39/2018. (XI. 15.) HM utasítás
39/2018. (XI. 15.) HM utasítás
az Észak-atlanti Szerződés Szervezete Biztonsági Beruházási Programja nemzeti feladatainak végrehajtásáról
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja, valamint a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 290/2011. (XII. 22.) Korm. rendelet 2. § (5) bekezdés j) pontja alapján a következő utasítást adom ki:
1. Általános rendelkezések
1. §1 Az utasítás hatálya a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a honvédelemért felelős miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetekre, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatra (a továbbiakban: KNBSZ), a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) Parancsnokságára (a továbbiakban: MHP), valamint az alárendeltségébe tartozó katonai szervezetekre (a továbbiakban együtt: honvédelmi szervezetek) terjed ki.
2. §2 A szövetségi katonai védelmi képességek fejlesztése érdekében az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (a továbbiakban: NATO) Biztonsági Beruházási Programja (a továbbiakban: NSIP) keretében kidolgozott és jóváhagyott beruházások, valamint képességcsomagban, annak kiegészítésben, önálló feladatban vagy kis munkában (a továbbiakban együtt: képességcsomag) szereplő projektek tervezésével, megvalósításuk megszervezésével, végrehajtásával, elszámolásával és fejezeti szintű ellenőrzésével – ide nem értve a fejezeti szintű államháztartási belső ellenőrzési tevékenységet – kapcsolatos tevékenységek felügyeletét, szakirányítási jogkörében a HM közigazgatási államtitkára (a továbbiakban: HM KÁT) látja el.
3. §3 A HM Biztonsági Beruházási Munkacsoport (a továbbiakban: Munkacsoport) testületként működő, a képességcsomaggal vagy a projektekkel kapcsolatban javaslattevő és a miniszter vagy a jogszabályban vagy a közjogi szervezetszabályozó eszközben kijelölt vezető jóváhagyását igénylő kérdésekben döntéselőkészítő szervezet, melynek vezetője a HM KÁT.
4. § (1) Az NSIP nemzeti feladatai tervezését, végrehajtásuk egyes részfeladatainak kidolgozását, irányítását, költségeinek tervezését, kezelését, finanszírozását, időszakos elszámolását, valamint a megvalósult projektek NATO Erőforrás Hivatal (a továbbiakban: NOR) útján a NATO Beruházási Bizottság (a továbbiakban: IC) részére történő műszaki átadását és a NATO Nemzetközi Számvevő Testülete (a továbbiakban: IBAN) részére történő végleges pénzügyi elszámolását a HM Védelemgazdasági Hivatal (a továbbiakban: HM VGH) végzi.
(2) Az NSIP-val kapcsolatos kérdésekben a HM VGH a NATO érintett szervezeteiben közvetlenül vagy Magyarország Állandó NATO Képviseletének Védelempolitikai Részlege útján közvetve – a NATO és EU együttműködésre kijelölt személyek képviseleti felhatalmazásáról szóló 71/2013. (XI. 29.) HM utasításban (a továbbiakban: Képviseleti HM utasítás) foglaltak figyelembevételével – képviseli a HM-et.
5. § Az utasítás alkalmazásában
a) NSIP éves költségterve: az NSIP éves feladatai végrehajtásához szükséges képességcsomagonként, projektenként és feladatsorosan – továbbá az elemi költségvetés és a költségterv közötti összhang biztosítása érdekében összesítve, előirányzatonkénti, valamint rovatonkénti bontásban – összeállított terv, amely tartalmazza az IC által jóváhagyott projektekre a költségvetési támogatást és a NATO-tagállamok éves hozzájárulását, továbbá a tárgyévet megelőző évek maradványát (a továbbiakban együtt: NSIP források);
b) ingó eszköz: az ingatlanok és a kapcsolódó vagyoni értékű jogok, befektetett pénzügyi eszközök, valamint értékpapírok kivételével, az államháztartás számviteléről szóló 4/2013. (I. 11.) Korm. rendelet szerint a nemzeti vagyonba tartozó befektetett eszközök és forgóeszközök.
2. A képességcsomagokhoz történő csatlakozás előkészítésének, jóváhagyásának
és megvalósításának rendje
6. § (1) A NATO képesség követelmény felülvizsgálatát és a képesség felmérés elemzését követően a NATO Stratégiai Parancsnokságokon kialakításra tervezett vagy fejlesztés alatt álló képességcsomagokról a 30. § (2) bekezdés a) pontja szerinti nemzeti képviselők vagy a nemzeti képviselők által kapott információk alapján a HM VGH tájékoztatást nyújt a Munkacsoport részére.
(2) A képességcsomaghoz történő csatlakozásról – a Munkacsoport javaslatát figyelembe véve – a miniszter dönt.
(3) Több országot érintő fejlesztési program esetén, az érintett országok egyetértésével és a miniszter engedélyével Nemzetközi Programiroda hozható létre.
7. § (1) Az Észak-atlanti Tanács által jóváhagyott és az IC részére megvalósításra átadott képességcsomagokban szereplő magyarországi projektek képezik a HM fejezet NSIP költségvetési javaslatának és éves költségtervének az alapját.
(2) A NOR-hoz benyújtott és – az IC általi – jóváhagyásra váró képességcsomag alapján a HM VGH indokolt esetben előterjeszti az IC részére az előzetes tervezésre vonatkozó forrásigényt, az előtervezési alapot. A jóváhagyott előtervezési alap a megvalósítandó projekt mérnök-műszaki feladatok megkezdésének fedezetét biztosítja. Rendkívüli esetben a mérnök-műszaki munkálatok megkezdésének fedezetét forrás-, illetve előirányzat-átcsoportosítással kell biztosítani.
(3) Ha a miniszter döntése alapján Magyarország csatlakozni kíván egy kialakítás alatt álló képességcsomaghoz, azonban a projektek megkezdése annak jóváhagyása előtt szükségessé válik, a HM VGH – az IC-be delegált nemzeti képviselő útján – nemzeti előfinanszírozási bejelentést tesz az IC részére.
(4) A jóváhagyott képességcsomagra vonatkozóan a NOR által projektenkénti bontásban összeállított programmegvalósítási terv (a továbbiakban: PMT) szerint a tárgyévet követő NSIP költségvetési terv – figyelembe véve az IC félévenkénti, március és szeptember hónapokban történő pénzügyi felülvizsgálatát – véglegesítésre, a további évek költségvetési terve pedig pontosításra kerül.
(5) A HM VGH a képességcsomag (1)–(4) bekezdések szerinti jóváhagyási folyamatáról, valamint azok végrehajtásának helyzetéről a Munkacsoport részére tájékoztatást nyújt.
8. § (1)4 A képességcsomag végrehajtásának alapdokumentuma a PMT, amelyben rögzíteni kell az egyes projektek megkezdésének, végrehajtásának és befejezésének idejét, valamint erőforrás igényét.
(2) A PMT alapján a HM VGH
a) az általa elkészített, a Munkacsoport által elfogadott és a Képviseleti HM utasítás szerint felhatalmazás kiadására jogosult személy által jóváhagyott
aa) előzetes, vagy
ab) – ha az elkészült vagy folyamatban lévő magyar beruházás NSIP-ba történő bevonásáról döntés születik – utólagos költségbecslést (a továbbiakban együtt: költségbecslés) az IC képviselő útján megküldi a NOR részére felülvizsgálat és az IC általi jóváhagyás céljából;
b) az IC általi jóváhagyást követően
ba)5 az előzetes költségbecslést megküldi – az MHP logisztikai haderőnemi szemlélő útján – az MHP Logisztikai és Gazdálkodási Csoportfőnökség részére a képességcsomag keretében megvalósuló beruházás teljes életciklusára becsült logisztikai fenntartási és működési kiadások – ideértve az időszakos ellenőrző mérésekkel és biztonsági felülvizsgálatokkal kapcsolatos költségeket is – megtervezése céljából, és
bb)6 nemzetközi vagy nemzeti tendereljárást indít – az NSIP beszerzési eljárási szabályainak, a NATO Biztonsági Beruházási Program keretében megvalósuló beszerzésekre vonatkozó részletes szabályokról szóló 109/2012. (VI. 1.) Korm. rendelet (a továbbiakban: NSIP beszerzési Korm. rendelet), valamint a honvédelmi szervezetek beszerzéseit szabályozó közjogi szervezetszabályozó eszköz rendelkezéseinek megfelelően – a képesség megvalósítására;
c) a NATO által üzemeltetett, a programokra vonatkozó adatokat tartalmazó informatikai rendszeren keresztül
ca) értesíti a NOR-t a megkötött szerződésekről,
cb) folyamatosan adatot szolgáltat a NOR részére a projektek végrehajtásának helyzetéről,
cc) jelentést küld a NOR részére a projekt teljes megvalósításáról, legkésőbb a munkák befejezését követő 6. hónapig, és kezdeményezi a közös záró átvételi szemlét, és
cd) kezdeményezi az átvételi szemledokumentum alapján az IBAN-nál a projekt pénzügyi elszámolását, ellenőrzését, és a projekt lezárására vonatkozó dokumentum, a pénzügyi teljesítésről szóló záró igazolás kiadását.
(3) A NATO közös forrásokat nem igénylő programok esetén a HM VGH előzetes költségbecslést készít.
9. § A közös záró átvételi szemlét igazoló dokumentum IC általi jóváhagyását követően, a projekt keretében közös finanszírozással megvalósult létesítmény és beszerzett eszközök képessége NATO-nyilvántartásba kerül.
3. A Munkacsoport feladatai és működési rendje
10. § A Munkacsoport feladata
a) javaslattétel azon szövetségi védelmi képességfejlesztésekhez történő csatlakozásra, amelyek illeszthetőek a tervezett vagy végrehajtás alatt álló szakterületi, nemzeti finanszírozású programokhoz, valamint
b) a programok
ba)7 költségbecslésének elfogadása,
bb) megvalósításának helyzetéről szóló időszaki beszámolók elfogadása, és
bc) megvalósításához kapcsolódó egyéb döntések meghozatala vagy előkészítése.
11. §8 A Munkacsoport állandó tagjai:
a) a HM VGH főigazgatója,
b) a HM Vagyonfelügyeleti Főosztály (a továbbiakban: HM VFF) főosztályvezetője,
c) a HM Gazdasági Tervezési és Szabályozási Főosztály (a továbbiakban: HM GTSZF) főosztályvezetője,
d) a HM Védelempolitikai Főosztály főosztályvezetője,
e) a HM Közigazgatási Államtitkári Titkárság titkárságvezetője,
f) az MHP érintett haderőnemi szemlélője,
g) az MHP csoportfőnökei és
h) az MH Logisztikai Központ parancsnoka
vagy az általuk kijelölt személy.
12. § A Munkacsoport szükség szerint, de félévente legalább egy alkalommal ülésezik. A költségvetési év első ülését oly módon kell tervezni, hogy a 23. § a) pontja szerinti jelentés elfogadására a Munkacsoportnak kellő idő álljon rendelkezésre.
13. § A Munkacsoport
a) tagjai szavazati joggal rendelkeznek,
b) vezetőjének és tagjainak egyenlő szavazati joguk van, szavazategyenlőség esetén a Munkacsoport vezetőjének szavazata dönt,
c)9 vezetőjének távolléte esetén az általa kijelölt személy, a b) pont szerinti jogosultsággal vezeti az üléseket, és
d) tagjait távollétükben írásban kijelölt képviselőjük helyettesítheti, további résztvevők meghívására a Munkacsoport részére benyújtott előterjesztés tárgyától, valamint az ülések témájától függően kerülhet sor.
14. § A Munkacsoport titkársági teendőit a HM VGH látja el, amelynek feladata a Munkacsoport
a) vezetőjének jóváhagyásával az ülések összehívása,
b) tagjai javaslatainak és a döntést vagy jóváhagyást igénylő kérdések figyelembevételével az ülések napirendi pontjainak, valamint az azokhoz kapcsolódó háttérdokumentáció összeállítása és kiküldése az ülés résztvevői részére,
c) üléseiről készült jegyzőkönyv összeállítása és megküldése az ülés résztvevőinek,
d) tagjai, valamint a miniszter részére előterjesztések, jelentések összeállítása, és
e) tagjaival és a nemzeti képviselőkkel történő kapcsolattartás.
