• Tartalom

2/2019. (I. 31.) HM rendelet

2/2019. (I. 31.) HM rendelet

a külföldi szolgálatot teljesítők egyes járandóságairól szóló 8/2018. (VI. 22.) HM rendelet módosításáról1

2019.02.01.

A honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény 238. § (2) bekezdés 30. pontjában, a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény 85. § (5) bekezdés r) pontjában és (7) bekezdés a) pont ac) alpontjában, a honvédelmi alkalmazottak jogállásáról szóló 2018. évi CXIV. törvény 93. § 21. pontjában, a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény 81. § (2) bekezdés f) pontjában és a külképviseletekről és a tartós külszolgálatról szóló 2016. évi LXXIII. törvény 59. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 107. §-ában meghatározott feladatkörömben eljárva –,

a 32. § tekintetében a külképviseletekről és a tartós külszolgálatról szóló 2016. évi LXXIII. törvény 59. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 107. §-ában meghatározott feladatkörömben eljárva – a Kormány tagjainak feladat- és hatásköréről szóló 94/2018. (V. 22.) Korm. rendelet 138. § 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljáró külgazdasági és külügyminiszterrel egyetértésben – a következőket rendelem el:

1. § A külföldi szolgálatot teljesítők egyes járandóságairól szóló 8/2018. (VI. 22.) HM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. § (1) bekezdés 2. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet alkalmazásában)

„2. családi átalány-költségtérítés: az állománynak a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 9/2013. (VIII. 12.) HM rendelet (a továbbiakban: HM rendelet2) 1. § 10. pont b), c), g), h), j) és m) alpontja szerint tartós külföldi szolgálatot teljesítő tagja, valamint az állománynak a 18 hónapot meghaladó időtartamban a HM rendelet2 1. § 10. pont i) alpontja szerint külföldi szolgálatot teljesítő tagja részére a hozzátartozói külföldi tartózkodásával összefüggésben felmerülő többletkiadásokhoz való hozzájárulás céljából, külföldi pénznemben folyósított juttatás,”

2. § Az R. 2. § (1) bekezdése a következő 4a. ponttal egészül ki:

(E rendelet alkalmazásában)

„4a. életvitelszerű együttélés: az állomány tagja és a családi átalány-költségtérítésre jogosító hozzátartozója a tartós külföldi szolgálat megkezdését követően az állomáshely szerinti országban lakóhelyül szolgáló ingatlanban szervezi az életét, az életvitelhez szükséges tevékenységeket jellemzően az állomáshely szerinti országban folytatja, továbbá a közüzemi szolgáltatásokat személyesen az állomáshely szerinti országban veszi igénybe,”

3. § Az R. 2. § (1) bekezdés 9. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(E rendelet alkalmazásában)

„9. honvédelmi szervezet: a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény (a továbbiakban: Hvt.) 80. § 13. pontja szerinti szervezet,”

4. § Az R. 2. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

„(6) E rendelet honvédelmi szervezetekre vonatkozó rendelkezéseit a miniszter fenntartói irányítása alá tartozó, katonai szervezetnek nem minősülő köznevelési intézményre is alkalmazni kell.”

5. § Az R. 3. §-a a következő (9a) bekezdéssel egészül ki:

„(9a) A (9) bekezdést kell alkalmazni abban az esetben is, ha a házastársak az állomáshely szerinti országon belül eltérő állomáshelyen teljesítenek külföldi szolgálatot, illetve külföldi képzést, de életvitelszerűen együtt élnek, közös háztartást vezetnek.”

6. § Az R. 11. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) A családi átalány-költségtérítésre jogosító hozzátartozó többszöri távolléte esetén a részidőket évente össze kell számítani. Az (1) bekezdés c) pontjának alkalmazása során a külföldi szolgálat megkezdésének és befejezésének évében az időarányosság kiszámításához az ellátmánypótlékra, illetve a családi átalány-költségtérítésre való jogosultság munkáltatói döntésben meghatározott kezdő és befejező időpontját kell figyelembe venni.”

7. § Az R. 14. §-a a következő (2a) bekezdéssel egészül ki:

„(2a) A 14. § (1) bekezdés d) és g) pontját, valamint a 14. § (2) bekezdését kell alkalmazni a 9 hónapot meghaladó, de legfeljebb 12 hónapig terjedő külföldi szolgálat esetén is azzal, hogy szabadságra történő hazautazás vagy alkalmi látogatás céljából az állomány tagja egyazon személy után a külföldi szolgálat időtartama alatt összesen egy alkalommal jogosult támogatásra. Az állomány tagja részére az utazási átalány-költségtérítés az illetékes pénzügyi ellátó szerv részére benyújtott írásbeli kérelem alapján folyósítható.”

8. § Az R. 14. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(6) Az (5) bekezdéstől eltérően az állománynak az NFTC program keretében Kanadában tartós külföldi szolgálatot teljesítő tagja az (1) bekezdés d) és g) pontja szerinti utazások alkalmával utazási jegyre jogosult, ha az utazási átalány-költségtérítésről való lemondásáról és az utazások időpontjáról legkésőbb a tárgyév február 28-áig – a szolgálati elöljáró egyidejű tájékoztatása mellett – írásban nyilatkozik az illetékes pénzügyi ellátó szerv és az illetékes logisztikai ellátó szerv felé. A tárgyév márciusában kezdődő külföldi szolgálat esetén a nyilatkozatot az állomány tagja legkésőbb tárgyév március 15-éig köteles megtenni. Ettől eltérően, a 9 hónapot meghaladó, de legfeljebb 12 hónapig terjedő külföldi szolgálat esetén a nyilatkozatot az állomány tagja legkésőbb az utazás megkezdése előtti 90. napig köteles megtenni. A Honvédség nemzetközi utazásszervezésért felelős szerve a nyilatkozat alapján intézkedik az állomány tagja által megadott utazási időpontokra érvényes repülőjegy megvásárlására, és annak az állomány tagja részére az utazás megkezdése előtti 15. napig történő megküldésére.”

9. § Az R. 15. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

„(1a) Utazási jegy igénybevétele esetén a helyi közlekedés költsége – így különösen a tömegközlekedési eszköz, a reptéri transzfer, a taxi igénybevételének költsége – az engedélyező elöljáró engedélyével számolható el.”

10. § Az R. 16. §-a a következő e) ponttal egészül ki:

(Az utazási átalány-költségtérítést)

e) a 14. § (2a) bekezdése esetén legkésőbb az állomány tagja kérelmének beérkezését követő 15. napig”

(forintban kell átutalni az állomány tagja részére.)

11. § Az R. 19. § (3) és (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

„(3) Az állomány tagja – a 3. § (9a) bekezdése szerinti kivétellel – köteles az állomáshelyen a külföldi szolgálat alatt betöltött beosztásának, a katonai hierarchiában elfoglalt helyének, a lakásigény jogos mértékének, valamint a szolgálati és biztonsági követelményeknek megfelelő lakóingatlant bérelni.
(4) A lakásigény jogos mértékének megállapításánál az együtt lakó személyek körében az állomány tagját és a családi átalány-költségtérítésre jogosító hozzátartozóit kell figyelembe venni, ideértve azt is, aki a jogosultsági feltételekben bekövetkező valamely változás miatt a külföldi szolgálat időtartamának egy része alatt már nem minősül családi átalány-költségtérítésre jogosító hozzátartozónak, azonban a jogosultság megszűnését követően is az állomány tagja által bérelt lakóingatlanban tartózkodik életvitelszerűen. Ettől való eltérést indokolt esetben az illetékes logisztikai ellátó szerv javaslata alapján a HM VGHÁT engedélyezhet.”

12. § Az R. 19. §-a a következő (5) és (6) bekezdéssel egészül ki:

„(5) A családi átalány-költségtérítésre való jogosultság külföldi szolgálat alatti megszűnését követően a lakásigény jogos mértékének megállapításánál az a korábban családi átalány-költségtérítésre jogosító hozzátartozó vehető figyelembe, aki után az állomány tagja legalább 6 hónap időtartamban jogosult volt családi átalány-költségtérítésre. Ettől eltérő esetben a lakhatási átalány-költségtérítés összegét a családi átalány-költségtérítésre való jogosultság megszűnésének kezdő napjától a családi átalány-költségtérítésre jogosító hozzátartozók száma alapján felül kell vizsgálni, és szükség esetén korrigálni kell. Ettől való eltérést indokolt esetben, így különösen a családi átalány-költségtérítésre jogosító hozzátartozó egészségügyi állapotára, Magyarországon tartózkodó hozzátartozó gondozására, illetve az állomány tagja egyéb személyes, szociális körülményeire tekintettel, az illetékes logisztikai ellátó szerv javaslata alapján a HM VGHÁT engedélyezhet.
(6) Az állomány tagja családi, szociális vagy egyéb személyes körülményei alapján benyújtott kérelmére vagy az állomáshely szerinti országon belüli áthelyezés esetén, indokolt esetben a HM VGHÁT engedélyezheti az állomáshelytől eltérő településen történő lakóingatlan bérlését és az arra vonatkozó lakhatási átalány-költségtérítés megállapítását, ha a lakóingatlantól való távolság alapján az állomány tagja beosztásának ellátása napi munkába járással teljesíthető.”

13. § Az R. 21. § (1) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A Honvédség viseli)

c) vegyes átalány-költségtérítés formájában a b) pontban fel nem sorolt, egyéb lakhatással összefüggő költségeket az állomány tagja részére havonta 300 euró (a továbbiakban: EUR) összegben, továbbá egy főnél több családi átalány-költségtérítésre jogosító hozzátartozó esetén a második családi átalány-költségtérítésre jogosító hozzátartozótól hozzátartozónként havonta további 30 EUR összegben.”

14. § Az R. 21. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

„(1a) Az (1) bekezdés c) pontjában foglaltaktól eltérően, azon állomáshelyek tekintetében, ahol az ellátmányalap összege
a) amerikai dollárban (a továbbiakban: USD) került meghatározásra, a vegyes átalány-költségtérítés összege havonta 333 USD, továbbá egy főnél több családi átalány-költségtérítésre jogosító hozzátartozó esetén a második családi átalány-költségtérítésre jogosító hozzátartozótól hozzátartozónként havonta további 33 USD,
b) kanadai dollárban (a továbbiakban: CAD) került meghatározásra, a vegyes átalány-költségtérítés összege havonta 458 CAD, továbbá egy főnél több családi átalány-költségtérítésre jogosító hozzátartozó esetén a második családi átalány-költségtérítésre jogosító hozzátartozótól hozzátartozónként havonta további 46 CAD.”

15. § Az R. 21. §-a a következő (5a) bekezdéssel egészül ki:

„(5a) Ha a Honvédség rendelkezik olyan lakóingatlannal vagy lakóingatlan bérleti jogával, amely a 19. § (3) és (4) bekezdésében foglalt szempontoknak megfelel, és az állomány tagja beosztásából adódóan indokolt, az engedélyező elöljáró döntése szerint az állomány tagja köteles a rendelkezésre álló, a számára lakhatás céljából felajánlott lakóingatlant elfogadni, ha az az állomány tagja számára nem okoz indokolatlan többletterhet, ideértve különösen a munkába járás időtartamának, költségének, illetve a közüzemi szolgáltatások díjának az indokolatlan emelkedését. Ebben az esetben az állomány tagja lakhatási átalány-költségtérítésre nem jogosult.”

16. § Az R. 21. § (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(7) A lakhatási átalány-költségtérítés és a vegyes átalány-költségtérítés a lakóingatlan átvételének napjától illeti meg az állomány tagját. Törthavi lakhatási átalány-költségtérítést és vegyes átalány-költségtérítést kell megállapítani az állomány tagja részére, ha a tárgyhónapnak csak egy részében áll fenn a jogosultsági feltétel, ideértve különösen az ideiglenes elhelyezés, a tárgyhónap közben lezajló ki- és hazatelepülés, továbbá a vegyes átalány-költségtérítés esetén a családi átalány-költségtérítésre való jogosultság megállapításának vagy megszüntetésének esetét. A lakhatási átalány-költségtérítés megállapítása során a lakóingatlan átvételének napjától kell figyelembe venni a 19. § (4) bekezdése szerinti hozzátartozókat akkor is, ha a lakóingatlan átvételének napjától számított 30 napon belül költöznek az állomáshelyre, és válnak családi átalány-költségtérítésre jogosító hozzátartozókká.”

17. § Az R. 32. § (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(9) A tandíjköltséghez történő hozzájárulás összegét juttatásra jogosító gyermekenként abban a pénznemben kell megállapítani és folyósítani, amelyben az állomány tagja külszolgálati ellátmánya megállapításra került. Az ettől eltérő pénznemben felmerülő tandíjköltség esetén annak összegét a (3) bekezdés szerinti kérelem benyújtását megelőző hónap 15. napján érvényes, az MNB által közzétett hivatalos devizaárfolyamon kell átszámítani. Az MNB által nem jegyzett, az MNB hivatalos devizalapján nem szereplő, egyéb árfolyamok esetében a kérelem benyújtását megelőző hónap 1. napján, az MNB által közzétett árfolyamon kell a tandíjköltséget EUR-ra átszámítani.”

18. § Az R. 35. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

35. § (1) Az állomány tagja kérelemre, egyszeri alkalommal legfeljebb a 2,5-es szorzószámmal számított ellátmány 9 havi összegének megfelelő ellátmányelőlegre jogosult azzal, hogy az ellátmányelőleg havi törlesztőrészlete nem haladhatja meg az állomány tagja havi nettó ellátmányának 50%-át.
(2) Az ellátmányelőleg folyósítását az állomány tagja legkorábban a külföldi szolgálat megkezdése előtti 15. naptól és legkésőbb a külföldi szolgálat megkezdését követő 6. hónap végéig írásban kérheti. A kérelmet
a) a külföldi szolgálat megkezdése előtt a külföldi szolgálat alatt betöltésre kerülő beosztás szerinti illetékes pénzügyi ellátó szervhez,
b) a külföldi szolgálat megkezdését követően az illetékes pénzügyi ellátó szervhez
kell benyújtani.
(3) Az ellátmányelőleget lehetőség szerint soron kívül, de a (2) bekezdés a) pontja szerinti esetben legkorábban a külföldi szolgálat megkezdésekor, de legkésőbb az azt követő 15. napig, a (2) bekezdés b) pontja szerinti esetben legkésőbb a kérelem benyújtásától számított 15. napig kell folyósítani.
(4) Az (1)–(3) bekezdéstől eltérően nem jogosult ellátmányelőlegre az állomány tagja, ha a külföldi szolgálat időtartama az 1 évet nem haladja meg.”

19. § Az R. 36. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

36. § (1) Az ellátmányelőleg visszafizetése legfeljebb 36 havi részletben, de legfeljebb a külföldi szolgálat befejezéséig engedélyezhető.
(2) Az ellátmányelőleg törlesztését legkésőbb a felvételét követő harmadik hónapban kell megkezdeni, és a törlesztésnek – egyenlő részletekben történő levonás vagy befizetés mellett – a külföldi szolgálatból történő végleges hazatérés napjáig be kell fejeződnie.
(3) A (2) bekezdéstől eltérően, ha előre nem látható okok miatt a külföldi szolgálat az ellátmányelőleg visszafizetése előtt fejeződik be, a visszafizetésre a 31. § (4) bekezdését kell alkalmazni.”

20. § Az R. 38. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

38. § (1) Az állomány tagjának írásbeli kérelmére, a külföldi szolgálat alatt egyszeri alkalommal, legfeljebb 6000 EUR vagy annak megfelelő összegű USD, CAD vagy GBP lakhatási átalány-költségtérítés előleg folyósítható az állomány tagja részére.
(2) Az (1) bekezdés szerinti előleg kizárólag a lakásbérleti szerződés megkötésekor, a lakóingatlan és az ahhoz tartozó garázs bérleti díjának – ideértve az első havi lakbért – rendezésére használható fel.
(3) Az (1) bekezdés szerinti előleget az állomány tagja a külföldi szolgálat megkezdését követő 2 hónapon belül kérheti az illetékes pénzügyi ellátó szervtől, mely az előleget lehetőség szerint soron kívül, de legkésőbb a kérelem benyújtását követő 15. napig folyósítja az állomány tagja részére.
(4) A folyósított lakhatási átalány-költségtérítés előleg összege az állomány tagja részére megállapított lakhatási átalány-költségtérítés összegéből kerül levonásra. Az állomány tagja részére lakhatási átalány-költségtérítés mindaddig nem kerül folyósításra, amíg a felvett lakhatási átalány-költségtérítés előlegből tartozás áll fenn.
(5) A képviselet-vezető esetén az (1)–(3) bekezdés akkor alkalmazható, ha a 24. § (2) bekezdése alapján a képviselet-vezető a rezidencia felkutatására és a bérleti szerződés megkötésére kijelölt személy. A képviselet-vezető a lakhatási átalány-költségtérítés előleget az illetékes logisztikai ellátó szervtől kérheti, és az előleg felhasználásáról az illetékes logisztikai ellátó szerv felé számol el.”

21. § Az R. 48. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) A külszolgálati ellátmány havi nettó összege a beosztáshoz rendszeresített rendfokozat alapulvételével az 5. melléklet szerinti szorzószám és az alapellátmány szorzatával egyenlő. Az alapellátmány összege 764 EUR.”

22. § Az R. 58. § (1) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A katonai megfigyelő)

b) az állomáshely szerinti országra a 8. mellékletben meghatározott teljes összegű napidíj 150%-ával megegyező összegű külföldi napidíjra jogosult abban az esetben, ha részére a műveletet irányító nemzetközi szervezet nem biztosít közvetlen pénzbeli ellátást.”

23. § Az R. 60. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

60. § (1) Az állomány ideiglenes külföldi szolgálatot teljesítő tagja megkezdett naptári naponként az állomáshely szerinti, 8. mellékletben meghatározott
a) I. kategóriába tartozó országban teljesített külföldi szolgálat esetén naponta 50 EUR,
b) II. kategóriába tartozó országban teljesített külföldi szolgálat esetén naponta 60 EUR,
c) III. kategóriába tartozó országban teljesített külföldi szolgálat esetén naponta 70 EUR
összegű külföldi napidíjra jogosult.
(2) Az ideiglenes külföldi szolgálat kezdő és befejező időpontja Magyarország államhatárának átlépése azzal, hogy légi és vízi út esetén az országhatár átlépésének időpontja az állomány tagja
a) ideiglenes külföldi szolgálatra történő kiutazása esetén az indulás időpontját megelőző egy óra, és
b) ideiglenes külföldi szolgálatról történő hazautazása esetén az érkezést követő egy óra.
(3) A külföldi napidíj megállapítása során
a) nem vehető figyelembe naptári napként az a nap, amelynek során az állomány tagja 4 óránál rövidebb időt tölt külföldön,
b) fél naptári napként kell figyelembe venni azt a napot, amelynek során az állomány tagja 4 óránál hosszabb, de 8 óránál rövidebb időt tölt külföldön.
(4) Ha az állomány ideiglenes külföldi szolgálatot teljesítő tagja a külföldi szolgálat időtartama alatt díjtalan ebédben, illetve vacsorában részesül, az adott naptári napra jutó napidíját ebéd vagy vacsora biztosítása esetén 30%-kal, ebéd és vacsora biztosítása esetén összesen 60%-kal csökkenteni kell.
(5) A külföldi napidíj összege után felmerülő közteher az állomány ideiglenes külföldi szolgálatot teljesítő tagját terheli.”

24. § Az R. 67. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) Az állomány tagja az (1) bekezdés szerint felvett összeggel a hazatéréstől számított 15 napon belül köteles az illetékes pénzügyi ellátó szerv felé elszámolni, melynek során köteles nyilatkozni arról, hogy a külföldi szolgálat időtartama alatt részesült-e díjtalan ebédben, illetve vacsorában. A kerekítésből eredő különbözet a havi illetményszámfejtés keretében, forintban kerül elszámolásra és kifizetésre az állomány tagja részére. Az állomány tagja az (1) bekezdés szerint felvett összeggel a módosított munkáltatói döntés aláírásától számított 10 napon belül köteles az illetékes pénzügyi ellátó szerv felé elszámolni, ha a HM rendelet2 192. § (3) bekezdése alapján a munkáltatói döntés módosításra került. A külföldi napidíj-előleg felhasználását nem kell számlával igazolni.”

25. § Az R. 68. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Az e fejezetben nem szabályozott kérdésekben az állomány tartós külföldi képzésben részt vevő tagjára is alkalmazni kell az 5. § (4) bekezdését, a 10–13. §-t, a 14. § (1) bekezdés a), c), e), f) pontját, a 14. § (2)–(5) bekezdését, a 14. § (7) bekezdését, a 15–18. §-t, a 22. §-t, a 30–36. §-t és a 40. §-t.”

26. § Az R. 70. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

70. § (1) Az állomány tagja a 6. § (3) bekezdése, valamint a 7. § (1), (2) és (3) bekezdése szerint jogosult ellátmányra azzal az eltéréssel, hogy az alapellátmánya havi nettó összegének megállapításához szükséges szorzószámot a képzés megkezdését megelőzően utoljára betöltött hazai beosztáshoz rendszeresített rendfokozat alapulvételével a 7. melléklet tartalmazza.
(2) A 7. melléklet szerinti szorzószámot térítésmentesen vagy kedvezményesen biztosított étkezés esetén – az ellátás mértékének figyelembevételével – csökkenteni kell. A csökkentés mértéke reggeli biztosítása esetén a szorzószám 5%-a, ebéd vagy vacsora biztosítása esetén a szorzószám 10%-a, napi háromszori étkezés biztosítása esetén a szorzószám 25%-a.
(3) Az állomány 18 hónapot meghaladó időtartamban külföldi képzésben részt vevő tagja a családi átalány-költségtérítésre jogosító házastársa után a 8. § szerint jogosult ellátmánypótlékra. A 18 hónapos időtartamba nem számítható bele a külföldi képzés érdemi részéhez közvetlenül nem kapcsolódó nyelvi vagy egyéb felkészítés, vagy más jogcímen történő külföldön tartózkodás időtartama, ha 1 hónapnál hosszabb idő telik el a külföldi tartózkodások között.
(4) Ha a külföldi képzés összességében 18 hónapnál hosszabb időtartamra meghosszabbításra kerül, akkor az állomány tagja ellátmánypótlékra a meghosszabbításról szóló vezénylési okmány kiadása napjától jogosult.”

27. § Az R. a 71. §-t követően a következő 40/A. alcímmel egészül ki:

„40/A. Családi átalány-költségtérítés
71/A. § A 18 hónapot meghaladó időtartamú külföldi képzés esetén az állomány tagja a családi átalány-költségtérítésre jogosító hozzátartozói után a 9. § szerint családi átalány-költségtérítésre jogosult.”

28. § Az R. 72. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) Az (1) bekezdés szerinti elhelyezési lehetőség hiányában, vagy ha a családi átalány-költségtérítésre jogosító hozzátartozó is külföldön tartózkodik, az állomány tagja részére – a lakásigény jogos mértéke, valamint az észszerű takarékossági elvek szem előtt tartásával – lakóingatlant kell bérelni. Ez esetben az (1) bekezdés a) és b) pontját, továbbá a 19–22. §-t kell alkalmazni.”

29. § Az R. 77. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) Ha a fogadó fél által az állomány tartós külföldi képzésben részt vevő tagja részére folyósított pénzbeli juttatások együttes összege meghaladja a külszolgálati ellátmány és az átalány-költségtérítések, illetve szállás-költségtérítés együttes összegét, az állomány tagja a Honvédségtől külszolgálati ellátmányra, átalány-költségtérítésre, illetve szállás-költségtérítésre nem jogosult. Ebben az esetben az illetékes pénzügyi ellátó szerv a folyósítás megszüntetéséről írásban értesíti az állomány tagját.”

30. § Az R. 81. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(3) Közalkalmazott és honvédelmi alkalmazott esetében nem alkalmazható a 14. § (1) bekezdés b) pontja, a 14. § (6) bekezdése, a 27. §, a 29. §, a 60. §, a 67. § (3) bekezdése, a 74. § (4) és (9) bekezdése, továbbá a III., a IV. és az V. Fejezet.”

31. § Az R. a következő 49/A. alcímmel egészül ki:

„49/A. A VI. Fejezethez kapcsolódó rendelkezések
83/A. § (1) A közalkalmazott és a honvédelmi alkalmazott külföldi napidíjra a tartós külszolgálatról és az ideiglenes külföldi kiküldetésről szóló 172/2012. (VII. 26.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet2) szerinti mértékben jogosult, azzal az eltéréssel, hogy légi és vízi út esetén az országhatár átlépésének időpontja a közalkalmazott és a honvédelmi alkalmazott
a) ideiglenes külföldi szolgálatra történő kiutazása esetén az indulás időpontját megelőző egy óra, és
b) ideiglenes külföldi szolgálatról történő hazautazása esetén az érkezést követő egy óra.
(2) A közalkalmazott és a honvédelmi alkalmazott a 67. § (1) bekezdés szerint felvett összeggel a hazatéréstől számított 15 napon belül köteles az illetékes pénzügyi ellátó szerv felé elszámolni. A munkáltatói döntést a változás tudomásra jutásának napjától számított 5 napon belül módosítani kell, ha az utazás során a munkáltatói döntésben foglaltakhoz képest változás következik be. A módosított munkáltatói döntés jóváhagyását követően az állomány tagja az (1) bekezdés szerint felvett összeggel a módosított munkáltatói döntés aláírásától számított 10 napon belül köteles az illetékes pénzügyi ellátó szerv felé elszámolni. A külföldi napidíj-előleg felhasználását nem kell számlával igazolni, az elszámolásra a ténylegesen külföldön töltött időtartam figyelembevételével a Korm. rendelet2 szerint kerül sor. A kerekítésből eredő különbözet a havi illetményszámfejtés keretében, forintban kerül elszámolásra és kifizetésre a közalkalmazott és a honvédelmi alkalmazott részére.”

32. § Az R. XI. Fejezete helyébe a következő fejezet lép:

„XI. FEJEZET
A KORMÁNYZATI SZOLGÁLATI JOGVISZONYBAN ÁLLÓKRA VONATKOZÓ KÜLÖN SZABÁLYOK
51. Általános jogosultsági szabályok
85. § (1) Kormánytisztviselő és kormányzati ügykezelő (a továbbiakban együtt: kormánytisztviselő) külföldi kiküldetésére és külföldi tanulmányaira a X. Fejezet rendelkezéseit az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell megfelelően alkalmazni.
(2) A miniszter közvetlen alárendeltségébe tartozó külképviseleti szervezeti egységnél foglalkoztatott, tartós külszolgálatot teljesítő kormánytisztviselő külszolgálattal összefüggő járandóságai tekintetében a II. Fejezetet, a 81. § (2) bekezdés e) pontját, g)–j) pontját, a 3. mellékletet, továbbá a külképviseletekről és a tartós külszolgálatról szóló 2016. évi LXXIII. törvényt (a továbbiakban: Külszoltv.) az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(4) A (2) bekezdés szerinti kormánytisztviselő esetén, ha a 22. §, a 24–26. §, a 31–38. §, illetve a 40. §
a) külszolgálati ellátmányt említ, azon a Külszoltv. 23. § (4) bekezdése szerinti devizailletményt,
b) családi átalány-költségtérítésre jogosító hozzátartozót említ, azon a Külszoltv. 2. § 8. pontja szerinti hozzátartozót,
c) ellátmányt említ, azon a Külszoltv. 23. § (4) bekezdés a) pontja szerinti illetményt
kell érteni.
(5) Ideiglenes külföldi szolgálatot teljesítő kormánytisztviselő külföldi napidíjának és utazási előlegének megállapítására nem alkalmazható a 60. § és a 67. § (1) bekezdés b) pontja.
(6) A (2) bekezdés szerinti kormánytisztviselő esetén kihelyező szervnek a HM, kihelyező vezetőnek a miniszter minősül, aki a kihelyező okiratban állapítja meg a kormánytisztviselő külszolgálati ellátmányának és átalány-költségtérítéseinek összegét.
52. Az I. Fejezethez kapcsolódó rendelkezések
86. § A külföldi szolgálattal összefüggésben tévesen kifizetett összeg kormánytisztviselő esetén a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény 98. §-a szerinti elévülési időn belül követelhető vissza.
53. A II. Fejezethez kapcsolódó rendelkezések
87. § (1) A Külszoltv. 23. § (5) bekezdés b) pontja szerinti munkaköri osztályhoz tartozó szorzót a rangadományozás és ranghasználat részletes szabályairól szóló 6/2016. (X. 12.) KKM rendelet figyelembevételével kell megállapítani.
(2) A MÁNK VPR képviselet-vezető Külszoltv. 23. § (5) bekezdése szerinti illetményét az „első beosztott diplomata, első beosztott konzul” munkakörhöz tartozó szorzó, a MÁEK KK képviselet-vezető Külszoltv. 23. § (5) bekezdése szerinti illetményét a „beosztott diplomata” munkakör I. osztályú tanácsosi ranghoz meghatározott szorzó alapján kell megállapítani.
87/A. § (1) Ha a tartós külszolgálatot teljesítő kormánytisztviselő részére az e rendelet 2019. január 1-jén hatályos szabályai szerint megállapított, a személyi jövedelemadó és a járulékok levonása után számított havi devizailletmény és átalány-költségtérítések együttes összege alacsonyabb a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény (a továbbiakban: Kttv.) 2018. december 31-én hatályos szabályai szerint megállapított, a személyi jövedelemadó és a járulékok levonása után számított havi illetmény és e rendelet 2018. december 31-én hatályos szabályai szerint megállapított havi külszolgálati ellátmány és átalány-költségtérítések együttes nettó összegénél, részére a különbözet bruttósított összegét devizailletmény-különbözet címén kell megállapítani és havonta a devizailletménnyel együtt folyósítani. A devizailletmény-különbözet e bekezdés alapján megállapított összegére a kormánytisztviselő a tartós külszolgálat befejezéséig jogosult abban az esetben, ha a külszolgálatra jellemző egyéb feltételek, így különösen a munkakör, az állomáshely, a Külszoltv. 2. § 8. pontja szerinti hozzátartozók létszáma, összetétele nem változik.
(2) Az (1) bekezdés alkalmazása során a Kttv. 218. § (3) bekezdése vagy 223. § (1) bekezdése szerint megállapított illetmény esetében úgy kell eljárni, hogy a Kttv. 218. § (3) bekezdése vagy 223. § (1) bekezdése szerinti illetményre való jogosultság megszűnését követő naptól kezdődően az (1) bekezdés alapján ismételten felül kell vizsgálni a devizailletmény-különbözetre való jogosultságot oly módon, hogy az (1) bekezdés szerinti, a Kttv. 2018. december 31-én hatályos szabályai szerinti illetmény összegét a munkakör tekintetében irányadó általános illetményszabályok szerint kell kiszámítani, majd ennek figyelembevételével a devizailletmény-különbözet összegét ismételten meg kell állapítani.
(3) Az (1) és (2) bekezdés szerint megállapított devizailletmény-különbözet összegének kiszámítása során a 2018. december 1-jén érvényes, MNB által közzétett hivatalos devizaárfolyamot kell figyelembe venni, és a közterhek mértékére vonatkozóan a 2018. december 31-én hatályos szabályokat kell alkalmazni.
54. A VII. Fejezethez kapcsolódó rendelkezések
88. § A 70. § (1) bekezdésétől eltérően a kormánytisztviselő tartós külföldi képzése alatti ellátmányát a képzés megkezdése előtt betöltött beosztás vagy besorolási osztály és fizetési fokozat alapulvételével kell megállapítani.”

33. § Az R. 91. § (2) bekezdés 16. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

[Az állomány 2. § (2) bekezdés b) pontja szerinti tagja és a KNBSZ közalkalmazotti jogviszonyban álló tagja esetében]

„16. a 35. § (4) bekezdése nem alkalmazható, azonban a 35. § (1) bekezdése alapján folyósítható ellátmányelőleg összege nem haladhatja meg a kiküldött kiküldetésének időtartamára összességében folyósított nettó ellátmány 50%-át,”

34. § Az R. 91. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

„(4) Az 1. melléklet alapján
a) a katonai, légügyi, véderő attasék ellátmányát a dandártábornoki rendszeresített rendfokozatú,
b) a katonai, légügyi, véderő attasé-helyettesek ellátmányát az alezredesi (vezetői beosztás) rendszeresített rendfokozatú,
c) az attaséhivatali titkár-gyakornokok ellátmányát az őrnagyi rendszeresített rendfokozatú, és
d) az altiszti titkárok ellátmányát a törzszászlósi rendszeresített rendfokozatú
beosztáshoz tartozó szorzószám alapján kell megállapítani.”

35. § Az R. 95. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(2) Az állomány 2. § (2) bekezdés b) pontja szerinti tagja külföldi képzése tekintetében a 72. § (3) bekezdésében foglaltakhoz kapcsolódó eljárásrendet a KNBSZ főigazgatója intézkedésben határozza meg.”

36. § Az R. a következő 101. §-sal egészül ki:

101. § (1) E rendeletnek a külföldi szolgálatot teljesítők egyes járandóságairól szóló 8/2018. (VI. 22.) HM rendelet módosításáról szóló 2/2019. (I. 31.) HM rendelettel (a továbbiakban: HM rendelet4) megállapított 2. § (1) bekezdés 4a. pontját, 2. § (6) bekezdését, 14. § (2a) bekezdését, 15. § (1a) bekezdését, 16. § e) pontját, 19. § (5) bekezdését, 21. § (1a) bekezdését, 40/A. alcímét, 49/A. alcímét, valamint 91. § (4) bekezdését 2019. január 1-jétől kell alkalmazni.
(3) E rendeletnek a HM rendelet4 38. § c) pontjával megállapított 7. mellékletét a 2019. március 1-jét követően megkezdett tartós külföldi képzések esetén kell alkalmazni.
(4) E rendeletnek a HM rendelet4 6. §-ával megállapított 11. § (3) bekezdésének és a HM rendelet4 37. § 6. pontjával megállapított 11. § (1) bekezdés c) pontjának alkalmazása során az állomáshely szerinti országon kívüli tartózkodás 2019. évi időtartamába a házastárs által a 2019. január 1-je és a HM rendelet4 hatálybalépése között az állomáshely szerinti országon kívül eltöltött alap- és pótszabadság, illetve szülés miatti távollét időtartamát nem kell beszámítani.
(5) E rendeletnek a HM rendelet4 17. §-ával megállapított 32. § (9) bekezdését, a HM rendelet4 18. §-ával megállapított 35. §-át, a HM rendelet4 19. §-ával megállapított 36. §-át, valamint a HM rendelet4 20. §-ával megállapított 38. §-át a HM rendelet4 hatálybalépését követően benyújtott kérelmek elbírálása során kell alkalmazni.
(6) E rendeletnek a HM rendelet4 24. §-ával megállapított 67. § (3) bekezdését a HM rendelet4 hatálybalépését követően befejezett ideiglenes külföldi szolgálatok esetén kell alkalmazni.
(7) E rendeletnek a HM rendelet4 szerint módosított, illetve megállapított rendelkezései alapján az állomány tagja, a közalkalmazott és a honvédelmi alkalmazott részére a 2019. január, február és március hónapra megállapított külszolgálati ellátmány, átalány-költségtérítés és külföldi napidíj összegét 2019. április 5. napjáig kell kifizetni azzal, hogy a kifizetésre kerülő összeget a 2019. január, február és március hónapokra kifizetett juttatás összegével csökkenteni kell.”

37. § Az R.

1. 1. § (1) bekezdés b) pontjában a „miniszter által” szövegrész helyébe a „miniszter (a továbbiakban: miniszter) által” szöveg,

2. 1. § (2) bekezdésében a „Honvéd Vezérkar főnökére (a továbbiakban: HVKF)” szövegrész helyébe a „Magyar Honvédség parancsnokára” szöveg,

3. 2. § (2) bekezdés b) pontjában a „KNBSZ” szövegrész helyébe a „Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (a továbbiakban: KNBSZ)” szöveg,

4. 2. § (3) bekezdés c) pontjában az „a Honvédség középszintű vezető szervének” szövegrész helyébe az „a Magyar Honvédség Parancsnokságának” szöveg,

5. 2. § (4) bekezdés c) pontjában az „a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény (a továbbiakban: Hvt.)” szövegrész helyébe a „Hvt.” szöveg,

6. 11. § (1) bekezdés c) pontjában a „90” szövegrész helyébe a „120” szöveg,

7. 14. § (5) bekezdésében a „g) pontja” szövegrész helyébe a „g) pontja, valamint a (2a) bekezdés” szöveg,

8. 16. § c) pontjában a „31-éig és” szövegrész helyébe a „31-éig,” szöveg,

9. 16. § d) pontjában a „belül” szövegrész helyébe a „belül,” szöveg,

10. 22. § (1) bekezdés b) pontjában a „15 napra” szövegrész helyébe a „15 napra azzal, hogy az ideiglenes elhelyezés időtartamára az állomány tagja részére lakhatási átalány-költségtérítés és vegyes átalány-költségtérítés nem folyósítható” szöveg,

11. 28. § (1) bekezdés d) pontjában a „helyen” szövegrész helyébe a „helyen és összegben” szöveg,

12. 28. § (2) bekezdésében a „szerinti utazási előleg” szövegrész helyébe a „szerinti – devizában történő folyósítás esetén legalább 100 EUR vagy annak megfelelő összegű – utazási előleg” szöveg,

13. 42. § (1) bekezdésében és 43. § (3) bekezdésében az „a HVKF” szövegrész helyébe az „a Magyar Honvédség parancsnokának” szöveg,

15. 47. § (5) bekezdésében az „a Honvédség középszintű vezető szerve” szövegrész helyébe az „a Magyar Honvédség Parancsnoksága” szöveg,

16. 50. § (1) bekezdésében az „a 15. § (1) bekezdését” szövegrész helyébe az „a 15. § (1) és (1a) bekezdését” szöveg,

17. 58. § (3) bekezdésében a „Korm. rendelet2 szabályait” szövegrész helyébe a „60. § (5) bekezdését” szöveg,

18. 69. § (2) bekezdésében a „családi ellátmánypótlékból” szövegrész helyébe az „ellátmánypótlékból” szöveg,

19. 72. § (4) bekezdésében és 74. § (7) bekezdésében az „ellátmánypótlékra” szövegrész helyébe az „átalány-költségtérítésre” szöveg,

20. 74. § (4) bekezdésében a „Honvédség pénzügyi feladatokat ellátó központi szervezetének utaztatásért felelős szerve” szövegrész helyébe a „Honvédség nemzetközi utazásszervezésért felelős szerve” szöveg,

21. 76. § (1) bekezdésében a „külszolgálati ellátmány és a szállás-költségtérítés vagy lakhatási költségtérítés együttes összegébe” szövegrész helyébe a „külszolgálati ellátmány, az átalány-költségtérítés, illetve a szállás-költségtérítés együttes összegébe” szöveg,

22. 76. § (3) bekezdésében a „külszolgálati ellátmány” szövegrész helyébe a „külszolgálati ellátmány, átalány-költségtérítés, illetve szállás-költségtérítés” szöveg,

23. 76. § (4) bekezdésében a „kell alkalmazni” szövegrész helyébe a „kell megfelelően alkalmazni” szöveg,

24. X. Fejezet címében az „A KÖZALKALMAZOTTAKRA” szövegrész helyébe az „A KÖZALKALMAZOTTAKRA ÉS A HONVÉDELMI ALKALMAZOTTAKRA” szöveg,

25. 81. § (1) bekezdésében a „Közalkalmazott” szövegrész helyébe a „Közalkalmazott és honvédelmi alkalmazott” szöveg,

26. 81. § (2) bekezdés a)–j) pontjában és 83. § (3) bekezdésében a „közalkalmazott” szövegrész helyébe a „közalkalmazott és honvédelmi alkalmazott” szöveg,

27. 81. § (4) bekezdésében, 83. § (1) bekezdésében és 84. §-ában a „közalkalmazott” szövegrész helyébe a „közalkalmazott és a honvédelmi alkalmazott” szöveg,

28. 81. § (5) bekezdésében a „közalkalmazottak” szövegrész helyébe a „közalkalmazottak és a honvédelmi alkalmazottak” szöveg,

29. 82. §-ában a „közalkalmazottól” szövegrész helyébe a „közalkalmazottól és a honvédelmi alkalmazottól” szöveg,

30. 83. § (2) bekezdésében a „közalkalmazottal” szövegrész helyébe a „közalkalmazottal, illetve a honvédelmi alkalmazottal” szöveg,

31. 89. § (1) bekezdésében a „közalkalmazottra” szövegrész helyébe a „közalkalmazottra és honvédelmi alkalmazottra” szöveg,

32. 89. § (2) bekezdésében a „tagjának” szövegrész helyébe a „tagjának azzal, hogy a külföldi napidíj mértékét a Korm. rendelet2 szerint kell megállapítani” szöveg,

33. 90. § (2) bekezdésében és 91. § (2) bekezdésében a „közalkalmazotti” szövegrész helyébe a „közalkalmazotti vagy honvédelmi alkalmazotti” szöveg,

34. 91. § (2) bekezdés 4. pontjában a „(4)” szövegrész helyébe a „(4)–(6)” szöveg,

36. 91. § (2) bekezdés 9. pontjában a „Honvédség” szövegrész helyébe a „KNBSZ” szöveg és

37. 2. melléklet címében a „továbbá a tartós külföldi szolgálatot teljesítő közalkalmazottak és kormánytisztviselők” szövegrész helyébe az „a tartós külföldi szolgálatot teljesítő közalkalmazottak és honvédelmi alkalmazottak, továbbá a tartós külföldi képzésben részt vevők” szöveg

lép.

38. § Az R.

a) 1. melléklete helyébe az 1. melléklet lép,

b) 2. melléklete a 2. melléklet szerint módosul,

c) 7. melléklete helyébe a 3. melléklet lép és

d) 8. melléklete helyébe a 4. melléklet lép.

39. § Hatályát veszti az R.

b) 3. § (1) bekezdésében a „vagy a 73. § (9) bekezdése szerinti bérleti díjat megalapozó bérleti szerződés” szövegrész,

c) 3. § (9) bekezdésében a „családi ellátmánypótlékra vagy” szövegrész,

d) 9. § (1) bekezdésében a „nettó” szövegrész,

f) 39. § (5) bekezdésében az „és a (4)” szövegrész,

h) 72. § (5) bekezdésében az „és a 73. §” szövegrész,

i) 73. §-a és

40. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

1. melléklet a 2/2019. (I. 31.) HM rendelethez

A NATO- és a nemzeti beosztást betöltők, továbbá a tartós külföldi szolgálatot teljesítő közalkalmazottak és honvédelmi alkalmazottak ellátmánya szorzószámainak mértéke

 

A

B

C

1.

Hivatásos, szerződéses és önkéntes tartalékos katonák (rendszeresített rendfokozat)

Közalkalmazottak és honvédelmi alkalmazottak
(beosztás, fizetési osztály / fizetési fokozat,
vezetői megbízás)

Ellátmány szorzószáma

2.

altábornagy

3,0

3.

vezérőrnagy

2,9

4.

dandártábornok

2,8

5.

ezredes

fizetési osztálytól függetlenül magasabb vezető

2,6

6.

alezredes (vezetői beosztás)

– HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum kirendeltségvezető
– fizetési osztálytól függetlenül vezető

2,5

7.

alezredes (nem vezetői beosztás)

„H”–„J” fizetési osztály

2,4

8.

őrnagy

G/5–G/17

2,3

9.

százados

G/1–G/4
F/3–F/17

2,2

10.

főhadnagy

F/2

2,1

11.

hadnagy

F/1

2,0

12.

főtörzszászlós–törzszászlós

„E” fizetési osztály

2,0

13.

zászlós–főtörzsőrmester

„D” fizetési osztály

1,8

14.

törzsőrmester–őrmester

„C” fizetési osztály

1,5

15.

legénységi állománycsoport

„A”–„B” fizetési osztály

1,3

2. melléklet a 2/2019. (I. 31.) HM rendelethez

1.    Az R. 2. mellékletében foglalt táblázat 20. sora helyébe a következő rendelkezés lép:

 

(A

B

C

D

1.

Állomáshely szerinti ország

Ellátmányalap összege

Pénznem

Élhetőségi index)

20.

Kanada

1577

CAD

10%

3. melléklet a 2/2019. (I. 31.) HM rendelethez

A tartós külföldi képzésben részt vevők ellátmánya szorzószámainak mértéke

 

A

B

C

D

E

1.

Hivatásos és szerződéses katonák (a képzés megkezdése előtti beosztáshoz rendszeresített rendfokozat)

Közalkalmazottak és honvédelmi alkalmazottak (a képzés megkezdése előtti beosztás, fizetési osztály, vezetői megbízás)

Honvéd tisztjelöltek és honvéd altisztjelöltek

Kormánytisztviselők (a képzés megkezdése előtti besorolási fokozat)

Ellátmány szorzószáma

2.

vezérezredes

2,00

3.

altábornagy

1,90

4.

vezérőrnagy

1,85

5.

dandártábornok

főosztályvezető

1,80

6.

ezredes

fizetési osztálytól függetlenül magasabb vezető

1,75

7.

alezredes

– „H”–„J” fizetési osztály
– fizetési osztálytól függetlenül vezető

osztályvezető

1,70

8.

őrnagy

vezető-kormány- főtanácsos

1,65

9.

százados

„G” fizetési osztály

kormány-főtanácsos

1,60

10.

főhadnagy

„F” fizetési osztály

vezető-kormány- tanácsos

1,55

11.

hadnagy

„E” fizetési osztály

kormánytanácsos

1,50

12.

főtörzszászlós

1,45

13.

törzszászlós

„D” fizetési osztály

1,40

14.

zászlós

1,35

15.

főtörzsőrmester

1,30

16.

törzsőrmester

„C” fizetési osztály

1,25

17.

őrmester

1,20

18.

legénységi állománycsoport

„A”–„B” fizetési osztály

1,15

19.

IV. évfolyamos tisztjelölt

1,10

20.

II–III. évfolyamos tisztjelölt

1,05

21.

– I. évfolyamos tisztjelölt
– altisztjelölt

1,00

4. melléklet a 2/2019. (I. 31.) HM rendelethez

Az állomány ideiglenes külföldi szolgálatot teljesítő és ideiglenes külföldi képzésben részt vevő tagjai külföldi napidíjához tartozó kategóriák országonként
I. Az I. kategóriába tartozó országok

 

A

1.

Albánia

2.

Algéria

3.

Azerbajdzsán

4.

Bosznia-Hercegovina

5.

Bulgária

6.

Ciprus

7.

Csehország

8.

Dél-afrikai Köztársaság

9.

Egyiptom

10.

Görögország

11.

Georgia

12.

Horvátország

13.

Kolumbia

14.

Koszovó

15.

Lengyelország

16.

Líbia

17.

Marokkó

18.

Montenegró

19.

Örményország

20.

Románia

21.

Szerbia

22.

Szlovákia

23.

Szlovénia

24.

Törökország

II. A II. kategóriába tartozó országok

 

A

1.

Afganisztán

2.

Brazília

3.

Chile

4.

Dominikai Köztársaság

5.

Ecuador

6.

Észtország

7.

Etiópia

8.

Fehéroroszország

9.

Finnország

10.

Fülöp-szigetek

11.

Hollandia

12.

India

13.

Indonézia

14.

Írország

15.

Jordánia

16.

Katar

17.

Kazahsztán

18.

Kenya

19.

Kína

20.

Lettország

21.

Litvánia

22.

Macedónia

23.

Malajzia

24.

Mexikó

25.

Moldova

26.

Mongólia

27.

Németország

28.

Nigéria

29.

Pakisztán

30.

Palesztina

31.

Peru

32.

Portugália

33.

Spanyolország

34.

Svédország

35.

Szaúd-Arábia

36.

Szíria

37.

Tajvan

38.

Thaiföld

39.

Tunézia

40.

Ukrajna

41.

Üzbegisztán

42.

Venezuela

43.

Vietnam

III. A III. kategóriába tartozó országok

 

A

1.

Amerikai Egyesült Államok

2.

Angola

3.

Argentína

4.

Ausztrália

5.

Ausztria

6.

Belgium

7.

Dánia

8.

Dél-Korea

9.

Egyesült Arab Emírségek

10.

Egyesült Királyság

11.

Franciaország

12.

Ghána

13.

Irak

14.

Irán

15.

Izrael

16.

Japán

17.

Kanada

18.

Kuba

19.

Kuvait

20.

Libanon

21.

Luxemburg

22.

Norvégia

23.

Olaszország

24.

Oroszország

25.

Svájc

26.

Szingapúr

27.

Új-Zéland

28.

Vatikán

1

A rendelet a 2010: CXXX. törvény 12. § (3) bekezdése alapján hatályát vesztette 2019. február 2. napjával.

  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére