9/2018. (XII. 13.) OBH utasítás
a bírósági fogalmazók felvételi rendjéről szóló szabályzatról szóló 3/2016. (II. 29.) OBH utasítás módosításáról1
2018.12.14.
„(1) Az OBH az egyetemek megkeresése útján köteles beszerezni minden év november 30. napjáig a soron következő őszi–téli, valamint minden év április 30. napjáig a soron következő tavaszi–nyári záróvizsga-időszakok tervezett idejére vonatkozó adatokat. Az OBH az ezen adatokból készített összesített kimutatást az OBH elnökének öt munkanapon belül bemutatja.
„(5) Amennyiben a várólistán szereplő pályázó a szóbeli versenyvizsga időpontjától számított egy naptári éven belül újabb pályázatot nyújt be bírósági fogalmazói állásra, kérheti, hogy a korábbi versenyvizsga eredménye alapján újabb versenyvizsga nélkül bírálják el a pályázatát. E kérelmét a jelentkezési lapon kell előterjesztenie. A jelentkezési laphoz ez esetben is csatolni kell az (1) és (4) bekezdésben meghatározott pályázati mellékleteket. (6) Többletpont eléréséhez a pályázat benyújtásakor – a (7) bekezdésben foglalt kivétellel – egyidejűleg csatolni kell a 32. § (1) bekezdése szerinti, többletpontra jogosító körülményeket igazoló okiratokat. Amennyiben a pályázó, ide értve a felvételi vizsgára nem köteles pályázót is, a pályázati határidő lejártát követően szerez jogosultságot többletpontra, ebben az esetben az ehhez szükséges igazolást legkésőbb a szóbeli vizsga napján, a vizsgák megkezdésének időpontjáig nyújthatja be.”
„11. § Az OBH a beérkezett érvényes pályázatokról – a pályázatok számának megjelölésével – a beérkezési határidő lejártát követően tájékoztatja a kinevezőket. Ha a bíróságon meghirdetett álláshelyre kizárólag olyan pályázó pályázott, aki az igazságügyi alkalmazottak szolgálati jogviszonyáról szóló 1997. évi LXVIII. törvény (a továbbiakban: Iasz.) 14. § (9) bekezdése alapján felvételi versenyvizsgára nem köteles, az OBH – a 33. § szerinti okiratok megküldésével egyidejűleg – e tényre utalással tájékoztatja a kinevezőt a pályázat benyújtásáról.”
„(11) Amennyiben egy adott bírósági szint képviselőinek száma a (2) bekezdésben meghatározott minimális létszám alá csökkenne, úgy az OBH elnökének felhívására az adott bírósági szint elnöke (elnökei) a felhívásban megjelölt határidőre a (4) bekezdés szerint eljárva új személyeket jelölnek a bizottság tagjaiként. Az OBH elnöke a döntése meghozatala során a (7) bekezdés szerint jár el.”
„(3) A közlés akkor tekinthető kézbesítettnek, ha a pályázó elektronikus válaszlevélben igazolja az értesítés megtörténtét. Amennyiben a pályázótól elektronikus válaszlevél nem érkezik, ez a 29. § alkalmazása szempontjából önhibának minősül.”
„(1) Amennyiben a pályázó az írásbeli vagy a szóbeli versenyvizsgán önhibáján kívül nem tud megjelenni, távolmaradását ő maga, hozzátartozója vagy meghatalmazottja legkésőbb a vizsgát követő 3 munkanapon belül az OBH-hoz beérkezett kérelemben alapos és igazolt okra hivatkozva kimentheti. A kimentési ok elfogadása esetén pótvizsgázni az erre kijelölt napon lehet.”