15. § (1) A kidolgozás és a felülvizsgálat alatt lévő képességcsomagok elemzése, értékelése során
a) a Munkacsoport titkársága a nemzeti képviselőktől kapott NATO dokumentumokat szakterület szerint továbbítja az illetékes tagok részére, akik a képességcsomagokról beérkezett információk alapján szakterületi jelentést készítenek, amelyet a Munkacsoport az ülésén megvitat;
b) a Munkacsoport a tagok által előterjesztett, a képességcsomagokról készült szakterületi jelentéseket megvizsgálja, és az egyes képességcsomagokkal kapcsolatban kialakítja az előzetes nemzeti álláspontot;
c) a képességcsomag vizsgálata kiterjed
ca) az abban szereplő szövetségi védelmi képesség kialakításának a nemzeti védelmi képességekre gyakorolt hatására,
cb) az ahhoz kapcsolódó, várhatóan Magyarországon megvalósuló fejlesztési program becsült nemzeti erőforrás igényére,
cc) a tervezés vagy a megvalósítás alatt lévő nemzeti védelmi programok a kidolgozás vagy előkészítés alatt álló képességcsomaghoz illeszthetőségére,
cd) a más minisztériumok hatáskörét érintő szakmai kérdésekre és
ce) a képességcsomaghoz tartozó esetleges nemzeti beruházások megvalósításának helyzetére;
d) ha a képességcsomagok kialakításához vagy az azokban való részvételhez kapcsolódó magyar álláspont a HM hatáskörét meghaladja, a Munkacsoport vezetője az egységes nemzeti álláspont kialakítása érdekében egyeztetést kezdeményez az érintett minisztériumokkal.
(2)10 A képességcsomagok elemzését követően a Munkacsoportülésen elhangzottak alapján a Munkacsoport titkársága a miniszter részére jelentést állít össze, amely tartalmazza a képességcsomag
a) megvalósításához tartozó nemzeti hozzájárulás részletes indokolását,
b) nemzeti költségbecslését, annak a tárca 10 éves stratégiai tervébe és az (1+2) éves rövid távú tervébe történő beilleszthetőségére, valamint szükség esetén a beilleszthetőség érdekében a tervek újratervezésére vonatkozó javaslatot,
c) megvalósításában érintett honvédelmi szervezetek által végrehajtandó feladatokat,
d) előfinanszírozásának bejelentését, amennyiben egy adott képességcsomag nemzeti védelmi ágazati programhoz illeszthető, és
e) vonatkozásában az (1) bekezdés d) pontja szerinti minisztériumok által tett egyetértő nyilatkozatot.
16. § Az Észak-atlanti Tanácshoz jóváhagyásra benyújtott képességcsomagokkal kapcsolatos egységes nemzeti álláspont kialakítása során
a) az illetékes NATO bizottságokhoz jóváhagyásra benyújtott képességcsomagokkal kapcsolatosan a nemzeti képviselőktől beérkező információk, illetve szakterületi jelentések alapján a Munkacsoport az egyes képességcsomagokat érintően nemzeti álláspontot tartalmazó jelentést készít, amelyet jóváhagyás céljából felterjeszt a miniszter részére, és
b) a miniszter által jóváhagyott jelentés alapján az illetékes tagok mandátumot küldenek a szakmai irányításuk alá tartozó nemzeti képviselő részére, aki a miniszter által elfogadott egységes nemzeti álláspontnak megfelelően képviseli a magyar érdekeket.
17. § A 8. § (2) bekezdés a) pontja szerinti eljárásrendben összeállított és elfogadásra benyújtott költségbecslés-tervezet vizsgálata többek között kiterjed arra, hogy a program
a) műszaki tartalma megfelel-e a nemzeti hadműveleti és alkalmazói követelményeknek,
b) nemzeti erőforrás igénye – ideértve a beruházás átvételét követően az üzemeltetéssel és fenntartással kapcsolatos költségvetési előirányzat igényt is – biztosítható-e és a tárca (1+n) évi költségvetési tervébe beállítható-e, és
c) a költségbecslés tartalma és alaki kellékei megfelelnek-e a NATO és nemzeti követelményeknek.
4. A programok költségvetési terve és költségterve összeállításának, gazdálkodásának
és beszámolásának rendje
18. § (1) A programok pénzügyi fedezete egyrészt az Országgyűlés által a HM fejezet költségvetésében – a fejezeti kezelésű előirányzatok között – a Hozzájárulás a NATO Biztonsági Beruházási Programjához költségvetési jogcímcsoporton jóváhagyott előirányzat, másrészt a NATO-tagállamok programokhoz történő éves hozzájárulása.
(2) A HM VGH
a) összeállítja az (1) bekezdés szerinti költségvetési jogcímcsoport éves költségvetési javaslatát,
b) Magyarország tárgyévi központi költségvetéséről szóló törvény hatálybalépését követően – a fejezeti kezelésű előirányzatokkal történő gazdálkodás szabályairól és a költségvetési támogatások biztosításának egyes kérdéseiről szóló HM utasításban meghatározottak szerint elkészíti és jóváhagyásra felterjeszti a programok elemi költségvetési javaslatát, amely tartalmazza az IC által képességcsomagokra lebontott, Magyarországot érintő hazai hozzájárulások költségvetési támogatási előirányzatát és Magyarország más nemzetek programjaihoz történő hozzájárulásának előirányzatait, és
c) a tárgyévben összeállítja a programok éves költségtervét és azt az évente kiadásra kerülő, az intézményi, központi és fejezeti kezelésű előirányzatok költségvetési javaslata elkészítésének és jóváhagyásának eljárásrendjében (a továbbiakban: tervezési körirat) meghatározottak szerint jóváhagyásra felterjeszti.
(3) Az éves költségtervben jóváhagyott kiadásokhoz kapcsolódó NSIP források átcsoportosítását, illetve módosítását
a)11 képességcsomagok között a HM VGH főigazgatójának felterjesztése alapján a HM KÁT engedélyezi,
b) képességcsomagok projektjei között és projekteken belül a feladatok között a HM VGH főigazgatója saját hatáskörben végzi,
c)12 a PMT-ben rögzített kivitelezési munkák határidejének lerövidítése érdekében, az IC által elfogadott előre hozott NATO támogatások esetében a HM VGHÁT engedélyezi.
(4)13 A (2) bekezdés b) pontja szerint összeállított elemi költségvetésben jóváhagyott előirányzatok átcsoportosítását – az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Ávr.) 43. §-ában és a honvédelmi szervezetek működésének az államháztartás működési rendjétől eltérő szabályairól szóló 346/2009. (XII. 30.) Korm. rendelet 7/B. §-ában foglaltak figyelembevételével –
a) a költségvetési kiadások kiemelt előirányzatai között a HM VGH főigazgatójának felterjesztése alapján a miniszter vagy az általa kijelölt személy, és
b) egyéb esetekben a HM VGH főigazgatója
hagyja jóvá.
19. § A HM VGH
a) főigazgatója a jóváhagyott éves költségterv terhére kötelezettséget vállal, és
b) az Ávr. 13. § (3) bekezdése szerinti gazdálkodási szabályzatában kijelölt személy a programokhoz kapcsolódó kötelezettségvállalásokat – a 7. § (2) bekezdése szerinti IC által jóváhagyott előtervezési alapnak, valamint a 8. § (2) bekezdés a) pontja szerint jóváhagyott költségbecslésnek megfelelően összeállított és jóváhagyott éves költségterv, valamint a rendelkezésre álló szabad keretek alapján – ellenjegyzi.
20. § A HM VGH
a) a HM költségvetési fejezet részére a Magyar Államkincstárnál nyitott fejezeti kezelésű előirányzat-felhasználási keretszámlán (a továbbiakban: kincstári számla) végzi a jóváhagyott költségtervben szereplő programokkal kapcsolatos pénzforgalom bonyolítását,
b) a programok megvalósítása során végrehajtja
ba) a kötelezettségvállalások nyilvántartását, és
bb)14 a fejezeti kezelésű előirányzatok teljesítéséhez kapcsolódó befejezetlen beruházások, valamint készletbeszerzések – ingó vagyonelemek esetén az MH Anyagellátó Raktárbázissal (a továbbiakban: MH ARB) egyeztetett eljárásrend szerinti – vagyonnyilvántartásba vételét,
c) a vagyonnyilvántartásban alkalmazott utalványon átadja a b) pont bb) alpontja szerint bevételezett ingó vagyonelemeket az MH ARB részére, és
d)15 végrehajtja a b) pont bb) alpontja szerinti nyilvántartásból az ingatlanokhoz kapcsolódó befejezetlen beruházások központi analitikus nyilvántartásba történő átvezetését.
21. § Az MH ARB az ingó vagyonelemek nyilvántartásba vételéhez – a 20. § b) pont bb) alpontja szerinti eljárásrendben kialakított – adatszolgáltatást teljesít a HM VGH részére.
22. § A HM VGH a kincstári számla forgalmáról
a) a NATO elszámolási rendjéhez igazodó programonkénti és összesített analitikus nyilvántartást vezet,
b) vezetett analitikus nyilvántartásban a HM fejezet költségvetését terhelő, az infrastrukturális feltételek megteremtéséhez szükséges, valamint a nemzeti felelősség keretében megvalósuló beruházásokhoz kapcsolódó kiadásokat külön-külön is kimutatja,
c) az analitikus nyilvántartásokat a tárgyévre vonatkozóan és halmozottan, a program befejezéséig vezeti,
d) vezetett analitikus nyilvántartást a főkönyvi könyveléssel legalább havonként egyezteti,
e) önálló címrend- és forráskódon főkönyvi nyilvántartást vezet, és
f) vezetett főkönyvi könyvelésben a NATO tagállamok hozzájárulásának – kincstári számla analitikus nyilvántartással egyeztetett – év végi záró egyenlegét nemzetközi támogatási programok pénzeszközeként mutatja ki.
23. § A programok megvalósításának helyzetéről a HM VGH
a)16 a HM Közigazgatási Államtitkár (a továbbiakban: HM KÁT) részére március 31-ig felterjeszti a forintalapú pénzügyi elszámolást is tartalmazó éves beszámoló jelentést;
b) a NOR részére
ba) az általa meghatározott határidőre megküldi a negyedéves pénzügyi beszámolót, amely tartalmazza többek között a programok aktualizált költségbecslését, valamint a tagállamok programokhoz történő hozzájárulásának euróban (a továbbiakban: EUR) történő időszakos igénylését, és
bb) a tagállamok programokhoz történő hozzájárulásának negyedéves teljesítéseiről – EUR-ban, valamint az előírt valutanemben – visszaigazolást küld;
c)17 a Hozzájárulás a NATO Biztonsági Beruházási Programjához költségvetési jogcímcsoport előirányzatának felhasználásáról szóló, a zárszámadáshoz kapcsolódó adatszolgáltatását és egyéb a könyvvezetéssel kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettségei teljesítését az évente kiadásra kerülő,
ca) a zárszámadáshoz kapcsolódó adatszolgáltatás elkészítését,
cb) az éves költségvetési beszámoló elkészítésének rendjét és
cc) az időközi mérlegjelentések és költségvetési jelentések elkészítésének rendjét
szabályozó belső rendelkezések vagy köriratok szerint állítja össze és küldi meg.
5. A beruházások hazai átvételének rendje
24. § (1) A programokhoz kapcsolódó önálló beruházások (a továbbiakban: beruházások) befejezését megelőzően a HM VGH
a) az érintett honvédelmi szervezetek bevonásával megkezdi az ingatlanok üzembehelyezési és használatbavételi eljárását,
b) ingó eszköz esetén – a hadfelszerelés rendszerbe kerülésének és rendszerből történő kivonásának rendjéről szóló HM utasítás szerint – a rendszeresítési eljárás megkezdéséhez szükséges dokumentumokat megküldi a hadfelszerelés rendszeresítéséért felelős honvédelmi szervezet részére, és
c)18 a befejezett beruházások üzemeltetéséhez vagy fenntartásához szükséges költségvetési előirányzatok biztosítása érdekében, a tárgyévet megelőző év március 31-ig tájékoztatja az MHP-t a beruházás befejezésének várható idejéről.
(2)19 Az MHP a megvalósuló képesség működtetése és fenntartása érdekében logisztikai szakterületen koordináló feladatot lát el, amelynek keretében
a) tájékoztatja a használatbavételre kijelölt katonai szervezetet, és
b) intézkedik az átvételre kerülő új beruházás becsült üzemeltetési és fenntartási költségvetési előirányzat szükségletének megtervezésére.
(3) A megvalósuló beruházásokhoz kapcsolódó
a)20 a (2) bekezdés b) pontja szerinti adatok alapján összeállított összesített logisztikai költségvetési támogatási igényt az MHP – a HM fejezet költségvetési javaslatának összeállításához szükséges adatszolgáltatás rendjét szabályozó eljárásrendben meghatározottak szerint – megküldi a HM GTSZF részére, és
b) infrastrukturális költségvetési előirányzat-szükségletet a HM VGH saját költségvetésében szerepelteti.
(4) A HM GTSZF a HM fejezet költségvetési javaslatát a (3) bekezdés a) pontja szerinti adatszolgáltatás figyelembevételével állítja össze.
(5) A használatba vett ingatlanok és ingó eszközök üzemeltetési feladatai költségviselésének kezdete a sikeres műszaki átadás-átvétel időpontja.
(6) A beruházások sikeres műszaki átvételét követően a HM VGH
a) a rendelkezésére álló dokumentációk alapján kezdeményezi, illetve végrehajtja a használatba adást vagy átadást a b) és c) pont szerint úgy, hogy annak időbeni végrehajtása biztosítsa a műszakilag átvett, üzembe helyezett ingatlanok vagy ingó eszközök fenntartását és üzemeltetését,
b) ingó eszközök esetén a rendszeresítési vagy alkalmazásba vételi határozat kiadását megelőzően, a szerződés szerinti telepítést és átadást követően kezdeményezi a kijelölt honvédelmi szervezet részére történő átadást vagy használatba adást, és egyidejűleg tájékoztatja a HM VFF-t az állami vagyonkörbe kerülő ingó eszközökről, és
c) ingatlanok vonatkozásában a jogerős használatbavételi engedély megléte esetén végrehajtja a 20. § b) pont bb) alpontja szerint bevételezett és d) pontja szerint átvezetett vagyon üzembe helyezését és használatba adását az objektumot használó honvédelmi szervezet részére.
(7) Amennyiben a (6) bekezdés a) pontja szerinti átadást vagy használatba adást követően csapatpróba végrehajtása szükséges, az ahhoz kapcsolódó közüzemi kiadások fedezetét a HM VGH központi költségvetése, az egyéb kiadások fedezetét a használatba vevő honvédelmi szervezet – vagy annak logisztikai ellátását végző honvédelmi szervezet – intézményi költségvetése biztosítja.
(8)21 Az MH ARB
a) a 20. § c) pontja szerinti utalvány alapján az ingó eszközt vagyonnyilvántartásba veszi,
b) végrehajtja a bevételezett ingó eszközök átadását vagy használatba adását az érintett honvédelmi szervezet részére, valamint a használatba adott ingó eszközök aktiválását az érintett honvédelmi szervezet tájékoztatása alapján,
c) a használatba adott ingó eszközök leltározásához szükséges leltáríveket megküldi a használatba vevő honvédelmi szervezet részére, és
d) az időközi mérlegjelentések és az éves költségvetési beszámoló összeállítása során végzi ezen ingó eszközökkel kapcsolatos beszámolási feladatokat.
(9) Az ingó eszközöket átvevő vagy használatba vevő honvédelmi szervezet vagy annak tájékoztatása alapján a logisztikai ellátását végző honvédelmi szervezet
a) intézményi költségvetésében tervezi az átvett vagy használatba vett eszköz üzemeltetési kiadásait, illetve a központi készlet- és szolgáltatásellátáshoz adatszolgáltatást nyújt az MH ARB, valamint a HM VGH részére, és
b) a használatba vett eszközök esetében végrehajtott leltározásról kiállított leltáríveket az MH ARB részére, az általa meghatározott határidőig visszaküldi.
(10) Az egyes képességcsomagok és programok NATO általi műszaki átvételéről, a közös záró átvételi szemléről szóló dokumentumokat és a pénzügyi teljesítésről szóló záró igazolásokat a HM VGH nyilvántartásba veszi.
(11)22 A használatra átadott objektumok őrzés-védelmi feladatait az MHP tervezi. Az őrzés-védelmi szolgáltatást úgy kell tervezni és megrendelni, hogy a műszaki átadás időpontjára az objektum őrzés-védelme biztosított legyen.
(12) A (8) bekezdés a) pontja szerint nyilvántartásba vett ingó eszközök továbbadása, feleslegessé minősítése és selejtezése a HM VGH előzetes engedélyével hajtható végre.
6. A Nemzeti Adminisztrációs Költség tervezésének, felhasználásának és elszámolásának rendje
25. § NATO beruházás esetén a Nemzeti Adminisztrációs Költség (a továbbiakban: NAK) a HM által NATO-források terhére megvalósítandó programok tényleges kiadásaihoz kapcsolódó, %-os arányban megállapított, az IC által az NSIP költségvetéséből biztosított pénzügyi keret, amely – figyelemmel a 28. §-ban foglaltakra – a programokkal kapcsolatos adminisztrációs és egyéb kiadásokra nyújthat fedezetet, így különösen:
a) szabványadaptálásra, valamint olyan helyszíni szemlék költségeinek fedezetére, amelyek szükségesek a program általános nagyságrendjének, fő alkotóelemeinek és az előzetes nagybani költségbecslés megállapításához;
b) a HM azon fizetési kötelezettségeire, amelyek az átvételi ellenőrzés, illetőleg a program végső átvétele kapcsán merülnek fel;
c) a Nemzetközi Programiroda működéséhez szükséges épület vagy helyiségek vásárlási vagy bérleti költségeire;
d) az összes kapcsolódó szolgáltatás biztosításának, így különösen a pénzforgalom, a könyvvitel, az auditálás, a fordítások és kommunikációs szolgáltatások, az üzemeltetési dokumentáció magyar nyelvre fordításának, valamint a HM VGH kapcsolódó működési költségeire;
e) a programmal kapcsolatos szolgálati utak és szakmai utazások költségeire, továbbá a program megvalósítási folyamatába épített ellenőrzések, helyszíni szemlék és az NSIP végrehajtásában érintett nemzetközi szervezetek utazási és étkezési kiadásaira;
f) az NSIP megvalósításában részt vevő hivatásos és szerződéses katonák, valamint közalkalmazottak személyi járandóságaira és azok járulékaira;
g) a Nemzetközi Programirodánál foglalkoztatottak külszolgálati ellátmányára és annak járulékaira;
h) járművek és eszközök vásárlásának, fenntartásának és üzemeltetésének költségeire;
i) irodai készletek és bútorok beszerzési költségeire;
j) szakértők díjazására;
k) az NSIP-vel kapcsolatos szakmai konzultációk és rendezvények megrendezésére és lebonyolítására.
26. § A HM VGH
a) az intézményi költségvetési javaslata részeként, önálló címrendkódon megtervezi a NAK költségvetését a tervezési köriratban meghatározottak szerint,
b) a NAK forrását az éves költségtervben önálló soron tervezi,
c) a költségvetési év során az intézményi költségvetésében jóváhagyott NAK előirányzatok kiadási előirányzatai teljesítéseihez szükséges pénzeszközt a kiadások figyelembevételével a kincstári számláról az intézményi előirányzat-felhasználási keretszámlára átutalja,
d) analitikus nyilvántartást vezet – az NSIP összes magyarországi programja befejezéséig – halmozottan, programonként és összevontan a NAK felszámításáról, felhasználásáról és maradványáról,
e) a NAK analitikus nyilvántartását szükség szerint, de évente legalább egy alkalommal felülvizsgálja és azt a tényleges felhasználásnak vagy a pénzügyi teljesítésről szóló záró igazolásnak megfelelően pontosítja, és
f)23 a NAK teljesített bevételeiről, valamint kiadásairól az évente kiadásra kerülő, a zárszámadáshoz kapcsolódó adatszolgáltatás, az éves költségvetési beszámoló, az időközi mérlegjelentések és költségvetési jelentések elkészítésének rendjét szabályozó belső rendelkezésekben vagy köriratokban foglaltak szerint számol be.
27. § (1) A NAK terhére a programokkal kapcsolatos, a honvédelmi szervezetek állományát érintő rendezvények, konferenciák megszervezését és a szolgálati utazások előkészítését az 1. melléklet szerinti normák alkalmazásával kell végrehajtani.
(2)24 A programokkal kapcsolatos utazásokat – a (3) bekezdés szerinti eltéréssel – a HM VGH által összeállított és a HM KÁT által a tárgyévet megelőző év december 15-ig jóváhagyott éves utazási terv alapján a HM VGH főigazgatója engedélyezi.
(3)25 A rendkívüli kiutazási engedélyeket legkésőbb a kiutazás megkezdése előtt két nappal a HM KÁT részére kell jóváhagyásra felterjeszteni.
(4) A HM VGH a NAK terhére beszerzett
a) eszközöket vagyonnyilvántartásába bevételezi, és
b) gépjárműveket a honvédségi járművek fenntartásával kapcsolatos feladatok végrehajtásáról szóló 97/2009. (XII. 11.) HM utasítás 9. § (1) bekezdésére figyelemmel átadja az MH ARB részére. Az MH ARB a vagyonnyilvántartásába bevételezett gépjárművet üzemeltetésre kiutalványozza az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár (a továbbiakban: MH BHD) részére.
(5) A NAK terhére beszerzett
a) gépjárművek fenntartását és a HM VGH érdekében történő üzemeltetését – az 1. melléklet 4. pontjának rendelkezéseire figyelemmel – az MH BHD intézményi költségvetése és a központi üzemanyagkeret terhére végzi,
b) gépjárművek által okozott kár a HM fejezetben alkalmazott általános szabályok szerint kerül rendezésre, és
c) eszközök honvédelmi szervezetek részére történő átadását a HM VGH az általános szabályok szerint hajtja végre.
28. § (1)26 A HM VGH a programok költségbecslésében a NAK-ra jóváhagyott összegből tartalékot képez, amely a programok megvalósítása során biztosítja a NAK terhére teljesített személyi kiadások HM fejezetet terhelő járulékainak, a programokban korábban közös finanszírozásra tervezett, de a végső pénzügyi elszámolási, ellenőrzési eljárásban el nem fogadott kifizetések, valamint a felmerülő egyéb rendkívüli kiadások fedezetét. A tartalék összege nem lehet kevesebb a NAK-keret 5%-ánál, melynek felhasználását a HM VGH intézményi költségvetésének jóváhagyása során a HM KÁT, a költségvetési év során pedig – rendkívüli esetekben – a HM KÁT engedélyezi.
(2) A programok NAK felhasználása nem képezi a NATO végső pénzügyi elszámolásának tárgyát, az a HM VGH intézményi költségvetésében kerül elszámolásra.
(3) A HM VGH NSIP feladataihoz szükséges működési és felhalmozási kiadásainak fedezetét részben a HM fejezet egyes előirányzatai, részben a NAK biztosítja, ezért az NSIP összes magyarországi programja befejezését követően a NAK maradványa – ideértve a tartalékot is – átvett pénzeszközként a HM költségvetési fejezet központosított bevételét képezi.
7. A program megvalósításának és pénzforgalmának ellenőrzése
29. § (1) Az NSIP beszerzési Korm. rendelet és a honvédelmi szervezetek beszerzéseit szabályozó közjogi szervezetszabályozó eszköz alapján, a HM VGH a programokkal kapcsolatos kötelezettségek végrehajtását operatív belső kontrollok és intézményi államháztartási belső ellenőrzés keretében ellenőrzi. A programok megvalósításának fejezetszintű államháztartási belső ellenőrzését a HM Belső Ellenőrzési Főosztály végzi.
(2) A felügyeleti ellenőrzésnek vizsgálnia kell különösen a kifizetések és elszámolások szabályosságát és helyességét, az analitikus nyilvántartás számszaki megfelelőségét.
8. Vegyes rendelkezések
30. § (1) Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete Biztonsági Beruházási Programja keretében kiírásra kerülő pályázatokon való részvételi jogosultság feltételeiről, a jogosultság megszerzésével kapcsolatos eljárás szabályairól és az eljáró szervezetről szóló kormányrendelet alapján a Biztonsági Beruházási Bizottság titkársági feladatait a HM VGH látja el.
(2) A titkársági feladatok részeként a HM VGH a NATO beszállításra alkalmas határozattal rendelkező hazai gazdálkodó szervezetek részére biztosítja az NSIP keretében más tagállamok által meghirdetett beszerzési eljárásokban történő részvétel egyenlő feltételeit, melynek keretében
a) a NATO Stratégiai Parancsnokságokhoz, illetve az erőforrás- és képességfejlesztési szakterületen valamennyi NATO Bizottságba delegált képviselő (a továbbiakban együtt: nemzeti képviselők) által az NSIP-ban előkészítés és jóváhagyás alatt lévő programokról részére megküldött információkat elemzi, és
b) az általa működtetett NATO Beszállítói Honlap útján gondoskodik a kellő időben történő tájékoztatásról.
31. § (1) A Nemzetközi Programiroda létrehozásával és működtetésével kapcsolatos kérdéseket – ideértve a költségmegosztást is – a részt vevő nemzetekkel külön megállapodásban kell rögzíteni.
(2) A Nemzetközi Programirodánál dolgozó kiküldöttek ellátását, így különösen a lakhatás költségeinek, a külszolgálati ellátmány, az utazási és szállítási költségek biztosítását a külföldi szolgálatot teljesítők egyes járandóságairól szóló 8/2018. (VI. 22.) HM rendelet előírásai szerint kell biztosítani.
32. § (1)27 Az NSIP keretében megvalósuló, a HM által igazolt termékértékesítések és szolgáltatásnyújtások a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény 80. § 23. pontja alapján mentesek a közterhek alól.
(2)28 Az NSIP keretében teljesített termékértékesítés és szolgáltatás közterhek alóli mentességére vonatkozó igazolást a HM VGH készíti elő, és a HM KÁT adja ki. Az igazolásnak tartalmaznia kell legalább az NSIP beszerzési Korm. rendelet rendelkezései szerinti adatokat.
(3) A program megvalósításával kapcsolatban foglalkoztatott külföldi állampolgárok adóit és járulékait – a személyi jövedelemadóról szóló törvény és az egészségügyi hozzájárulásról szóló törvény rendelkezései, valamint a kettős adóztatást kizáró egyezményekben foglaltak figyelembevételével – a HM VGH számolja el. Az elszámolás alapján a kifizetett összeg az analitikus nyilvántartásban átvezetésre kerül.
33. §29 Az NSIP programokkal kapcsolatos biztonsági követelményeket – a Nemzeti Biztonsági Felügyelet iránymutatása alapján – a KNBSZ és az MHP érvényesíti.
34. § A közös záró átvételi szemlét, továbbá a pénzügyi teljesítésről szóló záró igazolás kiadását követően, a megvalósult program
a) műszaki dokumentációját az átvételi szemlében rögzített ideig és
b) pénzügyi bizonylatait, valamint azok egypéldányos másolatait külön-külön tíz évig
kell megőrizni, és a 33. § szerinti honvédelmi szervezetek előírásai szerint kell tárolni.
9. Záró rendelkezések
35. § Ez az utasítás a közzétételét követő 5. napon lép hatályba.
36. §30
37. §31
38. §32
1. melléklet a 39/2018. (XI. 15.) HM utasításhoz
1. Élelmezési és vendéglátási normák
1.1. A NATO általi ellenőrzések, továbbá a NATO és az NSIP végrehajtásában érintett nemzetközi szervezetek általi helyszíni szemlék, konzultációk esetén a napi ellátás normája a nemzetközi és belföldi (hazai) katonai együttműködéssel összefüggő egyes protokolláris és vendéglátási kérdésekről szóló 74/2011. (VII. 8.) HM utasítás (a továbbiakban: vendéglátási HM utasítás) 3. mellékletének a nem HM és MH alárendeltségében, külső szolgáltatónál történő napi ellátás „E” kategóriára megállapított összeg. Egy étkezés esetén a napi norma 70%-a használható fel. Az étkezéseken a HM, illetve az MH állományából szervezetenként egy-egy fő, a rendező szerv képviseletében – a gépjárművezetőt is beleértve – legfeljebb három fő vehet részt.
1.2. Több tagállamot érintő rendezvény, konferencia esetén:
1.2.1. a napi ellátás normája – beleértve a díszétkezést is – a vendéglátási HM utasítás 3. melléklet „E” kategóriájára,
1.2.2. a büféköltségek normája a vendéglátási HM utasítás 5. melléklet „D–E” kategóriájára meghatározott összeg.
1.3. Az NSIP-hoz kapcsolódó, hazai résztvevők részére tervezett rendezvények élelmezési ellátását honvédségi objektumban kell megszervezni, a Magyar Honvédség élelmezési ellátásáról szóló HM rendelet szerint.
2. Reprezentációs és protokolláris normák
2.1. A NAK terhére évente
2.1.1. a HM VGH főigazgatója részére a belföldi reprezentációról szóló 83/2004. (HK 24.) HM utasítás (a továbbiakban: belföldi reprezentációs HM utasítás) 1. melléklete szerinti, a főosztályvezetők részére meghatározott reprezentációs keret 100%-a,
2.1.2.33 az IC-be delegált nemzeti képviselő részére a tartós külföldi szolgálatot teljesítők reprezentációs tevékenységéről szóló HM utasítás (a továbbiakban: külföldi reprezentációs HM utasítás) 1. melléklete szerinti, a nemzeti fegyverzeti igazgató képviselője részére meghatározott reprezentációs keret 75%-a, és
2.1.3. a nemzetközi programiroda vezetője részére a külföldi reprezentációs HM utasítás 1. melléklete szerinti, a nemzeti fegyverzeti igazgató képviselője részére meghatározott reprezentációs keret 50%-a
számítható fel.
2.2. Az egyes programok ünnepélyes átadása alkalmából a megvalósításban részt vevő külső és belső személyek részére adható ajándéktárgy normája alkalmanként a vendéglátási HM utasítás 6. mellékletében a „C” kategóriára meghatározott összeg, amely:
2.2.1. miniszteri vagy államtitkári átadás esetén 20 fő,
2.2.2. helyettes államtitkári átadás esetén 10 fő,
2.2.3. a HM VGH főigazgatója által történő átadás esetén 5 fő után
számítható fel.
3. Irodaszer- és nyomtatványnormák
3.1. A HM VGH írószer-, irodaszer-kiegészítés jogcímén a Hadtáp Szabályzat a ruházati szakterület részére kiadásáról szóló 188/2015. (HK 8.) HVKF szakutasítással kiadott szabályzat E. melléklete alapján évente:
3.1.1. írószerre, egyéb irodaszerre a VIII. típusú besorolás,
3.1.2. irodapapírra a VII. típusú besorolás
szerinti összeget tervezhet.
3.2. A Nemzetközi Programiroda évente a 3.1. alpont szerinti keretek 30%-át tervezheti.
4. A NAK terhére beszerzett és üzemeltetett gépjárművek éves kilométer-kiszabata és használatának rendje
4.1. A HM VGH gépjárműveinek éves
4.1.1. belföldi kilométer-kiszabata 30 000 km/gk,
4.1.2. külföldi utazásainak kilométer-kiszabata 30 000 km/gk, amely a jóváhagyott kiutazási engedélyek alapján használható fel.
4.2. A 4.1. alpont szerint tervezhető éves kilométer-kiszabatok egymás közötti átcsoportosítása nem engedélyezett. A gépjárművek üzemeltetését a honvédségi járművek fenntartásáról szóló rendelet előírásai szerint kell biztosítani.
4.3. A Nemzetközi Programiroda állomáshelyén történő utazásokra 20 000 km/gk, külföldi utazásokra 10 000 km/gk éves keret tervezhető.
5. Külföldi kiküldetéssel kapcsolatos normák
5.1.34 A külföldi kiküldetésekkel kapcsolatos szállás, utazási és egyéb kiadásokat, valamint a napidíjat a külföldi szolgálatról szóló 23/2024. (IX. 30.) HM rendelet normái szerint kell megállapítani.
6. Mobiltelefonok normái
6.1. A mobiltelefonok mennyiségét és azok használatára jogosultakat a HM VGH főigazgatója által jóváhagyott névjegyzék tartalmazza.
6.2. A HM VGH főigazgatójának, a Nemzetközi Programiroda vezetőjének, és a programok koordinálására kijelölt szervezeti elemek vezetőinek normája, a szolgálati rádiótelefon-ellátás és használat szabályairól szóló 23/2011. (III. 2.) HM utasítás 1. mellékletében a „B” kategóriának megfelelő keretösszeg.
