• Tartalom

356/2019. (XII. 23.) Korm. rendelet indokolás

356/2019. (XII. 23.) Korm. rendelet indokolás

a Preventív intézkedések a Balatont érintő vízminőségi problémák hosszútávon fenntartható kezelésére elnevezésű, a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program által támogatott projekttel összefüggő közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról szóló 356/2019. (XII. 23.) Korm. rendelethez

2019.12.24.
A Kormánynak lehetősége van arra, hogy egy beruházás hatósági engedélyezési eljárásait kiemeltnek nyilvánítva, gyorsított ügyintézéssel, a hatósági engedélyek soron kívüli megszerzésével segítse a beruházási cél gyors megvalósulását. A Kormány ebből a meggondolásból kiindulva kiemelt üggyé nyilvánítja a Preventív intézkedések a Balatont érintő vízminőségi problémák hosszútávon fenntartható kezelésére elnevezésű, a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program által támogatott projekttel összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket.
A projekt a Balaton mint természetes vízkészlet hasznosíthatóságának növeléséhez kíván hozzájárulni a kívülről érkező terhelések visszatartásával, ezáltal a Balaton vízminőségének javításával, mely a különböző vízhasználatok (ökológiai, turisztikai, mezőgazdasági stb.) alapját képezi, illetve ezek feltételét biztosítja.
Elsődlegesen a kisvízfolyások, illetve a természetes vagy mesterségesen kialakított szűrőmezők rehabilitációjára, a meglévő vízminőség-védelmi művek rekonstrukciójára van szükség. Emellett új létesítmények beiktatásával a hordalék és a tápanyag-visszatartás műszaki feltételei javíthatók.
További cél a Balatont érő külső terhelések folyamatos nyomon követése, ezért a Balatont érintő vízminőségi monitoringhálózatot a kisvízfolyásokra is javasolt kiterjeszteni. Ezen beavatkozások képezik az alapját a jó ökológiai állapot megteremtéséhez szükséges feltételeknek.
A projekt célja továbbá, hogy az így elért jó ökológiai állapot gazdaságosan fenntartható legyen. Ezért a létesítmények vonatkozásában közép- és hosszú távú fenntartási, gazdálkodási tervek készítése, valamint a fenntartáshoz szükséges eszközállomány megújítása és bővítése szükséges.
A beruházás megvalósításához szükséges hatósági engedélyezés bonyolultsága, költség- és időigényessége fontos fejlesztések késedelméhez vagy elmaradásához is vezethet, s e tényezők, a fenntartható fejlődés elősegítése területén és a gazdasági folyamatokban ronthatják Magyarország tőkevonzó képességét és versenyképességét.
A kiemelt beruházás gyors és hatékony elbírálása ahhoz szükséges, hogy az Európai Unió által az Alapokból biztosított támogatások teljes egészében lehívhatók legyenek.
Tekintettel arra, hogy a gyors és egyszerűbb ügyintézés jelentős mértékben megkönnyítené azon hatósági eljárások menetét, amik lehetővé teszik a beruházás időben történő megvalósítását, a beruházó a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről szóló 2006. évi LIII. törvény 1. § (1) bekezdés a) pontjára figyelemmel kezdeményezte a beruházás nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilvánítását.
Ezen indokolás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 18. § (3) bekezdése, valamint a Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (2) bekezdés b) pontja alapján a Magyar Közlöny mellékleteként megjelenő Indokolások Tárában közzétételre kerül.
  • Másolás a vágólapra
  • Nyomtatás
  • Hatályos
  • Már nem hatályos
  • Még nem hatályos
  • Módosulni fog
  • Időállapotok
  • Adott napon hatályos
  • Közlönyállapot
  • Indokolás
Jelmagyarázat Lap tetejére