(A pályázó az alábbi feltételek megléte esetén többletpontokban részesül, amely többletpontokat a felvételi versenyvizsgán elért pontokhoz hozzá kell számítani:)
„c) az egyetemi szabályzatban kötelezően előírt szakmai gyakorlat bíróságon történő eltöltése, d) bíróságon eltöltött egyéb szakmai gyakorlat, az adott bíróság elnöke által igazolt, bíróságon eltöltött hetenként: 1 pont;”
(A pályázó az alábbi feltételek megléte esetén többletpontokban részesül, amely többletpontokat a felvételi versenyvizsgán elért pontokhoz hozzá kell számítani:)
„h) az OBH által meghirdetett tudományos pályázaton, OTDK-n vagy nemzetközi vagy bíróság által országos nevezési lehetőséggel meghirdetett perbeszédversenyen elért
ha) 3. helyezés: 4 pont,
hb) 2. helyezés: 6 pont,
hc) 1. helyezés: 8 pont;
i) az OBH által meghirdetett tudományos pályázaton, OTDK-n vagy nemzetközi vagy bíróság által országos nevezési lehetőséggel meghirdetett perbeszédversenyen kapott különdíj: 4 pont;
j) nyelvismeret:
ja) élő idegen nyelvből tett, államilag elismert felsőfokú jogi szaknyelvi vizsga: 6 pont,
jb) élő idegen nyelvből tett, államilag elismert felsőfokú komplex típusú nyelvvizsga: 5 pont,
jc) élő idegen nyelvből tett, államilag elismert középfokú jogi szaknyelvi vizsga: 4 pont,
jd) élő idegen nyelvből tett, államilag elismert középfokú komplex típusú nyelvvizsga: 3 pont;”
„(2) A pályázó által elért többletpontok összegeként legfeljebb 30 pont vehető figyelembe. Az (1) bekezdés c)–d) pontja alapján legfeljebb 12 pont vehető figyelembe. A maximális pontszám erejéig több nyelvvizsga is értékelhető. Ha ugyanazon idegen nyelvből rendelkezik több nyelvvizsgával a pályázó, akkor a legmagasabb pontértékű nyelvvizsgát kell figyelembe venni.”
9. § (1) Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
1. melléklet a 9/2018. (XII. 13.) OBH utasításhoz
A …………………………………
…………………………………
………………………………… Törvényszék elnöke pályázatot hirdet
a ………… Bíróságon ……
a ………… Bíróságon ……
a ………… Bíróságon ……
bírósági fogalmazói állás betöltésére.
A pályázat beérkezésének határideje: …………………………………
Az írásbeli versenyvizsga időpontja: …………………………………
A szóbeli versenyvizsga időpontja: …………………………………
A pályázat elbírálásának határideje: …………………………………
Az állás betöltésének időpontja: …………………………………
A pályázatot és mellékleteit az Országos Bírósági Hivatalhoz (1055 Budapest, Szalay u. 16.) kell 1 példányban személyesen vagy postai úton benyújtani.
A bírósági fogalmazói állásokra vonatkozó általános pályázati tudnivalók
A pályázó a kiírt álláshelyet a 2. melléklet szerinti jelentkezési lap és mellékletei (a továbbiakban együtt: pályázat) benyújtásával pályázhatja meg. Melléklet a pályázónak az álláshely elnyerésére vonatkozó motivációit, szakmai érdeklődési körét kifejtő motivációs levele és a 3/2016. (II. 29.) OBH utasítás 10. § (1) bekezdésében előírt dokumentum. A motivációs levél terjedelme legfeljebb kettő – 12-es betűmérettel, géppel írott – A/4-es oldal lehet. A pályázathoz csatolni kell:
– a kitöltött jelentkezési lapot;
– motivációs levelet;
– az önéletrajzot;
– a jogi diploma közjegyző által hitelesített másolatát vagy az abszolutóriumot vagy az államvizsgát megelőző utolsó félév eredményes befejezését tanúsító egyetemi igazolást;
– a kiállításától számított kilencven napnál nem régebbi hatósági erkölcsi bizonyítványt vagy a hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállításának kezdeményezését tanúsító okirat másolatát.
A jogi diploma közjegyző által hitelesített másolata és a kilencven napnál nem régebbi hatósági erkölcsi bizonyítvány – az OBH-hoz személyesen vagy postai úton – legkésőbb a központi szóbeli versenyvizsga megkezdésének időpontjáig nyújtható be.
A pályázathoz – amennyiben a pályázó többletpontokat kíván elérni – csatolni kell:
– az egyetemi szabályzatban kötelezően előírt legalább 6 hetes szakmai gyakorlat bíróságon történő eltöltéséről, a bíróság elnöke által aláírt és lepecsételt igazolást, – a bíróságon eltöltött egyéb legalább 6 hetes szakmai gyakorlatról az adott bíróság elnöke által aláírt és lepecsételt igazolást,
– az egyetemi szabályzatban kötelezően előírt szakmai gyakorlat bíróságon és egyéb területen történő eltöltéséről, amennyiben a bírósági gyakorlat időtartama legalább 1 hét, az adott bíróság elnöke (szakmai gyakorlóhely vezetője) által aláírt és lepecsételt igazolást, – a munkáltatói jogkör gyakorlója által aláírt és lepecsételt igazolást bírósági ügyintézőként igazságügyi szolgálati jogviszonyban töltött idejéről;
– a diploma mellékletének közjegyző által hitelesített másolatát, amennyiben a diploma „summa cum laude” („praeclare”) vagy „cum laude” minősítése abban szerepel,
– a kiküldő egyetem által kiállított magyar nyelvű igazolást a jogi egyetemi tanulmányok folytatásához kötődő, minimum 2 hónap időtartamú külföldi tanulmányútról,
– az OTDK-n elért 1., 2., 3. helyezést vagy különdíjat igazoló okirat másolatát,
– nemzetközi vagy bíróság által országos nevezési lehetőséggel meghirdetett perbeszédversenyen elért 1., 2., 3. helyezést vagy különdíjat igazoló okirat másolatát,
– nyelvvizsga-bizonyítvány közjegyző által hitelesített másolatát.
Amennyiben a pályázó az OBH által meghirdetett tudományos pályázaton 1., 2. vagy 3. helyezést ért el vagy különdíjat kapott, úgy – a felvételi versenyvizsga során adható többletpontok elérése érdekében – e tényre a pályázata benyújtásával egyidejűleg hivatkoznia kell.
Az állásokra azok a cselekvőképes magyar állampolgárok pályázhatnak, akik legkésőbb a szóbeli versenyvizsga időpontjában egyetemi jogász diplomával rendelkeznek, és hatósági bizonyítvánnyal igazolják azt a tényt, hogy az Iasz. 11. § (4) és (5) bekezdésében meghatározott körülmény velük szemben nem áll fenn. A bírósági fogalmazói kinevezésre pályázók a pályázati eljárásra és a pályázat elbírálásának módjára vonatkozóan a bírósági fogalmazók joggyakorlatáról és képzéséről szóló 11/1999. (X. 6.) IM rendelet rendelkezéseiből és – a birosag.hu weboldalon, a „Pályázatok” címszó alatt megtalálható – a bírósági fogalmazók felvételi rendjéről szóló szabályzatról szóló 3/2016. (II. 29.) OBH utasításból tájékozódhatnak. A hatósági erkölcsi bizonyítvány igénylésekor a „Hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállítása iránti kérőlap”-on a bizonyítvány címzettjeként a pályázó helyett az OBH is megjelölhető, amely szerv az Iasz. 37/B. § (3)–(4) bekezdésében megjelölt törvényi rendelkezések alapján jogosult az adatok kezelésére. A más törvénynek való megfelelés rovatban az Iasz. 11. § (4) és (5) bekezdését kell megjelölni. A hiányosan vagy késedelmesen benyújtott pályázat érvénytelen.
”
2. melléklet a 9/2018. (XII. 13.) OBH utasításhoz
JELENTKEZÉSI LAP
bírósági fogalmazói álláshely betöltése iránt benyújtott pályázathoz
1. Pályázó neve
2. Megpályázott bírósági fogalmazói álláshely(ek) bíróságonként, rangsorolva2
3. Pályázó adatai
3.1. Születési neve
3.2. Anyja leánykori neve
3.3. Születési helye, ideje (év, hónap, nap)
3.4. Személyi igazolvány száma |
|
3.6. Állandó lakcíme
Irányítószám Település neve
3.7. Értesítési címe
Irányítószám Település neve
3.8. Értesítési telefonszám |
|
3.9. Értesítési elektronikus levélcím40 |
|
3.10. Jelenlegi munkahelyének neve
3.11. Jelenlegi munkahelyének címe
3.12. Jelenlegi munkahelyén betöltött munkaköre
|
4. Jogi diploma minősítése |
|
kiállításának dátuma (év, hónap, nap) |
|
|
|
|
|
|
oktatási intézmény |
|
tagozat (nappali, levelező stb.) |
|
|
|
5. Államilag elismert nyelvvizsga |
|
|
|
nyelv |
|
fok |
|
típus |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. Tudományos pályázaton, versenyen való részvétel
6.1. OBH által meghirdetett pályázatokon való részvétel (téma, helyezés, különdíj)
6.2. Egyéb tudományos pályázatokon vagy nemzetközi vagy bíróság által országos nevezési lehetőséggel meghirdetett perbeszédversenyen való részvétel (téma, helyezés, különdíj)
7. Tudományos tevékenység (publikációk, ösztöndíjak, külföldi képzések stb.)
8. Jelenleg folytatott tanulmányok, párhuzamos képzés
9. További diplomák, egyéb végzettség
Alulírott pályázó kijelentem, hogy nem állok cselekvőképességet érintő gondnokság és/vagy támogatott döntéshozatal hatálya alatt.
Alulírott pályázó kijelentem, hogy a fent közölt adatok a valóságnak megfelelnek.
Tájékoztatom, hogy a fogalmazói kinevezéshez szükséges minimum pontszámot elért, de felvételt nem nyert pályázókról az Országos Bírósági Hivatal évente országos jegyzéket (várólista) készít.
Kérem, nyilatkozzon arról, hogy hozzájárul-e ahhoz, hogy adatai az országos névjegyzékben szerepeljenek.
Hozzájárulok Igen
Nem
Kérem, szíveskedjék az Országos Bírósági Hivatal (1055 Budapest, Szalay u. 16.) részére írásban bejelenteni, amennyiben kéri a várólistáról való törlését.
Amennyiben a várólistán szereplő pályázó a szóbeli versenyvizsga időpontjától számított egy naptári éven belül újabb pályázatot nyújt be bírósági fogalmazói állásra, kérheti, hogy a szerzett pontszáma alapján újabb versenyvizsga nélkül bírálják el a pályázatát.
Amennyiben a fenti feltételnek megfelel, kérem, nyilatkozzon arról, hogy kéri-e pályázata szerzett pontszáma alapján történő, újabb versenyvizsga nélküli elbírálását.
Kérem Igen
Nem
FIGYELEM! Igen válasz csak abban az esetben jelölhető, ha a pályázó
– várólistán szerepel és
– a korábbi szóbeli versenyvizsgáját követő 1 éven belül nyújt be újabb pályázatot.
Amennyiben nem járul hozzá adatainak országos névjegyzékben történő tárolásához, úgy a pályázat lezárultát követően adatait az Országos Bírósági Hivatal haladéktalanul törölni fogja.
Személyes adat kezeléséhez és továbbításához hozzájáruló nyilatkozat
Alulírott érintett ezen nyilatkozat aláírásával kifejezetten hozzájárulok, hogy a jelentkezési lapon és mellékletein szereplő személyes adataimat az Országos Bírósági Hivatal és a bíróság mint adatkezelők célhoz kötötten megismerjék, valamint azokat kezeljék.
Adataim kezelésével kapcsolatban megismertem és tudomásul veszem, hogy az adatkezelés módja papíralapú.
A kezelt adatok harmadik személy részére csak törvényben írt kötelező esetben továbbíthatóak.
Ezen nyilatkozatot az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény, az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/679 Rendelete (GDPR) rendelkezéseinek ismeretében teszem meg. Hozzájárulok, hogy az OBH és a bíróság a fogalmazói felvételihez kötötten részemre postai úton levelet, elektronikus úton e-mailt küldjön.
Tudomásul veszem, hogy jelen hozzájáruló nyilatkozatomat bármikor korlátozás, feltétel és indokolás nélkül visszavonhatom.
Tudomásul veszem, hogy személyes adataimmal kapcsolatos érintetti jogaimat a fenti jogszabályok és az OBH, illetve a bíróság adatvédelmi és adatbiztonsági szabályzatában foglaltak szerint gyakorolhatom. JELENTKEZÉSI LAP MELLÉKLETE
(a pályázó tölti ki)
A pályázathoz csatolni kell:
– a kitöltött jelentkezési lapot;
– motivációs levelet;
– az önéletrajzot;
– a jogi diploma közjegyző által hitelesített másolatát vagy az abszolutóriumot vagy az államvizsgát megelőző utolsó félév eredményes befejezését tanúsító egyetemi igazolást;
– a kiállításától számított kilencven napnál nem régebbi hatósági erkölcsi bizonyítványt vagy a hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállításának kezdeményezését tanúsító okirat másolatát.
A jogi diploma közjegyző által hitelesített másolata és a kilencven napnál nem régebbi hatósági erkölcsi bizonyítvány – az OBH-hoz személyesen vagy postai úton – legkésőbb a központi szóbeli versenyvizsga megkezdésének időpontjáig nyújtható be.
A pályázathoz – amennyiben a pályázó többletpontokat kíván elérni – csatolni kell:
– az egyetemi szabályzatban kötelezően előírt legalább 6 hetes szakmai gyakorlat bíróságon történő eltöltéséről, a bíróság elnöke által aláírt és lepecsételt igazolást, – a bíróságon eltöltött egyéb, legalább 6 hetes szakmai gyakorlatról az adott bíróság elnöke által aláírt és lepecsételt igazolást,
– az egyetemi szabályzatban kötelezően előírt szakmai gyakorlat bíróságon és egyéb területen történő eltöltéséről, amennyiben a bírósági gyakorlat időtartama legalább 1 hét, az adott bíróság elnöke (szakmai gyakorlóhely vezetője) által aláírt és lepecsételt igazolást, – a munkáltatói jogkör gyakorlója által aláírt és lepecsételt igazolást bírósági ügyintézőként igazságügyi szolgálati jogviszonyban töltött idejéről,
– a diploma mellékletének közjegyző által hitelesített másolatát, amennyiben a diploma „summa cum laude” („praeclare”) vagy „cum laude” minősítése abban szerepel,
– a kiküldő egyetem által kiállított magyar nyelvű igazolást a jogi egyetemi tanulmányok folytatásához kötődő, minimum 2 hónap időtartamú külföldi tanulmányútról,
– az OTDK-n elért 1., 2., 3. helyezést vagy különdíjat igazoló okirat másolatát,
– nemzetközi vagy bíróság által országos nevezési lehetőséggel meghirdetett perbeszédversenyen elért 1., 2., 3. helyezést vagy különdíjat igazoló okirat másolatát,
– nyelvvizsga-bizonyítvány közjegyző által hitelesített másolatát.
Kérem, szíveskedjék megjelölni, hogy a pályázathoz mely dokumentumokat csatolta:
□ Jelentkezési lap,
□ Önéletrajz,
□ Motivációs levél,
□ Jogi diploma közjegyző által hitelesített másolata,
□ Az abszolutóriumot vagy az államvizsgát megelőző utolsó félév eredményes befejezését tanúsító egyetemi igazolás,
□ Hatósági erkölcsi bizonyítvány (eredeti),
□ A hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállításának kezdeményezését tanúsító okirat másolata,
□ Pótlap,
□ Az egyetemi szabályzatban kötelezően előírt legalább 6 hetes szakmai gyakorlat bíróságon történő eltöltéséről, a bíróság elnöke által aláírt és lepecsételt igazolást, □ A bíróságon eltöltött egyéb legalább 6 hetes szakmai gyakorlatról az adott bíróság elnöke által aláírt és lepecsételt igazolást,
□ Az egyetemi szabályzatban kötelezően előírt szakmai gyakorlat bíróságon és egyéb területen történő eltöltéséről, amennyiben a bírósági gyakorlat időtartama legalább 1 hét, az adott bíróság elnöke (szakmai gyakorlóhely vezetője) által aláírt és lepecsételt igazolást, □ A munkáltatói jogkör gyakorolója által aláírt és lepecsételt igazolást bírósági ügyintézőként igazságügyi szolgálati jogviszonyban töltött idejéről,
□ A diploma mellékletének közjegyző által hitelesített másolata, amennyiben a diploma „summa cum laude” („praeclare”) vagy „cum laude” minősítése abban szerepel,
□ A kiküldő egyetem által kiállított magyar nyelvű igazolás a jogi egyetemi tanulmányok folytatásához kötődő, minimum 2 hónap időtartamú külföldi tanulmányútról,
□ Az OTDK-n elért 1., 2., 3. helyezést vagy különdíjat igazoló okirat másolata,
□ Nemzetközi vagy bíróság által országos nevezési lehetőséggel meghirdetett perbeszédversenyen elért 1., 2., 3. helyezést vagy különdíjat igazoló okirat másolata,
□ Nyelvvizsga-bizonyítvány közjegyző által hitelesített másolata.
”