40/2019. (VIII. 30.) AM rendelet indokolás
40/2019. (VIII. 30.) AM rendelet indokolás
a borászati termékek krízislepárlási támogatásáról szóló 40/2019. (VIII. 30.) AM rendelethez
2019.09.04.
A Magyar Közlöny kiadásáról, valamint a jogszabály kihirdetése során történő és a közjogi szervezetszabályozó eszköz közzététele során történő megjelöléséről szóló 5/2019. (III. 13.) IM rendelet 20. § (1)–(2) bekezdésében foglaltakra figyelemmel az alábbi Indokolás közzététele javasolt az Indokolások Tárában.
A 2018. évi szüret alkalmával mintegy 5,2 millió mázsa szőlőt - a megelőző évinél közel 15%-kal többet - szüreteltek a termelők. A termésátlag országos összesítésben 78,8 q/ha-ról 89,3 q/ha-ra emelkedett. A 2018. évi szüretet követő bortermelés megközelíti a 3,7 millió hl-t. Ez a mennyiség több mint 800 ezer hl-rel több, mint a megelőző évi, illetve mintegy 1–1,2 millió hl-rel magasabb, mint az elmúlt hétéves időszak átlagos magyar bortermelése.
A külkereskedelmi folyamatokat az elmúlt években jellemző kedvező folyamatok a legfrissebb adatok alapján megfordulni látszanak. A magyar borexport a 2013. és 2017. évek viszonylatában szerény emelkedést mutatott, majd 2018-ban – a meghatározó nyugat-európai szőlőtermelő országokat sújtó kedvezőtlen időjárási körülmények miatt a versenytársaknál 2017-ben bekövetkezett terméskiesés következtében – jelentős növekedést tudott elérni mind értékben, mind mennyiségben. A 2018. évi export a 2017. évi bázis mintegy másfélszerese lett. Ez a pozitív folyamat azonban – sajnálatos módon – egyszeri, illetve átmeneti jelenségnek bizonyult. 2019 első négy hónapjában a borászati termékek exportja mennyiségben 34%-kal, értékben pedig 6,5 millió euróval esett vissza 2018 azonos időszakához képest. Ez közel 150 000 hl borászati terméket jelent. A 2018. évi borimport esetében hasonló a helyzet: a korábban évről évre csökkenő borbehozatal 2018 második felében élénk növekedésnek indult. 2019 első négy hónapjában a borászati termékek importja mennyiségben 167%-kal, értékben pedig 49%-kal növekedett 2018 azonos időszakához képest.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa 2019. május 31-i napra vonatkozóan elvégzett országos készletfelmérés adatai szerint az érintett bortermelőknél 3,34 millió hl bor vár vevőre. Ez a mennyiség 800 ezer hl-rel (31,5%-kal) magasabb, mint a 2018. május 31-i fordulónapon mért mennyiség.
Ez a helyzet nagyon komoly kihívás elé állítja a magyar bortermelőket, de elsősorban azt a 35 000 szőlőtermelőt, akik közül a 2019. évi szüret alkalmával várhatóan jelentős számban lesznek olyanok, akik nem tudják eladni termésüket a teli pincéjű borászatoknak. A kereskedelmi bortermelés terén meghatározó nagyobb borászatok többségének részvételével tartott egyeztetés során egyértelművé vált, hogy egyelőre több tényező is korlátozza az idei szüret során felvásárolható szőlő mennyiségét:
– A tárolóterek jelenleg telítettek. Az elmúlt időszakban a borászatok nemcsak a saját tartályaikat, de a szabadpiacon elérhető bértárolókat is megtöltötték készleteikkel.
– Az elmúlt év szüreti időszakában megmutatkoztak a belföldi bortárolóterek egy részét érintő technológiai, elsősorban hűtési problémák, így jelentősen nőtt a technológiai értelemben hibás, eladhatatlan vagy nehezen eladható borok mennyisége.
– Az eladások visszaesése következtében a felvásárló borászatoknál nem áll rendelkezésre megfelelő anyagi forrás szőlővásárlásra, de az előbbiekben említett, a 2017. évi szintet mintegy 1 millió hektoliterrel meghaladó többletre tekintettel, eleve korlátozott kereslet várható részükről a szőlő iránt.
– A 2017. évben a nagy nyugat- és dél-európai bortermelő országokat sújtó időjárási körülmények miatti terméskiesés nagyon pozitívan hatott a magyar szőlő iránti keresletre, illetve a magyarországi szőlőárakra. 2018-ban az európai versenytársaknál visszaállt az átlagos szőlő-, illetve bortermelési szint, ami megmutatkozott az év kezdetén kiemelkedően magas magyar borexport fokozatos visszaesésében. Egyelőre nem mutatkozik jele annak, hogy ez évben a nyugat- és dél-európai nagy bortermelő országokban az előző évitől elmaradó termés lenne, így az európai szőlő- és borpiacon a kínálati nyomás tovább erősödhet.
– Amennyiben a borimport 2019-ben tovább erősödik, az szintén negatívan hat a szüret időszakában a szőlő iránti keresletre.
A fentiek alapján a borpiacon rövid távú (logisztika, kereslet-kínálat egyensúly megbomlása) és strukturális problémák is jelentkeznek. A probléma megoldása érdekében az Agrárminisztérium már 2019 tavaszán megtette az első lépéseket, s bevezette a zöldszüret intézkedést. A zöldszüreti intézkedés az uniós szabályozás által biztosított olyan piacszabályozási eszköz a szőlő-bor ágazatban, amely a termelők számára önkéntes, és célja, hogy lehetőséget biztosítson a várható túlkínálat kezelésére. A szőlőültetvényekben végzett zöldszüretre igényelhető támogatásról szóló 22/2019. (V. 31.) AM rendelet a 2019. május 31-ei Magyar Közlönyben jelent meg. A zöldszüret elvégzése a szőlőtermesztő önálló döntésén múlik. Korábban Magyarországon ilyen intézkedést még nem alkalmaztunk. A Magyar Államkincstár adatai szerint a szőlőtermesztők 3533 ha-on végezték el a zöldszüretet. Ez a HNT becslése szerint közel 450 ezer mázsa szőlő, mintegy 310–340 ezer hektoliter borkiesésnek felel meg a 2017/2018-as termésadatok alapján.
A fenti számok jól mutatják, hogy a zöldszüret intézkedés jelentősen hozzájárul a kínálati nyomás csökkentéséhez, azonban önmagában nem elégséges eszköz a probléma rövid távú megoldása érdekében. Ennek alapján javasoljuk a krízislepárlás intézkedés bevezetését.
A tervezett 100 000 hektoliter borászati termék lepárlása további 140 000 – 150 000 mázsa szőlő mennyiségének felel meg, amely így tovább javíthatja a 2019-es szőlőtermés felvásárlási lehetőségeit és az abból készített borászati termékek piaci elhelyezését. A krízislepárlási intézkedés ezen túlmenően lehetőséget ad a bortermelők számára az új termés feldolgozásához szükséges pénzügyi háttér javításához.
A borpiacon kialakult válsághelyzet javulása a zöldszüreti intézkedés és a krízislepárlási intézkedés együttes hatásától várható.
- Hatályos
- Már nem hatályos
- Még nem hatályos
- Módosulni fog
- Időállapotok
- Adott napon hatályos
- Közlönyállapot
- Indokolás