10/2018. (V. 30.) BM rendelet
10/2018. (V. 30.) BM rendelet
az Országgyűlési Őrség parancsnoki nyomozásának különös szabályairól
A büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény 866. § (4) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 40. § (1) bekezdés 20. pontjában meghatározott feladatkörömben eljárva – a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 109. § 1. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró igazságügyi miniszterrel egyetértésben, a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény 866. § (4) bekezdés a) pontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Országgyűlés elnöke véleményének kikérésével – a következőket rendelem el:
1. A nyomozótiszt
1. § (1) Az Országgyűlési Őrség hivatásos állományának tagja (a továbbiakban: országgyűlési őr) ellen indított katonai büntetőeljárásban – ha a nyomozást nem a büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény (a továbbiakban: Be.) 700. § (1) bekezdése alapján a katonai büntetőeljárásban eljáró ügyész (a továbbiakban: ügyész) végzi – nyomozótisztként
a) a fegyelmi ügyek vizsgálatát önálló munkaköri feladatként ellátó vagy
b) a jogi egyetemi, a Rendőrtiszti Főiskolán vagy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karán szerzett felsőfokú végzettséggel rendelkező, érdemi ügyintézői munkakört betöltő
azon országgyűlési őr járhat el, akit az Országgyűlési Őrség parancsnoka (a továbbiakban: parancsnok) e feladatok ellátásával írásban megbízott.
(2) A munkaköri leírásban a nyomozótiszti feladatok ellátását szerepeltetni kell.
(3) A nyomozótiszti megbízás megszűnik, ha azt a parancsnok írásban visszavonja.
(4) A nyomozótiszti megbízásról, valamint a megbízás visszavonásáról a parancsnok az ügyészt a döntést követő 8 napon belül értesíti.
2. § A nyomozótisztek rendszeres, szervezett szakmai képzéséről a parancsnok, valamint az ügyészség gondoskodik. A képzéshez, valamint a nyomozótiszti feladat ellátáshoz szükséges feltételeket a parancsnok biztosítja.
3. § (1) A nyomozás elrendelésekor a parancsnok – ha nem személyesen jár el – kijelöli az ügyben eljáró nyomozótisztet.
(2) A nyomozótiszt a nyomozás megindulásától folyamatosan végzi azokat az eljárási cselekményeket, amelyek nem tartoznak a parancsnok kizárólagos döntési hatáskörébe. A Be. 708. §-a szerinti határozatok, előterjesztések tervezeteit a nyomozótiszt készíti el.
(3) A nyomozótiszt a parancsnokot minden lényeges körülményről tájékoztatja.
2. A parancsnoki nyomozás különös szabályai
4. § Az újabb bűncselekmények megelőzése érdekében a nyomozás során fokozott figyelmet kell fordítani a bűncselekmény elkövetését elősegítő vagy megkönnyítő okok, körülmények felderítésére.
5. § A nyomozás során be kell szerezni és az ügyirat részeként kell kezelni
a) a terhelt minősítését, a dicséreteiről és fenyítéseiről szóló kimutatást, továbbá
b) a pénzügyi szervnek a terhelt illetményéről szóló igazolását.
6. § Ha a parancsnok az általános megelőzés, a katonai rend és fegyelem megszilárdítása érdekében indokoltnak tartja, hogy a bíróság a tárgyalást a Be. 509. § (2) bekezdése alapján ne a bíróság hivatalos helyiségében, hanem az Országgyűlési Őrség hivatalos helyiségében tartsa meg, ennek indítványozására az ügyésznek javaslatot tesz.
7. § Ha a folyamatban lévő parancsnoki nyomozás során olyan adat merül fel, amely alapján a parancsnok megítélése szerint előkészítő eljárás lefolytatásának lenne helye, a parancsnok előkészítő eljárást kezdeményezhet a lefolytatásra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező szervnél.
3. Záró rendelkezések
8. § Ez a rendelet 2018. július 1-jén lép hatályba.
9. §1
A 9. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás