• Tartalom

273/2017. (IX. 20.) Korm. rendelet

273/2017. (IX. 20.) Korm. rendelet

a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 290/2011. (XII. 22.) Korm. rendelet módosításáról1

2017.09.21.

A Kormány a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény 81. § (1) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § A honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 290/2011. (XII. 22.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Hvt.vhr.) 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

4. § A parlamenti államtitkár
a) irányítja a honvédelemért felelős miniszter által vezetett minisztérium (a továbbiakban: minisztérium) kiemelt rendezvényeinek előkészítésével és lebonyolításával kapcsolatos feladatokat,
b) irányítja a társadalmi kapcsolattartással, így különösen a Honvédség érdekképviseleti szerveivel, a Honvédelmi Sportszövetséggel történő együttműködéssel, a magyarországi vallási felekezetekkel történő kapcsolattartással, a katonai hagyományőrzéssel, a katonai emlékhely- és hadisírgondozással, továbbá a kulturális és katonai pályára irányítással összefüggő feladatokat ellátó felsőoktatási és köznevelési intézmények e tevékenységének elősegítésével, az ágazati rehabilitációs feladatok támogatásával kapcsolatos feladatokat,
c) irányítja az ifjúságpolitika és az esélyegyenlőség Honvédséget érintő felső szintű feladatainak végrehajtását,
d) felügyeli a Tábori Lelkészi Szolgálat hivatali működését, és
e) – át nem ruházható jogkörben – jóváhagyja az irányítása alá tartozó honvédségi szervezetek szervezeti és működési szabályzatát.”

2. § A Hvt.vhr. 5. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A közigazgatási államtitkár hivatali felettese a minisztérium hivatali szervezete és a miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetek személyi állományának.”

3. § (1) A Hvt.vhr. 6. § (1) bekezdése a következő 6a. ponttal egészül ki:

(A közigazgatási államtitkár szakirányítja)

„6a. az integritásfejlesztéssel kapcsolatos tevékenységet, ideértve a korrupció elleni tevékenység ágazati összehangolását,”

(2) A Hvt.vhr. 6. § (1) bekezdés 9. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A közigazgatási államtitkár szakirányítja)

„9. a humánpolitikai intézmény- és eszközrendszerrel, így különösen az illetmény- és juttatási rendszerrel, a rekonverzió elveivel, a hosszú távú humánpolitikai intézkedésekkel összefüggő feladatok végrehajtását,”

(3) A Hvt.vhr. 6. § (1) bekezdése a következő 18a. ponttal egészül ki:

(A közigazgatási államtitkár szakirányítja)

„18a. a védelmi tervezés felső szintű feladatait,”

(4) A Hvt.vhr. 6. § (1) bekezdés 20. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A közigazgatási államtitkár szakirányítja)

„20. a NATO és az Európai Unió keretében vállalt haderőfejlesztés Honvédséget érintő felső szintű feladatainak végrehajtását,”

4. § A Hvt.vhr. 7. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

„(3) A helyettes államtitkárok jóváhagyják az irányításuk alá tartozó, illetve a szakmai irányításuk alá tartozó szakterülethez kapcsolódó honvédségi szervezetek szervezeti és működési szabályzatát. E jogkörüket másra nem ruházhatják át.”

5. § A Hvt.vhr. 8. § (1)–(3) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(1) A jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkár felelősségi körébe tartozik a 6. § (1) bekezdés 10–11., 13–17. és 36–43. pontjában meghatározott szakterületek szakmai irányítása.
(2) A védelempolitikáért felelős helyettes államtitkár felelősségi körébe tartozik a 6. § (1) bekezdés 18., 19–21. pontjában meghatározott szakterületek szakmai irányítása.
(3) A védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkár felelősségi körébe tartozik a 6. § (1) bekezdés 6., 18a., 22–32. és 34. pontjában meghatározott szakterületek szakmai irányítása.”

6. § A Hvt.vhr. 9. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A Honvéd Vezérkar főnökét távolléte, akadályoztatása esetén a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese vagy a Honvéd Vezérkar főnöke által kijelölt csoportfőnök helyettesíti.”

7. § (1) A Hvt.vhr. 10. § (1) bekezdés f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A Honvéd Vezérkar főnöke szakirányítja)

f) az ágazati egészségügyi hatósági hatáskörök kivételével a Honvédség egészségügyi tevékenységével,”

(kapcsolatos felső szintű feladatok végrehajtását.)

(2) A Hvt.vhr. 10. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A Honvéd Vezérkar főnöke az (1) bekezdés f) pontja szerinti szakterület szakirányítását a Honvédség kijelölt parancsnoka, vezetője útján, az (1) bekezdés g) és h) pontja szerinti szakterület szakirányítását pedig a Honvéd Vezérkar főnökének a minisztérium szervezeti és működési szabályzatában kijelölt helyettese útján gyakorolja.”

8. § (1) A Hvt.vhr. 11. § (1) bekezdés 6. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A Honvéd Vezérkar főnöke a katonai-szakmai követelmények érvényre juttatásáért viselt felelősségi körében)

„6. irányítja a híradó, informatikai és információvédelmi stratégia és szolgáltatási rendszer kialakítását, a Magyar Honvédség Kormányzati Célú Elkülönült Hírközlő Hálózata, valamint a Magyar Honvédség Vezetési Információs Rendszere tervezését, fejlesztését, a szolgáltatások folyamatos biztosítását, üzemeltetését, fenntartását, a minisztériumot érintő elektronikus ügyintézéshez és a bizalmi szolgáltatásokhoz kapcsolódó közigazgatási és a honvédségi kötelezettségekből származó informatikai, a Honvédség elektronikus ügyintézését támogató infokommunikációs szolgáltatások kialakítását, működtetését, a kormányzati informatikai integráció biztosításával kapcsolatos fejlesztési és koordinációs feladatokat,”

(2) A Hvt.vhr. 11. § (1) bekezdése a következő 14a. ponttal egészül ki:

(A Honvéd Vezérkar főnöke a katonai-szakmai követelmények érvényre juttatásáért viselt felelősségi körében)

„14a. a parlamenti államtitkár 4. § b) pontja szerinti irányítási hatáskörét nem érintve ellátja a katonai szervezeteket érintő végrehajtási feladatok előkészítésével és koordinációjával kapcsolatban hatáskörébe tartozó feladatokat, így végzi különösen az önkéntes tartalékos rendszer tiszt- és altisztképzésével, szakkiképzési és távoktatási rendszerével, motivációs és ösztöndíjrendszerével, a kadétrendszerhez kapcsolódó képzésekkel, a hadtudományi kutatás-fejlesztéssel összefüggő katonai követelmények meghatározásával és a katonai szervezetek tudományos tevékenységével, valamint a katonai pályára irányítással, a honvédelmi neveléssel, a katonai emlékhely- és hadisírgondozással, a Honvédelmi Sportszövetséggel és más társadalmi szervezetekkel összefüggő feladatokat,”

9. § A Hvt.vhr. 13. §-a a következő (4) és (5) bekezdéssel egészül ki:

„(4) A Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) szerinti középirányító szerve az alárendeltségébe tartozó – költségvetési szervként működő – katonai szervezeteknek.
(5) A Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság a (4) bekezdés szerinti középirányító szervként – ha törvény vagy kormányrendelet eltérően nem rendelkezik –
c) – a költségvetési szerv tevékenységének törvényességi és szakszerűségi ellenőrzése (ide nem értve a költségvetési szerv tevékenységének a pénzügyi ellenőrzését) kivételével – az Áht. 9. § e) pontjában és
meghatározott irányítási hatásköröket gyakorolja.”

10. § A Hvt.vhr. 13/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

13/A. § (1) A Honvédség hadrendje szerinti más magasabb szintű parancsnokság vezeti az alárendeltségébe tartozó katonai szervezetek tevékenységét.
(2) Az önkéntes tartalékosok területvédelmi feladatokra történő felkészítését végző, a Honvédség hadrendje szerinti más magasabb szintű parancsnokság szervezeti felépítése többszintű, központi és területi elvű vezetési funkciót ellátó és egyéb szaktevékenységet folytató szervezeti elemekre tagozódhat.
(3) A Honvédség hadrendje szerinti más magasabb szintű parancsnokság parancsnoka jóváhagyja – a köznevelési feladatokat ellátó katonai szervezet kivételével – az alárendeltségébe tartozó katonai szervezetek szervezeti és működési szabályzatát. E jogkörét másra nem ruházhatja át.
(4) A Honvédség hadrendje szerinti más magasabb szintű parancsnokság az Áht. szerinti középirányító szerve az alárendeltségébe tartozó – költségvetési szervként működő – katonai szervezeteknek.
(5) A Honvédség hadrendje szerinti más magasabb szintű parancsnokság a (4) bekezdés szerinti középirányító szervként – ha törvény vagy kormányrendelet eltérően nem rendelkezik –
c) – a költségvetési szerv tevékenységének törvényességi és szakszerűségi ellenőrzése (ide nem értve a költségvetési szerv tevékenységének a pénzügyi ellenőrzését) kivételével – az Áht. 9. § e) pontjában és
meghatározott irányítási hatásköröket gyakorolja.”

11. § A Hvt.vhr. 20. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A felkészítésen részt vesz)

c) az emberi erőforrások minisztere által kijelölt szervezetek területi és helyi szervezeti egységeinek teljes állománya,”

12. § A Hvt.vhr. 61/A. § (1) bekezdésében és 61/B. § (1) bekezdésében a „Honvédelmi Minisztérium” szövegrész helyébe a „minisztérium” szöveg lép.

13. § Hatályát veszti a Hvt.vhr.

a) 6. § (1) bekezdés 18. pontjában az „és a védelmi tervezés” szövegrész,

b) 59. § (3) bekezdésében és 75. § b) pontjában a „honvédelemért felelős miniszter által vezetett” szövegrész.

14. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

1

A rendelet a 2010: CXXX. törvény 12. § (3) bekezdése alapján hatályát vesztette 2017. szeptember 22. napjával.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére