327/2019. (XII. 20.) Korm. rendelet indokolás
327/2019. (XII. 20.) Korm. rendelet indokolás
a cseppfolyós propán-, butángázok és ezek elegyei tartályban vagy palackban történő forgalmazásáról és átfejtéséről, valamint hatósági felügyeletéről szóló 327/2019. (XII. 20.) Korm. rendelethez
2020.02.18.
A kormányrendelet meghatározza a gázforgalmazás általános szabályait, a gázforgalmazókra vonatkozó legfontosabb követelményeket, az engedélyezéssel és nyilvántartással kapcsolatos részletes eljárási szabályokat, valamint a turista használatú palackokba történő átfejtés szabályait. Az új jogszabály célja a jogértelmezési problémák megszüntetése, a jogalkalmazás megkönnyítése és – a felhatalmazás jogosultjának változására tekintettel – a cseppfolyós propán-, butángázok és ezek elegyei tartályban vagy palackban történő forgalmazásának szabályairól és hatósági felügyeletéről szóló 94/2003. (XII. 18.) GKM rendelet (a továbbiakban: GKM rendelet) helyett kormányrendeleti szabályozás megalkotása.
Az új kormányrendeleti szintű szabályozással felváltani tervezett GKM rendelet hatálya alá tartozó PB-gáz forgalmazási tevékenység keretében az engedélyes gázforgalmazók Magyarországon több mint 10 000 db PB-gáz töltetű energetikai célú, a fogyasztóknál elhelyezett nyomástartó berendezést (PB-tartály) üzemeltetnek. A kormányrendelet hatályát megállapító rész utal a PB-gáz töltetű berendezések forgalomba hozatalával, forgalmazásával és kiskereskedelmével kapcsolatos műszaki biztonsági és fogyasztóvédelmi előírásokra.
Az értelmező rendelkezések meghatározzák azokat a fogalmakat, amelyek a rendeletben foglalt előírások alkalmazásához szükségesek.
A kormányrendelet a PB-gáz forgalmazásának általános szabályai között meghatározza az időszakos vizsgálaton történő megfelelőség előírását, a töltés megtiltását az érvényességi idő lejáratát megelőző 90 napban, ezen palackok dokumentált időszakos vizsgálata elvégzésének kötelezettségét, továbbá a palackállomány 5%-ának megfelelő mennyiségű palack időszakos vizsgálata elvégzésére vonatkozó kötelezettséget. A jogalkotó szabályokat állapít meg töltéskor a folyadék és gáz elvételi, valamint töltő szerelvények eredetigazoló-elemmel való ellátására, és ezen igazoló elemek nyilvántartási kötelezettségére, a töltés időpontjának rögzítésére, töltés előtt az igazoló elem sértetlenségének ellenőrzésére, az esetleges rongálódásának bejelentésére, továbbá a forgalmazóktól beszerzett PB-gáz más kiskereskedő részére történő továbbforgalmazás megtiltására.
A PB-gáz forgalmazókra vonatkozó rendelkezések a forgalmazáshoz szükséges személyi és tárgyi feltételeket rögzítik, beleértve az általános követelményeket, valamint a palackos és a tartályos forgalmazásra vonatkozó sajátos feltételeket.
A fogyasztók megfelelő szintű védelme érdekében a tervezet meghatározza a PB-gáz forgalmazó által készítendő üzletszabályzat tartalmi elemeit, valamint tartalmazza az üzletszabályzat évenkénti felülvizsgálatának előírását.
A kormányrendelet meghatározza a PB-gáz forgalmazás engedélyezésének és nyilvántartásának részletes szabályait, beleértve az engedélyező hatóság megnevezését, az engedélykérelem tartalmi elemeinek tételes felsorolását, a hatósági nyilvántartásban szerepeltetendő adatok körét, valamint a rendkívüli események kivizsgálását végző hatóság kijelölését is. A PB-gáz töltetű szállítható nyomástartó berendezésekkel kapcsolatos rendkívüli események kivizsgálása – beleértve a turista használatú gázpalackok esetét is – a bányafelügyelet feladata.
A szabályozás tartalmazza a forgalmazási engedélyben előírt feltételeknek meg nem felelő tevékenység végzése esetén a hatósági eljárásra vonatkozó előírást is.
Az átfejtés engedélyezése során támasztandó személyi és tárgyi feltételek meghatározása során lényeges szempont volt az, hogy a töltőberendezés időszakos vizsgálatának ciklusidejét a jogalkotó egy évben rögzíti. Emellett az átfejtési tevékenység biztonságos végzése érdekében a jogalkotó az engedélyező hatóság számára előírja, hogy három évente legalább egy alkalommal ellenőrizze az engedélyben foglalt követelmények betartását, és nem-megfelelőség esetén intézkedjen az engedély visszavonása iránt.
A PB-gáz felhasználókkal kapcsolatos fogyasztóvédelmi előírások között a jogalkotó meghatározza a szabályosan töltött gázpalack címkézésének követelményeit, az egyedi sorszámmal ellátott igazoló elem sértetlenségének ellenőrzését, és tételesen felsorolja az árusítás helyén biztosítandó, a biztonságos használathoz szükséges kiegészítő termékeket. Fogyasztóvédelmi és biztonsági szempontból lényeges szabályozási elem az alul- vagy túltöltött palackok forgalmazásának tilalma, valamint a többlet gáz eltávolításának kötelezettsége. A használaton kívüli palackok cseretelepen történő átvétele biztosítja, hogy sérült palack ne kerülhessen vissza a forgalomba. A javaslat egyértelműen rögzíti, hogy a veszélytelenítés és a fogyasztó megfelelő tájékoztatása az átvételi helyekről a forgalmazó kötelessége.
A kormányrendelet szerint a bányafelügyeleti feladatkörükben eljáró megyei kormányhivatalok járnak el a továbbiakban a cseppfolyós propán-, butángázok és ezek elegyei forgalmazására szolgáló szállítható nyomástartó berendezésekkel kapcsolatos rendkívüli események kivizsgálása iránti hatósági eljárásokban, illetve az átfejtést Budapest Főváros Kormányhivatala helyett a műszaki biztonsági feladatkörükben eljáró fővárosi és megyei kormányhivatalok járási (fővárosi kerületi) hivatalai fogják engedélyezni. Ennek megfelelően szükséges a Budapest Főváros Kormányhivatalának egyes ipari és kereskedelmi ügyekben eljáró hatóságként történő kijelöléséről, valamint a területi mérésügyi és műszaki biztonsági hatóságokról szóló 365/2016. (XI. 29.) Korm. rendelet fenti hatáskör-módosításokkal ellentétes előírásainak módosítása, illetve hatályon kívül helyezése.
A törvényi felhatalmazás változása miatt indokolt a GKM rendelet hatályon kívül helyezése.
A kormányrendelet indokolása a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (3) bekezdése, illetve a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. §-a alapján a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában közzétételre kerül.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás