25-öt, azzal, hogy az újonnan létesített kutatás-fejlesztési munkahelyek számának legalább ötven százaléka felsőfokú végzettséghez kötött.”
„(1) Azonos vagy részben azonos azonosítható elszámolható költségek esetében a 2. § (1) bekezdés b) pontja szerinti támogatás kizárólag az általános csoportmentességi rendelet 31. cikke szerinti képzési támogatással halmozható, ha az nem vezet a csoportmentességi rendeletekben vagy az Európai Bizottság jóváhagyó határozatában meghatározott legmagasabb támogatási intenzitás túllépéséhez. A 2. § (1) bekezdés b) pontja szerinti támogatás különböző azonosítható elszámolható költségek esetében halmozható más, helyi, regionális, államháztartási vagy uniós forrásból származó állami támogatással.”
„f) a beruházó a kötelező üzemeltetési időszak összességében elérje az Sztv. 79. §-ában meghatározott ráfordítások az Sztv. 79. § (4) bekezdése szerinti bérjárulékok levonása utáni éves összegének a támogatási kérelmében a kötelező üzemeltetési időszak vonatkozásában feltüntetett mértékét;” (azzal, hogy amennyiben a beruházás több helyszínen valósul meg, és a beruházás helyszínei esetében az újonnan létesített munkahelyek számának előírt legkisebb mértéke különbözik, úgy, a technológia-intenzív beruházás kivételével, a magasabb előírt mértéket kell figyelembe venni a támogatás feltételeként, továbbá minden helyszín esetében teljesülnie kell az induló beruházás fogalmi elemeinek.)
[A 2. § (1) bekezdés a) és c) pontjában foglalt támogatás feltétele, hogy
technológia-intenzív beruházás esetében a beruházó vállalja, hogy fenntartja a beruházás megkezdését megelőző 12 hónap átlagos statisztikai állományi létszámát a kötelező üzemeltetési időszak minden üzleti évében, valamint, hogy a beruházás megkezdését követő legkésőbb harmadik üzleti évben, majd a kötelező üzemeltetési időszak minden évében választása szerint]
„gc) az Sztv. 79. §-ában meghatározott ráfordítások az Sztv. 79. § (4) bekezdése szerinti bérjárulékok levonása utáni, a beruházónál felmerült éves összegének a beruházás megkezdését megelőző üzleti évben elért éves összeghez viszonyított növekménye százalékban kifejezve, valamint az értékesítés auditált éves beszámolóban feltüntetett nettó árbevételének a beruházónál teljesült éves összegének a beruházás megkezdését megelőző üzleti évben elért éves összeghez viszonyított növekménye százalékban kifejezve együttesen eléri a harminc százalékpontot;” (azzal, hogy amennyiben a beruházás több helyszínen valósul meg, és a beruházás helyszínei esetében az újonnan létesített munkahelyek számának előírt legkisebb mértéke különbözik, úgy, a technológia-intenzív beruházás kivételével, a magasabb előírt mértéket kell figyelembe venni a támogatás feltételeként, továbbá minden helyszín esetében teljesülnie kell az induló beruházás fogalmi elemeinek.)
(a támogatás az Európai Bizottság előzetes jóváhagyása esetén nyújtható.)
„(2) Az (1) bekezdés a)–b), valamint d) pontja szerinti támogatás esetén a beruházó a beruházás adott régióban való megvalósítására vonatkozó döntését megelőzően keletkezett belső dokumentumokkal igazolja az Európai Bizottság számára, hogy a beruházáshoz igényelt összes állami támogatás nem haladja meg azt a a) minimális összeget, amellyel a beruházás kellően nyereségessé válik ahhoz, hogy azt a beruházó megvalósítsa, vagy
b) többletköltséget, ami a beruházásnak az adott helyszínen történő megvalósítására tekintettel merült fel az alternatív – más, a beruházás megvalósulásának helyszínéhez képest fejlettebb régióban található – helyszínhez viszonyítva azzal, hogy a fejlettség szintjét a regionális támogatási térkép szerinti maximális támogatási intenzitás alapján kell meghatározni.”
„(3) A 2. § (1) bekezdés b) pontja szerinti támogatás esetén a kutatás-fejlesztési projekt elszámolható költsége a beruházó – választása szerint – az első támogatásban részesülő kutatás-fejlesztési projekt megkezdésétől számított legkevesebb egy, de legfeljebb három év alatt felmerült, a támogatási kérelemben feltüntetett kutatás-fejlesztési projektjéhez kapcsolódó, a 20. § (2) bekezdésében foglalt, a kutató-fejlesztőre tekintettel elszámolt költségei, valamint – a földterülethez kapcsolódó költségek kivételével – az Sztv. 52–53. §-ában meghatározott költségei, az épület, épületrész, valamint az egyéb építmény bérleti díja, továbbá a támogatandó kutatás-fejlesztési projekt teljes elszámolható költségének legfeljebb huszonöt százalékáig az anyagköltség, amennyiben az megfelel az általános csoportmentességi rendelet 25. cikk (3) bekezdés a)–c), valamint e) pontjainak. A jelen támogatás esetében a 18–20. § nem alkalmazandó, a 20. § (2) bekezdése kivételével.”
„(1) A 9. § (1) bekezdés d)–f) pontjában meghatározott támogatási célok alá tartozó beruházás esetében az elszámolható költségek személyi jellegűek, és azt a közvetlenül a beruházással létrehozott munkahelyek tekintetében az új munkavállalók első munkanapjától számított legfeljebb 24 havi személyi jellegű ráfordítás teszi ki, amennyiben az a foglalkoztatottak éves átlagos statisztikai állományi létszámának tényleges növekedéséhez vezet, azzal, hogy a munkahelyeket a beruházás megkezdésétől számított 3 éven belül kell létrehozni.”
„(4) Ha a támogatás a megítélt összegnél alacsonyabb összegben kerül folyósításra, és a beruházó a számára nem folyósított összeg igénybevételéről írásban lemond, a beruházó a támogató előzetes jóváhagyásával jogosult a folyósított támogatási összeg százhúsz százalékára vonatkozó biztosítékkal kiváltani a benyújtott biztosítékot.”
(A támogató eláll a támogatási szerződéstől, ha)
„e) a beruházó a támogatási szerződésben számszerűen rögzített, a 14. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott, a megtartott munkahelyek számán felül vállalt újonnan létesített munkahelyek számára vonatkozó kötelezettségét kevesebb mint hetvenöt százalékos mértékben teljesíti a kötelező üzemeltetési időszak bármely évében.”
„E rendeletnek a beruházás ösztönzési célelőirányzat felhasználásáról szóló 210/2014. (VIII. 27.) Korm. rendelet módosításáról szóló 119/2017. (V. 29.) kormányrendelettel (a továbbiakban: Módr.) megállapított rendelkezéseit – a 3. § 45. pont szerinti új eljárási innovációt eredményező induló beruházásra vonatkozó eljárások kivételével – a 2017. január 1-jét követően megindult és a Módr. hatálybalépésekor folyamatban lévő eljárásokban is alkalmazni kell, amennyiben az eljárásban támogatási szerződés megkötésére a Módr. hatályba lépésének napjáig nem került sor.”
11. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
b) az Európai Bizottság egyedi határozatának hatálya alá tartozó, előzetes egyedi bejelentési kötelezettség alá eső, a Szerződés 107. cikk (3) bekezdés a) és c) pontja szerinti
regionális beruházási, illetve kutatás-fejlesztési projektekhez nyújtott támogatást tartalmaz.