346/2019. (XII. 23.) Korm. rendelet indokolás
346/2019. (XII. 23.) Korm. rendelet indokolás
az egyes felsőoktatási tárgyú kormányrendeletek módosításáról szóló 346/2019. (XII. 23.) Korm. rendelethez
2020.01.01.
Az oktatás ágazati irányításának módosításával kapcsolatban egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 209/2019. (VIII. 27.) Korm. rendelet 2019. szeptember 1-jei hatálybalépésével a felsőoktatás ágazati irányítása az Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz került átadásra. A jogszabály-módosítás célja a felsőoktatás ágazati irányításának változásával összefüggő módosítások átvezetése a felsőoktatásban részt vevő hallgatók juttatásairól és az általuk fizetendő egyes térítésekről szóló 51/2007. (III. 26.) Korm. rendeletben, és az Emberi Erőforrások Minisztériuma által létrehozott egyes felsőoktatási ösztöndíjak (Vásáry Tamás-ösztöndíj és Törőcsik Mari-ösztöndíj) feltételeinek kormányrendeleti szintű szabályozása a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény felhatalmazása alapján. A jogszabályban szereplő zeneművészeti képzéshez tartozó szakokról a pályázati felhívás tartalmaz majd részletes információkat.
A nyelvvizsgáztatásról szóló hatályos szabályozás, így a nyelvvizsgarendszerek akkreditációja is alapvetően a vizsgáztató-vizsgázó személyes kontaktusán alapuló, szóbeli vagy írásbeli vizsgáztatás modelljén alapul. Az idegennyelv-tudást igazoló államilag elismert nyelvvizsgáztatásról és a külföldön kiállított, idegennyelv-tudást igazoló nyelvvizsga-bizonyítványok Magyarországon történő honosításáról szóló 137/2008. (V. 16.) Korm. rendelet (a továbbiakban: nyelvvizsgarendelet) módosításának indoka az, hogy a Magyarországon működő nyelvvizsgaközpontok egyre nagyobb számban alakítanak ki lehetőséget elektronikus vizsgáztatásra. Az innovációt nem gátolva, az elektronikus úton történő vizsgáztatás akkreditációjának részletszabályaival szükséges a nyelvvizsgarendelet kiegészítése.
Kiemelt társadalmi érdek, hogy az új nyelvvizsgarendszerek minősége elérje a jogszabályban meghatározott követelményeket, ezáltal az Európa Tanács Közös Európai Referenciakeretében lefektetett szinteket. A módosítás erre tekintettel az új nyelvvizsgarendszerek akkreditációja esetében egy év elteltével automatikus ellenőrzést ír elő annak érdekében, hogy az Oktatási Hivatal megvizsgálja, hogy a nyelvvizsgáztatás a jogszabályban foglaltaknak és a nyelvvizsgaközpont akkreditációja során átvizsgált szabályainak megfelelően történik-e.
A duális képzést érintő szabályozás módosításának célja az, hogy a Duális Képzési Tanács kiegészüljön az egészségügyért felelős miniszter és a Doktoranduszok Országos Szövetsége jelöltjével. A tudományos és oktatói utánpótlást jelentő doktoranduszoknak és az egészségügyi ágazatnak is fontos szerepet kell vállalnia a duális képzések kereteinek kialakításában.
A Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontja alapján az előterjesztés szerinti kormányrendelet tervezetéhez tartozó indokolást szükséges közzétenni.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás