7/2018. (VIII. 23.) BM OKF utasítás
az önkéntes tűzoltó egyesületek támogatásának, tűzoltó szakmai ellenőrzésének katasztrófavédelmi feladatairól
2023.04.04.
1. § Az utasítás hatálya a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságra (a továbbiakban: BM OKF) és az irányítása alá tartozó területi, területi jogállású, valamint helyi szerveire terjed ki.
2. § A hivatásos katasztrófavédelmi szerv önkéntes tűzoltó egyesületben (a továbbiakban: ÖTE), és a Magyar Tűzoltó Szövetségben (a továbbiakban: MTSZ) tagsági jogviszonyt nem létesíthet.
3. § Az ÖTE szakmai ellenőrzése csak a tűzoltással, műszaki mentéssel, tűzmegelőzéssel, az ehhez szükséges eszközökkel, személyi feltételekkel, a kárhelyszíni tevékenységgel, törvényes működéssel, valamint a hivatásos katasztrófavédelmi szerv által kiírt pályázatokon elnyert, továbbá egyedi elbírálás alapján biztosított támogatások felhasználásával, az azokkal történő elszámolással függhet össze, más kérdésben az egyesületi önállóságot nem érintheti.
4. §1 A szakmai ellenőrzés során jogellenes egyesületi működésre utaló információ esetén az ÖTE ellenőrzését végző hivatásos tűzoltóság (a továbbiakban: HT) székhelye szerint illetékes vármegyei, fővárosi katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője (a továbbiakban: igazgató) az ÖTE elnökénél kezdeményezi a jogszabálysértő működés megszüntetését. Ha az ÖTE az észrevételre nem reagál, vagy jogellenes működésén nem változtat, akkor az igazgató erről a törvényességi felügyeletet gyakorló, illetékes ügyészség vezetőjét írásban tájékoztatja. Tájékoztatójának egy példányát megküldi az érintett ÖTE képviselőjének is.
1. Az ÖTE szakmai tevékenységének támogatása
5. § A HT parancsnoka a HT működési területén megalakuló ÖTE-nek megkeresés esetén tájékoztatást ad a szaktevékenység végzésének feltételeiről, szükség esetén mintaokmányok átadásával.
6. § Az egyesület bejegyzését követően, annak megkeresése esetén a HT parancsnoka javaslatot tesz a HT és az ÖTE közötti együttműködési megállapodás (a továbbiakban: Megállapodás) megkötésére, továbbá az ÖTE képviselőjének átadja a Megállapodás mintaokmányát, és támogatja annak szakmai kidolgozását. A Megállapodással rendelkező ÖTE-ről és az együttműködés tartalmáról a HT nyilvántartást vezet. A Megállapodás az igazgató előzetes egyetértésével köthető meg.
7. § A Megállapodás kategóriája az ÖTE rendelkezésére álló erő-, eszközállomány alapján a következők szerint határozható meg:
a) I. kategória: a tűzoltási, műszaki mentési tevékenység ellátásához az ÖTE rendelkezik tűzoltó gépjárművel vagy olyan gépjárművel, ami alkalmas a tűzoltáshoz és műszaki mentéshez szükséges szakfelszerelések, oltóanyag, tűzoltó személyzet szállítására és a tevékenységi területén aktívan közreműködik a tűzoltói feladatok ellátásában;
b) II. kategória: a tűzoltási, műszaki mentési tevékenység ellátásához az ÖTE nem rendelkezik az I. kategóriának megfelelő gépjárművel, vagy rendelkezik az I. kategóriának megfelelő gépjárművel, de felszerelései vagy felkészültsége alapján a tűzoltói feladatok ellátását csak esetenként végzi;
c) III. kategória: az ÖTE tűzoltási, műszaki mentési tevékenységet nem végez, de tűzmegelőzési tevékenységén belül ifjúságnevelő és hagyományőrző tevékenységet aktívan lát el.
8. § A tűzoltási, műszaki mentési tevékenység csak a gyártói előírások szerint bevizsgált, megfelelően karbantartott felszerelésekkel végezhető.
10. § A HT parancsnoka a Megállapodást kötött ÖTE rendelkezésére bocsátja azokat a vonatkozó jogszabályokat, közjogi szervezetszabályozó eszközöket, BM OKF belső normáit, amelyek szakmai tevékenységük jogszerű ellátásához szükségesek, valamint azok módosulásáról az ÖTE-t tájékoztatja.
11. §2 Az ÖTE-ket érintő képzések rendjéről, a tanfolyamindítás és a vizsgák ütemezéséről az ÖTE ellenőrzését végző HT székhelye szerint illetékes vármegyei, fővárosi katasztrófavédelmi igazgatóság (a továbbiakban: igazgatóság) humán szolgálata értesíti az ÖTE-ket.
12. § Az igazgató az illetékességi területén működő HT-kal Megállapodással rendelkező ÖTE-k képviselőinek részvételével évente legalább egy alkalommal önkéntes konferenciát szervez, amelyen közösen tekintik át a tűzvédelem aktuális tapasztalatait, a soron következő időszak legfontosabb szakmai feladatait, az ÖTE-k munkájának eredményét, tapasztalatait, támogatásuk aktuális lehetőségeit.
13. § A HT parancsnok a havi parancsnoki értekezletekre az ÖTE képviselőjét meghívja, továbbá lehetőséget biztosít, hogy az ÖTE részt vehessen a HT által szervezett gyakorlatokon. Oktatási anyagok átadásával, esetenként szakoktató biztosításával segíti az ÖTE-k továbbképzését.
14. § Az ÖTE ellenőrzését végző HT székhelye szerint illetékes katasztrófavédelmi kirendeltség (a továbbiakban: KvK) vezetője írásban tájékoztatja az ÖTE képviselőjét az önkéntes mentőszervezetekben történő feladatvállalás lehetőségeiről.
15. § Gyakorlási célból a HT parancsnok lehetőséget biztosít az ÖTE tűzoltóinak a hivatásos állománnyal közös kiképzésre, szerelési és más gyakorlatokon való részvételre, és amennyiben lehetséges, a jogszabályok betartásával, a közös vonulásra is.
16. §3 Az ÖTE tevékenységi területén, tűzoltói beavatkozást igénylő eseményről a hivatásos és önkormányzati tűzoltóságok PAJZS rendszeren történő riasztásával párhuzamosan rövid terjedelmű, meghatározott karakterszámú üzenetben (SMS) értesítést kap vármegyei, fővárosi műveletirányító ügyelettől.
17. §4 A vármegyei, fővárosi műveletirányító ügyelet tájékoztatja az ÖTE-t a helyszínre riasztott tűzoltó egységek által használt EDR rádiócsatornáról, a hivatásos és önkormányzati tűzoltó egységeket pedig az ÖTE vonulásáról.
18. § A HT hivatásos beosztás betöltése során lefolytatott felvételi eljárásban, az ÖTE tagság során megszerzett tűzoltó végzettség és tapasztalat előnyt jelent a kiválasztásban.
2. Az ÖTE-k szakmai tevékenységének ellenőrzése
19. § A szakmai ellenőrzést az a HT végzi, akinek működési területén található az ÖTE bejegyzett székhelye.
20. § A KvK tűzoltósági felügyelője figyelemmel kíséri a HT parancsnokok szakmai ellenőrzési tevékenységét, a megkötött Megállapodások érvényesülését.
21. § A HT félévente legalább egy alkalommal ellenőrzi az ÖTE szakmai működését. Az ellenőrzések megállapításai alapján a HT felszólítja az ÖTE-t a hiányosságok pótlására, valamint szükség esetén segítséget nyújt azok megszüntetésében.
22. § Az igazgatóság a KvK bevonásával háromévente legalább egyszer átfogó szakmai felügyeleti ellenőrzést tart az ÖTE-nél és értékeli a HT-vel kötött Megállapodás teljesülését.
23. § Ha az ÖTE nem a Megállapodásban foglaltak szerint működik, akkor a HT parancsnok határidő tűzésével felszólítja az ÖTE-t a Megállapodásban foglaltak betartására. Ha az ÖTE a működés jogszerűségét határidőn belül nem állítja helyre, akkor a HT parancsnok a helyzetről szolgálati úton jelentést tesz az igazgatónak, aki egyeztető megbeszélést tart az ÖTE képviselőjével és a HT parancsnokával. Ha az egyeztetés nem vezet eredményre, kezdeményezni kell a Megállapodás felmondását.
24. §5 Ha az ÖTE a kiképzés, vagy tűzoltás, műszaki mentés során saját állományba tartozó vagy tűzoltási, műszaki mentési tevékenységébe bevont harmadik személynek bekövetkező sérülését, halálát, anyagi kárát jelezte a vármegyei, fővárosi műveletirányító ügyelet felé, akkor az igazgatóság haladéktalanul intézkedik a történtek kivizsgálására. A vizsgálatot a vármegyei, fővárosi munkavédelmi felügyelő és az igazgatóság által, a bekövetkezett baleset helyszíne szerint illetékes KvK-ról, vagy a működési terület szerinti HT-ről kijelölt személy közösen végzi el.
25. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
27. § Az utasítás hatálybalépésétől számított 15 napon belül az igazgató intézkedik a hatályos megállapodások – az utasítás mellékletei szerint meghatározott formában és tartalommal történő – módosításának kezdeményezésére. Amennyiben a módosítás hatályosulása az utasítás hatálybalépésétől számított 90 napon belül – az ÖTE ehhez szükséges nyilatkozatainak hiányában – nem valósul meg, az igazgató intézkedik az érintett megállapodás – a megállapodásban, ennek hiányában a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvényben meghatározott felmondási idő figyelembevételével történő – felmondására.
1. melléklet a 7/2018. (VIII. 23.) BM OKF utasításhoz7
………………………………… Vármegyei/Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság
EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS
(Közreműködő önkéntes tűzoltó egyesület I. kategória)
………………………………………… HIVATÁSOS TŰZOLTÓSÁG
………………………………………… ÖNKÉNTES TŰZOLTÓ EGYESÜLET
Az Együttműködési Megállapodás létrejött
…………………………… Hivatásos Tűzoltóság
…………………………… Önkéntes Tűzoltó Egyesület
(a továbbiakban együtt: Felek)
A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvényben (a továbbiakban: Ttv.) és a kapcsolódó jogszabályokban meghatározott tűzmegelőzési, tűzoltási, valamint műszaki mentési feladatok hatékony végrehajtása céljából a Felek a 7/2018. (VIII. 23.) BM OKF utasítás szerint együttműködési megállapodást kötnek.
EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS
1) Az Önkéntes Tűzoltó Egyesület (a továbbiakban: ÖTE) kijelenti, hogy a tűzmegelőzési, tűzoltási és műszaki mentési tevékenységét (a továbbiakban: szaktevékenység) irányító tagja és a tűzoltási és műszaki mentési feladatokat ellátó tagjai a külön jogszabályban előírt képesítéssel rendelkeznek, az ÖTE működése megfelel a vonatkozó jogszabályokban meghatározott feltételeknek, a szerződés megkötésének jogi akadálya nincs.
2) A Felek megállapítják, hogy az ÖTE szolgálati rendje – a rendelkezésre álló létszám, eszközök függvényében – egyedi szervezés alapján kerül meghatározásra.
3) A Felek kölcsönösen megállapodnak arról hogy,
a) a kapcsolattartás ügyeleti rendszerükön keresztül vagy a kapcsolattartók útján történik;
b) az ÖTE vonulási adatainak az on-line Katasztrófavédelmi Adatszolgáltatási Programban történő rögzítését ……… (fel kell tüntetni, hogy az ÖTE vagy a HT) ……… hajtja végre.
4) Az ÖTE kötelezettséget vállal arra, hogy
a) külön miniszteri rendeletben meghatározott szakképesítés, megfelelő védőfelszerelés élet és balesetbiztosítás nélkül ÖTE tűzoltó tűzoltásban, műszaki mentésben nem vesz részt;
b) a Ttv.-ben meghatározott szaktevékenységben a Ttv.-ben, más jogszabályokban és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (a továbbiakban: BM OKF) belső szabályozókban meghatározott módon közreműködik; c) biztosítja az állandó elérhetőségét, amelyről értesíti a HT-t;
d) az alapszabályban vállalt tűzoltási, műszaki mentési tevékenységét a gyártói előírások szerint bevizsgált, megfelelően karbantartott felszerelésekkel, illetve a hatályos szabályzóban előírt szakmai képesítéssel rendelkező személyi állománnyal végzi;
e) működteti az egyesület használatában lévő tűzoltó gépjárművet/gépjárműveket (a gépjármű típusát, rendszámát, szállított vízmennyiségét, gyártási évét az 1. sz. melléklet tartalmazza); f) térítésmentesen közreműködik …………………. településen/a vállalt tevékenységi területen a mentő-, tűzvédelmi feladatok ellátásában (ha a vállalt tevékenységi területen lévő települések száma indokolja, akkor a településeket a 2. sz. mellékletben tüntessék fel); g) betartja a megkülönböztető jelzés felszerelésére és használatára vonatkozó hatályos jogszabályi előírásokat;
h) a fejlesztési tervek kialakítása során figyelembe veszi az egységes katasztrófavédelem hírrendszerébe való bekapcsolódás lehetőségeit, a mentés és elhárítás hatékonysága érdekében;
i) a kiképzés vagy tűzoltás, műszaki mentés során saját állományba tartozó vagy harmadik személynek bekövetkező sérülését, halálát vagy anyagi kárát az ÖTE köteles a vármegyei/fővárosi műveletirányító ügyeletnek (a továbbiakban: Ügyelet) azonnal, majd a HT parancsnoknak haladéktalanul jelenteni;
j) az Ügyeletről megkapott SMS értesítést az Ügyeleten elhelyezett informatikai eszköz automatikusan küldi, ezért az értesítést küldő telefonszámot TILOS visszahívni;
k) az ÖTE telefonon vagy EDR rádión keresztül jelenti az Ügyeletnek a vonulás megkezdését és a vonuló létszámot. A további visszajelzési kötelezettségének az Ügyelet felé tesz eleget;
l) amennyiben a beavatkozást az ÖTE más tűzoltó erők helyszínre érkezéséig befejezi, úgy erről jelentést tesz az Ügyeletnek;
m) a beavatkozás helyszínét csak az Ügyelet vagy a kiérkező tűzoltásvezető engedélyével hagyja el;
n) amennyiben az Ügyelet a jelentés alapján úgy dönt, hogy tűzvizsgálatra, tűzeseti helyszíni szemlére van szükség, akkor az ÖTE helyszín biztosítási feladatot is végez;
o) amennyiben a vonulást igénylő eseményről nem az Ügyelet útján szerez tudomást, akkor azt köteles haladéktalanul jelenteni az Ügyeletnek;
p) a szaktevékenységével kapcsolatban a szaktevékenységre vonatkozó BM OKF belső szabályozók kötelező hatályát elismeri magára nézve.
5) A HT kötelezettséget vállal arra, hogy
a) tájékoztatja az ÖTE-t a részére szervezett szakmai továbbképzésről, gyakorlat szervezéséről, az időszerű tűzvédelmi feladatokról;
b) a lakosság tájékoztatásához szükséges, a katasztrófavédelemmel, tűzvédelemmel kapcsolatos időszerű feladatokról, veszélyekről szóló szakmai anyagot igény szerint, de legalább évente egy alkalommal megküldi az ÖTE részére;
c) a rendelkezésére álló eszközökkel segíti az ÖTE folyamatos működését, az egyesületi tűzoltók képzését, működési feltételeinek javítását, segítséget nyújt az ÖTE munkavédelemmel kapcsolatos feladataiban;
d) elősegíti, hogy az ÖTE a szaktevékenységével kapcsolatos szabályozókat (jogszabályokat és egyéb normatív intézkedéseket) megismerje, segíti ezek egységes értelmezését, gyakorlati alkalmazását, segítséget nyújt különösen a megkülönböztető jelzés felszerelésére és használatára vonatkozó hatályos jogszabályi előírások egységes értelmezésében, betartásában és az engedélyezési eljárásban;
e) segítséget nyújt a pályázatok (laktanyaépítés és -felújítás, gépjárművek, szakfelszerelések, info-kommunikációs eszközök beszerzése) előkészítésében;
f) segítséget nyújt a szakmai programok és gyakorlatok szervezésében, ennek keretében szakmai anyagok és igény szerint előadó biztosításával segíti az ÖTE által szervezett képzéseket, az ifjúságneveléssel összefüggő feladatok végrehajtásában segíti az ÖTE tevékenységét;
g) a tűzoltási, műszaki mentési munkálatok során koordinálja az ÖTE kárfelszámolási tevékenységét, eszközeinek alkalmazását;
h) szakanyagok biztosításával segíti a technikai eszközök karbantartását, készenlétben tartását, felülvizsgálatát, műszaki vizsgáztatását, valamint az új szakfelszerelések megismerését;
i) segítséget nyújt, illetve lehetőségei szerint végrehajtja az ÖTE eszközeinek, védőeszközeik, felszereléseinek felülvizsgálatát;
j) szakmai javaslataival segít az oltó- és mentesítő anyagok beszerzésében, készenlétben tartási feltételeinek meghatározásában, a védőeszközök és felszerelések kiválasztásában, beszerzésében, továbbá a birtokában lévő, de már használaton kívüli, bevizsgált és alkalmas eszközeinek a gazdálkodási szabályok figyelembe vételével történő átadásával segíti az ÖTE működését;
k) segítséget nyújt az on-line Katasztrófavédelmi Adatszolgáltató Program önálló kezeléséhez szükséges ismeretek megszerzésében, az adatszolgáltatás végrehajtásában.
6) A Felek az önkéntes tűzoltó egyesületek támogatásának, tűzoltó szakmai ellenőrzésének katasztrófavédelmi feladatairól szóló 7/2018. (VIII. 23.) BM OKF utasításban foglalt jogaik érvényesítése és kötelezettségeik teljesítése közben kölcsönösen együttműködve járnak el.
7) A Felek évente, illetve minden rendkívüli változás esetén (jogszabályváltozás, erő, eszközben történt változás) felülvizsgálják a megállapodásban foglaltakat, és szükség szerint írásban módosítják.
8) A Felek megállapodnak abban, hogy az együttműködési megállapodást határozatlan időre kötik, és azt az ÖTE 30 napos határidővel írásban indokolás nélkül felmondhatja.
9) A HT az együttműködési megállapodást írásban, azonnali hatállyal csak akkor mondhatja fel, ha
a) az együttműködési megállapodás megkötésének bármely feltétele a továbbiakban már nem áll fenn, vagy
b) az ÖTE a megállapodásban foglaltakat nem tartja be, a jogszabályokban foglalt előírásokat ismételten vagy súlyosan megszegi.
10) Az együttműködési megállapodást bármely fél megfelelő indokolással, írásban, azonnali hatállyal felmondhatja, ha a másik fél az együttműködési megállapodásból folyó kötelezettségeit ismételten vagy súlyosan megszegi.
11) Jelen együttműködési megállapodást aláírók kijelentik, hogy az aláíráshoz szükséges felhatalmazással rendelkeznek, a szerződés megkötésének jogi akadálya nincs.
12) Jelen együttműködési megállapodás aláírásával a felek kijelentik és elismerik, hogy az együttműködési megállapodásban foglaltakkal egyetértenek és azt magukra nézve kötelezőnek ismerik el. A jelen együttműködési megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyvről szóló törvényben meghatározott szabályokat kell alkalmazni.
13) Kapcsolattartók és elérhetőségeik:
|
HT részéről: |
|
|
|
név: |
…………………………………………… (név) |
tű. …………………… (rendfokozat) |
|
cím: |
…………………………………………… |
|
|
telefonszám: |
…………………………………………… |
|
|
e-mail: |
…………………………………………… |
|
|
ÖTE részéről: |
|
|
|
név: |
…………………………………………… |
|
|
cím: |
…………………………………………… |
|
|
telefonszám: |
…………………………………………… |
|
|
e-mail: |
…………………………………………… |
|
……………………… (szerződéskötés helye), ……………………… (ideje, év, hó, nap)
………………………………………… név ………………………… Hivatásos Tűzoltóság parancsnok |
|
………………………………………… név ……………………… Önkéntes Tűzoltó Egyesület képviseletére jogosult |
2. melléklet a 7/2018. (VIII. 23.) BM OKF utasításhoz8
………………………………… Vármegyei/Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság
EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS
(Közreműködő önkéntes tűzoltó egyesület II. kategória)
………………………………………… HIVATÁSOS TŰZOLTÓSÁG
………………………………………… ÖNKÉNTES TŰZOLTÓ EGYESÜLET
Az Együttműködési Megállapodás létrejött
…………………………… Hivatásos Tűzoltóság
…………………………… Önkéntes Tűzoltó Egyesület
(a továbbiakban együtt: Felek)
A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvényben (a továbbiakban: Ttv.) és a kapcsolódó jogszabályokban meghatározott tűzmegelőzési, tűzoltási, valamint műszaki mentési feladatok hatékony végrehajtása céljából a Felek a 7/2018. (VIII. 23.) BM OKF utasítás szerint együttműködési megállapodást kötnek.
EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS
1) Az Önkéntes Tűzoltó Egyesület (a továbbiakban: ÖTE) kijelenti, hogy a tűzmegelőzési, tűzoltási és műszaki mentési tevékenységét (a továbbiakban: szaktevékenység) irányító tagja és a tűzoltási és műszaki mentési feladatokat ellátó tagjai a külön jogszabályban előírt képesítéssel rendelkeznek, az ÖTE működése megfelel a vonatkozó jogszabályokban meghatározott feltételeknek, a szerződés megkötésének jogi akadálya nincs.
2) A Felek megállapítják, hogy az ÖTE szolgálati rendje – a rendelkezésre álló létszám, eszközök függvényében – egyedi szervezés alapján kerül meghatározásra.
3) A Felek kölcsönösen megállapodnak arról hogy,
a) a kapcsolattartás ügyeleti rendszerükön keresztül vagy a kapcsolattartók útján történik;
b) az ÖTE vonulási adatainak az on-line Katasztrófavédelmi Adatszolgáltatási Programban történő rögzítését ……… (fel kell tüntetni, hogy az ÖTE vagy a HT) ……… hajtja végre.
4) Az ÖTE kötelezettséget vállal arra, hogy
a) külön miniszteri rendeletben meghatározott szakképesítés, megfelelő védőfelszerelés élet és balesetbiztosítás nélkül ÖTE tűzoltó tűzoltásban, műszaki mentésben nem vesz részt;
b) a Ttv.-ben meghatározott szaktevékenységben a Ttv.-ben, más jogszabályokban és BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (a továbbiakban: BM OKF) belső szabályozókban meghatározott módon közreműködik; c) biztosítja az állandó elérhetőséget, amelyről értesíti a HT-t;
d) az alapszabályban vállalt tűzoltási, műszaki mentési tevékenységét a gyártói előírások szerint bevizsgált, megfelelően karbantartott felszerelésekkel, illetve a hatályos szabályzóban előírt szakmai képesítéssel rendelkező személyi állománnyal végzi;
e) működteti az egyesület használatában lévő tűzoltó gépjárművet/gépjárműveket (a gépjármű típusát, rendszámát, szállított vízmennyiségét, gyártási évét az 1. sz. melléklet tartalmazza); f) betartja a megkülönböztető jelzés felszerelésére és használatára vonatkozó hatályos jogszabályi előírásokat;
g) térítésmentesen közreműködik …………………… településen/a vállalt tevékenységi területen a mentő-, tűzvédelmi feladatok ellátásában (ha a vállalt tevékenységi területen lévő települések száma indokolja, akkor a településeket a 2. sz. mellékletben tüntessék fel); (az e) és f) pontokat csak akkor kell megjeleníteni, ha az ÖTE rendelkezik tűzoltó gépjárművel)
h) a fejlesztési tervek kialakítása során figyelembe veszi az egységes katasztrófavédelem hírrendszerébe való bekapcsolódás lehetőségeit, a mentés és elhárítás hatékonysága érdekében;
i) a kiképzés vagy tűzoltás, műszaki mentés során saját állományba tartozó vagy harmadik személynek bekövetkező sérülését, halálát vagy anyagi kárát az ÖTE köteles a vármegyei/fővárosi műveletirányító ügyeletnek (a továbbiakban: Ügyelet) azonnal, majd a HT parancsnoknak haladéktalanul jelenteni;
j) az Ügyeletről megkapott SMS értesítést az Ügyeleten elhelyezett informatikai eszköz automatikusan küldi, ezért az értesítést küldő telefonszámot TILOS visszahívni;
k) az ÖTE telefonon vagy EDR rádión keresztül jelenti az Ügyeletnek a vonulás megkezdését és a vonuló létszámot. A további visszajelzési kötelezettségének az Ügyelet felé tesz eleget;
l) amennyiben a beavatkozást az ÖTE más tűzoltó erők helyszínre érkezéséig befejezi, úgy erről jelentést tesz az Ügyeletnek;
m) a beavatkozás helyszínét csak az Ügyelet vagy a kiérkező tűzoltásvezető engedélyével hagyja el;
n) amennyiben az Ügyelet a jelentés alapján úgy dönt, hogy tűzvizsgálatra, tűzeseti helyszíni szemlére van szükség, akkor az ÖTE helyszín biztosítási feladatot is végez;
o) amennyiben a vonulást igénylő eseményről nem az Ügyelet útján szerez tudomást, akkor azt köteles haladéktalanul jelenteni az Ügyeletnek;
p) a szaktevékenységével kapcsolatban a szaktevékenységre vonatkozó BM OKF belső szabályozók kötelező hatályát elismeri magára nézve.
5) A HT kötelezettséget vállal arra, hogy
a) tájékoztatja az ÖTE-t a részére szervezett szakmai továbbképzésről, gyakorlat szervezéséről, az időszerű tűzvédelmi feladatokról;
b) a lakosság tájékoztatásához szükséges, a katasztrófavédelemmel, tűzvédelemmel kapcsolatos időszerű feladatokról, veszélyekről szóló szakmai anyagot igény szerint, de legalább évente egy alkalommal megküldi az ÖTE részére;
c) a rendelkezésére álló eszközökkel segíti az ÖTE folyamatos működését, az egyesületi tűzoltók képzését, működési feltételeinek javítását, segítséget nyújt az ÖTE munkavédelemmel kapcsolatos feladataiban;
d) elősegíti, hogy az ÖTE a szaktevékenységével kapcsolatos szabályozókat (jogszabályokat és egyéb normatív intézkedéseket) megismerje, segíti ezek egységes értelmezését, gyakorlati alkalmazását, segítséget nyújt különösen a megkülönböztető jelzés felszerelésére és használatára vonatkozó hatályos jogszabályi előírások egységes értelmezésében, betartásában és az engedélyezési eljárásban;
e) segítséget nyújt a pályázatok (laktanyaépítés és -felújítás, gépjárművek, szakfelszerelések, info-kommunikációs eszközök beszerzése) előkészítésében;
f) segítséget nyújt a szakmai programok és gyakorlatok szervezésében, ennek keretében szakmai anyagok és igény szerint előadó biztosításával segíti az ÖTE által szervezett képzéseket, az ifjúságneveléssel összefüggő feladatok végrehajtásában segíti az ÖTE tevékenységét;
g) a tűzoltási, műszaki mentési munkálatok során koordinálja az ÖTE kárfelszámolási tevékenységét, eszközeinek alkalmazását;
h) szakanyagok biztosításával segíti a technikai eszközök karbantartását, készenlétben tartását, felülvizsgálatát, műszaki vizsgáztatását, valamint az új szakfelszerelések megismerését;
i) segítséget nyújt, illetve lehetőségei szerint végrehajtja az ÖTE eszközeinek, védőeszközeik, felszereléseinek felülvizsgálatát;
j) szakmai javaslataival segít az oltó- és mentesítő anyagok beszerzésében, készenlétben tartási feltételeinek meghatározásában, a védőeszközök és felszerelések kiválasztásában, beszerzésében, továbbá a birtokában lévő, de már használaton kívüli, bevizsgált és alkalmas eszközeinek a gazdálkodási szabályok figyelembevételével történő átadásával segíti az ÖTE működését;
k) segítséget nyújt az on-line Katasztrófavédelmi Adatszolgáltató Program önálló kezeléséhez szükséges ismeretek megszerzésében, az adatszolgáltatás végrehajtásában.
6) A Felek az önkéntes tűzoltó egyesületek támogatásának, tűzoltó szakmai ellenőrzésének katasztrófavédelmi feladatairól szóló 7/2018. (VIII. 23.) BM OKF utasításban foglalt jogaik érvényesítése és kötelezettségeik teljesítése közben kölcsönösen együttműködve járnak el.
7) A Felek évente, illetve minden rendkívüli változás esetén (jogszabályváltozás, erő, eszközben történt változás) felülvizsgálják a megállapodásban foglaltakat, és szükség szerint írásban módosítják.
8) A Felek megállapodnak abban, hogy az együttműködési megállapodást határozatlan időre kötik, és azt az ÖTE 30 napos határidővel írásban indokolás nélkül felmondhatja.
9) A HT az együttműködési megállapodást írásban, azonnali hatállyal csak akkor mondhatja fel, ha
a) az együttműködési megállapodás megkötésének bármely feltétele a továbbiakban már nem áll fenn, vagy
b) az ÖTE a megállapodásban foglaltakat nem tartja be, a jogszabályokban foglalt előírásokat ismételten vagy súlyosan megszegi.
10) Az együttműködési megállapodást bármely fél megfelelő indokolással, írásban, azonnali hatállyal felmondhatja, ha a másik fél az együttműködési megállapodásból folyó kötelezettségeit ismételten vagy súlyosan megszegi.
11) Jelen együttműködési megállapodást aláírók kijelentik, hogy az aláíráshoz szükséges felhatalmazással rendelkeznek, a szerződés megkötésének jogi akadálya nincs.
12) Jelen együttműködési megállapodás aláírásával a felek kijelentik és elismerik, hogy az együttműködési megállapodásban foglaltakkal egyetértenek és azt magukra nézve kötelezőnek ismerik el. A jelen együttműködési megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyvről szóló törvényben meghatározott szabályokat kell alkalmazni.
13) Kapcsolattartók és elérhetőségeik:
|
HT részéről: |
|
|
|
név: |
…………………………………………… (név) |
tű. …………………… (rendfokozat) |
|
cím: |
…………………………………………… |
|
|
telefonszám: |
…………………………………………… |
|
|
e-mail: |
…………………………………………… |
|
|
ÖTE részéről: |
|
|
|
név: |
…………………………………………… |
|
|
cím: |
…………………………………………… |
|
|
telefonszám: |
…………………………………………… |
|
|
e-mail: |
…………………………………………… |
|
……………………… (szerződéskötés helye), ……………………… (ideje, év, hó, nap)
………………………………………… név ………………………… Hivatásos Tűzoltóság parancsnok |
|
………………………………………… név ……………………… Önkéntes Tűzoltó Egyesület képviseletére jogosult |
3. melléklet a 7/2018. (VIII. 23.) BM OKF utasításhoz9
………………………………… Vármegyei/Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság
EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS
(Közreműködő önkéntes tűzoltó egyesület III. kategória)
………………………………………… HIVATÁSOS TŰZOLTÓSÁG
………………………………………… ÖNKÉNTES TŰZOLTÓ EGYESÜLET
Az Együttműködési Megállapodás létrejött
…………………………… Hivatásos Tűzoltóság
…………………………… Önkéntes Tűzoltó Egyesület
(a továbbiakban együtt: Felek)
A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvényben (a továbbiakban: Ttv.) és a kapcsolódó jogszabályokban meghatározott tűzmegelőzési, tűzoltási, valamint műszaki mentési feladatok hatékony végrehajtása céljából a Felek a 7/2018. (VIII. 23.) BM OKF utasítás szerint együttműködési megállapodást kötnek.
EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS
1) Az Önkéntes Tűzoltó Egyesület (a továbbiakban: ÖTE) kijelenti, hogy az ÖTE működése megfelel a vonatkozó jogszabályokban meghatározott feltételeknek, a szerződés megkötésének jogi akadálya nincs.
2) A Felek kölcsönösen megállapodnak, hogy a kapcsolattartás a kapcsolattartók útján történik.
3) Az ÖTE kötelezettséget vállal arra, hogy
a) a Ttv.-ben meghatározott tűzmegelőzési tevékenységben a Ttv.-ben, más jogszabályokban és BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság belső szabályozókban meghatározott módon közreműködik; b) rendszeresen szervezi az ifjú és gyermekkorú tűzoltók nevelését, tűzvédelmi ismereteinek fejlesztését; valamint
c) ápolja a tűzoltó hagyományokat.
4) A hivatásos tűzoltóság (a továbbiakban: HT) kötelezettséget vállal arra, hogy
a) tájékoztatja az ÖTE-t a részére szervezett szakmai továbbképzésről, gyakorlat szervezéséről, az időszerű tűzvédelmi feladatokról;
b) a lakosság tájékoztatásához szükséges, a katasztrófavédelemmel, tűzvédelemmel kapcsolatos időszerű feladatokról, veszélyekről szóló szakmai anyagot igény szerint, de legalább évente egy alkalommal megküldi az ÖTE részére;
c) a rendelkezésére álló eszközökkel segíti az ÖTE folyamatos működését, az egyesületi tűzoltók képzését, működési feltételeinek javítását, segítséget nyújt az ÖTE munkavédelemmel kapcsolatos feladataiban;
d) elősegíti, hogy az ÖTE a tevékenységével kapcsolatos szabályozókat (jogszabályokat és egyéb normatív intézkedéseket) megismerje, segíti ezek egységes értelmezését, gyakorlati alkalmazását;
e) segítséget nyújt a pályázatok (laktanyaépítés és -felújítás, gépjárművek, szakfelszerelések, info-kommunikációs eszközök beszerzése) előkészítésében;
f) segítséget nyújt a szakmai programok és gyakorlatok szervezésében, ennek keretében szakmai anyagok és igény szerint előadó biztosításával segíti az ÖTE által szervezett képzéseket;
g) segíti az ÖTE ifjúságneveléssel és hagyományőrző tevékenységével kapcsolatos munkáját;
h) szakanyagok biztosításával segíti az ÖTE technikai eszközeinek karbantartását, készenlétben tartását, az új szakfelszerelések megismertetését;
i) segítséget nyújt, illetve lehetőségei szerint végrehajtja az ÖTE eszközeinek, védőeszközeik, felszereléseinek felülvizsgálatát; és
j) szakmai javaslataival segít az oltó- és mentesítő anyagok beszerzésében, készenlétben tartási feltételeinek meghatározásában, a védőeszközök és felszerelések kiválasztásában, beszerzésében, továbbá a birtokában lévő, de már használaton kívüli, bevizsgált és alkalmas eszközeinek a gazdálkodási szabályok figyelembevételével történő átadásával segíti az ÖTE működését.
5) A Felek az önkéntes tűzoltó egyesületek támogatásának, tűzoltó szakmai ellenőrzésének katasztrófavédelmi feladatairól szóló 7/2018. (VIII. 23.) BM OKF utasításban foglalt jogaik érvényesítése és kötelezettségeik teljesítése közben kölcsönösen együttműködve járnak el.
6) A Felek évente, illetve minden rendkívüli változás esetén (jogszabályváltozás, erő, eszközben történt változás) felülvizsgálják a megállapodásban foglaltakat, és szükség szerint írásban módosítják.
7) A Felek megállapodnak abban, hogy az együttműködési megállapodást határozatlan időre kötik, és azt az ÖTE 30 napos határidővel írásban indokolás nélkül felmondhatja.
8) A HT az együttműködési megállapodást írásban, azonnali hatállyal csak akkor mondhatja fel, ha
a) az együttműködési megállapodás megkötésének bármely feltétele a továbbiakban már nem áll fenn, vagy
b) az ÖTE a megállapodásban foglaltakat nem tartja be, a jogszabályokban foglalt előírásokat ismételten vagy súlyosan megszegi.
9) Az együttműködési megállapodást bármely fél megfelelő indokolással, írásban, azonnali hatállyal felmondhatja, ha a másik fél az együttműködési megállapodásból folyó kötelezettségeit ismételten vagy súlyosan megszegi.
10) Jelen együttműködési megállapodást aláírók kijelentik, hogy az aláíráshoz szükséges felhatalmazással rendelkeznek, a szerződés megkötésének jogi akadálya nincs.
11) Jelen együttműködési megállapodás aláírásával a felek kijelentik és elismerik, hogy az együttműködési megállapodásban foglaltakkal egyetértenek és azt magukra nézve kötelezőnek ismerik el. A jelen együttműködési megállapodásban nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyvről szóló törvényben meghatározott szabályokat kell alkalmazni.
12) Kapcsolattartók és elérhetőségeik:
|
HT részéről: |
|
|
|
név: |
…………………………………………… (név) |
tű. …………………… (rendfokozat) |
|
cím: |
…………………………………………… |
|
|
telefonszám: |
…………………………………………… |
|
|
e-mail: |
…………………………………………… |
|
|
ÖTE részéről: |
|
|
|
név: |
…………………………………………… |
|
|
cím: |
…………………………………………… |
|
|
telefonszám: |
…………………………………………… |
|
|
e-mail: |
…………………………………………… |
|
……………………… (szerződéskötés helye), ……………………… (ideje, év, hó, nap)
………………………………………… név ………………………… Hivatásos Tűzoltóság parancsnok |
|
………………………………………… név ……………………… Önkéntes Tűzoltó Egyesület képviseletére jogosult |