4/2018. (II. 23.) BM rendelet
a belügyminiszter által alapított és adományozott elismerésekről szóló 37/2012. (VIII. 2.) BM rendelet módosításáról1
2018.03.03.
„8/A. Szolgáltató Önkormányzat Díj
8/A. § (1) A Szolgáltató Önkormányzat Díj adományozható a „Szolgáltató Önkormányzat” kritériumrendszer szerinti, az együttműködés, átláthatóság és nyitottság, hatásosság, hatékonyságjavulás, fontosság, fenntarthatóság és megismételhetőség szempontjából jó gyakorlatot megvalósító helyi önkormányzatok számára. (2) A díj elnyerésének feltétele pályázat benyújtása.
(3) A Szolgáltató Önkormányzat Díj kategóriáit évente a Szolgáltató Önkormányzat Díj Szakmai Kuratóriuma (a továbbiakban: szakmai kuratórium) alakítja ki.
(4) A Szolgáltató Önkormányzat Díjban évente legfeljebb tíz helyi önkormányzat részesíthető.
(5) A Szolgáltató Önkormányzat Díjban nem részesülhet az a helyi önkormányzat, amelynél
a) a működéssel, gazdálkodással összefüggésben végleges hatósági vagy jogerős bírósági határozattal megállapított szabálysértést, bűncselekményt követtek el,
b) az Országgyűlés a képviselő-testületet feloszlató határozatot hozott,
c) az államháztartási rendet megsértették (különösen adatszolgáltatás, állami támogatás felhasználása, gazdálkodás során),
az a) pont esetében a határozat véglegessé válásától vagy jogerőre emelkedésétől, a b) pont esetében a határozat közzétételétől, a c) és d) pont esetében a szabálytalanság megállapításától számított három évig.
(6) A helyi önkormányzat pályázatában nyilatkozik arról, hogy az (5) bekezdésben meghatározott kizáró feltételek nem állnak fenn. A szakmai kuratórium a nyilatkozatban foglaltakat a hatósági és az önkormányzati nyilvántartások alapján ellenőrzi. (7) A Szolgáltató Önkormányzat Díj átadása évente egyszer a Helyi Önkormányzatok Napja (szeptember 30.) alkalmával történik.”
(2) Az R. 12. §-a a következő g) ponttal egészül ki:
„(2) Ha a belügyi szerv vezetője más belügyi szerv állományába tartozó személyt kíván elismerésben részesíteni, az elismerési javaslatot az érintett belügyi szerv vezetőjével egyetértésben terjeszti fel.”
„52/C. § (1) A 8/A. §-ban meghatározott elismerés elnyerése érdekében benyújtott pályázatokat a szakmai kuratórium fogadja be, véleményezi és rangsorolja. A szakmai kuratórium a pályázati határidőben beérkezett, a pályázati kiírásban meghatározott tartalmi és formai követelményeknek megfelelő pályázatokat értékeli. (2) A szakmai kuratórium elnökét és tagjait évente a belügyminiszter kéri fel önkormányzati szakemberek közül. A szakmai kuratórium létszáma legfeljebb kilenc fő.
(3) A szakmai kuratórium döntését szótöbbséggel hozza.
(4) A szakmai kuratórium döntését követően a Szolgáltató Önkormányzat Díj adományozására vonatkozó javaslatát eljuttatja a belügyminiszterhez.
(5) A szakmai kuratóriumban való részvételért tiszteletdíj nem jár.”
„60. § A Szolgáltató Önkormányzat Díj átadására első alkalommal – e rendeletnek a belügyminiszter által alapított és adományozott elismerésekről szóló 37/2012. (VIII. 2.) BM rendelet módosításáról szóló 4/2018. (II. 23.) BM rendelettel megállapított 8/A. § (7) bekezdésében rögzített időponttól eltérően – 2018 novemberében kerül sor.”
9. § Ez a rendelet a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.
1. melléklet a 4/2018. (II. 23.) BM rendelethez
A Szolgáltató Önkormányzat Díj Emléktábla leírása és az adományozására vonatkozó eljárás
1. Az emléktábla 42×66 cm méretű, 2 cm vastagságú, csiszolt felületű fehér márványból és bronzból készült, prof. dr. Berek Lajos szobrászművész tervei alapján. Az emléktábla feliratai a márványlapba vésve aranyozással készülnek. Az emléktábla felső középső részén 3,5 cm magasságú betűkkel a „SZOLGÁLTATÓ ÖNKORMÁNYZAT DÍJ” felirat szerepel, az emléktábla bal oldalán az adományozás éve látható. A márványlap jobb felső részén helyezkedik el Magyarország sematikus, bronzból készült, 36×25 cm befogadó méretű térképe a megyehatárok és a főbb felszíni vizeink (Duna, Tisza, Balaton, Tisza-tó) feltüntetésével, valamint a díjazott önkormányzat helyének megjelölésével. A térkép alatt, az emléktábla jobb alsó részén a segítőkészséget is kifejező, bronzból készült, egymásba fonódó két jobb kéz található az alkarok egy részével, aminek befogadó mérete 30×12 cm. Az emléktábla jobb alsó sarkában prof. dr. Berek Lajos szobrászművész szignója látható.
2. A pályázati kiírásban meg kell határozni a pályázat minimális tartalmi és általános formai követelményeit, amelyek különösen
a) a pályázat benyújtójának neve,
b) a jó gyakorlatot megvalósító település bemutatása,
c) a jó gyakorlat bemutatása: indulási háttér, program célja, a jó gyakorlat eredményei,
d) a pályázat magyar nyelven történő benyújtása.
3. A pályázati kiírásban rögzíteni kell, hogy
a) a díj évenként egy, a pályázat benyújtását megelőző években megvalósult és a pályázat benyújtását megelőző évben is fenntartott jó gyakorlat alapján nyerhető el;
b) a pályázat többször is benyújtható, azonban a díj ugyanazon jó gyakorlatért egy alkalommal nyerhető el;
c) a díj elnyerése esetén a nyertes önkormányzat a díj adományozását igazoló oklevelet és emléktáblát kap.”