6.3. Az ügyintézők normája a „D” kategóriára megállapított keretösszeg.
6.4. A keretösszeget meghaladó többletfelhasználás egyedi elbírálás alapján engedélyezhető. A kérelmet – a részletes számla csatolásával – a HM VGH főigazgatója részére kell felterjeszteni. Nemleges döntés esetén a többletfelhasználást magáncélú igénybevételnek kell tekinteni, összegét a felhasználó – a részletes számla költségeivel együtt – a HM VGH intézményi kincstári számlájára köteles befizetni.
6.5. A NAK terhére beszerzett, és a 6.1. alpontban engedélyezett mennyiséget meghaladó mobiltelefonok tárolására, illetve azok használatának végleges befejezését követően az MH BHD részére történő leadására a HM VGH főigazgatója intézkedik.
7. A NAK-normák felhasználási rendje
Az 1.1–6.5. pont szerinti normák alapján kell elkészíteni a 26. § a) pontja szerinti NAK költségvetését, melyhez csatolni kell a számszaki bizonyítást.
7.1. A HM VGH főigazgatója:
7.1.1. jóváhagyja az 1.1. alpont szerinti rendezvényekre a normák alapján rendezvényenként, külön-külön elkészített, a pénzügyi kiadásokat is részletesen tartalmazó rendezvénytervet,
7.1.2.35 az 1.2. alpont szerinti rendezvényekre, a normák alapján rendezvényenként külön összeállított rendezvénytervet – a rendezvény megkezdése előtt 10 nappal – jóváhagyásra felterjeszti a HM KÁT részére.
7.2.36 A rendezvény lebonyolítására kijelölt személy a jóváhagyott rendezvényterv alapján számol el.
7.3.37 A személyi reprezentációra a 2.1. pont szerinti felszámított összeg a belföldi reprezentációs HM utasításban és a külföldi reprezentációs HM utasításban meghatározott kiadásokra használható fel és utólagosan számolható el.
Az 1. § a 8/2019. (I. 31.) HM utasítás 18. §-ával megállapított szöveg.
A 2. § a 37/2021. (VII. 23.) HM utasítás 1. § a) pontja szerint módosított szöveg.
A 3. § a 37/2021. (VII. 23.) HM utasítás 1. § b) pontja szerint módosított szöveg.
[A 8. § (1) bekezdés b) pont ba) alpontjában a 8/2019. (I. 31.) HM utasítás 21. § a) pontjával elrendelt módosítás, amely szerint az „a HVK (a továbbiakban: Honvéd Vezérkar) Logisztikai Csoportfőnökség (a továbbiakban: HVK LOGCSF)” szövegrész helyébe az „az MHP” szöveg lép, nem vezethető át.]
A 8. § (2) bekezdés b) pont ba) alpontja a 18/2020. (IV. 10.) HM utasítás 9. §-ával megállapított szöveg.
A 8. § (2) bekezdés b) pont bb) alpontja a 18/2020. (IV. 10.) HM utasítás 14. § a) pontja szerint módosított szöveg.
A 10. § b) pont ba) alpontja a 18/2020. (IV. 10.) HM utasítás 14. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 11. § a 18/2020. (IV. 10.) HM utasítás 10. §-ával megállapított szöveg.
A 13. § c) pontja a 18/2020. (IV. 10.) HM utasítás 14. § c) pontja szerint módosított szöveg.
A 15. § (2) bekezdés nyitó szövegrésze a 18/2020. (IV. 10.) HM utasítás 14. § d) pontja szerint módosított szöveg.
A 18. § (3) bekezdés a) pontja a 37/2021. (VII. 23.) HM utasítás 1. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 18. § (3) bekezdés c) pontja a 37/2021. (VII. 23.) HM utasítás 1. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 18. § (4) bekezdése a 18/2020. (IV. 10.) HM utasítás 11. §-ával megállapított szöveg.
A 20. § b) pont bb) alpontja a 18/2020. (IV. 10.) HM utasítás 15. §-a szerint módosított szöveg.
A 20. § d) pontja a 18/2020. (IV. 10.) HM utasítás 14. § e) pontja szerint módosított szöveg.
A 23. § a) pontja a 18/2020. (IV. 10.) HM utasítás 14. § f) pontja szerint módosított szöveg.
A 23. § c) pont záró szövegrésze a 18/2020. (IV. 10.) HM utasítás 14. § g) pontja szerint módosított szöveg.
A 24. § (1) bekezdés c) pontja a 8/2019. (I. 31.) HM utasítás 21. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 24. § (2) bekezdése a 8/2019. (I. 31.) HM utasítás 20. §-ával megállapított szöveg.
A 24. § (3) bekezdés a) pontja a 8/2019. (I. 31.) HM utasítás 21. § d) pontja szerint módosított szöveg.
A 24. § (8) bekezdése a 18/2020. (IV. 10.) HM utasítás 12. §-ával megállapított szöveg.
A 24. § (11) bekezdése a 8/2019. (I. 31.) HM utasítás 21. § e) pontja szerint módosított szöveg.
A 26. § f) pontja a 18/2020. (IV. 10.) HM utasítás 14. § h) pontja szerint módosított szöveg.
A 27. § (2) bekezdése a 37/2021. (VII. 23.) HM utasítás 1. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 27. § (3) bekezdése a 37/2021. (VII. 23.) HM utasítás 1. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 28. § (1) bekezdése a 37/2021. (VII. 23.) HM utasítás 1. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 32. § (1) bekezdése a 18/2020. (IV. 10.) HM utasítás 14. § i) pontja szerint módosított szöveg.
A 32. § (2) bekezdése a 37/2021. (VII. 23.) HM utasítás 1. § b) pontja szerint módosított szöveg.
A 33. § a 8/2019. (I. 31.) HM utasítás 21. § f) pontja szerint módosított szöveg.
A 36. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
A 37. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
A 38. § a 2010: CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.
Az 1. melléklet 2. pont 2.1. alpont 2.1.2. pontja a 33/2022. (VIII. 11.) HM utasítás 19. § c) pontja szerint módosított szöveg.
Az 1. melléklet 5. pont 5.1. alpontja a 40/2024. (IX. 30.) HM utasítás 22. §-a szerint módosított szöveg.
Az 1. melléklet 7. pont 7.1. alpont 7.1.2. pontja a 37/2021. (VII. 23.) HM utasítás 2. §-a szerint módosított szöveg.
Az 1. melléklet 7. pont 7.2. alpontja a 18/2020. (IV. 10.) HM utasítás 13. §-ával megállapított szöveg.
Az 1. melléklet 7. pont 7.3. alpontja a 18/2020. (IV. 10.) HM utasítás 13. §-a szerint módosított szöveg.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás