14/2017. (V. 31.) BM utasítás
a Belügyminisztérium fejezet költségvetési gazdálkodásának rendjéről szóló 4/2015. (IV. 10.) BM utasítás módosításáról1
2017.06.01.
(Ezen utasítás alkalmazásában:)
„1. közvetlen fejezeti irányítású költségvetési szerv: a BM közvetlen irányítása alá tartozó, nem középirányított költségvetési szerv a rendészeti szakgimnáziumok és a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ kivételével;”
(Ezen utasítás alkalmazásában:)
„(2) A fejezetet irányító szerv részére jogszabályban meghatározott gazdálkodási feladatokat – a költségvetési szervekkel kapcsolatos előirányzat-tervezési, végrehajtási, felhasználásról való elszámolási, illetve szabályozási feladatok ellátását – a BM gazdasági helyettes államtitkára a BM Közgazdasági Főosztályon (a továbbiakban: BM KF) keresztül a középirányító szervek, a más irányítási jogokat gyakorló szervek, valamint a közvetlen fejezeti irányítású költségvetési szervek bevonásával, közreműködésével végzi.”
(A középirányító szerv az irányítása alá tartozó költségvetési szerv tekintetében a következő feladatokat látja el:)
„e) javaslatot tesz és közreműködik a költségvetési szerv, valamint a fejezeti kezelésű előirányzatokból származó pénzügyi források költségvetési maradványának, vállalkozási maradványának megállapítása, illetve jóváhagyása tekintetében, ideértve a kötelezettségvállalással nem terhelt költségvetési maradványok felhasználási céljának, rendeltetésének felülvizsgálatát;
f) a hatályos jogszabályi előírásokat betartva meghatározza a költségvetési tervezés, az előirányzatok módosítása, átcsoportosítása, az előirányzatok felhasználása, a finanszírozás, továbbá az államháztartás számviteléről szóló 4/2013. (I. 11.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Áhsz.) előírásaira figyelemmel a költségvetési beszámoló elkészítésének részletes rendjét, amelynek keretében a középirányító szerv, a más irányítási jogokat gyakorló szerv a belső eljárásrendjének megfelelően utasításokat, intézkedéseket, körleveleket adhat ki;”
„d) gondoskodik a Költségvetési Adatbekérő Rendszerben (KAR) a költségvetési keretszámainak feltöltéséről;”
„(1) Az Áht. 29. § (2) bekezdése szerinti keretszámok középirányító szervekre, közvetlen fejezeti irányítású költségvetési szervekre, a BM kezelésében lévő központi kezelésű előirányzatra és fejezeti kezelésű előirányzatokra történő lebontását – a tervezés során rendelkezésére bocsátott információk és az ismert determinációk alapján – a BM KF végzi el a Kormány – az Áht. 29. § (1) bekezdése szerinti – egyedi határozatát követően.”
„9/A. § A más irányítási jogokat gyakorló szervek és az irányításuk alatt álló költségvetési szervek tekintetében a költségvetési tervezés során a 8. § (3)–(5) bekezdését és a 9. § rendelkezéseit alkalmazni kell azzal, hogy középirányító szerv alatt a más irányítási jogokat gyakorló szervet, hozzárendelt költségvetési szerv alatt a más irányítási jogokat gyakorló szerv irányítása alá tartozó költségvetési szervet kell érteni.”
„4. Elemi költségvetés
10. § (1) A költségvetési szerv a központi költségvetési törvényben meghatározott, illetve az utasításban foglaltak szerint visszaigazolt előirányzatok alapján készíti el elemi költségvetését az Áht. 28/A. § (2) bekezdése alapján. (2) A középirányító szerv és a közvetlen fejezeti irányítású költségvetési szerv saját, valamint az irányítása alá tartozó költségvetési szerv és a hozzárendelt költségvetési szerv elemi költségvetését – költségvetési cím, alcím szerint összesítve is – a BM KF által meghatározott határidőben megküldi a BM KF részére. Valamennyi költségvetési szerv elemi költségvetését külön-külön kell elkészíteni és megküldeni a BM KF részére.
(3) A BM KF felülvizsgálja és feldolgozza az elemi költségvetéseket, dönt azok jóváhagyásáról, és – az Ávr. 32. §-ának megfelelően – a költségvetési évet megelőző év november 30-ig benyújtja a Kincstárhoz. A jóváhagyott elemi költségvetéseket a BM KF – amennyiben van, akkor a középirányító szerv vagy a hozzárendelt költségvetési szerv a gazdasági szervezettel rendelkező kijelölt költségvetési szerv útján – megküldi a költségvetési szervnek. (4) A BM fejezeti kezelésű előirányzatai tekintetében az elemi költségvetést – szükség esetén a szakmai kezelőkkel együttműködve – a BM KF készíti el.
(5) A középirányító szerv és a közvetlen fejezeti irányítású költségvetési szerv a hozzárendelt költségvetési szervet az elemi költségvetése visszaigazolását követően soron kívül tájékoztatja.
(6) A más irányítási jogokat gyakorló szervek és az irányításuk alatt álló költségvetési szervek tekintetében az elemi költségvetés elkészítése során az (1)–(5) bekezdés rendelkezéseit alkalmazni kell azzal, hogy középirányító szerv alatt a más irányítási jogokat gyakorló szervet, hozzárendelt költségvetési szerv alatt a más irányítási jogokat gyakorló szerv irányítása alá tartozó költségvetési szervet kell érteni.”
„11. § (1) A fejezeti kezelésű előirányzatok finanszírozási tervét tárgyév január 15-ig, majd havonta, a tárgyhónapot megelőző hónap 20. napjáig a szakmai kezelőkkel egyeztetve a BM KF készíti el és küldi meg a Kincstárhoz. (2) Az intézményi működési támogatások időarányostól eltérő igénybevétele, illetve a felhalmozási támogatások rendelkezésre bocsátása a költségvetési szerv indokolással alátámasztott kérelmének a BM KF-re történő megküldésével kezdeményezhető. A BM KF – egyetértése esetén – a költségvetési szerv kérelmének megfelelően kiállított EG-02A „Előirányzati felhasználási keret (támogatás) előrehozása időarányos havi visszapótlással” nyomtatványt, valamint a hozzá kapcsolódó adatlapot, az EG-02B „Az időarányos havi ütemezéstől eltérően folyósítandó előirányzat-felhasználási keret ütemezése”, illetve az EG-02T „Teljesítésarányos támogatási előirányzat finanszírozási terv” nyomtatványt végrehajtásra megküldi a Kincstárnak.”
„(6) A más irányítási jogokat gyakorló szervek és az irányításuk alatt álló költségvetési szervek tekintetében az előirányzatok módosítása, átcsoportosítása során a (3)–(5) bekezdésben foglaltakat alkalmazni kell azzal, hogy középirányító szerv alatt a más irányítási jogokat gyakorló szervet, hozzárendelt költségvetési szerv alatt a más irányítási jogokat gyakorló szerv irányítása alá tartozó költségvetési szervet kell érteni.”
„(2) A költségvetési szerv a költségvetési gazdálkodással – különösen adózással, járulékfizetéssel – kapcsolatban felmerülő kérdésekben más minisztériumtól, központi államigazgatási szervtől írásbeli állásfoglalást a BM KF egyidejű tájékoztatása mellett kérhet.”
„16. § (1) Az éves költségvetési beszámolót a középirányító szerv, a más irányítási jogokat gyakorló szerv és a közvetlen fejezeti irányítású költségvetési szerv a BM KF részére küldi meg. Az éves költségvetési beszámoló tartalmazza a saját, az irányított, továbbá a hozzárendelt költségvetési szervek felülvizsgált és címszinten összesített éves költségvetési beszámolóját is. (2) BM KF az Ávr. 158. §-ában foglaltak alapján a költségvetési évet követő év január 31-ig írásban meghatározza az éves költségvetési beszámoló beküldésének határidejét, az államháztartásért felelős miniszter zárszámadási tájékoztatójának figyelembevételével kialakítja az elkészítéséhez szükséges szempontrendszert, rögzíti azok tartalmi és formai követelményeit, valamint megküldi az éves költségvetési beszámoló további mellékleteit képező, fejezetet irányító szervi hatáskörben elrendelt adatszolgáltatások űrlapjait. (3) Az éves költségvetési beszámoló készítési kötelezettségnek az Áhsz.-ben foglalt módon és határidőre kell eleget tenni. (4) BM KF a középirányító szerv, a más irányítási jogokat gyakorló szerv és a közvetlen fejezeti irányítású költségvetési szerv éves költségvetési beszámolóját az Áhsz. 32. § (1) bekezdése szerinti határidőt követő húsz napon belül felülvizsgálja és – annak javítása, kiegészítése szükség szerinti elrendelését követően – a Kincstár által működtetett elektronikus adatszolgáltató rendszerben címenként jóváhagyja. (5) A jóváhagyott adattartalmú aláírt éves költségvetési beszámolót a középirányító szerv, a más irányítási jogokat gyakorló szerv és a közvetlen fejezeti irányítású költségvetési szerv a Kincstár általi elfogadását követő húsz napon belül a szerv vezetője és a gazdasági vezető aláírásával ellátva küldi meg a BM KF részére, melyet a BM KF a felülvizsgálat elvégzését igazoló személy aláírásával ellátva tíz napon belül visszaküld.”
„(3) A középirányító szerv, a más irányítási jogokat gyakorló szerv és a közvetlen fejezeti irányítású költségvetési szerv saját, az általa irányított, valamint a hozzárendelt költségvetési szervek összesített zárszámadáshoz kapcsolódó adatszolgáltatását a BM KF által megadott határidőig kell megküldeni a BM KF részére.”
„(1) A költségvetési maradvány tekintetében az Ávr. 152. § (1) bekezdésében meghatározott elszámoláshoz a középirányító szerv, a más irányítási jogokat gyakorló szerv és a közvetlen fejezeti irányítású költségvetési szerv a saját, az általa irányított, valamint a hozzárendelt költségvetési szervek költségvetési maradványa tekintetében a BM KF által meghatározott határidőig megküldik az Ávr. 152. § (2) bekezdésében meghatározott adatokat.”
„(4) A költségvetési szerv költségvetési maradványát a BM KF az államháztartásért felelős miniszter jóváhagyását követő 15 napon belül állapítja meg, melyről a BM KF a középirányító szerveket, a más irányítási jogokat gyakorló szerveket és a közvetlen fejezeti irányítású költségvetési szerveket soron kívül tájékoztatja.
(5) A középirányító szerv, a más irányítási jogokat gyakorló szerv és a közvetlen fejezeti irányítású költségvetési szerv éves költségvetési beszámolója és költségvetési maradványa jóváhagyását követő 15 napon belül gondoskodik az irányításuk alatt álló, valamint a hozzárendelt költségvetési szerv költségvetési beszámolójának és költségvetési maradványának visszaigazolásáról.”
„(7) A költségvetési szerveknek az Áhsz. 53. §-a szerint a könyvviteli havi zárás időpontjában a KGR Forrás SQL integrált ügyviteli rendszerben rögzített könyvviteli naplókat könyvelt státuszba kell helyezni. Lezárt könyvviteli időszakra könyvviteli módosítást eszközölni nem lehet.”
„(1) A költségvetési szerv a középirányítója, a más irányítási jogokat gyakorló szerve, valamint a BM gazdasági helyettes államtitkára útján a költségvetési szerv Áht. 8/A. § (2) bekezdése szerinti formanyomtatvány alkalmazásával elkészített egységes szerkezetű alapító okiratának, valamint a módosító okiratának megküldésével kezdeményezi a költségvetési szerv alapító okiratának módosítását. A BM KF az egységes szerkezetű alapító okiratot, valamint a módosító okiratot megvizsgálja a költségvetési szerv jogállására és gazdálkodására vonatkozó államháztartási szabályok alapján, és a Kincstár, valamint az NGM bevonásával egyezteti az okiratokat. A BM KF – a BM gazdasági helyettes államtitkára útján – az Áht. 8/A. § (3) bekezdése alapján egyetértés megkérése céljából megküldi az egységes szerkezetű alapító okiratot, valamint a módosító okiratot az államháztartásért felelős miniszter részére.”
„(3) A BM KF a Kincstárnál benyújtja az egységes szerkezetű alapító okirat, valamint a kiadmányozott módosító okirat eredeti példányát az adatváltozás törzskönyvi nyilvántartásban való átvezetése céljából az Ávr. szerinti változás-bejelentési kérelemmel együtt. (4) A BM KF a törzskönyvi bejegyzésről szóló határozat rendelkezésre állását követően az egységes szerkezetű alapító okiratot, valamint a módosító okiratot egy-egy eredeti példányban vagy hiteles másolatként megküldi az érintett költségvetési szerv részére.”
„24. § A BM gazdasági helyettes államtitkára dönt a költségvetési szerv kincstári ügyfélként való besorolásáról, illetve a besorolás módosításáról. A középirányító szerv és a közvetlen fejezeti irányítású költségvetési szerv a hozzárendelt költségvetési szerv kincstári besorolásra vonatkozó kezdeményezését a BM KF vezetőjének küldi meg. A BM KF – a BM gazdasági helyettes államtitkár jóváhagyását követően – gondoskodik a költségvetési szerv adatainak a Kincstár felé történő bejelentéséről, valamint a számlanyitással, -módosítással és -megszüntetéssel kapcsolatos fejezeti feladatok végrehajtásáról, ide nem értve a devizaszámlákkal kapcsolatos feladatok végrehajtását.”
„25. § (1) A középirányító szerv, a más jogokat gyakoroló szerv és a gazdasági szervezettel rendelkező, kijelölt költségvetési szerv a saját, az irányított, valamint a hozzárendelt költségvetési szerv adatainak Kincstár által vezetett közhiteles nyilvántartásba történő nyilvántartásba vételét, nyilvántartott adataik módosítását – a (2) bekezdésben meghatározott kivételekkel – a BM KF-en keresztül kezdeményezi. (2) A költségvetési szerv az alapító okiratát és a vezetőt nem érintő, az Ávr. 167/A. §-ában meghatározott adatának módosítását – a BM KF, a középirányító vagy a más jogokat gyakorló szerv egyidejű értesítésével – a Kincstárnál az Ávr. szerinti változás-bejelentési kérelem beadásával kezdeményezi.”
„(1) A költségvetési szerv gazdálkodó szervezet létrehozására, illetve abban való részesedés szerzésére vonatkozó javaslatát, kérelmét – a középirányító szerv, a más irányítási jogokat gyakorló szerv vagy a gazdasági szervezettel rendelkező, kijelölt költségvetési szerv útján, az állami vagyonnal való gazdálkodásról szóló 254/2007. (X. 4.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 6. §-a rendelkezéseire figyelemmel – a BM KF-hez nyújtja be. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (a továbbiakban: MNV Zrt.) felé a Vhr. 6. §-ában meghatározott kezdeményezést tartalmazó előterjesztést a költségvetési szerv a BM KF-fel együttműködve készíti elő. (2) A gazdálkodó szervezet tekintetében az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény (a továbbiakban: Vtv.) szerint kijelölt vagy a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény (a továbbiakban: Nvt.) alapján meghatalmazott tulajdonosi joggyakorlóként vagy tulajdonosi joggyakorlói meghatalmazottként eljáró költségvetési szerv a BM gazdasági helyettes államtitkára útján – amennyiben egyedi esetben másként nem dönt – évente június 30-ig írásbeli szakmai és pénzügyi beszámolót készít a miniszter részére a gazdálkodó szervezet megelőző üzleti éve tekintetében a gazdálkodó szervezet működéséről, az elért eredményeiről, a tárgyév üzleti tervéről, valamint az alapítói határozatok végrehajtásáról. (3) A BM KF a gazdálkodó szervezet tekintetében a Vtv. szerint kijelölt vagy az Nvt. alapján meghatalmazott tulajdonosi joggyakorlóként vagy tulajdonosi joggyakorlói meghatalmazottként eljáró költségvetési szervtől a gazdálkodó szervezet gazdálkodásával, működésével kapcsolatban adatokat kérhet.”
(A leendő vagyonkezelő költségvetési szerv a felügyeletet ellátó szerv vezetőjének egyetértéséhez – a szolgálati út betartásával – előterjesztést készít a BM Műszaki Főosztály részére, amelynek tartalmaznia kell:)
„c) a jogügyletre vonatkozó szerződés tervezetét (pl. adásvétel, csere, ajándékozás), vagy ha az MNV Zrt. az érintett vagyonkezelő költségvetési szerv részére az ingatlan állami tulajdonba vételére adott ügykörben meghatalmazást adott, a vagyonkezelésbe vétellel érintett ingatlanok listáját, részletes adatait;”
„(3) A (2) bekezdésen kívüli költségvetési szervek között a vagyonkezelői jog szerződéses jogutódlása az 1. melléklet szerinti előzetes egyetértés alapján lehetséges. Az előzetes egyetértés iránti kérelem megadását az érintett költségvetési szervek együttesen, a BM Műszaki Főosztály útján kezdeményezik a BM gazdasági helyettes államtitkárától. A négy példányban kiállított egyetértő nyilatkozat birtokában a vagyonkezelői jog átadója és átvevője elkészíti a kétoldalú megállapodást, amelynek mellékletét képezi az egyetértő nyilatkozat. (4) Ha BM irányítása alatt álló költségvetési szerv ad át vagyonkezelői jogot fejezeten kívüli központi költségvetési szerv részére, akkor a vagyonkezelői jog szerződéses jogutódlása – a BM Műszaki Főosztály útján kezdeményezett – a 2. melléklet szerinti előzetes egyetértés iránti kérelem alapján, a BM gazdasági helyettes államtitkár által négy példányban kiadott egyetértő nyilatkozatnak megfelelően lehetséges. Az egyetértő nyilatkozat birtokában a vagyonkezelői jog átadója és átvevője elkészíti a kétoldalú megállapodást, amelynek mellékletét képezi az egyetértő nyilatkozat.”
„(6) BM irányítása alatt álló költségvetési szerv önkormányzat vagy kiemelten közhasznú szervezet részére ingó vagyont a Vtv. előírásai szerint adhat ingyenesen tulajdonba. Az ingyenes tulajdonba adással kapcsolatos kormány-előterjesztés elkészítése az átadó BM költségvetési szerv feladata. Az ingyenes tulajdonba adás a költségvetési szerv vezetőjének lemondó nyilatkozata és az érintett önkormányzat vagy kiemelten közhasznú szervezet vezetőjének befogadó nyilatkozata alapján, a BM gazdasági helyettes államtitkára részére felterjesztett kérelemre kiadott előzetes egyetértéssel történhet. A négy példányban kiadott egyetértő nyilatkozat egy eredeti példányát az érintett önkormányzat vagy kiemelten közhasznú szervezet, egy eredeti példányát az MNV Zrt. részére kell továbbítani. A költségvetési szervnél maradó eredeti példányú nyilatkozatokról hitelesített másolat készíthető, amennyiben az önkormányzat vagy kiemelten közhasznú szervezet részére nem elég az egy példány, vagy a költségvetési szervnél a maradó két példány nem elégséges. Az MNV Zrt. részére minden esetben eredeti nyilatkozatot kell küldeni. (7) A BM mint költségvetési szerv és az irányított szervek költségvetési szervei közötti ingó vagyon vagyonkezelői jogának átadását a (3) bekezdés szerint kell végrehajtani úgy, hogy az előzetes egyetértési kérelem kezdeményezésekor a BM-et a BM Műszaki Főosztály vezetője képviseli. A kezdeményezésben felhatalmazást kell kérni a kétoldalú megállapodás aláírására jogosult személyt illetően, amennyiben az nem a BM Műszaki Főosztály vezetője. (8) A (4) bekezdés szerinti ügylet esetén, ha a BM mint költségvetési szerv vesz részt ingó vagyon vagyonkezelői jogának átadásánál, az előzetes egyetértési kérelem kezdeményezésekor a BM-et a BM Műszaki Főosztály vezetője képviseli. A felhatalmazással kapcsolatban a (7) bekezdésben foglaltak az irányadók.”
„(6) A casco keretet a pénzügyi tervezési időszakban, az előző évi keret alapulvételével, a casco biztosítással nem rendelkező szolgálati járművek számának, a szolgálati járműállomány összetétele megváltozásának megfelelően, a casco biztosítással nem rendelkező gépjárművekben bekövetkezett károk mértékére figyelemmel, számításokkal alátámasztva kell módosítani.”
„d) ha casco biztosítás díja nem központi költségvetési szerv pénzügyi előirányzatának terhére kerül kiegyenlítésre.”
„(1) A középirányító szervnek, a más irányítási jogokat gyakorló szervnek és a közvetlen fejezeti irányítású költségvetési szervnek a saját, valamint az irányításához tartozó gazdasági szervezettel rendelkező költségvetési szervének a rendkívüli eseményről eseti, az egyéb vagyontárgyat érintő rendkívüli eseményekről éves összegző, a szolgálati járművet érintő káreseményről – értékhatártól függetlenül – éves összegző jelentést kell készítenie.”
„(3) A rendkívüli eseményről szóló eseti jelentést a rendkívüli esemény bekövetkezésétől számított 24 órán belül, az egyéb vagyontárgyat érintő rendkívüli eseményekről szóló éves összegző, valamint a szolgálati járművet érintő káreseményről szóló – értékhatártól független – éves összegző jelentést a tárgyévet követő január 15-ig a BM Műszaki Főosztály útján a BM gazdasági helyettes államtitkár részére kell megküldeni.”
„(6) Az egyéb vagyont érintő rendkívüli eseményekről szóló összegző éves jelentésnek az egyéb vagyonban bekövetkezett káresemény megnevezését, egyedi kárértékét, összesített kárértékét biztosító általi megtérítés értékét kell tartalmaznia éves költségvetési számviteli szemléletben.”
„(6a) A szolgálati járművet érintő káreseményekről szóló éves összegző jelentésnek
a) a gépjárműlopások darabszámát, összesített kárértékét;
b) a gépjárműtotálkárok darabszámát, összesített kárértékét;
c) a gépjárművekkel kapcsolatosan bekövetkezett káresemény darabszámát, összesített kárértékét;
d) a biztosító általi megtérítés értékét
kell tartalmaznia értékhatártól függetlenül, éves költségvetési, számviteli szemléletben.”
„(3) A kezdeményező szerv a tervezett közbeszerzések, szerződéskötések és szerződésmódosítások előterjesztéseit – az (5) bekezdésben meghatározott beszerzés kivételével – és a 320/2015. (X. 30.) Korm. rendelet mellékletét képező kitöltött formanyomtatványokat, valamint előterjesztésre jogosultjainak nevét, elérhetőségét, aláírásmintáját a szolgálati út betartásával elektronikus úton megküldi a BM KF-nek a kozbesz.eng@bm.gov.hu e-mail címre.”
„(3a) A kezdeményező szerv az adott évi közbeszerzési tervét és annak valamennyi módosítását, valamint a közbeszerzési szabályzatát a 320/2015. (X. 30.) Korm. rendeletnek megfelelően közvetlenül megküldi a Miniszterelnökség részére, és egyúttal a szolgálati út betartásával, a középirányító szerven, a más jogokat gyakorló szerven keresztül elektronikus úton tájékoztatásul megküldi a BM KF-nek a kozbesz.eng@bm.gov.hu e-mail címre. A kezdeményező szerv az adott évi közbeszerzési tervét a Miniszterelnökség részére legkésőbb március 31-ig küldi meg. (3b) A kezdeményező szerv a 459/2016. (XII. 23.) Korm. rendelet 4. § (1) bekezdése szerinti adatszolgáltatást közvetlenül megküldi a Miniszterelnökség részére, és egyúttal a szolgálati út betartásával, a középirányító szerven, a más jogokat gyakorló szerven keresztül elektronikus úton tájékoztatásul megküldi a BM KF-nek a kozbesz.eng@bm.gov.hu e-mail címre.”
„(7) A BM KF továbbítja a 42. § (3) és (4) bekezdésében foglalt dokumentumokat a BM gazdasági helyettes államtitkára részére előzetes jóváhagyás céljából. Az előzetes jóváhagyást a BM KF továbbítja a kezdeményező részére elektronikus úton. Az előzetes jóváhagyás kézhezvételét követően töltheti fel a kezdeményező a közbeszerzési dokumentumokat a Miniszterelnökség által működtetett Egységes Monitoring és Információs Rendszerbe (a továbbiakban: EMIR).”
„(7a) A 320/2015. (X. 30.) Korm. rendelet 5. § (1a) bekezdésében foglaltak szerinti eljárás esetén a kezdeményező a közbeszerzési eljárás megindítását megelőzően kezdeményezi a BM gazdasági helyettes államtitkára előzetes jóváhagyását, az EMIR rendszerbe történő feltöltésre a jóváhagyást követően kerülhet sor.
„43. § A költségvetési szervek kiadási előirányzatai, valamint a fejezeti kezelésű előirányzatok terhére utalványozni csak ellenjegyzést követően lehet. Az utalvány ellenjegyzője a fejezeti kezelésű előirányzatok tekintetében a BM gazdasági helyettes államtitkár által írásban kijelölt személy, illetve a költségvetési szervek esetében a gazdasági vezető vagy az általa írásban kijelölt személy, aki a pénzügyi ellenjegyzésre vonatkozó szabályok megfelelő alkalmazásával az utalvány ellenjegyzése során meggyőződik arról, hogy a teljesítés igazolása és az érvényesítés megtörtént-e.”
„(2) Az utasításnak a Belügyminisztérium fejezet költségvetési gazdálkodásának rendjéről szóló 4/2015. (IV. 10.) BM utasítás módosításáról szóló 14/2017. (V. 31.) BM utasítással (a továbbiakban: Módr.) megállapított rendelkezéseit a Módr. hatálybalépésekor folyamatban lévő ügyekre is alkalmazni kell.”
b) 3. § (3) bekezdésében a „PEF-fel” szövegrész helyébe a „KF-fel vagy a BM Pénzügyi Erőforrás-gazdálkodási Főosztállyal (a továbbiakban: BM PEF)” szöveg,
c) 4. §-ában a „BM Informatikai Főosztály, a BM Személyügyi Főosztály” szövegrész helyébe a „BM Informatikai Főosztály, a BM KF, a BM Személyügyi Főosztály” szöveg,
d) 6. §-ában a „középirányító szerv az irányítása alá” szövegrész helyébe a „középirányító szerv, a más irányítási jogokat gyakorló szerv az irányítása, fenntartása alá” szöveg,
e) 6. § c) pont cc)–cd) alpontjában, 7. § (3) bekezdésében, 8. § (1)–(2) és (4)–(5) bekezdésében, 9. § (2) bekezdésében, 12. § (1)–(2) bekezdésében, 13. § (2) bekezdés a) pontjában és (3)–(5) bekezdésében, 14. §-ában, 17. § (1) és (4) bekezdésében, 18. § (2)–(3) bekezdésében, 20. § (1) és (4)–(6) bekezdésében, 22. § (2) bekezdésében, 27. § (5)–(6) bekezdésében, valamint 42. § (6) bekezdésében a „PEF” szövegrész helyébe a „KF” szöveg,
h) 6. § d) pontjában az „a költségvetési szervek és a fejezeti kezelésű előirányzatok” szövegrész helyébe az „a költségvetési szervek és a szakmai kezelésükben lévő fejezeti kezelésű előirányzatok” szöveg,
j) 21. §-ában a „kezdeményező költségvetési szerv” szövegrész helyébe a „kezdeményező” szöveg,
n) 30. § (3) bekezdésében az „a felügyeletet ellátó” szövegrész helyébe az „a felügyeletet vagy irányítást ellátó” szöveg,
o) 30. § (8) bekezdésében a „jogügyletet” szövegrész helyébe a „vagyonkezelési szerződés kézhezvételét” szöveg,
q) 39. § (4) bekezdésében az „állapítanak meg.” szövegrész helyébe az „állapítanak meg. Ebből a keretből a jogszabályoknak megfelelő pénzügyi átcsoportosítással az ellopott vagy totálkárt szenvedett szolgálati jármű pótlása is finanszírozható.” szöveg,
r) 25. alcím címében az „események jelentése” szövegrész helyébe az „események jelentése, összegző jelentés” szöveg,
t) 40. § (8) bekezdésében a „Nemzetbiztonsági Szakszolgálat és az Alkotmányvédelmi Hivatal” szövegrész helyébe a „Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, az Alkotmányvédelmi Hivatal, valamint a Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemző Központ” szöveg,
28. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.